Keus uit 200 televisie- en 400 radio-toestellen NOORDSTER SUNIL IFrieürïi ®aflblab Middeleeuws geschut RECHERCHE MOEST COOK LATEN VERTREKKEN ALGEMEEN HANDELSBLAD gaat ui^op een verklaring van de „Ik moest Nederland vertegenwoordi gen", verklaarde zondagavond de heer H. {ladings unverfroren, toen hij voor de tele- slag uitbracht van een of ander mitenlands muziekcongres. Het wil ons voorkomen, dat de nood- iaak van deze vertegenwoordiging voor ve le Nederlanders minder vanzelfsprekend is, tlan zij voor de heer Badings schijnt te Er is een tijd geweest dat hij zich in derdaad met graagte deed gelden als pertcgcnwoordigcr van Nederland in een althans niet bepaald Nederlandse organisatie. Die tijd was ode van 1940 tot 1945. En de orga- de door de bezetter ingestelde iullui raad. Men vergeet snel en de heer Badings ergeet kennelijk nog sneller. Daarom lijkt et ons nuttig te constateren, dat voor de inctie van vertegenwoordiger van het na- jrlogse Nederland de heer Badings onzes ïziens écn der laatsten is, die in aanmer ing komt. Om van noodzaak maar hele maal niet te spreken. Naast zijn grote mu- likale gaven zou iets meer bescheiden heid hem niet misstaan. CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD reeds t <vo- het aaide be drag van 70 miljoen) en het ver zet van dit bedrijf tegen tariefs verlaging. Ditmaal is er een nieuw argument om m duidelijk te maken, dat de tarieven et kunnen worden verlaagd. Bij de tele- nie is de grootste winst gemaakt en de telefoonkosten lopen er bij heel wat be drijven nogal in. Het zou dus voor de hand liggen, dat er gesproken werd over •laging van de telefoontarieven. Maar it kan beslist niet, zegt de directie, met merkwaardige argument, dat verlaging a de tarieven zou leiden tot meer g bruik, en zulk een toeneming van het gi bruik kan het bedrijf niet verwerken. H efoonnet zou het niet aan kunnen. De ij hoge tarieven, hoger dan eigenlijk dig is, moeten de mensen afhouden eel en lang telefoneren. Dit is principieel ezien een rare situatie. Stel, dat ons irleidingbedrijf het water duur hield, dat wij anders te veel water gaan gebi gehouden, omdat anders de gasfabriek it worden uitgebreid wegens toenemend gasverbruik. izet, grote winst is in het be drijfsleven een verkeerde stelregel. De regering is zeer gesteld op prijsver gingen, ook om psychologische effecten. Een verlaging van één cent op de prij- n van sommige artikelen werd al met Speurend over de elfde Firato Het horen en zien vergaat je op de elfde Firato het horen vaak nog erger dan het zien. Overal klinkt muziek op klassiek en modern dikwijls wanklankig door elkaar overal lokken de nette verkoop- stemmen van de verleiders van een welvaartstaat. Soms dreunt er een gongslag door het hoge, holle RAI-gebouw, als waarschuwing, dat er een paar mensen horendol dreigen te raken. De geluiden vermin- Advertentie) Op de boterham... heerlijk en voordelig met handige schroefsluiting enige genoegdoening begroet. Zulke verla gingen passen zo goed in het loon- en prijsbeleid van de regering. Maar biei kan zij zelf iets gaan doen. Het zou dub bel psychologisch effect hebben. „Nieu we prijsverlaging t de regering geeft :elf het voorbeeld...." y|(kthJu! VOOR DE VERRASSENDE PRIJ! IOO% koffiemelk „3% PEjï HALVE LITE» Verbazing is er nauwelijks (Van onze speciale verslaggever) deren dan als bij toverslag, want het gevolg ervan is, dat de volume-knoppen wat lager 'worden gedraaid. Lang duurt deze betrekkelijke rust echter niet. Het publiek wil zélf horen wat stereo nu eigenlijk is en wat het verschil is tussen een gewone luidspreker en één met galmeffect. Toch moet men niet alleen medelij den met de standhouders hebben, die met 6 september lange dagen in deze cacaphonie moeten maken. De be zoekers, die een keuze willen doen, zijn beklagenswaardig aan toe. Er staan niet minder dan tweehonderd verschillende typen tv- en vierhonderd, eveneens verschillende typen radio-toe stellen op deez internationale tentoon stelling, nog afgezien van de tientallen soorten en maten bandrecorders, platen spelers, etc. Stereo is -beslist geen nieuw woord op de gisteren geopende Firato. Maar dat er nog duizenden mensen zijn, die nog nooit de sensatie hebben geproefd via weergaveapparatuur a.h.w. opgeno men te worden in het geluid, bewijzen niet alleen de officiële cijfers (meer dan negentig procent van alle Neder landers doet het met één i.p.v. twee luidsprekers), maar ook de verschillen de geluidsdrugstores", die op de ex positie zijn geplaatst. Als aan een bar kan men zich daar vol aan muziek drinken. Men hangt over de balie met beide oren een telefoon, die, alleen combinatie, het verschil tussen monorale en stereofonische weergave duidelijk maakt. Vernuft Tussen Klein Duimpje en de reus ligt op de elfde Firato een diepe eze, doch het vernuft, dat de ene geschapen heeft, is daarom niet minder dan dat wat de andere gestalte heeft gegeven. Het grootste, modernste en duurste meubel, dat er te zien is, is een com binatie van 61cm tv, stereo-radio, ste- reo-platenwisselaar en stereo-bandre corder. De kleinste, de Mini-Transistor- Boy van Grundig weegt slechts gram, bezit zes transistors e dioden, en bevindt zich in een kastje van 10,4 bij 6,5 bij 2.7 cm. waarin zich een superontvanger, een luidspreker een ferriet-antenne bevindt. In een voorverslag hebben we er de aandacht op gevestigd, dat de Fira to dit jaar m het teken van stabilisa tie en consolidering staat. Waarlijk op zienbarende dingen zoekt men er tever geefs, tenzij men nog niet aan de op mars der elektronica gewend is ge raakt. De 110 graden beeldbuis wordt nu in vrijwel alle tv-toestellen toegepast. Stereo vindt men niet meer alleen in de duurste apparaten, maar ook in die, welke in de middenklasse vallen. Alle merken van klasse in de bandrecorder sector zijn met de viersporen-techniek uitgekomen, waardoor de opname-capa- iteit der spoelen is verdubbeld en som mige, dank zij de lage snelheid, een speeltijd van twaalf uur kunnen halen. Welhaast ontelbaar zijn de mogelijk heden, welke uit de viersporen-techniek kunnen worden gehaald. Er zijn appa raten, waarmee stereo-opnamen in de huiskamer kunnen worden gemaakt. Er zijn banden, welker tracks gescheiden kunnen worden gevuld waarmee men zelfs een duet je met zichzelf kan zingen! Truc-effecten kunnen worden bereikt (de ene opname over de ande re), terwijl, uit Aimerika, „voorgespeel de" stereobanden zijn gekomen, die dé- zelfde functie als de grammofoonplaat vervullen en ook net zo aantrekkelijk zijn verpakt. De rechthoekige beeldbuis met een diagonaal van 59 cm. uitbreiding de bestaande 43 en 53 cm. maten wordt o.m. door Aristona, Phi- en Telefunken geïntroduceerd. Voordelen: betere kivkja nooipzojrdxzvb Voordelen: betere kijk van opzij door de nagenoeg platte voorzijde en stijging Erres brengt als verrassing een paar moderne meubelen, zij 't niet als nieuw produkt. De fabriek demonstreert slechts mee hoe mooi haar extra plat te tv-toestellen (slechts 2cm. diep) in een meubelstuk als b.v. een boekenkast kunnen worden ingebouwd en jaagt de televisie als obstakel In feite de kamer uit. Als de toekomst overigens nóg plat tere tv-kasten biedt, dan kunnen die meubelen ook wel worden vergeten. Een schilderij aan de muur, desnoods met de signatuur van een bekend schil der, kan dan slechts het enige ant woord zijn. ondrbrekende luidsprekerstem, die meneer Jansen of meneer Pietersen oproept, is reeds lang een anachronisme geworden. Zoemertjes of cijferkastjes zijn er voor in de plaats gekomen, maar ook draadloos, via een signalen gevend ontvangertje dus in de zak van al die belangrijke mensen, die steeds door iedereen gezocht worden, kan het zelfde worden bereikt. Op dit zelfde sys teem berust de elektronische, houten knuppel, die de Amsterdamse firma Alarma '33 op de markt brengt en die op de Firato te zien is. Een nachtwa ker, die b.v. de ronde doet en daarbij onraad bespeurt, behoeft slechts op de knop van de knuppel te drukken om via een dan uitgezonden signaal de alarm installatie in werking te sellen. Hij kan er nog een behoorlijke tik mee verkopen ook, vooral als hij het slaghout met wat lood verzwaart. Hardhorenden Slecht nieuws dus voor inbrekers, goed nieuws daarentegen voor hardhorenden. De fabriek Beyer, die o.m. telefoons microfoons vervaardigt, exposeert afluistertelefoon voor televisie en ra dio. Een andere functie van deze ver sterker is, dat hij ook kan worden in geschakeld, als moe wel en pa geen zin in televisie heeft. Het gesproken woord kan dan via de telefoon worden opge hangen, zodat niemand er last van heeft. Veiliger De Dertrafix Tone-arm Control, die uit de Verenigde Staten komt, voorkomt beschadiging van platen, als de platen speler of -wisselaar niet met een auto matisch opzet-mechanisme is uitgerust. Vooral bij „smalgroevers" is het zaak de naald uiterst voorzichtig in werking te stellen en vandaar, dat dit gemakke lijk monteerbaar apparaatje in een be hoefte voorziet. Om platen en saffier te beschermen, de zuiverheid van de muziek te verho gen en de vaak lastige statistische elec- triciteit te elemineren, heeft Audium uit Frankrijk een platenreiniger inge voerd, die Rexon heet. Vloeistof komt er niet aan te pas, maar het instrument tast, voor de naald of saffier uit, de groeven af en reinigt deze van stofjes of andere smetjes. De muziekinstrumentenhandel Joh. de Heer te Rotterdam ls met drie verschil lende elektronische orgels naar de Fira to gekomen. De Engelse Selmer is het goedkoopst, maar kost toch altijd nog 2.950. Het tweeklaviers Thomasorgel, dat uit de Verenigde Staten komt, wordt geleverd voor 5.995, terwijl het goed koopste, eveneens uit Amerika komen de Hammondorgel voor 5.230 aan te schaffen is. De instrumenten zijn huls kamer-pas en bezitten meer mogelijk heden dan vele kerkorgels. In Noord- Amerika is het elektronische orgel de laatste jaren een enorm prodnkt gewor den. Alleen in kerken zijn er tot nog toe zo'n veertigduizend geplaatst. Gevolgen overstroming Tuindorp-Oostzaan Gisterochtend heeft een deel van de bewoners van de Kometensingel het laagst gelegen gedeelte van Tuindorp Oostzaan Amsterdam-Noord overlast ondervonden van water dat zelfs enkele huizen en winkels binnendrong. Enkele der bewoners waren zelfs bevreesd voor een overstroming als dit Tuindorp in januari jl. heeft getroffen. Het water is intussen weer gezakt. Naast de aanhoudende regenval van de laatste dagen wordt van de zijde der politie als verklaring gedacht aan de omstandigheid dat het gemaal aan zijkanaal H., in de vroege ochtend eni ge tijd buiten werking moet zijn geweest. Van de zijde van publieke werken wordt C "N Het platste tv-toestel van de Firato de kastdiepre bedraagt slechts 28 cm! door Erres in een boekenmeubel geplaatst. WITTER DAN DE WITSTE DUIF Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder 1 U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT C4a. voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Gevechtsvlieger valt van trap Ira (Taffy) Jones, beroemd piloot uit de eerste wereldoorlog, die 28 maal neerstortte en het overleefde en 40 over winningen heeft behaald in luchtgevech ten, is in Swansea maandag op 65-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis gestor- Zijn dood was toe te schrijven aan ?rwondingen die hij opgelopen had na dat hij zes weken geleden van een lad der gevallen was. Taffy, die vele malen werd gedeco reerd, heeft op 45-jarige leeftijd gepro beerd tijdens de tweede wereldoorlog dienst bij de R.A.F. te nemen. Maar op Windsor Castle zei koning George VI tot hem: ,,Je bent te oud, Taffy, dat is werk 5or jongelui". Jones heeft zijn avonturen beschre- ?n in een aantal boeken, waaronder Tiger squadron", „King of air figh- en ,,Air fighter's scrapbook". Russische agenten van V.S. in arrest Russische partijblad voor de jeugd „Komsomolskaja Prawda" dinsdag ge meld. Wjatsjeslaf Repnikof en Rotislaf Rib- kin, resp. 25 en 26 jaar oud, zouden zijn aangeworven door Amerikaanse agenten, die als toeristen naar Rusland waren gekomen. De beide Russen wor den dan ook door het blad „agenten van de Amerikaanse geheime dienst" ge noemd. Het blad publiceert een lang verhaal over de „agenten". Zij zouden onder meer vaak gesproken hebben met buitenlanders, whiskey gedronken hebben en geluisterd hebben naar „an ti-Russische laster". Wat er verder met de Russen is gebeurd, wordt niet ver teld. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1 gem. In N.Brab. - rund. 2 water in Friesland - vis - palmboom, 5 muze der sterrenkunde - vlaktemaat, 4 groente - Europeaan - biersoort, 5 honing bij - plechtige gelofte - scheepsvloer, 6 eind - ad rem, 7 Nederlands gezag (afk.) - oude naam v. Ierland - vriend (Fr.), 8 deel van een jas - juffrouw, 9 patroon - stad in Zwitserland - bijwoord. Verticaal: 1 gem. in N.Brab. - lengte maat (afk.), 2 binnenkort - deel van de mast' 3 muzieknoot - planeet - telwoord, 4 dwaze gewoonte - de oudste (afk.) - de gouden bul (afk. Lat.), 5 vette vloeistof - enkele, 6 gem. in N.H. - academische titel (afk). 7 ineengedrilde vezels - jongens naam, 8 dorp in N.Brab. - honingbij, 9 gem. in Friesland - roofvogel. 3 4 5 6 7 8 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 Hagar, 2 arena, 3 genot, 4 anode 5 ratel. 6 wagen, 7 aarde, 8 groet, 9 edele, 10 neteL Het lid van de Amsterdamse gemeen teraad A. H. Verheij (c.p.n.) heeft van daag schriftelijke vragen tot B. gericht. O.' 1""A vraagt hij of het B. en W. bekend is dat de riolering ter plaatse te weinig capaciteit heeft en dat de Oostzanerdijk op verschillende plaatsen water doorlaat. Hebben B. en W. van de vele klachten der gedupeerden over deze overlast kennis genomen? Kunnen B. en W. meedelen waarom aan deze klachten geen of onvoldoende aandacht is geschonken? Kunnen zij mededelen of de huidige overlast verband houdt met de waterramp van januari jl.? Zo ja, zijn B. en W. dan niet van mening dat eventuele schade, voortspruitend uit de thans weer ondervonden overlast, van gemeentewege moet worden vergoed? Zijn B. en W. niet van mening dat met grote spoed maatregelen dienen te wor den genomen om herhaling van het ge beurde, als ook erger, te voorkomen? 383) Algemeen wordt aangenomen, dat de Duitsers in de eerste wereld oorlog het zwaarste geschut hebben gebruikt, ooit door het menseiyk brein uitgedacht. Hun geweldige kanonnen schoten in een minimum van ttjd d© „onneembare" Belgische forten aan flarden en hun langloops- geschut zond over een afstand van bijna 120 km de granaten naar Parijs. Hoewel de reikwijdte van deze laat ste kanonnen formidabel was, moet het kaliber toch niet worden over schat, want dit bedroeg slechts ruim 20 cm en de granaten hadden een ge wicht van 125 kilo. Het mortier dat met de weinig elegante naam Dikke Bertha werd aangeduid, is in veler herinnering bewaard gebleven als het zwaarste kaliber dat ooit in het veld werd ge bracht. Ten onrech te. De Dikke Bertha mat slechts ruim 40 cm en de Fransen hebben in diezelfde wereldoorlog geschut naar voren gebracht van 51 cm dat projectielen afvuurde van 1500 kg. De prestaties van het moderne ge schut even latend voor wat zij zijn, moeten we er op wijzen dat, ondanks onze neiging naar superlatieven, nooit in enige oorlog zwaarder geschut is gebruikt dan in de middeleeuwen. We doelen dan op de geweldige kanonnen die in 1453, dus ruim 500 jaar geleden, voor Constantinopel in stelling werden gebracht, kanonnen die met de grootste moeite en in alle stilte van ver moesten worden aan gevoerd. Deze vuurmonden hadden een kaliber van maar liefst 80 cm en slingerden stenen kogels met een ge wicht van 1200 pond naar het beleger de Constantinopel, dat zün meters- TOCH IS HET ZO! dikke muren hier en daar ln ordeloze puinhopen zag veranderd. Inderdaad, ook de Duitsers hebben in de laatste wereldoorlog bij de be legering van Sebastopol geschut van 80 cm gebruikt en de uitwerking van 7500 kg zware granaten was veel verschrikkelijker dan men In de middeleeuwen ooit voor mogelijk had gehouden. Maar dit verandert niets aan het feit, dat bovengenoemd middeleeuws record alleen door dit Duitse geschut werd geëvenaard, niet overtroffen. Bovendien kenden de middeleeuwen nog andere kampioe nen, want 70 jaar vóór de belegering van Constantinopel in 1382 bulderde de „Dolle Griet" voor de stad Gent en teisterde haar met gra nieten kogels van meer dan 600 pond. Deze dame had een kaliber van 62,5 cm. Vergeleken met deze middeleeuwse reuzen heeft het kaliber nog zo goed als geen vooruit gang geboekt. Wèl is er in het Kremlin en met een kaliber van 90 cm, maar dit heeft nooit gevuurd en wordt als museum stuk bewaard. Hetzelfde kan wor den gezegd van Mallets mortier, dat ruim 90 cm meet en sinds 1857 in het Woolwich arsenaal staat op gesteld. Ook het laatste Amerikaanse snufje, t.w. „Little David", welk mor tier van hetzelfde kaliber is als het laatst genoemde, is nimmer in een oorlog gebruikt en we hopen dat het zijn stem ook nooit zal behoeven te verheffen. Maar ja, nu wilt u wellicht toch nog wat horen over moderne presta ties op dit gebied? Daarover een volgende keer. kanon te Schilderijendiefstal Kort nadat de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie H. Postma had verklaard dat de aangifte van diefstal van vier schilderijen door de Brit Robert Cook mogelijk niet op waarheid berust, hield Cook zelf weer geheel vrij man en in het bezit van zijn paspoort een pers conferentie. Hij wist toen hoe hoofdinspecteur Postma over de schilderijenaffaire dacht en zei, toen men hem commentaar vroeg, heel flegmatiek: „Klaar blijkelijk". Zoals bekend werden de schilderijen, die Cook volgens zijn zeggen naar Ne derland heeft gebracht (niemand, zelfs de douanebeambten niet, heeft de schil derijen gezien) uit een woning in de Am sterdamse Sloestr. gestolen. Cook zegt nu, dat de verzekeringsmaatschappij waarschijnlijk niet tot het uitbetalen van de verzekeringspenningen (ruim een hall miljoen) zal overgaan. Maar uiteindelijk zal de zaak wel voor elkaar komen, aldus de 29-jarige Cook, die vannacht nog naar Engeland vertrok. Het hoofd van de douanerecherche, hoofdinspecteur A. L. van Exel heeft verklaard, dat de douanebeambte die Cook in de nacht van 18 op 19 augustus j.L in Wernhout zonder meer de grens liet passeren, niet volgens de voor schriften heeft gehandel. Op de achter bank van Cook's Jaguar bevonden zich enige pakken, die ingevolge de En gelse exportvergunning vier schilderijen moesten bevatten. De douaneman nam kennis van de exportvergunning („voor tentoonstellingsdoeleinden en voor te rugkeer naar Engeland"), wierp een blik op de pakken achterin de auto en vergat de vereiste transitopaspoort en een document van inklaring te maken. Hiermee was de kans verkeken dat een Nederlander kennis kon nemen van de inhoud van de pakken. Ook nadien heeft niemand in s schiderijen ge- De officier van justitie in Amsterdam vertelde gistermorgen dat er geen vol doende grond is om tot arrestatie van de heer Cook over te gaan, te meer daar de recherche er niet positief van overtuigd is dat Cook de diefstal in :ene heeft gezet. Driemaal is de heer Cook uitvoerig verhoord. Uit zijn verklaringen, die enkele afwijkingen vertonen, en uit tal rijke mededelingen van de getuigen is de politie tot de conclusie gekomen dat de aangifte „mogelijk niet op waarheid berust". Merkwaardig in de hele zaak is, dat uit de tijdelijk gehuurde woning aan de Sloestraat, slechts eigendommen van de heer Cook zijn ontvreemd. Andere voor werpen in het huis werden niet aange raakt. De eigenaar, de heer G. W. IJs- selstijn is reeds in de woning geweest n te controleren. De verklaringen over Cook en zijn twee reeds eerder vertrokken vrienden die Amsterdam aan Scotland Yard heeft gevraagd ontbreken nog steeds. Het onderzoek wordt daardoor erg bemoeilijkt. BOEKENHOEK Liedjes van Jules de Corte, ingeleid door S. Carmiggelt. Tweede druk. Uit gave Ad. Donker, Rotterdam. Wat is community organisation? Een korte verkenning, door dr. G. Hendriks, J. Boer en R. Hajer. Academie voor Sociale en Culturele Arbeid, Ooster- hamriklaan 65, Groningen. Salmer, gezangen, Lieder, hymns. Uitgave Indenlandsk Sömandsmission, Nederland: H. van Bochove, Son- manstraat 46b, Rotterdam. Bijbels bestek, door dr. R. Bijlsma. Zevende druk. Uitgave Het Wereldven ster, Baarn. Abelard en Heloïse, door Helen Wad- dell. Vertaling G. J. Helmer. Prisma- boek. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Verhalen, door L. N. Tolstoi. Verta ling N. Obolonsky en Margaxetha Fer guson. Prisma-boek. Uitgave Het Spec trum, Utrecht. Hoe ik Rusland terug zag, door Prin ses Zinaïda Schakovskoy. Vertaling B. Karsten-Van Rossem. Prisma-boek. Uit gave Het Spectrum, Utrecht. Michiel de Ruyter, de stuurman van de Groene Leeuw, door H. A. Lunshof. Derde druk, Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. De Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano is voor een officieel bezoek in Rio de Janeiro aan gekomen. Hij leidt de Duitse delegatie die aan de nationale feesten in Mexico deelneemt en zal in verschillende lan den besprekingen voeren. In Afghanistan is een cholera-epide- mie uitgebroken met de stad Kandahar als haard. De regering heeft de Wereld gezondheidsorganisatie om een miljoen eenheden entstof gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5