ROOK Mr.Nixonen Daisy het in de tabernakel Blad 0pen briel In modern laboratorium zegt A. H. Ruys: PAN BOUILLON ZONDAG; ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 „Neem", zo sprak de Heere tot Mozes, „de voornaamste specerijen, de zuiverste mirre, vijfhonderd sikkels, en specery- kaneel, half zo veel Ook specerij kalmus moest Mozes gebruiken, evenals kassie en olie van de olijfbomen. En als hij dan „naar apothekers werk" hiervan een olie heeft bereid wordt in hetzelfde hoofdstuk (Exodus 30) gezegd waar deze olie alzo voor gebruikt moet worden. De tent der samenkomst, de ark der getuige nis, de tafel met al haar gereedschap, dit alles en nog meer zal de geur ervan dra gen. Ook Aaron en zijn zonen moeten er mee worden gezalfd. We lezen het, wellicht niet al te veel, omdat die ceremoniële wetten ons misschien niet zó aanspreken als zovele andere gedeelten in Gods Woord. Neem de voornaamste specerijen wie zal zich bij het lezen van Exodus 30 afvra gen hoe die heilige olie ter zalving geroken heeft? Weinigen, nemen we aan! Daarom temeer was het een soort belevenis dezer dagen in de gelegenheid te zijn die lucht op te snuiven, te ruiken welke geur er heeft gehangen in de tent der samenkomstIemand heeft namelijk zo'n drie duizend jaar later deze olie bereid, precies volgens het receptaan Mozes gegeven. „Hier", zei hij, terwijl hij ons een kartonnen stripje gaf, waar op wat van de olie was gedaan, „ruik maar eens goed. Hoe vindt u het, wat ruikt u precies?" Nu is het moelijk, althans wat ons betreft, zo direkt onder woorden te brengen wat je nu op zo'n moment ruikt. In ieder geval was het een bijzonder pittige geur, 't klinkt misschien wat wonderlijk, maar het had eigen lijk weinig oosters, praktisch niets mystieks, iets, dat we on bewust verwachtten. Een helde re, frisse lucht, niet zoet, maar koel, voornaam. Ook opwekkend. „Kijk" zei de man, die met een beetje gespannen verwach ting ons de olie voorhield, ,,je kunt er eigenlijk uit afleiden hoe de sfeer in en rond de taberna kel geweest moet zijn. Als je een gewaagde veronderstelling zou mogen uiten, de tabernakel moet voor die dagen een „mo dern" gebouw zijn geweest, waaraan alle stoffigheid, geheim zinnigheid en het mystieke vol komen vreemd waren. Zoiets leer ie uit een geur, je ziet het als Exodus 30 anno 1960 „Mijnheer, mankeert er soms iets aan ónze oesters" dan zegt hij: ,,'t Spijt me, maar dat gaat van zelf". Overigens heeft dit voor hem onbewuste gebaar hem waarschijnlijk menige oesterver giftiging bespaard. Mensen be oordeelt hij trouwens ook via zijn neus, niet bewust, zo van „eens even ruiken", 't Gaat vol komen automatisch en het oor deel, sympathiek of niet sympa thiek, vormt zich vanzelf. Creatie Dè neus Als er iemand in ons land is, die iets dergelijks met stelligheid en overtuiging kan zeggen, is het wel onze gastheer van die morgen: de heer A. H. Ruys, „een man met dé neus", zoals dat in vaktermen heet. Zo'n neus die overigens niets met de uiterlijke vorm van dit lichaams deel te maken heeft heb je, of heb je niet. Je wordt er eigenlijk mee geboren en of schoon er, ook volgens de heer Ruys zelf, ongetwijfeld meer mensen zijn, die de speciale ga ve hebben vaak meer met hun neus, dan met hun ogen waar te nemen, is hij een van de wei nigen, die er zijn vak van heeft gemaakt. Een chemicus is hij met een uitgesproken voorkeur en vooral het onderscheidings vermogen de vele, vele geuren, die er bestaan, te herkennen met vooral het doel er ook iets mee te doen. parfums dé hoofdfiguur is, Iaat zich raden en dat geldt zeker ook voor de heer Ruys. Op dit gebied komt echter nog veel meer om de hoek kijken, met name als je verbonden bent aan een chemi sche fabriek, die in binnen- en buitenland bekend is om haar „geurige" produkten voor talrij ke doeleinden. Fantasie Juist echter, omdat de heer Ruys, naast deze gave ook over fantasie beschikt, terwijl hij daarbij een diepgaande interesse heeft voor alles, wat maar met de basis, de. winning, het maken en noemt u maar op van reuk stoffen en wat daaraan inhaerent is te maken heeft, komt hij wel eens tot experimenten. En als hij dan zo'n oud recept in de Bijbel leest, dan fascineert hem dat, zoals alles, wat met de geschie denis van zijn vak te maken heeft, hem uitermate boeit. Zo komt het, dat wij nu, anno 1960, ons door middel van een karton nen stripje met een druppel olie er op, kunnen verplaatsen in een sfeer rond de Tabernakel, drie duizend jaar geleden. Hij gelooft overigens en daar moet u Exo dus 30'even verder voor lezen niet onjuist te hebben .gehandels toen hij deze olie samenstelde. Immers, de ceremoniële wetten rond de eredienst en het altaar in Mozes' tijd, gelden nu niet meer voor ons en temeer, daar er geen tekeningen of dergelijke ons nauwkeurig Mozes' tijd in herinnering kunnen brengen, heeft het iets waardevols thans door middel van een geurtje te kunnen verplaatsen in de sfeer Wasen rozen Er zijn trouwens nog honucrd- en-een andere interessante cnn- gen, die üe h.eer Ruys je met be trekking tot rëukstoifen kan ver tellen. je staat er over 't alge méén met zo Dij stil, maar geur, een bepaalde lucnt kan zo omzet tend veei doen. Om een puur- huisnoudeiijK vooroeeld te noe- Met liefde vooral spreekt hij over het werkelijk gróte parfum. Heel belangrijke en vooraanstaan de parfum-industrieën geven hem en zijn medewerkers vaak de op dracht iets volkomen nieuws te ontwerpen. En dan wordt het een complete compositie, dan ga je „zoiets opbouwen en als je het geraamte hebt, aanvullen. Soms zit er een deuk in, zoals dat wordt genoemd, of klinkt één bepaalde geur evenals in de we reld van de muziek, te hard. Dan is de creatie nog niet af, want creëren doe je als parfumeur. Je hebt zo je eigen vak-jargon, je .zegt, dat iets groen ruikt, of bruin, geel of paars". Eén ding vraag je je daarbij als leek wel af, namelijk hoe het mogelijk is om al die reukstoffen in die hon derden en nog eens honderden flesjes steeds weer als een zelf standigheid te kunnen blijven rui ken. In het laboratorium hangt een doordringende. alles over heersende parfum-lucht. Zelfs uren na ons bezoek leek het nog, alsof we een halve fles parfum achter onze oren hadden ge smeerd. Het antwoord lijkt een voudig: je sluit je gewoon af voor die andere luchtjes, zegt de heer Ruys en als je neus eens reuk-moe is geworden, ga je even naar buiten of rook je een sigaretje. Dan heb je er geen last meer van. Dat zal dan wel alleen het geval zijn als je zo'n neus hebt als hijzelf of zijn. col lega's. Daarvoor alleen Er zou nog veel en veel meer over dit onderwerp te vertellen zijn, over die koekjes b.v. „U proeft de roomboter" staat er op het foldertje. Maar ,.u ruikt de roomboter" had het moe ten zyn, omdat die koekjes alleen de geur van roomboter hebben meegekregen! Wie eens een gesprek heeft met de heer Ruys, kan wel uren luisteren naar wat deze oude rot in het vak allemaal te vertellen heeft en dat is uitermate veel en al even boeiend. Het meest frappan te blijven we echter vinden, dat hij ons in de gelegenheid stelde ons, zelfs in een modern labora torium, te verplaatsen naar de tijd van Exodus 30, drieduizend jaar geleden.... Daarvoor alleen Amerikaanse vrouw speelt belangrijke rol tijdens verkiezingen Na arden willen redder in de nood De fabrikanten van plastic lasset mee gaan geven. If nut een plasLi beslist verkoopbaarder tvoraen, zo menen ze Overhemdblouse: populair en charmant Een overhemdblouse is nog altijd een populair kleding ei stuk. En terecht! Zo'n blouse staat charmant en is gemak- kelijk draagbaar. Daarom hebben we er voor ons nieutve patroon de keus op laten val len. Het modelletje heeft een if korte mouw met omslag en een verlengde taille, die aan een band gestikt is en die in een strik eindigt. Voor dit patroon heeft men ongeveer 1,75 meter stof no- dig van 90 cm. breedte voor de maten 42, 44, 46. Dit patroon nummer 322 is verkrijgbaar aan onze bureaus voor 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast de gewone frankeerzegel. Wilt u uw bestelling voor 27 augustus doen? Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aan- v aard. wel eens aan, dat u een bepaald synthetisch wasmiddel noou zou geen luchtje had' meegegeven? ai zou net witter wassen aart cie witste poes, u net auoDei-oianx- ste, heiüersie wasgoed geven.... u gebruikte het met, a±s u het zoudt kunnen kopen. Nü moet je voigens ue neer Kuys, zo'n was middel beslist geen rozen-geur tje meegeven om maar eens wat te noemen. Veronderstel, dat u, ai wassend, temidden van een rozengeur gepiaatst zouut wor den. Rozen. romantiek.... u zoudt denkelijk de was de was laten, omdat een romantiscne bui u naar een gemakkelijke stoei zou voeren om er eens heerlijk wat te dromen.Nee, als je als vakman iets voor een was middel moet maken, ga je van een ander standpunt uit. Dan vraag je je af waar de was een huisvrouw aan doet denken. Aan zindelijkheid, aan scnoonheid, want, we weten net allemaal wel, een lekkere scnone was, geeft je een voldaan gevoel. Dus aan de heer Ruys en de zijnen van de chemische fabriek Naarden de taak iets „zindelijks" te creëren. De psychologie Daarmee zijn we gelijk geko men op het vlak van de psycho logische invloed, die een geur kan hebben. Voorbeelden daarvan bestaan er genoeg. Zo raakte een textiel fabrikant een overigens bijzonder mooie stof, gemaakt van een synthetische vezel en vooral geschikt voor meer feeste lijke jurkjes, niet kwijt, omdat het ronduit gezegd „zo stonk" als het in de winkel op de toon bank werd gelegd. Naarden had er wel een oplossing voor.... Een bekend radio-orkest speelde eens voor een groot publiek een serie bekende melodieën over ro zen en had daarbij het heldere idee door middel van een par fum de zaal naar deze bloemen te laten ruiken. Nog nooit zo vond het publiek had het or kest zo mooi gespeeld.... En wat te denken van de fabrikanten van plastic tassen, die de op tassen mee te geven? Een naar leer ruikende plastic tas zal immers veel meer aftrek vin- Zo stoer Dat leer speelt toch een belang rijke rol in de wereld van de par fums. 't Is een typisch parfum voor mannen. Je kunt nog zo'n klein, onbetekenend mannetje zijn zodra je wat „leer-Iotion of dito parium gebruikt, word je een beid.... Een stoere man, die in de vrije natuur paard rijdt, kloek cu onverschrokken. En welke adoreren? Moet u eens oplet ten....", zegt de heer Ruys, „als iedere postbode een nieuwe leren tas zou krijgen, wat zou hij dan met vriendelijke ogen worden be keken,We geloven hem di rekt.... hij heeft een neus voor zulke dingen!" Als kind al Niet voor niets zit hij van 1926 af in dit aparte vak. dat overi gens nog steeds ïijn hele hart heeft. Als kind rook hij thuis al aan de mantels, die aan de kap stok hingen, om te weten te ko men, wie er op bezoek waren. Zonder er bij te denken brengt hij als hij een van zijn lievelings gerechten: oesters eet, deze stuk voor stuk naar zijn neus. En als een ober dan wat kritisch kijkt, zich na een tijdje niet meer kan beheersen en komt vragen: Vooral zij, die buitenaf wo nen, worden gedurende de zo mer met zijn vakantieperioden wel eens verrast door plotse ling bezoek, 's Winters wordt er meestal niet zo druk gebeld, maar zodra de zon schijnt en de vrije dagen aanbreken, kan er ineens een vakantiehoudend familielid of een goede vriend op de stoep staan. Vooral nu de scooter en de auto meer en meer mensen op plaatsen ple gen te brengen, waar ze voor dien maar zelden kwamen.... Daar slaan ze dus op de stoep en misschien kan dat best gezellig zijn. Dan wilt u zonder twijfel ook met een maaltijd voor de dag komen, maar, je hebt tenslotte niet altijd alles in huis. In zulke gevallen is „de pan bouillon" vaak een ware uitkomst. Want wie een koele bewaarplaats in haar wo ning heeft, kan zogezegd dan altijd op die pan bouillon „te rugvallen". Niet alleen kan men enige weken van zo'n voorraadje vleesnat naar belie ven afnemen, om een bordje soep-vooraf te maken, wanneer men daar plotseling zin in heeft, ook voor het maken van sausen, croquetjes, gevidde to maten en nog veel meer, kan men „putten" uit de bouillon- pot. Zijn dus die onverwachte gasten gekomen, dan kan het menu met weinig moeite even worden uitgebreid met een soepje, een ragout, of bij ge brek aan voldoende vlees -kan men toch altijd met behulp van die bouillon en mèt dat iveini- ge vlees wel iets brouwen. Naast die pan bouillon horen dan eigenlijk ook nog wat ande re ingrediënten te staan: een paar blikjes soepasperges en champions, een blikje kippen vlees of soepballetjes, tomaten puree, soepgroenten in blik enfin keus genoeg. Wie het voorraadje een beetje op peil houdt zal er meer dan eens ple zier van hebben als de bel een maal is overgegaan en onver wachte eters met een „Ik dacht ik zal je eens opzoeken voor de deur staan. Wie in het (al of niet geluk kige) bezit is van een televi sietoestel heeft misschien on langs ook de aktiviteiten van vrouwen gezien rond de ko mende presidentsverkiezing. Vurige aanhangsters van Ni xon gaven zo konden we op het beeldscherm zien een lied ten beste, speciaal op en voor Nixon gemaakt. Iedereen kon het meezingen, want wie kent vooral in Amerika niet de melodie van „Daisy, daisy" welk wijsje voor dit „schone" Arers was gebruikt? Eerlijk gezegd moesten we er eventjes aan wennen. De en thousiaste en keurig, met hoed en al geklede dames, op de wijs van „geef mij je ant woord nou...." mr. Nixon te horen toezingen. Maar zoals dat een kandidaat voor het pre sidentschap in de Ver. Staten betaamt, gaf mr. Nixon een brede glimlach ten beste en knikte hij de zingende dames na afloop van het lied zeer dankbaar toe. Ik zie ons al be zig tijdens een verkiezing in ons land, rijmwoorden zoekend op de namen Zijlstra, Beer- nink of op wie u uw stem maar zoudt willen uitbrengen ....Je kunt het je onmogelijk voorstellen. Niet onderschatten Maar. in Amerika gaat nu een maal alles vaak een beetje an ders en ondanks de combinatie Nixon-Daisy moet men de rol van de Amerikaanse vrouw in het politieke leven niet onder schatten. Dit blijkt vooral zeer duidelijk nu de verkiezingen aan de orde zijn. De Democratische Partij bijvoorbeeld telt onder haar ruim vijf-en-veertig honderd afgevaardigden en plaatsvervan gers, meer dan zeshonderd vrou wen en volgens mevrouw Katie Louchheim, vice-voorzitster van het Democratische Nationale Co mité zijn er dit jaar meer vrou welijke afgevaardigden dan ooit tevoren. Onder hen bevindt zich de eerste vrouw, die aan het hoofd staat van een staats-dele- gatie, namelijk die van Oregon, terwijl de delegatie van de staat Maine een vrouw als vice-voor- zitter heeft. Andere vrouwen ne men deel aan het werk der ver schillende conventie-commissies als bestuursleden, spreeksters en ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinill TIP VAN U! f 2,50 waard We zullen, evenals vorige E E week, eerst maar even de ,,seizoen"-tips meenemen, E waarna er nog wel wat ruim- te zal overblijven voor zo van- g alles-wat. Over vliegen is al B het een en ander geschreven, E maar het nieuwtje, dat nu volgt, is zeker ook de moeite waard, 't Gaat over: U zult wellicht wel weten, dat een „fabriek van gloei- lampen" in Eindhoven een klein lampje in de handel brengt ter bestrijding van vliegen. Zo'n lampje, waarin een klein kuiltje zit. zet men bijvoorbeeld op het nacht- i kastje, men legt er een paar speciaal voor dit doel in de handel gebrachte tabletjes op en door de warmte ver- dampen, of beter „verro- ken" die tabletjes. Vliegen s hebben een ontzettende hekel aan die lucht, zodgt ze al gauw de „vleugels nemen". Mevrouw T. Zevenbergen-Vos E uit Strijen bereikt eenzelfde resultaat, maar zonder lamp- je. Zij legt de tabletjes op een dekseltje (b.v. dat van een leeg jampotje) en plaatst dit op het petroleumtoestel. Héél zachtjes de pit laten branden en men oogst hetzelf- de effekt. Om nog even bij de =e (gezellige) brief van deze le- I zeres te blijven én bij het pe- troleumstel. een pit, die bijna op is, krijgt een aantal stevi- ge katoenen draden, die er met een stopnaald door heen wor- den gehaald. Op die manier heeft men veel langer plezier van de pit. Verder brandt me- vrouw Zevenbergen altijd met een hete breinaald de naam van haar kinderen in het hou- ten speelgoed. Gevolg: op straat kan men steeds direkt zien van wie het speelgoed is. Wel even een kurk aan de he- te naald prikken om het bran- Arbeidsverhoudingen Hetzelfde verschijnsel valt waar te nemen bij de Republi keinse Partij. In beide partijen - aktief als gast- bij talrijke sociale eve nementen. Ook is het zo dat in enkele belangrijke van de democratische een gelijk aantal mannelijke en vrouwelijke leden zitting heeft. Vrouwen zijn hier dus ten nauw ste ingeschakeld bij belangrijke punten van het partijprogramma, zoals de burgerrechten in het bijzonder het stemrecht der ne gers in enkele zuidelijke staten de kwestie der arbeidsverhou dingen en de hulp van ouden van dagen. Open oog En nu mogen we misschien met wat verbazing kijken naar de groep Amerikaanse dames, die haar favoriet Nixon luid een spe ciaal voos de verkiezingscampag ne gemaakt lied toezingt, aan de andere kant mag zeker wel eens onderstreept worden hoe belang rijk de plaats kan zijn, die de vrouw in het politieke leven in neemt. Ih deze voor de V.S. drukke tijd hebben zij een behoor lijk deel van het vele werk op haar schouders genomen en dat niet alleen. Vrouwen bekijken menigmaal heel wat zaken op een wat andere manier dan de man en juist die vrouwelijke kijk op tal van aangelegenheden is onmisbaar. In Amerika heeft men daar een open oog voor en van daar, dat er zoveel vrouwen een grote rol spelen in het politie ke leven. De hierboven genoem de cijfers zijn er het duidelijkste bewijs van! EEN vrolijk moment bezorgen mij altijd diegenen die me schrijven ongeveer als volgt: „Al vaak heb ik gedacht: wat zou die Christine toch vroeger zijn ge weest, maar nu weet ik het: u bent vast en zeker.... geweest", en die stippeltjes staat dan: mderwijzeres, soci- allemaal beroepen die ik als een compliment be schouw, maar die ik toch geen van alle ooit heb uitgeoefend. Bij mijn vrolijkheid komt dan ook dank baarheid. Want mijn briefschrijf sters die deze beroepen noemen, hebben bijna altijd veel goeds van de vrouwen in die beroepen ondervonden. HET is heerlijk dat te horen Dat meen ik. Het is heerlijk te horen dat in deze wereld die soms een barre woestenij is, de een iets, de ander veel voor de ander kan betekenen, enkel door haar dien sten te betonen aan de ander. Dat dienstbetoon houdt soms alleen: Zo was ook de brief van deze week, die me aanleiding gaf u dit te zeggen hier, er een van dank baarheid. ,,U bent vast sociaal werkster geweest" zegt de schrijf ster. en zij gaat dan voort met te vertellen welk een goede herin nering zij aan zo iemand heeft bewaard. Ik dank u wel voor uw brief, ben er heel blij mee. Wat den. Misschien zult u denken dat weet iedereen, maar ik geloof dat er nog steeds te weinig mensen zijn die dat weten of er niet toe kunnen komen erheen te gaan. Daarom zou ik iedereen willen zeggen, wanneer er moeilijkheden zijn, van welke aard ook, ga naar zo'n bureau en schaam je niet, je zult zien dat je door je uit te pra ten alles al minder voelt, en dat je de kans hebt op een gelukkiger le- Tot zover de brief schrijfster. TK herinner me het J- nog best, en ook nog heel goed waar om ik dat bepaalde antwoord gaf: och, iedereen kan wel een reden bedenken voor echtscheiding. Want de dame in kwestie was niet iemand die een groot verdriet kwijt moest, nee, ze wilde gelijk hebben. zó, met een vreemde die je vrien din wil zijn, de dingen die je dreig den te overweldigen, proportie te zien aannemen. Als het zó is, dan kan ik zeggen: gezegende bu- Maar dan moet achter die SLEUTELS HIJ DE HAND g Ongetwijfeld zult u, na het B boodschappen doen, wel eens H de hele tas 't onderste boven moeten halen om uw sleutels |j op te zoeken. Vooral 's zomers komt dat nogal voor, omdat men dan mantel-loos op stap gaat en men de sleutels niet j§ in de zak van de jas kan stop- B B pen. Doet u in zo'n geval de benodigde sleutels aan een E hoedenelastiekje, leg er een E knoop in en schuif het om uw E| pols. Zo heeft u de sleutels B dus onmiddellijk bij of eigen- H lijk èèn de hand, aldus me- B vrouw De Hoog uit Rotterdam. B PLASTIC REPAREREN Menige plastic regenjas vertoont eerder dan ons lief is een scheur. Mevrouw De Koning-van der Vlies uit IJs- selmonde legt in zo'n geval een stuk zilverpapier onder de scheur, vouwt de twee helften van het plastic iets over el- kaar heen, legt er dan weer een stuk zilverpapier bovenop en haalt er vervolgens een goed warm strijkijzer over. Op die manier wordt de scheur gelast. Oppassen, dat het ijzer niet het plastic raakt, anders smelt het weg en is men na- tuurlijk nog verder van huis. Wist u, zo vraagt dezelfde le- zeres in de brief, dat het in- zakken van een cake voorko- j= men kan worden als er een le- pel wijn door het beslag wordt Een ramp eigenlijk, die naaldhakjes, je blijft er over- al mee tussen haken en dan is het leer gelijk beschadigd. Wie evenwel net boven de loopvlakjes een stukje plastic plakband plakt (doorzichtig of in de kleur van de schoen) zal daar lang niet zoveel last meer van hebben. Je ziet het bijna niet en als het plastic kapot gaat, plak je er een nieuw stukje op. Mevrouw C. J. van der Horst-Vollmuller uit Schoonhoven heeft er al veel plezier van gehad. geen bureau is. Nu zul- dat is een kattige opmerking, staat als u en ik: gewone r want u krijgt toch maar weer een brief met een bewijs dat er zijn en dat ons bestaan heeft. En dan zeg ik direct: sociaal werk, dat is een moeilijk neemt u me niet kwalijk dat het woord, daarvoor heb ik niet ge- wat scherp "or^maar 'fek^ noeg geleerd. En die koppen soep ;ral die vroegen over echtscheiding en of u dacht dat daar in hun geval reden voor bestond. Wat u precies terugschreef, weet ik niet hele maal meer, maar het kwam meen ik hierop neer dat men al tijd een reden kon vinden voor scheiding. Maar Christine, ik vond eigenlijk niet dat die vrouwen daarmee geholpen waren, omdat ik het zelf ondervonden heb hoe diep een mens in de put kan zit- Daarom wil ik u stukjes zowel als e wijzen dat er bureaux zijn levens- en gezinsmoeilijkhe- Ze had "haar' ongelijk gegeven Dan probeer je het op 't laatst met ie mand die wat verder weg zit: een onbekende in de krant. Net zo iets als zus die niet van pa mag kam peren: brief naar Christine. Zegt die nu: onzin, jij kunt dat best doen, dan zus met Open Brief naar pa Zo ook met deze reden tot echtscheiding Ik weet wel dat het ene land méér gronden tot schei ding kent dan het andere. In som mige delen van Amerika kun je als man scheiding aanvragen wan neer je vrouw de poes op het voe teneinde van haar bed laat slapen. En de vrouw kan naar de rechter hollen wanneer haar man treiterig met zijn vals gebit klappert. De praktijk heeft echter bewezen dat door die grotere vrijheid niemand gelukkiger wordt;. TV/TA AR nu weer de brief. Ja, die 1V1 bureaux zijn er. Hoeveel bu reaux zijn er niet! Het is haast onmogelijk een verdriet te hebben altijd dan, waarmee verwelkomde? Toen ik in mijn reaux moeten zijn. laatste woonplaats kwam wonen, We verdrinken in de kreeg ik na een paar weken be- anderen zoek van dames die namens een comité bloemen aanboden, een kerkelijk comité. Ik vroeg: hoe is 'it zo ontstaan, en waarom doet het juist. En één der dames ei: omdat ik hier twee jaar el- zondag de kerk inliep en er eer uitkwam vóór ik iemand ze zieke buurvrouw kende. Hoe is het mogelijk!! zou h&i®k°dM «lskeS ieebbp'e" Tpen' Maar daa,,:voor jongelui, voor t eerst in de i fiin- grote stad, op te vangen. LANG RAAR? boven-af, tot eenvoudig dienst betoon aan onze naaste te komen. O, ik weet dat het niet anders kan. Zelfs al helpen we allen toewijding begonnen hulp ons ook ritje te bezorgen, worden. Zelfs al heeft ons laten niet wéér kattig c hem geheel begrijpend worden. Gewoon zelf begi: onderwijzer, toch is het recht dat we met grote moeilijk heden in de opvoeding van dat kind naar een Medisch Opvoed- Gewoon over jezélf heenstappen en aan de ander denken. „Milde handen, vriend'lijke ogen zijn bij eeuwigheid." Dat is lan- brieven pennen en stuk je "woningnood geen plaats jes schrijven duurt. Langer dan n tweede of derde kinder- goede voornemens. Langer dan SSSm bureaux bestaan. En faalden wij vandaag? Dan is mórgen nog in ledikantje. of: geen tijd meS"nen%rredf hoge J-'e^vigh^d Hx flat-huur dan is het ge woon een wonder dat je dit tegenwoordig kunt doorpra ten met een christen-arts op het bureau Prot. Stichting voor Verantwoorde Gezins. vorming. Ja, het kèn zelfs eens goed zijn, net als voor onze briefschrijfster, om wat afstand te winnen, en allen die je kent over te slaan en Heeft u lang haar en draagt u er zo'n artistieke sier- speld van hout of plastic in, waardoor een pennetje wordt Ë5 gestoken? Dan zult u, evenals mevrouw S. Kamblcr-Plantfe- ber uit Leiden wel eens heb- ben ondervonden, dat die pen- nen nogal gauw breken. Toch kan zij die speld nog gebrui- ken, want zij nam het houtje van een lolly, sleep er een punt- je aan, kleurde het met schoen- pasta en had zo weer een pen- netje gekregen. SNIJBONEN I Wie niet in het bezit is l§ E van een snijbonenmolen (u EE heeft toch al in dit rubriekje H gelezen, dat u door een plastic B zak om de molen te doen het wegspringen van de boontjes 1 kan voorkomen?) maar wél E B een aardappeldunschiller in fj 1 een hoef-ijzer model bezit, kan E daar heel snel een maaltje B E snijbonen mee „klein krijgen", b E Vier tot vijf bonen tegelijk pas- sen er bij dat hoefijzer en vol- gens, mevrouw C. van Bezooi- jen-Cflerum uit Dordt gaat het i bijzonder vlug. Vliegjes en luisjes in de E sen.. Druk eens in het spoel- E water de vergiet op de sla. De druk zorgt er voor, dat al 1 E die meestal boven-drij'vende B ongerechtigheden in de vergiet S te scheppen zijn. Sperciebo- Ëf ten slotte kan men beter H in weinig water wassen, dan b schuren ze elkaar vanzelf s schoon. üllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirH

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15