CHRISTRIJk' Met stakingsavonturen geen belang gediend Jan van de Brink weer terug in Nederland Chefarine 4 Bijbelcursus via televisie voor miljoenen kijkers Een woord voor vandaag Kanttekening Zendelingen keren naar de Kongo terug s^ie ene mnb.. 2 Chr. Metaalbedrijfsbond Actuele, sociale vraagstukken De wilde staking, waaraan het grootste deel van het per soneel van Werkspoor N.V. deelnam, is zinloos geweest. Wie nuchter redeneert zal ook tot de slotsom moeten komen, dat een dag wilde staking tot geen enkele werkelijke oplos sing kan leiden. Het enige, dat bereikt werd, was een dag on rust, verscherping der verhou dingen en schade aan het over leg. En dat terwijl de werkne mers het nog steeds van dit overleg moeten hebben. De werknemersbonden zijn niet groot geworden door stakings- gymnastiek, maar door een halve eeuw strijd om de rech ten van de werknemer, een strijd, die is gestreden in de overlegkamer en aan de confe rentietafel. Koelbloedig overleg en nuchter, standvastig beleid hebben het nog altijd gewonnen van zogenaamde spontane re acties. Met stakingsavonturen is geen enkel werknemersbe- lang gediend- In deze geest schrijft de re dactie van het Metaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnij verheid en Elektrotechnische Industrie in zijn laatst versche- Er waren grieven en door het werk te staken meende men deze grieven op te lossen of althans een oplossing te be spoedigen. Deze staking was spontaan door enkelen gepro pageerd en daarna van har te of niet door de meerder heid gevolgd. Het was een wil de staking, omdat de vakvere nigingen er niet de hand in hadden, er niet in een leden vergadering schriftelijk was gé- stemd en er dus ook geen wel overwogen stakingsdoel was ge steld. Alleen een kleine min derheid had zeer druk en hef tig gesproken en er heerste ver warring en onzekerheid. ONGEOORLOOFD Deze staking was ongeoor loofd, aldus het Metaalbedrijf, omdat in de c.a.o. voor de me taalindustrie is overeengeko men, dat de werknemers-vak verenigingen en haar leven niet in staking zullen gaan en door de werkgevers geen uit sluiting zal worden toegepast. Op deze bepaling in het con tract bestaat geen uitzondering. De leden hebben het contract goedgekeurd en de besturen hebben namens de leden de overeenkomst getekend. Elke overeenkomst strekt partijen tot wet, zegt het Ne derlandse recht. En ieder die geen willekeur en trouweloos heid wenst zal de wijsheid hiervan moeten erkennen, «o merkt het Metaalbedrijf op. Men behoeft geen rechtsge leerde te zijn om te weten, dat niet-nakoming van een contract in een geordende samenleving zeer ernstig is. Een staking om welke reden dan ook, kan tij dens de duur van een overeen komst nimmer geoorloofd zijn- De vakbeweging eist van de werkgevers strikte nakoming van hun verplichtingen, vast gelegd in het collectief con- 'ract. Er is daarom geen en kele reden om te doen alsof de werknemers wel de hand mo gen lichten met de c.a.o.-bepa lingen. De Werkpoor-staking wordt daarom betreurenswaar dig en beschamend genoemd. De leden van de C.M.B. had den beter moeten weten en an ders moeten handelen. PLAATS VOOR PROTEST Dit alles wil echter niet zeg gen. dat er in deze tijd geen plaats meer zou zijn voor ver ontwaardiging en protest tegen een gang van zaken, die men geheel onjuist acht. Het gaat echter om de wijze waarop en het adres waar de klachten tot uitdrukking worden gebracht. Hiervoor moeten de normale overlegkanalen voor het spuien van verontwaardiging en pro test worden gebruikt, zo schrijft het Metaalbedrijf. De perso neelsvertegenwoordiging, de on dernemingsraad en de bestuur ders der bonden vormen deze kanalen. Deze kanalen zijn aan vankelijk niet of op z'n minst onvoldoende gebruikt. Daarbij wordt het „door niemand be twiste feit" erkend, dat de werknemers vaak alle reden hebben het met bepaalde maat regelen niet eens te zijn. Pro test tegen het achterwege blij ven van maatregelen wordt vol komen begrijpelijk en gerecht vaardigd genoemd. x.i -■ - --:A* i Na vier maanden in Oostduitse gevangenis Nieuwjaarsnacht Halbertsmaprijs voor A. Algra Op advies van de daarvoor ingestelde commissie hebben Gedeputeerde Staten van Friesland de ,,Dr. Joost Halbertc- maprijs 1960" toegekend aan de I A. Algra te Leeuwarden voor bijdragen tot de geschiedenis van en school in Friesland in de 19di. 20ste eeuw, vooral voor de bijdragen die zijn opgenomen in de bundels de len II tot en met V ,,De historie gaat door het eigen dorp". De prijs zal worden uitgereikt op het stadhuis van Bolsward op 14 oktober 1960 op welke datum eveneens te Bols ward de Friese boekenweek 1960 zal wor den geopend. Kleuteronderwijs telt 384.200 leerlingen Uit de zojuist verschenen statistiek van het kleuteronderwijs en van de voorziening in de behoefte aan kleuter leidsters 1959-'60 van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronder wijs steeg van 372.800 tot 384.200. Het aantal scholen en leidsters nam even eens toe, en wel met resp. 150 en 405. De belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidster blijft afnemen. Het percentage van de zgn. vervan gingsbehoefte, d.i. het aantal leidsters, dat nodig is ter vervanging van vertrok kenen, bedroeg 11,2 pet. Onder de 25- 29-jarigen was het verloop 20 pet., waarvan het merendeel door vertrek wegens huwelijk. kreeg hij een „opdracht'" Jan van de Brink, een 23-jarige jongeman uit Kamperveen, is in Ne derland teruggekeerd na een ver blijf van vier maanden in een Oost duitse gevangenis te Potsdam. Hij verdween na Pasen uit West-Ber- lijn, waar hij met veertien andere leden van ,,De Jonge Kerk", een conferentie bijwoonde. Sindsdien heeft niemand meer iets van hem vernomen, tot hij zich enkele dagen geleden meldde bij da. A. E. Ruys, predikante van de Nederlandse ge meente in Berlijn. Jan van de Brink blijkt nu geheel vrijwillig in de Oost duitse gevangenis verzeild te zijn geraakt. Op een persconferentie in Hengelo vertelde hij dat hij in de nieuwjaars nacht van dit jaar een „visioen" heeft gehad, waarin hij de opdracht kreeg contact te zoeken met Oost duitse gevangenen. Jan, die, als laboratoriumassis tent bij Philips in Eindhoven werk te, begon van dat moment af zijn „vlucht" voor te bereiden, zonder er iemand iets van te vertellen. Hij schreef in voor de reis, die „De Jonge Kerk" ieder jaar naar Berlijn organiseert. De groep arriveerde op 16 april, de zaterdag voor Pasen. De jonge lui, die onder leiding stonden van ds. W. Dijkstra uit Donkerbroek (Fr.) en zijn echtgenote, werden on dergebracht in het gebouw van de Christelijke Jongemannen vereniging te West-Berlijn. VERDWENEN De groep bezocht zowel in Oost als West-Berlijn verschillende kerken en monumenten. De conferentie zou worden afgesloten met een bonte avond. Bij de voorbereidingen waren de leiders niet aanwezig. Jan van de Brink, die in zijn „vl- ioen" gezien, had, dat hij achter het izeren gordijn moest gaan om zich eenvoudig een poosje te laten op sluiten" kondigde temidden van het geroezehioes plotseling zijn ver trek aan en voor de anderen van hun verbazing waren bekomen, was hij al verdwenen. Opsporingspogingen, die daarna in het werk werden gesteld, bleven zon der resultaat en de groep van „De Jonge Kerk" vertrok de volgende dag zonder hem naar Nederland. GEEN PAPIEREN Jan, die zijn pas had achtergela ten in het jeugdgebouw, zo vervolgt zijn relaas, stapte in de S-bahn, die naar de Oost-zone rijdt. Bij de Aus- weiss-controle bij de grens, bleek dat hij geen papieren had en hij werd na een verhoor van twee uur teruggestuurd. Hij stapte bij de eer ste de beste halte weer uit de S-bahn en besloot toen voor een nieuwe po ging te wachten tot het donker was. Lopend over de tram-rails bereikte hij 's nachts de andere zijde van het ijzeren gordijn. Daar werd hij op gevangen door een grenswacht pa trouille, die niet veel geloof hechtte Na voorarrest maanden, werd de zaak de Brink" in gesloten zitting van het gerechtshof behandeld. Zijn verdediger kon niet veel te berde brengen ten gunste van zijn client, omdat hij vrijwillig in de gevan genis was gegaan. De aanklager reageerde op Jans motieven met de opmerking „Het is wel mogelijk, dat het zo is Van de Brink werd. veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij kwam weer in dezelfde cel terecht, die hij moest delen met twee jonge Oostduitsers, die gepro beerd hadden het vrije westen te bereiken. Ieder contact met Neder land was verboden. De gevangenen, die overigens goed werden behandeld, werden eenmaal per dag gelucht, maar mochten dan niet met elkander spreken, zodat Jan zijn discussies alleen kon voe ren met zijn twee celgenoten. IETS GELEERD De „opdracht" had meer tot doel zelf iets te leren dan anderen, aldus Jan. Hij is van plan zijn ervaringen te bespreken in discussie groepen van „De Jonge Kerk." Dr. H. Bartels, secretaris landelijke organisatie Jonge Kerk, heeft hier geen bezwaar tegen, „We leven per slot van rekening In een vrij land", is zijn taar. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! irig" gevoel zorgt een i ,20 labl. t. 0.80, Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 1.3.50 U'EN royale gift stelt de universiteit van Washington in staat door middel van televisiefilms en rechtstreekse uitzendingen een miljoenenpubliek met bijbelcursussen te bereiken. De „Lilly Endowment Inc." in Indianapolis (Indiana) heeft voor dit doel 174.700 dollar beschikbaar gesteld. In samenwerking met de Raad van Kerken van Washington zullen de Bijbelcursussen voor studenten en andere geïnteresseerden in alle delen van de wereld per televisie worden uitgezonden. Een Washingtonse televisiezen der heeft de films reeds eerder uitgezonden. De eerste cursus behandelt „Het leven en de leer van Jezus" en de tweede „Het Oude Testament". De universiteit van Washington heeft reeds certificaten uitgereikt aan personen, die de cursus per televisie met resultaat hebben gevolgd. Beroepirigswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Aalsum-Wetzens (toez.) J. Kuipers te Wolsum; voor Wierdum J. den Besten te Dirksland. GEREF. KERKEN Beroepen te Barneveld H. Hogenhuis te Dokkum. Benoemd tot hulpprediker te Molenaars graaf-Brandwijk J. Visscher, emeritus predikant te Zwijndrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam S. Roos te Alphen an de Rijn en C. Verhage te Hilversum. Tweetal te Werkendam J. C. van Ravenswaay te Scheveningen en M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Toronto (Canada Free Re formed Church) C. Verhage te Hilversum. De vroegere commandant en chef staf van de Britse Marine admiraal Sir Charles Lamb is maandag, 59 jaar oud, in Londen overleden. Admiraal Lamb trad in mei van dit jaar op doktersad vies af. Hij was de opvolger van Lord Mountbatten. Giro 144019 Bronzen luidklok voor carillon Naar wij vernemen heeft voor de te bouwen Nederlandse pro testantse kerk te Chatillon-Co- ligny in Frankrijk een onbeken de gever een bronzen luidklok met een diameter van 50 cm ge schonken. Men deelt ons mede, dat giften welkom blijven de eindstreep nadert maar is nog niet bereikt op girorekening 14.40.19 van ds. W. F. M. Lindeboom te Zwijn drecht. En Abram geloofde Dat wil dit zeggen: hij vertrouwde ten volle ip Gods beloften èn hij werkte mee, voor zover dit in 's mensen vermogen ligt, aan het in vervulling gaan van die beloften. Abram doet dat op twee manieren, waarvan de eerste merk- merwaardig symbolisch is. Om de twijfel uit het hart van Zijn kind weg te nemen beveelt God hem een offer te brengen. Heel precies wordt beschreven hoe dat in zijn werk ging en dan volgt deze in het oog vallende zin: Toen de roof vogels op de dode dieren neerstreken, joeg Abram ze weg God richt zijn verbond op met ieder die in geloof aanneemt het op Golgotha gebrachte offer. Dat geloof is een vast ver trouwen, kostbaar voor iedere christen! Maarhoe dikwijls strijken de roofvogels daarop neer: de ruwe spot van de godloochenaars, de twijfel in uw eigen hart, opgeroepen door geraffineerd satanische pogingen om u weg te trekken uit die kring van Gods verbond! Abram joeg ze weg. Hij sloeg die aanvallen af met door zijn geloof gevoede activiteit. Is het niet zo dat „verschralend ge loofsleven" zijn oorzaak vindt in gebrek aan activiteit van onze kant? LICHT IN DE LEVENSAVOND AMANDA AG dan toeft gans ons volk met zijn gedachten van eerbied en gevoelens van genegenheid bij prinses Wilhelmina, nu deze, onder de goede gunst van God, haar tach tigste verjaardag beleven mag. Zij moge zich, na gedurende een hal ve eeuw het hoge koninklijke ambt zo waardig te hebben bekleed, heb ben teruggetrokken in de eenzaam heid van het gemoed, vandaag mag zij zich omringd weten door de op rechte toewijding van ons allen. Het is, behalve een lange, ook een bij uitstek bewogen periode in onze landshistorie geweest, waarin wij ons als natie door haar geleid mochten weten. En het was een wetenschap die rust gaf. Hoezeer stellen vaak vorsten teleur. Hoezeer worden zij vaak in hun over wegingen geleid door eigenwaan en eigenbaat. En hoezeer mag dan het volk van Nederland bezield zijn van dankbaarheid, wanneer het zich eens te meer bewust wordt, dat zijn Ko ningshuis er een is van onbaatzuch tigheid en van bijzondere plichtsbe trachting. Onze Prinses van Oranje is in dit al les tot een voorbeeld geweest. De periode van haar bewind was een bewogene. Door de snelle ontwikke ling der tijden. Door fel ingrijpende oorzaken van buitenaf ook, die ons volksbestaan niet ongerept hebben gelaten. Maar ons volk, immer ge schaard om de troon, wist zich één, één met zichzelf wijl één onder haar. Het geheim van haar leven? Zij heeft het geen geheim gelaten. Zij heeft ervan getuigd, telkens weer, in woord en geschrift. Zij heeft het ons altijd weer laten weten, dat haar kracht hierin school, dat zij klein kon zijn voor haar Heer. Eenzaam maar niet alleen, zo heeft zij zelf haar levensavond aangeduid. Het is een zelf gekozen eenzaamheid, Maar het is een eenzaamheid, waarin zij zich altijd nabij weet bij haar God. In die eenzaamheid wan delt zij, ook bij het klimmen van de jaren, de weg voort tot de Vader. Voor wie zó leeft in de verwach ting, welke staat des levens hij of zij hebben moge, mag het licht zijn, ook ten tijde van de avond. DE EEUW VAN DE VLUCHTELING Kasavoeboe vindt het goed DU! Subsidie voor ziekenhuizen en scholen? President van Kongo, Joseph Ka savoeboe, hoopt, dat de buiten landse zendelingen zo snel mogelijk naar zijn land zullen terugkeren. Hij stelde evenwel als voorwaarde, dat zendelingen meer verantwoording zul len overlaten aan de Afrikaanse chris tenen. Dat zou alleen maar in het be lang zijn Van de christelijke kerken. Het Franse weekblad „Reforme" meldt, dat de Kongolese President deze verklaring heeft afgelegd te genover drie zendelingen, onder wie de secretaris can de Raad van Evan gelische Kerken in Kongo. De drie 36 Inge zei lachend: „Ik zal jullie niet storen, hoor" en met een grappig deftig accentje vervolgde ze: „Ik ga mij in mijn privévertrekken terugtrekken. Amuseer je." Ze maakte een stijf knikje en ging naar haar kamer. We schoten in de lach en alsof hot afgesproken was gingen Henk en ik mijn ka- Weer stonden we even onwennig tegenover el kaar totdat plotseling het besef tot mij doordrong dat het gevoel van bedreiging, dat mij al die tijd van Henk's aanwezigheid had opgejaagd me' in Henk school, maar in mezelf. Ik wist dat )k op mijn hoede moest blijven voor mijn gv gespannen |H| gevoeld en hij was 'niet alléén de "levende verlokking daar aan te onvluchten. maar het was ook toegeven aan dat wat mijn hart begeerde. Ik was thans dieo geneigd al zijn zwakheden te vergeten en mezeif wijs te maken, dat mijn invloed op hem wel zo groot zou zijn. dat ik zou overwinnen als niet dc soms zo nuchtere Inge, vooral wanneer het een ander betrof iets had gezegd, dat in mijn geheu gen was blijven haken. „Al die overwegingen jou zeggen mij, dat je toch niet volkomen van houdt en daarom moet je voorzichtig blijven, als het goed is vraag je niet meer, dan riskeer je, dan hoop je en geloof je alles. Denk aan mij en Erich. Ik bleef te bezonnen en dan wordt het nooit goed. Hoeveel inbeelding is er in onze ge voelens?" Dat was bar nuchter en ijzig als een winterdag, maar niettemin wist ik dat er waarheid in school. Des te erger voor mij. Op het ogenblik, dat Henk voor mij stond en zich daarna in een makkelijke stoel liet glijden alsof hij van plan was daar voor lopig te blijven, woelden die gedachten wel in me om, maar ik belette ze bewust de doortocht. Alleen bleef mc dit wel bij uit alles, dat ik bedachtzaam moest blijven. Henk bracht een doosje sigaretten te voorschijn en presenteerde mij. Het was e-n prettige aflei dende bezigheid die ik heel graag accepteerde. „Wat blijf Je onrustig staan", zei Henk. „Ga zit- r o m a n öoor neRm. steqqeRö* ten en laten we eens even rustig babbelen, daar heb ik onder alles door naar verlangd." Ik ging schuin voor de tafel zitten en het deed me goed te merken, dat Henk niet onmiddellijk het offensief opende. Hij begon over Inge. die hem alles verteld had over Erich en haar en na tuurlijk had zij ook hem naar zijn gevoelens ge vraagd. of zij ook schuld had aan zijn dood. We praatten er nog even op door en toch voor we het ons goed en wel realiseerden waren we weer terug gekeerd tot het punt waar ons gesprek voor het eten was gestrand. „Ik zal je eerlijk zeggen", zei Henk opeens, „dat ik weinig lust en moed bezit om naar Friesland te keren. Ik verlang toch werkelijk naar mijn studie terug, al denk jij dat het niet zo is. Die ogenblikken van inzinking, de twijfel aan de toe komst heeft iedereen heb ik gemerkt. Dat is de kwelling van deze tijd. Maar samen komen daar wel overheen. Je moet elkaar nu eenmaal telkens stimuleren. Je moest eens wat optimistischer zijn ten opzichte van mij. Ik zal alleen heel wat moeten overwinnen om mijn werk op school weer aan te vatten. Daar ben ik vreemd genoeg hele maal aan vervreemd. Ik kan er zo moeilijk toe komen om maar rustig met mijn werk voort te 5aan. alsof er niets aan de hand is en oen „laat e boeren maar dorsen-moraal" te huldigen, ter wijl de wereld aan alle kanten kraakt. Dat kan ik nu eenmaal niet en de gedachte alleen al benauwt me. Dat is toch niet zo gek? Zo liven we nu eenmaal allemaal en hoe dat weer goed moet worden weet ik niet. Geloof jij, dat met een even tuele, laten we zeggen gunstige vrede, de mensen zich zo maar ineens zullen kunnen omschakelen? Ik heb daar wel eens over nagedacht maar ik ge loof er niets van. Daarvoor zullen er waarschijn lijk nog andere dingen in de wereld moeten ge beuren." „Ik begrijp je heus heel goed Henk. Dacht je dat die gedachten van jou mij vreemd zijn? Na tuurlijk niet. We tobben daar allemaal mee, maar toch geloof ik dat het beter is ons daartegen te verzetten. Het is de stemming van het avondland en die is gevaarlijk, zeker voor ons jongeren want elke illusie gaat er bij dood. Die oorlog kan niet eeuwig duren en als die eenmaal voorbij is moeien er toch ook mensen zijn die orde op de zaken kun- jen stellen, richting aangeven en het leven norma liseren kunnen." „Daarvoor heb je ook normale mensen nodig en zijn wij dat? Kom nou Henk lach(e smadelijk en dat hinderde me. „Een beetje optimisme is wel gewenst Henk", zei ik. Buiten was het dodelijk stil geworden. De ramen waren zorgvuldig verduisterd maar ons oor bleef altijd gespannen luisteren onder alles door. Daar door kwam het, dat we plotseling allebei zwegen want we hoorden een auto op de gracht stoppen en een portier dichtslaan. We sprongen tegelijk op en ik deed onmiddellijk het licht uit. Achter een kier van het verduistergordijn tuurden we in het donker. Het duurde even eer mijn ogen gewend waren om in het duister iets te onderscheiden maar het geluid van de motor die constant bleef draaien, hielp me snel op weg. Ik ontdekte eerder dan Henk een auto naast de bomenrij op enige hui zen afstand en ik zag duidelijk dat er Duitsers naast stonden. Ze spraken gedemd. „Ze zullen toch niet hier moeten zijn?" vroeg ik. terwijl de angst mijn hart inT.mDI?c.kevfr1„d®,at kloppen. Henk antwoordde niet. Ik wist vel dat zijn angst groter was dan de mijne al liet hij Wordt vervolgd het niet merken. geestelijke leiders in Kongo hadden een bezoek gebracht aan de Presi dent naar aanleiding van de klappen, die ook de zending te in casseren had gekregen. Kasavoeboe beloofde tijdens dit on derhoud zelfs, dat de kerken bij hun school- en ziekenhulswerk op subsidie van de regering zouden kunnen reke- Het aantal protestantse christenen in Kongo wordt op ongeveer 2.000.000 ge schat. Hierbij kunnen nog de 500.000 leerlingen van de zendingsscholen wor den geteld. Zending en kerk hebben de afgelo pen tijd grote schaden geleden. Refor me meldt, dat „de zendingsposten zijn geplunderd en de zendingsartsen ver schrikkelijke dingen hebben meege maakt." BAPTISTEN Inmiddels hebben baptistische zen delingen uit Amerika toestemming ge kregen naar Kongo terug te keren. Zij zullen evenwel onder de leiding van Kongolese christenen moeten werken, die reeds verscheidene vooraanstaande posten hebben ingenomen. Vredeskerk in Venlo In Venray zal een r.k.-vredeskerk worden gebouwd, die is bedoeld als symbool van verzoening tussen de vij anden, die in de algelopen oorlog op het slagveld tegenover elkaar stonden. Als plaats van vestiging van dit monu ment is Venray uitgekozen, omdat deze gemeente bijzonder zwaar werd getrof fen en omdat in deze stad een oorlogs kerkhof is, waar 635 Engelse soldaten zijn begraven en waar op de Duitse be graafplaats 31.000 gevallenen rusten. Rond Venray ligt een krans van oor logskerkhoven, te weten in Overloon, Uden, Sittard, Mook, Nijmegen, Valkens- waard, Arnhem en Margraten. In de kerk zal een boek worden ge legd, waarin de namen van alle geval lenen, die in Nederlandse bodem rus ten, opgetekend staan. Installatie ds. Grosheide Donderdag 22 septembe zal in het Evangelisatiecentrum te Baarn ge ïnstalleerd worden ds. H. H. Groshei de, door de generale synode van de Gereformeerde Kerken benoemd tot predieant in algemene dienst, speciaal belast met het vormingswerk. ,QNZE eeuw heet te zijn de eeuw van het kind en, waarschijnlijk, van nog heel wat meer. Zij is stellig óók de eeuw van de vluchteling. Alle tijden door heeft men de figuur gekend van 'de vluchtende mens, van de van huis en haard verdrevene. De eerste mensen, om eigen schuld gebannen uit het paradijs, hebben tevens de rij geopend van alle mil joenen uit alle eeuwen, die, ditmaal veelal buiten hun schuld, gedoemd waren te zwerven, wijd over de we reld. Schrijnender kan de gebrokenheid van ons aller aards bestaan moeilijk uitkomen dan in de omstandigheid, dat steeds weer en ook hierin onderscheidt onze eeuw zich door haar massaliteit mensen moesten wijken en vlieden. Om hun overtui ging, om hun geloof, of heel vaak ook om geen andere reden dan die van een andere kleur van huid. Onze twintigste eeuw is, behalve die van het kind en van zoveel meer, ook de eeuw van de vluchteling, en voor niet weinigen van ons valt op vele passages in de oude bijbel, waarin wij tot mededogen met de vluchtende mens worden opgeroe pen, een ongedacht scherp licht. De eeuw dus van de vluchteling. En in deze eeuw is het jaar waarin het ons nu vergund is te leven in het bijzonder uitgeroepen tot het vluch- telingenjaar. Niet dat dit jaar tevens een afslui ting zou kunnen zijn voor onze be moeiingen met de vluchteling. Wat blijft er niet veel te doen over! Voor ons als medemensen die het, vergeleken met die verdreven mil joenen, ongekend goed hebben. Voor ons als Nederlanders, die ook in deze de plicht mogen gevoelen van een stimulerende traditie. Voor ons ten slotte als christenmen sen, die weten hoe de barmhartig heid jegens de vluchteling tevens een „testcase" is voor de diepste ge zindheid van het hart. Onder de publicaties die op dit bange onderwerp betrekking hebb° zouden wij ditmaal, en met ere, wil len vermelden een bundel beschou wingen die, ohder de titel „De vluchtende mens, symbool van de samenleving" (uitgave H. Veenman en Zonen N.V. te Wageningen), het licht heeft gezien op initiatief van de studentenvereniging Unitas Stu- diosorum Vadae, zulks ter gelegen heid van haar vijfde lustrum. BIJ EEN TWEEDE DRUK "yAN prof. dr. R. van Dijks in leiding tot de sociologie „Mens en medemens" is een tweede druk verschenen (uitgave N.V. Zomer en Keuning te Wageningen). Stellig een gelukwens waard. Te weinig ko men wetenschappelijke werken aan een herdruk toe. Niet dat deze herdruk aanleiding heeft gegeven tot ingrijpende her ziening. De wijzigingen beperken zich tot enkele aanvullingen, in het bijzonder bij de vermelding van li teratuur. Eén wijziging die ons even opviel was de volgende. In de eerste druk spreekt de schrijver van zijn stu die nog als van „dit boekje"; in de ze tweede druk, hoewel de omvang niet is toegenomen, is het gewor den „dit boek". Deze wijziging is, dunkt ons, ge heel terecht aangebracht. Het ver kleinwoord zou kunnen wijzen op een onderwaardering van eigen werk, die men zou kunnen uitleggen als uiting van bescheidenheid, maar die in dit geval niettemin misplaatst zou moeten heten. (Waarmede in tussen niet gezegd wil zijn, dat wij iets tegen „boekjes" als zodanig hebben.) De sociologie is een jonge en te vens belangrijke tak van weten schap. Belangrijk ook, omdat zij zich in zulk een sterke mate en zo rechtstreeks op de mens zelf richt. Dit zou men reeds kunnen op maken uit de titel die prof. Van Dijk aan zijn boek gegeven heeft: „Mens en medemens". En die in druk wordt onder het lezen van zijn boek van bladzij tot bladzij beves tigd. Behalve een belangrijke is het een jonge wetenschap, waarin men nog veelszins op zoek is naar de juiste wetenschappelijke begripsaanduidin gen. Het zoeken naar die begrip pen, en het neerleggen van de es sentie ervan in wetenschappelijk verantwoorde formuleringen, is een boeiende bezigheid. .Het is boven dien een zaak van gewicht, dat zulks van stonde aan ook wordt ge daan vanuit een christelijke levens beschouwing. Hier liggen dan al dadelijk de on miskenbare verdiensten van een boek als dit. Ons aller voldoening, nu een tweede druk wenselijk en mogelijk bleek, kan er te groter om zijn. Op zijn minst verdient zij een dankbare vermelding. Duitse belangstelling voor Plan-Kret (Van sportredactie) Het Plan-Kret heeft langzamerhand een bekende klank gekregen. Maar niet alleen in Nederland wordt over deze actievoering van~de chr. sport- beweging geschreven. In het kerkblad van de Duits-Evangelische kerk wordt een artikeltje gewijd aan de wijze waarop de Ned. Chr. Sportunie de toto afkeurde zowel voor wat betreft het deelnemen daaraan als het accep teren van geld uit de totopot. Op duidelijke en uitvoerige wijze wordt ve: -olgens uiteengezet wat ds. Kret met zijn Plan bedoelt en hoe de zaak in Nederland wordt uitge- Belangen spijt optanten in Britse handen (Van parlemcntsredactie) De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamerlid Baron de Vos van Steenwijk (lib.) ge antwoord. dat de Britse regering alle Ne derlandse belangen in Indonesië zal be hartigen. Daaronder valt valt ook de be handeling van visumaanvragen en van verzoeken om voorschot voor overtochts- kosten ingediend door niet-Nederlanders die zich in Nederland wensen te vesti gen, dus ook de zgn. spijtoptanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2