Jlieuwc jCdftsrtie (üiwrant Partijen in metaalindustrie spreken over loonsverhoging Loemoemba rekent op Nassers hulp bij verovering Katanga Memorandum kwam Bonn ongelegen Haagse chauffeur vloerde Italianen Kamerleden vragen over huidziekte Jonge kerklid in Berlijn weer opgedoken Stakingen in Amsterdam opgeheven Arbeiders eisen betere verdeling van welvaart ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441 CHRÏSTELIJK-TSATIOTSAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 11956 Reportage uit KONGO KONINGIN ASTRID Zie pagina 5 Zie pagina 7 „Stantvastich is ghfblmn tngn hert ia legjjenspoet" OLYMPISCH NIEUWS Zie pagina's 11 ...En het ZONDAGSBLAD Tot dusver is de onrust onder de metaalarbeiders in de volgende be drijven tot uiting gekomen in de loon eisen aan de directie: Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, Verolme, Ned. Elektrolasch Mij te Leiden. Holland se Constructie Werkplaatsen te Leiden, Hoogovens te Velzen, Werkspoor te Utrecht, Lips te Dordrecht, Ned. Ka- belfabrieken te Delft. Sommige di recties hebben buiten de normale organen van georganiseerd overleg om reeds toezeggingen gedaan, het geen bepaald niet de instemming van de bonafide vakbeweging heeft. De vakbeweging acht een dergelijke hou ding funest, omdat dit wilde loon- acties in de hand werkt. De voorzitter van d'e Katholieke Mebaal- werkersbonid, de heer P. Scheffers, heeft gisteren op een in Knasnapolsky te Am- Zijn eerste buitenlandse reis van dit zomerseizoen met de nieuwe bus zal de heer L. van der Broek, Rochussenstraat 170 in Den Hang zich nog lang her inneren. Hij heeft door zijn moedig optreden veel goodwill jweekt bij zijn 24 Ameri kaanse passagiers, die vol be wondering zijn gevecht met de drie Italianen volgden. men, is later dioor welingelichte kringen tegengesprokenHieromtrent is niets ge regeld in de cao, die openbrekimig toe staat wanneer veranderde economische omstandigheden daartoe aanleiding ge ven en partijen beide akkoord gaan. Wel heeft het College van Rijksbemiddelaars partijen vorig jaar bij de goedkeuring van de cao een brief geschreven, waarin ge steld werd dat voor l juli 1961 openbre- (Zie vervolg op pagina 5) PREMIER LOEMOEMBA van Kongo zal de Verenigde Naties vragen hun troepen geleidelijk terug te trekken en daarmee te beginnen zodra de Belgische troepen het land hebben verlaten. Na het vertrek van de Belgen zullen de politietroepen van de V.N. niet langer nodig zijn om de orde te handhaven, aldus Loemoemba tijdens een persconfe- 'entie die hij gisteren in Leopold- stad hield. De Kongolese regering heeft reeds verzocht zelf weer de controle op de vliegvelden en de havens te mogen uitoefenen. Of dit verzoek en de verscherpte bewaking van Leopold- stads vliegveld verband met elkaar houden, wist Loemoemba niet te vertellen. Wel, dat de Belgen in de hoofdstad van het voormalige Frans Kongo, Brazzaville een hoofdkwar tier hebben ingericht en dat zij van daar uit met steun van de Fransen VN-leger niet meer nodig een spionagenet over Kongo hebben gelegd. Bewijs van de Franse mede werking is het Franse vliegtuig met wapens, dat in Loeloeaburg in beslag werd genomen en dat in Brazzaville zou zijn opgestegen. Loemoemba kondigde aan, dat hij van daag naar Stanleystad zou vertrekken. Hij nodigde de buitenlandse correspon denten uit met hem mee te gaan en zelf te zien dat de bevolking zijn regering „nog ten volle steunt". Hulp van Nasser Generaals hebben gelijkmaar... AFLOOP van twee besprekin gen, die bondskanselier Ade nauer gisteren heeft gevoerd met zijn minister van defensie Franz Joseph Strauss (die hij daarvoor van zijn vakantie aan de Middellandse Zee had teruggeroepen) is in de bondshoofdstad een communiqué uit gegeven, waarin werd verklaard dat de Westduitse regering het eens is met de zakelijke inhoud van het om- Overval liep op niets uit OP DE AUTOWEG tussen Spezia en Genua In Italië zag de chauffeur van een touringcar uit Wateringen, waarin 24 Amerikaanse toeristen werden vervoerd, zich gisteren plotseling geplaatst tegenover een auto, die drie Italianen dwars over de weg hadden gezet, met de klaarblijkelijke bedoeling een overval te plegen. De Italianen bekogelden de bus met stenen en de chauffeur was verontwaardigd. De chauffeur, de 31-jarige Hagenaar L. van der Broek, bedacht zich niet lang, stapte uit en was onmiddellijk in een gevecht met de overvallers gewikkeld De schijnbaar ongelijke strijd eindigde in het voordeel van de Hagenaar: gewond bleven de drie Italianen op de weg liggen. Volgens een bericht van de Nederlandse consul in Genua aan het Nederlandse autobusbedrijf (Vios, Wateringen), heeft de Italiaanse politie ■owel de aanvallers als de verdediger van de bus ingesloten op het politiebureau in een dorpje in de omgeving. Het was gisteravond nog niet te zeggen hoe lang de Hagenaar daar zal moeten blijven. De Amerikaanse toeristen zijn met een andere kon naar Genua gebracht. streden en in binnen- en buitenland fel gekritiseerde memorandum van het opperbevel der Bundeswehr. Zij gaat akkoord met de daarin neerge legde gedachten. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat, in tegen stelling tot uitlatin gen, die partijpolitieke doeleinden heb ben, de door de Bundeswehr- genera als en -admiraals genoemde voorwaarden voor een werkzame defensie over* stemmen met de door de Westduitse gering reeds sinds vijf jaren bedreven defensiepolitiek. Minister Strauss heeft bondskanselier Adenauer duidelijk maakt, dat het opperbevel van de Bun deswehr geen eisen aan de politiek-\ aretwoordelijke staatsleiding heeft steld. Het heeft uitsluitend militaire sen gesteld, zoals het opperbevel in le andere landen dat doet. Wat in memorandum staat is datgene, wat inspecteur der „Bundeswehr", generaal Heusinger, enige tijd geleden uitsprak op een conferentie van Bundeswehr-OD- peroffi eieren in Kiel. Of bondskanselier Adenauer het ook eens is geweest met minister Strauss over de publikatie van het mem* dum en voorat met het tijdstip waarop deze is geschied, staat niet in het com muniqué. Het mag trouwens op goede gron den worden betwijfeld, gezien de re acties die het „Denkschrift" in het bui tenland heeft gewekt. Ook wanneer de kanselier zich niet van het memorandum heeft gedistantieerd (noch dit eigenljjk kon doen) is en blijft hij zeer ontstemd over de buitenlands-politieke moeilijk heden, die het hem heeft bezorgd. Ook aan het begin van de campagne voor de algemene verkiezingen kwam het stuk erg ongelegen. Na alle ergernis heeft de kanselier zijn vakantie dan ook wel verdiend: hij gaat morgen voor drie weken naar Cadenabbia aan het Comomeer. Rome - gisteren en vandaag Succes en teleurstelling wisselen ook oor de Nederlandse ploeg in Rome. Gis teren had Oranje wel een heed geluk kige dag. De Haagse zwemmer Wieger Mensonides maakte een snelle tijd (2.39.0, Ned. record) op de 200 m. school- Cocky Gastelaars en Erica Terpstra gingen op de 100 m. vrije slag naar halve finales. Ronnie Kroon (100 vrije slag heren) werd echter uitgescha keld. Op de weg maakte Holland geen slecht figuur. Ad de Graaf en Piet v. d. Touw sprintten naar de achtste finales en het tanrempaar GerritsenPaul ging naar de kwartfinales. Ons waterpoloteam bevocht gis teravond op Australië zijn eerste c winning: 53. VANMORGEN Vanmorgen kwam schoonspring- ster Thea du Pon als zesde onder de fina listen. Greetje Lugthart werd vijftiende en uitgeschakeld. Ook voor de kano vaarder Dick Weyzen kwam vandaag het einde. Foto: Ada den Haan won giste ren de vierde serie 200 meter „school" en werd, nauwelijks uit het water, ge feliciteerd door de kleine Italiaansi Elena Zennaro. Zie verder de sportpagina's. T TET resultaat van de sectie op het *--*■ stoffelijk overschot van de te Leeuwarden overleden vrouw, die wordt verricht in Utrecht, zal bepa lend zijn voor de houding van de of ficier van justitie te Leeuwarden. Vooralsnog zag deze nog geen aan leiding voor een vervolging tegen de fabrikant, die de margarine op de markt heeft gebracht die de oorzaak van de huidziekte zou zijn. Ook van de zijde van de familie van de over ledene zijn nog geen stappen bij de officier van justitie gedaan. Dr. H. J. Lamberts lid van de Twee de Kamer heeft de minister van soci- Bandopname voor jarige Prinses Prinses Wilhelmina zal op haar tach tigste verjaardag van de Rotterdamse burgerij telegrafisch een gelukwens ont vangen. Deze wordt dan verzonden van de St. Laurensplaats, waar 's avonds van aoht tot negen uur een groot deel van de bevolking van de Maasstad aan wezig zal zijn voor een zangdienst. Van het gehele programma wordt een bandopname gemaakt, die prinses Wil helmina toegezonden zal worden. Koninklijk gezin bezoekt Napels Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren in Napels aangekomen met de jachten Groene Draeck en Piet Hein, die van de eilanden Capri en Ischia waren vertrokken. Het echtpaar Van den Brink in de Zande (gemeente IJsselmuiden) heeft weer een levensteken gekregen van hun 23-jarig'e zoon Jan, die met Pa sen tijdens een bezoek aan Beirlijn spoorloos verdween en van wie men sindsdien niets meer hoorde. Alle nasporingen, ook door officiële in stanties, bleven vruchteloos. Gisteren kwam er een telegram uit Berlijn met als inhoud „Jan behouden hier stop komt spoedig stop Ruys stop Nederlandse pas torie Berlijn." De jongeman had omstreeks Pasen met een groep van de Jonge Kerk een congres in Berlijn bijgewoond. Op de vertrekdag was hij plotseling verdwenen en toen hij niet kwam opdagen, keerde het gezel schap zonder hem naar Nederland terug. Men veronderstelde dat hij naar Oost- Berlijn was gegaan om daar de evangelie boodschap te verspreiden. Ruim vier maanden hoorde men niets van hem. Het is nog niet opgehelderd waar de jonge man al die tijd is geweest en wat hij heeft gedaan. ale zaken en volksgezondheid inlichtin gen gevraagd over de door het Rijks instituut voor de volksgezondheid te voren genomen proeven met de emul- gator van de margarine die de huid ziekte zou veroorzaken ten einde na te gaan of deze emulgator schadelijk voor de volksgezondheid zou zijn? De heer Lamberts vraagt bij hoeveel proefnemingen en gedurende hoeveel lijd deze proeven genomen zijn en of de minister meent, dat het aantalproef personen en de tijdsduur wetenschappe lijk voldoende zijn geweest. Meent de minister ook, dat althans praktisch de experimenten onvoldoende zijn gebleken? Meent de minister, dat het R.I.V. hier door mede verantwoordelijk is voor het in de handel brengen van deze waar schijnlijk ondeugdelijke plantenmarga- rine en de gevolgen hiervan? Geeft deze recente gebeurtenis de mi nister nog aanleiding tot het nemen van maatregelen? aldus de vragen van de heer Lamberts. Voorts heeft de heer C. Borst (comm.), eveneens lid van de Tweede Kamer, de minister gevraagd waf de oorzaak is, dat een levensmiddelenpro- dukt zonder voorafgaande voldoende controle in de handel wordt gebracht? Maastrichtse jeugd om 9 uur binnen De commissaris van politie in Maas tricht heeft bepaald dat voortaan met kracht de verbodsbepaling dat ongehuw de personen beneden 18 jaar zich na negen uur 's avonds niet in de openlucht, in café's of soortgelijke etablissementen mogen bevinden, zal worden gehand- Dit verbod ligt vast in de algemene politieverordening van de gemeente Maastricht (art. 92). In geval van overtreding zullen zowel de overtreders als hun ouders en de ex ploitanten van de etablissementen straf baar zijn. De bepaling geldt alleen niet wanneer de jeugdige personen zich in gezelschap van hun ouders bevinden. Zij is ingevoerd omdat de Maastrichtse jeugd zich in de laatste tijd herhaaldelijk schuldig heeft gemaakt aan aanrandin gen en straatschenderijen. Bij de politie is veelvuldig geklaagd over onbetamelijk optreden van jongemannen in het Maas trichtse stadspark. LOODGIETERSBEDRJJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. Kret en Zn. Hoge R(jnd(jk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Zomerse perioden (Van onze weerkundige medewerker) J~iIT LAATSTE auguslus-weekeinde kan op de meeste plaatsen een van de zomerste gaan worden, want er is weinig wind en tijdens zonnige perioden stijgt de temperatuur flink boven de 20 graden. De opbouw van de atmosfeer is echter nog onstabiel, zodat plaatselijk nog een regen- of onweersbui tot ontwikkeling kan komen. Gisteren was dit vooral bo ven Friesland en de Wadden-eilanden het geval, waar plaatselijk 30 tot 50 mm. regen viely Ten noordwesten van Schot land heeft zich ccn hogedrukgebied ont wikkeld, dat zich langzaam in de rich ting van de Noordzee en Noorwegen uitbreidt en na zondag ook een gunstige invloed op het weer in ons land kan gaan uitoefenen. De lucht wordt stabie ler zodat de buienkans afneemt en de wind gaat later wat meer van noord tot noordoost draaien. Mogelijk betekent dit een aanloopje voor een mooie nazomer, maar de zomer van 1960 als zodanig is al een verloren zaak met teveel regen, te Vrij warm De Bilt verwacht tot zon- 7» dagavond; Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uJt zuidelijke richtingen. UL Aanhoducnd vrij warm. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zondag 28 augustus; zon op 5-44 en onder 19.37 uur; maan op 12.30 en onder 22.27 uur; maandag 29 augustus; zon op 5-46 en onder 19.35 uur, maan op 13 41 en on der 23.07 uur; 29 augustus eerste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Papoea's uit een kampong bij Sorong wilden zó graag de Karei Doorman bij het bezoek aan Nieuw-Guinea bezichtigen, dat zij vier autobussen huur den en daarmee naar de haven trokken om 't vliegkampschip te bezoeken. Zij waren zo e housiast dat zij onder grote belangstelling van de opvaren den een aantal inheemse dan sen uitvoerden. De foto laat hiervan iets zien. (Van onze sociaal-economische redactie.) RKGEVERS EN WERKNEMERS in de metaalnijverheid hebben vandaag in Den Haag een eerste oriënterend gesprek gevoerd over de wens van de vakbeweging om de collectieve arbeidsovereenkomst voor de grootmetaalindustrie open te breken en een tussentijdse loonsverbete ring overeen te komen. Welke inhoud de voorstellen hebben, die de vak organisaties aan de werkgevers hebben gedaan, is nog niet bekend. On danks de opheffing van de wilde stakingen op twee Amsterdamse werven, neemt de onrust in de metaalbedrijfstak eerder toe dan af. Actiecomité's hebben in verschillende bedrijven de directie looneisen overhandigd en wensen op korte termijn uitsluitsel over hun verlangens. Krijgen zij dat niet dan dreigen zij opnieuw het werk te zullen neerleggen. Echter niet alleen in de metaal, maar ook in andere bedrijfstakken is het onbehagen groeiende over het geringe aandeel dat de werknemers ontvangen uit de opbrengst van een toenemende welvaart in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1