Hammarskjöldfiat van V eiligheidsraad Mictiwc ÖTouranl Belka terug en uit Strelka ruimte Kleine wagens worden groot in Amerika weer wss© A. J. Tennissen verongelukt Russische resolutie kreeg geen kans Spoorwegongelukken eisten drie doden De Gaulle wil federatie van Mali behouden MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Aboninementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11951 CHRISTEL1JK-ISATIOISAAL DAGBLAD „Stantoasticfi is gljcblma thyn bert ia tcQt^easpaet" Stilte voor de storm Zie pagina 5 ROME stroomt vol Zie paginc6 en 7. BEURTSCHIPPERS van de lucht (Zie pag. 9) Op de Amersfoortseweg nabij Apeldoorn is zaterdagmiddag de 49-jarige automobi list A. J. Teunissenuit Almelo b'j een frontale botsing om het leven gekomen. De heer Teunissen reed met zijn wagen in de richting Apeldoorn. Door onopgehel derde oorzaak zwenkte zijn wagen plotse ling naar links en botste frontaal tegen een hem tegemoetkomende vrachtwagen. De heer Teunissen was op slag dood. Bei de wagens werden zwaar beschadigd De heer Teunissen was sinds november 1959 werkzaam bij de textielfabriek Jan sen en Tilanus te Almelo als commercial manager. In de oorlog deed hij verzets werk; daarna was hij bestuurslid van de Stichting 1940-1945 te Amsterdam. DE |E VEILIGHEIDSRAAD heeft de rol die secretaris-generaal Ham- marskjöld in Kongo speelt, vannacht stilzwijgend goedgekeurd. Een debat van dertien uur werd beëindigd zonder een enkele beslissing te ne men waarin zijn optreden wordt afgekeurd. Dag Hammarskjöld had de raad meegedeeld dat hij zal blijven handelen in overeenstemming met zijn eigen opvattingen, tenzij de raad hem bepaalde richtlijnen geeft. De secretaris-generaal verzocht de raad in spoedzitting bijeen te ko men, nadat premier Loemoemba van Kongo hem ervan had beschuldigd te handelen in strijd met de resoluties van de Veiligheidsraad. De raad kwam gisteren bijeen en verdaagde de zitting vanochtend om 6.47 uur Nederlandse tijd voor onbepaalde tijd. De Russen hebben tijdens het de bat een resolutie ingediend, waarin TAE RUIMTE staat open voor de mens, verklaarden Russische geleerden ■*-' zaterdagavond triomfantelijk nadat de ruirrUehonden Belka en Strelka hun bazen kwispelstaartend tegemoet waren gerend. Voor de hon den was het kennelijk een kleinigheid, die achttien omwentelingen op 320 kilometer hoogte om de aarde in 27 uur, maar de commentatoren van radio Moskou konden geen woorden vinden om de Russische geleerden met hun ongetwijfeld schitterende prestatie te complimenteren. Zaterdagmorgen 8.30 u. Nederlandse ty d Moskouse planetarium zei -Óver de veronderstellingen van een ruimtevaartuig zich losmaakte en tien spoedige bemande ruimtevaart, kilometer van de vastgestelde en „Een mens is geen hond". strikt geheim gehouden plaats terug werd gevonden. Hoewel de twee „ruimtevaarders" nog altijd niet den volike zijn getoond, laten Russen geen gelegenheid ►oribij gaan om te verklaren, dat de reis in de reusachtige „kennel', die groot genoeg is om een mens te vervoeren, de hon den uitstekend bevallen is. Vanzelfsprekend, zeggen de geleerden, al leen de gewichtloosheid was nieuw, voor de rest was de toestand in de ruimtecabine volstrekt eender met die op aarde. Ook de andere dieren, (ratten, muizen en vliegen) en de planten (zwammen en microscopische water planten) hebben de achttien omwente lingen goed doorstaan. Ben bloem bloeide nog steeds, de muizen knabbel den opgewekt aan crackers en de vlie gen dartelden springlevend in hun „ruimte-flesje". Terwijl vanuit Moskou geleerden met he likopters naar de landingsbaan van het ruimtevaartuig werden vervoerd, waar zij ijlings met het onderzoek begonnen, werd in vele talen een voor de hand liggende gedachte uitgesproken: De eerste ruimtevaarder zal wel de Rus sische nationaliteit hebben. In Wash ington noemde men de veilige terug keer van de honden een „spectaculaire prestatie in de race om het eerste be mande ruimtevaartuig". Aangekondigd werd dat over drie weken weer een Ontdekker-satelliet zal worden gelan ceerd. Deze Ontdekker zal echter geen dieren vervoeren. De directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank, prof. Lovell, meent dat de Russen op het punt staan een bemand ruimtevaartuig te lanceren. Wij zijn met grote snelheid in een nieuw stadium, van het ruimteonderzoek gekomen, al dus prof. Lovell. De Britse geleerde ziet overigens niet veel venschdl in de ken nis van Amerikaanse en Russische technici. Tussen de stroom van enthousiaste berichten kwam uit Rusland een even voorzichtig als nuchter com mentaar: Tsvetof, directeur van Marokko is tegen een onafhankelijk Mauretania Marokko zal protesteren tegen de ver lenging van de onafhankelijkheid aan Mauretania, aldus heeft koning Moham med V zaterdag verklaard. Mauretania, het woestijnkoninkrijk dat ten zuiden van Marokko ligt, zou in november zijn on afhankelijkheid van Frankrijk verkrijgen en daarmee de laatste van de naties der Franse gemeenschap worden die volledig vrij zijn. Koning Mohammed heeft de Algemene Vergadering van de V.N. verzocht het probleem in haar eerstvolgende zitting te behandelen. De Marokkaanse monarch zei dat Mau retania het toneel is geworden van ma noeuvres die er op gericht zijn het af te scheiden van Marokko. Hij zinspeelde op besprekingen die thans gevoerd worden tussen de Franse regering en premier Moktar van Mauretania. Marokko be weert dat Mauretania een natuurlijk deel van Marokko is en geamputeerd werd tij dens het Franse bewind. Brand op rondvaart boot te Rotterdam Ruim tachtig passagiers van een rond vaartboot die gistermiddag door de Rot terdamse havens voer, moesten opeens san de Schiehaven debarkeren omdat er tn de machinekamer een brandje was uit- <ebroken. De brandweer was het vuur tpoedig meester. Een andere salonboot kwam toen voor varen en daarmee werd h»t onderbroken pleziertochtje voortgezet. aangedrongen werd op het vormen van een adviescommissie in Leo- poMstad welke samen met Hammarskjöld dagelijks overleg met de Kongolese regering zou moe ten plegen. Het voorstel werd ech ter ingetrokken, toen bleek dat het geen steun zou krijgen. Hammarskjöld had gistermiddag het debait geopend met een uiteenzetting over de spawning in, Kongo. Hij verklaarde dat het tijd wordt om de conflicten en ties, drie de intensieve poging om Kongo te helpen, vertragen, uit de weg ruimen. De wereldonganisaitie kan slechts helpen wanneer zij het vertrouwen geniet. „Als de daden tegen die V.N. voortduren, zal ik genoodzaakt zijn) de vraag van een 'herziening van het optreden der V.N. voor te leggen aan de bevoegde organise- Kcitanga Het blijkt nu uit de rede van Hammars kjöld dat een voorstel om contact op te nemen met premier Tsjombe van Katan ga het eerst is gedaan door de centrale (Zie vervolg op pag. 9) „Neerlangbroek, die schrale hoek, daar wonen niets dan edellul en bedellui, ridders en broodbidders; daar zijn niets dan kastelen en nesten, Sterkenburg is 't beste." In dit zo fraai bezongen Neer langbroek is zaterdag het huwelijk voltrokken voor A. A, F. C. graaf van Lynden xan Sandenburg, zoon van de Utrechtse commissaris der Koningin en jonkvrouw M. L. de Mura.lt uit Wassenaar. Dit society- huwelijk trok natuurlijk veel be langstelling. De oude tijden herleef den op het landgoed Sandenburg, waar feest werd gevierd, nadat in de Hervormde kerk dr. J. F. van Royen, remonstrants predikant Rotterdam en vriend van de familie, het huwelijk had ingezegend. De bruidegom 26 jaar en werk zaam bij de Shell in Breda droeg het indrukwekkende uniform tweede luitenant der huzaren. De bruid, een lieftallige verschijning van 23 jaar, was in het wit. Tei meerdere luister was de rijvereni- ging „Velp en omstreken", waarvan de vader van de bruidegom voorzit ter is, aangetreden voor het vormen van een erehaag. Op de foto ziet men het paar in een open landauer. Bij spoorwegongelukken zijn dit I weekeinde drie personen omgeko men. Bij de onbewaakte Haarense overweg in Oisterwij'k werd zondag middag omstreeks half zes het ze venjarige meisje Corrie de Brouwer uit Oisterwijk dodelijk aangereden door de trein die omstreeks half zes van Oisterwijk naar Boxtel vertrekt. Enkele ogenblikken tevoren was de trein vanuit Boxtel deze overweg gepas seerd. Het meisje dat naar Haaren fietste, kwam naast de spoorbaan terecht en moet onmiddellijk zijn overleden. De trein kreeg een half uur vertraging. 0 Zondagavond omstreeks half acht is de heer J. Esveld die op zijn bromfiets een niet beveiligde particuliere overweg bij Terschuur overstak, door de sneltrein ApeldoornAmersfoort gegrepen. Hij was op slag dood. De trein kreeg een half uur vertraging. Tussen Lunteren en Barneveld werd Slachtoffers van Sharpville eisen schadevergoeding Slachtoffers van de schietpartij in Sharpeville waarbij 69 Afrikanen werden gedood en 180 werden gewond, hebben de Zuidafrikaanse minister van ïustitie een rekening gepresenteerd die naar schatting 3.725.0Ü0 tot 4.250.000 gulden 'be loopt, aldus meldt de Johannesourg Sun day Times. De geldbedragen werden geëist wegens persoonlijk letsel en beschadigde eigen dommen. aldus het blad. De familieleden van de door het politievuur omgekomen Afrikanen eisen schadevergoeding wegens verlies van de kostwinner. Een mislukte foto? Dat hangt maar van de omstandigheden af. En die omstandigheden waren in dit geval wel zeer bijzonder, want deze foto van president Eisenhower is door het persbu reau Associated Press via de Amerikaanse ballonsatelliet Echo-I van de staat Iowa naar Texas gezonden. Het was voor het eerst dat een foto met korte- golf-radiosignalen naar een kunstmaan werd gezonden en door het apparaat werd terug- Diamantbank. Over enkele maanden zal in Antwerpen de Internationale han dels- en diamantbank geopend worden,' die geaffilieerd is met de Nederlandse handelmaatschappij. len niet beveiligde overweg bromfietser aangereden die licht ge wond werd. 0. Zaterdag is op het rangeerterrein de Spoorwegen in Enschede de 29-jarige ongehuwde rangeerder J. Stegen uit Ol- denzaal om het leven gekomen. Bij het rangeren ontspoorde een wagon. Deze botste op een andere wagon. Vermoedelijk is de heer Stegen van de ontspoorde wagon afgegleden. Hij raakte tussen de twee wagons bekneld. Het lichaam van de man moest met behulp van snijbran ders worden bevrijd. Nixon ontleedt het communisme Vice-president Nixon van de Verenigde Staten heeft een geschrift uitgegeven, warain hij het communisme ontleedt en veroordeelt. Hij wijst echter ook op de aantrekkingskracht welke de ideologie heeft op de „intelligente minderheid" in de jonge landen. Deze intelligentia zoekt welk stelsel de beste weg naar welvaart is en dat is het gevaar. „Wij, aldus Nixon, zullen moeten door dringen tot de kern van de communisti sche gedachte. Wij moeten de zwakheden van het communistische stelsel leren be grijpen, doch ook zijn kracht. Nixon geeft geen programma ter be strijding van de communistische drei ging. Hij zegt later te willen bespreken, hoe op de beste manier een strategie in dit opzicht ontworpen kan worden. Nixon is van plan dit geschrift door an dere te doen volgen. DE POGING van Motoido Kedta om in Senegal de politieke macht te nemen, heeft tot resultaat gehad dat de jonge Afrikaanse staat, de Mali-federatie, in twee helften uiteen gevallen is. Senegal en Soedan waren pas vorig jaar samengevoegd onder de naam Mali-fede ratie. De verregaande rivaliteit tu=sen de politici van beide landen, die lid zijn van de Franse gemeenschap, is oorzaak van de splitsing. Keita is gisteravond per speciale trein uit de Senegalese hoofdstad Dakar ver trokken naar Soedan, waarvan hij nog premier is. Sinds de politieke uitbarsting van vrijdagavond werd hij vastgehouden in een regeringsgebouw. Met zijn gezelschap, waaronder zijn vrouw en ongeveer 150 aanhangers, is de Soedanese premier onder zwaar escorte van Senegalese soldaten naar het station gebracht. In Senegal zouden dertig mensen ge arresteerd zijn, omdat zij sympathiseerden „Hij bleef dezelfde" Mevrouw Powers vraagt gratie Barbara Powers vecht nog steeds voor haar man. Zij heeft op een emotionele persconferentie in haar hotelkamer te Moskou verklaard alles te zullen doen om het lot van haar man te verzach ten. Allereerst zal dat, op advies van de Russische raadsman van piloot Powers, een verzoek om gratie zijn aan de president van de Sowjetunle, Brezhnef. Het zal van het antwoord hierop af hangen of de familie Powers premier Chroesjtsjef nog. benaderen zal. Over de toekomst kon mevrouw Powers wei nig vertellen. Voorlopig heeft zij een bezoekersvisum tot 11 september. Lukt het haar in Moskou te blijven, dan zal zij waarschijnlijk eens per maand haar man mogen bezoeken. Ze "vertelde dat haar man 108 dagen eenzame opsluiting heeft gekend. Hij kreeg geen kranten of tijdschriften, maar wel boeken te lezen. In de gevangenis zal hij moeten werken en bovendien een „her-opvoe ding" krijgen, wat o.a. politieke lesser inhoudt. Bij goed gedrag en voldoende ge presteerde arbeid is er dan strafver mindering of gratie mogelijk. Mevrouw Powers verklaarde, dat haar an geestelijk en lichamelijk volkomen de oude was, alleen sterk vermagerd. Ook vader Powers zeide, dat zijn zoon volkomen dezelfde was gebleven. Ex-butler van prinses Margaret verdient nu meer dan minister AL HEEFT butler Thomas Cronin, die enige maanden butler was van prin ses Margaret en mr. Anthony Jones en plotseling deze betrekking verliet, gezegd nimmer een woord over zijn koninklijke werkgeefster en haar echtgenoot te Ijzergieterij gaat met vrouwen werken De Bredase ijzergieterij'en emailleerfa briek De Etna wil in het nijpende perso neelstekort in de metaalsector voorzien door (als eerste bedrijf in het zuiden van Nederland) vrouwelijke fabrieksarbeiders aan te trekken. Zij zullen dezelfde lonen ontvangen als hun mannelijke collega's. De directie verwacht door deze maatregel mannelijke krachten voor het zwaardere werk te kunnen vrijmaken. maatschappijen op de markt is dan de Valiant, terwijl de Taunus zijn n.l. groter en staat hebben gebracht om de con- voorts de Pontiac Tempest, duurder dan de Volkswagen, currentie van de Europese Buick Special en dc Olds- j). ffeDroiecteerde kleine auto's het hoofd te bieden, mobile F-85 alle groter zul- klelL wagen van Ford zou j™ «Un <l»n Chevrolet onEeveer 1650 pounds grote Corvalr, de eerste compact wl,lblpd5 hebbcn ®an wagen van General Motors. 95 j 96 lnch De prijs ïln d,„ T)EUTER verneemt uit ge- vierpersoonswagen in de Ver- -*-*■ woonlijk betrouwbare cnlgde Staten zou ongeveer 1.600 dollar bedragen, zodat dit Ford je ongeveer in de „kleine kleine wagen", hoe- prijs- cn de grootteklasse van krijgen geleidelijk de afmetingen wagens. In de auto-industrie zelf spot men er mee: „Mijn kleine wagen is groter dan jouw kleine wagen" is hier bron, dat Ford bezig is de standaardgrap geworden, de ontwikkeling De ontwerpafdelingen autofabrieken BELANGSTELLING, e nu in Amerika be- oor de ontwikkeling van werkelijk kleine wagens, wordt ongetwijfeld gevoed door de populariteit er succes van de compactwagens en door de toenemende afzet van de Volkswagen en d« Renault in de Verenigde Sta De directeur van de inv werken echter wel de maatschappij zelf de Volkswagen zou komen. gelooftfdat"e^nAmedkaaTse nog steeds aan werkelijk heeft verklaard, dat zij geen Naar verluidt gaat de voor- auto van dezelfde prijsklasse kleine wagens overweegt, keur van de ontwerpers van als de Volkswagen en dc Men meent te weten, dat de de „kleine kleine Ford" uit Renault de gehele Invoer tot voorwielaandrijving, staan zal brengen. Voorspeld wordt, dan wanneer Ford met kleine wagen op de kleine wagens. De volgende modellen de Amerikaanse kleine i gens zullen alweer groter zijn Zoals bekend is er sedert de dan de eerste kleine wagens, verscheidene jaren geleden dagen van de Cord geen auto die de Industrie introduceer- dateren, toen de Duitse Ford- met voorwielaandrijving meer markt komt General Motors n' Cemet reeds fro- (abrieken plannen hadden vervaardigd In de Veren!,de ,n ChrysTer dit voorbeeld ijlings zullen volgen. ter dan de Falcon i i concurrerend model tellen, toch heeft deze korte baan hem geweldig voordeel gebracht. Croning is namelijk als „gastheer-but ler" aangesteld in het luxe Dania Jai Alai Palace hotel in Florida (V.S.). Lux risten en filmsterren zullen zijn zorgen daar mogen genieten. Butler Cronin logeert nu in een hotel op het eiland Wight en verheugt zich bij zonder op zijn toekomst. Eerst gaat hij eer reis maken door de Caribische Zee, de zelfde route als de huwelijksreis va.i j ses Margaret. Deze reis is hem door nieuwe werkgever aangeboden. Bovendien kreeg hij bij ondertekening van het con tract duizend dollar en in het contract is een salaris van 15.000 dollar per jaar vast gelegd. Dat is in Engels geld meer dan een Britse minister verdient Hollandse jongen op rots gevangen Een 17-jarige Nederlandse jongema: Diederik de Buck, uit Santpoort heeft z terdag geruime tijd vastgezeten op de hel ling van een 100 meter hoge rots aan de Zuidengeise kust. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie doorbrengt et werken op een boerderij, was fossie len gaan zoeken. Hij klom van de rots af. maar toen hij ongeveer dertig meter ge daald was, kon hij niet meer voor- of ach teruit. Voorbijgangers, die de jongen tegen de rotswand zagen, waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brandweer riep. Een brandweerman werd zaterdagavond een touw neergelaten om de jonge-' te bevrijden. met Keita en zijn plannen voor sterke federatie met een centraal bestuur en zichzelf aan het hoofd. Premier De Gaulle heeft Keita cn diens rivaal Mamadoe Dia van Senegal ge vraagd naar Parijs te komen om de moei lijkheden te bespreken. Dia zon van plan zijn vanavond naar Frankrijk te gaan. Over Keita's reisplannen is nog niets be- Baders verdronken Zaterdagmiddag Is op het noordelijke strand van Zandvoort de 35-jarige Duit ser Richard Kujawski uit Gressenich door verdrinking om het leven gekomen. Hij probeerde zijn 9-jarig zoontje, dat in levensgevaar verkeerde, te redden. Toen het kind door een omstander was gered, bleek de vader in de golven verdwenen te zijn. Korte tijd later spoelde zijn lijk aan. Op het strand van Renesse in Zeeland hebben ongeruste leden van een jonge- mannenvereniging en politie zaterdag avond urenlang gezocht naar de 27-jarige Nieuwdorper D. Louwerse, die bij het zwemmen in zee is verdwenen. Aangenomen wordt dat de man is ver dronken. In het Wantij te Dordrecht is gisteren verdronken de drie-jarige Keesje Cheret. Het kind was aan de waterkant aan het spelen met zijn zesjarig broertje en een vierjarig vriendje. Een van deze jongetjes zou een stok in het water hebben gegooid, die Keesje had willen grijpen. Twaalf gewonden bij ontploffing in feesttent Een waterstofcilinder, die gebruikt werd voor het vullen van feestballon netjes in een tent op een terrein aan de Insulindelaan in Hilversum, is zaterdag ontploft. In de tent waren veertien per sonen bezig de ballonnen te vullen. En kele kinderen hielpén met het bundelen van de gevulde ballonnetjes. Bij de ont ploffing ontstond een enorm grote steek vlam. De tent vloog in brand. Tien vol wassenen en twee kinderen liepen ern stige brandwonden op en werden naar het ziekenhuis in Hilversum vervoerd. De Hilversumse brandweer bluste het vuur. Ontsluiting van de Europoort Woensdag 31 augustus zal de verbinding van het Europoortgebied met de Nieuwe Waterweg tot stand worden gebracht. Na het doorbreken van de dam zal de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het woord voeren. Censuur voorgesteld in Indonesië De voormalige secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van voor lichting, Harjoto Joedoatmodjo, heeft er gisteren bij de Indonesische regering op aangedrongen toe zicht te gaan uitoefe nen op de activiteiten en nieuwstele- grammen van buitenlandse journalisten in Indonesië. Indien Hartjo's voorstellen aanvaard zouden worden, zou in feite censuur uitgeoefend worden op het nieuws, dat naar het buitenland gaat en dat uit het buitenland komt ter versprei ding in Indonesië. Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot dins dagavond; Zonnige perioden maar ook enkele verspreid voorko mende buien. Tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minder warm. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 23 augustus; zon op 5.36 en on der 19.48 uur; maan op 6.42 en onder 10.10 uur; 29 augustus eerste kwartier. Strandverwachting Zomers strandweer met morgen later wat meer bewolking en een matige zui delijke wind. Temperatuur in dc middag 23 tot 25 graden, zeewater 18 graden. Voor uitzichten: storingsfront nadert langzaam van Engeland, zodat er nog geen sprake is van stabiel z HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Luxemb. Parijs Madrid Matlorca 1 Lissabon i« II

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1