Loemoemba komt vrijwel alleen te staan KRONIEK 2X feltgrttf ^Sprankelend üi'sr® Breuk met Dom. republiek Schimmel doet tabaksprijzen sterk stijgen ITALIË ALS MODEBRON Lof voor spoed met de Nieuw-Guinea-raad Onderste boven gegoten? Duitse generaals eisen „alles of niets" Schadeloosstelling voor nazi-slaclitoffers Veiligheidsraad morgen hijeen graat In op het vonnis van de Haags» rechtbank, waarbij een Leidie 4a- .meskappe middellijk t slui- Hct is dwaasheid, dal in Nederland iemand, die een zelfstandig bero?p oefent, gedwongen wordt op c?n bepaald tijdstip vakantie te nemen. Wgarby uiter aard ook voor het personeel geen vakantie keuze meer overblijft. De overheidsorganen treft echter niet alleen schuld. Het is een groot deel van de middenstanders zelf, dat op deze regelingen heeft aangedrongen. Ook de middenstand heeft zich laten meeslepen in de regelingsmanie, welk* de naoorlogse tijd tot een exces is u groeid. Men heeft gemeend, met nege van de belangen van de consument, door het treffen van regelingen, de onderlinge concurrentiestrijd tot het minimum te be perken. De middenstand heeft hierbij uit het oog verloren, dat het juist de extra strijdvaar digheid en het verlangen, de consument be ter dan een ander te bedienen, zijn, waar san hij zjjn bestaansrecht ten opzichte van de grote bedrijven ontleent. De ministers van buitenlandse za ken van het Westelijke halfrond heb ben eaterdagmorgen vroeg besloten de Dominicaanse republiek krachtig te i veroordelen en de diplomatieke be trekkingen met dit land te verbreken. t besloten dat Moskou tot twee en een half maal de tegenwoordige oppervlakte zal worden uitgebreid. Ener zijds zullen talrijke voorsteden worden geannexeerd waardoor de oppervlak te 87.000 hectare zal gaan bedragen anderzijds zullen in het kader van het zeven jarenplan meer dan 2.000 hectare worden bebouwd. Het aantal stadsdistric- ten zal van 21 op 17 worden teruggebracht, :-| en elk district zal een deel vin de1 zg. S „groene zone" om de stad gaan omvatten. (Advertentie) KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN. SINAASAPPEL. ANANAS CASSIS CITROEN. leiders achter Hammarskjoeld T OEMOEMBA, de omstreden premier van Kongo, komt langzamerhand vrijwel alleen te staan in zijn conflict met Ham marskjoeld, de secretaris-gene raal van de Ver. Naties. Presi dent Bourguiba van Tunesië heeft openlijk verklaard, de hou ding van Loemoemba te betreu ren. Hij heeft van hoofden van verschillende Afrikaanse staten telegrammen ontvangen, waarin het optreden van de premier eveneens wordt veroordeeld. Pre sident Tubman van Liberia heeft Loemoemba zelf geschreven, hem moeilijk in zijn aanvallen op Ham marskjoeld te kunnen steunen. Bourguiba bracht grote hulde aan Ham marskjoeld en verklaarde, dat Tunesië geen koers zal volgen, die in strijd zou zijn met zijn eigen belangen, die van Afrika en die van de wereldvrede. De Tunesische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Mongi Slim, heeft opdracht gekregen, de houding van zijn- land duidelijk uiteen te zetten. Hij moet zich met de Kongolese delegatie in verbinding stellen en trachten, de kloof te overbruggen. De Tunesische president zeide, solidair met de Afrikaanse staten te willen zijn, maar niet wanneer het om een stand punt gaat, dat tegen de belangen van deze staten en tegen het beginsel van bevrijding en eenheid van Afrika in gaat. HU legde er de nadruk op, dat de integriteit en eerlijkheid van Ham marskjoeld van de eerste dag van diens optreden als secretaris-generaal duidelUk zyn geweest. Morgenmiddag (om 17.30 uur Ned. tijd) zal de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeenkomen om het conflict tussen Hammarskjoeld en Loemoemba te be handelen. Dit werd bekendgemaakt, nadat Hammarskjoeld de Kongolese regering had laten weteji, dat de Vei ligheidsraad -wellicht gevraagd zal worden, alle V.N.-troepen uit Kongo terug te trekken, als de Kongolezen voortgaan met aanvallen op V.N. sol- De waarschuwing van Hammarskjoeld was vervat in een nota, die niet aan Loemoemba persoonlijk was gericht. De Kongolese premier heeft de nota chantage genoemd, en beweert, niet onder de indruk te zijn. Opnieuw heeft hU de onmiddellijke terugtrekking van de blanke troeuen geëist, die verant woordelijk zouden zijn voor de jongste incidenten in Kongo. Intussen is de Kongolese delegatie onder leiding van vice-president Kizenga in New York gearriveerd, nadat het Rus- Deurwaarder werd gearresteerd De deurwaarder bij het kantonge recht te Beesterzwaag, B. M. is ge arresteerd en naar het huis van be waring te Leeuwarden overgebracht. Hij zou gelden hebben verduisterd van particulieren behartigde. de Washington had moeten maken. Slechts na de tussenkomst van de Ghanese ambassadeur en een rechtstreeks in grijpen van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, werd toe stemming gegeven voor een landing op het New Yorkse internationale vlieg veld Idlewild. Vermelden we nog, dat ook de Belgische Senaat haar vertrouwen heeft uitge sproken in het kabinet van premier Eyskens. De uitslag was 105 tegen 49. Twintig senatoren waren afwezig: twee onthielden zich. Jerrie Cob (29) eerste ruimtevrouw Jerrie Cob heeft eens gezegd dat zij in de rij zou gaan staan om een kans te krijgen een vlucht in de ruimte te maken. Haar wens gaat misschien in vervulling. Donderdag is de 29-jarige pilote aan gewezen als de eerste van 12 vrijwil ligers die de zware tests zullen moe ten doormaken die de zeven mannelijke astronauten meer dan een jaar gele den hebben ondergaan. De knappe Jerrie Cob is 1 m 70 lang en weegt 52 kilo. In haar vliegcarrière heeft zij in alle mogelijke toestellen gezeten. Zij heeft de laatste jaren af- stands- en snelheidsrecords op haar naam gebracht en is een van de vier vrouwen die van de internationale luchtvaartfederatie een gouden medail le hebben gekregen voor bijzondere prestaties. De omzet op de eerste West- duitse tabaksveiling van dit jaar in Schabach bedroeg 775.532 DM. Van de oogst uit het tabaksge bied om Schabach werden 2.427 balen verkocht met een gewicht van 114.350 kg. De gemiddelde prijs per vijftig kilo bedroeg 339 DM, hetgeen 70 DM meer is dan die in het vorige jaar!" De levendige handel en de hogere prijzen waren een afspiegeling van de door de tabaksschimmel verminderde oogst, welke vermindering in West- Duitsland zeventig tot tachtig procent bedraagt. De tabaksschimmel, die alle West- duitse tabaksgebieden heeft aangetast, heeft in het gebied om Schabach zo vernietigend gewerkt, dat dit jaar in plaats van een gemiddelde oogst van 750.000 kg tabak slechts een oogst van i 200.000 tot 250.000 kg wordt verwacht. Vele tabaksplanters, die het groot ste deel van hun aanplant door del ziekte verloren zagen gaan, hebben reeds aangekondigd, dat zij de tabaks- aanplant waarschijnlijk zullen staken. (Van onze moderedactrice) Italië heeft de mode ontdekt als een bron. Een bron, waaruit ont werpers hun inspiraties putten en het land honderden miljoenen li' res oplevert; een bron die duizen den een dagelijkse boterham ver schaft, hetzij dik, hetzij dun be legd. Waar in Parijs soms een ver moeidheid wordt gevoeld en de wa teren aan de modebron ontspron gen wel eens trage beekjes schij nen en niets meer, sprankelt de Italiaanse mode nog in glinsteren de facetten. Ook letterlijk, want de kleuren van Florence en Rome zijn zonniger, brandender, schitterender dan in Parijs, ook al is zwart soms overheersend, want dat zwart is dan van mysterieus glanzend ve lours, van mollig bouclee of ruig tweed. De Italiaanse ontwerpers hebben bij de wintermode de mantel en het talleur belangrijker gevonden dan de japon, die dikwijls recht en simpel blijft. De mantels zijn ruim gsneden, veelal zonder taillenaad of ceintuur, zonder kraag ook maar met een losse bontkraag voor als het weer te bar wordt of de draag ster eens extra geflatteerd wil zijn. De tailleurs zijn even gevarieerd als er modewensen kunnen zijn. Korte jasjes, lange jasjes, getail leerde of rechte jasjes, ceintuurs om de taille of om de heup, of he lemaal niet. De rokken zijn kort net over de knie. De foto's geven een indruk van de Italiaanse mode voor de winter 1960. Boven drie voorbeelden van de tailleurs, welke laten zien hoeveel mogelijkheden toegestaan zijn. Links een getailleerd pakje van violet en groene wolmelange ont worpen door Carosa. Het is even als het tweede pakje kraagloos. De combinatie van het tweede tailleur met het rechte jasje is van Marucelli, die een violet jasje op een hemelsblauwe plooirok laat dragen. Geheel rechts een pakje van wol-shantung, waarbij het jas je in zwaluwlijn gesneden is, het doet ons denken aan de mode 1935. Een losse kraag van astrakan en twee astrakan knopen vormen de garnering. Ontwerp Schubert. Hoe eenvoudig de japonnen zijn (foto's onder) laat het ensemble van Veneziani zien: een purperzij den hoog getailleerde japon met heel kort mouwtje. Er wordt een blauwe wollen mantel bij gedra gen (links). Carosa ontwierp de zwart-groene tweedmantel met grote bontkraag en raglanmouwen (rechts). In het midden een typisch Itali aans avondtoilet van Schubert. Mouwloos met een vrij hoog opge sneden corsage, om de hals dient een bontstola gedragen te worden, bont garneert ook de zwaar gedra peerde korte rok. ALS EEN WATERVAL Advertentie Voorlopig verslag Tweede Kamer Meer Papoea's naar Nederland sturen (Van parlemcntsredactie) „Algemeen was men van oordeel, dat de regering alle lof verdient voor de snelle wijze waarop zij tot indie ning van dit wetsontwerp is gekomen." Zo begint het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont- 374) We weten natuuriyk wel. dat Uzeren voorwerpen in een sterk magnetisch veld electrisch worden. Wanneer wc byv. door een £root aantal draadwindingen de stroom van het electrisch licht laten lopen en we houden gedurende enige tijd een schroevendraaier binnen déze windingen, dan krijgen we een pri ma magnetische schroevendraaier die ons althans gedurende enige tyd de waarborg geeft dat by het indraaien van een schroefje dit grie zelig kleine ding ons niet voortdurend ontglipt, maar aan het gereedschap biyft hangen ook al missen we bij voortduring het gat waarin dit schroefje zou moeten passen. Door kortsluiting (hetgeen wé de onerva rene» niet zouden willen aanbevelen) verdwijnt het ver kregen magnetisme weer even snel uit ons gereedschap als het daarin werd opgewekt. IJzeren voorwer pen worden echter op den duur ook in het aardveld mag netisch, hetgeen met een kompasje op eenvoudige wUze kan worden aangetoond. Brugleunin gen die ongeveer in noord-zuid-rich- ting lopen vertonen een naar het noorden gerichte magnetische noord pool en een dito zuidpool aan de andere zyde. Ook verticaal geplaatste ijzeren staven of buizen worden op den duur magnetisch, zodat by tele foonpalen, hekken, lantaarnpalen e.d. duidelijk de polen kunnen worden aangewezen en wel: de magnetische zuidpool aan de bovenkant en dé noordpool beneden. ZUn deze voor- TOCH IS HET ZO! werpen van gietyzer vervaardigd, dan kunnen zich echter uitzonderin gen voordoen, want gietijzer is veel minder week dan gesmeed of geplet Uzer en behoudt daardoor het mag netisme dat het by de vorming dus het gieten verkregen heeft. Het aardveld heeft daarop dus zo goed als geen invloed meer. Zo zult u hij de normale gietyzeren lan taarnpalen de magnetische zuidpool aan het benedeneinde kunnen waar nemen, een teken dat deze lantaarn palen by het gieten op de kop heb ben gestaan. En mocht n een yzeren paaltje aan treffen dat aan de bovenzijde een zuidpool vertoont, maar bij de grond geen aanwijsbaar magnetisme te zien geeft, dan kunt u er zeker van zyn dat de voet van dit paaltje zich een flink eind in de grond bevindt. U weet natuur iyk, dat het niet mogelyk is een magnetische staaf in - tweeën te delen np een zodanige wyze, dat een afzondcr- lyke noord- en zuidpool verkregen wordt. Wanneer we een magneet door midden delen, krUgen we im mers twee magneten en hoe ver we de deling ook voortzetten, steeds ontstaan afzonderiyke magneten met eigen noord- en zuidpolen. We zul len er nooit in slagen dc noord- en zuidpool af te zonderen. Maar weet u dat een soortgelijk verschijnsel zich ook voordoet bij de boven- en onderzijde van een wilgen- tak? Daarover i volgende keer. werp tot partiële herziening Bewindsregeling Nieuw-Guinea. In dit ontwerp wordt onder meer de instel ling voorgesteld van een Nieuw-Guinea- raad, die bedoeld is als een eerste eigen „parlement" voor de Papoea's en de andere inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea. Algemene lof heeft de Tweede Ka mer niet alleen voor het tempo, maar ook voor de wyze waarop de regering „poogt haar opvattingen over de gang der zelfbeschikking in dit ontwerp tot uitdrukking te brengen". Vele leden (socialisten) bleven ech ter van oordeel dat de gang naar zelf beschikking slechts met de gewenste snelheid kan verlopen, indien een streefdatum wordt gesteld. Deze leden vinden het onjuist dat ook de Neder landse inwoners in de Nieuw-Guinea- raad vertegenwoordigd zullen zijn. De Nederlanders vormen er immers slechts een tijdelijke bevolkingsgroep, terwijl de bedoeling van de raad moet zijn de grondslagen te leggen voor de blij vende politieke toekomst van West- Nieuw-Guinea. Er zou voor de niet- Papoea's een afzonderlijk orgaan moe ten worden ingesteld, aldus deze Ka merleden. Deze (socialistische) leden meenden verder dat de regering op Nederlands Nieuw-Guinea een commissaris moet delegeren die met het bevorderen van de zelfbeschikking wordt belast. Deze commissaris zou dan onder meer autochtone leden van de raad (d.w.z. Papoea's) kunnen aanwijzen. Een aan tal leden zal namelijk volgens het re geringsvoorstel niet gekozen, maar be noemd worden. De socialistische Ka- merledenvinden het onjuist die aan wijzing in handen te leggen met het handhaven van de bestaande toestan den is verbonden dan dat hij kan wor den gezien als de aangewezen bevor deraar van een ontwikkeling, die hem overbodig moet maken." Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM (Bekend* Schriftelijk* Cunut) - Tel. 5432 H. B. S., Gymnatlum, Onderwijrersekt*. Akten: Fran», Duit*, Engel* Omdat de ontwikkeling zeer snel kan gaan, vonden zeer vele Kamer leden (de K.V.P.-leden) dat de zit- tingstijd van de eerste Nieuw-Guinea- raad op twee in plaats van op drie jaar moet worden gesteld. Voor de benoeming van een commissaris voel den deze leden niet. Wel waren ver schillende van hen te vinden voor de gedachte een speciale functionaris te benoemen, die belast zou zijn met het bevorderen van de decentralisatie. Ten aanzien van de zelfbeschikking zou deze functionaris een adviserende taak kunnen krijgen. Andere (vermoe delijk liberale) leden vroegen of het niet gewenst is dat voor het bevorde ren van de decentralisatie een afzon derlijk bureau wordt opgericht. Van verschillende kanten vroeg men de regering opheldering over het ver trouwelijk beraad dat de regering over de voorgenomen instelling van de Nieuw-Guinea-raad heeft gepleegd met vertegenwoordigers van de inwoners. Men meende te weten dat niet alle groeperingen die men representatief kan achten in het overleg zijn betrok- Sommige (c.h.?) leden waren van mening, dat de Nieuw-Guinea-raad ge- loopt een facade te worden, om- er misschien niet voldoende ge schoolde personen aanwezig zullen zijn. Zy konden met de keus van de rege ring vrede hebben, indien de ontwik keling van vooraanstaande personen wordt versneld, in het by zonder door veel meer dan thans ook ouderen een reis naar Nederland te laten maken. Gaarne zouden deze leden de mening van de regering vernemen over de mo gelijkheid om te zyner tyd een lid van de autochtone bevolking na gebleken bekwaamheid een plaats te geven in de Nederlandse Raad van State. Vele leden vonden het „psychologisch weinig elegant" om bij het behande- ,-an de begroting het accent voors hands meer naar Nederland te ver leggen. Verscheidene (a.r.?) leden zou den de klemtoon willen leggen op een slaggeving over het gevoerde be- een soort resultatenrekening dus, plaats van op het bespreken van het toekomstige beleid. Dienstplicht Kernwapens NAVO De militaire leiders van West-Duits- land hebben verklaard dat zij een uit rusting moeten hebben, waaronder kernwapenen, die geschikt is om weerstand te bieden aan de Sowjet- dreiging. Zij zeggen dat dit noodzake lijk is, ongeacht welke burgerlijke autoriteiten in Bonn aan de macht „De Bundeswehr is verantwoordelijk oor de veiligheid van de Bondsrepu bliek en kan geen afstand doen van de algemene dienstplicht, het lidmaat schap van de NAVO en de kernbewape ning." aldus de militaire leiders in een brief die aan alle eenheden gezonden Het is voor het eerst dat de mili taire leiders van West-Duitsland zich in het openbaar hebben uitgesproken over de defensiepolitiek van hun land. De verklaring is een verwerping van het standpunt van de oppositionele so cialistische partij, die er tegen gekant is dat West-Duitsland volledig NAVO- lid is. De socialistische partij heeft snel en krachtig gereageerd. Een woordvoerder de partij veroordeelde de „massale bemoeienis van de generaals met poli tieke kwesties" en zei dat een dergelijke handeling in 1933 de Weimar-republiek ten val heeft gebracht en Hitier aan de macht hielp.. Militaire autoriteiten zeiden dat de brief was opgesteld buiten medeweten de minister van defensie, Frans Josep'.i Strauss, die het echter volledig met de inhoud eens zou zijn. Het document, dat vijf pagina's telt, is ondertekend door vice-admiraal Frie- drich Ruge, uit naam van de staf-chefs. Als leger van de Duitse natie nemen wij natuurlijk ten opzichte van de par tijpolitiek een neutrale houding aan", aldus het document, „maar het is de taak van de Bundeswehr, de politieke leiders duidelijk en tijdig te doen we ten, welke uitrusting zij nodig heeft om haar plicht te kunnen doen en waar zij toe in staat is als de uitrusting versterkt wordt". De generaals zeggen in het document voorstanders te zijn van algehele ont wapening. „Zolang die nog niet is be reikt, is daadwerkelijke defensie een mi litaire noodzaak", aldus de brief. „De vijand, die klaar staat om geweld te gebruiken, laat ons geen andere keus". De woordvoerder van de socialistische partij zei met nadruk dat de generaals het recht niet hebben om te trachten po litieke beslissingen te beïnvloeden. Uit het politie-onderzoek is geble ken, dat de Bosschenaar E. D„ van wie donderdag het stoffelijk overschot uit de Dommel in 's-Hertogenbosch is opge haald, in de nacht van zaterdag op zon dag, door de duisternis misleid, te water moet zijn geraakt. Van misdrijf is geen sprake, zo meent de politie. Juwelierswijk in Damascus door brand verwoest De juwelierswijk van Damascus is vrijdag geheel in de as gelegd. Drie vrouwen kwamen hierby om het leven. Van offipiële zijde wordt de schade op miljoenen Syrische ponden geschat. De brand schijnt te zijn ontstaan door kort sluiting in een houten huis. Driehonderd juweliersbedryven en tal rijke andere winkels in de oude winkel wijk werden een prooi der vlammen. Het getroffen gebied staat onder politiebewa king om „goudzoekers" te weren. Algerijnse opstandelingen hebben de „Ligne Morice" langs de grens met Marokko op talrijke plaatsen doorbro ken en zware schade toegebracht aan Franse legerposten bij Perret en Hadj. Voorts zijn aanvallen gedaan op posten Ministerie verzamelt gegevens Het ministerie van buitenland se zaken verzoekt Nederlanders, die hun woonplaats of duurzaam verblijf hebben gehad in Duits land binnen zijn grenzen van 31 december 1937 en tussen 30 janu ari 1933 en 31 december 1952 naar Nederland zijn verhuisd, dan wel hun nabestaanden, zich aan te melden bij genoemd ministerie, bureau Midden-Europa, Plein 23 te 's-Gravenhage, voor zover: 1. deze Nederlanders om redenen van ras, geloof, politieke overtuiging of wereldbeschouwing als zodanig door nationaal-socialistis.che ver volgingsmaatregelen zijn getroffen („vervolgden") 2. deze Nederlanders of hun nabe staanden vóór 1 april 1958 bij de daarvoor aangewezen Duitse scha devergoedingsautoriteiten een ver zoek tot schadeloosstelling ingevol ge „Bundesentschadigungsgesetz" hebben ingediend; 3. hun verzoek, als bedoeld onder 2, geheel of ten dele is afgewezen met de mededeling, dat een Neder lander, die vanuit Duitsland naar Nederland is verhuisd, niet kan worden beschouwd als een „emi grant" in de zin van paragraaf 4, lid 1, onder 2c van het „Bundesent schadigungsgesetz", dan wel dit verzoek nog in behandeling is bij een Duitse schadevergoedingsauto- riteit of een Duitse gerechtelijke beroepsinstantie. Mede bedoeld zijn hier vrouwen van oorspronkelijk niet-Nederlandse natio naliteit, die door huwelijksvoltrekking in Duitsland de Nederlandse na tionaliteit hebben verworven en na hun huwelijk, Joch gedurende de periode 30 januari 1933—31 december 1952, naar Nederland zijr. verhuisd. De hierboven bedoelde aanmelding dient schriftelijk te geschieden. Zij moeten bevatten: wel laatste adres van de „vervolgde"; b. naam, voornaam en huidig adres van de nabestaande, door wie m geval van overlijden van de „vervolgde" een verzoek tot schadeloosstelling, als hier- bovenbedoeld, is ingediend; c. de Duitse schadevergoedingsautori teit. bij wie het verzoek tot schadeloos stelling is ingediend, alsmede het Duit se registratienummer van het ingedien de verzoek. Door ontploffing in een hoogoven te San Antonio, in de Braziliaanse staat Minas Gerais, zyn zeventien mensen om het leven gekomen en tien ernstig ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5