„Luchtbrug" lokt dreigementen uit Erkenning voor rood-China MAX HEYMANS: Franser clan MODEHUIS LEESER: F-, rans Mooi en draagbaar Boer smokkelde koffie met paard en wagen Cuba brengt V.S. met valse doeumenten in diskrediet ht e&ft dftitfce h# 5 BETALINGSBALANS MET OVERSCHOT op de lopende rekening van de betalingsbalans bedroeg in het tweede kwartaal van 1960 op kasbasis 85 miljoen tegen 205 milji in hetzelfde kwartaal van 1959. Het overschot over het eerste halfjaar 1960 groeide aan tot 545 miljoen tegen 715 miljoen over het eerste half jaar van 1959. Dit deelt de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra mee in een verslag over de Nederlandse betalingsbalans in het tweede kwartaal van dit jaar. De bewindsman wijst erop, dat de betalingsbalansuitkomst van dit kwartaal steeds relatief ongunstig is. doordat de dividendbetalingen door ondernemingen met een internationaal gespreid aandelenkapitaal in belangrijkei mate gedurende het tweede kwartaal plaatsvinden. Voorzover uit de thans beschikbare gegevens valt af te leiden, beliep het overschot van de lopende rekening op transactiebasis over het eerste half jaar 1960 350 a 400 miljoen, in vergelijking met 667 miljoen in het eerste halfjaar 1959. Het jaar 1959 leverde op transactiebasis volgens voorlopige berekening een overschot op lopende rekening op van 1822 miljoen. Het particuliere kapitaalverkeer op kasbasis vertoonde in het tweede kwartaal van dit jaar een overschot van 139 miljoen, terwijl het kapitaal verkeer van de overheid 68 miljoen te kort opleverde, zodat het totale overschot op de kapitaalrekening 71 miljoen bedroeg. Het totale betalings balansoverschot beliep over het tweede kwartaal 1960 dus 156 miljoen. Dit overschot kwam tot uiting in een vermeerdering van de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank met 237 miljoen, waartegen over de deviezenvoorraad van de deviezenbanken verminderde met 86 miljoen. Verder werd 35 miljoen aflossing ontvangen op geconsolideerde vorderingen, voortvloeiende uit betalingsakkoorden. GEMEENTEN HET TOTAAL van de opbrengst der rijksbelastingen, waarin het Gemeente fonds deelt, wordt voor 1959 nader geraamd op 8149 miljoen. Voor belastinguitkeringen ten behoeve van de gemeenten komt dus 4,15 pet. van die opbrengst of 338.183.500 beschikbaar. De ministers Zijlstra (financiën) en Toxopeus (binnenlandse zaken) stellen nu bij wetsontwerp aan de Tweede Kamer voor laatstgenoemd bedrag op de Gemeentefondsbegroting voor 1959 uit te trekken. Het oorspronkelijk geraamde bedrag wordt mitsdien «met 14 193.000 verhoogd. KOELHUISBOTER HET TWEEDE KAMERLID Vredeling (arb.) heeft de minister 'van landbouw en visserij vragen gesteld over het verschil in toeslag, die wordt verleend op te exporteren boter en boter die in halfpondspakjes op de binnenlandse markt wordt gebracht. Is het juist, zo vraagt de heer Vredeling, dat het produktschap voor zuivel de exporttoeslag voor boter naar Engeland onlangs heeft verhoogd van 65 op 95 cent per kg, terwijl de toeslag op binnenlandse consumptie enkele weken geleden werd verlaagd van 1.op 80 cent per kg.? De vragensteller wenst ook te weten of de botervoorraden in de West- europese landen thans de 200.000 ton hebben overschreden. In het gunstige zuiveljaar 1958 bedroeg de voorraad op het overeenkomstige tijdstip „slechts" 175.000 ton. Verder wordt gevraagd naar de voorraad koelhuisboter in Nederland en naar de mogelijkheid van goedkope koelhuisboter op korte termijn en hoe de minister het hoofd denkt te bieden aan de huidige botercrisis. KABEL DOORMAN rpWEE LEDEN van de P.S.P., de heren Lankhorst en Van der Veen brengen het conflict tussen Indonesië en Japan over het bezoek van het vliegkamp- schip Karei Doorman in vragen aan de minister ter sprake. Zij vragen of de minister niet van mening ic, dat Nederland moet voorkomen, de oorzaak van een geschil tussen beide Aziatische landen te voorkomen. In hun vragen suggereren zij de minister verder het bezoek Doorman af te gelasten, gelet op de waarschuwingen va~ T--~ geweld niet zal uitblijven als de Nederlandse oorlogsbodem de Karei Japanse zijde dat a Yokohama meert. De plaatsvervangend minister buitenlandse zaken van Oost-Duitsland, Otto Winzer, heeft gewaarschuwd dat „de toekomst zal uitwijzen welke gevolgen het misbruik van de luchtcorridors tus sen West-Berlijn en West-Duitsland kan hebben". Winzer sprak over het aanbod va Westberlijnse gemeenteraad aan sonen die door de Oostduitse grenswach ten worden teruggezonden, op kosten var het stadsbestuur vliegpassage naar West- Berlijn te boeken. „Wanneer -de lucht vaartmaatschappijen in de westelijke landen bereid zijn provocateurs West-Berlijn te vervoeren is dit duidelijke schending van de vier mogend- hedenovereenkomst, die bepaalt dat Duitsland nimmer meer een bedreiging andere landen mag vormen", aldu6 de Oostduitse bewindsman. De geallieerde controleraad voor Duits land besloot in 1945 luchtcorridors in t« stellen, uitsluitend en alleen voor de be rading van de westelijke troepen Berlijn. „Men moet niet vergeten dat de controleraad niet langer bestaat en de luchtcorridors onder de soevereiniteit van de Duitse Democratische Republiek vallen", zo zei Winzer. „De corridors zijn krachtens een voorlopige overeenkomst tussen de regeringen van de Sowjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek uitsluitend ten behoeve van hun troepen in West-Berlijn ter beschikking van d« westelijke mogendheden gesteld. De toe komst zal uitwijzen welke gevolgen het misbruik van de corridors kan hebben". Volgens de waarnemingen van de West berlijnse politie was de toestand aan de grens tussen de westelijke sectoren van Berlijn en de oostelijke vrijdagmiddag onveranderd en naar omstandigheden „normaal". Afgezien van de verscherpte controle van de oost volkspolitie ging het verkeer ongehinderd door. In een vijftigtal gevallen hebben West duitsers tot nog toe gebruikt gemaakt van de door het Westberlijnse stadsbe stuur geopende mogelijkheid om, na de zonegrens door de Oostduitse politie te zijn teruggestuurd, gratis naar West- Berlijn te vliegen. Fidel Castro heeft vrijdagavond bekend gemaakt dat hij voornemens is diploma tieke betrekkingen aan te knopen met communistisch China. De Cubaanse premier bracht een zo geheten „assemblee van het Cubaanse volk" op de hoogte van dit besluit en vervolgde: „Van dit ogenblik af ver breken wij onze betrekkingen met het regiem van Tsjang Kai-Sjek" (president van nationalistisch Chinese regering op Formosa). Voor de ogen van een enorme mensen massa op een openluchtvergadering in Havana verscheurde Castro het defensie verdrag dat in 1952 tussen Cuba en de V.S. is gesloten. De stukken wierp hij alle kanten op. Ook deelde hij mede dat de kwestie van de Amerikaanse marine basis Guantanamo 'Zuid-Oost-Cuba) „op een daarvoor geschikt tijdstip" zou wor den afgedaan. Een menigte van naar schatting 300.000 Cubanen vulde het grote plein tot in alle hoeken. Castro trok heftig van leer tegen de V.S. en de organisatie van Ameri kaanse staten. Hij vroeg zijn publiek: ,,In geval dit eiland door een imperia listische mogendheid met militaire mid delen wordt binnengevallen, aanvaardt u dan de hulp van de Sowjet-Unie?" De menigte antwoordde met luid applaus en geroep van de leuze: „Cuba si. Yankees Castro verklaarde toen dat hij een reso lutie van deze strekking als aanvaard beschouwde. Over communistisch China zei hij vervolgens: „Als China ons mili taire hulp wenst te verschaffen als wij worden aangevallen, dan zullen we ook van dat land steun accepteren". Over de Amerikaanse marinebasis zei hij dat hij „deze algemene vergadering opnieuw zou bijeenroepen en zou eisen dat de V.S. de baai van Guantanamo zullen verlaten als ze voortgaan ons economisch te President Nasser President Nasser van de Ver. Arabi sche Republiek heeft vrijdagavond in een interview voor de B.B.C.-tv verklaard tegen gewelddadige omverwerping van enige regering in het Midden-Oosten te Door revoluties via een staatsgreep zei hij, zou de verdeeldheid onder de Ara bische volkeren toenemen. „De eenheid kan het Arabische volk niet opgedrongen worden," aldus Nasser, „het Arabische volk moet zelf een besluit nemei niemand kan de datum vaststellen, waarop de Arabische eenheid een moet zijn." Volgens Nasser bestaat er nog steeds achterdocht tussen Groot-Brittannië en de Ver. Arab. Republiek. „Ik geloof, dat Groot-Brittannië tegen het Arabische nationalisme is", zei hij. (Van onze moderedactrice) MSTERDAM stond gisteren ge heel in het teken van de mode. Zowel de couturier Max Heymans als het huis Leeser lieten hun col lecties zien. Heymans is typisch geïnspireerd door de Parijse collega's en heeft naar onze smaak ,,/plus royalist que le roi" willen De 3gemiddelde Nederlandse vrouw zal met grote spoed een zware vermage ringskuur moeten doen en alles wat zij aan ronding heeft moeten laten ver dwijnen, wil zij naar deze couturier gekleed gaan. r waren gedrapeerde zijden en wollen jersey japonnetjes, bij de knie even ingehaald; rechte donkeré (bruin en zwart) toiletjes met lang plat lijf, ge- incrusteerde ceintuur op heuphoogte en een kort sluik rokje. De mantels daarentegen zijn wijd en vierkant met een tendens naar de tra- peziumlijn. Brede naden, verticaal en horizontaal aangebracht, verscherpen dit. De mantels sloten dikwijls ver opzij met grote knopen en op het rugpand von den we deze sluiting terug. Een verrassend ensemble bleek uit vele lagen te bestaan en dus vele mogelijk heden te hebben. De eerste indruk was een ensemble van rok en capemanteltje, doch het bleek te bestaan uit: zware rok met sluiting voor opzij en opgestikte zakken, iets soepeler lang lijf, tezamen een japon en een kort manteltje dat aan de zoom klepjes had, die op de zakken sloten. Weer later bleek, dat wat we voor een japon aanzagen, toch eigenlijk weer een mantel was. Mouwloos en gedragen over een kokerjapon met hoge hals van het soepelste materiaal. De kleuren van het ensemble waren zwart en anthra- Dat bij deze collectie de reinste pothoe den behoren zal duidelijk zijn. Diep over de ogen getrokken met even opge slagen rand, dikwijls voorzien van borduursel. Ook enige pothoeden van lakleer of nappa. Heel mooi en heel bijzonder. Voor de avond alleen tere jurkjes van kant, zijde of jersey. Aan het strakke lijfje met dunne schouderbandjes een bollend knielang rokje. Alles schijnt wel in verkleinwoordjes te moeten worden beschreven, maar deze mode is ook typisch voor de kleine, slanke en frêle vrouw. Prettig, mooi en draagbaar is de collectie, die de firma Leeser voor het voetlicht brengt. De kracht ligt vooral in- de harmonieuze combinaties van mantels en japonnen, die èn naar model èn naar kleur met zorg bij elkaar gezocht zijn. De show opende met een kleine serie Italiaanse gebreide rechte mantels, waarna enige nappa mantels met bij passende rok of japon met nappa alge- Maar daarna gingen we direct over naar gebruikelijke kleding. Mantels royale snit, met wijd ingezette ven, behaaglijk en flatteus, zagen vooral in vage ruiten. Het zijpand was dikwijls schuin genomen, wat het cape-effect nog verhoogt. Mooi ook zijn de doubleface stoffen, waarbij de japon dan van een laag van de dubbele stof gemaakt is. Die japonnen blijven bijna steeds recht van lijn. Dik wijls van voren doorgeknoopt of met een brede naad midden voor. Soms is het lijf laag van taille en enigszins blousend. De halslijn is vrij hoog en sober. Trouwens garnering ontbreekt vrijwel steeds of het is een simpel bies je langs mouwen en ceintuur. Ook de mantels zijn dikwijls kraagloos. maar als tegenstelling ziet men ook enorme aangeknipte stola's, die op allerlei manieren omgeslagen kunnen worden. Of royale kragen van wasbeer, bever, vos en nertz. Ratiné, mohair, bouclé, tweed, allemaal gezellige, wat ruige materialen, laten er ons van de winter warmpjes inzitten. Vele inspiraties van de Franse modehui zen: De Givenchy, Guy Laroche, Simo- netta e.a. vonden we in deze show, maar absoluut draagbaar. Bij de cocktailtoiletten schemert veel goud. In lamee, brokaat en ook in wollen fijne stoffen. Behalve dan in de uiterst tere gedrapeerde zwarte jurkjes. Bij de avondtoiletten gelukkig geen knie-, korte ballonrokjes, maar statige, lange, slanke silhouetten. Een collectie, die. ons na al het ontstellende modenieuws. heeft doen verademen! De Westduitse douane heeft de leider ,n een smokkelbende gearresteerd, die de afgelopen vijf maanden in het ge bied van Aken naar schatting 31 ton uit Nederland afkomstige koffie over de grens heeft gesmokkeld. De smokkelaar, de Westduitse boer Ohlenforst, heeft zich vrijdag zelf aan gemeld bij het kantongerecht te Geilen- kirchen. Er was reeds geruime tijd aanhoudingsbevel tegen hem uitge vaardigd en vanaf donderdag jl. waren Nederlandse en Westduitse douanebe ambten op het spoor. De Duitse doua nebeambten pogen thans ook andere le- van de smokkelbende in te reke- Vernomen wordt dat O. de koffie, die afkomstig was van een Amsterdamse koffiebranderij, met paard en wagen over de grens bracht. Daar zijn boer derij dichtbij de grens is gelegen, wek te het geen argwaan, dat O. deze grens herhaaldelijk met zijn voertuig pas seerde. Ohlenforst was ook bij de Duitse doua ne bekend uit de bloeitijd van de auto smokkel, waarbij in West-Duitsland ge stolen wagens over de grens werden ge smokkeld, om in Nederland te worden verkocht. De Westduitse douane kwam de ben- van Ohlenforst enige weken geleden op het spoor, toen nabij Monschau een smokkelaar uit Oberforstbach, in het district Aken, werd gearresteerd, die in het- bezit was van 75 kilogram koffie, Deze arrestant bleek een der beruchte „pantserautosmokkelaars" te zijn, die na de oorlog met behulp Volksstemming in zes E.E.G.-landen? In Parijs doen berichten de ronde volgens welke president De Gaulle zou voorstellen in de landen van de E.E.G. een volksstemming te houden over de kwestie van de politieke eenheid van Europa. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse za ken, wilde de berichten bevestigen noch ontkennen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het regime van Fidel Castro er vrij dag van beschuldigd steeds meer zijn tqevlucht te nemen tot een stelselmatige politiek van leu gens om de V.S. in diskrediet te brengen. Als voorbeeld wordt aangehaald een vervalst officieel Amerikaans telegram dat door de Cubaanse diensten was ver spreid en betrekking had op een econo mische conferentie van economisch min der ontwikkelde landen in Latijns-Ame- rika, Azië en Afrika die de Cubaanse regering deze maand in Havanna wil houden. Uit het telegram zou moeten blijken, aldus het ministerie, dat de V.S. deze conferentie willen verhinderen uit vrees dat het Cubaanse regiem erdoor aan po- Reumatiek Griep Migraine TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT pulariteit in Latijns-Amerika zou Een woordvoerder van het ministerie wilde het telegram niet direct aai Cubaanse regering zelf toeschrijven. Hij noemde het „specialisten, van wie er ge noeg in het Chinees-Sowjetrussische blok voorkomen, waardig". Een kopie van het vervalste stuk volgens officiële kringen aan het minis terie toegezonden door een Latijns-Ame rikaanse journalist wiens sympathieën met de V.S. bekend zijn. Twee ministers niet present bij beëdiging Twaalf van de veertien leden van de nieuwe Laotiaanse regering van prins Soevanna Phoema hebben vrijdag in een Boeddhistische tempel te Loeang Pra- bang de eed afgelegd. Voor de afwezig heid van de twee is geen verklaring ge- Kapitein Kong Lat, de leider van de staatsgreep, heeft meegedeeld dat hij het bewind heeft overgedragen aan de nieuwe regering. Deze erkent de rege ring van de Sowjet-Unie als vertegen woordigster van het Sowjet-blok. Men zal voorlopig geen diplomatieke betrek kingen aanknopen met China en Noord- Vietnam, maar wel een vriendschappe lijke houding tegenover deze buurlanden aannemen. onó te gaót ALBERT FINET over Het Protestantisme in Frankrijk HET Franse protestantisme in dui zend woorden beschrijven is stel lig een werk, dat niet meer serieus kan zijn en dat tegelijkertijd vol voetangels en klemmen ligt. Wat zal ik veel moeten overslaan en aan ve len onrecht doen! 'k Zal het er maar op wagen.... Men weet, dat de Reformatie in mijn land schipbreuk heeft geleden; dat de vervolgingen en de uittocht uit het Frankrijk van Lodewijk XIV dit land van zijn beste burgers hebben beroofd; dat het beter is niet te spreken over de theologie van de Franse Protestan ten tijdens de Revolutie en het Keizer rijk; dat het Réveil van de 19e eeuw bijeen heeft gebracht wat smeulde on der de as; dat de twisten tussen de vrijzinnigen en de orthodoxen geëin digd zijn in 1938 en dat men op dit ogenblik, ruim geschat, één miljoen Franse Protestanten telt, die verdeeld zijn over de Eglise Réfonmée, de Egli- se Evangélique luthérienne, de onaf hankelijke Eglise Réformée Evangeli- que, rekening houdende met de bijzon dere situatie van de Protestanten in Elzas-Lotharingen, zowel Luthersen als Hervormden, die leven onder de be gunstiging van een concordaat. nensmokkelde. Met behulp van Neder landse douanebeambten kwam men toen op het spoor van de bende van Ohlen- Aanvaller van Verwoerd wenst geen psychiater De dochter van David Pratt, de mat: die beschuldigd wordt van een poging tot moord op premier Verwoerd van Zuid-Afrika, heeft 'het Hooggerechtshof van Pretoria verzocht een onderzoek in te stel' naar de geestesvermogens van haar der. Zij meent op grond van eigen waarnemingen dat haar der de ernst van de situatie waarin verkeert niet inziet en niet oordeelkun dig genoeg is om zijn eigen zaken te behartigen. Pratt wenste geen psychiatrisch derzoek te ondergaan. De president van het hof, rechter Balgut, heeft Pratt vrijdag gehoord en daarna de zitting verdaagd tot dinsdag. Miss Susan Pratt zegt dat haar der, zolang zij zich kan herinneren m> tale stoornissen heeft gehad en onder behandeling heeft gestaan. David Pratts raadslieden zouden haar hebben verteld dat hun pogingen hem te overtuigen v de noodzaak zijn verdediging zo goed mogelijk te voeren geen resultaat had- Na de opening van de zitting kwam Pratt, begeleid door twee bewakers de zaai binnen. Onaangedaan, terwijl een lauwe glimlach nem om de lippen ipeelde, keek hij af en toe naar iprekers. Mr. C. Margo, die namens miss Pratt iet verzoek om een psychiatrisch derzoek indiende, las een rapport v n wordt gezegd dat David Pratt epilepticus is die aan grootheids- lijdt". De president verklaarde dat het hof dit stadium nog geen kennis wil len van bewijzen die de loop van proces kunnen beïnvloeden. De schrijver Medio september w land de jaarvergadei „Werkgemeenschap Het gehoudei briek het woord te geven aan de vertegenwoordiger van Frank rijk in het bestuur, de heer Albert Finct uit Parijs. Finet (61) werd te Marsau- ccux (lie de France et Bour gogne) geboren, studeerde o.m. in Parijs (Sorbonne), in Jeru zalem (Couvent Saint Etienne) en weer in de Franse hoofdstad (theologische faculteit). Hij was predikant van de Eglise Réfor mée te Evreux (1928—'32), van die. te Montrouge (1932—'35), was redactiesecretaris van het blad „Foi et Vie" (1935—'39) en is sinds 1945 directeur van het weekblad „Réforme". Zijn militaire dienst vervulde Finet bij de infanterie van 1917 tot 1921 en in de jaren 1939 en 1940 was hy vlootpredikant. Hij is gehuwd en heeft zes kin deren. Onze Gast van Vandaag is literair produktief. Van zyn hand verschenen: Histoire de mon village, Au pays de la Bible, La plus belle historc, Francois Bouillot, Le sirc d'Esquilas, Cinq contes de Noël en Le chemin de toute la terre. Het geheel is overkoepeld door de Fedération Protestante de France, een orgaan zonder kerkelijk gezag, maar waarvan de glans en de invloed te danken zijn aan z'n president dominee Mare Boegner. In een land van 43 miljoen sterve lingen telt dit, gemeten naar het aan tal weinig mee. Pro memorie noem ik nog Doopsge zinden, Vrije Gemeenten, leden van de Pinkstergemeenten en enikele ande re sekten, die zich groeperen om de bestaande kerken. Eén miljoen Protes tanten, duizend predikanten, drie theo logische faculteiten: Parijs, Montpel- lier, Straatsburg (aan de universiteit verbonden) plus een faculteit in Aix, die de predikanten opleidt van de on afhankelijke Eglise Réformée Evangé lique, welke gemeend heeft de Union Reformée van 1938 niet te moeten aan vaarden. Deze Franse Protestanten beroepen zich op Calvijn, Luther en Zwingli. Die namen dekken zo ongeveer een psy chologische houding en theologische standpunten. De aanhangers van het Calvinisme streven naar een ortho doxie. welke niet altijd die van hun meester is; de Lutheranen naar een mystieke vroomheid die Luther in zijn tafelgesprekken stellig zou hebben be- Ieder die iels te zeggen heeft in Ierland zal erbij zijn als op zater dag 15 oktober de nieuwe werf van Verolme in Cork (Ierland) officieel in gebruik wordt geno men. Dat gebeurt met de kiel legging voor een schip van 14.500 ton bestemd voor de „Irish Ship ping Company" in Dublin. De ingebruikneming van de Ver olme werf in Jacuacanga (Brazi lië) volgt midden november. Daar wordt dan de kiel gelegd voor een schip, dat 10.500 ton zal meten. Het schip is bestemd voor vracht en passagiersvervoer van Brazilië naar Europa. President Juscelino Kubitschek zelf staat op de lijst van genodigden voor het openings- cvenement. De heer en mevrouw Verolme, die al deze plechtigheden mee gaan maken, brengen op hun reis via de V.S., Antillen en Argentinië ook nog even een bezoekje aan Peru om daar de juiste vorm van de allernieuwste Verolme werf en nederzetting te zien. Zoals bekend is de Nederlandse scheepsbouwer betrokken bij de modernisering van de marinewerf in Callao. Binnen vijf jaar zal hy bovendien een nieuwe scheepswerf, compleet met nederzetting, moeten bouwen in het gebied van Chimbote. 1 Het rykstuinbouwconsulentschap voor tabaksaangelegenheden is niet meer. Over een reeks van jaren was de tabaksteelt in ons land reeds in betekenis en omvang af genomen. De minister is nu van mening, dat de resterende tabaks telers het ook zonder consulent schap kunnen stellen. 1 Ondanks de verhoging van vyi procent zün de salarissen van de middelbare en lagere ambtenaren nog steeds aan de lage kant, vindt burgemeester J. A. Hoogkamp van Veendam. De heer Hoogkamp, voorzitter van de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren, sprak gisteren in Hilversum de jaarvergadering van de 7.100 leden tellende bond toe. Het feit, dat de ambtenaren „niet aan hun trekken komen" is volgens de voorzitter de oorzaak van de ge ringe animo die jongeren koeste ren voor de gemeentelyke admi nistratie. I Een week lang, elke dag éénmaal, zullen bemanningen van vier snelle V-straalbommenwerpers van de R.A.F. de bezoekers van de Britse luchtvaartbeurs tonen, hoe snel zij er wel vandoor kunnen gaan. De demonstraties worden gegeven op het vliegveld Farnbo- rough bij Londen. De bemannin gen denken, te rekenen vanaf het moment dat de totaal zestien mo toren worden gestart, twee minu ten nodig te hebben om zich te „ontplooien". Woensdag is het precies 125 jaar geleden, dat wyien de heer Aaron Mozes Zendijk naar de gemeente secretarie in Olst stapte en zich in het zakenregister liet opnemen als vleeshouwer. Daarmee werd de basis gelegd voor de N.V. Zendyk's vleeswaren- en conser- venfabrlek, die nu 200 mensen in dienst heeft. I Volgende week dinsdag wordt op de werf van L. Smit en Zoon in Kinderdyk een dubbelschroefhop- perzuiger te water gelaten. De zuiger werd besteld door de ha vendienst van het Spaanse mi nisterie van openbare werken. De doopplechtigheid van het 77.75 meter lang vaartuig, wordt ver richt door de echtgenote van de consul-generaal van Spanje in Amsterdam, mevrouw Castel. I Premier Modibo Keita van Soedan heeft gisteren in Parys een onder houd gehad met president De Gaulle. Keita zei voldaan te zyn over de bespreking en hy sprak de hoop uit, dat er tn de komende dagen een oplossing voor het vraagstuk van de Mali-federatie gevonden kan worden. of Menégon staat, dan bij de Zwitser se reformator, 'k Zou Wesley nog ver geten. Het Franse protestantisme, dat een minderheid vormt, is om te kun nen blijven bestaan, gedwongen op verovering uit te gaan. En 't is niet een van de kleinste paradoxen van zijn bestaan, dat het dikwijls de aanblik vormt van een ghetto en het terzelf- dertijd alle krachten inspant om voor de wereld open te staan. WANNEER men deze minderheid be kijkt in een land dat katholieken en leken elkaar betwisten er drei gen altijd godsdienstoorlogen in Frank rijk zou men kunnen veronderstel len, dat het Franse protestantisme we gens zijn minderheid een verenigd front vertoont. En van buiten gezien is dit in zekere zin waar. Er is een protestantse levensstijl, een protestant se manier van doen zowel in het gezin als in het beroep. De literatuur heeft er dikwijls de spot mee gedreven, zij, die er niet aan konden wennen, zijn er aan ontvlucht, terwijl ze net stof van hun kleren schudden en hebben er op geschimpt zonder dat ze zich kon den vrijmaken van het edele in zijn strengheid, van het ernstige in zijn eer lijkheid en van het hechte in zijn be ginselvastheid. Deze deugden hebben, naar men weet, hun keerzijden, die toch hun echtheid niet kunnen (eniet doen. Dit sociologische aspect van het Franse Protestantisme is niet te ver waarlozen, temeer, daar het gebaseerd is, niet alleen op de traditie, maar dik wijls ook op een levendig, wakker ge- het niet zijn eenheid die ons treft, maar zijn verscheidenheid en zijn te genstellingen. Er is een Frans Protestantisme ten zuiden van de Loire, dat overeen komst vertoont met de oude protestant se streken en waarvan de hoofdsteden die fier deze naam dragen Nimes en Montpellier zijn. Een Protestantisme geworteld in de traditie, vaak naar 't verleden gewend, hartstochtelijk ge hecht aan „de godsdienst der vade ren", en die voor hem de plaats in neemt van de theologie, jaloers op een erfenis, waarvan het een klein deeltje vreest te verliezen, zodra men een gesprek overweegt met de Roomse ketterij. Er is "teen Protestantisme in Elzas- Lotharingen, waar het concordaat nog van kracht is en dat op heel veel pun ten overeenkomst vertoont met de protestanten in Duitsland, hoewel het, als een volk op de grens wonend, ste vig verbonden is met het vaderland. Er is een protestantisme in Noord- Frankrijk dat z'n ontstaan dankt aan de evangelisatie, zich weinig bekom mert om traditie, meer in beslag ge nomen door sociale problemen dan door de theologie. Tenslotte is er een „Parijs" Protes tantisme, dat weliswaar niet vreemd is aan de verschillende opgesomde ca tegorieën, daar immers Parijs de smelt kroes is waar alle provincies samen smelten óf ten onder gaan! maar dat toch verdacht wordt van slapheid, lichtzinnigheid, zélfs van verraad door de bewoners van de Cévennes of van Dit is niet alles. Het Franse Pro testantisme kenmerkt zich door z'n plattelands en burgerlijk karakter behoren weinig werklieden toe; heel wat academisch gevormden, hoge ambtenaren, een hele schakering van vrije beroepen. Hier is het niet meer het land van afkomst, dat een rol speelt, maar de sociale klasse die de gedragslijn op politiek gebied bepaalt. In het algemeen, zéér in het alge meen, kan men zeggen, dat de plat telandsbewoners „republikeinen" zijn, in tegenstelling met de katholieken, die in de dorpen tot de „rechterzijde" Dehoren. De academisch gevormden zijn over het algemeen „links" geori ënteerd en de hoge- en middenklasse van dc burgerij wat men la haute société protestante (H.S.P.) of la bon ne société protestante (B.S.P.) noemt hoewel ze vrijzinnig zijn, zouden nogal naar „rechts" ombuigen. Probeer nu eens in één kleur een portret te schilderen van het Franse protestantisme, terwijl het als een microkosmos de verscheidenheid van het land-zèlf weerspiegelt! Deze korte aantekeningen zijn kri tisch, bijgevolg negatief. Sta mij nu toe het positieve aspect te schetsen en vergeef me wat er aan partijdigheid en verdedigends in kan zijn. Alles wel beschouwd, ben ik een Franse protes tant en ik ben er trots op dit te zijn, hoewel ik me geen illusies maak over wat er aan ontbreekt. Men kan, zo schijnt het me toe, zeg gen, dat het Franse Protestantisme een plaats en een invloed heeft in het Protestantisme van de hele wereld, die ver uitgaat boven zijn zwakheid wat het aantal betreft. Misschien, om dat het de wettige erfgenaam is van de Picardier Jean Calvin, zonder af breuk te doen aan de Duitser, Maarten Luther. De zaak is bijzonder duidelijk in de geschiedenis van de oecumeni sche beweging, waarin de Frans spre kende protestanten ('t is moeilijk in dit opzicht Frankrijk te scheiden van Frans-Zwitserland) een belangrijke rol hebben gespeeld; duidelijk ook in het moeilijke gesprek, dat de kerken, voortkomend uit de Reformatie, onop houdelijk trachten aan te knopen met de Rooms-Katholieken. In één opzicht is het Franse Protes tantisme (hoewel er zich een krachtig verzet in openbaart tegen dit streven) hierin bevoorrecht, omdat het staat te gen een openstaand katholicisme dat dikwijls scherp tegenover het Vaticaan staat, en gaarne contacten wénst. De Franse protestanten kunnen, dank zij Barth, het moet herhaald worden, hun katholieke broeders een theologie aanbieden, die hun geheel vreemd is en daartegenover met een opvatting van de kerk en de gods vrucht kennismaken, die hun geheel ontbreekt. In dit opzicht doen ondernemingen zoals „De broeders van Taizé" en „Het centrum van Villemétrie" uitste kend werk. Het zijn veel meer dan duizend woorden en ik heb niet veel bijzonders gezegd. Neem dit daarom aan als een eenvoudig getuigenis. NASCHRIFT Het zou een onvergefelijke fout zijn, wanneer men het Franse Protestantis me beschrijft, als men niet sprak van zijn zendingsarbeid in Afrika <>p Ma dagascar en in Nieuw-Caledonië. Maar er zou een artikel voor nodig zijn om deze jonge kerken te oeschrij- ven, die voortgekomen zijn uit de zen ding; wier aantal die van de oude moederstad ver overtreffen en die de ze nieuwe staten welke onafhankelijk worden hun beste omlijsting en hun sterkste politieke leiders verschalfen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5