Tineke keurig Lagerberg zwom zich naar bronzen medalje Olympisch allerlei Q Nieuw succes voor Nederland Weer goede race van Ben Verhagen Ria van Veisen naar finale 100 m rugslag Jesse Otvens verslaat nu O.S. voor 26 bladen Figaro ergerde zicli Er is gisteren voor de Nederlandse kolonie in Rome bij de Olympische Spelen en voor ons als het thuisfront in het regenachtige Holland reden tot juichen geweest. Het was namelijk gisteren de klein Tineke Lagerberg die een bronzen me- dalje veroverde. Op de 400 m vrije slag voor dames zwom zi een keurige race in de eindstrijd waarin zij aan vankelijk de tweede plaats bezette, maar het tegen de Zweedse Cederqvist moest afleggen. Niettemin was brons in dit sterke millieu een mooie prestatie. Ook onze rugslagzwemster Ria van Velsei deed goed werk, want zij zwom in haar seri< een goede tijd (1.11.1) en staat daarmee tweed) achter de snelle Amerikaanse Lynn Burke me. wie zij in de finale mag uitmaken wie er Olym pisch kampioene wordt. Het programma voor de Olym pische Spelen op zaterdag 3 sep tember luidt als volgt: 8.30 u. Schermen, floret-équi pe dames* 9.00 u. discuswerpen dames 110 m. horden 9.50 u. 400 m. heren hardlopen 10.00 u. waterpolo om 1ste tot 4de plaats hockey* worstelen 15.00 u. Z00 m. dames hard lopen hockey roeien, vier met stuurman* boksen 15.30 u. roeien, twee zonder stuurman 15.45 u. 200 m. heren hardlo pen 16.00 u. kogelslingeren roeien, skiff basketball 16.10 u. 400 m. heren hard lopen 16.30 u. hockey roeien, twee met stuurman 16.50 u. 3000 m. steeple-chase 17.00 u. roeien, vier zonder stuurman 17.15 u. 1500 m. hardlopen 17.30 u. roeien, double sculls* basketball 18.00 u. 200 m. heren hard lopen roeien, achten finale 20.00 u. worstelen 20.30 u. 100 m. rugslag dames, finale* 20.50 u. 1500 m. vrije slag he ren, finale 21.00 u. boksen basketball 21.25 u. 4 x 100 m. vrije slag dames finale 21.50 u. waterpolofinale 22.30 u. basketball. RAiDIO Hilversum 2: 12.45 u., 17.45 u., 18.40 u., 22.00 u. en 23.45 uur. TELEVISIE: 10.30—11.45 u. waterpolo, 14.5518.30 u. atle tiek en roeien, 22.00 u. film overzicht 11.15 u. finale 100 m. rugslag dames, finale 1500 m. he ren, finale 4x100 m. vrije slag dames, waterpolo. Rini Dobber liet het er op hetzelfde nummer lelijk bij liggen, want met een zeer matige tijd werd zij meteen geëlimineerd. Voor laatste ke de 4 x 10 niet meer inze zwemmers zitten de Olyrr op. Gisteravond kwamen zij vi ir in het water voor het zwemmi m wisselslagestafette-finale. Er uit dan een achtste plaats. nsing uitgeschakeld en kan voor Holland. Njord haalde naar Argo en Nereus werden i de dubbel-scull Rentmees- Nederlandse eer hoog en Bepaald beter ging het in de Baai van Napels waar onze Flying Dutchmann-zeiler Ben Verhagen een keurige derde plaats veroverde en daaroor in het algemeen klassement opklom naar de vierde plaats. Zit er nog een medaljekans in? Van Duyl eindigde gisteren bij de Draken als -X- Minder verheugend waren de prestaties op het Lac di Albano waar de Nederlandse roeiers bepaald teleurstellen. Zo werd de skiffeur Lex Redelé in de herki hij meteen inpakkei de halve eindstrijd, uitgeschakeld. Allee ter-Bakker hield d« roeiden zich in de fi In het waterpolotornooi blijft het Nederlands zevental na de goede wedstrijd tegen Zuid- Slavië wel erg beneden de verwachtingen. Gis teren werd van de VS verloren, zodat men laatste werd in de halve finale-groep. -M- Nederland is ook niet meer vertegenwoordigd in het Olympische bokstornooi. Jan de Rooy werd zij het op wat vreemde wijze uitge schakeld voor de kwart-finales. Tot slot een paar buitenlandse tips: Hary werd sprintkampioen, de Rus Shavlakadze won bij ver rassing het hoogspringen en de Russin Irma Press zegevierde op het nummer 80 m horden. JN de andere demi-finale noteerde Hary 10,3 sec. Hij liep alsof de gym nastiekleraar een dikke appel aan de winnaar had beloofd. Onbekommerd en zorgeloos in een stijl zonder weer ga. Hary won, Sime werd tweede in 10,4 en de Amerikaanse neger Norton derde in dezelfde tijd. Zeilers komen in hun element Ben Verhagen gaat zich met zijn ran-1 heden hem op het tweede rak parten, ke Flying Dutchman steeds meer in zijn Het tweede merkteken element voelen op de golfslag van de Baai van Napels. Gisteren, tijdens de vierde dag van de Olympische zeilwed strijden heeft de Rotterdamse garage houder weer dapper meegevochte) de favorieten. En met succes. Hij be haalde een knappe derde plaats, nadat de winnaar was gediskwalificeerd. De constante prestatie van onze Flying Dutchman-équipe heeft een Olympi sche medaille binnen bereik gebracht. Daarom ook is liet bijzonder triest, dat de succesrijke combinatie uiteen moest gaan. Het bemanningslid vai Verhagen, Ger Lautenschutz, moest ii de afgelopen nacht wegens tragisch) familie-omstandigheden naar Nederland vertrekken. Hij zal worden vervangen door de Groninger Van Meggelen of door Jaap Helder. Wim van Duyl eindigde gisteren in de Drakenklasse als twaalfde en Hans Sleeswijk gisteren ook weer pech werd 32s1e bij de Finnjollen. In de F.D.-klasse werd bijzonder bru taal gezeild. Het was prettig te zien, dat. Verhagen het spel dapper mee speelde. De Rotterdammer behoorde tot de grote groep, die bij de start te vroeg over de lijn ging. De gehele klasse werd teruggeschoten. Bij de tweede start nam hij alle risico's en prachtig hield hij in de laatste 30 seconden zijn boot in bedwang. Toen bij eenmaal ..los" mocht, lag hij onmiddellijk in goede positie. Hij bleef de zaken daar na goed aanpakken: deelde „vuile wind" uit aan vele tegenstanders, be dwong de een na de ander en ging ten slotte op kop. In die positie bereikte hij het eerste merkteken, gevolgd door Italië, Noorwegen, Ierland en de Ver. Staten. Voorsprong verspeeld Tinke Lagerberg zorgde op de 400 meter vrije slag dames voor een nieuw Nederlands succes. In het uiterst sterke veld van internatio nale zwemsters legde zij beslag op de derde plaats en wat later ver scheen zij voor IOC-voorzitler Brun- dage om de ereprijs te ontvangen, samen met winnares Chris von Salt- za (goud in 4.50,6), tweede prijswin- nares J. Cederqvist (4.53.9). Tineke won het brons in 4.56.9. ONDER OGEN VAN KONINGIN, PRINS EN PRINSESSEN Jesse Owens, de Amerikaanse at leet, die bij de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn onder de ogen van miljoenen vier gouden medail les veroverde en reeds bij zijn le ven een legendarische figuur is ge worden, heeft het erg druk. Deze gezellige, druk pratende en graag lachende man werkt in Rome name lijk voor liefst.... 26 bladen, die gaarne zijn korte commentaren af drukken. Bovendien spreekt hij voor een van de grote radiostations. Toen hij hoorde, dat wij Neder landers waren, kwamen de herinne ringen weer boven. Zonder dat wij er maar een woord tussen konden krijgen, babbelde hij als een water val over de Spelen van Berlijn met Osendorp, die tweemaal derde werd op de 100 en 200 meter, over Am sterdam waar hij eens had gelopen in het Olympisch stadion, over zijn sportvrienden en over nog veel meer, dat hij in Nederland had be leefd. Hij liet een foto van zijn bekoor lijke vrouw en zijn vierjarig doch tertje zien, kortom, wanneer men met Jesse Owens praat, dan ver geet men de uren. Intussen zet hij tientallen handte keningen op papier en staat hij voor een ieder open, die iets over de Amerikaanse atleten wil weten. En er wordt geboeid naar hem geluis terd. want hier is niet alleen een prettige man, maar ook een expert aan het woord. Vader Jesse Alleen aan voorspellingen waagl gouden medailles, te weten op de hij zich niet. Een wedstrijd is een 100 en 200 meter, het verspringen wedstrijd en vóór de eerste over de en de 4 x 100 meter estafette. Zijn finish komt, kan men nooit zeggen Olympisch record op de 100 meter wie er winnaar zal worden. Men (10.3) is in Rome gesneuveld, al kan er alleen maar naar raden, al- meent hij dat Hary, die er 10.2 van dus Owens, die in een licht kostuum maakte, een fractie van een secon- gekleed en met een enorme witte de te vroeg is gestart. Zijn record zeilpet op het hoofd zijn woorden verspringen zal waarschijnlijk tij met brede gebaren onderstreept, dens deze Spelen verbeterd worden. Volgens hem is Armin Hary het hoofd van de 19-jarige zwemster Tineke Lagerberg toen zij gisteravond in het Olympische zwembad van start ging in de finale 400 m vrije slag. En zowaar, enigszins tegen de verwachting viel onze landgenote in de prijzen, want na een prachtige race veroverde Tineke een bronzen medalje, terwijl zij lange tijd in tweede positie had gelegen en dus een „zilveren" kans had gehad. Maar Nederland was ook met met deze prestatie van het meisji uit Bussum tevreden, want het betekende de derde medalje die Nederland in het Olympische tornooi veroverde. Onder de ogen van de zeer gespannen toeziende koningin Juliana, prins Bernhard en de beide prinsessen Beatrix en Irene startte Tineke La gerberg in de finale 400 m vrije slag meteen goed en zij trok zich direct naar de voorste linies. Dit in tegenstelling tot onze andere land genote in de eindstrijd, Corrie Schim mel, die zich in een wat zwoegende stijl niet zo snel kon voortbewe- uitstekende sprinter, maar daarom mag men de Amerikanen niet ver dik voel m overgekomen mijn kinderen het maken' telde Owens, die in heel de wereld een Olympisch begrip is. Bij de Olympische Spelen 'van Berlijn won de rijzige neger vier Omslag... Owens, die over twee weken 47 een vader, die jaar wordt, ziet er nog jong uit, het- te zien hoe goed geen een vriend van hem deed op- vpr- merken „Je ziet er uit, alsof je nog met de tienkamp zou kunnen mee doen". Jesse antwoordde: „Je kunt een boek niet beoordelen op grond van zijn omslag Ook Tineke kreeg geen kans de ster ke Amerikaanse Chris von Saltza op een enkel front te bedreigen', want de blonde dame uit de Ver. Staten draaide er in een perfecte stijl zo'n moordend tempo uit, dat niemand haar kon vol gen. Zelfs de Australische meisjes Kon- rads en Fraser niet. Zij die hadden ge dacht dat Fraser zich in de series had gespaard, kwamen bedrogen' uit, want de winnares van het goud op de 100 m was volkomen kansloos. Fraai derde Tineke Lagerberg nam zeer verras send de tweede plaats in en vergrootte haar voorsprong zelfs naar mate de strijd vorderde. Maar terwijl Corrie Schimmel geheel naar de achterhoede was teruggevallen, kwam de Zweedse Cederqvist in de baan naast Tineke in de laatste 100 m sterk terug. Bij het laatste keerpunt lagen beide meisjes ge lijk en in de sprint bleek de Zweedse rkst. Niettemin eindigde Tineke als fraaie derde. Inmiddels had Chris von Saltza onbe dreigd de gouden medaille gewonnen in een nieuwe Olympische recordtijd van 4.50.6. De Amerikaanse had daarmee op een wel zeer overtuigende wijze re vanche genomen op hoogmoedige Dawn Fraser, die voor de Spelen had verklaard vijf gouden plakken te zullen inrekenen. Ze heeft er voorlopig nog maar een en kan er hoogstens nog twee bij krijgen. Zodoende stond nog vrij onverwacht opnieuw een landgenote in haar fel oranje badjas op het erepodium, De voorzitter van het IOC, Avery Brunda- |de ge, hing de medaille om. waarna het dat Amerikaanse volkslied klonk en de vlag- bandhoezen met gen in de mast gingen. Ook die van van jgSwai Nederland! „rn De Zwitserl, f)OK DE 1 V les lope, de deelnemers bij de eerste boei onzichtbaar. De Italiaan Ca- pio kende uiteraard zijn route, maar Verhagen stuurde een te hoge koers, waardoor hij zijn voorsprong verspeel de. Het veld ging in deze' fase uiteen. Verhagen zocht met de leider in de al gemene rangschikking, de Noor Peier Lunde, de westwal op, terwijl Capio met enkele andere favorieten onder meer Duitsland en Ierland zee in ging. De onderlinge breedte-afstand lus sen de twee kopgroepen was op een moment, ongeveer 2 km, zodat niet meer was te voorspellen, hoe dit avon tuur zou aflopen. Capio had beter gegokt. Hij kreeg met zijn volgers het voordeel van een slag in zee en rondde het tweede merk teken dan ook voor Mulka en Verba gen, die toch nog derde was voor lloo- zelfs kans had gezien Pet> Lunde een eind achter zich te laten. het laatste kruisrak werd het enerverend duel, een prachtig ge- Ook i vecht tussen topzeilers. Met iets wind zouden zij ongetwijfeld hoger geklasseerd, maar ook deze pres was al bijzonder goed. Na afloop van de race diende Verha gen een protest in tegen Capio die vol gens hem een merkteken had geraakt. Zoals gezegd, werd dit protest toegewe zen, zodat de Italiaan werd gediskwali ficeerd. Weer pech Sleeswijk was bij de Finnjollen de grote pechvogel. Hij startle uitstekend, zo goed zelfs, dat hij toen er getoe terd werd vreesde te snel te zijn vertrokken en keerde terug Het te rugroepen gold echter niet, hem, doch de Marokkaan Haddad. In één klap was zijn goede positie verloren, ('cde- primeerd hervatte hij zijn koers, docli achter het veld. Hij eindigde als 32ste. Wim van Duyl maakte iu de Draken- klasse dezelfde fout als Verhagen en koerste vanuit een goede positie naar de westwal, geraakte daardoor in de achterhoede, waaruit hij zich knap zei lend nog tot de twaalfde plaats kon op werken. De triomf was voor de Griekse kroonprins Constantijn, die met hot me rendeel van de Drakcnvloot zeewaarts Nederland naar 14e plaats bronzen medailles per land als goud zilver modem ltnliaans kapsel. r k tijdelijk ir li fid, ergerde zie ge- heel lang geduurd ?r/i- kapper Giudice g ssi- liefst 20 ^Russin, Rusland Ver. Staten Duitsland Italië Australië Hongarije Turkije Gr. Brittannië Roemenië Bulgarije Denemarken Nederland Polen België Tsj. Slowakjje Ver. Ar. Rep- Zuld-Slavië Frankrijk Lzillë passeerden, kon hij zici niet langer beheersen. Hl liep resoluut op de Rus behandeling Giudic lederwerk en zelfs een vergulde spoet- record. Het oude stond sedert 1956 op naam van de Engelse Grinham met 1.12.9. In de tweede serie van de rugslag stelde onze tweede landgenote op dit onderdeel, Rini Dobber zeer teleur. Kennelijk was zij onder de indruk van het machtsvertoon van Lynn Burke in de baan naast haar, want de Amster damse bleef met haar tijd van 1.14.2 beneden haar kunnen en plaatste ïee niet voor de finale. Velsen deed het heel wat be ter. Het Haagse meisje nam resoluut de leiding en in een mooie stijl behield zij de leiding voor de Japanse Tanaka en de Britse Stewart. Met ruime voor sprong tikte Ria als eerste aan, waar door zij zaterdag in de finale de Ne derlandse kleuren zal verdedigen. Hercii achtste Onze herenploeg op het nummer 4 x 10 m wisselslag estafette kwam in de finale niet tot grote daden. Jan Kiskoot, Wieger Mensonides, Gerrit Korteweg en Ronnie Kroon waren kansloos tegen sterke ploegen als die van Amerika, Ja- Australië. Nederland noteerde van 4.18.2 maar kon ondanks het goede zwemmen van Korteweg (vlinderslag) en Kroon (vrije slag) niet verder komen dan de laatste plaats ook al bleef men weinig achter bij de ploegen van' Engeland, Canada, en Rus- De Amerikanen werden winnaar in een nieuwe Olympische- en wereldre cordtijd: 4.05.4. Mckinney had reeds op de rugslag een kleine voorsprong geno men en deze werd door zijn' maats al lengs vergroot. Toen de laatste zwem mer. Jef Farrell in het water dook stond de zege van de V.S. reeds vast. Even later ging de Stars en Stripes nogmaals aan de middelste mast om hoog om opnieuw Amerikaans zwem- succes wereldkundig te maken. De ploeg op de 4 x 200 meter vrije slag won in een bijzonder snelle race waarbij het wereldrecord scherper werd gesteld: 8.10.2. De Amerikanen lagen vrij veilig op kop, maar toen Jon Konrads als laat ste Australiër gelijk met de laatste Ja panse zwemmer in het water dook, le ken de kansen voor Konrads en zijn makkers nog groot op een zilveren plak. Maar Jon verdeelde zijn krachten niet goed, want Japan werd royaal tweede en daarmee deelden de Austra lische heren in de algehele malaise van de Australische zwemploeg. Tot slot werd donderdagmorgen een begin gemaakt met de halve finales op het onderdeel 200 m vlinderslag voor heren. Daarbij maakte de Amerikaan Mike Troy veruit de beste tijd. Op de tweede plaats staat zijn landgenoot Gillanders, terwijl de Rus Kuzmin als derde staat geklasseerd. Ook hier sche mert dus reeds Amerikaans succes, dat de laatste dagen reeds vele malen is behaald in het zwembad. Nieuwe hoop gaf Ria van Velsen aan de Nederlandse sportliefhebbers door in de series 100 m rugslag te zege vieren in op één na de beste tijd van de avond. Zal er wellicht ook hier zilver in zitten? De eerste Nederlandse Olympische ploeg, die der Celsius iclrenners, is In NederI: terug. Zonder medaille 125.— armer opruimen van het Olympisch wielerstadion Hoe kan het anders, al; i de Nederlanders tot steeds ngename ontdekking, 'elen en negen Goede prestatie De kans dat zulks nog eens zal ge schieden, is na gisteravond zeker niet denkbeeldig, want onze rugslagzwem ster Ria van Velsen zorgde op hel laatste individuele zwemnummer van deze Olympische Spelen voor een goe de prestatie. Zij won de derde serie in een goede tijd van 1.11.1 en noteer de daarmee de op een na beste tijd. Die van de Amerikaanse wereldre cordhoudster Lynn Burke was onbe twist de beste: 1.09.4. Dat betekende It^doorherwoTkëndak hei ongeveer 30 graden afzetting heen een weg naar graden Fahren- de reeds volle tribunes baan- ltijd de. Honderden mensen, die binnen konden, ;cn gegeven mo- :nt klommen de jongelui over de loketten heen, terwij1 anderen via lantarenpalen en over een omheining het sta dion wisten te bereiken. Hun 'oorbeeld werd door anderen heit) gemeten. Nog heet, maar de laagste tempe Tijdens het ratuur tijdens de Spelen. Ook dromden Sé de cabine in dèt houdt men precies bij ketten. Op records denkt. Sommige Amerikaanse bla den, waarin Jesse Owens unmentaren over de Oly Oranjemannen de cabii den gedeeld, zelden e wie de pische Spelen schrijft, betalen gevolgd, totdat de vroegere atleet 400 doll: niets per verhaal. Toch woont in de Owens maar in een beschei den hotelkamer, ondanks het feit, dat zijn huidige honoi Hollandse harten bestaat o' de oprechtheid klaring enige twijfel, „Wie rium hetanders gedaan moeten de ligt. Maar vraagt men zich zün geliefd. Zo zeide gekregen. hebben?' af. „Dat komt je inwoning krijgt", zei Arie van Vliet. geroepen politieagente on het afdak boven de loket ten posteerden en de jongens daar er af werkten. Het laat ste woord bleef aan de orde- het gemiddel- bewaarders, doch niet, dan nadat zij versterking hadden Het was gisteren veel koeler in Rome dan de voorgaande dagen. De zon gluurde af en als hij, dat de sprong van Boston reemden (8.21 meter) in Roi herhaald zal worden, zal het leren In snikken barstte de Ame- De politie in de buurt van het zwemstadion moest gis- 'ersterkt worden, weer eens een nieuw Olympisch Toch werden nog temperatu- toen het publiek zich door de De tyd rikaanse sprinter Ray Norto. na de finale 100 meier in de kleedkamer uit. „Ik heb slecb gelopen." Zijn coach, Bud Winters, zei echter: „Hm> was vandaag de snelste. Hij is van de sprinters van wereldklasse." Winters voegde er echter aan toe, dat Norton lang niet in zijn beste vorm is geweest. Maar Nor ton was zichzelf niet. Voor de eerste keer in zijn loopbaan gaf hU tekenen van zenuw achtigheid. O Marokko, Spanje. Luxem burg en Japan hebben giste ren geklaagd over de slechte organisatie van het Olympisch schermtornooi. Hun klacht is, dat de wedstrijden te laat be ginnen, te lang voortduren cn voortdurend zonder behoor lijke waarschuwing worden verscholen. De vier landen beweren, dat zij niet zijn ge waarschuwd dat de equipe- wedstrijden floret gistermor gen in plaats van gistermid dag zouden beginnen. Luxem burg, Marokko en Span waren niet op het appèl, ter de wedstrijden bee mum. 1' ROMBIHSB CIJFERS EN FEITEN DOME. Er werden donderdagmid dag vier gouden medailles uitge reikt in het Olympische stadion, dat vol van kleur en feest was en waarin vier maal een volkslied werd gespeeld, en vier maal drie vlaggen in top gingen. In het stadion, dat voor het eerst sinds de plechtige opening der Spelen nage noeg uitverkocht was. De gouden medaille die de Duitser Armin Hary nu reeds in zijn koffer heeft geborgen was de meest begeerde: die voor de overwinning op het sprintnummer over 100 meter. Hary veroverde zijn medail le om zes over half zes. De baan lag toen in de schaduw van de hoofd tribune. Drie negers en drie blanken drentelden nerveus voor de startblok ken heen en weer. Die nervositeit was verklaarbaar en om de finale te kun nen waarderen, moet men de voorge schiedenis kennen. Die voorgeschiede nis begon met de vierde serie. Dat was woensdag. In die serie startte de Canadese neger Jerome. Hij won zijn serie in 10,5 seconde, maar het was de deskundigen niet ontgaan dat de neger minder snel was dan de mare van zijn wereldrecordtijd had doen vermoeden. Minder snel en ook minder zeker van zichzelf dan een tijd van 10 sec. zou rechtvaardigen. Jerome won op die zelfde woensdag ook de kwartfinale. Dit keer liep hij 10.4, maar dat deden in diezelfde finale de Amerikan Sima en de Brit Radford ook. Andermaal had Jerome geen geweldige indruk achter gelaten. Qm tien voor vier gisteren traden de Amerikaanse neger Budd, de blon de Brit Peter Radford, de roodgebroek- te Pool Foiik, de neger Robinson van de Bahama Eilanden, de gitzwarte Figuerolo uit Cuba en de zwarte Cana dees Jerome voor de demifinale aan. Jerome liep in baan zeven. Hij droeg de rode broek der Canadezen, daar boven een wit inteplockje en daarboven zijn chocoladebruine kop. Jerome was nerveus en het werd er niet beter op toen Budd vals startte. De tweede start was schitterend. Na drie meter lag slechts één man iets achter: Jerome. Hijwas te snel omhoog gekomen. De immense kracht, ontvnkkeld door zijn gespierde benen bij de afzet tegen de blokken, greep verkeerd aan. Na 50 eter lagen Radford en Figuerolo een halve meter voor op de rest en wel een hele meter op Jerome. Nog even, heel even maar, probeerde Jerome te forceren en alles te geven, toen gaf hij op, greep naar zijn rechter been, liep uit de baan en stortte voor in het gras. Nog voor hij lag waren Radford, Figuerolo en Budd in volgorde over de finish gestoven. Radford wist dat hij gewonnen had en gooide zijn armen in de lucht. Jerome sloeg met zijn armen op het gras. Even later stond hij weer recht en zijn ras genoot Budd probeerde hem te troos ten. Wat had Jerome geveld? Een kramp? Of de wetenschap niet te kun nen winnen op het moment dat hij zo graag gewonnen had? Hadden zijn spieren het begeven door de explosie die de moderne start van de sprinter raagt? Of hadden zijn zenuwen het begeven en had hij allang geweten toch niet tegen Hary en Radford opge- en te zijn. Jerome verliet het veld nen gaf hem een klein applaus j WOOR de finale stonden Sime (USA) I in de eerste baan, Budd (USA) in de tweede, Norton (USA) in de derde, Figuerolo (Cuba) in de vierde. Radford (G.B.) in de vijfde en Hary (Duitsland) in de buitenste zesde baan. Hary was het eerste met de voorbereidingen klaar en was het eerste stil na het commando klaar." Hij was ook de enige die rustig bleef toen Sime vals startte. Hij bleef zelfs rustig toen de starter hem na cle tweede start terug floot. Heel het stadion had de start correct gezien en beoordeeld, maar de starter kon het nog altijd niet geloven. De derde start was raak. En weer was Hary als eerste weg. Hij nam tus sen de eerste en de vijfde meter een door niemand meer goed te maken voorsprong. Ook niet door Sime die de race van zijn leven liep. Sime gaf alles, wat zijn Angelsaksische sport- hart te geven had en dat was heel wat. Hij naderde Hary maar bereikte hem niet. Sime stortte na gefinisht te heb ben voorover neer in de sintels en gleed nog drie tot vier meter door. f-JARY noteerde 10,2 en die zelfde tijd werd ook voor Sime afgedrukt. Maar het verschil was duidelijk zich- baar geweest. Voor alle zekerheid echter had men er toch maar een foto finish ran gemaakt. De taaie blonde Brit Peter Radford werd derde in 10,3, de donkere Figuerolo vierde in de zelfde tijd, Budd vijfde ook in dezelf de lijd, en alleen Norton die zesde werd noteerde 10,4. Een schitterende finale en het hoogtepunt van een grandioos atletiekfeest. Hary werd van alle kan ten bestormd en gefotografeerd. Het machtige Duitse contingent in het stadion bracht hem de ene ovatie na de andere. Jerome had de finale gezien. Hij lag ergens achteraf in de schaduw van een zonnescherm. Hij zag de zes lopers starten en hij zag Hary winnen. Toen stond Jerome op en niemand zag hem weggaan. QLYMPISCHE SPELEN zonder ver loving zijn geen Olympische Spe len. De Mexicaan Juan Botella en het Australische meisje Susan Knight heb ben deze Spelen van Rome dus wel dienst bewezen door de afkondi ging van hun verloving. Het is nogal hevig aan, want Susan heeft gezegd niets voor te voelen Juan alleen naar Mexico terug te laten gaan. Er gaat dus vlug getrouwd worden. Waar schijnlijk bij haar thuis in Australië dan gaat Susan Knight als mevrouw Botella naar Mexico. Ik heb Susan gevraagd hoe dat allemaal zo gauw gekomen was en ik was blijkbaar niet de eerste die dat haar vroeg. Haar ant- oord kwam vlot en alsof ze het van- ege een televisie-uitzending had in- ■'rtudeerd. „Juan en ik zijn allebei hoonspringers en we zitten in het •tuirjvdicht bij elkaar. Hij spreekt trend E :gzls. Ann tafel vroeg hij -.I ort het t en drie dagen later <1 i,iij,, hand. Thai's all".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7