Quick Boys-D.O.VO. 4—1 Quick Boys nam revanche weinig boeiende wedstrijd in Viool zal dit seizoen niet voetballen R.C.L. moest wisselprijs aan L.F.C. schenken ARC 1-Wartburgia 1:4-2 Katwijk speelde alleen in eerste helft goed Tv.-toestellen verdwijnen uit Amerikaanse motels Vakraad metaal keurt wilde stakingen af Acties kunnen loonoverleg belemmeren Exportbewijs is niet geldig voor verkoop O NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Toernooi van Alphen Het toernooi om de Herman-Futselaar beker, door Alphen georganiseerd, leed onder de warmte. De nieuwbakken vier de klasser Alphen won maar nauwelijks met 21 van NSA en een ARC-combi- natie met verscheidene „oudjes" won met 50 van Alphia. In de winnaars ronde konden de bejaarde ARC-ers het niet meer bolwerken en Alphen won met 51 de eerste prijs. Bij ARC speelde T. Ram een goede partij. In de verliezers ronde won NSA met 32 van Alphia. dat deze middag stellig niet de indruk gaf dat men spoedig in de vierde kla* zal terugkeren. A.R.C. 2—Wartburgia 2 3-3 Het tweede elftal van ARC had de reserves van Wartburgia op bezoek en bracht het niet verder dan een gelijk spel. Er waren wel enige jeugdige ge zichten te zien in het ARC-elftal, maar sommige plaatsen waren maar zeer zwak bezet en bij de combinatie die in het Alphen-toernooi uitkwam waren enkele spelers, die stellig een kans verdienen in ARC 2. Gelijk met het eerste doelpunt bij ARC 1 gaf linksbinnen A. van Donk, die een goed schot in de benen heeft, ook ARC 2 de leiding en W. van Heusden maakte er 20 van. De gasten wisten toen gelijk te maken, maar weer een doelpunt van Van Donk gaf ARC een 3—2 voorsprong. Hoewel de thuisclub beduidend sterker was, kwamen .er niet meer treffers. De gasten slaagden er zelfs nog in gelijk te maken, 3—3, waarbij het bleef. heeft gespeeld weer van de partij was, en een behoorlijke versterking bleek te zijn. Het was te wijten aan een foutje van Steenbeek dat de linksbinnen van de gasten kon doorbreken, maar de bal werd met de hand in het doel geslagen wat de scheidsrechter niet ontging. In het laatste half uur gaf DOVO een beter ploegverband te zien, maar drukte In een wedstrijd met maar bijzonder weinig hoogtepunten, gepaard gaande met een veel te langzaam tempo is het Quick Boys tóch gelukt za terdagmiddag de pas gepromoveerde 2e klasser D.O.V.O. uit Veenendaal met een 41 nederlaag naar huis te zenden. Het komt ons haast onbegrij pelijk voor dat Quick Boys nog maar pas enkele weken geleden door D.O.V.O. werd uitgeschakeld. Voetbal blijft toch maar een kansspel. Het spel was nog maar net begonnen of de rechtsbinnen van de Boys, Anton van der Plas, zorgde voor de eerste treffer (1—0). Het spel golfde hierna heen en weer maar tot opvallende pres taties kwam men niet, een gevolg van een te individualistisch spel, waar voor al de voorhoede van de Boys zich vaak lohuldig aan maakte. Nadat de wedstrijd een kwartier oud was, ging dezelfde speler ondanks appel leren van de achterhoede van DOVO er alleen van door en met een boog werd het leder achter de doelman gedeponeerd (2—0). Onmiddellijk daarna kwamen de gasten op links geheel vrij, maar nu stond de staander in de weg. Een kwartier voor de rust kwam Van Duijvenbode ineens voor het DOVO-doel opduiken waarbij hij een pass van Van der Plas rustig langs ae beduusde doel man tikte 30. Steenbergen verving Blan- kenmeijer die met een gekneusde pees het veld moest verlaten. De gasten kre gen nu kansen om de achterstand in te halen maar zowel van links als van rechts faalde men steeds voor open doel. Na de rust voelden de Boys zich bij een 30 voorsprong zo veilig, dat men het wel geloofde. Het spel getuigde van weinig opbouw en het nodige elan ont- Hierbij moet worden opgemerkt dat Aandewiel die enkele wedstrijden niet niet voldoende door. Het gevaar kwam weer van de zijde der Boys. Korndorffer. die ver naar voren was gedrongen wist met een goed gericht schot de stand op 40 te brengen. Kort voor het einde maakte Pli giaaf staande iij het strafschopgebied maar met ziin handen er buiten hands. De scheidsrecnter besliste evenwel dat een penalty moest worden genomen, die door de midvoi r van de gasten werd be nut (41). DOVO ontleende aan dat for tuintje de kracht om nog eenmaal te vallen maar zonder resultaat. Zo kwam het einde van deze in niet prettige ver houding gespeelde wedstrijd, wat ten dele te wijten was aan de vreemde be slissingen van de scheidsrechter. OM STUDIE-REDENEN LANDSKAMPIOEN QUICK BOYS zal het in het nieuwe voetbalseizoen zonder Peter Viool moeten stellen. Gelukkig voor de Katwükse club en het Neder landse zaterdagvoetbal betekent het niet spelen van deze sympathieke crack geen definitief afscheid van de voetbalsport. Met zijn studie aan de Academie van Licha melijke Opvoeding in Den Haag voor het behalen van de akte Gymnastiek M.O. staat hy voor het vierde en laatste jaar. Nu vormt niet direkt de tijd, die de studie vergt, de reden dat hij voor een jaar de bal de ba! laat, maar hoofdzakelijk heeft het risico een blessure op te lopen daartoe geleid. Immers in dat geval zou de kans be- bestaan, dat de studie onderbroken moest worden, hetgeen vrijwel zeker verlen ging met een jaar van de te volgen cursus betekent. Daar voelt Peter niets voor en hoezeer het hem ook aan zijn hart gaat, dat hij het voetballen (en wellicht ook een reis met het Nederlands elftal naar Frankrijk) moet laten schie ten, zaken gaan voor het meisje i.e. zijn liefhebberij. We kunnen niet anders doen dan zijn verstandig besluit waarderen. Overigens zal het voor zijn clubgeno ten Den Hollander en Aandewiel wel even vreemd zijn" de steun vpn de stevig gebouwde en deze zomer met baard aan het strand van Noord wijk werkende speler te moeten missen. Van jongs af aan hebben zij eerst in een straatclubje en later in Quick Boys altijd samenge speeld. Felicitatie Een van de leukste ogenblikken in zijn nog korte voetballoopbaan beleefde hy in 1958 in Engeland met een wedstrijd van Quick Boys tegen Hitchen Town. Tij dens de rust namelijk kwam de scheids rechter hem feliciteren met zijn voor treffelijke spel op de linkshalfplaats. Op die plaats of in de voorhoede speelt Viool het liefst en merkwaardig genoeg niet als linksback, hoewel hij als achter- speler al vier maal het oranje om zijn schouders droeg. Met veel plezier denkt hij aan de wed strijden van het Ned. zaterdagelftal terug, niet in het minst, omdat de stemming on der de spelers altijd van uitstekend ge halte was. Tijdens het praatje, dat wij met hem maakten, kwam nadrukkelijk naar vo ren, dat hij nog niet van plan is de schoe nen aan de wilgen te hangen. Niet de semi-prof clubs ADO of UVS, Nederlaag tegen U.V.S. niet groot genoeg RCL zal 't volgend Jaar een nieuwe wisselprijs moeten organiseren voor haar nederlaagwedstrljdcn, daar LFC beslag legde op de „Zilveren Sleutels", die uitgeloofd waren voor die ploeg die RCL de grootste nederlaag toebracht. Bij de prijsuitreiking door de voorzitter van RCL, ds. Honnef, liet deze uitkomen, dat hij de sleutels maar node wilde missen, alhoewel hy ze toch LFC wel gunde, vooral voor de goede pres taties, die LFC steeds tegen RCL verrichtte. UVS, dat met 21 van de Racing won, ontving een keurige tweede prijs. Over de ontmoeting tussen UVS, dat met haar amateurs in 't veld kwam tegen RCL kunnen we echt niet enthou siast zijn. Logisch, want het was geen temperatuur om te voetballen. Het liefst zouden we er verder maar het zwijgen toe doen, maar aangezien dit nu eenmaal niet gaat, zullen we proberen toch nog lets over deze wedstrijd te vertellen. UVS probeerde al direct met een flinke druk op de wankelende RCL-defensie deze te doen capituleren; dit streven had al binnen zes min. resultaat, toen een hard schot van De Zoete, van het lichaam van een RCL-verdediger achter Van Well caramboleerde 0—1. De actieve Van Leeuwen brak soms heel gevaarlijk door en hij was dan ook de man, van wie het meeste gevaar kwam. Hij kreeg echter te weinig steun van zijn mede-voorwaart- sen, die zich echt niet te veel inspanden. RCL zat echter ook niet stil, doch slaagde er in de eerste helft beslist niet in de UVS-defensie erg te verontrusten. Toch zag De Lange kans om na een blunder van deze defensie, met een handig boogballetje invaller, „midvoor De Graaf", keeper te verschalken (11). De beide partijen waren nu aardig aan elkander gewaagd, waarbij de UVS aan val toch wel iets gevaarlijker was. Een handig solopartijtje langs de doellijn gaf linksbuiten Regeer vlak voor rust ten beste, toen hij optrok naar Van Well. Hij speelde deze keurig uit balans en wipte toen de bal in het verlaten doel 1—2. Dit werd ook de ruststand. Betere techniek Na de rust bleek RCL wat meer opge wassen tegen de wat betere techniek van UVS. Het was echter toch ook niet veel, want er werd maar raak geknald, plaat sen was cr niet bij. Zo kon UVS altijd nog wel ingrijpen en waren de schoten die op keeper De Graaf werden afge vuurd meestal naast of over. Maar UVS zat ook niet stil en vooral midvoor Van Leeuwen, maakte het Gijs Maas c.s. nog al eens lastig. Eén keer dachten we hem weer te zien doelpunten, doch Van Well kon zich, in zijn volle lengte opspringend, nog net van dit schot distanciëren door het corner te tikken. Enige verwisselin gen in de RCL ploeg gaven wel meer gang in de voorhoede, maar noch de achoten van Kooreman noch van Osse- voort cn Vcrsteegen leverden succes op. Ook De Lange kreeg tot drie keer toe een uitstekende kans. Ook hij faalde. UVS mocht echt van geluk spreken want RCL was nu beslist sterker en met een beetje geluk had UVS er dik in gegaan! Doch het zat er niet in voor RCL en zo kwam het einde van deze, niet op hoog peil staande ontmoeting, met een over winning voor de blauw-witten, die de tweede prijs wonnen! die al verscheidene malen met aantrek kelijke aanbiedingen voor de dag kwa men .kunnen bij een succesvol besluit van de studie, medio 1961, op zijn terug keer tot het voetballen rekenen, maar wel zijn club Quick Boys. Dat hij dan tevens opnieuw zijn best zal doen om tot de uitverkorenen voor het Ned. elftal te behoren, daarover behoeft geen twij fel te beslaan. wordt gehouden versloeg Real Madrid zaterdag met 2-1 Stade de Reims (Fran krijk). Bij rust hadden de Spanjaarden een 1-0 voorsprong. Schaken de wedstrijd om hel vende nationale Russische schaakkampi oenschap voor ploegen zullen op 17 okto ber te Minsk beginnen. W oubrugge-Oegstgeest eindigde met 3-6 In deze vriendschappelijke ontmoeting werd de thuisclub voor de rust volkomen overspeeld door een technisch en tactisch veel beter spelend elftal uit de 4e klas KNVB. Vooral de voorhoede van dt zoekers verraste met snelle combinaties de achterhoede van Woubrugge (met de invaller-doelman A. Brunt) regelmatig. Woubrugge keek dan ten slotte tegen een hopeloze o6 achterstand aan. Doordat in het laatste deel van de wedstrijd Oegstgeest het wat kalmer aandeed en Woubrugge blijkbaar toen pas ingespeeld raakte, werd de achter stand nog aardig ingelopen. Reeds na twee minuten wist N. den Hollander uit een vrije trap verrassend de achterhoede van Woubrugge te pas seren (01). Na 5 minuten was het Selier. die een hard schot lanceerde, dat via de handen van keeper Brunt en de doelpaal in het net belandde (0—2). Hierna ging de thuisclub de buitenspel- val toepassen. Doordat geen der verde digers reageerde, wist P. Jansen alleen door te breken en de stand op 03 te brengen. Vlak voor rust was het Filippo die met een magnifieke kopbal en even later Jansen met een onverwachts schot, de Woubrugse keeper tot wanhoop brachten (05). Na rust kwam Woubrugge wat beter op dreef en moest Oegstgeest ten koste van verscheidene hoekschoppen voorlo pig de situatie redden. Na 20 minuten verraste P. Dat de te ver uitgelopen Brunt (0—6). In het laatste kwartier scheen invaller G. Haak zijn clubgenoten te bezielen tot meer offfensief spel. Zelf scoorde hij met een onhoudbare kopbal, uit een goed ge nomen corner van J. Los en vlak daar op wist H. Slingerland een fraaie voor zet van G. Haak eveneens verrassend in een doelpunt om te zetten (26). Even voor het eindsignaal was het ten slotte B. de Wit, die een voorzet van J. Los onhoudbaar benutte (36). Das voor vierde maal over Het Kanaal De 29-jarige Pakistaanse zwemmer Bra jen Das, is Het Kanaal van Frankrijk Engeland in 13 uur 43 min. overge- nmen, maar niet in zijn voornemen geslaagd om het record te verbeteren. Hy bleef daar byna drie uur boven. Het is de vierde keer dat hy Het Kanaal is overgezwommen. De meeste zwemmens arriveren aan de rotskust ten noorden van Dover, maar Das verkoos de haven van Dover zelf en arriveerde aan die kade waar hij begroet werd door een grote menigte vakantie gangers. Hij had door een stevige wind en woe lige zee een moeilijke overtocht. Jack Wood, secretaris van de Engelse vereniging voor Karnaalzweanmen, zei slechts weinig zwemmers onder de standigheden, die er de laatste paar heersten, geslaagd zouden zijn. Zaterdagmiddag speelde A.R.C. 1 ecu oefenwedstrijd tegen de pasgepromoveer- de Amsterdamse tweedeklasser Wartbur gia, die verdiend door de Alphcnaren ge wonnen werd. In het elftal van de thuis club waren ten opzichte van de vorige competitie enkele wijzigingen aange bracht. De rechtsbackplaats werd bezet door H. Tromp, terwijl de ex-Bodcgra- vcnspeler A. Ruitenburg als midvoor opereerdë. Beiden hebben goed gedebu teerd, waarby Ruitenburg vooral door de goede verdeling van het spel opviel. Oorsprrnfcelijfc was de spilplaats aan L. Krygtsman toebedeeld, maar bij afwe zigheid van zijn broer speelde hij links back, terwijl Mooij weer zijn oude plaats bezette. Door in hoog tempo te starten, verkreeg A.R.C. al direct een overwicht, waaruit na ruim zeven minuten het eer- te gevaar voor de Wartburgia-doelman voortkwam, toen midvoor Duitenburg, twee tegenstanders passerend alleen voor doel kwam. Zijn schot ging echter over Maar twee minuten later was het toch raak, toen Boogaard de Amsterdamse doelman met een hard schot geen schijn van kans gaf. A.R.C. bleef sterker, waarbij liet gevaar vooral van de linkervleugel De Bruin-Boogaard kwam. Dan ook wa ren de aanvallen het meest verrassend omdat het over de rechtervleugel Ooeter- loo-Den Hoed veelal te langzaam ging. En bovendien ging Oosterloo in de twee de helft te veel teruggetrokken spelen. Het was de laatste speler die na twin tig minuten de A.R.C.-voorsprong tot 2-0 vergrootte toen De Bruin na een flitsen de aanval de bal precies op maat voor trok. Daarna ging A.R.C. het kalmeraan doen, het tempo daalde en daarvan wist Wartburgia door middel van zijn mid voor te profiteren. Eerst sloeg hy Van Horzen met een kopbal uit een voorzet ra links, waarna hy ook een vrye trap, net buiten het strafschopgebied genomen, via de onderkant van de lat in de touwen joeg. Verder liet AJR.C. bet niet komen en de laatste minuten voor de rust was de thuisclub de situatie weer meester. Rust 2-2. Na de rust heeft A.R.C. de volle drie kwartier een groot overwicht gehad Wartburgia kwam er slechts zelden i te pas. De Alphenatren waren echter niet gelukkig met hun schoten, al wellicht wat hoger geweest, als de half- en binnenspelers wat beter ge plaatst hadden. Vooral Timmer liep blijkbaar met de „kwijt-as kwijt"-gedaoh- te rond. Toch nam A.R.C. na vier minuten voorspaxxnig, toen Boogaard, na talrijke gevaarlijke aanvallen waaruit hij tegen de paal geschoten had, we derom de Wantbungia-defensie wist te verschalken met een keurige kopbal. Maar wat A.R.C. daarna ook probeerde, het lukte de eerste tijd niet meer de te verhogen. Wel weid een goal Ruitenburg, gescoord uit een scher mutseling voor het doel van de gasten, onbelangrijke redenen afgekeurd, één minuut voor het einde ontstond het vierde doelpuntuit een voorzet Katwijk-H.V.O. 5-2 Zaterdagmiddag speelde Katwijk I een vriendschappelijke wedstrijd tegen HVO uit Vlaardingen, Katwijk won deze ont moeting met 5—2. De eerste helft van deze wedstrijd werd 1 een snel tempo gespeeld met Katwijk ïts in de meerderheid Het eerste succes was voor Katwijk na sn kwartier spelen. Bij een ongevaar lijke aanval liep de keeper van HVO onnodig uit zijn doel, waadoor rechts buiten, J. van den Oever, gemakkelijk kon doelpunten. Vijf minuten later wist midvoor Spie ring uit een solo-run de voorsprong te vergroten. De gasten zaten echter ook niet stil en daardoor moest de achterhoe de van Katwijk telkens optreden, hetgeen haar goed afging. Na zesendertig minuten spelen gaf links binnen Van Rooijen een goede pass aan de vrijstaande linksbuiten Koning, die met een goed gericht schot de stand op 30 bracht. Eén minuut voor rust bracht midvoor Spiering de stand zelfs op 4—0. Na rust was het alleen HVO, dat de toon aangaf. Het elftal van Katwijk ge loofde het toen wel. Na een half uur spe len scoorde rechtsbuiten Van de Walle van HVO eindelijk het verdiende tegen- punt en bracht de stand op 4—1. Een minuut later was het weer raak toen midvoor Snoey het tweede doelpunt voor HVO liet noteren. Katwijk werd een beetje wakker ge schud en in de laatste minuut bracht linksbuiten Van Rooijén de stand nog op 5—2. In het algemeen genomen kon me eerste helft goed spel zien van beide partijen. Na de rust zalote het spelpeil an Katwijk zienderogen af. Wij hopen dat Katwijk in de competitie de gehele wedstrijd zijn beste krachten zal geven en niet zoals zaterdag alleen de eerste helft, want alleen dan zal de club in de komende competitie een goed figuur slaan. Van de scheidsrechter Van der Heide moet nog gezegd worden, dat hij de wedstrijd goed cn op rustige wij: leidde. DIJFT -wisselprijs voor Fiks Het Utrechtse DVS heeft de eerste twaalftallen van De Ijsvogels, Fiks THOR ontvangen. Dit kwartet ontmoet elkaar ieder jaar, waarby de wedstrjj den beurtelings door de deelnemende ploegen worden georganiseerd. Het Ocgstgeester Fiks slaagde e als eerste te eindigen, zodat het dit jaar do wisselprijs mag bewaren. De Ijsvogels, dat met enige invallers binnen de lijnen kwam, wist als tweede to eindigen. De uitslagen van de wed strijden, waarin De Ijsvogels speelden zi:n als volgt: Fiks—De Ijsvogels 20. De IjsvogelsDVS 21, De Ijsvogels THOR 4—1, De Ijsvogels—Fiks 1—2. DVS—De Ijsvogels 3—2, THOR—De Ijs vogels 44. Jongeman doodt zijn vriendin tijdens ruzie De 26-jarlge montage-arbeider, J. C. j ■an de P., heeft vrijdagavond zijn 20-ja- j rige vriendin J. M. Heezen tijdens een ruzie In een kosthuis te ZZwoIle een zo J harde klap gegeven, dat het meisje enkele ogenblikken later stierf. In het kosthuis was een feestje gevierd. J waarbij beiden sterke drank zouden heb- ben gedronken. Om kwart over elf ging het meisie naar boven naar haar kamer, korte tijd later gevolgd door Van de P. die een kamre op dezelfde verdieping be- woont. Beneden hoorde men hen praten kort daarna riep Van de P. een medebe- woner en zei hem ..Er is iets met Annie". De mdeebewoner ging de kamer binnen zag het meisie gekleed op bed liggen, i in aller ijl gewaarschuwde dokter j constateerde dat zij dood was. Zowel Van die gescheiden was van zijn eerste J w, als zyn vriendin waren afkomstig uit Rotterdam. Van de P. werkte in Zwol- le als montage-arbeider en het meisie was hem tegen de zin van haar ouders hier- J heen gevolgd. Zij werkte in het kosthuis. Verondersteld wordt lat het meisie het Dlan heeft opgevat naar haar ouderlijk j huis terug te keren. Toen Van de P ver- moedde dat zij haar koffers ging pakken is hij haar kamer binnengegaan om haar j van haar voornemen af te brengen Hier- bij zou een worstelinng zijn ontstaan die het meisje noodlottig is geworden. Bank van Katanga hervat transfers De minister van financiën van Ka- 'inga maakt bekend dat de bank van Katanga nu rekeningen heeft geopend in het buitenland en deze week de han delstransfers en kapitaalovermakingen naar België en andere landen zal her- iuur vast le leggen, maar dit voorstel erd door bun Federaal Verbond afge- omdat dit een blijk In de meeste van de zeer, zeer vele Amerikaanse motels behoort een televisietoestel tot het stan- trouwen jegens eerlijke gasten daard-meubilair voor de kamers tekenen. waarin voorbijtrekkende reizigers Nu is besloten in dc slaapkamers al- leen zeer zware televisieapparaten, in en toeristen een nachtje komen grote kasten Ingebouwd te plaatsen. Deze kunnen onmogelijk in een perso nenauto worden vervoerd. Gasten, die met stationcars of kleine vrachtwagens als vroeger nogal eens handdoeken komen, kan men dan speciaal in het oog Verontrustend is echter, dat, zo- of beddekleedjes „verdwenen" de tv-apparaten „per mee-ingepakt worden. De moteleigenaars kochten voor de logeerkamers uit zuinigheid de goed koopste en dus kleinste toestellen, maar juist die zuinigheid speelt hen parten. Alleen al in de buurt van Washington cij lllc,OJBO ÏWi kreeg de politie vorige maand 50 klach- actjviteiten te peilen. Jeugd en kerk Ongeveer anderhalf jaar geleden is onder de Zwolse middelbare scholieren een enquête gehouden, welke tot doel had de belangstelling van de jongens meisjes voor kerkelijke en andere baar was in de slaapkamer meegenomen. onderz0ek spreekt dr, H. F. Faber vrij- De motelhouders hebben geconfereerd over de vraag of het niet juist z de tv-toestellen met een ketting Prix d'Italia De jury, die belas, is me. het toeken- d 1SSSS& nen van de Prix d'Italia voor radio- en AVRO televisiewerken vergadert tussen 27 sep- tember en 11 oktober a.s. in Triest. Daar na zullen de prijzen bekend gemaakt worden. (Van onze sociaal-econom. redactie.) DE TOEZEGGINGEN, die een aan tal directies van metaalbedrij ven onder de druk van wilde stakin gen aan haar personeel heeft ge daan, zijn zaterdag streng afgekeurd door de Vakraad in de Metaal industrie, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak. Na afloop van een speciaal belegde vergadering in Den Haag, waarop de gebeurtenissen van de afgelopen week bij 'n aantal ondernemingen zijn bespro ken, heeft de Vakraad een verklaring uitgegeven, waarin wordt betreurd dat vele werknemers zich tot wilde loonac- ties hebben laten verleiden en dat on der druk daarvan sommige werkgevers toezeggingen hebben gedaan. „De Vakraad wil niet nalaten na. drukkelijk te verklaren, dat werk gevers en werknemers zich dienen te realiseren, dat uit maatregelen SCHILDERIJENDIEFSTAL OOK gedurende het weekeinde is weinig vordering gemaakt bij het onderzoek naar de mysterieuze schilderijendiefstal uit een huis aan de Sloestraat in Amsterdam-Zuid vorige week dinsdagavond. De hoofdinspecteur van het politiebu reau Pieter Aertzstraat, de heer H. Post- ma, vertelde zaterdagmiddad, dat uit het recherche-onderzoek langs de douanepos ten aan de Brabants-Belgische grens ge bleken is, dat de makelaar Cook in de nacht van 18 op 19 augustus de douane post in Wernhout is gepasseerd. De toen dienstdoende douanebeambte heeft Cook herkend en omgekeerd zegt ook Cook zich deze beambte te herinneren. De makelaar heeft de schilderijen aan gegeven. de douaneman het Engelse ex portbewijs getoond cn zou daarbij gezegd hebben dat de schilderijen tijdelijk in Nederland zouden zijn om daarna mee te rug te worden genomen naar Engeland. Volgens de douane heeft Cock niet verkoop gesproken. Dit komt overeen met de doo „Board of trade" uitgegeven exportver gunning, die op naam staat van Cook en diens Engels adres, alsmede op i van de toén in ons land vertoevende mejuffrouw Catherine Dent Brocklehurst. en die luidt: „for exhibition and return". De douane-ambtenaar heeft op de ach terbank in de auto van Cook inderdaad twee pakken in lichtbruin papier liggen. Hij heeft de schilderijen zelf niet gezien. Verzekering Cook heeft inmiddels een claim in gediend bij de Britse verzek ringsmaat- schappij. Hij heeft gezegd dat hij ge ruïneerd zou zijn indien deze maat schappij hem het verzekerde bedrag niet zou uitbetalen. Cook's paspoort bi vindt zich nog steeds in het bezit va de recherche. Zondag heeft hoofdinspecteur Postma opnieuw een onderhoud gehad met de heer Cook. Deze zei woensdag te willen terugkeren naar Londen, omdat hij kelijke besprekingen zou moeten voc met dq bouwonderneming in wier dienst hij is. Hij vroeg derhalve aan de hoofd inspecteur zijn Britse paspoort terug, dat zich reeds enige dagen in het bezit van de politie bevindt. „Iedere dag dat ik langer in Amsterdam verblijf, kost mij geld", zou Cook tegen de politie hebben gezegd. Hoofdinspecteur Postma heeft met Cook afgesproken, dat deze vandaag nog uitvoerig zal worden gehoord door de recherche; verwacht wordt dat dit onderhoud lange tijd in beslag zal men. Vervolgens zal de zaak morgen worden voorgelegd aan de officier van justitie mr. W. Tonckens. Daarna zal de beslissing vallen over de vraag of Cook zonder meer ons land kan verla ten. De Engelsman is hiermee akkoord gegaan. Scotland Yard De 'Amsterdamse recherche was zondagavond nog steeds niet in het bezit gesteld van de via Interpol aan de Scotland Yard gevraagde gege vens over de persoon Cook, over de eigenaar van de schilderijen, de Lon- dense zakenman John Leapman, de beide Britten Scaramanga en Sykes, die intussen ons land hebben verla ten en zich in Hamburg bevinden, over mej. Dent Brocklehurst, die eveneens in Amsterdam is geweest verband met de schilderijen en ten slotte over de wijze van verzekering der doeken (voor een bedrag van 538.000) en de herkomst der kunst werken. Russisch team voor Schaakolympiade Rusland zal in de sterkst mogelijke opstelling verschijnen op de veertiende Schaakolympiade, waarvan de opening op 16 oktober in Leipzig plaats vindt. Het Russische team is samengesteld uit wereldkampioen Tal, de ex-titelhou der Botwinnik, de kampioen van Rus land Korchnoi cn nummer twee bij het laatste kandidatentoernooi Keres. Plaatsvervangers zijn ex-wereldkam pioen Smyslof en grootmeester Petro- onder druk van onbeheerste acties slechts grote schade voor de be drijfstak in zijn geheel kan voort vloeien1', aldus de verklaring, die zowel werkgevers al3 werknemers oproept zich te houden aan de gel dende spelregels voor het georgani seerde overleg. Loonoverleg r de VPRO. Zijn lezing zÜn is getiteld „Zo zijn ze". Nieuwe cursus van de Ned. schoolradio Op dinsdag 13 september a.s. begint Schoolradio, waarin AVRO, VARA en VPRO f grote vskap- kerstvakantie zullen de volgende lesseries worden gegeven. Op dinsdagmiddag van 2.40—3 uur da cursus „Klinkende geschiedenis" waar in nog eens de geschiedenis van de laat ste decennia, opnieuw bewerkt er uit gebreid, wordt onderwezen. Op woensdagochtend tussen 10 en 10.20 uur komt er een geheel nieuwe serie: ..Onze aarde en zijn eerste bew itiers". Tal van bekende geleerden zullen ver tellen over vondsten enz. aangaande het leven van de mens in het prae-histori- sche tijdperk. Ten slotte koert op vrijdagochtend van 9.4010 uur de cursus .Ritme en rijm", te verzorgen door mevrouw Wan da Reumer terug. Hierin wordt boooeld de belagnstelling van de schooljeugd yoor de poëzie te stimuleren Voor alle cursussen wordt materiaal voor het maken van een plakboek ter beschikking gesteld. In de verklaring waarschuwt de Vak raad er. voor, dat wilde loonacties wel eens nadelig zouden kunnen zijn voor het loonoverleg, dat thans overeenkom stig de vorig jaar door partijen ge maakte afspraak binnen het kader van de huidige loonpolitiek en gelet op de ontwikkeling van de economische situatie plaats vindtj De Vakraad meent, dat hel; overlag hierdoor zo nfiet gètieel, dan toch in ernstige mate kan worden belemmerd. De plannen van de vakbeweging om zo spoedig als mogelijk is tot openbre king van de collectieve arbeidsovereen komst over to gaan en de lonen te ver hogen, is zaterdag maar nauwelijks aan de orde gekomen in de Vakraad. Het eerste oriënterende gesprek hierover zal nu op 8 september aanstaande worden gehouden. Dan zal men bespreken of hot niet mogelijk is de cao nog voor juli 1961 open te breken om de lonen op te trek ken op basis van de gestegen produk- tiviteit in de grootmetaalindustrie, wel ke stijging veel groter is dan men bij het afsluiten van de cao, vorig jaar augustus, ook maar heeft kunnen ver moeden. De datum juli 1961 is, zoals gemeld, indertijd in een brief van het College Rijksbemiddelaars aan de Vak raad vastgelegd en het is nu maar de vraag of deze datum door de overheid zal worden vastgehouden. Doet zij dat. dan zal er dus van een loonsverbetering in de metaal voorlopig weinig kunnen ko men, althans niet voor begin 1962, een datum die in de cao is vastgelegd. Hazerswoudse Boys 1 won van Waddiiixveen 1 Ook zaterdagmiddag kwam het eerste elftal van Hazerswoudse Boys weer tot overwinning. Nu was het Waddinx- i, dat met een nederlaag naar huls werd gestuurd, ondanks het feit, dat de Boys met drie invallers moesten uitko men. Van die invallers voldeed Priem op de rechtsbuitenplaats het best. Met goede voorzetten cn door snel reageren ruim voldoende, al deed hij v. d. Maas niet vergeten. Over het algemeen as het een trage wedstrijd, waaraan st warme weer ook wel schuldig was. Waddinxveen begon in een hoog tem- d en was cr kennelijk op uit om in de eerste fase een goede voorsprong te ver en. En inderdaad ontstond er bij de Boys nogal eens verwarring. Het mid denveld gaf men prijs en daar profiteer de ae Waddinxveense aanval van. Wa ren de Waddinxveners wat agressiever geweest, dan zouden zij zeker tot een voorsprong zijn gekomen. Nu loste men af en toe wel eens een fel schot, maar de in goede vorm zijnde doelman Van Oeveren liet zich niet verschalken. Aan de andere kant was de goede Wad dinxveense achterhoede de Boys voor hoede de baas. Toch zou het openstellen van de buitenspelval de gasten noodlot tig worden. Want nog voor de rust aan brak, was het middenvoor Spruitenburg die voor de Boys doelpuntte. Deze stand was wel enigszins tegen de verhouding in, daar de gasten toch overwegend in de meerderheid waren. Na de rust kwam Waddinxveen opzet ten en wist uit een scrimmage voor het doel gelijk te maken Het tempo werd hierna door de Boys aangegeven en het spelbeeld kreeg nu een ander aanzien. Herhaaldelijk moest de Waddinxveense defensie ingrijpen. Pos schoot hard op het doel en hoewel de keeper der gasten het schot keerde, kreeg hij de bal niet onder controle en het was voor de goed meegekomen Spruitenburg niet moeilijk de stand op 2-1 tc brengen Het werd door Pos ten slotte 31. Wat Waddinxveen ook probeerde om een teter resultaat tc bereiken, de Boys achterhoede, met spil Thor als uitblinker, gaf hen geen kans, Zaterdag spelen de Boys nog tegen Moerkapelle, voordat de competitie een .aanvang neemt. vanavond Laat op de avond komt de NTS met Olympisch nieuws: om 9.55 uur film- flitsen en tussen 10.05 en 12 uur voet bal, filmoverzicht. vanavond Om 8.20 uur herhaalt de NCRV het hoorspel „Tussen twee avonden ligt de dag" van Aart Romijn. Daarna, half tien, besluit de pianist George van Renesse zijn Chopin-cyelus en tussen 10 en 10.30 uur speelt het Metropole-orkest composities uit Hongarije en van de Balkan. Tussen 11 en 11.55 uur kunt U nog luisteren naar hoogtepunten van het wereld festival voor hedendaagse muziek te Keulen, gepresenteerd en toegelicht door A. Herckenrath. Het muzikale programma van de AVRO begint om 8.05 uur met een half uurtje Latijns-Amerikaanse ont- spanningsmuziek cn ter afwisseling spreekt mevrouw Ch. E. van Beu- ia ingen-Fentcner von Vlissingen dan over morele herbewapening. Om 8.50 uur populaire grammofoonmuziek, om 9.30 uur amusementsmuziek door De Zaaiers met zang van Mieke Tel- kamp en om 10 en 11.45 uur nieuws uit Rome. tips uit bet buitenland Brussel Vlaams, op 3.24 m.. zendt - tussen 8 en 10.20 uur opnamen uit van het Holland Festival. U kunt luisteren naar een uitvoering van de opera ..Jenufa" van Janacek, met in de pau- de Spelen. 0 Het Henry Wood Promenadeconcert wordt vanavond tussen 7.30 en 8.50 uur uitgezonden over do BBC-zendcr op 434 m. Sir Malcolm Sargent diri geert werken van Glinka. Rachmani noff en Tsjaikowski, uitgevoerd door het BBC symfonie orkest. Een programma van oud-Jtaliaanso muziek kunt U tussen 7.40 en 9.55 uur horen in dc avonduitzending van de NDR op 309 m. Er werken tal van solisten mee. Programma voor morgen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Hilversum I, 402 m, 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 750 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 8.30 v d kind 8 40 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 De Groenteman 9.15 Gram 9-35 Wa- terst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10 50 v d kleuters 11.00 Orgelspel 11.15 v d zie ken 12.00 Gram 12.30 Land- en tuinbouw, meded 12.33 Lichte mui 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13 20 Metropolo ork 13.55 Bcursbcr 14.0C heet gedronke progr 15.30 KI Jc 15 45 Cello vlaar, praatje 16.2' 17.30 Lichte muz 18.00 Nws 18.15 Pi; 18.30 Gram 19.00 G: 20.05 Lichte muz Gram 21.45 Lichte muz cn gitaar 22.15 KJarin en beursber v New York 22.45 De Nieuw ste Wereld, lezing 23.00 Gram 23-55—24 0« Hilversum Nws 7.15 Grs weging 8.00 Nw 19 45 Act 20 00 Nws :t allerlei 21.10 0 Flamencozang d kleuters 10.15 Licht- lezing 10 25 Gra wijzer 13.20 Platennws 13.30 Gram 14.00 Klassieke en moderne meesterwerken 14.30 v d plattelandsvrouwen 14 40 Waar Is Mr Milburry, hoorsp (3) 1(515 Gram 16 00 v d zieken 16 30 Ziekenlof 17.00 v d Jeugd 17 40 Beursber 17-45 Olymp Spelen 18.00 Rege- ringsultz: Plantengroei op het eiland St Eustatlus door dr A L Stoffers 18 15 Gram 18.20 Kaarten op tafel, lezing 18.30 Gram 18.40 Olymp Spelen 19.00 Nws 19,10 Act 19,25 Gram 20-30 Popul avondconc 2140 Gram 22 00 Olymp Spelen 22.30 Nws 22.40 Lichte muz 23-00 Gram 23.45 Olymp Spelen 23 55—24 00 Nws. Televisieprogramma's: NTS: 13.00_t3.30 Eurovisie: Olymp Spelen 17.00—18.00 Euro. visie: Olymp Spelen 18 3019-10 Eurovisie: Olymp Spelen 20.00 Journ en wecrovcr 20.20 Eurovisie: Olymp Spelen 20.30 Film 21.40 22.25 Eurovisie; Olymp Spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9