Jlieuiue gei itsdje (tfimrant trechtse advocaat wil een I proces over huidziekte jVrouw ziek geworden na j eten van margarine Slotparacle in La Courtine Familie van Powers terug naar Y.S. VAR behartigt belangen Indonesië in Den Haag Soldaten uit Mali bij onlusten betrokken In Kasai dreigt burgeroorlog Fidel Castro: Moskou en Peking zijn m h vrienden Engelsman van vier schilderijen bestolen WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 11953 CHRIST ELI ]K-NATIOIS AAL DAGBLAD „Staatvasttcb fs ghebfmtt mtjn hert ia tegfjcaspatt" PTT boerde goed Zie pagina 2 RUST in sigeunerkar Zit pagina f ROME stroomt vol Zie pagina 7 OUDE KUNST in Delft Zie pagina 9 {~YE MOGELIJKHEID, dal een nieuw bestanddeel van de „Planta-marga- rine de oorzaak is van de vreemde huidziekte, die sinds enkele dagen onderden slachtoffers heeft gemaakt, heeft niet alleen in Nederland paar ook in het buitenland grote ongerustheid verwekt. Terwijl bij de producent vai |Planta"-margarine, de N.V. Van den n Jurgens te Rotterdam, een .itensief onderzoek wordt ingesteld, JIT [omen uit het buitenland, vooral Bei en West-Duitsland, die de Planta- .argarine uit Nederland betrekken, ri verzoeken om inlichtingen t Een zegsman van het Unileverbedrijf Rotterdam verzekerde ons, dat de lamenstelling van de geëxporteerde 'Ianta-margarine de laatste tijd niet i gewijzigd. De samenstelling van de xport-margarine is nog zoals voor en ele weken. Margarine van deze samen lelling zal ook in Nederland in de han- worden gebracht ter vervanging 1 de pakjes, die ln afwachting van onderzoek, weer zullen worden in- Dr. v. Rhijn naar Raacl van State >L (Van onze parlementsredactie) Volgens onbevestigde berichten te verwachten alige staatssecretaris van sociale zak< n volksgezondheid, mr. dr. A. A. hijn, tot lid van de Raad van State als •volger van mr. A. M. Joekes. De heer Van Rhijn, die van 1950 tot 58 staatssecretaris was, is thans 67 jaar Hij is een vooraanstaande figuur ii Prot. Chr. Werkgemeenschap rtij v.d. Arbeid. (8 (f rerl het terrein van de Koninklijke eifiderlandse hoogovens en staalfabrieken IJmuiden zijn gisteren door .aioeg grondwerkers drie skeletten ge rij aden. Zij deden hun ontdekking bij t graven van een geul ten behoeve n riolering. Vermoedelijk heeft er met een graf uit de oorlogsjaren te en. Het terrein behoorde destijds tot zogenaamde „Westwall". Het is niet gesloten, dat er enige Duitse mili- begraven werden. Skeletten gevonden Het onderzoek wordt geleid door het researchlaboratorium van Unilever in samenwerking met de farmaceutische dienst van het rijksinstituut voor de volksgezondheid en de geneeskundige hoofdinspectie. Het bestanddeel, dat de laatste twee weken aan de margarine werd toege voegd is een nieuwe emulgator, een middel dat dient om in margarine de melk in fijn verdeelde toestand met de vetten te mengen. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities reeds meldden, Belkassem roept de Arabieren te hulp Minister Karim Belkassem van ae Alge rijnse rebellenregering heeft op de Ara bische ministersconferentie in Libanon geëist dat de Arabische landen alle dlplo- jiatike, culturele en economische banden met Frankrijk verbreken. Belkassem vroeg voorts om een spoed vergadering van de Arabische staats hoofden ter bespreking Van het Alge rijnse vraagstuk. Ook vroeg hij de Ara bische landen vrijwilligers af te staan voor de strijd om onafhankelijkheid in de Franse kolonie. Belkassem meende dat de Arabische landen zich krachtig dienden in te span nen voor evacuatie van de Franse- en de NAVO-strijdkrachten uit hun gebied. Overstromingen. Volgens officiële ge gevens zijn bij overstromingen die vorige week de Indiase staat Orissa hebben ge teisterd, 23 mensen omgekomen. veronderstelt de directeur-generaal de volksgezondheid, dat dit middel de oorzaak is van de merkwaardige huid ziekte, die bij enkele honderden mensen Ln het westen van het land was opge treden en die gepaard ging met hevige jeuk en vrij hoge koorts. De ziektege vallen waren voor het merendeel var een goedaardig karakter. De echtgenoot van een van de slacht offers heeft reeds aangekondigd, dat hij de N.V. Van den Bergh en Jurgens aansprakelijk zal stellen voor de kosten en schade, indien mocht blijken dat de veronderstellingen over de ziektever wekker juist zijn. Dié aankondiging kwam van een Utrechtse advocaat, wiens vrouw door de genoemde huid ziekte werd getroffen. De Nederlandse vierde infanterie-divi- e heeft gisteren aan het einde van haar jaarlijkse grote oefeningen in het kamp La Courtine, in het Franse depart* ment Creuse. van het gemeentebestuur La Courtine, de regionale autoritei- en van talrijke bewoners van de plaats afscheid genomen. Nederlandse en Franse militaire eenheden defileerden op het terrein voor het stadhuis voor de Ne derlandse generaal-majoor Van der Veen :n diens Franse collega generaal Lan- iade. De commandant van de troepen ir het gebied van Limoges, de militaire en de burgerlijke autoriteiten legden kran- bij het monument voor de gevallenen de twee wereldoorlogen. De burge ester van Ussel, de heer Var, over handigde geschenken aan de Nederlandse officieren. Brandt officieel kandidaat voor presidentschap De socialistische partij heeft de 46-ja- rige burgemeester van West-Berljjn, Willy Brandt, officieel aangewezen als de partij-kandidaat tegenover kanselier Adenauer in de algemene verkiezingen het volgend jaar. TAE OUDERS van Francis Gary -U Powers zijn vandaag per vlieg tuig uit Moskou naar de Verenigde Staten vertrokken. Zij zijn elf da gen in de Russische hoofdstad ge weest voor het spionageproces tegen hun zoon. Het enige wat mevrouw Powers tegen journalisten wilde zeggen was: „II iu meer van de reis genoten hebbei als de omstandigheden anders geweest Barbara, de vrouw van de vlieger, i: in Moskou achtergebleven. Zij hoopt een bezoek te kunnen brengen aan p mier Chroesjtsjef om hem clementie kunnen vragen voor haar man. Barbara is voornemens tot zaterdag blijven, indien zij dan nog niets v Japan: Doorman kan gewoon komen 'EN woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buiten- idse zaken, Ganis Harsono, heeft teren bekend gemaakt, dat de ;renigde Arabische republiek de '"donesische belangen in Nederland _1 behartigen na het in werking iden van de verbreking der diplo- itieke betrekkingen op 31 augustus Harsono zei verder dat de Indonisische akgelastigde in Nederland, de heer esanto Djojosugito, eind deze maand Nederland zal vertrekken. Engeland 1 de Nederlandse belangen in Indonesië «i» hartigen. d» De Nederla nds zaakgelastigde in In-I pesië, de heer Vixseboxse, zal Indone- op 30 augustus verlaten De perso- clsleden van de Nederlandse vertegen- lordiging zullen reeds voordien zijn rtrokken. Karei Doorman Jaar aanleiding van Sukarno's waar- ïuwing aan Japan, de Karei Doorman :t toe te laten in zijn havens, is in kio officieel meegedeeld: is geen wijziging in het besluit van David Pratt. Op 12 september begint Pretoria het proces tegen David "Pratt, tdacht van het plegen van de aanslag premier Verwoerd, op 9 april. Vermiste Duitsers. Ruim 15 jaar na het le van de Tweede Wereldoorlog zijn lens de organisatie van terugkerende igsgevangenen in Berlijn nog steeds >00.000 Duitse soldaten vermist. Japan het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman toe te staan van 8 tot 12 sept. een bezoek aan Jokohama te bren- Japanse functionarissen en de pers hebben weinig aandacht geschonken aan de berichten uit Djakarta dat het bezoek van de Doorman tot een crisis zal lei den in de betrekkingen tussen Indonesië en Japan. Een protest van de Indon^ sische ambassade tegen het bezoek heeft slechts de steun gekregen van twee of drie uiterst linkse organisaties. Meer spijtoptanten naar Nederland? (Van onze parlementsredactie) De toelating van spijtoptanten tot ons land zal "worden verruimd. Hiertoe heeft het kabinet volgens nog niet officieel bevestigde berichten besloten. Het gaat hier om de duizenden Indische Neder landers die na 1949 voor de Indonesische nationaliteit kozen en daar spijt van hebben. Deze bevolkingsgroep is in het bijzon der getroffen door de onlangs afgekon digde verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Neder land. Hun visumaanvragen werden door de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta behandeld en het schijnt niet mogelijk te zijn dat de Engelsen, die onze belangen in Indonesië willen trachten te behartigen, deze zaak geheel overnemen. In februari had de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, ondanks de scherpe kritiek van heel de Eerste Kamer vastgehouden aan zijn standpunt dat de toelating van spijtoptanten nog niet kon worden verruimd. De minister wilde toen niet verder gaan dan de toezegging: „Ik zal de ont wikkeling ernstig volgen. Raak ik ervan overtuigd dat er meer moet gebeuren dan zal ik het in het kabinet ter sprake bren- Dit laatste is nu inmiddels gebeurd. Chroesj tsjef gehoord heeft zal ook zij naar de Verenigde Staten terugkeren. De heer en mevrouw Powers werden vergezeld doo,r de arts van mevrouw, Lewis Ingran, de advocaat Carl Macafee en de vriend en adviseur van de heer Powers, So'l W. Cury. Zij maken de vlucht met een Russisch straalvliegtuig, het eerste waarvan de familie Powers gebruikt maakt. Toen Powers het vliegtuig zag, riep ,Wat een grote jet". President De Gaulle van Frankrijk heeft zich ten doel gesteld een conflict tussen deze twee Afrikaanse politici op te lossen. Rechts ziet men pre mier Mamadoe Dia van Sene- die reeds in Parijs ver blijft en links Modibo Keita, de eerste minister van Soedan. De laatste zal vermoedelijk dezer dagen in de Franse hoofdstad aankomen. Israël: verhoging belasting om wapens te kopen Het Israëlische parlement is gisteren an reces teruggekeerd voor een debat ver de verhoging van de indirecte be lasting. De Israëlische regering wil met het aldus verkregen geld circa 20 mil joen gulden wapens kopen. Premier David Ben Goerion maakte niet bekend om welke wapens het ging noemde ook niet het land waar de pens gekocht zullen worden. Brand voorkomen Vannacht omstreeks half twee merkte :n bewoonster van de St. Anna Zus terstraat te Schiedam, dat een man zijn fiets tegen het gebouw van de gemeen telijke sociale werkplaatsen izette, erop klom en een ruit indrukte. De man ging binnen, maar kwam na enige tijd buiten. De vrouw waarschuwde een buurman, die telefoon heeft. Deze belde de politie, die de werkplaats bin nendrong en daar op twee plaatsen brand ontdekte. Ook de braffdweer werd gealarmeerd, die juist van een brandje elders terugkwam. Het vuur werd spoe dig gedoofd. De dader is gearresteerd. Hij is psychisch gestoord. MET DE TROEPEN van de Ver enigde Naties schijnt de Kon- galese provincie Katanga van pre mier Moise Tsjombe ook de onlusten binnen haar grenzen te hebben ge haald. Nog niet nader bevestigde be richten uit Albertstad maken mel ding van ernstige onlusten, waarbij troepen van de kortgeleden onafhan kelijk geworden en deze week weer ontbonden Mali-federatie tegen po- litie-eenhéden van Katanga in het geweer zijn gekomen. Deze berichten waren de oorzaak een noodkreet van Tsjombe, die vai. V.N.-commandant eiste dat de soldaten van de Mali-federatie onmiddellijk zou den worden vervangen. De commandant was van mening dat de eis voorbarig was: er zou slechts sprake zijn van en kele opstandige elementen in de Mali gelederen, die gemene zaak maakten met horden Kongolezen die een wanordelijke aanval op het spoorwegstation vs Albertstad ondernamen. De wanordelijkheden in Albertstad werden bevestigd door de Belgische minister van defensie. Hy deelde mee, dat Belgische troepen in actie waren gekomen en getracht hadden de orde te herstellen. De Belgen wa ren nog in Albertstad in afwachting van de overdracht van hun taak 'aan de troepen van de Mali-federatie. De aanval op het station werd uitge- Fidel Castro heeft de vriendschap van zijn regime voor zijn commu nistische bondgenoten bevestigd met de verklaring, dat „wij vrienden zijn de Sowjetunie en de volksrepu bliek China". De verklaring van de Cubaanse minis ter-president, afgelegd in een rede voor congres van vrouwenorganisaties, vormt in feite een afwijzing van de ver zoeken van de Organisatie van Ameri kaanse staten om af te zien van commu nistische hulp en de gelederen van het westelijke halfrond te stuiten tegen de Russisch-Chinese penetratie. Castro herhaalde, dat de wereld zich tegen hen (de Verenigde Staten) keert voegde hier aan toe, dat de historie en vooruitgang van de mensheid wape nen zijn van een strijd tegen de Ver enigde Staten. Verder sprak hü de beschuldiging uit, dat de centrale inlichtingendienst van de Verenigde Staten de volgelingen van ex- dictator Fulgencib Batista probeert te organiseren voor een terugkeer van hun grote man naar Cuba. „Wij staan in de eerste loopgraaf van die grootse strijd tegen het roofzuchtige en uitbuitende imperialisme, tegen het bloedige en gulzige imperialisme, dat hier enkele van zijn grijpgrage klauwen verloren heeft", aldus Castro. Hij zei vervolgens: „Natuurlijke vijan den van de mensheid zullen d roberen deze loopgraaf te nemen en zoals voor vijanden van de mensheid natuurlijk zullen zij daarin niet slagen". Nieuw Amsterdam-V eenoord viert feest ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan. Een Amsterdamse delegatie Am sterdamse industriëlen hebben indertijd veel voor het dorp gedaan is al op bezoek ge weest en heeft onder meer kunnen genieten van een „op tocht" van versierde schepen, waarvan de foto iets laat zien. Koninklijk gezin nu op Capri Koningin Juliana en de andere le den van de Koninklijke familie zijn gisteren met het jacht Piet Hein uit Ravello op het eiland Capri aange komen. Zij zullen op Capri en het na bijgelegen Ischia verblijven, om ver volgens voor de Olympische Spelen naar Rome te gaan. voerd door Baloeba, vijanden van mier Tsjombe. Gisteravond werd Elisabethstad vernomen, dat de Belgen nog steeds het station verdedigen tegen de Baloeba. De Belgen hadden tot dat moment nog geen verliezen geleden. In een communiqué zei de regering van Katanga, dat de Malinese soldaten wei geren het gezag van hun, Afrikaanse of Europese, meerderen te erkennen. De Europese bevolking van Albertstad heeft een toevlucht gezocht in het militaire kampement van de stad. De moeilijkheden onder de Malinezen werden reeds eerder gevreesd. Na het bekend worden van het uiteenvallen van de Mali-federatie was reeds verzocht de troepen uit de landen van de federatie terug te trekken en te vervangen door Ieren. Hiertoe had het V.N.-gezag reeds i principe besloten. De commandant van de Belgische troe pen in Katanga, generaal Gheyssens, ontkende vandaag dat van een werkelijke muiterij onder de soldaten van de Mali- federatie sprake is geweest. Burgeroorlog Albert Kolondji, president van de „mijnrepubliek" in de provincie Kasai, waarschuwde gisteren voor burgeroorlog op grote schaal in Kasai. Zoals gemeld besloot Loe- moemba maandag Kongolese troepen naar de hoofdstad van Kasai, Loe- loeaburg, te zenden. Deze troepen zouden een einde moeten maken aan de stammenoorlog tussen de Loe- loea's en de Baloeba's. De Loeloea's groeperen zich rondom Loeloeaburg. De Baloeba's trekken naar Bakwange, waar Albert Kolondji de resi dentie van zijn „mijnstaat" heetf geves tigd. Kolondji maakte melding van gru weldaden bedreven door de Loeloea's. De ziekenhuizen zouden vol met gewon den liggen en tienduizenden vluchtelin gen stromen dagelijks zijn „mijnstaat" binnen. Hij heeft alle lichamelijk ge schikte mannen opgeroepen voor de be scherming van de grenzen van zijn repu bliek tegen de Loeloea's. Ook heeft hij twee jonge mannen naar het buitenland, Europa en Amerika, gestuurd om vrij willigers voor de strijd tegen de Loe loea's te werven. Kalondji sprak ook over de vor ming van een onafhankelijke „Oost republiek". In de Oost-provincie zou, na de arrestatie van senator Feele, het initiatief door anderen zijn door gezet. De nieuwe republiek heetf zich verbonden met Katanga en Kasai. Beide republieken, aldus Kalondji zullen ons helpen als de troepen van Loemoemba zouden trachten Kasai binnen le vallen. Arrestaties Aan arrestaties heeft het gisteren in Kongo niet ontbroken. In Leopoldstad werden vier Belgen door Kongolese sol daten ingerekend. Zij zouden geheime berichten naar het buitenland hebben gestuurd. In Stanleystad werden vier (Zie vervolg op pag. 9) Vlees met mest Een politieman, die gisteren dienst deed op het veemarktter rein in Groningen, ontdekte in een veeauto acht sinaasappelkisten met vlees. De kisten waren be smeurd met mest en ook op de bodem van de auto lag een laag mest. Een vleesgrossier uit Leeu warden had de party van 351 kilo verzonden met een vervoersbedrijf uit Beerta. Zij was bestemd voor een slager in Scheemda, die er ge haktballen van w-ilde maken om deze in zyn automaat te verkopen. De party vlees is door de vlees keuringsdienst afgekeurd en ver- i nletigd. Tegen de leverancier en tegen het vervoersbedrijf is pro- J ces-vebaal opgemaakt. ZWARTE MUIZEN WIT TERUG UIT DE RUDITE Zwarte muizen zijn wit teruggekeerd uit de ruimte, heeft radio Moskou ver klaard in een raadselachtig verslag over het Russische dierenavontuur in da In het bericht werd verslag gedaan van de gisteren in Moskou gehouden persconferentie waarop de muizen wer den tentoongesteld tezamen met de bei de andere satellietsterrn, Belka en Strel- ka. Volgens radio-Moskou waren de muizen van een speciaal ras dat zeer gevoelig is voor invloeden van buiten af. Zeer krach tige stralen hadden de zwarte huidjes in witte veranderd waardoor, aldus radio Moskou, geleerden in staat waren ge weest de gevaren van de kosmische stra ling vast te stellen. Maar gisteren nog heeft het Russische pesbuerau Tass in een Engelse uitzen ding verklaard dat er géén verandering was opgetreden in het pigmentgehalte van de donkere muizenhuid. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot donder- dagavond: Veranderlijke bewolking met JwlJ plaatselijk een bui. Overwe- mgflBbT gend matige wind tussen zuid cn zuidwest. Ongeveer *yVk dezelfde temperaturen. (Op- gemaakt om 11.15 uur) Donderdag 25 augustus: zon op 5.39, onder 19,44; maan op 8.58, onder 21.00; 29 aug. eerste kwartier. StrandvertvaclUing Storingsfront uit de golf van Biscaje brengt wisselvallig strandweer met af en toe wat regen cn een matige z.w. wind. Temperatuur in de middag ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: sterk wisselvallig strand weer, temperatuur blijft vrij aangenaam. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twen the Eindhovei Zd-Limb ibew. windstil Voor een waarde van zes ton De afgelopen nacht heeft de En gelse makelaar R. W. A. C. uit Lon den bij de Amsterdamse politie aan gifte gedaan van diefstal van vier kostbare schilderijen met een totale waarde van circa f 600.000 uit een woning in de Sloestraat in Amster dam-zuid. De makelaar vertoefde in ons land ten einde te brachten de doeken te verkopen. De kostbaarste der gestolen kunstwerken is de Rubens „Judgment of Paris" (f 400.000). De andere doeken zijn een aquarel van Renoir „Twee geliefden op bank" (f 80.000), een portret van een e vrouw van Gerard Terborgh (f 4.000) en een zelfde portret van Ver- spronck (f 6.000). Toen de Engelsman vannacht laat thuis een door hem voor twee maan den gehuurde woning aan de Sloestraat, waarvan de eigenlijke bewoners met vakantie zijn, trof hij een grote chaos Er wordt volgens de politie voor men kan nagaan, evenwel niets anders vermist dan de vier kunstwerkerj Bij het onderzoek is ook de hulp in geroepen van Interpol. Naar wij vernemen, zal de gecommit teerde voor Surinaamse zaken in Neder ig, -mr',H' V .de Vries- Per 1 januari 1961 zyn functie m Den Haag neerleggen. De heer De Vries, die deze functie twaalf jaar heeft vervuld, had onlangs aan de Surinaamse regering ontslag gevraagd, ■riij heeft een functie aanvaard in de de Suralco. Surinam aluminum company, in Suriname. Het ligt in de be doeling. dat mr. De Vries omstreeks maart naar Suriname terugkeert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1