Marinierskapel deze maand 15 jaar Wij zitten nog volop in de hoogconjunctuur BLADLUIS Tekst Indon. nota over breuk met Nederland Zaandammer waarschuwde tegen politiecontrole Wel of geen parkeerprivileges in centrum Den Haag? Staalconserveringsbedrijf Oegstgeest uitgebreid NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 Het enige gevaar: (Van onze econom. medewerker.) IN het buitenland heeft men een grotere angst voor een verkeerde groei van de economie dan in Ne derland. Wij lezen ten minste voort durend van ingrijpen door de over heid. Engeland en Duitsland hebben de afgelopen maanden serieuze po gingen gedaan de al te grote vaart van de ecomische wagen af te rem men. Zwitserland heeft deze maand maatregelen genomen om de toestro ming van geld uit het buitenland in te dammen terwijl België enkele weken geleden het geld duurder heeft gemaakt door het verhogen van het disconto. In de V. S. daaren tegen is er'juist vrees voor achter uitgang en daar werkt de overheid dus met injecties (o.a. een lagere rente) om de gang er weer in te krijgen. Hoe opvallend is daar tegenover de te- rughoudendiheid tot nu toe althans van onze overheid. In november van het vorige jaar heeft de Neder- landsche Bank het geld wait duurder gemaakt door een diiscomtoverhogimig terwijl scherpere fiscale maatregelen in bet voorjaar de investeringsLust moeten temperen. Deze kat uit de boom kijkerij van de overheid spruit voor uit haar over tuiging, dat de bestedingen nog niet op alarmerende wijze toenemen, dat'erdus nog geen wanverhouding is ontstaan tussen produktie en be stedingen terwijl de rente vaststelling door het buitenland evenmin een de- satreusé Zuigkracht op ons geld uit oefent. Gezond De statistische gegevens die beschik baar zijn, wijzen inderdaad nog op een gezonde ontwikkelingwel een uitgesproken hausse maar met één uitzondering nog geen ongezonde overbestediing De bron van alle welvaart is de pro- dukitie. Wij kunnen niet anders zeg gen dan dat de industrie hier een ereplaats inneemt. In het eerste half jaar lag de industriële produktie 15 .pot..hoger dan in het eerste halfjaar van 1959. Min of meer parallel aan de produktie lopen de omzet en de orderportefeuille, al kunnen wij ons hierdoor -alleen beroepen bij ge brek aan latere cijfers op de ge gevens van het eerste kwartaal. Merkwaardig maar bovenal verheugend is, dat deze produktie in sterke ma te aan het buitenland wordt verkocht. In de eerste zes maanden werd voor (7375 miljoen geëxporteerd, hetgeen 88 pet. van onze invoer is. Verheu gender is evenwel nog dat deze uit voer 15 pet. groter was dan in de eerste helft van 1959. De export naar de landen van de Euromarktpartners (46 pet. van onze totale export) liep zelfs 25 pet. op. Koopkracht Hat-ligt voot die hand1 dat dn een hbog- -conjunctuur ook de totale koopkraoht oploopt; Dit blijkt thans duidelijk uit de stijging van de lonen. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren eind juli de bruto uurlonen in 40 takken van nijverheid EINDELIJK OOK- IN NEDERLAND DE RADICALE VERNIETIGER VAN HERTOGENBOSCH spanningen op de arbeidsmarkt 11 pet. hoger dan een jaar er voor, in 5 takken van het transportwezen was de stijging 13% pot. en bij de landbouw 10 pot.; het maandsalaris van het administratieve personeel in het bankbedrijf, de levensverzekerings maatschappijen en de metaalindustrie steeg 12% pot. Al deze percentages zijn natuurlijk 'gemiddelden, De ondernemerswinsten zijn eveneens gestegen maar hierover zijn geen op to date gegevens bekend. Wel weten wij dat de dividenden van de aaai de beurs noterende ondernemingen eveneens stegen: in de eerste zeven maanden ging nl. 48 pot. van alle gedeclareerde dividenden omhoog. Tegenover deze hogere inkomsten ston den hogere kosten van levensonder houd: door de droogte vorig jaar, door de melkprijs- en huurverhoging bit jaar. Maar toch lag op 15 juni jl. het peil van de kosten van levenson derhoud slechts 4 pet. hoger dan een jaar er voor. Er is dus gelukkig een behoorlijk brok reële loonstijging overgebleven. Ock hier gaat het om gemiddelden voor geheel Nederland. Consumptie Opvallend is dat desondanks de con sumptie in hoeveelheden gemeten maar matig is gestegen. In het eerste kwartaal liep zü 2% pet. op. Dan komt april met een sprong van 12% pet. maar in tegenstelling tot vorig jaar vielen in deze maand de paasdagen. Dat die vooruitgang dan ook geflatteerd was, bewees mei, waarin de consumptie even hoog bleef als in mei 1959. Het is al met al een wonderlijk verschijnsel: een grotere koopkracht die echter in de eerste v\jf maanden van dit jaar maar voor 3% pet. in de consumptie tere-lit Kwam. Wellicht dat de zomermaanden een uitgavenstijging te zien zal geven. De hwesteriugen van heit bedrijfsleven in vaste activa zijn vblgens de deze week bekend gemaakte gegevens bijna 13 pot. gestegen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1959. Toch is dit niet speotaculair daar de stijging in heit vierde kwartaal van 1959 12% pot. en in het derde kwartaal van 1959 15 pot. bedroeg, vergeleken weer met hetzelfde kwartaal van 1958. Deze cijfers wijzen dus inderdaad nog niet op een in het oog springende overbesteding. De cijfers van de lo pende rekening van de betalingsbalans vertoonden in het eerste kwartaal trou wens ook nog een behoorlijk overschot, al was dit lager geworden. Arbeidsmarkt De enige werkelijk op een overbestediing aansturende kracht was en is het te- kort aan arbeidskrachten. Op 31 juli waren er 34.500 werkloze mannen maar bij de gewestelijke arbeibsbu- werkgevers geregistreerd. Hierdoor wordt een rem gezet op een verde re produktieverhoginig, terwijl de on dernemers bovendien geprikkeld wor den arbeidsbesparende machines aan te schaffen. Het ligt In de lijn van de verwachtingen dat de bestedingen (consumptie en in vesteringen) geleidelijk aan groter zullen worden maar de cijfers kunnen ons lot nu toe geen schrik aanjagen. Kennelijk denkt de overheid er net zo over. al zijn wij ons zeer goed be wust van de juistheid van het gezegde, dat wij de dag niet moetc voordat de avond is gevallen. HAARDEN VAN BECKING BONGERS Aanhoudende afneming goudvoorraad V.S. Uit een woensdag gepubliceerde mede deling van het Amerikaanse ministerie van financiën blijkt, dat de Amerikaan- se goudvoorraad op 12 augustus met 50.055.966 dollar (1.430.170 ounces) is af genomen. In de eerste twaalf dagen van augustus gaf de goudvoorraad een ver mindering te zien van 111.969.027 dollar. Op 12 augustus resteerde er een goud voorraad van 543.775.302 ounces ter waarde van 19.032.135.572 dollai. Over de eerste zes maanden van dit jaar beliep de goudafvloeiing 134.230.863 dollar. In juli versnelde het tempo ech-- prijzen ter, zodat de vermindering in die maand i alleen al 177.827.326 dollar beliep. gemaakt van de Indonesische nota van 17 augustus over het verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Nederland. De tekst luidt aldus: ..Zoals bekend, is de ontwikkeling 'van de ven-houdiibig tussen de republiek Ipdo- nes'ië en Nederland laatstelijk steeds meer verslechterd als gevolg van de houding het Koninkrijk der Nederlanden, welke provocatief èn agressief zijn in vraagstuk West-Irian Door de regening van de republiek In- Advertentie) HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Leef opgewekt. Neem Togal tabletten- Bevrijdt U afdoende van pijn. reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogeliik- Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.952.40 8.88 PROEFPROCES NA BEKEURING (Van onze verkeersredacteur) EEN Zaandammer zag de politie in zijn woonplaats met een snel heidsmeter experimenteren. Hij zette toen twee jongens en een meisje met een bord langs de weg, waarop hij resp. de volgende woorden had ge schilderd: „Pas op!! 50 km controle" „op 100 m" „draad op 50 m". De politie kon geen enkel proces-verbaal tegen een automobilist opmaken, maar de Zaandammer kreeg een be keuring, omdat hij volgens art. 184 van het wetboek van strafrecht „op zettelijk enige handeling van tot opsporen bevoegde ambtenaren ver ijdelt, belemmert of belet" zou heb- De Zaandammer wil het nu tot een proefproces laten komen, daarbij gehol pen door het weekblad Autovisie. De ju ridische adviseur van dit blad, de Haagse pleiter mr, J. M, Gasille. zal als verdedi ger optreden. Volgens Autavisie is het beslist niet strafbaar ,als automobilisten, door wie dan ook, voro een controle - op de maxi mum-snelheid worden gewaarschuwd. In verschillende plaatsen o.m. Rotterdam en Delft doet de politie dit zelf en wel door het plaatsen van borden, waarop staat, dat de snelheid van auto's wordt gecontroleerd. Het blad is ook van mening, dat het niet in de eerste plaats de bedoeling van Het reserveren van parkeerplaatsen door middel van bordjes of lijnen is niet rechtsgeldig, zo is nu duidelijk gebleken uit de uitspraak van de Kroon. De KNAC heeft hiermee een belangrijk succes ge boekt in haar strijd tegen de parkeerpri vileges. Zoals wij gisteren reeds meidden had de KNAC deze strijd aangebonden nadat B. en W. van Den Bosch, die een parkeerverbod op de openbare weg had den ingesteld met uitzondering van auto's van gemeentewerken cn rijkswaterstaat, dit wachtverbod „gezien de verkeerssitua tie ter plaatse" niet wilden opheffen. De Kroon heeft nu een duidelijke uit spraak gedaan ovet de onwettighe d van parkeerprivileges „Immers, het wachtverbod, op voor melde wijze beperkt, dient niet zozeer de belangen van de vrijheid van het vorkeer en de veiligheid op de wegen, zoals voor geschreven in het Wegenverkeersregle ment, maar het belang van de beweide groep weggebruikers, welk belang geen wettelijke grondslag biedt voor 'n «-acht Verder zegt de Kroon dat redelijkcwijs niët kan worden aangenomen dat ..uto's van gemeentewerken en rijkswaterstaat de vérkeersvrijheld en de veiligheid van het verkeer niét zouden schaden zn alle overige voertuigen wel. Zelfde situaties vindt men ln Den Haag. Op het Plein bijvoorbeeld staan oordjes met: „Gereserveerd voor de minister van...." en ergens anders vindon -wij bordjes met opschriften. Gereserveerd voor de,.., ambassadeur" Nu is dus duidelijk de uitspraak ge daan dat dezè bordjes geen rechtsgel digheid hebben en dat op diie plaatsen iedereen zijn auto mag parkeren. Men t het z „dringend verzoek" Op het Binnenhof ligt de zaak toch even anders. Daar vinden wij bij een Kamervergadering het bordje: „Gere serveerd voor auto's van leden van de regering, Raad van State en Staten Ge neraal". Ook dit bordje heeft geen rechtsgel digheid en men behoeft zich er dus niet aan te storen, m.a.w. iedereen mag hier z(jn auto neerzetten, tenzijja tenzij er een agent van politie staat die opdracht heeft het Binnenhof „schoon" te houden. En bij Kamervergaderingen staat er al tijd een agent die de mensen die een plaatsje zoeken voor hun auto zegt dat zy moeten doorrijden. Dit zou dus toch een vorm van parkeerprivilege zijn. Vaak gaat het ook zo op de Vijverberg, waar plaatsen zijn gereserveerd voor de ma rine. Wanneer iemand daar zijn auto par keert komt de portier naar buiten om een agent te halen. Meestal moet men dan weg, want de aanwijzingen van een po litieman moet men opvolgen. Desondanks 'zegt de politie dal er in Den Haag geen parkeerprivileges zijn' Van de zijde van KNAC verzekerde men ons dat men de strijd tegen de. par keerprivileges zeker zal voortzetten. INDIENSTSTELLING VAN Hr. Ms. BUSSEMAKER Op de werf van de N.V. Amsterdam- sche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. is gistermiddag Hr. Ms. Bussemaker, de tweede van de serie van zestien ondiep- watermijnenvegers, in dienst gesteld door haar commandant lui-tenant-teor-zee de controleposten is bekeuringen rond te strooien. Van de wettelijke regeling van de binnen de bebouwde kom geldende maximum-snelheid zou slechts een pre ventieve werking moeten uitgaan. Veel jurisprudentie op dit punt is'er nog niet Er. zijn twee gevallen bekend van mensen, die medeburgers voor een controle waarschuwden, doch beiden werden vrijgesproken, daar de opzet niet bewezen kon worden. De Zaandammer verklaart echter nadrukkelijk, dat hij wel ed opzet had de automobilisten van een bon te vrijwaren. Film over von Braun leidt tot protesten De film over het leven van de Ameri kaans-Duitse raketgeleerde Wernher von Braun „I aim to the stars", is in Mün- chen in wereldpremière gegaan. Op een druk bezochte pesconferentio, gaf von Braun persoonlijk commentaar op de kritiek, voornamelijk van Britse zijd3- als zou de film de man schoonpra- len en to-t held verheffen die in de twee de wereldoorlog de Duitse V-2 raketten hielp fabriceren. „Ik betreur de slachtoffers van de V-2 raketten ten zeerste, maar er zijn aan beide kanten slachtoffers gevallen", aldus verklaarde von Braun. „Een oorlog is een oorlog", zo vervolg de hij, en als mijn land zich in oorlog bevindt dan is hel mijn plicht die oor log te helpen winnen, ongeacht of ik sympathie heb voor de regering, hetgeen Ik niet had" von Braun werd uitgefloten en toe gejuicht door de menigte die zich voor het première-theater op de trottoirs had verzameld. Pacifisten zwaaiden er met biljetten en deelden pamfletten rond. Op een der biljetten stond: „Deze ra ketten zijn niet gericht op sterren, maar tegen het leven". De demonstratie was hoofdzakelijk ge richt tegen een Amerikaanse tentoon stelling van de raketten van de typen - Honest John op een plein Corporal de buurt. Binnen het theater applaudisseerde een orde-lijk publiek voor de film, waarin Curt Jürgens de titelrol speelt. Meisje overleden na eten van paddestoelen De 11-jarige Eveline Wrobel uit Gel- senkirchen (Duitsland), die met haar ouders en andere familieleden in Ne derland de vakantie doorbrengt op het kampterrein tc Bakkum in Noord- Holland, is gisteren overleden nadat zij vergiftigde paddesteoelen had gege ten. De andere leden van het groepje moesten in het ziekenhuis te Alkmaai worden opgenomen. De heer O. Wro bel, de vader van het meisje verkeert in levensgevaar. De toeristen hebben de groene knolzwam gegeten. Maandagmorgen gingen de Duitsers paddestoelen zoeken in het provinciale duingebied, 's Avond» aten zij de paddo- stoelen. Nog dezelfde avond moesten in het ziekenhuis te Alkmaar worden opge nomen de heer en mevrouw Wrobel en hun dochter, de echtgenote van de heer Drost en zijn zoon en de heer A. Hermann en echtgenote. Het stoffelijk overschot van Eveline Wrobel zal naar GelsenkirchCn worden donesië is reeds verschillende malen in herinneriinig gebracht, dat het zenden van oorlogsschepen met niet geringere andere onderdelen van de Nederlandse strijd- kradohten naar West-Irian, zoals thans geschiedt op grond va-n de officiële be kendmaking van de regerimgsvoo-rlich- timgsdienst in Den Haag van 27 a-pril 1960, een vijandige maatregel is t.o.v, de re gering en het volk van Indonesië. Daar nevens is deze ongepaste maatregel van de Nederlandse regering een bedfeiging tegen de vrede en vrijheid va-n het Indo nesische volk in het al-gemeen en de be volking van West-Irian in het bijzonder- Het is nodig nogmaals vast 'e stellen, dat West-Irian een wettig en integraal onderdeel vormt van het grondgebied van de republiek Indonesië en da: Het zen den van Nederlandse strijdkrachten naar dat gebied, hetwelk inmiddels ge-^. hied- de, een acute uitdaging vormt welkt re gering en volk van Indonesië niet zo maar over het hoofd kunnen zien. Met deze houding c Nederlandse regering de republiek Indonesië niet li het i diploi i de betrekkingen met de regering Koninkrijk der Nederlanden. Mitsdien be sluit de regering van de republic* Indo nesië de diplomatieke betrekkingen tus sen de republiek Indonesië en her Ko ninkrijk der Nederlanden vanaf 17 jugus- tus 1960 te beëindigen, zoals -dat wordt medegedeeld in de toespraak van Zijne Excellentie de President van de republiek Indonesië van vandaag. De vertegenwoordiging van de regering van de republiek Indonesië in Ned.* land zal spoedig gesloten worden en de rege ring van het Koninkrijk der Nederlanden wordt verzocht haar diplomatieke -"erte gen woordiging in Indonesië spoed,g te De Marimerskapel 'der Koninklijke Marine oestaat deze maand vijf tien jaar en dat mag, al is een derde lustrum dan ook geen officieel jubi leum, best in de krant. De kapel heeft dat wel verdiend. Zij heeft de traditie van de Stafmuziek der Koninklijke marine voortgezet en zich ontwikkeld tot een kapel van formaat, die in prestaties kan wedijveren met de beste militaire kapellen van de hele wereld. Het initiatief tot de oprichting is van wijlen generaal-majoor H. F. J. M. A. von Freijtag Drabbe, de eerste na-oorlogse commandant van het korps Mariniers. Hij was het, die het begrip „mariniersmuziek" introdu ceerde, en ijverde voor een kapel, die, organiek ingedeeld bij het korps Mariniers, stafmuziek voor de gehele Koninklijke Marine zou zijn. Een vertrouwd beeld op cle Rot- I terdamse Coolsingel. De Marinii kapel van de Koninklijke mat met flambouwendragers. eg werd gewezen lilitaire muziek. MARCHEREN GEEN INSTRUMENT Dat was kort na de bevrijding in 1945, toen de opbouw van onze zee macht ter hand werd genomen en van zelfsprekend ook werd geprobeerd de marinemuziek in een of andere vorm weer in het leven te roepen. Want marine en muziek zijn sinds 1799 on verbrekelijk met elkaar verbonden. Vermoedelijk heeft men in die eerste dagen na de oorlog de moeilijkheden, waarmee de oprichting van een kapel gepaard zou gaan, wel enigszins on derschat, maar men werd er al direct mee geconfronteerd. Na het uitbreken van de oorlog met Duitsland was ook de Stafmuziek der Koninklijke ma rine opgeheven en de muzikanten had den elders onderdak moeten vinden. Maar toen in mei '45 contact met hen werd gezocht om een beeld te krijgen van het aantal muzikanten, dat in de nieuw te vormen kapel zou kunnen worden opgenomen, was het resultaat teleurstellend. Er waren er, die in tussen de leeftijdsgrens voor actief muzikant hadden overschreden, er was een aantal overleden, en van de veertig vooroorlogse Stafmuzikanten zouden er slechts 18 in de kapel een plaats kunnen vinden. Een tegenslag was ook, dat de zo veilig opgeborgen bezittingen van de Stafmuziek, ivaaronder in strumenten. schellebomen, biblio theek enz., door de Duitsers waren geroofd. Slechts een kist met een maar gedeeltelijk te gebruiken repertoire werd teruggevonden. En zo was dan de toestand in begin juni van het bevrijdingsjaar: acht tien muzikanten materiaal. TELEFOONTJE Majoor-titulair muzikant De Rooy en sergeant-muzikaht Steinroth waren van de oude Stafmuziek de eersten geweest, die hun diensten bij de op richting van een nieuwe kapel kwa men aanbieden. Steinroth kreeg dracht krachten, en hij slaagde daarin derwei, want begin juli was de kapel reeds dertig man sterk. En hij kreeg daarover ook de leiding tot uit een groot aantal gegadigden de toonkun stenaar Gijsbert Nieuwland tot di recteur werd gekozen. Gijsbert Nieuwland beschikte over slechts een schamel erfstuk Langzamerhand raakte de Mari- nierskapel der Koninklijke marine op dreef. De kapel kreeg een eerste totaal geen uniform. De eerste exercitielessen werden gegeven. De meeste muzi kanten, zo uit het burgerleven, waren nl. volkomen onbekend met de com binatie marcheren/spelen, en dat moest hun worden bijgebracht. Het ging allemaal goed. De kapel ging bekendheid krijgen. De eerste ver zoeken voor concerten werden ont- vangen. En de kapel ging muzikale 'geschikte medewerking verlenen aan de eerste archief van de oude Stafmuziek, nl. Koninklijke a-oorlogse opening van de Staten- Generaal. Dat was weer als vanouds: muziek van de Koninklijke marine een ere-plaats voor de Ridderzaal op het Binnenhof. Maar een ding ontbrak. Zoals de voor-oorlogse traditie ivilde, zou bij het opmarcheren van het nhof de Defileermars De London Suite en om althans wat te be2 hij muziek overschrijven Koninklijke Militaire Kapel moeten worden telefoontj' kolonel macht, stukken had gevonden, achtergelaten ts gegaan. door 'n, Amerikaans muziekkorps. Die muziekstukken werden door de Ame rikaanse autoriteiten ter beschikking gesteld van de Marinierskapel en men was daarover nog al verheugd, want er was veel goede, lichte muziek uit de o die men in Nederland introduceerde de Marinierskapel als gespeeld. Maar hoe naarstig werd gespeurd, de partijen van de deze specifieke marine-mars waren niet terug te vinden. Tot bleek, dat een de componist, de heer Hazebroek. een een set partijen van de mars had land- beivaard. ivaardoor de officiële iziek- mars van onze marine niet verloren CONCERTEN De Marinierskapel der Koninklijke arine werd een begrip. Zij werd ingezocht voor het verzorgen van het oplui Nie de N.V. v/h Boele en Van Eesteren OLGENDE maand zal in Oegst geest worden geopend de uit breiding van het complex der N.V. Corabo, een staalconserveringsbe drijf dat een dochteronderneming is van het N.V. Aannemingsbedrijf v.h, boele en van eesteren in Den Haag. Het zal dan mogelijk zijn de produk tie van het bedrijf op te voeren tot enkele tientallen tonnen per dag. De afstand tussen een bouwbedrijf en een inrichting voor het conserveren van metaal, lijkt groter dan deze in werke lijkheid is. Immers, in de bouwerij wor- i steeds meer stalen steigers gebruikt, de stalert buizen lenen zich ook bui tengewoon goed voor het maken van be kistingdragers, die worden gebruikt bij ;n van beton, Daarentegen gaan de houten steigers er steeds meer uit. materiaal voor de stalen steigers it echter een grote Investering De Haagse N.V. boele en van ee9teren was de eerste bouwonderneming ln ons land gebruik ging maken van stalen stei gers, Dat was toen het Grand Hotel te Scheveningen werd hersteld van de ver nielingen, die het in de oorlog waren toe gebracht. Het bleek dat een pijp totaal was ver roest. Niet dat men zo tnaar een hoopje roest op de grond terugvond, maar de pijp, die voor het oog nog heel wat leek was bladdun geworden Van binnen was de pijp door de roest aangetast, Van de kilo die een strekkende meter stalen pijp woog, rolde anderhalve kilo roest af. De pijp was onbruikbaar geworden. Technici van „b. en van e" doken in het probleem. Galvaniseren van het staal Een hoekje van de nieuwe ver verij, die in september officieel zal worden geopend. dat het materiaal hierdoor glad wordt, De koppelingen van de pijpen zouden dan gaan glijden. Nieuw proces Het resultaat van de onderzoekingen was, dat er een proces werd ontwikkeld, volgens welk de nieuwe buizen eerst van c! walshuid (blauwe kleur van staal) worden ontdaan, waarna het zuivere ma teriaal (het staal) een fosforbehandeling ondergaat. Dat gebeurt in vijf achtereen volgende baden. In een van de baden het fabrieksgeheim verwerkt, waar achter zelfs de deskundigen van T.N.O. liet kunnen komen, Als de buizen het beitz-proces in de baden hebben ondergaan, worden zij von binnen en van buiten geverfd met anti- slip-verf, waardoor zij corrosie- en zuur- bestendig worden. Ook hierin zit een ge heim van de smid" verwerkt. Een steiger gaat normaal vijf jaar mee. De Arbeidsinspectie geeft een steiger, door Corabo is behandeld, echter een levensduur, die enkele jaren langer le. Dit betekent weer een enorme bespa ring op de kosten van het materiaal, te er als men weet dat een stalen steiger slechts een half jaar ln gebruik is ge weest, al een roestlaag vertoont, Vooral als de steigers bij de zee wo-rden gebruikt of bij fabrieken, die chemicaliën ln de lucht lozen. nvankelijk behandelde het bouwbe drijf alleen voor zichzelf het stalen-stel- Treindieven maken f 80.000 buit Uit de postwagen van een trein van Brighton naar Londen hebben bijzonder voorzichtige dieven uit postzakken een bedrag van ca. 80 000 gulden gestolen. Behalve dat de conducteur werd ge kneveld en een prop in de mond kreeg, legden de dieven hem ook handboeien aan. Om helemaal zeker te zijn dat de maai niet te spoedig alarm zou slaan, werd zijn gezicht bovendien met verbandgaas omwonden, zodat hij er uitzag als een mummie. Nadat de dieven de postzakken hadden leeggehaald werd de deur van de postwagen met vijftien centimeter lan ge spijkers dichtgetimmerd. Ten slotte waren zij de eersten die bij aankomst in Londen op het perron spron gen en het station verlieten. Loopjongen met elf mille verdwenen In Breda wordt sindt kort de acht tienjarige loopjongen P. J. vermis* Hij had een farmaceutische groothandel, waarbij hij werkte, met elfduizend gul den verlaten, die hij naar het postku toor moest brengen. Daarna heeft mer, niets meer van hem gehoord. Tot nu toe had het gedrag van de jongen geen er.kelp aanleiding tot klachten of kwade ver moedens gegeven. In Djakarta Huizen Nederlanders onder mil. toezicht Het militaire commando in Djakarta heeft opdracht gegeven de woningen m Djakarta waar Nederlanders wonen, onder militair toezicht te plaatsen. Nederlanders, die van plan zijn In donesië te verlaten, moeten dit binnen tien dagen melden bij de afdeling huis vesting van het militair bestuur. Hot aantal Nederlanders in Indonesië wordt geschat op 4000. Een woordvoer der van het leger verklaarde, dat deze stap beoogt te voorkomen dat onbevoeg den verblijven in hulzen van Nederlan- k!cu- /oor derden werken. Dit zijn andere bouwbedrijven, die hun materiaul laten behandelen, maar ook scheepswerven. Behalve steigerpalen en draglines wor den ook palen voor verkeersborden, bal- conhekken en zelfs broeikassen behan deld. Niet alleen voor het binnenland, maar >k voor bedrijven in het buitenland wordt gewerkt in het Oegstgeestse be drijf. Want al zoeken technici in andere landen ijverig om hun eigen methoden te verbeteren, zij kunnen (nog?) niet op tegen het Nederlandse bedrijf. Hoewel de nieuwe ververij nog niet ;ns officieel in gebruik is genomen, ?nkt men nu al aan verdere uitbreiding. radio, zij ontving op jaarsreceptie van onze Vorstin in het Paleis op de Dam de ambassa deurs en gezanten met de eerste strofe van hun volkslied soms 43 strofen in totaal en er werd een begin gemaakt met het opnemen van concerten op grammofoonplaten. De eerste stap voor internationale good will was gezet. Gestoken in rige hoes werden de platen gehele wereld geëxporteerd. En er werden reizen ondernomen. In 1948 een „monstertournee" door Indonesië. In drie maanden werd eer, afstand afgelegd van ruim 37.000 kilo meter en in die tijd 140 maal opge treden. Voor 1950 werden er drié reizen gepland: in april naar Gent, in juni naar Parijs en in november naar Londen ter gelegenheid van het officiële staatsbezoek van onze Ko ningin aan Engeland. In 1954 werd met Hr. Ms. Zeven Provinciën voor het eerst de oceaan overgestoken. Zowel in de Verenigde Staten als in Canada werd de kapel enthousiast toegejuicht. De roep was haar al vooruit gegaan. In verscheidene grammofoonwinkels werden haar platen verkocht. Tijdens het verblijf in Nerv-York werd de kapel uitgenodigd enige dagen de gast te zijn van de Amerikaanse marinierskapel. De invitatie zou graag worden aan genomen. zo werd geantwoord, maar het vervoer vormde een probleem. Niet. echter voor de Amerikanen. Zij zonden direct vier Dakota's naar New-York om de kapel naar Washington te ver voeren. Het optreden en de ont vangst daar is voor de kapel on vergetelijk geworden. INTERNATIONAAL De Marinierskapel werd sterk in- ernationaal georiënteerd. In '55 naar Schotland en een reis naar de Antil len. En dat buitenlands bezoek bracht contact met de buitenlandse militai- H re kapellen en daardoor kwam de I kapel langzamerhand in het bezit I van een veelzijdig en uitgebreid re- De lijst van reizen en concerten p Is lang. Tal van buitenlandse vor- F sten hebben de Marinierskapcl kunnen beluisteren, Over de ge hele wereld heeft de „marinicrsmu- ziek" geklonken. Zelfs in Rusland, in Leningrad, waar het publiek met een f* bijna Zuidelijk aandoende spontani- Is toit van haar enthousiasme blijk gaf. bi Vijftien jaar geleden werd de Marinierskapcl der Koninklijke W marine opgericht. Twee directeu- fcj ren hebben haar geleid. Gijsbert B Nieuwland en de kapitein H. C. van 8 Lijnschooten, die op 1 juli 1957 tot directeur werd benoemd. Beiden i' hebben haar glorieus voor 't voet- f licht gebracht. Het derde lustrum geeft geen aanleiding tot een grootse viering. Wel bestaan er i plannen het op bescheiden wijze te vieren. Die viering vindt zijn hoogtepunt in Taptoe Delft, waar- f van de kapel het hoofdnummer zal verzorgen. En er is nog een jubileumconcert. Een echt feest- L concert. Maar dat is feitelijk over- bodlg. Want in de voorbije vijftien ft jaren heeft cle kapel bewezen, dm elk concert, dat zij geeft, een feest- U

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9