|lietture geihsctje GTouranl Patrice Loemoemba matigt zich thans Federaal bestuur wint terrein Keren op de rijksweg: twee doden Honderden gevallen van vreemde huidziekte Barbara Powers schrijft Chroesjtsjef een brief Salarisverhoging voor beroepsmilitaire n Karei Doorman weer naar Nieuw-Guinea Amerikaans spion vraagt asiel in Sowjetunie BOOM MET SAPPIGE PEREN OORZAAK INCIDENT AAN HONGAARSE GRENS DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Adivertentae-afidieling TeL 31441 Eenenveertigste jaargagn no. 11952 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD „Stantbosticfj is gheblmn trign hert ia tcgjenspocf Hoop van AFRIKA Waarom viel A-BOM Olympisch NIEUWS JATRICE LOEMOEMBA is tevreden, stelt het volste vertrouwen in de Verenigde Naties en acht een beroep op bevriende landen niet lan- er nodig. Met deze mededeling verraste gisteren een zegsman van de [ongo, die de simpele ommewaai van de Kongolese politiez maar moei- [ongo, die de simpele ommezwaai van de Kongolese politiek maar moei- jk konden volgen. De uitspraak van de regering, die en dag eerder de Veiligheidsraad een ultimatum had gesteld, wam gisteren nadat het nieuws Veiligheidsraad zich achter [ainmarskjöld had geplaatst, ook Leopoidstad was doorgedrongen. In het ultimatum had Loemoemba rugtrekkin-g van alle blanke troepen Kongo geëist, de verschaffing van iegtuigtransport door de V.N. aan Kon- ilese militairen en de benoeming van li Afro-Aziatische commissie, die Ham- arskjöld zou moeten adviseren. Het euwe standpunt luidt nu: De regering voldaan over het feit dat de Belgische oepen zullen worden teruggetrokken, regering acht de sfeer goed. Ondanks dc goede sfeer is gisteren en incident tussen Kongolese en Ghanese soldaten ternauwernood voorkomen. De Kongolese troepen wilden de landingsplaats van dc veerboten naar Brazzaville be zetten. De Ghanese bezetting ok terug om een gevecht te oorkomen. Enkele schoten in de icht waren voldoende geweest, zei e commandant van dc Ghanese bezetting, maar wij moeten natuur lijk weer terugtrekken. Verondersteld wordt, dat dc vriende- ke houding van Loemoemba c.s. het is van een bezoek van de Rus- sehe ambassadeur. Deze zou hebben idelijk gemaakt dat Rusland zich niet irder wenst te binden. Ook zou Loe- unba van enkele Afrikaanse landen, het vertrouwen van de V.N. niet «nsen te verliezen, de raad hebben ge el zich wat te matigen. )e regering van Katanga en de legatie uit andere delen van Kon die in Elisabethstad met premier jombe van gedachten wisselen, ebben in een boodschap aan de iügheidsraad de vorming var n statenbond Kongo bepleit. Ge- ïld werd, dat de regering-Loe- lemba een duidelijk gevaar van )p rijksweg 11 bij Ede zijn gisteren i personen omgekomen en vijf ernstig Bond bij een botsing tussen een Ne- landse en een Duitse personenauto. Iet ongeluk gebeurde toen dc bestuur- rvan de Nederlandse auto, de 51 jarige tterdammer C. P. van der Ende, die vijf passagiers op weg was naar Ede, de rijksweg wilde keren om dc afrit ar deze plaats in te rijden. -s de zijweg abusievelijk voorbij reden en wilde, op aanwijzing van zijn ïevrouw Steenwijk-Van der Ende Berkel die was uitgestapt, via de ddenberm keren. Waarschijnlijk heeft rrouw Steenwijk de snelheid van de erende Duitse auto onderschat en haar er het teken ge-geven om terug te e Duitse auto ramde het voertuig, dat i midden op de weg bevond, in volle rt in de flank. Beide auto's sloegen r de kop en belandden ernstig be- adigd in de middenberm, e heer Van der Ende en zijn 83-jarige leder kwamen om het leven. De andere ieleden, mejuffrouw A. van der En- het veertienjarige dochtertje van me luw Steenwijk en de dertienjarige zoon i de familie Ouwendijk in Ede werden stig gewond. )e bestuurder van de Duitse auto, J. t Gelsenkirchen en G. A. Bertholt Essen, die naast hem had gezeten, tien ook ernstig gewond. loeder met kinderwagen pardoes tegen trein allen ongedeerd Op de viet knipperlichten bewaakte irweg in de Kerkewijk te Veenendaal per dag slechts twee goederentrei- passeren, is gisteren een moeder een kinderwagen pardoes tegen de i gelopen. Zij had de rode knipper den wel gezien, maar was doorgelo- i. De treinbestuurder had haar hele- il niet opgemerkt. Gelukkig had de op dat moment slechts geringe Iheid. De twee kinderen, resp. twee jaar, die in de wagen zaten, rden op de straat geslingerd. Wonder lexi wonder liepen de kinderen en 32-jarige moeder, mevrouw B. uit tnendaal, geen letsel op. De kinder- 'Hen werd praktisch niet beschadigd. 'ongc bader verdronken. In Bloemen- il aan Zee is gisteravond de 13-jarige terman Ritsema uit Amsterdam ver- onken. Verdronken. Het tweeëneenhalfjarig igetje J. F. G. M. Braam, uit Beekber- 's gistermiddag toen hij aan het spe- i vvas met een buurmeisje in een regen- terput gevallen en verdronken. communistische infiltratie vormt. De bevolking heeft geen vertrouwen meer in Loemoemba, aldus de bood- In een radiotoespraak deed premier Tsjombe gisteren een beroep op de Kon golese -troepen. „Loemoemba heeft u ver raden", aldus Tsjombe, die de militairen verzocht zich te verenigen met de denk beelden van een Kongolese confederatie. Zij zouden dan verzekerd zijn van hun soldij en een behoorlijk levenspeil. Katan ga zal binnenkort een delegatie naar Leopoidstad sturen om alle belangheb bende politieke partijen in Kongo aan te sporen, de Kongolese statenbond te steunen. Legerfunctionarissen in Leopoidstad deelden gisteren mee, dat een begin is gemaakt met het overbrengen van Kon golese militairen naar Loeloea-burg. De militairen zouden daar een einde moeten maken aan de stammenoorlog. Men maakt gebruik van vliegtuigen van de Belgische maatschappij Sabena. De troepenverplaatsing, de eerste van het gereorganiseerde Kongolese leger, Is waarschijnlijk ook gericht tegen Albert Kalondji, een politieke tegenstander van Loemoemba, die in Kasai een onafhankelijke mijnstaat heeft uitgeroepen. Kalondji zou in federaal verband willen ken met Katanga. Staten bond De voorstanders van een statenbond behaalden ook in de Kongolese Senaat een overwinning. Met 38 tegen twee stemmen werd besloten, de regering- Loemoemba te verzoeken senator Fele op vrije voeten te stellen. Fele werd gevan gen gezet nadat hij de V.N. telegrafisch had verzocht de vorming van een staten bond te bevorderen. De voorzitter van de senaat, Ileo, is ook voorstander van een dergelijke bond. Uit Londen komt het bericht, dat president Kwame Nkroemah van Ghana, die wel eens de grote man van Afrika wordt genoemd, zal be middelen tussen Leopoidstad en Eli sabethstad. Het optreden van Loe moemba, die ontzag heeft voor de Ghanese president, zou Nkroemah reeds herhaaldelijk met zorg heb ben vervuld. Tot openlijke kritiek is het echter nog niet gekomen. Vrij onschuldig en waarschijnlijk NIET besmettelijk (Van een onzer verslaggevers.) Een vreemde huidziekte, die ge paard gaat met hevige jeuk en vrij hoge koorts, heeft sinds enkele da gen in het westen van het land hon derden mensen getroffen. De ziekte heeft een vrij onschuldig karakter en is waarschijnlijk niet besmette lijk. Huidartsen in Rotterdam, Den Haag, Lelden en Amsterdam zijn druk in de weer om uit te zoeken waar de ziekte vandaan komt en hoe zij ontstaat. Voor zover men kan nagaan, komt de ziekte tot dusver alleen in Nederland voor. Aan vankelijk dacht men aan dé blaasjesziek te, die vorig jaar de ronde deed. na uit Duitsland te zijn overgewaaid. Maar na nauwkeuriger onderzoek stapte meix van deze diagnose af en ontdekte men dat de ziekte een gevolg moet zijn van een ver gif. Thans wordt niet alleen door de far maceutische hoofdinspectie naar de ziek teverwekker gezocht, maar ook de Keu ringsdiensten voor waren zijn daarom bij het onderzoek ingeschakeld. Over het algemeen neemt dc ziekte geen ernstige vorm aan. Van de honder den gevallen, die in het westen des lands reeds zijn geconstateerd, hébben er maar een paar een ernstig karakter, zodat op neming in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Het ziektebeeld verloopt ook ver schillend. In sommige gezinnen is slechts één geval geconstateerd, doch in andere is bijna het gehele gezin getroffen. Voor alsnog heeft men echter geen reden te dat de ziekte besmette- Boven de Stille Oceaan heeft een Amerikaans vliegtuig jacht gemaakt op de capsule die door de kunstmaan Ontdekker-14 was afgeschoten. Op de eerste foto ziet men de nylon lijnen die het vliegtuig uitwierp in een poging om achter de capsule en haar parachute te komen. Twee maal ging het mis. Actie voor gezin uit Kongo De Bredase kamer van koophandel, het departemOTit West-Brabant van de maat schappij voor nijverheid en handel, en de Brabantse werkgeversvereniging zijn een landelijke actie begonnen ten be hoeve van een uit Kongo teruggekeerd zwaar getroffen Belgisch gezin. De Bel gische minister van volksgezondheid heeft tot adoptie van dit gezin geadviseerd. De betrokken actie zal op 1 oktober be ëindigd worden en heeft de instemming van de Belgische ambassadeur. Het te adopteren gezin bestaat uit negen personen, van wie zeven kinde- De vader, vroeger schoolhoofd het Belgische i gezondheid op 9 juli van dit jaar muitende soldaten neergeschoten. Venezuela. Volgens het dagblad LI Mundo worden in Venezuela de lucht en zeestrijdkrachten gemobiliseerd te gen een mogelijke aanval van de Domi nicaanse republiek. In de haven Maracaibo, waar de rijke olie-velden van Venezuela liggen, bevinden zich reeds marine-eenheden, zo schreef het blad gisteren. Verzoek om een onderhoud DARBARA POWERS heeft giste- -*-* ren een beroep gedaan op pre mier Chroestjsjef om haar te ont vangen, zodat zij om gratie kan vra- Dit is mejuffrouw A. RadJcewitsj, die de twee Russische ruimtehondjes gistermiddag terzijde stond op een persconferentie in Moskou, waarop binnen- en buitenlandse journalisten de gelegenheid kregen kennis te ma ken met de wat zenuwachtige Belka (rechts) en Strelka. Ook de rest van de levende have der kunstmaan werd getoond: niet minder dan veertig muizen, twee ratten, insecten, plan- verscheidene graansoorten, waaronder mais en tarwe, graszaden, erwten, uien, mensenhuid, konijnen huid, kankercellen, verscheidene soorten darmmicroben, stafilococcen en verschillende soorten bacterio- gen voor haar man. Haar advocaat heeft aan het Kremlin een brief drie baldzijden overhandigd die met de hand door Barbara geschreven Het verzoek van mex'rouw Powers gesteld in eenvoudige woorden. Zij gaat niet in op de zaak en vraagt niet om zijr vrijlating, maar zij beperkt zich meer toi een dringend verzoek, dat de sowjet- premier hara ontvangt, zodat zij haar hart kan uitstorten. De Amerikaanse advocaat Parker deel de mee, dat de advocaten zich er niel mee bemoeid hebben, „omdat wij wilden dat zij zou zeggen wat zij op haar hart heeft in haar brief aan Chroesjtsjef'. Barbara Powers baseerde haar brief op het" feit, dat zij de vrouw van Francis Gary Powers is en dat zij de Sowjetunie niet wil verlaten voordat zij een kans heeft Chroesjtsjef te spreken. Naar vernomen wordt hebben de ouders Chroesjtsjef nog niet om eer derhoud verzocht, omdat zij denken dat het beter is op dit ogenblik alleen Ba: bara te laten handelen. Parker zei, dat Barbara boekingen heeft voor het Sabenatoestel, dat zater dag via Brussel naar New York gaat dat zij zal gaan als Chroesjtsjef haar w gert te ontvangen. aan president Brczjnef, daar haar te staan is gegeven, dat dit nog wel enige tjjd op zich zai laten wachten. Het Amerikaanse weekblad New?\ weet met stelligheid te melden dat Chroesjtsjef in september de opening van de Algemene Vergadering van de V.N. New York zal bijwonen. Ook waarschuwt het blad zijn lezers iet verbaasd te zijn als inaarscnall: Tito in het hoofd van de Zuidslavische dele gatie in New York zou verschijnen, „want is wat Zuidslavische vertegenwoor digers aan Aziatische en Afrikaanse ge delegeerden hebben verteld". De derde poging was raak. Men ziet hier hoe de parachute uit haar vorm wordt getrokken door de (vaag ziohbare) nylon draad, die zich achter de touwen heeft gehaakt. De lijn wordt ingehaald en de ruimtecapsule nadert het vlieg tuig. Voor het eerst werd een voorwerp uit de ruimte in de lucht opgevangen. Maximaal vijftien procent (Van onze parlementsredactie) IN DE MINISTERRAAD is men het eens geworden over de verho ging van de salarissen van beroeps officieren en beroepsonderofficieren. Voor technische onderofficieren bij de land- en luchtmacht zal de salaris verhoging naar verluidt twaalf tot vijftien procent bedragen. Voor onderofficieren zonder spe- Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat Hr. Ms. vliegkamp- schip Karei Doorman na een bezoek aan Japan in de eerste helft van september zal terugkeren naar Nieuw-Guinea om vandaar de reis te vervolgen via de zui delijke Stille Oceaan waarbij een bezoek aan Auckland in Nieuw-Zeeland zal wor den ingelast. Het smaldeel 5 (het vliegkampschip en Hr. Ms. onderzeebootjagers Groningen en Limburg) zal naar Nederland terugkeren via Kaap Hoorn. Ook in Zuid-Amerika zullen nog enige havens worden aange daan. Verwacht wordt dat de schepen medio december in het vaderland zullen terugkeren. Von Braun gaat naar de maan In een interview met de Westduitse krant Berliner Zeitung heeft de Ameri kaanse atoomgeleerde Wernher von Braun gezegd dat de Verenigde Staten binnen drie jaar een bemand ruimteschip om de maan zullen zenden. In het interview, dat vandaag versche nen is, spreekt von Braun over een op merkelijke vooruitgang van het Ameri kaanse Saturnus-project. „Ik ben vastbesloten zelf met een van de eerste ruimteschepen naar de maan te vliegen", aldus von Braun. „De Ameri kaanse geleerden denken echter niet slechts aan een reis om de maan maar zullen ook proberen met de Satümus een landing te maken". Von Braun her innerde er aan dat de Sowjet-raket met grote snelheid op de maan was afge vlogen en te pletter was geslagen. „Onze Saturnus zal zodanig afgeremd worden dat de neuskegel met instrumetlr ten onbeschadigd zal blijven", aldus de geleerde. „In 1961 staat de lancering de eerste bemande raket op het pro gramma. Socialisten tegen generaals van Bimdeswehr De Westduitse Sociaa-l-democratischö partij heeft gisteren verklaard dat het recente verzoek van do Bundeswehr kernwapens, een slag betekent voor buitenlandse politiek, met name wat de hervatting betreft van de ontwapenings conferentie tussen Oost en West In de partijverklariogen wordt gezegd dat de leiding van de Bundeswehr door vast te houden aan de uitrusting kernwapens, twijfel beeft gezaaid aa verzekeringen va-n de regering-Adenauer dat de Bondsrepubliek alle internationale ontwapeningsovereebkomsten zal ciale scholing en voor officieren zal het percentage lager liggen. De minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, zal de zaak binnenkort in de com missies voor georganiseerd overleg aan de orde stellen. Volgens onbevestigde berich ten wil de minister de salarisverhoging reeds op 1 oktober doen ingaan. Dit zou dan in overeenstemming zijn met de wens die de Tweede Kamer on langs bij het debat over de defensienota naar voren heeft gebracht. Er was toen sprake van, dat de verhoging pas 1 ja nuari in werking zou kunnen treden en de Kamer vond dat wel wat laat De ver hoging is bedoeld als ondersteuning van de wervingscampagne voor vrijwilligers. Slaagt deze campagne, dan kan de duur van militaire dienstplicht worden ver kort. In het georganiseerd overleg is inmid dels in beginsel overeenstemming bereikt over het inhalen van de achterstand die het vrijwillig dienend personeel in april 1958 heeft, doordat het lager en middel baar burgerlijk rijkspersoneel toen de sa larisverhoging van drie procent heeft ge kregen. Uitkering ineens Er komt nu een uitkering ineens. Voor de militairen tot en met de rang van tweede luitenant, die op 1 januari van dit jaar in werkelijke dienst waren, zal over het jaar 1960 voor elke maand f 15 worden uitgekeerd. Voor beroeps- en reserve-officieren in de rang van eerste luitenant en kapitein is dat bedrag f 30 per maand. Officieren met de rang van majoor en hoger krijgen geen uitkering, omdat voor hen in 1958 geen achterstand is ontstaan. 99 VLADIMIR SLOBODA, een Ame rikaan die op zes augustus var dit jaar uit West-Duitsland is ver dwenen, heeft politiek asiel gevraagd in de Sowjetunie. Volgens radio Mos kou is hij geïdentificeerd als een lid van de staf der Amerikaanse mili taire inlichtingendienst in West- Duitsland. Het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg bevestigde de verdwijning en volstond verder met de mededeling, dat Sloboda op het tijdstip van zijn verdwijning „slechts zeer beperkte toegang had tot ge heime inlichtingen". Volgens de Izwestia. die een artikel 5 asiel-aanvrage wijdde, was Sloboda ice-leider van een afdeling van de stad Een Oostenrijks, douane- ke peren in het oop kreep. ze van t riendschappelijk pc- de fiets en het teweer In be- beambte heeft een interna- Hij vergat alles over dc koude baar) over het prikkeldraad slag tionaal incident en een repen oorlop zette zijn fiets en pc- De llonparen vatten dit cel,: Belde Honparen plnpen toen kopcls uit een communistisch weer tegen dc boom en bc- ter op als agressie en openden weer naar eigen land machinegeweer ontlokt, door- pon Cr in ie klimmen. Toen het vuur op de onschuldige Terwijl de Oostenrijkse dat hu een ogenblik de koude floot een Hongaarse kogel bo- Oostenrijker, die voor zijn Ie- gering btzlg is een fel protest oorlog vergat. ven zpn hoofd door de blade- ven moest lopen om dekking op te stellen tegen het schen- ren. waardoor het peren be- te zoeken. den van Oostenrijks grond- De 34-jarige Josef Halder gon te regenen. eeWed was op patrouille langs de Haider dacht dat dit een Twee Hongaren overschre- waarschijnlijk disciplinaire Hongaarse grens bij Halbt- grapje van de Hongaren was. den vervolgens de grens en maatregelen genomen worden terwijl een Haider in be- wegens het schenden van z(jn nam de tweede plicht. 513-1 spionagegroep in Oberursel. Sloboda, die zijn vrouw en drie kinderen achterliet in Frankfort, zou hebben verklaard, dat zijn taak hem tot de overtuiging bud ge bracht dat de Amerikaanse regering vol ledige spionage, misleiding en chantage, provocatie en schijnheiligheid nastreeft. De in Polen geboren Amerikaan zou hebben gezegd, dat de meerderheid van de agenten die Amerika naar Oost-Duitsland, dc Sowjetunie, Polen, Hongarije en Tsjcchoslowakije stuurt, daartoe worden gedwongen door chan tage, bedreigingen cn omkoperij. De toenemende stroom van Amer kaanse spionnen is een onderdeel van d intensieve voorbereiding van een nieuw, oorlog, aldus de Izwestia. Plannen zijn gereed cm belangrijke objecten er. ge hele steden in de Bondsrepubliek te ver nietigen, als de geallieerden zich moeten terugtrekken. Zo zou o.m. het inunderen het Rijndal op het programma staan. De vluchten met de U-2 zouden, volgens Sloboda, tot doel hebben de objecten voor bombardementen in kaart te brengen. Slo- boda's afdeling, de 513-1 groep beschikt deze kaarten. Norstad zal niet aftreden Generaal Lauris Norstad, de opperbe velhebber van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten in Europa is niet van plan af te treden. Dit heeft een woordvoerder van het hoofdkwartier van de generaal nabij Parijs vanochtend verklaard naar aan leiding van een dagbladbericht waarin Norstads aftreden in de komende herfst werd gemeld. „Dienstregeling ballonsatelliet De ste-nrewacht rfce Utrecht versitrekt de volgende opgave van tij-den van passeren over Nederland van de Amerikaanse bal lonsatelliet: 23 augustus 22.20 uur 24.37 uiur; 24 augustus 21.59 uur 23.55 uur; 25 augustus 21.37 uur 23.43 uur, steads vrij hoog aan de hemel. Het aangegeven tijd stip is het hoogste punt van de baan. De satelliet is ongeveer vijf minuten ervoor en erna zichtbaar gaande van west na-ar Seinen van PTT naar Echo I De Nederlandse PTT lieeft gebruik ge maakt van de mogelijkheden die de Ame rikaanse ballonsatelliet Echo I haar van nacht te bieden had cn sein- en reflectie- proeven genomen. Eerst zond men gister avond om half zeven seinen naar de sa telliet en later, om tien voor drie in de nacht, nam men de proeven nogmaals, beide malen met bevredigend resultaat. Vooral vannacht had men goede kansen seinen uit te zenden, die men duidelijk kon ontvangen. Chinese kunstmaan. Het weekblad Newsweek schrijft dat de Chinese com munisten er op 1 augustus ter gelegenheid van de 33ste verjaardag van China's Rode leger niet in geslaagd zijn een kunstmaan in een maan rondom de aarde te brengen. De raket ontplofte op de grond, aldus Newsweek. Wisselend bewolkt ^1^. Dc Bilt verwacht tot woensdagavond: 1 Wisselend bewolkt met hier |Hkl cn daar een bul. Matige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 24 augustus: zon op 5.38, op 7.49, onder 20.35; Strandverwacliting Morgen zonnige perioden met een kleine bulenkans en een frisse z.w.-wind. Temperatuur in de middag ruim 20 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: matig tot goed strand weer, nog licht onstabiel en fris door zee wind. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. liji!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1