VELPON Der Ring des Nibelungen bleef onder het niveau Sch. 7 Pollux voor het eerst buitengaats Bayreuther Festspiele (I) A. Linschoten kreeg gouden medaille Oranje-Nassau NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 Vandaag gaat de benoeming in van ir. H. L. Boter tot adjunct directeur van gemeentewerken te Almelo. Gisteren was dus zijn laatste werkdag in Leiden en zijn afscheid was weliswaar niet of ficieel, maar zeker origineel. Een uur voor zijn vertrek werd de laatste paal geslagen voor de nieuwe Gansoordbrug en bij deze plechtigheid hielp ir. Boter een handje. Foto N. van der Horst GESLAAGDE PROEFVAART Agenda voor Leiden Donderdag De Hoeksteen, Levendaal 1, huish.- voorlichting, tot 9 uur n.m. Inschrijfdag voor cursussen, excursies, demonstraties. Vrijdag Cóuture Riëi, Breestraat 135, 11 uur: Openingsreceptie. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Opera Italiana met Verdi Festival. Zaterdag Korevaarstraat 19, 3 uur: Ingebruik neming showroom Korevaar-garage door wethouder A. J. Jongeleen. Stationsplein, 1.15 uur: Vertrek N.C. ReisV. naar Aalsmeers Stadion Spel. Oegstgeest, Buitenlust, 3 tot 5 uur: receptie t.g.v. derde lustrum buurtver eniging Ons Genoegen. Apotheken Geopend apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): You are never too young (alle leeftijden)donder dag: De zwarte orchidee (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Echt iets voor Conny (alle leeftijden). Luxor (2.20, 7 en 9.15 uur): Soldaten in nylons (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De vrouw met de zweep (14 jaar); donderdag: Onstuimige driften (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Doctor at sea (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De brui den van Dracula (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het lot van een mens, (14 jr); donderdag: Moord op de voorpagina (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen nacht en morgen, (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefde zon der uitzicht (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De bruiden van Dracula, (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Manqen in rok,. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Salomo en de koningin van Scheba (14 jaar) Tentoonstellingen Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer", Pesthuislaan, ,,'s Konings Rok" prenten en uniformen (tot 30 september) Gereformeerd Jeugdhuis. Breestraat 19, tentoonstelling tekeningen, aquarellen en schilderijen van Alex Hakkaart en Ben van Kempen (18-21 uur, zat. 14-21 u.) Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi. dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Academisch-Historisch 'museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 toi half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Jeugdbiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonda. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibldotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- nndktag). De Scheveningse vissersvloot Is giste ren uitgebreid met een trotse nieuwe trawllogger: de SCH 7 Pollux, die gister middag vanuit Viaardingen zijn officiële proefvaart naar Scheveningen heeft ge maakt. Op de Waterweg werd het schip door de directeur van de scheepswerf De Hoop in Leiden (waar het werd ge bouwd), de heer P. Boot sr., overgedra gen aan de reder, de heer A. C. v. d. Toorn. De werfvlag ging omlaag en daar voor in de plaats kwam de rederijvlag. Daarna zette de trawler na in Vlaar- dSmigen het grootste gedeelte van de gas ten te hebben, igedebankeerd met schip per Willem den Heyer op de brug, koers naar Soheveninigen, waar hij 's arvonds om negen uur binnenliep. De Pollux is een schip in een serie vier, die de Leidse werf bouwt vooi Sohevenimgse rederij-bedrijf; dmie hiervan voor de Verre Visserij Maatschappij een voor de rederij A. v. d. Toorn. De SCH 249 Arde en, de SCH 60 zijn reeds afgeleverd en op bet ogenblik ló©t alleen nog de SCH 248 Prinses Margriet bij de werf. Waarschijnlijk in november zal dit sohiip zijn proefvaart kunnen maken. Kademuren van oude Leidse stationshaven Bij het graven van de bouwput tegen over het station te Leiden zijn kademu ren blootgelegd voor de voormalige sta tionshaven. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Albert zn van G. Hes- husius en R. Smit; Rob zn van B. H. Moermans en R. W. Heskes; Carla Amelia dr van P. D. van Vliet en A. Privé; Louise Cornelia dr van W. P. de Haas en L. Geerlings; Jacobus Theodorus Robert zn van J. Erades en K. C. v. d. Klugt; Hildegonda Adriana Maria Theresia dr van J. A. Kooter en C. M. T. Belt; Maria Cor nelia Wijnanda Alida dr van J. J. Schakenbos en C. A. H. T. M. van Remmen; Ingeborg Catharina Maria dr van G- J- Koek en P. A. Boon; Theodorus Arnoldus zn van J. F. M. Jongmans en M. A. T. Bergers. GEHUWD; W. J. Landman en J. B. Pardon; G. Landkroon en M. van Weeren. OVERLEDEN: H. H. Dingemans, 83 jaar, man. W. Veerman nam afscheid van S.L.F. Vaind-a-ag wai W. Veerman het ogenblik aange broken om gens het berei ken van de pen sioengerechtig de leeftijd de Stedelijke bnieken v-at en elektriciteit te gaan verla ten. In de ddroc- tiek-amer werd hem door de directeur, i kema, dank ge bracht voor de wijze waarop hij 43 jaar lang zijur krachten aan het bedrijf heeft gegeven. Vervolgens werd de heer Veer de kantine toegesproken door de voorzitter van de personeelsvereni ging, alsmede door vertegenwoordigers hoofdbestuur en plaatselijk bestuur de Ned. Chr. Bond voor Overheids personeel, met welke bond de scheidende funotaonaris altijd ten nauwste verbon- De vier trawlers zijn vrijwel volkomen gelijk, d.w.z. een open achterdak. een zgn. campagnedek en een speciale winch voor het vissen met pelagische netten. Zoals bekend ds heeft de SCH 60 hiermee reeds een proef genomen. Of de SCH 7 op zijn eerste reis eveneens het zwevende net zal meenemen is nog niet bekend. Het enige waardoor de Pollux zich van de andere sobepen onderscheidt is het feit dat hij is uitgerust met een koelin stallatie. Volgende week zal het schip vermoedelijk ter visserij vertrekken. C. H. Hins chef afdeling openbare werken Leiden De heer C. H. Hins jr., zoon van wijlen dr. C. H. Hins (sterrekundige te Leiden), is benoemd tot chef van de afdeling open bare werken te Leiden als opvolger van de heer T. J. C. Verduyn, die naar Rotter dam vertrekt. De heer Hins is thans zelf ook te Rotterdam werkzaam. Geen geknoei! met de nieuwe dop Bijzonder Kerkewerk Schweitzerfilm in Luxortheater De reeks zondagmorgenprogramma' van Bijzonder Kerkewerk in het Luxor theater te Leiden wordt zondag 4 septem ber geopend met de vertoning van d< kleurenfilm „Albert Schweitzer". Na veel moeite heeft Jerome Hill, de regisseur van de film, de bezwaren Albert Schweitzer tegen de verfilming van zijn werk kunnen overwinnen. Schweitzer bleef echter bij zijn voor waarde, dat alle regie en opzettelijk in scène zetten, vermeden moest worden. Erica Anderson heeft hierdoor voor haar opnamen voor vele teohnische puzzels gestaan, maar ook die zijn zo goed moge- De rol van Albert Schweitzer als jon gen wordt gespeeld door zijn kleinzoon Philip Eckart. Dr. Schweitzers zuster, mevrouw Adele Woytt, speelt de rol zijn moeder. De muziek in de film is Alec Wilder. Door de voorwaarden, die Schweitzer stelde, is de film een sobere natuurge trouwe reportage geworden. De tekst bij de film werd door Schweitzer geschre ven en door hem zelf uitgesproken. De film, die zondagmorgen wordt vertoond, heeft onderschriften in het Nederlands. Al is deze „oerwouddokter" ove: gehele wereld bekend, niet ieder heeft het voorrecht gehad hem te horen zien. In deze film staat hij voor ons zijn markante kop, gegroefd door de ja ren, de man, die als musicus, filosoof of theoloog carrière had kunnen maken, verkoos zijn leven te wijden aan de ne gers van Lambarene om zijn leer van de eerbied voor het leven in een daad om te De vertoning van de Schweitzerfilm, a.s. zondagmorgen in Luxor begint om half elf. Fietser brak enkel op Hoge Rijndijk Gisteravond omstreeks 12 uur kwam een 25-jarige fietser uit Hilversum op de Hoge Rijndijk te Leiden door onver klaarbare oorzaak te vallen, waarbij hij zijn rechterenkel brak, Hij werd naar het academisch ziekenhuis gebracht. Duiven vlogen De postduivenvereniging Het Oosten te Leiden heeft een wedvlucht gehou den met oude en jonge duiven van Til burg af. In concours waren 137 duiven, die om 13 uur met zuidoosten wind wer den gelost. De eerste prijsduif kwam aan om 14.03.12 uur, de laatste om 14-13-59 uur. Gemiddelde snelheid 1264.93 meter per minuut. De uitslagen: E. v. d. Hooff 1, 14, 20; D. Sonnega 2, 5, 23, 28; J. Verbaan 3, 6, 21; A. van Gennep 4, 22; J. Roest 7, 8, 10, 15, 18, 26, 27; Ch. Selier 9, 11, 19, 31, 32; H. van Laar 12, 33, J4; J. Marijt 13, 24, 25, 35; B. ten Beek 16, 30; H. Kiel 17; S. Flippo 29. Er werd ook een wedvlucht gehouden van Parkestone (Engeland) af. De eerste prijswinnende duif was van E. van der Hooff, de tweede van J. Roest. Kampioen jonge duiven: J. Roest, Oegstgeest; tweede kampioen: Lang- hout. Leiderdorp; derde kampioen: B. ten Beek, Warmond. de van waardenkiig beste wensen voor do komende pensioen- jaren gingen vergezeld van enkele ge schenken. waarbij ook de collega's niet achterbleven. Velen maakten gebruik van oom de heer Veerman ten afscheid persoonlijk de hand te drukken. Contactbureau voor afgestudeerden Raocnburg op maandag, woensdag en ijdag geopend van 10 tot 12 30 en van 2 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdelling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen n 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- raat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er, donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. jVT AD AT in de oorlogsjaren de kunst van Richard Wagner door het fas- cisme misbruikt was (zijn muziekdrama's, kregen, de typische Duitse sfeer van die tijd, terwijl zijn geschriften een bron van anti-semietische leuzen waren), moest men in Bayreuth van koers veranderen om de Fest spiele nieuw leven in te blazen. Die verandering vond hoofdzakelijk plaats in de regie en de enscenering. Uit vorige beschouwingen in ons blad is bekend, dat de kleinzoons van de componist, Wieland en Wolfgang Wagner, 1951 begonnen moderne abstracte ensceneringen op de „Bühne" te volgen kan. Dit leek ons Ln de derde akte van „Siegfried" het geval. Het toneel was erg leeg, slechts de slapende Brünnhilde brak het vlak enigszins. Van haar paard „Grane" was geen spoor te bekennen. Ook geen suggestie. De wapen rusting van Brünnhilde was wat pover tjes en niet in overeenstemming met haar „goddelijke" afkomst. Wat de regie betreft waren „Die Wal kure" en „.Götterdammerung" het sterkst.. Op het moment dat Wotan Brünnhmilde's ongehoorzaamheid onge daan maakt door Siegmund's zwaard in stukken te slaan, kwam de spanning op Hiertegen zijn veel oudere „Wag-neria- nen" tekeer gegaan en men voorzag zelfs een verloop i-n het Festspielbezoek. Dat deze pessimisten het bij het verkeerde eind hadiden, is de laatste 10 jaar wel gebleken. Het aantal bezoekers is niet alleen toegenomen, maar ook hebben de ideeën van Wieland en Wolfgang Wag.ner toegang gekregen tot alle grote opera's in West-Europa. Bovendien schreef Wag ner zelf een-s: „Ik heb het onzichtbare orkest gevonden, nu zal ik ook nog het onzichtbare theater vinden". Uit deze woorden b'lijikt toch wel dat de huidige regisseurs in de goede richting werken. Het grootste werk bij de Festspiele was natuurlijk „Der Ring des Nibelun gen", een tetralogie, verdeeld over vier avonden, nl. „Das „Rheingold", „Die Walküre", „Sieg fried" en „Götter dammerung". Dit scheen in een nieu- Wolfga-ng Wagner- Deze regisseur heeft de geniale gedachte gehad de hele han deling op een ronde schijf te doen afspe len. Deze schijf, die het- symbool is van ring, veranderde de loop van het stuk nogal eens van i. Zo bijv. in de eerste akte van de „Götterdammerung", in een naar bo- gebog-en seg ment een natuurlij- n de Gibichungen- hal. En deeld was: in „Das Rheingold" en in „Siegfried" Herman Uhde, in „Die Wal küre" Jerome Hines. Arnold van Mill, de enige Ned. vocalist, was één van de beste zangers, die we in deze „Ring" hoorden. Een bas met een grote omvang en een sterke glanzende stem. Iemand die wel een grotere rol mocht hebben. Je rome Hines viel speciaal op door zijn spel. De prachtige opbouw van de laat ste scène uit de tweede akte van „Die WaLküre" was hoofdzakelijk naast de regie aan hem te danken. Aase Nordimo- Loevberg vertolkte de rol Sieglinde op een verrassende wijze. Wat zij aan stem geluid miste, maakte zij goed door voor dracht en spel. Astrid Varnay T~iE GROOTSTE belevenis was voor o-ns in deze „Ring" Astrid Varnay, die als Brünnhilde inviel voor Bi-rgit Ni-lsson. Een stem met zo'n grote omvang komt maar heel zelden voor. De hoge C in de Wal'küren-ruf kwam er met gemak uit. Maar ze kan ook lager zingen dan de meeste mezzo-sopranen. In de hoogte een de Rheingold", achterste helft van de schijf was om gebogen, zodat op prachtige wijze de Ni-belungenkloof ontstond. Algehele abstrahering TTET SCHIJNT de bedoeling van de gebroeders Wagner te zijn naar een volkomen doorgevoerde abstrahering toe werken (d.w.z. alle voorwerpen en :ens die niet een symbolische bedoe ling he/bben, weg te laten). Die omscha keling moet echter niet al te snel gaan, daar het publiek het anders niet meer Lezers schrijven ons Ziek fruit op de markt Zaterdag zag ik op de Leidse markt een partij ogenschijnlijk goede peren. Ik kocht er een paar pond van; ze wer den achter de stapel in een zak gedaan en gedienstig in mijn boodschappentas gestopt. Zondags bleek, dat al deze peren, terwijl ze er uiterlijk nog vrij goed uitzagen, geheel verziekt waren en volkomen ongeschikt voor consumptie. Ik vraag me af, of er geen controle is op -het ten verkoop aangeboden fruit, of nog beter op de fruitveiling zelf. Kunnen de kooplieden-met-een-gewe- ten hier niets aan doen? Ze hebben er mijns inziens zelf ook belang bij, dat de markt geen slechte naam krijgt door bedrieglijke praktijken. VOORSCHOTEN Na ongëluk overleden Gisteren is de 65-jarige heer E. Snel- derwaard, die vorige week bij een brom fietsongeluk op de Veurseweg ernstig werd gewond, aa-n de gevolgen daarvan overleden. Burgerlijke stand GEBORENJacob J, z v jhr J A Boreel en A de Vletter, J W Frisolaan 11Cornelis J M, z v J van Lierop en M E van der Eng, Bethlehemstraat 37; Erna A M, d v J G van Gent en Gr J j van Aken, Van Heuven Goedhartstr. 2; Yvonne C C, d v L L Gerrits en W M C van der Voort, Leidseweg 376. GEHUWD: K Bakker, 23 j. Leiden, en A Segaar, 22 j, Leidseweg 497. OVERLEDEN: E A L de Lang, 80 j, eclibgen v L van Schaik, Esselaan 3. Chef bij Van Wijk en Heringa Vsp lp lyo 1 JÊMgB wBk iit Sa ;en niet meer terugkerend hoogtepunt (Walküre, tweede akte). De muzikale leiding lag bij de voor Bayreuth nieuwe dirigent Rud-olf Kem- pe. Hoewel er praktisch geen noot fout is gespeeld, hebben we dit wondermooie orkest toch wel eens beter gehoord. Een enkele keer waren vocalisten en orkest ongelijk en dat hoort toch niet in Bay reuth te gebeuren. De keuze van de zangers was over het algemeen goed. Jammer, dat de -hoofdrol Wota-n ver- Een scène uit de 2e akte van de „Götterdammerung" tijdens de Wagner-Festspiele in Bayreuth. tamelijk schel snijdend geluid, in het midden- en lage register meer glanzend. Van een werkelijk „mooie" «tem kan men hier eigenlijk niét «preken, wel van een fascinerende persoonlijkheid. In haar Brünnhildé-vertolking hoorden we, d het op een gegeven moment in Wagnei muziek niet meer op „bel canto" aa komit, maar op het - zich volkomen i leven van de te vertolken rol. Doordat Astrid Varnay niet zo goed intoneert, moet zij de tonen vaak tot de gewenste hoogte optrekken. Dit is bij haar vertol king echter niet hinderlijk meer. Hans Hopf zong een minder fraaie Siegfried. Goede vocalisten waren Ota-kar Kraus en Herold Krans. Het koor in „Götterdam merung", dat overigens geen herinnerin gen oproept aan koren uit romantischer opera's, bleek goed ingestudeerd -te zijn; een koor met een metaalachtige klank. „Ring des Nibelungen nie gelungen", zei eens een vooraanstaand medewerker in Bayreuth. Hiermee bedoelde hij dat er in „Elke Ring" opvoeringsvlekjes zitten. Dat er. wat de muzikale ka-nt be treft, dit jaar te veel van die vlekjes zaten en de hoofdrol Siegfried door een middelmatige tenor werd gezongen, had tot gevolg dat deze „Ring des Nibe lungen" onder Bayreuther niveau bleef. Walter Wolvekamp De heer A. Linschoten, chef van de debiteuren-administratie van N.V. Van Wijk en Heringa te Leiden, herdacht van daag het feit, dat hij veertig jaar in dienst van genoemde N.V. is. Te zijnen huize, Koninginnelaan 17, werd hem vanmorgen een huldiging bereid, die haar hoogtepunt vond in de mededeling van wethouder J. C. van Schaik, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Linschoten te on derscheiden met de gouden medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. In zijn toespraak memoreerde de heer Van Schaik het goede werk dat de heer Linschoten in dienst van Van Wijk en Heringa heeft gedaan, maar niet minder de activiteit die hij heeft ontwikkeld in het verenigingsleven. De Leidse Red dingsbrigade, het genootschap Kennis is Macht (van welk bestuur hij penning meester is) en het kerkelijk leven profi teren hier dagelijks van. De heer J. H. Heringa, directeur van de N.V.. die met waardering qver zijn medewerker sprak, schonk de bij de on derscheiding behorende draagmedaille, een geschenk in couvert en de gouden eremedaille van de maatschappij voor Nij verheid en Handel met het daarbij be horende vererend getuigschrift, waarna de heer R. Marréé een hartelijk woord sprak namens de collega's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3