Enkele kanttekeningen WARE BETEKENIS VAN RELIGIEUZE MOTIEVEN Een woord voor vandaag Geref. Sociale arbeid in deskundige banen Meningen van anderen s Christen onderofficieren „pijnlijl getroffen' MET RAAD EN DAAD 2 ONZE KRANT NOG WEER BETER KRANT IS IN HET LEVEN van de mens een machtig ding. Zij is er om hem te helpen, inderdaad. Zij verzamelt voor hem, elke dag weer, de in lichtingen die hij behoeft. Zij houdt hem op de hoogte van wat er, waar ook ter wereld gaande is. Zij licht hem in en zij licht hem voor en zij is hem behulpzaam bij het zich vormen van een mening. Dat alles betekent heel veel. Het betekent óók dit, dat de mens voor een belangrijk deel van zijn krant afhankelijk is. Want elke krant doet het weer op eigen wijze. En dus vereist het van de lezer een belangrijke keuze, door welke krant hij zich bij zijn dagelijkse wens om op de hoogte te blijven zal laten inlichten en laten voorlichten. Daarom en wij nemen de vrijheid om dit nog eens in alle openhartig heid vast te stellen is het zulk een verblijdend ding, dat er in ons land een christelijke pers is. Want het mag niemand onverschillig laten, welk beeld hem wordt voorgeschoteld van wat er elke dag en waar ook weer voorvalt. Wij zeggen dit in alle vrijmoedigheid, waarbij wij ons intussen ter dege bewust zijn, welke verplichtingen hieruit voor ons voortvloeien. Het is geen geringe zaak, een christelijke krant te willen zijn. Daar zijn mensen die voor de gedachte aan een christelijke krant terugschrikken. Het is begrijpelijk, maar toch onjuist. Want zoals in Gods genade aan de mens de mogelijkheid om een christen te zijn gegeven is, zo is ook aan een christelijke krant de mogelijkheid gegeven. Dat er tussen de mogelijkheid en de verwerkelijking ervan enige schreden liggen, beseffen wij, mischien beter dan wie ook. Het mag ons niet weer houden, ernaar te ernstiger te streven. Onze krant is een christelijke krant. >Daar zijn er die menen, dat ze bij een christelijke krant tekort komen. Laten we daarop mogen antwoorden, dat een christelijke krant als geheel niet minder geeft dan welke krant ook. Zeker, geheel compleet zal zij nooit zijn. Maar dat is met geen enkele krant het geval. Elke krant, men bedenke dit steeds, is méé het product van de kiezende, de selecterende arbeid van wie haar samenstellen. En wie ónze krant samenstellen zijn erop uit om aan de lezers datgene te geven wat zij, gelet ook de eisen van de menselijke samenleving van vandaag, aan inlichting en aan voorlichting behoeven. Daarom doet onze krant voor geen enkele krant onder. Blijft bovendien het voordeel dat zij heeft boven elke krant die zich genoopt ziet, zich in het uitkomen voor een eigen levensbeschouwing te omsluieren. Is onze krant een christelijke krant, zij is voorts ook een onafhankelijke krant. Zij wordt slechts gedragen door de levensbeschouwing van wie haar samenstellen. Elke journalistiek pleegt op haar onafhankelijkheid prat te gaan. Wij laten in het midden, of allerwege die onafhankelijkheid zo werke lijk is als zij voorgewend wordt. Wij mogen in dankbaarheid vaststellen, dat zij bij ons in volle mate gevonden wordt. De wijze waarop wij ons verant- woordelijke werk verrichten kan er slechts bij winnen. Een onafhankelijke Krant, een christelijke krant, maar tegelijk een krant die onvermoeid zich op eigen verbetering blijft toeleggen, in het bewustzijn dat een christelijke krant een beste krant zijn moet en dat onze lezers spraak mogen maken op een zo uitnemend mogelijk verzorgd dagelijks product. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij voor vandaag en voor de komende dagen wederom enkele belangrijke verbeteringen mogen aankondigen. Daar is, in de eerste plaats, het streven naar een nog betere nieuwsvoor ziening, waarbij het onze bedoeling zal zijn om ook van onze voorlichting de actualiteit nog op te voeren. Zo zal, met ingang van heden, ook belangrijk nieuws op de voorpagina van onze krant terstond van eigen commentaar ver gezeld gaan. Wij menen hiermede de lezer, die zich immers een oordeel wil, een wezenlijke dienst te bewijzen. Dan maken wij reeds vandaag ook een begin met onze „forumpagina's": wij nodigen telkens enkele vooraanstaande personen uit om voor onze lezers een gesprek te voeren over een belangrijk, veelal actueel onderwerp. Die gesprekken zal men in onze krant terugvinden. Voorts gaan wij ruimte maken voor wat men zou kunnen noemen „een gastenboek". Daarvoor in aanmerking komende personen nodigen wij uit om over een veelal weer actueel onderwerp een artikel te schrijven. Dit behoeven niet uitsluitend personen uit onze „eigen kring" te zijn. Wel zullen het per sonen zijn van wier oordeel kennis te nemen voor ieder van belang mag Er komen nog andere verbeteringen: meer ruimte voor de jongeren, een vrijwel dagelijkse adviezenrubriek van wijde strekking, en het zal wel blijken, dat hiermede nog niet alles is opgesomd Aan de voorbereiding van dit alles is in de afgelopen weken en maanden veel tijd en zorg besteed, en wij zijn ons bewust, dat de verwerkelijking nog enkele problemen kan oproepen, die wij echter zo geruisloos mogelijk uit de weg hopen te ruimen. Waarom dit alles? Omdat het voor ons geen probleem is, dat onze lezers, lezers van een goede, een christelijke, een onafhankelijke krant, op een best dagblad aanspraak mogen maken. Aanspraak mogen maken op een krant waarvoor zij zich ten overstaan van niemand behoeven te schamen of te generen. Een krant die zich jegens hen metterdaad betoont als een dagelijkse vriend, die hen niet graag en niet gauw in de steek laat. onzer verslaggevers) Y)E reünisten van de S.S.R. zijn donderdagmiddag de gelederen van de in Lanteren congresserende C.S.B.'ers komen versterken, zodat dit jaar de laatste dagen van het C.S.B.-congres wel een totale men geling van jong en oud te zien gaven. Voor deze grote groep van reünisten en studenten heeft prof. dr. Herman Dooyeweerd, die, zoals de corrgresvoor- zitter mr. W. Aantjes opmerkte, in de afgelopen dertig jaar door zijn werk een beslissende invloed heeft gehad op het leven van zeer vele studenten, ge sproken over de ware betekenis van de religieuze grondmotieven volgens de Wijsbegeerte der Wetsidee; dit om nog eens te trachten de vele misverstanden, die omtrent de betekenis van de grond motieven in het denken van de Cal vinistische Wijsbegeerte bestaan, uit de In haar kritisch onderzoek naar de noodzakelijke vooronderstellingen van het wijsgerig en wetenschappelijk den ken. is, aldus prof. Dooyeweerd, de Wijsbegeerte van de Wetsidee op het spoor gekomen van de religieuze grond motieven als de centrale uitgangspun ten van het denken, die de gehele le vens- en denkhouding van de mens be heersen. Het centrale motief van de bijbelse Woord-openbaring, dat van schepping, zondeval en verlossing door Christus Je zus in de gemeenschap van de Heilige Geest, kwam daarbij in zijn volstrekte antithese tegenover de religieuze grond motieven van het Griekse en modern- humanistische denken aan het licht. Overbrugging Het scholastisch-christelijk denken, dat m.n. in de Middeleeuwen met Tho mas van Aquino een aanvang neemt, zocht deze antithese te overbruggen door het religieuze synthese-motief van natuur en bovennatuurlijke genade, dat afbreuk deed aan het integraal en ra dicaal karakter van het Bijbels grond motief. De scholastiek streefde vanuit dit synthetisch standpunt niet naar een innerlijke reformatie van het denken, maar naar een accommodatie, een uit wendige aanpassing van het Griekse en later van het humanistische denken aan de kerkelijke geloofsleer. De religieuze grondmotieven van dit denken kwamen daarbij niet in hun eigenlijke zin aan de erde. Ja, het ge hele inzicht in de uiteindelijke religi euze bepaaldheid van het denken ging verloren sinds men aan de natuurlijke rede een zekere autonomie tegenover de boven-natuurlijke Openbarings waarhe den ging toekennen, filosofische thematiek. Anderen, m.n. theologen, hebben bezwaar gemaakt te gen de aanvaarding van een centraal "rondmötief van de H. Schrift, omdat it grondmotief een reductie van de kerkelijke belijdenis of van de vele ge loofswaarheden. die ons in de Bijbel zijn geopenbaard, tot enige geloofsstuk ken. die willekeurig uit het geheel zou den zijn gelicht, zou kunnen betekenen. Al zulke misverstanden, zo zei de VU- hoogleraar met nadruk, wijzen op een gebrek aan radicale zelfkritiek in het wijsgerig en theologisch denken. De religieuze grondmotieven zijn geen pro- dukt van het menselijk denken. Zij zijn de centrale drijfkrachten, die vanuit het hart als het religieuze centrum van menselijke existentie, ons gehele lev Inbegrepen ons wijsgerig en theologisch denken, de uiteindelijke richting geven. De mens is in de centrale greep van de ze motieven. Hij beheerst deze niet, maar wordt door hen beheerst. Het cen trale grondmotief van de H. Schrift wordt ons in de Bijbel zelf als dunamis, d.w.z. als centrale geestelijke drijf kracht en als de sleutel der waarach tige Gods- en zelfkennis getekend. Prof. Dooyeweerd zei in het laatste deel van zijn referaat zeer bezorgd te zijn over de ontwikkelingen in chris telijk Nederland. Hij zag een toenemen van neo-seholastiekc denkwijzen, niet te verzoenen grondmotieven humanisme en christendom met elkaar in overeenstemming tracht te brengen. Het Christendom zal radicaal zijn of het zal niet zijn, zo besloot bij. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagwesteinde: G Buis te Papendrecht en M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Sneek T. Brienen te Mussel. Centrale diaconale conferentie De 70e centrale diaconale conferentie van de Gereformeerde kerken zal op woensdag 14 sept. a.s. in de grote zaal van de Dierentuin alhier onder presidium van de heer J. de Vries van Amsterdam worden gehouden. In de morgenvergade ring zullen na afdoening van de huishou delijke zaken korte toespraken gehouden worden door de heron drs. J. v. Klinken van Utrecht, directeur van het algemeen diaconaal bureau der Geref. kerken P. v. Strijen van Amsterdam, directeur van de Raad voor Geref. sociale arbeid. In de middagvergadering zullen als refe- renten optreden de heren prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen met het onder werp: „Het diaconale jaar" en Pastor dr. Thiele uit Detmold, onderwerp: „Het diaconale jaar in Duitsland". Ahram heeft gebeden, heel vurig gebeden, voor het behoud van Sodom en Gomorra. En het resultaat? Toen Abram zich vroeg in de morgen begaf naar de plaats waar hij voor de Here gestaan had en uitzag in de richting van Sodom en Gomorra en het gehele land van de streek, zag hij en zie, de rook van de aarde steeg op als de rook van een smelt ovenZijn pleiten voor God had géén resultaat gehad. Want er waren zelfs geen tien rechtvaardigen er waren er ternauwernood drie! En wat ge verder leest in Genesis 19 over die drie, maakt die naam „rechtvaardigen" in onze menselijke ogen nogal dubieus! Het onverhoorde gebed.... Als we zo'n geschiedenis lezen of als we een dergelijke gebeurtenis van een ander horen, weten we het altijd heel wijsgerig te zeggen: „Gods wegen zijn hoger dan onze wegen.En we gaan over tot de orde van de dag. Het is waar. Natuurlijk is het waar! Maar soms kan men er van schrikken als men hoort hoe gemakkelijk ons die teksten van de tong glijden. Hoe dikwijls al soortgelijke woorden worden uitgesproken zonder dat het hart meespreekt. Hoe moeilijk kan iemand het hebben als zijn gebed „onver hoord" is gebleven hebt ge wel eens voor iemand die daar mee worstelde, gebeden? (Van een onzer verslaggevers) i „Wij hebben principiële bezwa- ren tegen de financiering van ons PROF. dr. R. van Dijk heeft gis- j maatschappelijk werk uit fondsen, die teren in het „Woestduincen- op een onjuiste wijze zijn gevormd trum" te Amsterdam de heer P.|d°°r hen' dle ons gestel,jk vreemd Strijen geïnstalleerd als directeur H;t is dc vraag of wij straks kun. van de Raad voor Gereformeerde nen meespelen in het maatschappe- Deze scholastieke denkwijze is met de reformatie niet verdwenen. In heel de gereformeerde theologie sinds Voe- tius is zij volop aanwezig en ook tegen woordig trachten nog velen tot een syn these te komen. Het is dan ook niet te verwonderen, aldus prof. Dooyeweerd, dat vanuit de scholastisch-christelijke denkhouding veel misverstand is ontstaan over de betekenis der religieuze grondmotieven in de Calvinistische wijsbegeerte. Misverstand Sommigen zagen er slechts bepaalde wijsgerige thema's in. die 8e®n deden aan de rijke verscheidenheid der OOST-BERLIJN Dc „Heimkchrer ïcn". twee orgar de „Oïlvertriebe- r de Doitse gebieden, di onder Pooli en Tajeehiscb bestuur staan, houden momenteel er*i congres in West- Berlijn. Zoals bekend bebben de Oost- Berlijnte autoriteiten op dit congres gerea geerd roet het verbod voor Westduitsers Oost-Bcrlijns gebied te betreden. Het Algemeen Handelsblad meent dot de eisen van deze organisaties op grond van wat er bij de conferentie van Potsdam werd overeengekomen onredelijk zijn en hoogstens betrekking kunnen heb ben op enkele grenscorrecties. Het blad includeert tci „Mai Westduit! Bcr communisten besl lijn, dal niet tot de Bondsrepubliek behoort, en dat tamelijk diep in de Sow jet-wereld ligt? Wanneer hel niet als provocatie is be doeld. dan wordt het torh in Oost-Europa als aod. g opgevat, -lijn bad zulke bij' rhinderen. Dr bui roudig ganse Westen is Wcst-Bcrlijn tc igen. Maar het heeft het recht te dat dit stadsdeel zelf geei takt t ederlaag vil le redanr i lieden, i willen D. Tijd-M.••bod. vindt cel, Hal l,or»rl hm li' Dnil.cr. ,cbodcn u hordzaamheid in liet internationale^ poli ke verkeer te betrncl duits rij.hrid bedriegt, dipngni int^.De Oost- nblik is in roe- lorproefjc van de actvi- wrl ,o'r bet „val de Wv.lduii.c Bond,,1.1 dil ir wederom zijn svmbolUche zitting m V.l B.rlijo honden. Premier Chro.,1- ,1 heelt in Boek.rct .ell, hel dreljemenl itre.proken. dol hij een „l.onderl,,k vre- r.verdr,, mei Oo.l Buil.l.n.l r.d .hl,.- indien de Bondsdag dit jaar zijn Bcr- jiisr traditie voortzet. De vrijheid v.hi ',-st-Berlijn wordt door het gehele Westen rwenst en gegarandeerd Maar als men -rugdeinst mor communistische argumen- ■n van dit kaliher, i- West-Berlijn dan nog (Advertentie Schuren, bunralows. schuttingen' CETA-BEVER BUITENBIJTS DE BASISFORMULE DK de kerk bereikt hebben. Het belijdenisgeschrift is naar De Wereldraad van Kerken is een Zaligmaker belijden naar de Schriften, en die op grond daar- van hun gemeenschappelijke roe- persoonlijk geloof. Ik ping trachten te vervullen tot eer J~ van de ene God. de Vader, de Zoon en de Heilige Geest." In het Kerkblad van Noord-Bra bant en Limburg van de Gerefor- die het wniet dat de kant" uit 'moeten van steeds meer uitgewerkte belijdenissen, die uitvoerig alle dwaling zouden teke nen en bestrijden. Er moet in het leven en denken van de mens van vandaag een appèl doorklinken, dat mme Ulll auiisiuiie» \j\j "s, i oude belijden van de apostolische codificeren. Zich bezinnend op deze basis formule en het belijden in het al gemeen, schrijft ds Moens verder, dat wc er voor moeten oppassen, dat een belijdenis i Nu nog even de tweede bedoeling. Het gemeenschappelijk getuigenis buiten: de opdracht, verstening de wereldraad spreekt. Dit gemeenschappelijk optreden gaat leiden en dat we allerlei gewikkelde redenaties zouden no- zal ons in elk geval heel dig hebben om de taal van zulk moeten wegen. een geschrift te verstaan. Het artikel vervolgt: Daarom is er wat voor te zeggen om zulk een geschrift kort te hou- de, Dl- gemeenschap mei Jeius overtuiging is die de Christ,.! e' dus met elkear staal ot n haar geheel beweegt valt niet met een volkomen zelfde liefde tot kijk op het heil. dat de Schrift ons openbaart. Een echte geloofsge- meenschap moet verschillen kunnen fk dragen; deze verschillen hangen „pva| dikwijls samen met de eigen aan- ?VB1 leg en met de eigen afstamming: de achtergrond van ons verleden, de invloed van de kuituur te ontgaan. Temidden van de verdeeldheid, Ja ik moet wel zeggen van de ver splintering van de kerk, zal ons er alles aan gelegen moeten zijn om te laten zien dat het toch één zelfde christenheid verlossende Heer. Deze éne overtuiging moet als dringend appèl op de mensen n daarom is het in elk grote waarde dat er zo iets als een ontmoeting der kerken plaats vindt en dat er gemeen- schappelijk gepoogd wordt I11Ct lorvf lv,-.,la„ rvvzvt zoals wij bijv. spreken algemeen beschaafd Nederlands, dat he.;d van alle streekaccenten zou zijn ge vrijwaard. Het christelijk geloof en het chris telijk belijden komt tot uiting op een bepaalde plaats u:i bij bepaal- De fur.ktic van politie- die moeten spreken over een absoluut heid van het christendom: dit chris tendom daarover hebben we daarnet al gesproken vertoont de tekenen van een bepaalde groep van christenen; dit christendom is gekleurd door heel de ontwikkeling. beslist niet de cérste funk- sen belijdenis. Zeker, er moet zijn een waar schuwing tegen afwijking, tegen de valse leer en tegen de onchristelijke bepaalde kerk is ge weest. We kunnen BHUj de absoluutheid van Gods openl ring in Christus. Naar deze absoluutheid zullen teeds moeten verwijzen. E-. gaat om één geloof; dit éne geloof mag niet dUputabel gesteld worden noch door afzwakking van binnen uit noch door een versplintering, die tot een aanfluiting wordt. Sociale Arbeid. ,,Wij zijn blij", zei prof. Van Dijk, die voorzitter is van de Stichting Raad voor G.S.A., tot de heer Van Strijen, ,,dat u het offer hebt willen brengen naar ons te komen, om het gerefor meerde maatschappelijke werk in de goede banen van de des kundigheid te leiden." De heer Van Strijen, die werd geboren, heeft 26 jaar heidsdienst gewerkt o.m. op beidsbureau, en bi jgemeentelijke dien- beidsbureau, en bij gemeentelijke dien- was hij hoofd van het bureau Utrecht van het ministerie van maatschappe lijk werk. De nieuwe directeur was reeds aan de Raad voor Gereformeer de Sociale Arbeid als adviseur bonden. Prof Van Dijk voorspelde hem in zijn installatierede, dat hij een rooskleurige toekomst tegemoet zou gaan. Wij staan allen eensgezind om u heen, -zei de hoogleraar. Aan de andere kant wilde prof. Van Dijk echter eventuele moeilijkheden niet onsenoemd laten. Heel duidelijk zei hij, sprekend ov de situatie, die rondom de voetbaltoto ontstaan: lijk weTk, zoals dat landelijk is ge organiseerd." Prof. Van Dijk besloot zijn rede met: ..Ons slagen hangt uiteindelijk niet af in onze deskundigheid, maar van zegen van Hem De heer Van Strijen beaamde dit zijn antwoordrede cn beloofde zich te spannen voor de groei en uitbouw t de gereformeerde, sociale arbeid. Advertentie 40 MILLIOEN DIEREN Planta en sulfiet De verschillende manieren waarop dc gezondheidsautoriteiten in Nederland een machtig concern benaderen en anderzijds een belangrijke sector van het midden- standsbedrijf behundclen heeft in het -Ja gersbedrijf kwaad bloed gezet. Nu er na het gebruik van de Planta- margarine inderdaad een vergiftiging is opgetreden, wordt cr in een uitstekende verstandhouding tussen de gezondheids- autoriteiten en het margarineproduccrende concern overleg gevoerd. Het overleg is daarna afgesloten met de verklaring, dat alle besmette margarine onverwijld zou worden omgeruild voor pakjes van de oude samenstelling. Het orgaan van de slagerspatroonsbonden, De Slager, toont zich in hoge mate veront waardigd over deze lakonieke wijze waarop de zaak wordt afgedaan. Toen de slagers enige tijd geleden bij de gezondheidsautoriteiten het gebruik van het zogenaamde sulfiet (een stof waarmee het mogelijk is vers vlees langer de goede kleur te doen behouden) bepleitten, heeft men geen hoffelijkheid en zorgvuldigheid nodig geacht, omdat het slechts ging om dc belangen van een middenstandssector. Zij die het door niets gerechtvaardigde sulfietverbod hebben doorgedreven, hadden GEEN „NIET" Als vertegenwoordiger van het mi nisterie van maatschappelijk werk sprak de heer A. J. Nijland, hoofd van de afdeling landelijk contact" van dit ministerie. Hij zag in de nieuwe functie van de heer Van Strijen een goede mogelijkheid voor beter con tact tussen de overheid en het parti culier en kerkelijk initiatief. ,.Zo gezien", zei de heer Nijland, ..is het vertrek van de heer Van Strijen geen ,,Niet", maar minstens een „eigen geld" Advertentie Muziek maakt Uw leven rijker Rodegraven, Tel. 01726-2188 O STERVEN IEDER JAAR. waarvan 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen. cosmetica, specialité's. bloembol len en de oorlogsindustrie WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet' f 5— P. Anti-Vivisectie-Stichting Salarisverhoging buiten de Het hoofdbestuur van de Christelijk sociale onderofficierenvereniging heeft in een verklaring zijn verwondering uitgesproken over berichten omtrent een salarisverhoging voor de beroeps militairen. die per 1 oktober zal in gaan, zonder dat hierover op enigerlei wijze overleg is gepleegd met de organisaties. ..Deze mededelingen zijn namelijk ver schenen zonder dat ae in het georganiseerd overleg vertegenwoordigde organisaties van beroepsmilitairen beneden de rang van tweede luitenant waren ingelicht. Deze publikatieS in de pers vooruit lopende op het overleg waren voor betrokkenen dan ook een onaangename van een goed georganiseerd overleg. De C.S.O.O.V. ziet hierin dan ook een ern stige aantasting van het in de militaire ambtenarenwet vastgelegde recht, dat alle te treffen maatregelen, die verband houden met de rechtstoestand van de militaire ambtenaren, vooraf in het ge organiseerd overleg moeten worden be handeld." „Het hoofdbestuur voelt deze discri minatie en negatie van het georganiseerd overleg temeer aan, omdat de militaire ambtenaar boven andere ambtenaren ook onder de krijgstucht staat waardoor bij alle acties voor positieverbetering steeds uitermate voorzichtig moet worden opge- Het mag dan ook van de overheid verwachten, dat zij de spelregels van het georganiseerd overleg steeds nauwgezet in acht zal nemen. De geest van vertrou wen, die in het overleg van zo grote betekenis is, is hiervan afhankelijk. Het hoofdbestuur vraagt zich af of het over leg onder deze omstandigheden nog zinvol kan worden genoemd", zo besluit de verklaring. Van de zijde van het ministerie is inmiddels verklaard, dat de minister met de publikatie geen enkele andere bedoe ling heeft gehad dan het militaire perso neel ter wille te zijn. ..Het overleg over de regelingen is nog geheel open en zal zeer binnenkort plaats vinden", aldus het ministerie. ijver kunnen besteden dat werkelijk voor dc gezondheid schadelijke stoffen aan de voe dingsmiddelen zouden worden toegevoegd. Dat grote concerns met eigen research- laboratoria opereren, zo vervolgt de redac tie van De Slager, ontheft de autoriteiten, die voor de volksgezondheid moeten waken, in geen enkel opzicht van hun verantwoor delijkheid. Een verantwoordelijkheid die nog meer aandacht krijgt nu dezelfde auto riteiten zonder scrupules zij'n opgetreden tegen het reeds tientallen jaren gebruikte cn voor de volksgezondheid volkomen on schadelijke meat-preserve (sulfiet). Ware de slagerij zo tegemoetgetreden als men thans de betreffende margarinefabri kant heeft gedaan, dan zou het nooit tot een zo roekeloos verbod van meat-preserve zijn gekomen, aldus De Slager. In ieder geval zou deze voor de slagerij zo hoogst belangrijke aangelegenheid dan nooit tot een zo redeloze prestige-kwestie zijn ge worden als thans het geval is. Met het slagersbedrijf werd gesold, met het marga- Bij de slagerij ging het om een preparaat, waarvan men het giftige karakter nooit heeft kunnen aantonen. Sterker nog, het ging om een middel, dat meer dan zeventig jaar in de slagerij was gebruikt zonder dat zich ooit maar een ziektegeval had voorge daan. Is het een wonder, zo vraagt De Slager zich af, dat wij de houding van de gezondheidsautoriteiten toen en nu als een wel bijzonder scherp contrast zien. „Terecht kan het slagersbedrijf verontwaardigd zijn over dit meten met twee maten, dat thans wel op ondubbelzinnige wijze aan het licht is getreden." Dit nieten met twee maten heeft tot ge volg gehad, zo meent het slagersvakblad, dal het voor het slagersbedrijf onontbeer lijke sulfiet, waarvan men het giftige karak ter nooit heeft kunnen aantonen, werd verboden en daarnaast de massale produktie vaneen toxine bevattend voedingsmiddel ter hand wc^d genomen. Door middel van een grootscheepse reclame werd dit laatste artikel in dc handel gebracht zonder dat dc met de keuring van levensmiddelen be laste instanties daarvan op de hoogte waren, resp. het tijdig hadden ontdekt en ver hinderd. Internationaal criminologisch congres Van 5 tot 11 september zal in het Sebouw van de Tweede Kamer op het innenhof in Den Haag het vierde inter nationale criminologische congres worden gehouden. In totaal nemen er 479 con gressisten uit 45 landen aan het congres deel, van wie 83 regeringsvertegenwoor digers uit 35 landen. Van de landen achter het ijzeren gordijn zullen Polen en Hongarije vertegenwoordigd zijn. Het organisatiecomité staat onder leiding van mr. A. A. L. F. van Dullemen, oud procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam. Als secretaris-generaal treedt op mr. E. A. M. Lamers. directeur-gene raal van het gevangeniswezen. President van het congres is prof. Thorsten Sellin, hoogleraar in de sociologie aan de uni versiteit van Pennsylvanië en Philadel phia (U.S.A.). Zoals prof. Van Bemmelen, hoog leraar in de criminologie te Leiden, tijdens een persconferentie uiteenzette is criminologie de wetenschap, die zich bezighoudt met de bestudering van de misdaad als maatschappelijk verschijn sel en van de persoon van de misdadi ger, met het doel de bereikte resultaten dienstbaar te maken aan de voorkoming en de bestrijding van de misdaad en de behandeling van de delinquent. De criminologie is al ruim 30 jaar door de universiteiten als leervak op haar programma opgenomen. De crimino logen hebben zich in internationaal ver band verenigd in de „Société internatio nale de Criminologie", onder wier auspiciën ook dit vierde internationaal criminologisch congres zal worden ge houden. Op de Stationsweg te Velzen-zuid^ls de 54-jarige heer J. R. van de Berg uit Amsterdam op de bromfiets aangereden door een auto, die in een van de bochten van deze weg slipte en op het linkerweg gedeelte kwam. De heer Van den Berg, die onderweg was van IJmuiden naar Amsterdam, werd op slag gedood. Vraag: Ik begrijp dat dit we rubriek is van uw krant, verwacht ik goeds van! Wat is eigenlijk de bedoe- ook moeilijker en ernstiger landbouwkundig ingenieur t gezien het karakter kwesties worden aangesneden. En als die vragen een persoonlijk karak ter dragen, is het dan niet pijnlijk dat tenschappelijk redacteur afijn, ze voor iedereen leesbaar in de krant mag de proef op de komen" Antwoord: De ird: Vragen op elk gebied r daad" geeft al het karakter van deze gen worden gesteld. Mits niet rubriek aan: onze krant wil u raad en daad" bijstaan of orr zeggen vragen op welk gebied dan ook instu ren het antwoord zal deskundig zijn! En als u ook nog precies de deskundige wilt weten, Antwoord: Dat kost u niets! Ons doel is u van dienst te zijn met onze krant. Uiteraard zullen we er bijzonder dank baar voor zijn als u andere lezers op ons blad opmerkzaam maakt en hen zo mogelijk wint als abonnee. Uiteraard zijn er wel enkele regels i zich dient te houden: V'nHt Y7°°k niet dat k.andat ?.ok n°8- Er 'S niets geheim- 1. Schrijf zo duidelijk mogelijk en de YZ-omroep vervelende stem heeft En u hoeft niet bang te zijn dat uw harts- zinnigs bij op allerlei gebied, want de krant be weegt zich nu eenmaal op allerlei ge bied. Iemand is zelfs wel eens zo ver gegaan dat zij onze redactie opbelde lezers. Vragen geheimen aan de grote klok worden gehangen, want net als vroeger den alle vragen per brief beantwoord. Wat u hier in de krant vindt, is slechts klein deel die vragen en ant- met de mededeling dat zoonlief de woorden namelijk die inktpot had omgegooid en of wij wisten hoe ze die vlek uit haar tafel kleed kon krijgen In deze rubriek nu willen wij die service wat meer reglementeren en ook andere abon nees die dikwijls met dezelfde pro blemen en probleempjes zitten doen meeprofiteren van de antwoorden. Vraag: Over welke onderwerpen mo gen die vragen gaan? Moeten het al tijd inktvlekken-problemen of verdro gende kaktusmoeilijkheden zijn of mo- belang worden geacht. Vraag: Wie is die ..duizendpoot" die antwoord weet op alle vragen? Of is dat het geheim van de redactie? Vraag: Is het niet wat gevaarlijk om in een krant vragen op medisch en op juridisch gebied te laten beantwoor den? Er is immers altijd een kans dat 2. Als mensen op eigen houtje gaan ..dokte ren" met alle nare gevolgen van schrijf vooral uw naam en adres dui delijk. U moet er wel om denken dat géén antwoord wordt gegeven op Antwoord: Heb vertrouwen in onze deskundigen. Zo gauw een voorgelegde kwestie enige kans geeft op verwar ring of complicaties, wordt geadvi- of drie vragen tegelijk 'ilt stellen, dient u voor elke vraag een afzonderlijk velletje papier te gebruiken. Anders komt er onherroe pelijk vertraging in de beantwoor ding. seerd zich persoonlijk list. advocaat, notaris _of andere des- Antwoord: Dat is helemaal geen ge heim. Een vaste groep van zeer ter kundige te wenden. Daarvan zake kundigen is met de beantwoor- niets in de krant! ding belast. Onder hen bevinden zich een arts cn een psychiater, er- tingdeskundige en een jurist, dagoge en een sociaal adviseur, arts, specia- 4. Men kan niet telefonisch vragen i belas- Vraag: En wat kost dat c Als u zich trouw aan deze vier re gels houdt, dan hopen wij u beter nog A-n tot dusver bij grote en kleine pro- hier hebt uiteengezet is blemen ..met raad en daad" terzijde prachtige service. ♦- te kunnen staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2