De christenen in Irak hehhen het moeilijk ^Jit ene <wsn Een beklemmend boek over Zuid-Afrika Zii Nog geen vervolgingen, maar worden vereenzelvigd met de communisten Lutherse bezwaren tegen Praagse vredesconferentie Verkorting arbeidstijd in strijd met winkelsluiting Een woord voor vandaag Kanttekening Delegatie Wereldraad naar Zuid-Afrika 2 Een heel ding om in „In de Waagschaal" te schrijven „Jn de Waagschaal" is een ar. tikel gepubliceerd van dr. H. M. Matterdat hij schreef naar aanleiding van de promotie van dr. K. L. Roskamp aan de V.U. Boven het artikel staat „Een beklemmend boek". En dr. Mat ter begint met,JIet is een heel ding voor een Gerefor meerd predikant om Jn de Waagschaal" te schrijven. In de Waagschaal is namelijk voor hem Buskes en hij heeft tegen Buskes" theologie en per conse quentie tegen zijn politiek de ernstigste bezwaren. Anders houdt hij m.L op Gereformeerd predikant te zijn. Het theologische noodlot wil, dat deze Buskes de eerste Ne derlander van theologisch for maat is, die de Z.-Afrikaanse, vanuit de Bijbel gemotiveerde apartheid vanuit de Bijbel heeft ontmaskerd en de stoot heeft ge geven tot daadwerkelijke hulp aan de gediscrimineerdenin het Comité-Zuid Afrika", waar van ik (ik ben Geref. predi kant) penningmeester mag zijn. De „Gereformeerden in Ne derland" zijn bepaald niet slech ter dan de andere Christenen „in Nederland". Ook niet t.o.v. de Z.-Afrikaanse apartheid. Hoe komt het, dat in hun kring Z. Afrika nog immer het meeste begrip vindt? Hoe komt het, dat hun Oecumenische en Generale Synöde nog onlangs iets totaal anders zeiden dan een simpel ,Jiee" tegen de rassenmytholo- gic? Hoe komt het, dat een stuk als het onderstaande geen plaats kon vinden in de toonaangeven de Geref. pers? Het heeft iets te maken met goede bedoelingen: in Z.-A. gaat het getij langzaam kenteren en dit Z.-A. heeft daarom geen cri- tiek maar alleen wat geduld no dig. Het heeft ook iets te ma ken met Buskes. Men legt verband met Buskes' „weer loosheid". Liggen er geen af gronden tussen Kuyper en Bus kes? En is niet dezer dagen nog in een openbare senaatszitting door een V.U.-professor dé apartheid verdedigd met een beroep op Kuyper? Ik kan geen enkele sympathie opbrengen voor Buskes? pacifis me. Maar ik ben van mening, dat in de apartheid het evange lie van onze gekruiste en leven de Heer véél fundamenteler aan de orde komt dan in het pro bleem van zelfverdediging of weerloosheid. Wanneer God mij de keus liet: Buskes inclusief zijn pacifisme of Kuyper inclu sief zijn „apartheid", zou ik Bus kes kiezen. Voorlopig stelt God mij niet voor die keus maar tiraagt Hij alleen, dat ik me zal distanciëren van alles wat in de Kerken, waartoe ik mag beho ren. in het probleem der apart heid wordt gezegd, voor zover dat iets anders is dan: Nee. En dat te doen in de Gerefor meerde pers of desnoods daar buiten." Aldus schrijft dr. Matter in een „Ten geleide". Hier volgt het eerste deel van het artikel: V.U. de heer K. L. Ros kam op een proefschrift waar van de titel luidt: Inter-racial relationships in the Union of South Africa, wat in het Neder lands ongeveer moet zijn: De onderlinge verhoudingen der rassen in de Unie van Z.-Afri- ka. De schrijver is jurist en hij bedoelt vooral deze verhou dingen te plaatsen in het licht van de wereldrechtsorde. Het boek is in het Engels geschre ven en men vraagt zich onwil lekeurig af, waarom. Het zal wel gedaan zijn ten behoeve van het buitenland", maar ik maak mij over dat buitenland niet zoveel zorg. Het buitenland begrijpt nl. niets van Z.-Afrika. Het begrijpt ook Nederland niet altijd omdat Nederland nl. nog het meeste begrip opbrengt voor Z.-Afrika. Nederland nog altijd in het oog der we reld dè christen-natie bij uitne mendheid. Dit boek had in het Nederlands moeten geschreven zijn. Oók terwille van onze „stamverwanten" (men verge ve mij dit raciale en gevaar lijke woord) in Z.-Afrika, die om zeer begrijpelijke redenen liever Nederlands lezen dan Engels. Maar ook terwille van de gemiddelde Nederlander, voor wie het lezen van acade mische proefschriften nu een maal geen dagelijks werk is. Die gemiddelde Nederlander houdt er nl., God zij gedankt, een geweten op na, en dat ge weten heeft zich altijd erg ge voelig betoond voor z.g. „ras sen-discriminatie". In de bezet ting werd de „gemiddelde Ne derlander" eigenlijk pas goed wakker toen onze Joodse volks genoten met uitroeiing werden bedreigd. Die „gemiddelde Ne derlander" nu kan elk ogenblik worden geroepen tot beoorde ling van de situatie in Z.-Afri ka. Hij kan b.v. Gereformeerd ouderling zijn en aan een Sy nodetafel komen te zitten en dan menen, anno 1960, nadat de „wereld" haar woord ge sproken heeft via de Verenig de Naties en de „Kerk" via de Wereldraad of de R.K. episco paten, zich nog „te moeten dis tanciëren van alle voorbarige en liefdeloze beoordelingen" van de Z.-Afrikaanse situatie en van „het gedrag onzer zusterkerken in het bijzonder", zoals we het straks in de acta van de laatst gehouden Gen. Syn. zullen kun nen lezen. En deze ouderling- met-het-zuivere-geweten kan op deze wijze de Gereformeerde Kerken in Nederland plaatsen in hetzelfde morele isolement waarin Z.-Afrika staat. Hij kan zelfs voorbijzien, dat van de rond 2 miljoen Gereformeerden in Z.-Afrika er bijna 600.000 zwart zijn, en als ik deze cij fers neerschrijf doe ik het niet zonder beschaming: onze „zus terkerken" in Z.-Afrika zijn de enige, die een aparte boekhou ding er op na houden voor blanke en niet-blanke leden. En aan deze zwarte broeders en zusters kan hij het ernstige on recht aandoen, de „zusterker ken" te vereenzelvigen met de blanke Kerken. En dat allemaal vanwege de „voorbarigheid", of de vrees ervoor. Want: hij wéét niet alles. Hij is er mis schien zelfs nooit geweest, en de mensen, die er wèl geweest zijn, spreken elkaar tegen. Buskes zegt duidelijk nee. Waterink even duidelijk ja! Beiden van uit het evangelie! Morgen plaatsen we het twee de deel van het artikel van dr. Matter. r- TN IRAK nemen de anti-christelyke gevoelens toe. Deze keer worden de christenen er niet van beschuldigd agenten te zijn van de westerse mogendheden. Nu worden zy pro-communistisch genoemd. De toestand is niet zo ernstig, dat er van een vervolging gespro ken kan worden. Toch is vooral in het Mosoel-gebied in Noord-Irak de anti-christelijke stemming al langer dan een jaar zeer sterk. Er zijn reeds christenen in hun huizen vermoord en priesters vonden de dood door middel van steniging, toen zij door de Moslem-wijken liepen. Veel christen-families hebben Mosoel dan ook verlaten. de hoofdstad, dat de Mohammedaanse religieuse leiders het communisme in sterke bewoordingen hebben afgewezen, maar dat de christelijke leiders blijven zwijgen. DE HISTORIE Dc christenen in Irak staan voor de enorme taak zich te ontdoen van het brandmerk „pro-communistisch". Een tiende van de Iraakse bevol king (zeven miljoen zielen) is chris- In maart 1959 begonnen de moeilijk heden, toen kolonel Abdoel Wahab el Shawaf, een Arabische nationalist, een rebellie leidde van het leger in Mosoel tegen generaal Kassem. Aanhangers van generaal Kassem vermoordden kolonel Shawaf en wisten toen de revolutie te onderdrukken. De christenen in Mosoel maak ten toen de fout in feite in het kamp van de communisten te ge raken. Dit is te begrijpen, want men vreesde, dat een overwinning van Shawaf Irak zou brengen in de Verenigde Arabische Republiek met Nasser aan het hoofd. De invloed van het Mohammedanisme zou dan veel groter worden. Na het neerslaan van Shawafs revo lutie volgde een terreur in Mosoel. Een eigen rechtbank werd opgericht, die de stad van de aanhangers van Nasser moest zuiveren. Maar binnen enkele weken begon de reactie. De Arabische nationalisten sloe gen terug en begonnen op hun beurt een terreurcampagne. In die tijd waren in Mosoel de woorden communist en christen synoniem. De tegenwoordige campagne tegen de christenen is tot Mosoel beperkt. Maar' ook in Bagdad bestaat een gevoel v bezorgdheid over de christenen. Zo klagen de Arabische nationalisten De christenen behoren voornamelijk tot de Assyrische christengemeente. De Assyriërs zijn verdeeld in twee groepen de Chaldeeërs, die verbon den zijn met de rooms-katholieke wereld en de Nestorianen, die door Rome als ketters worden beschouwd. Afgezien van dit verschil zijn de twee gemeenschappen bijna volkomen gelijk. Zij gebruiken dezelfde liturgie en heb ben dezelfde kerkorganisatie en kerk orde. De Chaldeeërs zijn afgescheiden van de Nestorianen in de zestiende eeuw, waarna zij aansluiting kregen bij Rome. Zij zijn er trots op dat zij hun oude gebruiken in stand hebben weten te houden ondanks alle vervolgingen, die zij te doorstaan kregen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Tubbergen D. A. ten Haaft, voorheen zendingspredikant, wonend te Zeist. Bedankt voor Tjerkgaart c.a. K. M. de Bruyn te Marrum (Fr.) BerocpbaarstelUng: T. Tijsma, Sylspaed 2, Workum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oppenhuizen E. Groenenberg te Ommen. Kerken in West-Duitsland heeft ernstige bewaren tegen de zogenaam de „Christelijke Vredesconferentie", die van 6 tot 9 september in Praag wordt gehouden. In een brief aan de Lutherse kerken in West-Duitsland wordt het bezoeken van deze confe rentie en van de algemene christelijke vredesconferentie, die volgend jaar in Praag wordt gehouden, ten zeerste ont raden. Het bewaren van de vrede en het overwinnen van de gevaren van de atoomwapens is een aangelegen heid waarmee de kerken zich in oecumenisch verband zeker moe ten bemoeien. Maar, aldus het Lu thers rondschrijven, in de beweging van de christelijke vredesconferen tie wordt de kerkelijke eenheid ver mengd met politieke interesses. Door de eenzijdige zakelijke en persoonlijke voorbereiding van de ze conferentie kan men er niets van verwachten, dat heilzaam is voor de vrede en kan men er ook geen appèl op het christelijk gewe ten van verwachten. Bovendien bestaat er geen enkele re en voor een dergelijke aparte oecume nische conferentie. De behandeling van deze vragen van de wereldpolitiek hoort in de daarvoor bestemde oecumenische organen thuis en krijgt daar ook, bij voorbeeld in de Wereldraadcommissie internationale aangelegenheden, voldoende aandacht. Deze vragen komen verder op de conferentie van Europese kerken, aangesloten bij de Wereldraad, die in oktober in Nyborg plaats vindt, op de algemene vergadering van de Wereld raad het volgend jaar in New-Delhi aan de orde. Het grootste bezwaar tegen de „christelijke vredesconferentie" is, dat de theologische en politieke pro blemen te simplistisch worden opge lost. Men doet alsof er een radicale op- Hun leider is aartsbisschop Boules Shake, patriarch van Babylon, die zijn opleiding genoot in Rome en een bui tengewoon beschaafde figuur is. De patriarch verklaart, dat deze gemeente de oude Chaldeeuwse taal in leven houdt. Deze taal is een dialekt dat gesproken werd ten tijde van Christus. Literair Chaldeeuws wordt ge bruikt in de eredienst, terwijl in vele dorpen rondom Mosoel, de mensen een volks-Chaldeeuws spre ken in het dagelijks leven. Bijna 75.900 christenen in Bagdad spre ken Chaldeeuws. VERVOLGINGEN Ir aks Assyriërs zijn een overblijfsel an een kerk, die vroeger een tak van het christendom in het Verre Oosten stichtte. In de vijfde eeuw scheidden zij zich af in Perzië. Van hier ver spreidden zij zich naar India, Ceylon Toen Marco Polo naar Azië reisde, vond hij Assyrische priesters aan het hof van de Mongoolse keizer Kublei Khan. De Mongolen werden later anti-chris telijk, en de Assyriërs werden vrijwel uitgeroeid in het Verre Oosten. Een kleine minderheid bleef voortle ven op de Malabarkust van India, de overigen bleven in het oosten van Tur- ije en in Noord-Irak. Maar hun moeilijkheden waren nog niet voorbij. Na de eerste wereldoorlog begonnen de Turken een woeste vervolging van de Assyriërs, evenals van de Koerden, de Armeniërs, en iedereen, die niet „zui ver Turks" was. Vier Chaldeeuwse bisdommen werden vernietigd. De overlevenden vertrokken naar Irak en Syrië. De vervolging sloeg opnieuw toe in 1933, toen de Iraakse regering de Assy riërs ervan beschuldigde met de Britten samen te zweren en hen op grote schaal uitmoordde. Nu zijn de moeilijkheden opnieuw begonnen, deze keer omdat de chris tenen, naar beweerd wordt, pro-ct m- munistisch zijn. De huidige krisis kan meevallen, maar de christenen ma ken zich zorgen. LEVENSONDERHOUD STABIEL Ver. van zelfbedieningsbedrijven De vereniging van zelfbedie ningsbedrijven, is over de verkor ting van de arbeidstijd tot de con- clusie gekomen dat de arbeidstijd verkorting ook in de detailhandel zal worden ingevoerd. De vereni ging acht dit redelijk tegenover het personeel dat haars inziens dezelfde rechten dient te hebben Advertentie felisol écht kleurecht De problemen zijn echter zo inge wikkeld en veelzijdig, dat voor een overtuigende christelijke oplossing een allesomvattende en grondige ana lyse van de wereldsituatie nodig is. Een verantwoord oordeel, aldus het Luthers schrijven in West-Duitsland, is alleen mogelijk in een werkelijke oecumenische samenwerking. als zij die in de industrie werk zaam zijn. De vereniging van zelfbedieningsbe drijven acht invoering van een verkor ting van de arbeidstijd en de detailhan del tevens noodzakelijk voor dc onder nemer opdat die zijn positie op de ar beidsmarkt zal kunnen handhaven. Hoe wel deze verkorting van de arbeidstijd veelal in de vorm van een vijfdaagse werkweek zal worden ingevoerd, mag "naar het oordeel van de vereniging zelfbedienings-bedrijven, niet inhou den dat beperkingen worden opgelegd aan de tijdsduur waarop de winkels open zijn. Een roulatie-systeem kan, naar de mening der genoemde vereni ging, een oplossing hiervoor brengen. Het beperken van de openstelling der bedrijven stuit, naar de vereniging meent, op bezwaren zowel bij de con sument als bij de ondernemer. De de tailhandel heeft, volgens de vereniging, immers een uitgesproken dienende taak, hetgeen betekent dat er gelegenheid tot het doen van inkopen dient te worden geboden op de tijden dat de consument niet werkt, dus ook op de zaterdagmid dag, in het middaguur en eventueel des avonds. De vereniging meent dat het inscha kelen van de gehuwde vrouw in het produktie-proces door de arbeidstijdver korting nieuwe en sterke impulsen zal krijgen. Die inschakeling zal de tijd waarop de huisvrouw vrij is beperken. Dit zal weer tot gevolg hebben dat de mogelijkheid tot het samen winkelen van man en vrouw in een zelfbedie ningswinkel of in een koopcentrum waarvoor een apparaat van open win kels ter beschikking dient te staan in de praktijk beperkt blijven tot de za terdagmiddag en eventueel in de avond- 31 Zelf verkeerde ik in een vreemde toestand, want terwijl ik de ontzettende realiteit beleefde van wat ik aldoor in vrezen en beven had zien naderen, scheen alles in mij verdoofd. Ik kon geen tranen vinden. Als een vuist had zich mijn reactie in de keel gezet en ik had een gevoel alsof ik het be nauwd had. Moeder daarentegen herstelde zich ver rassend snel. „Ik zal dit moeten leren aanvaarden", zei ze. „Maar hoe dat weet God alleen." Zij droogde haar ogen en lange tijd bleef ze starend zitten. Een diepe stilte stond in het huis waarin het wee moedig zeuren van het water in de bijkeuken en do wind in de kale dennen te horen was. Dit deed mij zo sinister en vijandig aan, dat ik de stilte verbrak cn zei: „U moet de luiken weer open doen, moeder, we zitten zo ellendig in het donker." Moeder verzette zich niet „Da's goed", zei ze en er was iets van beslistheid in de toon waarop zij dit zei waardoor ik werd verrast. Ze stond op cn zonder mij aan te zien vervolgde ze: „Je hebt gelijk... we moeten nu eenmaal verder, daar is niets aan te doen. Doe de luiken maar open. Vader zou dat ook hebben gedaan." Dat laatste „wat vader ook zou hebben gedaan" werd de eerste dagen het richtsnoer voor al haar handelingen en beslissingen. Eerst de volgende dag vertelde zij mij. dat zij bij de Duitse commandant was ontboden, die zijn intrek had genomen in het huis van de Jonker. Door middel van een tolk gaf hij haar als zijn mening, dat hij nog een zeer zachtmoedig mens was en geen hekel had aan do Hollanders. Maar vader had Canadese piloten verborgen en wat nog erger was, hij had, toen dit werd ontdekt door een Duitse soldaat de man een voudig uit een hinderlaag neergeschoten. Daar staat maar één straf op: do dood! Zijn vergaande men selijkheid bestond hier in. had moeder begrepen, dat hij haar met rust wilde laten, want zij had er natuurlijk alles van geweten, maar hij zou haar niet naar Duitsland laten voeren. Alleen moest zij binnen veertien dagen het huis ontruimd hebben. Waarheen liet hem glad onverschillig. Verder mocht zij niemand van het personeel In het huis meer ontmoeten. Als zij dat toch zou doen, dan r o m n öoor heRm. steqqeRöd was er geen pardon, dan zou hij zijn bedreiging moeten uitvoeren. Zo had moeder dus geen contact meer kunnen opnemen met Jos, zoals vader had gezegd. Dit werd derhalve een taak voor mij, een taak waar van de consequenties nogal meevielen, want Jos bleek niet zo bang te zijn uitgevallen. Op een avond stond hij plotseling in de bijkeuken. Jos was dc huisknecht van de Jonker; een voortreffelijke kerel, opvallend rustig, een mannelijke man vond ik. Ik heb tenminste nooit begrepen waarom hij dit ietwat vrouwelijke beroep uitoefende. Maar hij had twaalf jaar op de grote vaart gezeten en hij had er schoon genoeg van. Een vrouw naar zijn zin had hij nooit kunnen vinden en na wat omzwervingen was hij hl aanraking gekomen met de Jonker. De rest van het verhaal is duidelijk. Hij had het er naar zijn zin en hij ging voor de dappere Jonker door het vuur. Uit zijn kort gesprek bleek, dat hij inderdaad met alles op de hoogte was, zelfs met de plannen voor Samu en Martha. „Die zaken zullen we opnieuw regelen", zei hij. „We houden ons aan de opzet van je vader, dat lijkt me erg geschikt en de tijd zal ik je nog wel mededelen. Het hindert niet, dat je naar de stad gaat, want lk schrijf Je eenvoudig een liefdesbrief, waar je alles in kunt lezen wat je weten moet. Daar zijn zelfs de Duitsers gevoelig voor, als ze soms zin mochten krijgen mijn brieven te onder- schepnen. Ze hebben medelijden met zo'n ouwe ver liefde nar. Voor de rest vertrouwen ze me voor geen cent. Ik ben goed genoeg om de beste wijn voor hen uit de kelder op te diepen en hun laar zen te poetsen. Maar eten koken mag ik niet, want ze zijn erg bang voor vergift." Hij stond rustig met zijn handen in de zak tegen de muur geleund en terwijl hij sprak gleed nu en dan een glimlach over zijn gezicht. Over vader rep te hij met geen woord. Toen hij wegging zei hi; alleen: „Wacht je briefje maar af, alles komt ir orde en dan sterkte allemaal mensen, kop op!' Geruisloos verliet hij het huis en even geruisloos verdween hij in het bos. „Een edel mens een man van weinig woor den, maar een die veel goed doet. Vader sprak al tijd met respect over hem", zei moeder en ik kon niet anders doen dan het beamen, want moeders oordeel was ook het mijne, alhoewel ik hem i weinig had ontmoet Van zijn bezoek was voor ccn wonderlijke stimulans uitgegaan, want ik had plotseling een hevig verlangen gekregen naar het huis aan do gracht. Ik moest wat gaan doen uit pure reactie op alles. Het enig? wat mij tegenhield was het probleem: moeder. Haar wilde ik onder geen beding alleen laten. Daarom stelde ik haar ae volgende dag voor met mij mee te gaan. Maar moeder bleek haar plannen reeds te hebben ge maakt. „Ik ga naar mijn zuster in Den Haag", zei Het huisraad zou voorlopig worden opgeslagen een schuur op een boerderij dicht in de buurt. De boer zou het zelf komen halen met paard en gen. Daar had de stille Jos reeds voor gezorgd. „De kerel heeft nog twee peerden", had hij ge zegd. „Hoe lang nog is punt twee, maar meer moet je maar niet vragen En zo gebeurde het ook. Een volle week bleef ik bij moeder, hielp haar inpakken en alles gebeurde zonder klachten. Moeder deed stil haar werk, al zag ik zo nu en dan dat zij stil voor zich heen huil de, vooral wanneer zij dingen in haar handen kreeg, die haar sterk herinnerden aan vader. Ik beschuldigde mij in die dagen van ongevoelig heid, want niets noopte mij tot tranen. In een vreemde gespannenheid borg ik de dingen in kof fers en kisten en ik kan mij nog levendig her inneren, dat ik het als een verlossing voelde toen we eindelijk gereed waren het opzichtershuis te ver laten. Moeder moest er een tafel en zes stoelen, het fornuis en een kachel achterlaten, waarvoor zij een bon kreeg waarop haar de getaxeerde waarde zou worden uitbetaald. Wordt vervolgd „Toen daalde de Here neder om de stad en de toren die de mensenkinderen bouwden, te bezienzo staat het in de geschiedenis die wij kennen als „de torenbouw van Babel". Die torenbouw is een merkwaardig verhaal, neergeschreven op een merkwaardige plaats in de Bijbel. Treffend is de eens gezindheid der mensen waar het gaat over het bestormeri, van de hemel. In hun hoogmoedig verzet tegen God willen zij wel alle krachten samenbundelen, hoe vijandig ze overi gens ook tegenover elkaar staan. En treffend is de haast laco-i nieke manier waarop Gods ingrijpen wordt beschreven. God komt eens kijken en al pratende met Zichzelf besluit Hij in te grijpen. En dan: Gods maatregelen zijn bijzonder doeltreffend. Als dit elfde hoofdstuk van Genesis is afgesloten is er een periode ten einde: het twaalfde hoofdstuk begint met de roeping van Abram, met Gods bijzondere heilsgeschiedenis dus, leidend naar de geboorte van Jezus Christus. Wie wel eens beangst wordt door het wereldgebeuren en wie wordt niet bij tijd en wijle door die angst geplaagd? die kan zijn geloof versterken uit deze bijbelbladzijden. God ziet het doen en laten der mensen. Hij kent hun hoogmoedig streven. Zijn blik gaat over de aarde en Hij neemt Zijn maat regelen. Doeltreffend! A LS WIJ op de cijfers traal Bureau voor afgaan, valt het met d levensonderhoud thans derdaad, de stijging van het Cen- ling moeten wij 100% meer ontvan- de Statistiek gen en bij 70% teruggang moet het u kosten van inkomen zelfs 233% oplopen of an- best mee. In- ders gezegd, moet het inkomen 3 1/3 x groot zijn geworden om aan zijn op 1 april jl. maakte het leven op trek te kunnen komen, zich zelf genomen duurder maar door Wij laten in het midden, of alle loon- verlagingen van andere uitgaven trekkenden dit hebben bereikt. Door veranderde er in totaal genomen de politiek van de inkomensnivcllc- maar heel weinig. ring en door de gezinspolitiek zijn c Nu zouden wij onze hand niet in het verhoudingen tussen geschoolden en ongeschoolden, tussen landarbeiders en arbeiders in de stad nogal uit el- zij alleen, in welke mate de uitgaven, kaar getrokken. Een feit is alleen gedaan in 1951 door gezinnen met een wel, dat er in deze sector loonstijgin- bruto inkomen van 3000 tot 5000 gen uit de bus zijn gekomen. Terecht en bestaande uit vier personen, overigens. thans zijn opgelopen. Voor andere Maar niet iedereen kan zich zo ge- gezinnen kunnen de kaarten dus lukkig prijzen. Er zijn nog genoeg heel anders liggen. mensen in ons land die een pensioen Wij hebben echter geen beter ver- hebben, dat jaar in jaar uit hetzelfde gelijkingsmateriaal dan de officiële blijft. Zij hebben hoogstens het voor- cijfers van het C.B.S., en wij zullen deel, dat het ouderdomspensioen ge- het er dus mee moeten doen, ook al koppeld is aan de kosten van levens, zal menige huismoeder heel anders onderhoud en dat dit daardoor een over het stijgen van de kosten van paar maal is verhoogd. Maar dit heeft levensonderhoud denken dan het alleen de overheid kunnen doen, zij het dan, dat de hogere lasten toch door anderen gedragen moeten wor- geen in vele gevallen nog maar ge- den. Maar ook de mensen die obligaties hebben blijven de rente houden waar- rig jaar 5% goedkoper was dan nu, tegen zij eens de lening aangingen, en hij weet nog minder in welke En als zij na verloop van jaren het mate het ieder jaar bergafwaarts geleende bedrag terug ontvangen, gaat. dan heeft dit een behoorlijke ader- Toegegeven, het ene jaar (1958 b.v.) lating ondergaan, is het haast niet te merken dat het Er zijn meer voorbeelden te noemen leven duurder wordt, maar in een die echter steeds weer bewijzen, dat ander jaar (1956 b.v.) was het van de voortgaande waardedaling van dik hout zaagt men planken, aange- ons geld de welvaart voor menigeen zien de kosten van levensonderhoud sterk beknot. De kruipende inflatie, toen 10% opliepen. zoals men dit proces wel noemt, is geleden, dan wordt het maar een s*e maanden moge de illusie wekkei droevige geschiedenis met de kosten Jat wij van deze draak bevrijd zijn, van levensonderhoud cn dus ook met Je geschieJenis van jaren leert ons, Je waarJe van onze gulden. Want hoe dat wij niet te gauw moeten juichen- duurder alles wordt, hoe minder de Nederland zit overigens niet alleen gulden waard is. in de hoek waar de slagen vallen. Een paar voorbeelden om het geheu- Dc First National City Bank uit gen op te frissen. De gulden van van- New York heeft onlangs een staatje daag de dag heeft een koopkracht gepubliceerd van de landen die van die bijna 50% (47,4%) lager is dan geldontwaarding te lijden hebben. In de gulden van 1945. En doen wij de Je laatste 10 jaar (1950 t/m ging er in Zwitserland gemiddeld per jaar 1,1% van de waarde van de schijn. De koopkracht is dus thans franc af; de Duitse mark zakte per maar 30% van de vooroorlogse koop- jaar 1,2%, de Belgische franc 1,1 kracht. de Amerikaanse dollar 2%, de Cana- Zouden wij toch dezelfde welvaart Jese dollar 2,4%, de Nederlandse gul- willen houden cn dus op zijn Jen 3,6%, het Engelse ponJ 4,195 minst elk jaar JezelfJe hoeveel- cn Je Franse franc 6%. heiJ goeJeren en Jiensten willen ko- Wij kunnen slechts hopen, dat dc pen als voordien, dan zal het inko- visie van prof. Witteveen juist zal moeten stijgen. Niet met het zijn- Op de spaarbankdag, gehouden percentage van de waardedaling de gulden, maar in voortdurend stij gende mate. op 10 juni jl., gaf deze aan het eind zijn inleiding over inflatie als zijn mening te kennen, dat het in de Zakt de waarde van het geld met toekomst mogelijk lijkt, tot een even* 10%, dan hebben wij 11,1% hoger wichtiger ontwikkeling te komen, ter. inkomen nodig om hetzelfde te kun nen kopen; bij 20% moeten wij 25% meer inkomen hebben, bij 50% da- gevaar kunnen beperken. zelfbedienings-bedrijven, nomische vlak. De produktiviteit in de detailhandel kan in hoge mate worden bevorderd door mechanisatie van de ar beid. Hiervoor zijn echter nieuwe en aanzienlijke investeringen noodzakelijk, die slechts rendabel gemaakt kunnen worden als de tijd gedurende welke de winkels „open" zijn verlengd wordt. De vereniging van zelfbedieningsbedrijven stelt dat men niet uit het oog mag - liezen dat alleen voor de inrichting het huidige aantal van tweeduizend zelf bedieningsbedrijven tachtig miljoen gulden geïnvesteerd is. De vereniging is van oordeel dat korting van de arbeidstijd in de detail handel gerealiseerd kan worden door toepassing van een roulatie-systeem, doch dit zal in de praktijk haars in ziens slechts mogelijk zijn als de onder nemer vrij is te bepalen wanneer er. door wie gewerkt wordt. Wat dit betreft is de ondernemer thans gebonden aan bepalingen in de winkelsluitingswet e.d. De vereniging van zelfbedienings-bedrij ven concludeert tenslotte dat de winkel sluitingswet zal dienen te verdwijnen, of grondig moet worden herzien. Conferentie in St. Andrews beëindigd TTET CENTRALE COMITÉ van de Wereldraad van Kerken heeft gisteravond in St. Andrews in Schotland zfjn zitting besloten; een zitting die meer dan tevoren in het teken van de eenheid stond. Dit bleek vooral uit de discussies, die werden gevoerd. Maar ook versterkte de Wereldraad zich. Niet minder dan acht groepen van kerken traden als lid toe. De Wereldraad van Kerken telt nu 178 kerkformaties als lid. I Verkouden DAM PO Bij oefeningen van de Amerikaanse luchtmacht in de omgeving van Bragg, Noord Carolina, zijn woensdag 30 van een groep van 300 parachutisten bij het neerkomen gewond. Zestien van hen zijn naar het hospitaal overgebracht. Door een navigatiefout verlieten de pa rachutisten de toestellen niet boven aan gegeven terreinen, en velen kwamen in de bomen terecht. De circa 2.000 afgevaardigden, van wie cr 200 uit Azië kwamen, bespra ken niet alleen theologische proble men, maar bemoeiden zich ook actief met de politiek. Zo is besloten, dat een delegatie van de Wereldraad van Kerken van 7 tot 14 december in Johannesburg besprekingen zal voeren met de vertegenwoordigers van de Zuid- af rikaanse kerken. De delegatie zal worden geleid door de Amerikaan dr. Frank Clark Fry. Ook dr. W. A. Visser 't Hooft is lid van deze delegatie. Verder heeft de Wereldraad de ker ken gevraagd de overgang van de jonge Afrikaanse staten naar de onaf hankelijkheid in alle opzichten te on dersteunen door o.m. met de regerin gen en de Verenigde Naties samen te werken. Met vreugde constateert de Wereldraad, dat een rij van Afrikaan se staten om onafhankelijkheid heeft gevraagd. Tegelijk spreekt de Raad uit, dat die volkeren, die nog afhankelijk zijn van buitenlandse machten of die nog ge regeerd worden door minderheden ccn eijen regering kunnen kiezen, Zinspelend op de spanningen in Zuid-Afrika herinnert het Centrale Comité nog eens aan de conferentie' van Evanston 1954, die elke vorm van rassenscheiding als in strijd met het. Evangelie en het wezen van de chris telijke kerk veroordeelde. De bijeenkomst in St. Andrews, verklaarde dr. Visser 't Hooft na de slotzitting van gisteren, is één van de meest productieve uit de geschiedenis van de Wereldraad van Kerken geweest. In vol ver trouwen kan men verder de al gemene vergadering, die het vol gend jaar in New Dehli wordt ge houden, voorbereiden. Dr. Visser 't Hooft deelde ver der nog mee, dat de besprekin gen met de rooms-katholieke waarnemers bijzonder gespannen: enwaren geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2