Overbevolkt Ceylon dringt olifanten weg Gouda in foto's Somber in augustus ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 rentuin bedelden UCT ICWCM met sierlijk ge- nCI LCVCN bogen slurven om alles wat het publiek maar aan eetbaars (of ook wel: nau welijks eetbaars) had meege bracht. Met grote, goedige kop pen knikten ze tevreden over hun grote populariteit en ze verorberden zonder met de ogen te knipperen alles wat de kijkers hun voorhielden. Kaakjes, pinda's, hele appels, stukken papier van die ene man, die zijn kinderen wilde amuseren ten koste van de olifanten en nog veel meer. En de goedige giganten klosten verder maar wat door het mulle zand van hun ruimte in de dierentuin. Goedig, inderdaad, deze dieren behoren tot de grootste trekpleisters van iedere „Zoo". Anders is dat in de landen, waar zij geboren en getogen worden. Daar kun nen die schijnbaar zo rustige reuzen nogal eens wat last veroor zaken. Zoals op het eiland Ceylon. Het witle liart van Nieuw-Guinea Het witte hart van Nieuw-Gui- schrijvers zeggen trouwens zelf nea, door dr. L. D. Brongers- ma en G. F. Venema. Uitgave Scheltens en Giltay, Amsterdam. Dit is dan de beschrijving 1 voord, dat het nog. ja ren zal vergen voordat de bijeen gebrachte verzamelingen en ge gevens zullen zijn bewerkt. In het tijdschrift „Nova Guinea" zal de tocht der Nederlandse expedi- daarover uitvoeriger worden ge- de technische schreven artikelen heeft gevolgd, werk geworden, zal, wanneer hij dit boek ter uitstekende indruk geeft hand neemt, opnieuw meeleven velerlei soms met de lotgevallen en de tegen- slagen, die deze expeditie beslist belevenissen Kpsnaarri ziin trebleven. En Op het overbevolkte eiland Ceylon wordt de rimboe steeds ver der teruggedrongen door de mens, die ieder jaar meer terrein ont gint en voor de „inheemse", in het wild levende olifanten een voortdurend kleiner wordend woongebied overlaat. Een dorp op schreven NoordwestCeylon moest onlangs geheel worden geëvacueerd, om- zen begoi dat olifanten de van bamboe gebouwde huizen omverliepen. De moeilijk kunnen wegleggen. Over bestaarT" Het* boek' de vele r verrassende doorgedrongen op plaatsen nimmer tevoren een blanke voet had gezet. Het Hl die wetenschap zijn ^e expeditie nog zal zonder enige twijfel onder de druk komen, niet alleen van de vi0t ge- wederwaardigheden van de expe- ppnmaal met le- ditie- maar ook van de Primitieve eenmaal met ie toestanden en verhoudingen, die zal het boek in deej vap het koninkrijk nog dieren konden in hun eigen omgeving niet meer natuurlijk voedsel komen en in het dorp af. voldoende de wetenschappelijke resultaten kwamen zij op de graanvoorraden wordt zeer weinig gezegd. Dat voortreffelijke foto's ook niet de opzet ervan. De kaartjes. De olifanten van Ceylon ver laten de laatste tijd maar al te vaak het oerwoud, om in de aangrenzende gebieden op zoek te gaan naar voedsel. En bij die zoektochten vernielen die kudden vaak 'net werk van een heel jaar in één nacht on der hun logge poten. Wat men ook doet, de olifan ten laten zich niet afschrikken. Ze maken onder stroom gezet- Duitse Kaffee mit Kuchen in gevaar (Van onze correspondent in Bonn) Een slag dreigt de Westduitsers te treffen: hun zondagse „Kaffee mit Kuchen" is in gevaar, althans wat de „Kuchen", het gebak, be te afrasteringen onschadelijk treft. Tekort aan personeel door er natte takken tegenaan dat, mét overwerk, toch al 60 uren in de week maakt terwijl elders in de bondsrepubliekeinse in dustrie de 40-urige werkweek al begint te dagen zal waarschijn lijk de „Konditoreien" dwingen 's zondags gesloten te blijven. Dan is het voor Heinz en Fritz uit, op zondagmiddag zo tegen door moeder-de-vrouw naar de naastbyzynde „Konditorei" worden gestuurd om „Kuchen" (gebak) zonder maar meestal mét „Sahne", of „Platzchen" (koekjes) te halen, die dan tijdens te werpen. Ze schoppen lende autobanden achteloos op zij en ze laten zich zittend in de „anti-olifanten-grachten" glijden, om er zich, met hun slurf om een boomstam ge slagen, aan de andere kant weer uit te hijsen. De Ceylonese landmacht op dat de vroegere marinebasis Trin- viert comali. aan de Noordkust, de heeft geklaagd over de wilde olifanten, die de parades in de war sturen. De militairen heb- oen de Regeringsdienst voor Natuurbescherming laten we ien, dat de olifanten moeten het theeuurtje waarop j worden gevangen en wegge- evenwel in Duitsland koffie bracht. Als dit niet gebeurt, veert en zich in het gelid zal i Dat vangen is in die omge ving nu in volle gang. De vang- expedities staan onder leiding van majoor Aubrey Weisman, directeur van de dierentuin in Colombo en zijn helpers zijn leden van de stam der Panni- kans. wier voorouders, van Arabische afkomst, volgens de c verlc ver.ng al olifanten vin gen voor de keizers van het oude Rome, da: handelsbe trekkingen onderhield met dit eiland In de Indische Oceaan. De Pennikans houden er twee methodes op na om oli fanten te vangen. ïs het ter rein niet te dicht begroeid, dan besluipen ze de olifant van achteren en werpen hem een strik om één van de achterpo ten. Het losse eind strop, een koord van 75 '■epen gedroogde buffelhuid de laten neerschieten, grote tafel in de eetkamer groe- jfi pert worden geserveerd. „Konditoreien" in de meeste gevallen een combinatie van een café en een gebakjeswinkel zijn in de bondsrepubliek uitgezonderd van de winkelsluitingswet, die Locli Ness monster bleef soek Een paar weken geleden ertelden wij u in deze ru de briek, dat officiële Britse we- ïhapsmensen aan de het Schotse Loch wordt boom gewonden Ness op zoek gegaan i met behulp van voetzoekers en geschreeuw houdt rest van dc kudde op een ai- Valkuilen De andere methode wordt in de dichte rimboe gebruikt. Op een wildpad, dat naar een drinkplaats leidt, wordt kuil gegraven met snede die twee keer voorpoot en een diepte_ het beroemde monster, dc Peter Baker, de leider van af_ deze expeditie, heeft ver klaard, dat zijn groep heel wat belangrijke gegevens kon verzamelen. De expeditie was uitgerust met foto-apparatuur en met instrumenten voor het opvan- gen van echo's van geluiden door- onder water. De dertig man groot van Baker's groep hebben ech- oïifanten- ter geen enkele foto kunnen het beroemde mon- gat heen en het vrije uiteinde ondier te hebben gezien. Eén van het koord wordt met een mnner, een zekere Dennis zwaar voorwerp eraan over Tucker, verklaarde met grote een boomtak gehangen. Ten stelligheid, dat het duidelijk slotte wordt de kuil zo toege- een plesiosaurus was, een af dekt, dat er niets meer te zien stammeling van een reusach- is en dwars over het pad. vlak tig voorhistorisch monster, voor het gat, wordt een zware half zoogdier. half hagedis, tak gelegd. dat in de schemering van de De olifant tilt zijn voorpoot geschiedenis in de moerassen ■■■ÉBgHBÉjHHH]van de wereld moet hebben rondgemodderd. Baker is voorzichtiger. Hij stapt precies in r de tak In beide gevallen begint dc i woedende olifant valt de expeditie, die het feno- berust hij in zijn lot gaat hij op transport naar een nieuw woongebied in de wilder nis of naar een dierentuin. Het vangen van olifanten is een kostbaar karwei en de re gering van Ceylon doet haar wil ik geld bijeenbren gen voor onderwater-televisie camera's. Ik ben vastbesloten dat monster op te sporen." Dat moet dan volgend jaar gebeuren. best de gevangen dieren te Colombo. De markt is niet verkopen. De prijs is op het ogenblik ongeveer 3500 per oorlo; strekkende meter olifant, fran co aan boord in de haven van willig als vlak toen de dierentuinen levende have moesten aan vullen. :r- De Goudse Glazen zijn over i de charme ven de oude beeldengroepen en zijn fraaie stad, naar de intimiteit nauwe straatjes en naar de indrukwekkende en monu mentale bouwwerken, geleden tot stand gelegd. zijn gekomen. Dit heimwee Het aantrekkelijke naar het verleden is er mis- boek ligt echter vooral hier- schien oorzaak van, dat de mens van deze tijd behoef- ven, te heeft aan boeken en plaat werken, waarin hij dat ver leden terugvindt. trouwzaal, de Waag het leent er zich alles zo uitste kend voor om op het gevoe lige papier te worden vast- i het lier dat het gehele Goudse le- oals dit reilt en zeilt, is uitgebeeld. Ook de kaaskoper, de veehandelaar, zijn dagelijks zijn reeds verschenen. En bekeken, weet wat Gouda v nu heeft de N.V. Uitgeverij Dank zij de duidelijke tekst W. van Hoeve te 's-Graven- van drs. Jan Schouten en de zien. Gouda heeft i voorschrijft dat van zaterdag middag 14.00 (behalve op de eer ste zaterdag van de maand, wan neer ze tot 18.30 uur open mogen blijven) de winkels potdicht moe ten blijven tot maandagmorgen. Aangezien zichzelf-respecterende „Konditoreien" ook een aantal an dere levensmiddelen (zoals brood, poederkoffie, poederthee, cacao, chocolade, blikken melk en voor wie de „baas" goed kent ook nog wel een pakje boter) voeren, had de burger altijd nog de gelegen heid om onverwachts optredende tekorten aan te vullen In hoofd zaak echter verkopen de „Kondi toreien" het gebak, de koekies, de bonbons en de slagroom, die tot het ritueel van de Duitse „Kaffee met Kuchen" behoren. Door betaling van hoge over- werk-lonen konden de „Kondito reien" tot dusverre zaterdag- en zondagmiddagen open blijven, on danks de wettelijk voor deze be drijfstak voorgeschreven 45-urige werkweek. Nu begint evenwel de vakbond aan te dringen op een echte verwerkelijking van de 45- urige werkweek. Een dergelijke maximale werktijd zou de „Kon ditoreien" zelf ook welkom zijn, is evenwel niet praktisch Uit\ oer baar. Zij konden alleen open blij ven dank zij de overuren van het bakkende en bedienende perso neel. Als er nu werkelijk 45 uren in de week moet worden gewerkt en overwerk zou worden verho- den, zou de lacune alleen kunnen worden opgevuld door de aanwer ving van nieuw personeel. En dat is er niet, ook niet wanneer er nog zoveel Italianen, Spanjaarden en de laatste tijd zelfs Grieken worden geïmporteerd. Als dus de vakbond op zijn eis blijft staan is de enige uitweg, dat op zater dag en zondag de „Konditoreien" gesloten blijven. En dan zit West- Duitsland zonder „Kuchen' en „Platzehen". De meningen onder het bak kend en bedienend personeel zijn verdeeld. De meerderheid echter is blij met de extra-verdienste van minstens 15 overuren per week plus (voor zover het de serveuses betreft) de tien procent fooi, die in Westduitsland „inclusief" wordt berekend. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. ruiterkruid, moerasplant; 6. sluiskolk, 8. bij stand, hulp; 13. zeemacht, 14. grassteppe in Hongarije, 15. mo torschip (afk.), 17. deel van een boom. 18. sociéteit iafk), 20. broeibak, 21. oude lengtemaat, 22 aarden- of metalen vaat werk, 24. dorp in N. Brab., 26. biersoort, 27. aanloop, 28. gees ten der doden bij de Romeinen. 30. stap, 31. deel van de mond, 32. inwendig deel van een vis, 33 meertje, 35. ik (Lat)., 36. gem. in N. Brab., 38. zilt vocht, 40. stad op midden Java, 42. eetgerei, 44. vogel, 47. vracht, 48. afgelegen, 49. ongevulde, 50. verhoogde inspanning bij een wedstrijd (Eng), ,52. badplaats in Z, Tirol aan de Etsch. 54. rivier in Frankrijk, 56. duivel, 58. bedelaar, 60. meisjesnaam, 62. wiel, 64. opschik, 65. lichaams deel. 67. koraalrif, 68. Egyptische dodengod, 71. meisjesnaam, 72. geestrijke drank, 74. krijgsmacht, 76. keurig, 77. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 78. puntig voorwerp, 80. be drog (bargoens), 81. gem. in Gelderl., 83. nummer (afk.), 84. aan leg, 85. vroeger, 87. kosteloos, 88. achting, 89. stroom in Voor- Indië, komt uit de Himalaya. lans, 8. scheepsvloer, 9. zijtak Donau, 10. gravure, 11. voorzet sel. 12. stad in Spanje, 16. degelijk, 19. kledingstuk, 21. treur dicht, 23. uiteinde van een as, 24. houtworm, 25. mist, 26. vlak temaat, 28. afval van vlas, 29. achterdeel van de hals, 32. hals- riem voor paarden, 34. godin der wrekende gerechtigheid, 36. deel van een sleutel, 37. drukte, 38. Maleise Staat op de W. kust van Malakka. 39. schrijfkosten. 40. stapel. 41. vogellijm, 43. voor zetsel. 45. koor van zangers, 46. water in Z.H., 51. koninkrijk m KI. Azië aan de Zwarte zee. 52 patroon, 53. tegengestelde van. zenith. 55. schrikgodinnen (Germ.Myth), 57. laagste adellijke titel in Midden Java, 59. katachtig roofdier, 60. lief, 61. optel ling. 63. bevlieging die vele mensen meesleept, 65. bijrivier v. d. Rhone. 66. onderbed. 69. interest. 70. specerij, 73, landschap op de O- kust van Sumatra, 75, zijtak Po, 78, term bij het schaakspel, 79 landtong, 81, scheikundig element (afk.), 8l OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Aken, 4. akant 8. lade, 12. ark, 13. enorm, 14. Hedel, 15. ra, 16. Indra, 17. bas 18. na, 19. Dan, 21. ges, 22. pul. 24. kus, 26. logos. 28. bed., 31. lev, 33. '•en, 34. gesel. 36. E.K., 28. mia, 40. iedere, 41. Kos, 43. Orleans, 44. men, 45. ketjoe, 47 neb, 49. N.T., 50. oraal, 51. weg, 53. lol, 55. San, 56. Weenen, 58 tin, 61 pen, 62. ion, 64. sek, 66. om, 68. dol. 39. osram, 70. ga. 71. Bogor, 73. kreet, 74. sen, 75. eten, 76. Maarn, 77. tint. Verticaal: 1. aard, 2. kraak, 3, E.K., 4. Andcl, 5. Korsör, 6. ara. 7. N.M., 8. les, 9. A.D., 10. den, 11. elan, 13. eng, 14. hal, 17. bus. 20. nul. 22. pon, 23. de sem, 25. Sem, 27. genegen, 28. bed, 29. deren, 30. gekko, 32. viool, 34. gesel, 35. lente, 37. koers, 39. are, 40. Inn. 42. staal, 46. Jan, 48. bot, 51. wen, 52. geiser, 54. lis, 56. wel, 57. I'jren 59. negen. 60. robe, 61. por, 63. nat, 65. Kant, 67. mot, 68. Don, 69. ora, 72. ge, 73. ka, 74. si. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van ƒ2,50. Kom, laat ons somber zyn, want 't regent. Al uren lang. De melkboer vindt het zo zielig voor de mensen, die nu in een huisje zitten" en de bakker legt de materiële voordelen uit van een „petrolie-kaclieltje" boven verwarmingselementen, waarvoor Philips reclame maakt. Ach ja.Laten we de tristesse dan ook maar in onze rubriek goeiendag zeggen met een wat somber getint verhaal en dito ge dichten. Alleen Theo van Roon zorgt voor een kleine glimlach, maar voor de restEén ding: 't zou kunnen zyn. dat het er allemaal heel anders uitziet als „Ruimte" verschynt. omdat zoals jullie weten deze hoek van de krant vry vroeg in de week wordt gemaakt. Maar op dit moment laten gedachte voor wat deze is en zetten we ons ne 't moest!) verhaal te lezen van Rob Schippers zogezegde diepere bedoeling haal je er zelf maai deze optimistische (wat bekort, sorry, maar (16, lyceum en uit Voorburg). De uit als je kennis heb gemaakt met: Misja - de havik - en ik Het regende. Misja kromde zijn rug en keek ernaar, liep dan door. Zijn bril glom in het licht van de lantaarns als de ogen van een kat. In zijn hele houding was hij trouwens een kat, een roofvogel, een havik: kromme neus en twee diep- weggezonken, dicht bij elkaar staande schele ogen. Z'n snor droop, hij likte erlangs met zijn tong. „Vervloekte zoon van een sandalenmaker", kraste hij „waarom kies je zo'n avond uit voor je dood, begiet je tuin, mij niet". De sandalen sopten onder zijn voeten, Misja schud de er de druppels uit en schold. Hard. Dan draaide hij zich om en lipp een poortje in. Zolen knerp ten gemeen en de muren weer kaatsten het geluid zachtjes. Op de weg gierde een dyna mo nader, een lichtbaan voor zich uit stuwend, die plotseling verzwakte en met remmenge- knars uitdoofde. Voetstappen klonken en de fiets werd tegen een muur gegooid. De schijn bare eigenaar stampte en maakte een deur open, die zich even later met een smak sloot. Misja huiverde, heradem de en knisperde behoedzaam. Een schutting doemde op, hij klom erover. Een ziekë plant kreunde, maar hield stand. Toen kon ik Misja niet meer keek. Twee dof bronzen klokken vormden een parapluie voor enkele spinnen en andere beesten. Beneden in de kerk rammelde een deur en klonk een droge klik. Een licht ging aan en gaf de plantjes buiten mooi-zwarte schaduwen. De koster deed een deur voor zich open, draaide de schake laar om en liep de zaal bin nen. Lagen daar nu wéér pa piertjes in de hoek? Hij ging er heen en raapte ze op, liep door naar de gang. „Vreemd", mompelde hij, „wat hol klonk die ene voetstap". Hij stom melde terug en bonsde met zijn voet op de naar hij dacht holle plek. Het klonk dof en de grond werd nat. „Weer extra De koster liep terug naar de gang en even later maakte hij het berghok open. Een lading stoelen dreunde naar beneden, maar werd vakkundig door hem opgevangen. Na elkaar werden ze de zaal ingesleept en daar gerangschikt. Dan pakte hij een dweil en ging naar de natte hoek toe om die droog te maken. „En toch klinkt die voetstap hol, zouden er nu al verzakkingen zijn?" Hij stampte nogmaals. Ja, hier was het, hol.... inderdaad al stampend werd de grootte van de „verzakking" gepeild, waar door de koster een ontdekking deed: zij liep als een onder aardse gang dwars door de zaal. „Zou er een waterbuis gesprongen zijn?" De koster stampte verder, tot hij, bij de stoel der voorzitter gekomen, tot stoppen werd genoopt: gif groene vlammen, gepaard met oranje en blauw, spoten door de zaal. Ruiten sprongen teza men met de koster. Achter de schutting fladder de de havik op. Hij keek naar de radiumwijzers van z'n hor loge: acht uur. Een korte, scherpe klik doortrilde de duis ternis. De havik vouwde z'n vleugels en wachtte geduldig. Daar klonk waar hij op ge- Cees van Dop (kweek uit Rot terdam) is er ook, omdat ver- schillende gedichten van hem eveneens pasten in „Ruimte" van vandaag. Je zult dit met me eens zijn als je leest: Achter mijn netvlies staande zag ik dat het van de zon tijdelijk veranderd was in lijkkleurige schaduwen beneden het golfkarton - van de bovenste verdieping met aan het „wordt vervolgd" Een kille trappelzak voor rusteloze gelukzoekers Een rubbergordijn met zuignappenmotief geschoven voor beslagen ruiten CEES VAN DOP wacht had. Een zware dreun verscheurde bijna z'n trom melvliezen. Hij klapwiekte de schutting over, het poortje uit en werd opgenomen in de men senstroom, die zich naar de plaats van de ontploffing spoed de. Hier aangekomen drong hij zich naar voren, maar zag geen dode voorzitter en kerke- raadsleden, slechts het hol starende hoofd van één per soon: de koster. Misja begon te wankelen en zich terugtrek kend stamelde hij „de koster uhhdeed het! de koster. Hij keek weer op zijn horlo ge; het wees tien minuten over acht. „Het begon toch acht uurer. geen kerkeraad geen mens niemand...." Een jongetje blèrde aan de hand van zijn vader: „Is dat nou die havik uit dat Verkade- album'7" Misja hoorde het niet meer. Weg stormde hij! Naar de grote weg, waar de stads klok haar wijzers op een acht en een drie had geplaatst. Hij keek ernaar en vergeleek met z'n horloge. Het liep gelijk! Toen was Misja verdwenen. In hun nachtzang opgeschrikte kikkers plonsden van hun le lieblad. Enkele modderbellen, grote en kleine, stegen op. Ik hoorde en ik begreep. De man in de centrale greep een potlood en schreef: „Al weer een klacht over die klok aan de grote weg". Ze moesten dat ding slopen, dacht hij en schreef verder: maak de stadsklok aldaar. Deze liep hedenavond(datum) een half uur voor. Derde sto ring deze week! En ik begreep waarom. ROB SCHIPPERS De eenzame We blijven konsekwent: dus geen grapjes deze week! Wél een mannetje, een triest mannetje uiter aard, van Nic. Kluiters (uit Delft) De in de aanhef beloofde klei ne glimlach van Theo van Roon (20, onderwijzer en uit Rotter- Miniatuur Een bloem die drijft in de goot zendt een stil licht uit naar de ogen van vermoeide mensen Dit is het onverwachte geluk, het kleine geschenk, het onmisbare wonder. THEO VAN ROON Van Daan van der Waals (16, lyceum en uit Rijswijk) koos ik een „grens-geval" wat de toets van de rubriek van vandaag be treft met Hartelijke deelneming Gisteravond zond ik u deze brief wanneer gij hem openmaakt blijf kalm in deze brief condoleer ik u met het verlies van uw kost baar verstand er is een bom op gevallen maar daarom niet getreurd mijn vriend zit nu niet bij de pakken ik heb hier een kom troost want, meen ik, uw hart is het centrum van uw bloedsomloop gebruik het nu als uw ver stand want harten zijn bomvrij en ten onrechte zegt men wel dat harten kunnen breken DAAN VAN DER WAALS zullen we eveneens maar opne men. L. Kats (uit Sommelsdijk) schreef het. Verlaten dwaalt hij langs de oevers van het leven zoekend naar bronnen van begrip en liefde betreden zijn voeten het stroomgebied der ongenaakbaarheid tastend hunkeren zijn handen naar de omarming van een glimlach huiverend voor de schrille tonen der haat die de winden over de branding toevoeren zijn roep verloren ZOMER 1960 'n Plaat van Antoinette Winkelman uit Schiedam), die je (alweer!) tegenkomt, omdat zij een van de weinige ruimte mensen is, die iets met de camera kan doen. Fotograferen schijnt althans zo moet ik helaas wat deze rubriek be treft concluderen -r— moeilijker dan het lijkt Ook al een min of meer toe passelijke kop, vond ik. Kees Visser (22, kantoor en Rotter dam) zette hem boven: Zorgen De wazige schemering houdt reeds de dreiging in van de lange nacht die onverbiddelijk komt. Dan tel ik weer de uren een... twee... drie een eentonige, martelënde ca- waarvan het einde zoek lijkt Pas in de beginnende morgén bevrijdt zich mijn geest en de eerste zonnestralen doden dc tijd KEES VISSER Wim Rouw (16, u.l.o. en uit Nieuw-Lekkerland) is wel zeer to the point vandaag als hij schrijft: Regenmorgen half zeven braakt vuil. water uit de lucht slaat alle vogels weg breekt de deur van mijn hart open en sijpelt traag naar binnen EN AL EVEN KIL VOELT AAN doorwaakte nacht in het nachtelijk aquarium cirkelronden tot half zeven mij aan mijn haar rillend op de oever trekt. WIM RO.UW eindeloze duisternis Na geruime tijd ook weer eens wat van Arie de Kraay (18. kantoor en Rotterdam), name lijk: HET BEGIN EN HET EINDE LENTE: ontluikend uit het verleden dat ook van leven dat toch weer zal eindigen DOOD: van een leven dat toch geen einde is de alpha en de oméga het begin en het einde ARIE DE KRAAY 't Is vervelend, maar een groot deel van de inzendingen moet te rug! Je zult onderdehand wel we ten, dat ik dat nooit zo prettig vind, maar liet moet nu eenmaal tocli gebeuren. Zo kan ik bijv» beeld de tekeningen van Henk H. uit Leiden niet gebruiken omdat ze ronduit sleclit waren. Wim H. uit Gouda gaf een niet onaardige impressie, tikkeltje kwasi. Vandaar dat ook li ij zijn vers terugkrijgt. Evenals trouwens J. K. uit Rotterdam, die het zich veel te moeilijk beeft ge- Mar of ook liet schieten? „Met bloedend hart", Leo H. (Rotterdam) gaat jouw sprookje terug. Jam Want je schrijft zeker niet slecht. Maar, 't was het nog i het zul wel aan mij liggen, doch vooral de pointe ontging me vol komen. Houd me aanbevolen voor eens een ander stuk. Mejuffrouw C. M. van den H. (Rotterdam) is wel gevoelig in haar werk. Haar gedichten zijn evenwel ritmisch verward. Als je wil nog het beste vond„Mont Blanc", dat niettemin de bekende toets dei bekende kritiek al evenmin kon doorstaan. A. G. uit Nieuw-Lekker land ten slotte zal over een poosje één van z'n ingezonden verzen ge plaatst zien De rest krijgt hij te rug, als dat er in heeft gestaan. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176 Den Haag. Vervolg vakantieproblematiek In onze serie vakantieproblematiek brengt onze vaste medewerker Arie v. d. Stoep een tweetal pikante vraagstukken. Com mentaar behoeven deze opgaven feitelijk niet. Ze zijn zoals we de laatste tijd van Arie gewend zijn: technisch gaaf met enkele verrassende momenten. No. 594 Arie v. d. Stoep, Poortugaal No. 595 idem zondere hoogtepunten, maar is niettemin door haar eenvoudige en soepele afwik keling zeker voor minder geroutineerde spelers uiterst leerzaam. Vanuit de openingsstand spelen we dan: 1. 32—28 2. 37—32 3. 34—30 4. 41—37 5. 40x20 6. 44—40 7. 40—34 8. 34—30 9. 50—44 10. 31—27 11. 4641 12. 36—31 13. 41—36 14 44—40 15. 49—44 20—24 14—20 20—25 25x34 15x24 18—23 12—18 7—12 16—21 21—26 10—15 5—10 10—14 14—20 20—25? Voordeel in de opening Wit wint nu een schijf door 16. 47—41 25x34 17 40x20 15x24 18 17—22 18x27 19. 32x21 23x32 20. 37x28 21—26 21. 16x20 Als inleidingszet kan ook gespeeld wor den (na 2025?) 2722! (25x34 gedw.), 40x20 (15x24 gedw. anders volgt 2218 en 37—31 enz.) en vervolgens 47-41 met dezelfde afwikkeling als hierboven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 14