Ook Nederlandse vlag waait nu in Rome Ned. waterpoloploeg gereed Olympische strijd voor Italianen zorgden voor uitstekende organisatie Olympische spelen beginnen OOO over twee dagen 3 IOC gaat definitie over begrip amateur opstellen Waterpololoting voor ons land niet ongunstig 't BRILI E\( E\TRI M BOSPLEIN 8 KATWIJK Hockeyers direct al tegen sterk India NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 Drie helicopters zullen boven Rome vliegen tijdens de Olympische Spelen c atleten, die gewond raken, snel naar e van de 55 eerste hulpposten te kunnen vervoeren. Het personeel van de posten bestaat uit 250 met zorg geselecteerde doktoren. Voorts staan ter beschikking 160 verplegers en verpleegsters, 50 bulancewagens en 200 mannen, die spe- 0 De Canadese meisjes in Rome heb ben de meest uitgebreide olympische garderobe. Zij bezitten een eenvoudige jurk voor op reis, een tweede voc ceremonie waarbij de 01. vlag gehesen zal worden, een derde voor de openings parade en ten slotte een gewaad voor feestjes en officiële recepties. 0 De telefooncentrale van het Olym pische dorp bezit telefoonboeken van alle belangrijke Europese steden. Om on verklaarbare redenen ontbreekt er één aan de collectie: de telefoongids van 0 De belangstelling van de autogram- jagers gaat het sterkst uit naar de im posante Russische basketbal-speler Kru- miih, die een lengte heeft heeft van 2.17.5 meter. De Rus wordt onmiddellijk omringd als hij een voet buiten het Olympisch dorp zet. 0 De waterpoloërs zullen bij de Olym pische Spelen aan het begin van elke wedstrijd een douche krijgen of zij w of niet. Hun zwembad kan namelijk slechts bereikt worden via een gang waar aan dak en muren douches zijn gemonteerd. 0 Verscheidene Australische en zwemsters, onder wie Jon en itsa Konrads, lijden aan een vorm van bint- vliesontsteking. Aldus verklaarde het organisatiecomité van de Olympische Spelen. De aandoening schijnt niet van ernstige aard te zijn. Als zich geen com plicaties voordoen, zullen de Australiërs binnen enkele dagen weer opgeknapt 0 In het Olympische dorp is de Via Russia herdoopt in Via Unione Sowietica. Volgens Russische bladen was tot de naamsverandering besloten nadat de au toriteiten erop waren geattendeerd dat Rusland slechts één van de republieken is van de gehele Sowjet Unie. Sport verbroedert Men houdt in Rome geen reke ning met politiek en dat stemt een mens gelukkig. Toen de Ned. ploeg maandagavond opmarcheerde naar de „vlaggenparade" stonden op een bepaald moment de Nederlanders, geflankeerd tussen de atleten van India die met hun gele tulbanden voor een fleurige noot zorgden en de Australiërs, gestoken in groene jasjes, tegenover de deelnemers uit Indonesië. Vriendelijk lachend ke ken beide ploegen naar elkaar en het moet ongetwijfeld geheel in de geest van baron Pierre de Couhertin zijn geweest toen Cees Kerdel, lei der van het Nederlandse team en overste Sriamin, chef d'équipc van de Indonesiërs, zich voor de lenzen van de fotografen broederlijk lieten vereeuwigen. (Var. onze speciale verslaggevers in Rome) Dinsdagmorgen Sedert gisteravond zeven uur waait ook het Nederlandse rood-wit- blauw aan een van de hoge witte masten in het Olympische dorp te Rome. Het plechtig hijsen van de vlaggen ditv keer waren veertien naties aan de beurt is een weinig boeiende en voor de atleten nogal vermoeiende plechtigheid. Even voor. zes uur al stelden zich de deelnemers en officials uit Peru, Columbia, Vietnam, Irak, Australië, India, Ghana, Malta, Dene marken, Turkije, Nederland, Indonesië, Kenia en Polen op en een half uur later marcheerden ze en maakten front naar de vlaggemasten. De marsmuziek werd afwisselend geblazen door soldaten van het leger en van de luchtmacht. De Jantjes van de vloot droegen de later te hijsen vlaggen. •e-1 groepjes i hebben verricht. Op die meesten van hen sledhibs enkele dagen van de Olympische spelen bij en dat is eigen lijk jammer. Iedere deelnemer zou het feest van begin tot eind moeten' kunnen meemaken, maar dat hangt natuurlijk samen met de financiën. „tactvol" de Nederlandse en Indo nesische ploegen naast elkaar ge plaatst. De chef de mission Kerdel Sriamin voerden een kort en leefd, maar misschien wat kil ge sprek en werden prompt door een aantal fotografen met een goede neus gefotografeerd. Onze meisjes, voorop Riet Koster van Feggelen, een bereids rood-bruin verbrande* maar stralende Ada de Haan, ei snelle Ria van Velzen, droegen het gebruikelijke witte hoedje parman tig op het hoofd. Blauwe blazer op witte blouse, het bovenste knoopj los, grijze rok, blauwe schoentjes met vrij lage hak en witte schoudertas alles hij elkaar een zeer nette maar ietwat fantasieloos samenge stelde kledij. Onze jongens in feite onze waterpolospelers, want de anderen zijn er nog niet: traden blootshoofds aan en droegen blauwe blazer, een wit overhemd, grijze broek, zwarte schoenen er geheel werd nogal opvallend be kroond met een oranje das. Het marcheren van onze ploeg wa iet om over naar huis te schrijven, it was kennelijk ook niet de bedoeling. Men liep in de pas en keurig achter elkaar en glimlachte erbij verontschul digend zoals alle Nederlandse in-de-rij- lopers dat doen. Voorop met flinke pas chef de mission Kerdel die eep uur eer der in zijn kantoor nog als een paard zat •erken en daarbij vanwege de hitte niet veel meer dan een wijde ochtendjas Aidhteireeniwoligenis wenden de volkslie deren van de veertien aangetreden naties gespeeld. Er waren wel enkele hymnes bij die niet of nog niet algemeen bekend zijn. Er gingen ook enflceiLe dundoeken omhoog die niet iedereen zomaar thuis kon brengen. Even dreigden de matrozen zelfs een vlag te hijsen die niet paste bij het lied dat gespeeld werd, maar deze kleine ramp kon tijdig door de regie wor den voorkomen. De Australiërs brachten de grootste ploeg op de been. Maar de Australische atleten waren er dan ook allemaal en blijven ook allemaal tot het einde van de spelen om dan gezamenlijk te vertrekken. Dait van begin tot eind samen uit en samen thuis is wel ideaal. De Nederlanders bijv. komen in Het Olympisch Comité van Formosa zal voortaan bekend staan als „Nationaal Olympisch Comité van de Republiek Chi na". De reeds in Rome aanwezige atleten zullen echter moeten deelnemen onder de landsnaam „Taiwan". Het besluit hiertoe werd op de eerste dag van het 57e congres van het I.O.C. genomen met 35 tegen 16 stemmen bij 2 onthoudingen. Vroeger heette het Comité van Formosa „Chinees Nationaal Olympisch Comité" maar het congres van 1959 te München had een streep gehaald door deze naam omdat het Comité niet geheel China ver tegenwoordigde. Het thans genomen be sluit betekent een compromis, dat in elk geval de atleten uit Nationalistisch China in staat stelt aan de Spelen te Rome deel te nemen, zij het onder de naam „Tai- Het congres besliste voorts dat judo op het program van de spelen van 1364 te Tokio mag worden geplaatst. Besloten werd voorts dat het 59e con gres in 1962 in Moskou gehouden zal wor den. Op deze stad werden 28 stemmen uit gebracht, tegen 23 op Nairobi en 6 op Stockholm. Vroeger werd reeds Athene voor het 58e congres in 1961 aangewezen. Een commissie zal worden benoemd die aan het congres te Athene een nieuwe definitie van het begrip „amateur" moet voorleggen. Dit op initiatief van de Zwit ser Albert Mayer die van mening is de Olympische amateurbepalingen aa huidige verhoudingen moeten worden gepast. Hierbij wordt echter niet gedacht aan een openstelling van de Spelen voor professionals. Het congres besloot dat van de 22 er kende Olympische sporten er tenminste 15 maar ten hoogste 18 op het programma van de zomerspelen moeten voorkomen. Een ander besluit houdt in dat op de kleding van officials en deelnemers aan de spelen geen ander embleem mag wor den gedragen dan een vlag of het officiële insigne van het Nationale Olympische Co mité. De atleten uit Nationalistisch China zullen op hun kleding niet de naam „Chi na" mogen dragen inplaats van „Taiwan". Een voorstel om de ambtstermijn vjn de president te beperken van acht tot vier jaar werd verworpen. Maar indien een president na 8 jaar herkozen worde zal dat slechts voor 4 jaar kunnen zijn. Men verwacht dat Avery Brundage met een zeer grote meerderheid, en wellicht met algemene stemmen, herkozen zal worden voor een periode van 4 jaar. De Ver. Arabische Republiek werd toe gelaten tot het lidmaatschap, maar de aanvragen van Somaliland, Cambodja, Gi braltar cn de Mali-federatie werden afge wezen omdat de reglementen van de be trokken Olympische comité's niet in orde werden bevonden. Voortaan zal de plaats, waar de Spelen worden gehouden, vijf jaar inplaats van vier jaar tevoren moeten worden aange wezen. De beslissing voor de Spelen van 1968 zal dus in 1963 worden genomen Een Russisch voorstel om nog zeven tak ken van sport aan te wijzen waaraan tijdens de Spelen zouden mogen deelnemen, werd niet in behandeling ge nomen omdat te laat was ingediend Het ging om schieten, boogschieten, roeien, wielrennen, handbal, baskethal en volleybal. Maar in het algemeen wilden de Russen dat vrouwen zouden kunnen deelnemen tijdens de Spelen aan alle tak ken van sport, waarin vrouwelijke deel neming door de internationale bonden is toegelaten, ook die sporten welke niet door het I.O.C. worden erkend. Uniformen De Australiërs -droegen mooie unifor men, vooral de meisjes die jurken droe gen van een kleur die het midden hield bussen geel en oranje. Opvallend was dat deze meisjes allemaal ook precies dezelf de nogal maskerachtige zware make-up droegen. Geel waren de tuilbanden van de Turken, blauw was hun colbert en wit do broek. Bruin de perfect gesneden costuiums van de atleten uit Peru. Rood de jassen van de Polen. Daar was nogal wat belangstelling voor de plechtigheid. De atleten van de naties niet aan de beurt waren, kwamen dankbaar voor de afwisseling aangeslen- terd en voorzagen de defilerenden van commentaar. Het was bijna half acht toen de Nederlanders konden inrukken. Ik toen nog even met Frans Kuiper kunnen praten. Frans Kuiper is de trainer van onze watcrpoloploeg. „Wij hebben vanmorgen een oefenpartjjtje tegen dc Amerikanen gespeeld en gewonnen", zei „maar dat zegt natuurlijk niets. Ze Wereldkampioenschap voetbal 1966 in Engeland Het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1966 zal in Engeland wor den gespeeld. Dat was het belangrijkste besluit van het 32e FIFA-congrcs, dat onder voorzitterschap van de Zwitser Ernt Thommen in Rome wordt gehouden. Drie landen Spanje, West-Duitsland 1 Groot-Brittannië hadden hun kan didatuur gesteld. Doordat echter Spanje zich voor de discussies ten gunste van En geland terugtrok, ging de „eindstrijd" tus- in West-Duitsland en Engeland. Toen gestemd was, bleek Engeland de gelukkige. Met 34 tegen 27 stemmen besloten de wedstrijden om de Coupe Ju les Rimet in 1966 in Groot-Brittan, spelen. Nederland, dat vertegenwoo digd door de heren A. H. Mariens, J. Egberts L. Brunt, stemde op West-Duii«land. De wedstrijden zullen, zo werd al aan gekondigd, in de maand juli in Londen, Manchester, Liverpool, Sheffield, Sunder land, New Castle en Birmingham worden gespeeld. Zeeliedenstaking. De 3.000 zeelieden die sinds enkele dagen in Southampton in staking zijn, hebben gisteravond besloten vandaag het werk te hervatten. Zoals be kend zouden ook 5.000 Londense haven arbeiders vandaag hun staking beëin- Cyprus. Aartsbisschop Makarios, pre sident van de nieuwe Cyprische repu bliek, heeft gisteren zijn kabinet vol tooid met de benoeming van Spyros Kypranou tot minister van buitenlandse waren vlug cn speelden niet slecht, we kunnen ze toch wel hebben. Sterke landen zijn Hongarije, Zuidslavië en Italië. En de Russen niet te vergeten. De Roe menen kunnen overigens ook wel i Zit er wat in „Zit Wat zal ik zoggen? Een vijfde plaats, een zevende plaats of een vierde? Het is in elk geval zo dat wij wat waterpolo betreft meekunnen en meetellen. We heb ben esn aardige ploeg, De jongens spelen een flinke en kundige partij, maar het kon beter". De heer Kuiper heeft er op ien gezellige manier wel de wind onder. ,Kom uit de zon jongens, laten we hier n die stoelen maa.r gaan zitten wachten" in tot mij: „Je moet er wel op letten en hard trainen anders kun je wel thuis blijven. Maatr het is een goed stel en ze hebben er plezier in". intussen allemaal niet meer bij te benen. In Rome gebeuren in het spor tieve vlak elke dag honderd verschrikke lijk belangrijke dingen. En ze gebeuren vrijwel allemaal tegelijkertijd en op plaat- vijf tot tien kilometer uit elkaar liggen. In het zon beschenen water vemlbad aan de Acqua Acetosa de kinderen Ilsa en John Kon- Ausbralië wervelwindtijden en op hetzelfde ogenlMik -spreekt een minister i-n het oude paleis in het centrum van de stad 'n groot aantal zeer behartigenswaar dige woorden ui-t over -het Olympische en varnfe idealen. In het hypermoderne congresgebouw van Romes tenboonstellingswijk zijn de leden van het internationale Olympische comité in ver gadering bijeen en tezelfdertijd trainen atleten met donkere huidskleur op de Via Appia Aratica voor de ma ra-tonloop. Ze snellen op hun blote voeten over het smeltende asfalt. Op de hypensnelle Olympische wielerbaan moet men een vreemdeling dn Rome en in de wielersport beduiden, dat hij niet met de wijzers de klok mee maar er tegen in, in het rond- moet rijden en op datzelfde moment laten twee zojuist uit Nederland gearri veerde speed-ale verslaggevers zich voor het eerst van bun leven neer op de duo Olympische scooter en leggen de bestuurder moeizaam uit waar ze heen willen. Nog twee na ditjes slapen en dan zullen op de avond van donderdag 25 augustus de eerste fluitsignalen klinken. De Nederlandse waterpolo- ploeg speelt dan om half negen te gen Zuid-Slavië. Dat wordt een vuur doop in het lauwe water van het zwemstadion. „Als we dat winnen" zei Frans Kuiper „zijn we half boven Met de hartelijke groeten van (links naar rechts) Rini Dobber, Ria v. Veisen, Jopie Troost en Sieta Posthumus Eén van de zeven topploegen HANS de Boer, Fred van Dorp, Henk Hermsen, Ben Kniest, Harry Lamme, Bram Leenards, Han Muller, Harro Ran, Wim van Spin- gelen, Harry Vriend en Fred van der Zwan zijn de elf waterpoloërs die onder de vakkundige leiding van coach Frans Kuyper op 25, 26, 27, 29 en 30 augustus de strijd aanbin den met de sterkste waterpoloteams ter wereld om een der fel begeerde medailles. Goud, zilver of brons, wat zal het worden voor onze nationale ploeg? Nederland heeft in de zwemsport ook bij het waterpolo altijd een voora staande plaats ingenomen. Op de Olym pische Spelen 1948 in Londep was een bronzen medaille de beloning. In Hel sinki vier jaren daarna lag een der tro feeën reeds voor het grijpen toen Joego slavië een protest indiende en de wed strijd die reeds door de Nederlanders Weer tegen Zuidslavië Zitten we nu weer met Zuid-Slavië in één groep? „Dat is toch wel erg toevallig". Dat was het eerste commentaar van Frans Kuyper, toen hij vernam hoe de loting voor het Olympisch waterpólotoemooi was uit gevallen. „Jongens, horen jullie dat? Weer Zuid-Slavië in onze groep. We hebben nog altijd een Olympisch'rekeningetje te vereffenen met die he ren. Het drama van Helsinki komt deze dagen telkens weer bij me boven". Frans Kuyper was overigens lang niet ontevreden met het resultaat van de door het oudste FINA-bestuurslid, de Engels- Fern, verrichte trekking. Het kan natuurlijk altijd beter, was zijn mening,: ant Australië en Zuid-Afrika, maar ooral die snelle en keihard spelende^, Australiërs, zijn niet voor de poes. Er zal echt hard moeten worden gewerkt om een plaats in de halve finale-groepen te krijgen. De algemene indruk bij de Ned. water- Als het maar niet te warm wordt... (Van onze speciale verslaggever in Rome) Vanuit de snikhete Italiaanse hoofdstad hopen wij u in de komende weken dagelijks een of meerdere facetten te belichten rondom de Olym pische Spelen, die overmorgen hier beginnen. Wat zouden de Spelen zijn zonder deelnemers? Daarom dit keer in eerste instantie naar het Olympi sche dorp. Je kunt makkelijker het hoofdkwartier van de NAVO dan het Olympische dorp binnendringen. De journalisten hebben wel een zeer ge wichtige perskaart gekregen, maar dat prachtige document alleen is niet voldoende. Die kaart ben je trouwens meteen al kwijt. Er voor in de plaats krijg je een aanvraagformulier waarop je je naam moet invullen en je middels je handtekening vraagt toegelaten te worden tot het Olympisch dorp en verklaart deze escapade voor eigen risico te nemen. Als dat alle maal voor elkaar is krijg je een dagkaart aan een touwtje, die je zichtbaar dragen moet. Als je het dorp weer verlaat krijg je in ruil voor die dag kaart je perskaart terug. In die dingen spelen de Italianen „Piet-\ling voor het eerste tewatergaan van de je Secuur". Van de andere kant ook weer royaal. Als je dat wenst krijg je voor je tocht door het dorp een talen sprekend en olympisch deskundig bege- leidstertje mee. Daar wordt geen hand voor omgedraaid. Ons begeleidstertje het kind spreekt zeven talen wees ons waar de chef de mission van de Neder landse equipe zijn intrek had genomen. De heer C. L. Kerdel was er niet en we werden ontvangen door de heer J. van Lier, een tevreden man, die vol lof was over wat de organiserende Italianen hebben gepresteerd. Or anje Vanuit de verte was al te zien dat wat men over heel de wereld de Hollandse zwemmeisjes noemt, beslag had gelegd op. het wedstrijdbad. Het was oranje wat de klok sloeg. Er was nogal wat belangstel zwemsters. Maar de nieuwsgierige currenten kwamen niet of nauwelijks aan hun trekken. De meisjes en ook de jongens trokken enkele baantjes, maar er werd niet om tijd gezwommen en er was geen haast bij. Het is warm in Rome en het water lauw. „Mij kan het niet warm genoeg maar de lucht direct boven het water lijkt me zo zwaar". „Kan ik die spullen hier laten liggen, of gappen ze hier?" vroeg een van de meisjes in stralende oranje badjas. „Laat jij dat maar gerust liggenzei de heer Kerdel, „dat verhaal van al die alsmaar stelende Italianen hoef je niet te geloven. Italianen zijn eerlijke men- zei de heer krijg de indruk dat de organisatie uil- stekend is. Ik ben overigens van plan de journalisten regelmatig uit te nodigen voor het houden van besprekingen". Vijf tegen één Op dc open ruilmarktvan het Olympische dorp krijgt men voor vijf Amerikaanse rood-wit-blauwe speldjes cén Russisch speldje met hamer en sikkel. Het embleem van Ethiopië (groen, geel en rond) is het meest fantasierijke en de speld jes van Cuba cn Rhodesië zijn het zeldzaamst. De Verenigde Staten hebben 40.000 speldjes laten maken en heb ben er elke deelnemer 25 verstrekt. Door deze grote hoeveelheid is de waarde gedaald. Ook de Russen hebben aanzienlijke hoeveelheden vervaardigd, maar elke deelnemer heeft slechts één speldje met het opschrift „Vii Olympiade". ENGELSE LEAGUE De uilslagen van de voetbalwedstrijden die maandagavond voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Eerste league: Blackpool—Tottenham Hotspur 13, West Ham United--Aston Villa 5—2. Tweede league: Stoke CitySunder- poloploeg was, dat de indeling niet on gunstig is en men is bepaald gelukkig met het feit dat Nederland in de allereerste wedstrijd al tegen Zuid-Slavië zal moeten aantreden. De jongens spraken met ontzag over de kracht van de Australische ploeg, hoe wel zij het er ook over eens waren, dat je bij het aanschouwen van een training hoogstens de snelheid van een team kan beoordelen en dat die snelheid dan nog niet eens wil zeggen dat er ook van hoog tempo sprake is. De kracht van Zuid-Afrika is min of meer bekend. Twee jaar geleden speelde een Zuidafrika-anse selectieploeg in Ne derland. De „springbokkies" hebben even eens een redelijk snel team, maar hun spelopbouw is tamelijk doorzichtig en de baltechniek matig. De oud-aanvoerder van het Nederlands zevental, Nico Luchs, was in dat team de ster zonder weerga. Tijdens het Olym pisch toernooi zal Zuid-Afrika het echter zonder de vroegere Robben-speler m< stellen aangezien hij nog steeds Neder- In groep 1 zullen Italië en Roemenië weinig moeite met Japan en de Ver. Ara bische Republiek hebben om zich voor de halve finale groepen te plaatsen. De strijd in groep 2 is meer open Rus land is zonder twijfel de sterkste maar Duitsland zal het niet gemakkelijk krij gen zich de beide Zuidamerikaanse lan den Brazilië en Argentinië van het lijf te houden. Vooral Argentinië schijnt over een goed en hardspelend zevental te be schikken. Voor België en Frankrijk ziet het er in groep vier niet gunstig uit. Hongarije ij zeker te sterk voor beide landen en waar schijnlijk hebben ook de Amerikanen weer een snelle ploeg op de been bracht. Het staat nog niet vast wanneer Ne derland tegen Zuid-Slavië speelt. De kans is zeer groot dat Harry Lamme en mannen al donderdagavond 25 augustus in het zwemstadion te water zullen moe ten. Zij Verlangen ernaar en dat is een goed teken. Groep 1: Italië, Roemenië, Jqpan, V.A.R. Groep 2: Rusland, Duitsland, Argenti nië, Brazilië Groep 3: Zuid-Slavië, Nederland, Zuid- Afrika, Australië. Groep 4: Hongarije, V.S., België, Frank- De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat; Groep 1: Japan V.A.R.ItaliëRoemenië, Roemenië V.A.R.ItaliëJapan, RoemeniëJapan, Italië—V.A.R. Groep 2: ArgentiniëBrazilië, Rusland —Duitsland, DuitslandBrazilië, Rusland —Argentinië. Duitsland—Argentinië, Rus landBrazilië. Groep 3: Zuid-Afrika—Australië, Zuid- SlaviëNederland, NederlandAustralië, Zuid-SlaviëZuid-Afrika, Nederland— Zuid-Afrika, Zuid-Slavië—Australië. Groep 4: BelgiëFrankrijk, Hongarije— V.S., V.S.Franknrijk, Hongarije—België, V.S.—België, Hongarije—Frankrijk. was gewonnen, moest worden overge speeld. De gedeprimeerde en verontwaar digde Nederlanders verloren en vielen terug uit de finale en als beste plaaU bleef toen over de vijfde. „We zullen zien wat het nu wordt' zegt Kuyper. „Dokter Tholen, die all jongens regelmatig heeft gecontroleerd is van menin-g dat de conditie prima Als we nu maar goed loten, dan zit van alles in." Ze willen het niet zeggen maar met „van alles" bedoelen zij brons of zilver, of misschien wel goud, Loting „Heel belangrijk is de loting", zo ve telde Cor Braasem, die ondanks het hei overkomen auto-ongeluk de reis als a sistente-coacht toch kon meemaken. „In totaal doen er zestien ploegen mee. zijn verdeeld in vier pools van vier. Nu zijn er vier sterke landen geplaatst: Rusland, Joegoslavië, Hongarije en Italië, die elk in een afzonderlijke pool uitko men. Er wordt geloot door de andere landen om te weten in welke pool zij zullen uitkomen. Loot Nederland nu bij voorbeeld samen met Roemenië, een zeer sterke ploeg, dan belooft dat bij zonder veel strijd, want dan komen drie topploegen in de eerste poolwedstrijden al tegen elkaar uit. Gunstiger is het in een pool met twee minder sterke teams te loten." „Onze ploeg is een van 'de zeven wereldtopploegen. De andere zes zijn die van Hongarije. Rusland, Joegoslavië, Italië, Roemenië en Duitsland", zo ver telt Cor Braasem. „Het enige dat wij mis sen, is het contact met sterke tegenstan ders. Het zijn vooral de landen achter het IJzeren Gordijn, die geduchte tegen standers zijn. Door veel contact met el kaar zij hebben volledige trainings kampen van een paar weken waarbij ze bij elkaar op trainingsbezoek gaan hebben deze ploegen natuurlijk een groot voordeel. Je leert immers meer van een sterke tegenstander dan van een team waar je geen moeite mee hebt. Wij zijn dan ook heel blij dat wij voor de Olympische ;n in het begin van deze maand van 1 tot 5 augustus, nog iets dergelijks kon den meemaken. Wij zijn namelijk op bezoek geweest bij onze Italiaanse col- t zou prettig zijn wanneer er meer geld beschikbaar was om andere landen, dan bij voorkeur die van achter het IJzeren Gordijn in Nederland uit te nodi gen. Dit geldt niet alleen voor de zwem sport, maar yoor de meeste andere tak ken. Wij zijn veel te veel od West-Eurooa georiënteerd. Overigens is het voor sportlui in de Oosteuropese landen natuurlijk veel ge makkelijker om op bezoek te gaan bij Het is voor de meesten van onze spelers helemaal niet mogelijk om meer dan een week of langer uit het dagelijks werk te breken voor de sport. Dit ligt daar anders, dat weet iedereen", zegt Cor Braasem en voegt daar aan toe, „maar bang zijn we helemaal niet voor Hard gewerkt Wat heeft de ploeg, die voor de defini tieve samenstelling uit 25 jongens be stond, nu gedaan voordat zij met een gerust gevoel naar Rome konden ver trekken? Ze hebben bepaald niet 6tilge- zeten. Er is hard, heel hard gewerkt. Tijdens de winter in het Amsterdamse Sportfondsen-bad. Sinds mqi was de groep wekelijks te vinden in het buiten van de Rivierenlaan in Amsterdam, het De Mirandabad. Daar werd onder de enthousiaste leiding van Frans Kuy- er en Co-r Braasem gezwommen en aterpolo gespeeld. Het eerste gedeelte van de training as zwemmen en Frans Kuyper spaarde zijn pupillen niet. Zes, acht of wel tien baantjes in hoog tempo zwemmen, dan rusten en daarop twee banen sprint. Voortdurend aangevuurd door Kuyper. zwemgedeelte duurde een klein uur de jongens die dan echt wel moe •en, verhuisden naar het andere Daar werd waterpolo gespeeld. De be hendigheid werd op peil gebracht en men gooide elkaar de bal op allerlei manieren speelde door, sprintte met het dob berende leer tussen de armen door het bad. Dit tweede trainingsgedeelte duur de ook ongeveer een uur en werd steeds besloten met een vrij pittige wedstrijd. We kunnen nu gerust zeggen, dat onze aterpolo-afvaardiging door en door ge traind is en toegerust tot de Olympische strijd. Nu, om met Cor Braasem te spreken, nog een beetje geluk bij de lo-ting en Nederland heeft ook op dit onderdeel van de Spelen een kans met medai-lle naar huis te komen. Voor een RUIME SORTERING naar SPECIAALZAAK VOOR OPTIEK ZIEKENFONDSLEVERANCIER LOTING NIET ONGUNSTIG UITGEVALLEN rvE LOTING voor het Olympisch hockeytoeruooi is maandagavond crricht cn heeft het Nederlands elftal in groep A met India, Nieuw Zeeland en Denemarken ondergebracht. Het bestuur de Int. Hockcyfcderatic stelde bij monde van de president, onze landgenoot jhr. L. J. Quarlcs van Ufford, de gedele geerden van de deelnemende landen voor dc reeds geplaatste landen, India, Paki stan, Duitsland .en Groot-Brittanic in dc vier groepen te loten. Nadat India hiertegen om nog altijd duistere redenen bezwaar had gemaakt, werd besloten de volgorde van Melbour- e 1956 aan te houden. De groepindeling kwam daarna als volgt uit de draaiende trommels; groep A; India, Nieuw Zeeland, Denemarken Nederland; groep B; Pakistan, Japan, Australië en Polen; groep C; Duitsland, Italië, Kenia en Frankrijk; groep D; Groot-Brittannië, Zwitserland, Spanje 1 België. Er wordt een halve competitie ge speeld. Nederland ontmoet zaterdag Nieuw Zeeland, dinsdag India en zater dag 3 september Denemarken. nummers een en twee van elke groep gaan over naar de kwartfinales. In deze kwartfinales speelt een groeps aar tegen een nummer twee van een andere groep. Daartoe wordt geloot. De aars van deze wedstrijden ontmoe ten elkaar bij loting in de halve finales. De winnaars van deze halve finales spe len tegen elkaar om de Olympische titel, de verliezers om de bronzen medaille. Het is met het Nederlands hockey- elftal ln de loting voor het Olympisch toernooi al net zo gegaan als met de waterpoloploeg. Beide teams zijn in een groep met de vermoedelijk sterkste ploeg van het titelgevecht Ingedeeld. Maar toch was men in het Nederlands hockeykamp niet ontevreden met het resultaat. Wanneer Nederland er In slaagt de hardheid van de Nieuw-Zcc- landcrs cn dc taaiheid van de Deense verdediging te doorbreken cn als tweede uit dc groep te voorschijn te komen, dan kan de ploeg van coach Anjcma in de kwartfinales ln ieder geval niet nog eens tegen India loten. Het best lijken de Belgen er af te zijn gekomen met hun indeling in de vierde groep met Groot-Brittannië, Zwitserland en Spanje. De Belgen maken op papier een redelijke kans als groepwinnaar naar de kwartfinales over te gaan. Het gaat overigens goed met de hockeyploeg in Rome. Te goed. „Het is gewoon verschrikkelijk", was de ver zuchting van de chef d'equipe Elink Schuurman. „Het eten in het Olympisch dorp is zo bijzonder goed klaar gemaakt en iedereen kan met dat Amerikaanse cafetaria-systeem zoveel krijgen, dat het een regelrecht probleem is geworden. Het gevaar is namelijk groot, dat de Jongens en dat geldt natuurlijk ook voor andere ploegen, zoals de zwem sters teveel eten. Ik heb de heren dan ook op dieet moeten stellen, want anders zijn ze ponden zwaarder geworden, nog voor de eerste wedstrijd moet worden gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7