DE MAN, DIE ZICHZELF OVERWON C 'Tc- T: v'irajr Angstig avontuur van „schipper" Kees ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZONDAGSBLAD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE 1\|R. WILLIAM BARRICK zei driftig: „U moe't me J-'-L goed begrijpen, ik zit hier om geld te verdienen en niet om geld weg te geven. Dat uw verloofde een bedrijf wil beginnen is zijn zaak, maar laat hij rnjj niet lastig vallen met een verzoek om als financier op te treden. Flinke mensen hebben anderen niet nodig." Suzy-Lizzy Black zei een tijdlang niets. Zij liet alle verwijten en hatelijkheden over zich heen gaan. Maar toen mr. Wil liam Barrick was uitgesproken en van haar een ant woord verwachtte, ontlaadde zich al haar woede en min achting in die twee woorden: Lelijke vrek. En ze typeer de hem juist, want mr. William Barrick was een vrek. Dat zeiden al zijn familieleden en het gehele personeel. Doch op de avond na het gesprek met zijn secretaresse Suzy-Lizzy Black veranderde hij als een blad aan een boom. Door een samenloop van omstandigheden werd zijn harde hart zacht. Hij werd vertelde Suzy-Lizzy later OP Weg naar huis liet het gesprek William Barrick niet los. Wat hem het meest hinderde waren de woorden: lelijke vrek. Hij wond zich daar over zo op, dat hij ongemerkt meer gas gaf en zijn auto met een snelheid van ver over de honderd kilometer over de weg ging. Hij pijnigde zich' de hersens met de vraag hoe hij haar dat antwoord betaald kon zetten. Ontslaan, dacht hij in een eerste opwelling. Ontslaan, en in haar getuigschrift alleen maar vermelden, dat ze twee jaar bij de firma in dienst is geweest. Maar op hetzelfde ogenblik bedacht hij, dat hij dan ook zichzelf een strop bezorgde. Want Suzy-Lizzy was voor hem en het bedrijf onmisbaar. Ze had, werd hem ineens duidelijk, zich volkomen on misbaar gemaakt. Ze was zijn agenda, zijn adviseuse, zijn beschermster tegen opdringerige zakenlieden, die hem beslist moesten en wilden spreken, ze deelde zijn dagen in en ze zorgde er voor, dat hij op tijd kon lunchen. Lelijke vrek, herhaalde hij smalend. Hij dacht: waar haalt iemand de moed van daan om dit te durven zeggen. Ja, straf fen zou hij haar, en behoorlijk ook, zo, dat ze zich het-haar leven lang zou blij ven herinneren. Feitelijk, dacht hij, was Suzy-Lizzy de enige van heel het perso neel, die hem durfde te weerstaan. Ze had niets van het onderdanige, dat zelfs zijn twee procuratiehouders kenmerkte. Ze zei hem alles. In het begin had hij zich daar over wel geërgerd. Toen ze hem de eerste keer verweet, dat hij zich te veel liet be ïnvloeden door zijn slecht ochtendhumeur, was hij in woede uitgebarsten, maar Suzy- Lizzy had de storm kalm over het hoofd laten gaan. Op den duur was hij aan haar opmerkingen gewend geraakt en deed hij maar net of hij ze niet hoorde. Hij hield er echter wel rekening mee, al zou hij dit voor geen geld ter wereld willen be kennen. HIJ BETRAPTE zich er op, dat hij in zichzelf zat te praten. Hij hoorde zich zeggen: Veel heb ik van haar al geno men, maar di^ is het laatste. Dit gaat wel alle perken te buiten. Hij voelde het bloed naar het hoofd stij gen. Lelijke vrek. Hij, een vrek. Een man, die zijn personeel goed betaalde, althans beter betaalde dan zijn concurrenten. Na tuurlijk, er moest voor gewerkt worden, maar wie werkte werd beloond. Een vrek. Waarom? Omdat ik, dacht hij, niet bereid ben me bezig te houden met £articuliere akkefietjes. Maar daar ben ook niet voor. Ik ben er alleen om geld te verdienen en daarvoor heb ik mensen nodig, die ik voor hun arbeid betaal. Wat ze met hun salaris doen is hun zaak. Ik schrijf ze niet voor hoe ze het moeten be steden. Dat maken ze zelf maar uit. Dat doe ik ook. Als ze het verkeerd uitgeven, moeten ze daarvan zelf de gevolgen maar dragen. Ik zou ook niet naar iemand toe 'kunnen gaan om geld als ik mijn salaris slecht had beheerd. Jaja, dacht hij, dat zou makkelijk zijn. Als er iets mis is: jongens, ga maar naar de ouwe Barrick, die heeft centen genoeg. Niets daarvan. Ja zeker, de ouwe Barrick heeft centen genoeg, maar niet om in het water te smijtén. Als die jongen van Suzy- Lizzy zo dolgraag hoger-op wil in het le ven, moet hij er maar voor gaan werken. Dat zou meneer wel liggen. Geld in een zaak stoppen, waarvan niet vast staat dat ze levensvatbaarheid heeft. Die jongen kan van alles beweren, maar wie zegt, dat hij gelijk heeft? En die Suzy-Lizzy maar voor hem praten. Als Brugman. "DIJNA WAS hij zijn huis voorbij gereden. -D Op het laatste ogenblik zag hij dat hij de oprijlaan was genaderd. Hij gooide wild het stuur om en knarsend kwam de auto voor de garage tot stilstand. Tegelijk dat hij het bordes opliep, werd de deur geopend. Dat had hij zo ingesteld. Hij hield er niet van in zijn zakken naar de huissleutel te zoeken. Daarom had hij afgesproken, dat hij eenmaal zou claxone ren en op dat sein moest het meisje de deur opendoen. Hfj groette haar nors en kort. Toen hij de kamer binnentrad hoorde hij zijn vrouw tegen zijn zoon zeggen: Daar is je vader, vraag het hem maar. Hij fronste de wenkbrauwen. Zijn er moeilijkheden?, vroeg hij. Zijn zoon haalde de schouders op. Moeilijkheden, moeilijkheden, begon hij. nee, dat is het woord niet. Ik heb al leen even honderd gulden nodig, we heb ben een fuif in Leiden en ik zit op het ogenblik een beetje krap in de slappe was. Dan maar geen fuif, probeerde hij luch tigjes te zeggen, maar de woorden kwamen hem-vlijmscherp over de lippen. En toen zijn zoon wilde tegensputteren barstte hij los: Als jij feest wilt vieren betaal je dat maar zelf. Waarvan?, vroeg de jongen brutaal. Waarvan? Waarvan? herhaalde hij driftig. Wel, van je maandelijkse toelage. Zijn zoon keek hem aan. Die toelage, zeihij, is ternauwernood toereikend om van te leven, laat staan om van feest te vieren. Het is bij u altijd mondjesmaat. Is het nou zo erg om me honderd gulden te geven? Daar gaat de zaak toch niet van op de fles! Altijd moet ik achterblij ven, altijd ben ik de longen, die niet mee kan doen. En niemand begrijpt het. Ieder een zegt: dat is nu die jongen met die schatrijke vader, en niemand weet, dat die schatrijke vader een.... Zijn moeder trachtte nog tussenbeide te komen en riep bevelend: houd je mond verder. Maar het woord was er al uit. William Barrick hoorde duidelijk:... le lijke vrek. Hij werd merkwaardig kalm. Zo, zei hij, is dat je mening over je vader. Ik ben blij, dat ik het weet, en ik zal daar in de toekomst rekening mee houden, jongeh, zag hij, raakte er niet va: de indruk, en dat maakte hem in weer razend. Het herinnerde hem aan gesprek met Suzy-Lizzy. Iedereen wil me plukken, schreeuwde hij schor, er ik het toe zou laten, zou ik de beste van de wereld zijn, maar nu ben ik Door Archibald A. Adams kantoor van de oude Mullock, waar hij opviel door zijn ijver en wiens dochter hij trouwde. Na het huwelijk was het met hem steeds crescendo gegaan. Hij was, als schoonzoon van de directeur, an deren bij promoties gepasseerd, terwijl er onder die anderen waren, die meer geschikt voor de functie waren geweest. Toen zijn schoonvader was gestorven, was hij on beperkt heer en meester van het bedrijf geworden. Hij had geen zwagers en geen schoonzusters, er waren dus geen mededin gers naar de directeurspost. In de loop der jaren had hij het bedrijf weten te moder niseren en te vergroten maar als hij eerlijk was tegenover zich zelf moest hij erkennen, dat hij in feite nooit naar zijn nieuwe functie was toegegroeid. Hij was, naar instelling, altijd de jongste bediende gebleven. TTIJ SCHROK OP uit zijn gepeins, toen EL hij een hand op zijn schouder voelde. De jongeman stond achter hem en over handigde hem een gouden vulpotlood. Ik vermoed, zei hij opgewekt, dat dit uw eigendom is. Dank u zeer, antwoordde Wil liam Barrick onthutst, dank u zeer. Na tuurlijk uit mijn zak gevallen. Dat denk ik ook, zei de jongeman, en maakte aan stalten om door te lopen. De volgende seconde werd beslissend voor William Barricks verder leven. Hij hield de jongeman bij de arm vast en zei: Drink een kopje koffie met me mee. La ter zou hij zich afvragen, waarom hij hem dat aanbod had gedaan en dan weten, dat hij in de jongeman een gelijkenis bespeur de met zijn zoon. De eerste minuten zaten ze elkaar aan te kijken zonder te weten wat te zeggen. Toen begon William Barrick te vertellen. Hij zei: Het heeft geen zin me aan u voor te stellen. Straks gaan we uiteen en zien we elkander nooit weer. Ik zal u een pro bleem voorleggen. Mijn zoon studeert in Leiden en krijgt van mij een maandelijk se toelage, die naar mijn mening ruim ge noeg is om van te leven en pret te ma ken. Nu vroeg hij me vanavond om hon derd gulden voor een fuif. Ik heb die hon derd gulden geweigerd, en mijn zoon was daarover zeer' boos. Wat had u in mijn plaats gedaan? Had u die honderd gulden gegeven of niet?. De jongeman lachte. Een moeilijk pro bleem, zei hij. In de eerste plaats dit: kunt u die honderd gulden missen? Wil liam Barrick knikte bevestigend. Is uw zoon iemand, die het geld verbrast? Wil liam Barrick knikte ontkennend. Nou, zei de jongeman, dan had ik het geld gege ven. Voor honderd gulden zou ik geen... G^E SPRAKEN tot laat in de avond. Wil- liam Barrick legde in een paar uur zijn hele leven bloot. Hij sprak over zijn afkomst, zijn opgang bij "het bedrijf, van zijn schoonvader, zijn kinderen, zijn angst voor tegenslagen en voor het ver lies van het geld, dat hard werkend bij een was gebracht. En de jongeman toon de zich een geduldig luisteraar. Hij vroeg niets, en hij zei niets. Iiij luisterde maar. Hij vroeg niet naar de naam van het be drijf, noch naar de aard. Hij begon eerst te spreken, toen William Barrick hem daartoe uitnodigde. Maar toen zei hij ook zijn mening kort en krachtig. Hij zei: U bent een vrek, niet meer en niet minder dan een vrek. U heeft geld en u zou an deren gelukkig kunnen maken, maar u weigert dat, en omdat u dat weigert voelt u zich niet alleen ongelukkig, maar bent u het ook. William Barrick kromp ineen. Hij wilde interrumperen, maar de jongeman legde hem het zwijgen op. Houd u eens even mond, zei hij. U bent nu lang genoeg is het mijn het woord geweest, beurt. Het geld, dat u heeft is u feitelijk in de schoot geworpen. U heeft kansen gehad, die een ander niet krijgt. In plaats dat u zich daarover verheugt en anderen in uw voordeel wilt laten delen, gaat u boven op de kist met goud zitten. Zelfs uw zoon weigert u een briefje van honderd. Of u daardoor zijn achting verliest kan u niets schelen. Maar als die zoon vandaag of morgen uit balorigheid ophoudt met stu deren en met een wilde kop er van door gaat, bent u veel meer kwijt dan honderd gulden. Help die zoop van-u voor een keer. Zeg hem desnoods, dat hij niet te veel moet fuiven, maar gun hem dat extra pretje. Hij zei: Ik wou dat ik een vader had als u bent, tenminste, voegde hij er haas tig aan toe, wat de financiën betreft. Mijn vader is niet zo hard voor mij als u voor uw zoon bent. Als mijn vader geld bezat, zou hij mij tenminste helpen een bedrijf te beginnen, dat veel toekomstmogelijkhe den heeft. Maar ik moet mijn kansen la ten gaan. Tja, ging hij verder, mijn ver loofde zou het wel eens proberen bij haar baas. Ze zou wel eens proberen een lening te sluiten met volledige controle. Maar het lukte niet. Hij zei, dat hij er was om geld te verdienen, maar niet om geld uit te ge ven. Zo zou u ook redeneren. U zou ook... liet hij er op volgen, ik bewonder i lijkheid en uw openhartigheid. Alleen, uw redenering is niet juist. U zegt wat u zou doen als u dit of als u dat. Maar u heeft niet dit en u heeft niet dat. Maar goed, ik zal u helpen. Hoeveel heeft u nodig om te starten? De jongeman staarde hem verbaasd aan. U wilt mij helpen en u kent me niet eens. William Barrick herhaalde zijn vraag: Hoeveel heeft u nodig? De jongeman ant- woordde zonder nadenken: vijfentwintig duizend gulden, af te lossen binnen vijf Goed, zei William Barrick. Komt u morgen naar mijn kantoor dan zullen we het contract opmaken. Ik verwacht u om elf uur. Bedankt meneer, stotterde de jongeman, maar wie bent u, bij wie moet ik zijn? William Barrick stond langzaam op. Hij zei: Ik ben die lelijke vrek, ik ben Wil- Ham Barrick. En de groeten aan Suzy- MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN »iuas& «srsv 19. „Kijk nou eens", zegt Leo, „we zijn ïl geland". „Ja, ik zie het", antwoordt Murr, „daar staat zelfs al een manne tje gereed om ons vriendelijk te ontvan gen. Das toch wel heel netjes." Kater Murr heeft niet gezien, dat hij de fles met het scheepje juist in het gezicht van de man heeft geslingerd en hij heeft nog minder gezien, dat die man niet zo heel drinken ze naar hartelust van het frisse, zoete bronwater, dat via een klein wa tervalletje naar beneden gutst. „We zul len nu eens op zoek gaan naar Egel, Zwijntje en Benjamin Konijn." 20. Ze wandelen over het strand en al heel gauw vinden ze een mooie schelp. „Daar kun je de zee in horen ruisen, joh", zegt Murr en om beurten houden ze de prachtige schelp bij hun oor. „Het lijkt de grote oceaan zelf wel", zegt Leo verbaasd, „ik hoor iets kraken ook, wat zou dat kunnen zijn?" Hij duwt de schelp nog wat vaster tegen zijn oor en even daarna geeft hij een schrille schreeuw. „De zee leeft", roept hij, „hij bijt in mijn oor." En jawel, in de schelp heeft een grote kreeft gezeten en die knijpt in Leo's oor met zijn scherpe scharen. 21. Als ook dat avontuur weer achter Murr, „we 'lenen dat bootje even om ren het ding te pakken." Goed zo, de rug is, trekken ze verder. Ze komen naar de jongens te gaan zoeken. Het is Murr, heel goed, even vasthouden, zo, terecht bij een riviertje en in de verte alleen jammer, dat die kano zo ver uit dan loop ik over je rug naar de boot. zien ze een kano liggen. „Kom Leo", zegt de kant ligt. Wacht even, ik zal probe- Heel goed gedaan jongen. hoort men de mo- tuicu van de kotters al den- Kan-- deren. Ze varen de haven Danbegint hij zacht- uit. Felle koplampen schij- 't water. Voorop staan mannen met goed ge oefende zeemansogen en zoeken de zee af naar een bootje. Ze varen natuur lijk voor de wind, die kant schateren de moet het bootje uitgevaren het lachen. jes te huilen! Hij voelt zich zo eenz; en hulpeloos nu De donkerte komt als grimmige vijand over 't ter aansluipen Hij ziet in de verte uci ziin vuurtorenlicht. Boven hem J aan de hemel, beginnen de sterren te verschijnen. Kees kijkt ernaar.... Zal daar zijn hulp vandaan komen?.. Opeens flitst hem een brokstuk van een lied, dat ze pas op schooi geleerd hebben door z'n gedachten: Groter dan de Helper is de nood toch niet" In het dorp is intussen alles in rep en roer geraakt. Overal staan groep' mensen, jonge en oude, praten over die jongen Van Veen- Die is zoek en z'n ouders de aangegeven richting., zijn beiden naar 't zieken- „Ja hoor, daar ligt bootje liggen. Een gewiekste knaap van een jaar of twintig springt over, schudt Kees hardhan dig wakker en even later staat de dodelijk versufte en verschrikte jongen op 't veilige dek van een kotter. Na de gebroken spanning Vol spanning gaat het in „Och, och," zegt een ou de vrouw, je beleeft tegens- ,,Zou-i woordig wat met die kin- knechts, ders, ze staan nergens meer hij niet. voor!" Ais ze dit gezegd Kees? heeft, loopt ze handenwrin- gen bootje te dobberen. Maar ze zien geen jongen!.. zegt één der 0 ,r verder komt resoluut uit bed gend haar kleine huisje verdriet weer in. slaap gevallen!... Hij merkt niet die arme jon- 't laatst van eenzaamheid in i Dam heeft, toen redding vlakbij De mannen op een van Van schaamte durft hij niemand aankijken. Hij realiseert zich nu in welke omstandigheden hij verkeert! Korte tijd daarna wordt hij gezond en wel thuis ge- Vader is ook juist weer thuisgekomen uit het zie kenhuis! Hij is verschrikkelijk boos op Kees. Hij moet direkt naar bed! „Ik kan je niet vertrou wen," zegt vader ,,En je geeft niets om je ouders. Uit m'n ogen!". Dat waren vreselijke woorden voor Kees. Hij kon er niet van slapen Toen hij vader naar bo- hoorde gaan, stapte hij ïut uit bed en ging naar hem toe Het kwam weer goed tus sen die tweeÉn vader zei ook nog, dat 't met moe der gelukkig meeviel. poosje was Kees aangeko- in dromenland Dag nichten. romer toch in de steek, vinden jullie lie neven en nichten weer op school, -inden. Netjes in de bank zitten en ontvangen. Al- Wat laat het mooie niet? Maandag zijn, op een enkele wat jullie natuurlijk allemaal prettig Hef zijn voor de juffrouw of meester Van verschillende neven en nichten heb ik mooie kaarti lemaal héél hartelijk bedankt! Dan zijn er altijd nog neven en nichten, die hun geboortedatum niet hebben opgegeven. Vergeten jullie niet, het nu te doen? De oplossing van dc vorige week is: fluit, warm, druif, aster, zuil, thuis, boog, speer, krat, been. De hoofdprijs krijgt Ria A'ermaas. De troostprijzen gaan naar Jannie v. d. Spek, Jaap Tol en Piet v. d. Vlist. EINDE TOEN HIJ DE voordeur met een slag achter zich had dichtgeslagen en naar zijn auto liep, klonken de woorden lelij ke vrek hem nog in de oren. Een ontzet tende moeheid viel op hem. Hij voelde zich lusteloos. Het was net alsof alle kracht uit hem was weggevloeid. Hij startte zijn auto en doelloos bleef hij een uur lang rondrijden, zonder te we ten wat hij wilde. Hij stopte eerst toen hij een restaurant passeerde en zijn maag begon te knagen. Het was stil in het res taurant. De obers hingen verveeld rond. Slechts een van hen bediende een jonge man, de enige klant. William Barrick gaf zijn jas af en zijn hoed, en nam aan een tafeltje plaats. Hij bestelde zonder te weten wat hij bestelde. Het was hem ook om het even. Het kwam er niet meer op aan. Hij dacht: ik heb afgedaan, en hij meende het. Maar toen hij had gegeten begon hij de wereld weer met andere ogen te zien. en zijn humeur sloeg om naar de andere kant. Hij begon zichzelf te beklagen. Zich voor te houden, dat hij het moeilijker had dan een ander, dat niemand hem begreep en dat de wereld ondankbaar is. Hij liet zijn leven aan zich voorbijgaan. Zag zich weer als jongste bediende op het onder Dagelijks komen er me ineens op bezoek bij vakfotografen in het met beduimelde en vaak on scherpe boxfotootjes en het vriendelijke verzoek „Kunt u er niet een mooi portretje van maken? Het Is de enige foto die we van hem (of haar) hebben." Misschien verbaast het u dit te moeten vernemen, maar dergelijke wensen kunnen door de beste vakfotograaf ter we reld nog niet vervuld worden. Zorg daarom dat u nooit hoeft te spreken van „het is de eni ge foto die we hebben" en ga onverwijld aan de slag: aan verwanten op de kiek te zetten. Het is bovendien een leuk kar wei. dat u beslist zal fascine ren, wanneer u de eerste ge slaagde opnamen in de hand Moeilijk? Ja. wanneer u meteen de ho geschool der portretfotografie wilt binnentreden Favoriet Maar simpele, ongedwongen portretjes kan iedereen maken en vaak zijn. het déze portret jes, die favoriet blijken te zijn, omdat ze zo „natuurlijk aan doen, Schaf u daarom geen du re en ingewikkelde lampenuit rusting aan, ga u niet verdie pen in ingewikkelde be- en ver- WEES UW EIGEN HOFFOTOGRAAF...! lil!Him lichtingformules. wel gebruik va:- mooiste en volmaakste°fotostu- dio die er bestaat de vriie natuur. U hoeft daarbij niet te wachten op zonnig zomerweer want ook en zelfs beter! kunt u aan de slag onder een enigszins bedekte hemel of wanneer er forse cumuluswol ken voorbijtrekken, die af en toe de zon aan het gezicht ont trekken. Vooral wanneer u vrou wen of meisjes wilt fotografe ren is een bedekte hemel te pre- zonder harde schaduwen ook zonder felle lichten, die elk oneffenheidje van de huid mee dogenloos naar voren brengen. Met de box Zelfs met een simpele box kunt u al portretfoto's maken, mits de box voorzien is van een „portretlensje", waardoor u dichterbij kunt komen dan 2% meter. Gebruik een fijnkor relige film, een film van 17 of 21 Din wanneer u in zon- lioht werkt een geelfilter. Zet de camera op iets stevigs. Een statief als u het heeft, of anders op een muurtje, een kist. het stuur van uw scooter of wat u verder aan stevigs ontdekt. Laat het alachtoffer niet recht in de zon kijken, want dan gaat het met de ogen knipperen en zure gezichten trekken. Neem de zij of schuin opzij. Ga zo dichtbij uw model als de camera het u toelaat, maar kom ook weer niet dichterbij dan 1 meter. Zelden zal mer iemand tegenkomen bij wie ei een ficus, een rhododendron- struik of iets dergelijks uit het hoofd groeit. Laat dit daarom ook op de foto niet gebeuren. Houd de achtergrond dus rus tig, zonder schemerlampen (bin- nenshuis\ wasteilen (op de rijkste attributen cesvolle portretfotograaf .zijn? O niet wat u dacht! De prijs de camera speelt geen rol en zak vol toebehoren ook niet zo belangrijk. Uw mond Het allerbelangrijkste, het onmisbare zijn uw mond en uw goede humeur (het laatste voor al als u kinderen protretteert). Uw mond, gek hè? Maar kent u dan niet de kiek- jesmakende Pa, die zwetend en zwoegend de volgende dialoog -jfijf stapje naar afvuurt?: „Nee, ja. JBL. - hoofd even wat schuiner, je kijkt of ik met stenen ga gooien. En lach nou toch es ef- fe. Kijk niet zo star en stom. Met jou is ook niks te begin nen! Klaar? Nou effe stil staan. Néé, rund, nou moet je je hoofd niet precies bewegen als ik wil afdrukken. Ja/ even lachen hè-hè, klaar is kees." foto, integendeel. Uw slachtof fer wordt onwillig. Bedenk van tevoren wat voor soort portret het moet worden. Een geestig? Probeer dan op het juiste mo ment iets leuks te zeggen. Ro mantisch? U moet al van heel goeden huize komen wilt u op het juiste moment iets roman tisch kunnen zeggen, maar vraag uw fotomodel eens om aan een sappige verse biefstuk te denken Het effect is het- Negatief Tot slot nog dit: iedereen, ook de meest doorgewinterde vakfotograaf, is benieuwd naar gemaakte foto. Maar wan- - u het eerste afdrukje in de hand houdt, stop dan het ne gatief niet in een schoenendoos bij de rest. Minstens 90 van de 100 amateurnegatit i te dik 2 l de gerafdrukken diep de krassen er in. Uw fotohandelaar verkoopt heel handige boekjes met pre cies zoveel vetvrij papieren en velopjes, als u filmnegatieven heeft: 36 voor kleinbeeld, 12 voor 6 x 6 cn 8 voor 6x9. Die dingen kosten twee dubbel- "es, maar ze zijn goud waard. Wanneer u uw negatieven larin opbergt, kunt u over 25 ar nog zeggen: „wacht eens, ik heb nog een plaatje van Jantje toen die 1 V% was. Ik zal het toch eens laten vergroten De slagzin is niet voor niets: kiek nu voor later. Lang zal die leven Martien Brand, Henk Hospes, Dineke Koen, Jozina Naaijen, Rietje Nuijt en Lida van Vliet heel hartelijk gefeliciteerd van de neven en nichten. Nu gaan we de brieven be antwoorden. Jullie hebben wel genoten met dat reisje Gerda Schelle- vis. Hebben jullie de grotten in Valkenburg ook nog bekeken? Hoe is het met je voet? Wat heb ik een mooie kaart van jou gekregen Leen Schel- levis. Hartelijk bedankt hoor! Heb je ook in die kabelbaan gezeten? En hebben jullie de IJzeren man nog bezocht in 's-Hertogenbosch? Lekker koffie met gebak, vind je niet Willy Schellevls? Dat is zeker wel leuk zo'n optocht? Heb ben jullie de St. Jan nog be zichtigd? Heb jij veel boe ken Marianne Spaans? Wie had jullie huisje versierd? Jij bent wel erg verwend hoor! Welke namen hebben de poesjes Jannie v. d. Spek? Hoe komt het dat ze een beetje bang zijn? Draag je de ketting vaak? Henk Spies, krijg ik de volgende keer een lange brief van jou? Wat een boffert ben jij met je nieu we horloge Corrle Steenks, Was de Kiekeboe leuk? Heb jij ook meegedaan met de optocht Ineke Steenks? Hoe vind je het op de Mulo? Je hebt toch nog wel tijd om te schrijven? Plet en Sjaak Stok, wanneer moeten jullie weer naar school? Zijn jullie nog met vakantie geweest? Ik heb de kaart uit Stroe ont vangen Truusje Stout. Harte lijk dank! Wacht je nu niet meer zo lang met schrijven? Wat griezelig om op zo'n var ken te zitten. Hartelijk wel kom Joke Sybesma bij de ne ven en nichten. Natuurlijk mag jij ook een nichtje wor den. Wat jammer van dat musje. Erg lief van je, dat je het nu hebt begraven. Een leuke naam vind ik Pasja Ook jij bent hartelijk wel kom Klaske Sybesma. Gaan jullie ook wel eens naar Fries land? Jij hebt de postbode leuk uitgetekend. Mogen jullie alle dieren op z'n beurt ver zorgen? Waar heb jij gelo geerd Willy Tamerus? Is de meester erg streng? Wat heb jij wel heerlijk genoten van de vakantie Ingrid Thier ry. Wonen opa en oma ook in Den Haag? Zijn er veel bungalows in Vlierden? Hartelijk welkom Adrle van Tienhoven. Dat is heel wat, zeven p arkieten! Natuurlijk leest tante Jos alle brieven, want anders kan ik ze toch niet beantwoorden? Heb jij een leuke verjaardag gehad Clazicna Toet? Jammer dat het nog steeds geen strand weer is. Jij hebt dus wel ge noten van de film Nellie Toet. Heb jij veel vriendinnetjes? Was het leuk in Breskens Jaap Tol. Mocht jij ook naar het vuurwerk kijken? Hoe gaat het op school? Marian ne Tuit, doe jij er de vol gende keer een briefje bij? Ellie Tuit dankt de neven en nichten hartelijk, die haar een kaart hebben gestuurd. Harte lijk gegroet van alle neven en nichten, Ellie! We zullen ho pen, dat je weer gauw naar huis mag komen. Is oma nog geweest Rla v. d. Velde? Ben je nu helemaal beter? Leuk, dat jullie door de bur gemeester werden geïnstal leerd, Rla Vermaas. Dat was natuurlijk erg gewichtig! Moet je iedere dag verkeersbriga- dier zijn? Heb jij nog meer broertjes en zusjes Dirk Ver- maat? Hoe heten de boe ken die je hebt gekregen, Thea VerwelJ? Heb jij je pet ticoat al aangehad? Jij bent wel erg verwend hoor! Jammer, dat het deze zomer niet veel weer is geweest voor het strand, maar op deze plaat is het prachtig zo merweer. Op de voorgrond liggen allerlei voorwer pen, groot en klein, zwaar en licht. Nu komt onverwacht de vloed en alles moet blijven lig gen. Welke voor werpen zullen gaan drijven, denken jullie? Zenden jullie de oplossing voor dinsdag 6 septem- Wat heb jij de papegaai mooi getekend, Trudi Verwoerd. Leuk, dat jij hoorn gaat bla zen. Veel plezier ermee hoor! Jij hebt heel mooi ge tekend Rla Vis. Schrijf je de volgende keer wat meer? Wanneer heb je je arm ge broken. Gretha van Vliet? Gaat het nu wat beter? De brief heb je knap geschreven met je linkerhand. Gewel dig, dat jullie bij oma moch ten logeren Piet v. d. Vlist. Hoe oud is Martin geworden? Dat is ver weg naar den Hel der, vind je niet? Wat is jouw moeder leuk verwend Marian Vos. Heeft jullie poes geen naam? Kan Dikkie al een beetje lopen? Wat wil jij later worden, Cobie Vos? Wil je Nellie nog hartelijk van mij feliciteren? Sterkte maan dag hoor! Ja, het is daar wel leuk in het Mastbos, Rietje Vos. Hoe heet jouw broertje? Is z'n oog nu wat beter? Hebben jullie heer lijk gesnoept van de bramen, Ria van Vuuren? Heeft mam ma er bramensap van ge maakt? Is Annie ouder dan jij? Krijg ik de volgende keer een lange brief van jou, Jan van Waardhuizen? Moeten jullie ver lopen naar school Esdra van Wapenin gen? Vindt jouw broer het leuk op school? Wat heb jij een mooie tekening ge stuurd A. van Wensen. Harte lijk bedankt. Hoe is jouw voornaam. Hartelijk welkom Ilse de Wit. Hoe heet jouw zusje? Wanneer komt jouw pappa thuis? Hartelijk dank voor het mooie rijmpje Jan nie van Wubben. Heb jij wel eens poppenkast gezien? Gerard Wubben wil jij het damspel terug sturen? Ik kan of het nog aan te ïn zo niet, dan krijg i- 'eder geval wat anders toegestuurd. Wat een bof fert dat jij de vlieger voor je rapport hebt gekregen, Wim- mic van Wijk. Hebben jullie de tent dikwijls „gebouwd"? Is Sylvia weer beter, Aag- je van Wijk? Heb jij zwemles? Heb jij woénsdag een leuke dag gehad, Jannie van Wijk? Veel plezier vandaag met jé vriendinnen,hoor! Wat zal jij knap worden, Willy Zaal berg. Waar zijn jullie met va kantie geweest? Theo Zand bergen krijg ik de volgende keer een lange brief? Op Snw,' s'h»ol.ea Jij Kees Zee- dijk? Heb je de apen nog zien eten in de diergaarde? Jullie hebben dus maandag feest gehad, Flokjc Zwartbol. Vond je het leuk in de diergaarde? mrit!..1"!!. h'" meisjes, die graag een cor respondentie vriendin willen h„ z,Jn c<>b,e v°». Hogeisndstrs.t 31, Glessen (13 jaar) en Thea van Es G jaar?°Straa* 93' Dc" Haa*' (1* Volgende week zijn de let ters A l.m. H aan de beurl. Zorgen jullie er voor dat de brievenbus weer helemaal vol- komt? Heel veel groetjes van tante Jos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 21