|lieuuie geihsctfe (Touran! Vliegende verhuiswagen vangt ruimtecapsule Russische honden sullen eveneens terugkeren Brits student in Amsterdam veroordeeld Oplichter gaf zichzelf aan Senegal scheidt zich van Malifederatie af Powers - veroordeeld tot 10 jaar - ontmoet familie Nederlandse verongelukt op Duitse overweg ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Ad'verbenti e-afdeling Tel. 31441 CHRISTELIJKE A HON AAL DAGBLAD .Stantvastich is «hcbleocn trign htrt ia tcgljeaspotT Eenenveertigste jaargang no. 11950 BRIEF uit Kongo Zie pagina f In de schaduwen van MORGEN Zie pagina 7 HET GAAT ONS GOED Zie pagina I ROME: blijf liver thuis Zie pagina 11 TNE AMERIKANEN hebben een Russische mededeling dae een ruimte- LJ schip met dieren aan boord in een baan om de aarde is gebracht, gis teravond al kunnen laten volgen door de bekendmaknig van een eigen succes: het is een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht gelukt de capsule van de donderdag gelanceerde Ontdekker-14 ten noordwesten van Hawaii in de lucht op te vangen. Het is de bedoeling dat de manning" van de Russische satelliet eveneens in een capsule op aarde terugkeert en geborgen wordt. Het ruimteschip weegt 4600 kilograv is 32 maal zo groot als de vorige Amerikaanse Ontdekker, de eerste waarvan men een capsule kon ber gen(Vliegtuigen hadden die capsule zoals bekend gemist, maar men vond haar in de oceaan.) Belka en Strelka Belka (eekhoorn) en Strelka (pijltje), twee ervaren„ruim'te-honden", vormen met een aantal niet nader genoemde die ren, de bemanning van de Spoetnik. De dieren genieten een zekere bewegings vrijheid in een ruimte, dei geheel over eenkomt met de uitrusting van de eerste Russische bemande satelliet. De gedra gingen van de dieren worden via een te- lèvisie-camera n^ar de aarde overge seind. Anderhalf uur na de lancering werd medegedeeld, dat „polslag" en ademhaling van de honden geen buiten gewone afwijkingen vertoonden. In Stockholm, waar het nieuws van de lancering de nodige opwinding veroor zaakte op het internationale ruimte vaartcongres, verklaarde de Russische raketdeskudlge, Anatoli Blagonrajef, dat de kabine van de satelliet zich op het daartoe gekozen moment zal losmaken om nara de aarde terug te keren en wel met een zodanige precisie, dat zij ge boren zal kunnen worden. De Amsterdamse politierechter, heeft de 21-jarige technische student M. J. N. uit Grimsby (Engéland) wegens diefstal van een transistorradio veroordeeld tot een week gevangenisstraf en onmiddellij ke gevangenneming. De student, die op basis van een inter- naiontale studentenuitwisseling tot 17 sep tember te werk is gesteld bij een grote instelling in Amsterdam, had dinsdag uit een radiozaak aan de Kalverstraat het radiotoestel zoals hij ter zitting zei „in een impuls" ontvreemd. Toen hij door een lid van het personeel van de zaak werd aangesproken was hij op de vlucht geslagen en was met zijn scooter ontko men. Het nummer van de scooter werd echter genoteerd en bij een huiszoeking werd onder het bed van de vriend, met wie hij een kamer deelde, het toestel ge- De officier van justitie, mr. L. van den Berge, noemde dit een geraffineerd geval. De officier zei voorts dat wij de laatste tijd veel last hebben van georganiseerde diefstallen vooral van oosterburen die blijkbaar nog vast zitten aan het begrip „wir holen'Mr. Van den Berge eiste „als voorbeeld voor de groeiende stroom toeristen" drie weken gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming. In zijn dupliek verzette mr. Van den Berge zich tegen het voorstel van de verdediger, jhr. mr. O. W. E. Berg, om deze verdachte een flinke geldboete te geven. Ik vind mijn eis tegen hem nog clement. Voor het stelen van een fiets wordt tegenwoor dig al gauw negen maanden gegeven", aldus de officier. De Arnhemse recherche heeft de 27- jarige H. H. uit Arnhem ingesloten in het huis van bewaring. De man had zichzelf aangegeven, omdat hij de moeilijkheden, die hij had veroorzaakt niet meer kon oplossen. H. heeft een weduwe ongeveer 28.000 afhandig ge maakt. Hij spiegelde haar een winstge vende autohandel voor, maar daarvoor was geld nodig, omdat naar hij zeide de wagens uit Duitsland moesten wor den geïmporteerd. De weduwe vertrouw de de man en gaf hem zelfs een deel van haar effecten. H. heeft bovendien in Arnhem elektrische apparaten in ver schillende winkels gekocht en niet be taald, maar ze zelf weer doorverkocht. Ambtenaar verdacht van fraude De rijkspolitie te Zierikzee heeft gis termiddag aangehouden een ambtenaar van de cultuurtechnische dienst, werk zaam te Zierikzee. De ambtenaar wordt ervain verdacht betrokken te zijn bij fi nanciële onregelmatigheden tot een be drag van enkele duizenden guldens (cir- ca f 3500). Branden In juni verloren vier men sen het leven tengevolge van brand, 31 werden er gewond, van wie 17 leden van de brandwéer. De totale directe schade als gevolg van brand wordt geschat op 4.638.735. De baan van het ruimteschip is vrijwel rond. De aanvankelijke om wentelingssnelheid bedraagt 99.6 minuten en de hoek van de baan met de evenaar is 65 graden. De radio werkt met een frequentie van 19.955/ mega cycles. In de radiokamer van het ANP in Den Haag werden de signalen gisteravond zeer duidelijk ontvangen. Het Russische persbureau Tass, dat het gisteravond druk had met de nieuwste propagandastunt op een psychologisch juiste moment na het proces-Powers, wist te melden, dat men via het televisie scherm gezien had hoe de beide honden (die met hun lichte vacht een goed beeld waarborgen) voedsel tot zich namen. Zij zijn er op getraind op vaste tijden voed sel in halfvloeibare vorm en water te gebruiken. Ook de beperkte bewegings vrijheid en het voortdurend ondergaan van aanzienlijke versnellingen en trillin gen, vinden zij door langdurige oefening heel normaal. De nerveuze kapitein van het vliegtuig, de 35 jaar oude Harold E. MWitchell, die onmiddellijk na zijn terugkeer op Hawaii met het „Distinguished Flying Cross" onder scheiden werd, vertelde, dat het vliegtuig de langzaam neerdalende capsule bij de eerste poging met een verschil van nauwelijks 15 cm miste. De tweede poging mislukte eveneens. Het verschil bedroeg toen om en na bij de meter. De derde poging had succes. De capsule was precies terechtgeko men in het doelgebied van 300 bij 100 km. Kapitein Mitchell verklaarde na af- 'oop van zijn missie op een perscon ferentie zo zenuwachtig te zijn geweest, dat hij zijn werk nauwelijks had kunnen Caj psui Het vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat geschiedenis maakte door als eerste in de lucht een capsule van een ruimtevaartuig op te vangen en te bergen, was een C-119 vliegende ver huiswagen, Het toestel deed de speela- culaire vangst op een hoogte van 2.500 meter boven de Stille Oceaan. 't Apparaat, waarmee de capsule werd opgevangen, bestond uit een trapeze achtige haak, die met een net onder aan het vliegtuig vastgemaakt was. Daarin raakte de parachute van de capsule ver strikt. De capsule was door de Ontdek- Regering kondigt noodtoestand af Afrika, die bestaat uit de vroe gere Franse gebieden Senegal en Soedan, verkeert in grote moeilijk heden. De premier van de federatie, Modibo Keita, heeft gisteravond de noodtoestand afgekondigd en meege- VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merkéh GER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 Kamervragen over botersmokkel Mr. H. K. J. Beernink (chr.)- lid van de Tweede Kamer, heeft de 'minister van fi- ën gevraagd of deze kennis heeft genomen van de inhoud van een artikel „De Boer", het weekblad van de Bel gische boerenbond, waarin betoogd wordt, dat van Nederlandse zijde, „blijk baar niets in het werk wordt gesteld" de smokkelhandel van Nederlandse r naar Belgiië te beleibten en dat Ne derland een illegale afzet oogluikend duldt en zodoende schade berokkent aan de Beneluxpartner? Kan de minister mededelen, zo vraagt hij, of het in dit artikel gemaakte ver wijf juist te achten is. en. zo neen, kan hij dan enige nadere mededelingen dopn over de maatregelen, die getroffen zijn om deze smokkelhandel te beletten? Duitse overvaller in R'dam aangehouden Op verzoek van de Zweedse politie heeft de recherche in Rotterdam de 19- jarige uit Bremen afkomstige Duitser Diethard K„ die ook in Vasteras (Zwe den) heeft gewoond, aangehouden. De man wordt ervan verdacht op 2 juli in Vasteras een overval op het postkantoor te hebben gepleegd. Hij zou hierbij een bedrag van 19.000 Zweedse kronen heb ben buitgemaakt. Rijnwater stijgt Zware regens in de afgelopen dagen hebben in dë bovenloop van de Rijn het water sterk doen stijgen. Bij Rheinfelden (Baden) bedroeg de stijging van donder dag op vrijdag negentig centimeter. Tus sen Bazel en Rheinfelden is de scheep vaart stopgezet. Op enkele plaatsen komt het water reeds over de oever. deeld dat vice-premier en minister van defensie Mamadoe Dia van zijn functies is ontheven. Deze laatste is echter ook premier van Senegal en het optreden van Keita heeft dan ook tot gevolg gehad dat de rege ring van Senegal besloot de federatie te ontbinden, Senegal onafhankelijk te ver klaren en eveneens dc noodtoestand af te kondigen. De achtergrond van deze ontwikkeling nog niet geheel duidelijk. Volgens Mo dibo Keita zouden enkele politieke lei ders „onder het voorwendsel van pre sidentsverkiezingen" de territoriale on schendbaarheid van de federatie in ge- hebben willen brengen Deze ver- ngen worden 27 augustus gehouden, madoe Dia en de leider van de progressieve Unie van Senegal, Leopold Senghor, richtten zich via de radio tot de Joevolking. edreven door krankzinnige ambities heeft Modibo Keita een staatsgreep tegen het volk van Senegal ondernomen. De ontheffing van Mamadoe Dia als minis- van defensie is onwettig omdat dit geschied zonder toestemming van du regering van Senegal", aldus Senghor, die de leden van zijn partij opriep om militie te vormen „ten einde geweld geweld te kunnen beantwoorden". Senghor is door de Progressieve Unie kandidaat gesteld voor het nresident- Troepcn van Modibo Keita bewaken de regeringsgebouwen van Senegal en de federatie in de federale hoofdstad in Dakar. Naar verluidt is kolonel Soemare, die onlangs werd benoemd tot stafchef van de strijdkrachten van de federatie, gearresteerd. De verbindingen tussen Dakar ei rest van de wereld zijn sinds vanmorgen vroeg verbroken. Het nieuws wordt ver strekt door radio-Senegal en radio-Mali, die beide te Dakar gevestigd zijn. Hoewel Mali tot de Franse gemeen schap behoort, heeft Frankrijk niet het recht de orde in de nieuwe staat te herstellen, tenzij het een verzoek daar toe krijgt. Belka eekhoorn KERNGËSPREK OPGESCHORT De Sowjetunie heeft gisteren bekend gemaakt, dat Oost en West zijn over eengekomen, de Geneefse conferentie over het staken van kernwapenproeven volgende week te verdagen. De Russische afgevaardigde Tsarap- kin heeft tegenover de pers gezegd, dat er alleen verschil van mening is over dc duur van de verdaging. „Het Wes ten wil een maand, maar wij iets min- De Russische afgevaardigde, die dui delijk maakte, dat hij niet zou staan op een kortere verdaging dan het Wes ten wil, zei tegen maandag een officieel antwoord van Moskou over de verdaging te verwachten. De deelnemers aan de conferentie ko nen maandag weer bijeen. Verwacht »ordt dat daarna de conferentie voor ongeveer een maand verdaagd zal wor- Postbode wegens verduistering gearresteerd De postale recherche in Amsterdam heeft de 40-jarige Amsterdamse postbe- steller P. K. wegens verduistering van enkele honderden guldens in dienstbe trekking, gearresteerd en op staande voet ontslagen. Hij is gisteren voor ie officier van justitie geleid. De postbesteller, die verbonden was aan het bijkantoor Bremstraat in Am sterdam-noord verrichtte besteldiensten in de ver van het bijkantoor gelegen randgebieden. In dergelijke post-distric- ten kan de besteller ook diensten waar. nemen waarvoor het publiek normaal naar het postkantoor moet. K. wordt ervan verdacht misbruik te hebben ge maakt van deze P.T.T.-service en het hem geschonken vertrouwen. Hij zou stortingen per postwissel hebben geïnd en niet hebben afgedragen op het post kantoor en omgekeerd zou hij postwis sels, bestemd voor bewoners in zijn wijk, van een valse handtekening heb ben voorzien en het geld in eigen hebben gestoken. Strelka pijltje) Zal zijn vrouw in Moskou blijven Francis gary powers, Amerikaanse piloot die door zijn spionagevlucht boven Rusland op 1 van dit jaar een ernstige inter nationale crises veroorzaakte, zal eerst op 1 mei 1970 weer vrij man zijn. Tenzij een deel van de straf van tien jaar, hem gisteren opgelegd door een Russisch militair gerechtshof, zal worden kwijtgescholden. mogelijkheid van strafverminde ring söhijnt heel waarschijnlijk. In Lon- verklaarde Lew N. Smirnof, vice- dent van het Russische Hoogge rechtshof, dat een gevangene krachtens irtilkel 44 van het Russische wetboek ran strafrecht tenminste twee-derde van straf moet uitdienen. Prof. B. S. Nikifor- nof, die evenals Smirnof in Londen een congres van de Verenigde Naties bij woont, zei dat Powers zijn termijn kan terugbrengen tot 614 jaar Drie jaar zal Powers in de gevan- Ook echtpaar om geko men Drie personen, onder wie de 51- jarige Nederlandse mevrouw S. van Rooyen uit Driel, zijn gisteren om het leven gekomen toen de personen auto waarin zij reden op een spoor wegovergang met een goederentrein in botsing kwam. Het ongeluk ge beurde bij een halteplaats bij Asper- De slachtoffers zijrn het Duitse echtpaar Lange uit Kreuztal bij Siegen en de Nederlandse, Een veertienjarig meisje dat ook in de auto zat werd ernstig gewond. Op deze spoorlijn komt sleohts driemaal in de week een goederentrein langs. De locomotief sleurde de auto over een af stand van 100 meter mee. Op de rijksweg Heeren veen-drachten- Groningen, nabij Oud-Beets, is de 58-ja- rige mevrouw J. van der Weidè-Bosma uit Beesterzwaag door een uit de riohiting Drachten komende personenauto aange reden. Zij was op slag dood. Om half ach/t is gisteravond de Kol. Bedel benoemd Commandant van luchtmacht in Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft met ingang van 15 augustus ndo luchtverdediging Neder lands Nieuw-Guinea opgericht. Tevens is opgericht de vliegbasis Opmer op Biak. Tot commandant van beide is benoemd de 45-jarige kolonel-vlieger W. A. Bedet, thans commandant van de vliegbasis Leeuwarden en afkomstig van het K.N.I.L. Kolonel Bedet zal het bevel over de asis Leeuwarden op 7 september over dragen aan luitenant-kolonel waarnemer iosch, die thans luchtmachtatta- bij de ambassades in Bonn en Kopenhagen. Negen Belgische aspirant-vliegers zijn dezer dagen voor opleiding op de Neder landse vliegbasis Gilze-Rijen aangekomen. De Belgische chef-luchtmachtstaf had zijn Nederlandse collega, luitenant-gene raal Schaper, verzocht hem bij de op leiding te helpen omdat het Belgische opleidingscentrum Kamina in de Kongo niet meer door Belgen kan worden ge- Intussen plegen de luchtmachtstaven van Nederland, België en West-Duitsland nog overleg over een definitieve oplos sing voor een gezamenlijke opleiding van vliegers in vèrband met de aanschaffing van de' Starfighter in 1961 PNI vraagt steun voor Soekarno De Partai Naslonal Indonesia heeft jegens Nederland. In een verklaring zei gisteren aangedrongen op volledige steun voor de politiek van president Sukarno de partij dat alle Indonesiërs zich moe ten voorbereiden voor de ophanden zijn de „confrontatie" met de Nederlanders, •ereld moet ervan overtuigd zijn le kwestie-Nieuw-Guinea iets is Indonesië niet wil marchande- Suurhoff voorzitter van de P.v.d.A.? Het bestuur van de Partij van de Ar beid is voornemens oud-minister J. G. Suurhoff te Naarden op het in maart 1961 te houden partijcongres aan te be- 'elen als kandidaat voor het vooraitter- chap. Zoals bekend is de functie van voorzitter van de Partij van de Arbeid vacant sinds het overlijden van de heer Evert Vermeer. Tc'egram. Het hoofdbestuur van d? Vereniging Indische Ned-rlanders heeft de minister-president een telegram gestuurd, waarin het verzoekt de atvoer Nederlanders uil Indonesi» tot het uiterst mogelijke te bespoedigen twaalfjarige Keesje Ieriks uit Antwerpen, fen legeetje van de familie Van Gastel te Bergen op Zoom, dodelijk verongelukt. Het ventje was met twee zoontjes de familie Van Gastel op de eerste twee aanh'airagwagens gekropen, die achter een tractor waren gekoppeld. Op on- klaarbare wijze is de jongen over sohansbaan van de wagen gevallen venmcedilijk door de tweede aanhangwa gen overreden. Omstreeks zeven uur gisteravond is de twaalfjarige Annie Oornelissen uit Alkmaar, toen zij plotseling met haar fiets een fietspad langs de weg Venlo- Maasbree overstak, door een achterop komende auto, bestuurd door de heer T. uit Tegelen, gegrepen. Het meisje leed aan de gevolgen. Zij was met kantie in Blerick. 0 Een zwaar gewonde en vier minder ernstig gewonden waren het gevolg van een verkeersongeval op Rijksweg twee, tér hoogte van Abcoude, dat gistermid dag resulteerde uit een dubbele inhaal- Een kleine personenwagen, bestuurd door J. de Vries uit Amsterdam haalde een personenwagen, bestuurd door H. de Groot uit Apeldoorn, in. Direct daarop, terwijl de eerste begon aan het inhalen van nog een wagen, wilde de ingehaalde automobilist zelf de inhaler weer i bijstreven. De twee wagens raakten elkaar als gevolg waarvan de wagen van de heer De Vries over de kop sloeg en onderste boven dwars op de weg bleef liggen. De bestuurder werd niet ernstig gewond. De wagen van de heer de groot schoot rechts, van die weg af, 30 meter het rein in, over een ongeveer 80 centimeter dikke zandafvoerbuis en in een sloot. De heer De Groot werd licht gewond, zijn echtgenote werd zwaar gewond en dochters eveneens niet ernstig gewond. Vele wegen leiden naar Rome, zegt het spreekwoord. Vandaar dat men zulke lifters in deze dagen voor de Olympische Spe len op verschillende wegen kan fotograferen Koninklijk gezin maakte tocht De Koninklijke familie ls gisteren per auto uit Sapri te Ravello aangekomen na een rit langs de schilderachtige zuid kust van het schiereiland Sorrento. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zullen, zoals gemeld, tot dinsdag hier blijven om ver- olgens aan boord van hun jacht te gaan n hun kruistocht door de Middellandse 'jte voort te zetten. genis blijven. Daarna wordt hij te werkgesteld op een plaats, die over eenkomt met dc open gevangenissen elders in dc wereld. Het is mogelijk dat Powers na zijn drie jaar ge vangenis buiten Rusland zal worden gebracht. Moeilijke keus Voor een moeilijke keus staat de vrouw van de Amerikaanse piloot, Bar bara Powers. Zij ontmoette haar echt genoot gisteren enkele minuten na de uitspraak. Zij moet nu kiezen: In Mos kou blijven, terugkomen na de drie jaar gevangenisstraf, of de mogelijkheid om jaar prijs- Krachtens de Russische wet mag Powers gedurende de laatste zeven jaar zijn vrouw bij zich hebben. Hij mag in die periode ook een betrekking aan vaarden en een woning huren in de aan gewezen plaats. Het is zelfs mogelijk, dat Powers een goede baan krijgt aan geboden als de Russen tot de conclusie komen, dat het verblijf van Powers en echtgenote in de Sowjetunie propagan distische waarde heeft. Dat Powers, die volkomen onbewo gen het vonnis dat een half uur verg de aanhoorde, voorlopig nog niet tn die richting denkt, bleek gisteren na de dramatische ontmoeting tussen hem en zijn vrouw en ouders. Hij zei toen, zich zorgen te maken over de aanvallen die zijn verdediger tijdens het proces op Amerika heeft gedaan. Ik weet ivel dat hij het deed om mij te helpenmaar ten slotte ben ik Amerikaan, aldus Powers. In Amerika werd overigens de laatste dagen genoeg kritiek gehoord op de wijze waarop Powers Amerika „aan de kaak liet steilen". Van geheel andere aard was de bekendmaking van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken: Gedurende zijn straftijd zal Powers zijn salaris doorbetaald krijgen. Voorts werd meegedeeld dat hij niet ver volgd zal worden als hij, na het uitzit ten van zijn vonnis, in de Verenigde Staten terugkeert. De Amerikaanse rege ring is van mening dat de houding van Powers een dergelijke vervolging niet rechtvaardigt. Eisenhower President Eisenhower heeft inmid dels verklaard, de Russische propa- ganda-activiteit met betrekking tot het U-2 incident te betreuren en ook de „strengheid" van het vonnis tegen Powers. Autoriteiten verklaarden, dat een beslissing over de houding van Amerika zal worden uitgesteld totdat bekend is hoe de zaken zich ïn Moskou zullen ontwikkelen. Po gingen tot vermindering van de straf en eventuele vrijlating zullen echter in het werk worden gesteld. Een eerste poging in die richting zal worden ondernomen door Barbara Powers. Zij zal een beroep doen op de Opperste Sow jet om clementie. Deze procedure is onder bepaalde om standigheden mogelijk, hoewel het militaire college van het opperste hof heeft verklaard dat het vonnis defini tief is en dat hoger beroep onmogelijk Slechte augustus (Van onze weerkundige medewerker) Tot gisteravond laat zag het er naar uit dat een lucht van hogeluchtdruk van daag een verbetering zou brengen, eerst in de avond of nacht, gevolgd door een volgend oceaanfront met wat regen. De afgelopen nacht begon dit front in ver sneld tempo naar de Noordzee te trek ken. Vanmorgen vroeg stond het bij ons voor de deur. In de Noordoostpolder kwam het tot enkele zware onweersbuien in de nanacht met 20 tot 40 milimeter Achter het front komen opklaringen voor, maar het algemene weerbeeld blijft ook de komende dagen onbestendig. Augustus lijkt dit jaar niet op een zo mermaand. De gemiddelde maximum temperatuur ligt zelfs meer dan een graad lager dan verleden jaar in de ok tobermaand, die toen bijzonder zonnig Opklaringen De Bilt verwacht tot zondag- Morgen overdag op de meeste l. 1 P'aa'sen droog en iets hogere ■Hkl temperaturen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Zondag 21 augustus: zon op 5.33, onder 19.52, maan op 4.33, onder 19.17. Maandag 22 augustus: zon op 5.35, vnder 19.50, maan op 5.36, onder 19.45; 22 aug. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur éi

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1