Met felle eindspurt veroverde Marianne Heemskerk zilver Zilver en brons voor Holland Scherpe laatste 50 m bracht Mensonides bronzen medaille Hij leek volkomen kansloos te zijn Nederland van 10e naar 6e plaats Ontevreden hostesses dreigen met staking Drie musketiers... Twee Ned. boksers uitgeschakeld 141 /toMËiHse Eindelijk is het dan zover. Heel Nederland heeft er met smart op gewacht, maar gisteren verover de Holland tijdens de Olympische Spelen in Rome de eerste medaljes. In de vroege avonduren was het de kleine, zestienjarige Marianne Heemskerk uit Naarden die in de finale 100 m vlinderslag sneller zwom dan men had durven hopen en de tweede plaats bereikte achter de Amerikaanse Carolyn Schuier. Dat leverde de eerste zilveren medalje op. -M- Maar nog geen tien minuten later was er in hetzelfde Olympische zwemstadion voor Oranje reden tot juichen, want de Hagenaar Wieger Mensonides sloot de 200 m schoolslagfinale af met een derde plaats, iets waarop niemand had durven hopen. Vooral zijn scherpe eindsprint was doorslaggevend. Dat betekende brons. /zrct. 8.30 u dames floret ind. heren duiken 10 m 9.00 u hoogspringen heren, dames speerwerpen, dames 100 m 10.00 u roeien skiff (herkansing) hockey, worstelen vrUe styi 11.10 u dames 100 m rugslag 11.15 u roeien twee met stuurman (herkansing) 12.00 u zeilen vierde race 15.00 u dames speerwerpen dames 100 m roeien vier zonder stuur man (herkansing) boksen kwart-finale dames floret (finale) hockey 15.15 u hoogspringen heren 15.40 u 100 m heren (demi-finale) 16.00 u basketball 16.15 u 400 m horden heren, roeien dubbel scull (herkansing) 16.40 u 800 m heren 17.00 u roeien achten (herkan sing), hockey 17.10 u 80 m horden dames (finale) 17.30 u 100 m finale (heren) 17.50 u 3000 m steeplechase 20.00 u worstelen 20.30 u zwemmen heren estafette 4 x 100 m wisselslag 21.00 u boksen 24.00 u 100 m rugslag dames (hal ve finale) 400 m vrije slag dames 4 x 200 m vrije slag esta fette heren, waterpolo Nederlandse deelname RADIO: Hilversum I: 12.45; 17.45; 18.40; 22.00; 23.45. TELEVISIE: 2.55—7.30 u filmover zicht (atletiek, schermen), 9.05 10.15 u directe uitzending zwem- Op andere fronten Is men zover nog niet gekomen. De wielrenners zagen geen kans het laatste onderdeel van het wielerprogramma tot een Hollands succes te maken, want in de weg wedstrijd eindigden de Oranjetruien op zeer be scheiden plaatsen. Ook bij het boksen was het mineur, want de beide Nederlanders die gisteren in de ring kwa men, Van Duyvenbode en Gerlach, werden uit geschakeld voor verdere deelname. -X- Neen, voor optimistische geluiden moeten we toch terug naar het water. Niet naar het Lac di Albano waar de roeiers op de eerste dag nu zulke daverende resultaten haalden of naar de baai van Napels waar onze zeilers in de achter hoede huisden, maar naar het zwembassin. De 4 x 100 m wisselslagestafetteploeg dames zwom in de series de beste tijd van alle deel nemers. Dat belooft iets voor de finale. Helaas werd Jan Jiskoot op de 100 m rugslag uitge schakeld. -*■ Het waterpolozevental werd in een matige wedstrijd tegen Hongarije met 3—1 uitgeschakeld voor een plaats in de finalepoule, zodat Neder land in dit opzicht geen enkele illusie meer be hoeft te hebben. Beter deden de hockeyers het ook al kwam dit niet in de uitslag tot uiting. Het Oranjeteam hield lange tijd de stand tegen India gelijk, maar verloor toch nog in de laatste minuten. Maar een kans op de finalegroep is er nog altijd. Verrassing op 200 m schoolslag heren De jeugdige Marianne Heemskerk, klein van stuk maar groot van daden, sleepte gister avond de eerste medail le voor Nederland in de wacht. Zij veroverde het zilver op de 100 m vlinderslag dames en werd tijdens de Cere monie Protocolaire har telijk toegejuicht door het duizendkoppige pu bliek, samen met de Amerikaanse Carolyn Schuier, die kampioene werd en met de Austra lische Dan Andrews, die op de derde plaats be slag legde. Niemand had er meer op gerekend. Onze 200 meter schoolslag zwemmer Wie ger Mensonides lag na 150 m ir. de finale gisteravond duidelijk op het tweede plan en het leek er veel op dat de Hagenaar zich tijdens deze Olympische strijd in het uitverkochte zwemstadion tevreden moest stellen met een bescheiden plaats. zijn naast zich, langs de Duitser en de Aus traliër. terwijl Wieger op baan vrijwel ongemerkt mee naar voren kwam. Hij zwom zich los van de Ita liaan Lazzari, passeerde Gathercole er Henninger en tikte met ruim verschil als derde, voor de Duitser en de Italiaan, achter Ohsaki aan. JUIST VOOR Vooral de laatste twee slagen van de Hagenaar waren doorslaggevend, want toen hij twee meter voor de fi nish zijn hoofd onder water duwde zich met twee snelle slagen Puntenklassement Volgens het puntensysteem, waarbij de eerste zes plaatsen tellen, is het landen- klassement als volgt: 1. Rusland 83 pt., 2. Duitsland 64 pt., 3. Verenigde Staten 63 pt., 4. Italië 52 pt., 5. Hongarye 36 pt.. 6. Nederland 26 pt., 7. Australië 24 pt., 8. Engeland 22 pt., 9. Denemarken 18 pt., 10. Zweden 17 pt., 11. Polen 17 pt.. 12. Roemenië 12 pt., 13. Eelgië 10 pt., 14. Mexico 7 pt., 15 t/m 17: Tsjecho Slowakije, Brazilië en Japan 5 pt., 18. Canada 4 pt., 19. Frankrijk 3 pt., 20. Noorwegen en Bulgarije 1 pt. OP DE ÏOO M VLINDERSLAG DAMES MET SNEL WIEKENDE armen sloeg de zondag 16 jaar gewor den Marianne Heemskerk zich gisteravond tijdens de finale 100 m vlinderslag van het Olympisch zwemtornooi naar een bijzon der fraaie tweede plaats die zoals gebruikelijk werd gehonoreerd met een zilveren medalje. Het eerste Nederlandse succes op de 17de Olympiade en het viel dan ook te begrijpen dat toen het Naardense meisje na haar sterke race uit het water kwam zij van alle kanten werd gefeliciteerd door leden van de Hollandse kolonie. enkele minuten later de Nederlandse vreugde opnieuw geen grenzen zou kennen, want in een zeer spannende strijd in de finale 200 m schoolslag voor heren deed onze landgenoot Wieger Mensoni des het zo voortreffelijk dat hij geheel onverwacht een derde plaats veroverde en daarmee een bronzen plak. Het Nederlandse landgenoot aan de opmar: Slag voor slag werkte hij zich naar vo ren en hoewel de grote aandacht van het merendeel van het publiek gericht was op de grote strijd aan de kop tus sen de Amerikaan Mulliken, de Duit ser Henninger en de Japanner Osaki bleek Mensonides de man die met de derde plaats ging strijken iets waar nie mand op gerekend had. OP HET PODIUM Nog geen tien minuten na de ere ceremonie met Marianne Heemskerk boven het cijfer 2 stond opnieuw een figuur in het Oranje op het podium. Het was de 22-jarige Wieger Mensoni des, die naar Rome was gegaan om een bescheiden poging te wagen zich in de schoolslagfinale te plaatsen. De 22-jarige Haagse HTS-student kwam veel verder, hij eindigde zowaar als derde in een fantastische finale, waar in het strijdbeeld voortdurend wissel de. Het was de Duitser Henninger die na de start een voorsprong had genomen. De Australische wereldrecordhouder Gathercole'lag in tweede positie en toen de zwemmers op het 100 meter-keerpunt afgingen, leek Mensonides kansloos te zijn voor een der ereplaatsen. Toen Hen ninger keerde lag onze landgenoot twee lengten achter. Gathercole zette een aan val in zonder dat Mensonides hem kon volgen, maar halverwege de derde baan liet de Hagenaar zien dat hij nog vele reserves over had en toen kwam zijn iQ. spurt. Gathercole en Henninger hadden^ 1 hun duel teveel gegeven, de Ameri- Henuiger juist de eerste keer dat een op het erepodi- de Olympische Spelen kwam Dat betekende dus gisteren in het Oranjekamp wel dubbele vreugde, te meer daar de derde plaats van Menso nides een verrassing was. Zijn tijd van 2.39.7 was iets minder dan in de series toen hij 2.39.zwom, maar niettemin een bijzonder fraaie prestatie. Voor de tweede maal op de zelfde avond boog iemand met een Oranje badjas zich naar voren om zich een Olympische medalje om de hals te laten hangen door de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité en voor de tweede maal werd de Neder landse driekleur aan de mast gehesen ten teken dat Nederland zij het op bescheiden wijze toch nog een woord je meespreekt en ook tot verrassende dingen in staat is. Wieger Mensonides was zelf wellicht het meest verrast door de uitslag van de jury. „Toen ik aantikte, wist ik be paald niet dat ik in derde positie lag", zei de Hagenaar. „Ik had in het begin de Amerikaan Mulliken in de gaten ge houden, maar die ging me te snel. Op de laatste 50 m heb ik alles gegeven wat ik kon en het heeft me succes opgeleverd." Stralend van geluk voegde hij zich weer in de Hollandse gelederen waar de vreugde na de successen van Marian Heemskerk en Wieger Mensonides groot tot ,,Het is allemaal geen goud wat r blinkt. Aan de buitenkant ziet al- es er even prachtig om het oord ideaal niet te gebruiken it, maar achter de schermen is het de vele charmante hostes ses, die in hun 'grijze japonnetjes reeds een vertrouwd beeld vormen in de Olympische gemeenschap. En toen aan een tafeltje naast ons een „in civiel" gekleed meisje deze hiervoor aangehaalde woorden op ving, zich bekend maakte en even eens lol het corps van de „juffert jes in 'net grijs" bleek te behoren, beaamde zij dit ten volle. Nog fel ler zelfs was zij in haar kritiek, omdat het bij haar afdeling nog er ger bleek te zijn. Zelfs het woord „staken" kwam over haar lippen.. Via-via De hostesses, die zijn ingescha keld om de vele buitenlanders wegwijs te maken en op hun uni form behalve dat ene japon-' netje bestaat dit uit een paar schoenen (zwart met wit boven stuk) en een tas een kaartje dragen, waarop staat aangegeven welke talen zij spreken, zijn bijna allen „Via, Via...." (de weg van relaties) bij de organisatie geko men. Zij, die in de stadions werkzaam zijn, verrichten deze taak a raison van duizend lires (zes gelden) per dag. Een taak. die soms vele uren omvat. Zij, die op de bureaus werken en nog aanzienlijk langere dagen maken, krijgen meer, tot 3600 lires (ruim 21 gulden) per dag. De meisjes, wier leeftijd sterk va rieert, hebben óf hun vakantie hier voor opgegeven, óf zijn voor een maand uit hun werk gestapt, zoals onze zegsvrouwe, die privé-onder- wijs (Duits) geeft. Op 15 augustus traden zij in dienst tot 15 septem ber. Het enige, waarin zij wegwijs werden gemaakt, was de ligging, de capaciteit en verdere bijzonder heden over de stadions. Terug Toen de meisjes van dc persdienst zich op 15 augustus meldden, wer den zij onverrichterzake terugge stuurd. hetgeen zich, zes dagen later herhaalde. En toen dan ook op de openingsdag het apparaat moest gaan draaien, was het een comple te wanorde. Zo staan er op de speciale kaar ten voor het Olympisch stadion twee nummers, maar welke nu cor respondeerde met de plaats, wisten ze niet.. Daar er bovendien ver schillende speciale kaarten in om loop zijn (met en zonder een dwars- streep), maakte dit de zaak nog ge compliceerder. Om wat voor reden de hostesses zich ook voor hun taak hebben ge meld, gedreven tot de sport, het contact met buitenlanders of mis schien zelfs uitsluitend met de be doeling tot „dienen", zij zijn teleur gesteld na de mooie voorspiegelin gen. En dan blijkt de persdienst on der leiding van mevrouw Ferrari, een in Amerika wonende Zwitserse, nog lang niet de slechtste dienst te zijn. Hier wordt nog rekening ge houden met bepaalde Want *wat te zeggen, een hostess met een grote belang stelling voor schermen haar taak moet vervullen bij worstelen of schieten, en dan nog een repri mande krijgt, wanneer zij in de brandende zon op het officiële, gedeelte waar zij is om officië'e personen te ontvangen en naar hun plaats te begeleiden, een uur na het begin gaat zitten. Order is order" geldt hier en hiermee is verklaard de starheid, waarmee het apparaat werkt. Tot ongenoe gen van velen, zelfs van hen, die van dit apparaat deel uitmaken Vervoer Het vervoer, waarvoor bepaalde toezeggingen waren gedaan, is voor de hostesses al even slecht geregeld als voor de journalisten. Wachttij den van meer dan een half uur na afloop van wedstrijden zijn geen uitzondering. De hostesses kunnen mee met de bussen, die de atleten vervoeren van het Olympisch dorp naar de stadions en omgekeerd. Maar de routes liggen zover van de aansluitingen op de Romeinse open bare vervoersgelegenheden, dat dit vooral in de late avonduren de meis jes voor grote problemen stelt om thuis te komen. Zo gist het in de hulptroepen, die voor een generale staf evenwel on ontbeerlijk zijn „Schijn bedriegt". Achter de prachtige stadions, de nieuw aaugelegde wegen en de mooie uniformen heerst onrust. „Staken" is een groot woord, maar het feit alleen al, dat erover wordt gedacht en dat het wordt uitgespro ken, typeert de atmosfeer. „Wat zal mijn moeder blij zijn' Tweemaal ging de Nederlandse drie kleur gisteravond in het Olympische bad in de mast en dat was een onge kende weelde na de wat teleurstellende prestaties van onze zwemsters op de 100 m vrije slag en de 200 m schoolslag. Marianne Heemskerk dankte haar zil veren medalje aan een hij zonder sterke eindsprint, want reeds op de eerste 50 m liep onze landgenote een kleine achter stand op Vooral de Amerikaanse Caro lyn Schuier en de Australische Andrew verdrongen haar naar een derde plaats die zij ook bij het nemen van het keer punt nog innam. Maar toen zette Marianne in hoog tempo de achtervolging in en terwijl onze tweede landgenote op dit nummer, Atie Voorbij, in baan 7 duidelijk achter bleef met het Engelse meisje Watt en de Russin Belovezkaia, liep Marian met elke slag in. Op 50 m voor de finish lag zij reeds in tweede positie en het leek er zelfs op dat zij nog een greep naar het goud zou doen. Tijdig zag de Ame rikaanse Schuier echter de bedreiging toen zij nog even iets feller doorzette, moest onze landgenote genoegen nemen met een tweede plaats. Maar zelfs dat was nog geheel onverwacht, series kwam beste tijd. T~\RIE knappe Italiaanse jongens hebben ein woonwijk van Rome: een 17 aug.: Er Verschenen postbode, een straatveger, vier jongemannen met ge- delijk voet kunnen zetten binnen de sfrertg bewaak te omheining van het een dokter en kolonel reedschapkisten op de Giuseppe Fabre van het schouders „om de tele- Italiaanse Olympische co- joon te repareren". De Olympische dorp, tiaar de 637 vrouwelijke deel- mité. Maar voor de drie vraag naar hun doorlaat- musketiers of scacciamo- bewijzen plus de komst scbe, zoals de Italianen van een politieagent Gewapend met cylin ders om inscktendodend zeggen, is onder druk der deed de monteurs weg- omstandigheden een uit- vluchten. zondering gemaakt. Alle 22 aug.: Een fotograaf, poeder te verstuiven zijn de drie jongelui de drie musketiers in de vrouwenaf deling doorge drongen, maar alleen om dat er vele klachten wa- andere mannen die het verkleed als vrouw, meldt hebben geprobeerd, stoot- zich aan de poort. Geen ten hun neus. Een woord- schijn van kans met deze voerder voor de organisa- oude truc. Ook terugge- tiecommissie heeft de wezen (wegens het ont- volgende mislukte pogin- breken van een doorlaat- gen opgesomd: bewijs). hinder van muggen en vliegen. Tot dusver waren er slechts vier mannen ge- Don Giovanni's (Don gen van een levensmidde- Juans) probeerden het lenwinkel, die een pakje met brute lichamelijke kwam brengen voor de tveest, die toegang hadden tot deze scherpst bewaakte kracht. Ze werden tegen- dames van de Israëlische gehouden. ploeg. i Marianne tot op twee na de i\tie Voorbij deed op het laatste ge deelte ook goed werk. want zij zwom zich uit de achterhoede weg en verover de een vijfde plaats die nog eervol was in dit sterke veld van zwemsters. Voor het eerst Voor het eerst tijdens de Spelen ln Rome stond er enkele ogenblikken later een Hollandse zwemster in haar fel Oranje badjas op het erepodium aan de rechterzijde van de eoudenplak winnares Carolyn Schuier, die ln een tijd van 1.09.5 sec. had gefinisht. Voor Marianne werd een tijd van 1.10.4 afgedrukt en dat betekende een nieuw Europees re cord, dat voorheen op naam stond van Atle Voorby met 1.10.5. Toen de Italiaanse Marinierskapel de klaroenstoot gaf en de eerste Nederland se afgevaardigde door de voorzitter van de jury naar het erepodium werd geleid, brak er een oorverdovend gejuich los op de tribune waar de Hollanders zaten. Voor het eerst ging de Nederlandse drie kleur in de mast en dat deed het Neder landse hart na de wat teleurstellende sultaten van de laatste dagen goed. Onder indruk Marianne zelf was ook onder de indruk van de hele ceremonie. Of ze op een ere-plaatsje had durven rekenen? „Na tuurlijk", zei ze, „gedacht heb ik het altijd, maar na de series had ik er toch wel een zwaar hoofd in. Ik dacht dat die Australische Andrew sneller zyn. vooral omdat ze Dawn Fraser zwemsters, terwijl ze voor de zoveelste maal zei: „Jongens, wat zal mijn moe der blij zijn.". Tydens de finale deed zich nog even .en klein incidentje voor, toen de En gelse Wood in ademnood kwam door dat zij een neusklem op had om te voor komen dat zU water binnenkreeg. Zij bleef aan de baanlijn hangen en pardoes sprong een official in het water. Het viel echter mee, want Carolyn Wood kon op eigen kracht naar de finish toe. Succes Er is nog meer hoop voor Nederland op een succes, want gistermiddag lever den Rla van Velzen, Ada den Haan, Tineke Lagerberg en Erica Terpstra op de 4 x 100 m wisselslag estafette uitste kend werk door in de series met 4.47.7 beste tyd te maken van alle ploegen. Het Nederlands kwartet komt daarmee uiteraard in de finale en moet ln staat ivorden geacht in de pryzen te vallen, want het verschil met de tegenstanders vaa vry groot. Ria van Velzen légde de basis voor de >verwinning door een zeer goede 100 m ugslag waarbij zij de meeste tegenstand ondervond van de Russin Viktorova en de Japanse Tanaka, Het verschil waar mee Ria aantikte was gering en voor Ada den Haan die als tweede vertrok onvoldoende, want onze schoolslagzwem ster moest het afleggen tegen de Ja panse Takamatsu. Maar het was Tineke Lagerberg die de achterstand wegvlin- derde en nu Holland definitief een voor sprong gaf. Toen Erica Terpstra in de g.aafcs van de tegenvallende Cockie astelaars in het water ging, stond de Nederlandse seriezege reeds vast. In de eerste serie maakte Engeland de beste tijd met 4.49.0. tweemaal in de vijf series die werden ve'rzwommen het Olympische record werd verbeterd. Eerst was het de Japan- Yamanaka die het op 4.21.0 bracht ma de Amerikaan Somers er 4.19.2 maakte. De Schot Iwan Black ver beterde het Europese record 4.21.9. In Werneck, nabij Schweinfurt, is de 39-jarige, uit Hongarye afkomstige mu sicus Peter Blum gearresteerd, op grond van de verdenking tydens de oorlogs jaren in de Oosteuropese landen als SS- er oorlogsmisdaden te hebben gepleegd. Mogelijk zet het de anderen aan nieuwe prestaties van formaat nu bewezen dat men ook in de prijzen kan De Nederlandse zwaarweltcr Bas Dulvenbode is dinsdagavond door Brit Fisher in de achtste finales uitge schakeld voor verdere deelneming aan het bokstoernooi. Van Diiivenbode ging in de tweede ronde k.o. In de tweede ronde was Wim Gerlach ai uitgeschakeld door de Rus Barranikof. Van Duivenbode trof in de achtste fi nales als tegenstander de Brit Fisher, een onstuimig aanvallende pugilist, die direct na het eerste gongsein op Van Duivenbode instormde. De Brit was bij zonder gevaariyk. Dat ondervond Van Duivenbode toen hij al in de eerste ronde tweemaal door verdwaalde swings op het gelaat werd getroffen. Zelf kon de Neder lander daar maar bibter weinig tegen over stellen. In de tweede ronde hield Van Duivenbode het gevecht op afstand tot hij door een rechtse hoek op de kaak werd1 getroffen en acht tellen moest wachten alvorens verder te kunnen bok sen. Het was slechts uitstel geweest, want nauwelüks was het gevecht hervat of Van Duivenbode werd door een rechtse hoek op de kaak aangeslagen en een nieuwe rechtse hoek voltrok het vonnis over de Amsterdammer: hij ging tegen het can vas en werd uitgeteld. De Nederlandse lichtgewicht Wim Ger lach werd door de kleine, sterkere Rus Barranikof uitgeschakeld. De Rus was gedurende de gehele strijd superieur, geen enkel ogenblik heeft Gerlach kun nen verhinderen, dat Barranikof steeds weer het lyf-aan-lyf gevecht zocht en met linkse en rechtse hoeken op gelaat en lichaam zyn verdediging trachtte te ondermijnen. Wim Gerlach heeft zich tot verdedigend boksen moeten beperken en was niet in staat zijn langere reach uit te buiten. De Rus bleef komen als een vechtmachine met goed getimede direc- ten, terwijl Gerlach, die in de eindfase van het gevecht ietwat vermoeid raakte, een moeilijk te raken tegenstander te genover zich had. De Rus zegevierde verdiend op punten. bi CUF£RS M EN FEITEN ROME. Het Olympische spel werd gisteren te land en te water op tien plaatsen gespeeld. Tien takken van sport werden beoefend. Vijf gou den medailles werden toegekend: een voor schermen op het floret; een voor wielrennen op de wegeen voor schoonspringen dames van de tien meter toren; een voor de honderd me ter vlinderslag dames en een voor de 200 meter schoolslag heren. Voor het eerst kwamen op deze vijf de Olympische dag de roeiers aan de slag. Het zilveren kratermeer van Al bano, het schoonste van alle Olympi sche oorden, een waarlijk gelijk een in roodfluwelen lijst gevatte toverspie gel, beleeft zijn schoonste dagen. In het prachtige Olympische bouwwerk het Palazzo dello Sport zetten de bok sers verbeten hun gevechten voort. De wielrenners waren voor het laatst ac tief en snelden over het parcours van Grotta Rosea. De schermers kruisten de floretten in het Congres gebouw van het nieuwe en moderne Rome. De hockeyers kruisten de sticks in het bombastische maar toch wel indruk wekkende Marmeren stadion van het Foro Italico. De worstelaars die het meeste te lijden hebben van de aan houdende hitte streden voorts in an tieke omgeving van de Basilca Mas- senzio. De zwemmers gleden door het water van het schitterende Olympische zwemstadion. De deelnemers aan de moderne vijf kamp werkten het zwem- nummer af. De waterpolo-teams waren actief in zwemstadion en in de intie me Piscisa delle Rose. U'N TOCH: de eigenlijke Olympische Spelen zijn eerst vanmorgen be gonnen, toen om negen uur de eerste kogelstoter zijn eerste worp deed. Wie Olympische Spelen zegt denkt aan at letiek. Toen het Olympische stadion openging en werpers en lopers de spi kes aantrokken, traden de andere Olympische Spelen terug naar het tweede plan. Het atletiekprogramma begon met kogelstoten heren en dus meteen met de botsing tussen de twee grote Ame rikanen Nieder Long en O'Brien. O'Brien won in 1952 in Helsinki de gouden medaille met een worp van 17,41 meter. In 1956 in Melbourne won hij zijn tweede gouden medaille met een worp van 18,57. Op het ogenblik is O'Brien goed voor ruim 19 meter en hij mikt op zijn derde gouden medail le. Mikt is eigenlijk niet het juiste woord. O'Brien wil kost wat het kost eindigen op de eerste plaats, omdat hij er graag drie zou hebben en op de al lereerste plaats om er voor te zorgen, dat Nieder ze niet krijgt. Nieder was de eerste atleet, die de kogel verder dan 20 meter wegstootte en hij i* tot nog toe de enige gebleven die dat ooit presteerde. De kogelstoters ma ken de zaak woensdag meteen af. 's Morgens stoten ze om de kwalifi catie en tegen vijf uur in de middag ontmoeten de besten elkaar weer voor de definitieve worpen. Bij een normaal verloop verdienen de V.S. aan het nummer kogelstoten drie medailles. Onze kogelstoter Eef Koch zal eer kunnen behalen, maar geen metaal Voor het eerst sedert vele jaren heeft Nederland bij het Olym pisch zwemtornooi voor heren succes geboekt. Dat was te dan ken aan de Hagenaar Wieger Mensonides, die op de 200 meter schoolslag voor een derde prijs, een bronzen medaille dus, zorg de. Een gelukkige Mensonides ontving het brons. Naast hem Bill Mulliken, de Amerikaan, die eerste werd. Rusland en Japan. Minder gelukkig was de Dordtenaar Jan Jiskoot op het nummer 100 m rug. slag voor herenHij deed het in zijn serie tegen de sterke rugslagspccialis- ten Bennett (.VS), Barbier (Rusland) en Dietze (Duitsland) aanvankelijk ze ker niet slecht, want bij het keerpunt was het onderlinge verschil miniem. De eindspurt van zijn tegenstanders kon onze landgenoot niet bijbenen, het geen niet te verwonderen is aangezien de Amerikaan Bennett die de serie een nieuwe Olympische recordtij-d r in 1.02.0. Jiskoot werd vierde met tijd van 1.05.9. Dat was echter niet voldoende plaats in de halve finale, zodat de delyk voor." estafette. De kleine Naardense keerde zich gauw Tot slot het spectaculaire om naar het groepje Nederlandse 1400 m vrije slag heren waarin liefst J?R is nog een nummer dat woens dag meteen tot de finale toe wordt afgewerkt: verspringen dames. Opdat nummer verdedigt Joke Bijleveld de Nederlandse kleuren. Het Olympisch record op dit nummer ligt met 6,35 me ter wel iets boven haar kracht. De training van de beoefenaars van at men ook bij deze hitte de lichte atletiek blijft noemen draait nu wel op volle toeren. Don Bragg, die eerst niet wilde springen, omdat er geen zaagsel in de springbak lag, heeft het nu dan toch maar gewaagd. Don Bragg scheen overigens loei een beetje ongerust te zijn en zich bezorgd af te vragen of hij wel genoegzaam in vorm is om evenals verleden jaar met behulp van de polsstok 4,80 meter hoog te sprin gen. Duitser Hary (100 meter in 10 sec) en Lauer (110 meter horden in 13,2 sec) genoten kennelijk van het opzien, dat zij baren. Zij lieten vele eerbewijzen gaarne welgevallen en wa ren voor alle grappen te vinden. Op de sintelbaan echter verstaan die jongens geen grapjes. Met een ernst die behalve de Duitsers ook de Japan ners, de Russen en Amerikanen ken merkt bleven ze uren aan het werk. Zij trainen volgens een nauwgezet schema, dat elke dag vele oefeningen oplegt en betere prestaties eist. Ik heb Hary gevraagd wat hij er van dacht en of hij meende dat hij en Je rome weer een tijd van tien seconden over de 100 meter zouden kunnen la ten afdrukken. En dat hij meende dat er behalve Hary en Jerome nog au~ dere kandidaten voor het goud waren, Armin Hary wilde wel praten, maar niet over de kansen die hij en die an deren op de 100 meter maken en liefst helemaal niet over atletiek en over Olympische Spelen. Dat had dus geen zin. Maar Lauer was even zwijg zaam als Hary en had dus kennelijk van hoger hand een tip gekregen. Gerhardstoeck, leider van de Duitse ploeg en winnaar van de gouden me daille voor speerwerpen op de Spelen 1936 te Berlijn, is een verstandig De Duitsers hebben het met hun gemengde ploeg, atleten uit de Bonds republiek en de Democratische Repu bliek, zonder onvoorzichtige praatjes toch al moeilijk genoeg. jyE Italianen zijn intussen verbazend trots op hun vijf gouden en èèn zilveren ietsmedaille. Het heeft trou wens maar een haar gescheeld of ze hadden alle wielrennummers gewon nen en zo gezien is het maar goed dat die Rus de Italiaan in de sprint om de wegtitel te snel af was, want de Ita liaanse Olympische trots moet natuur lijk binnen de perken blijven. Het is al zover gekomen dat de minister pre sident Amintore Fanfani zich maan- vond naar het wielerstadion be- om aldaar ten aanschouwe van de kiezers de nieuwe Olympische kam pioen Gaiardoni uitvoerig te omhelzen en af te zoenen. Het is al zover geko men dat de Italiaanse sportjournalis ten de medaille voor de 200 meter hardlopen aan Berutti hebben toege wezen en daaraan nog toevoegen dat de andere naties nog van geluk mogen spreken, dat de bescheiden Berutti be sloten heeft niet op de 100 meter te starten. Het wordt tijd dat de Italia nen een teleurstelling te proeven krij gen. Als dat niet snel gebeurt, lijden zij onherstelbare schade aan hun ka raktervorming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7