ïlieutue geihsctfe GDounmt Wegens diep berouw doodstraf maar Hammar sk j öld Zo gaat het in New York: niet langer Moeder (78) dochter (51) staan uren in het water en Eis in Moskouse show-proces tegen Powers: ^Zorgvuldig opgeleide misdadiger' Eerste Koerier ontploft kort na lancering Grote spanning in Kongo VRIJDAG 19 AUGUSTUS I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Diireotae, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwantaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter {Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 11949 JERUZALEM gemist TIEN AUTO'S GELEEND Zie pagina 5 CHRISTELI]K-NATIONAAL DAGBLAD „StanUsasticfi is ghebltota tngn hert ia Ugljenspatf MOSKOU, vrijdag. VIJFTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF heeft de openbare aanklager Roedenko vanochtend geëist tegen U-2 piloot Powers. Hij deod dit aan het slot van zijn anderhalf uur durend requisitoir, waarin hij had ver klaard dat Powers geen gewone spion is, maar een zorgvuldig opgeleide misdadiger. „Hij is geen robot. Hij kan niet zeggen dat hij gedwongen werd dit bevel voor de vlucht met de U-2 uit te voeren, omdat hij zich vrij willig voor geld verkocht. Ik heb dan ook alle reden om de hoogste straf te eisen, maar houd rekening met het berouw dat de vlieger heeft getoond." Er werd in de zaal luid geapplau disseerd. Mevrouw Powers zakte voorover en liet het hoofd op de rode balie rusten. De moeder van de vlieger bleef onbeweeglijk in haar stoel zitten, bleek en vermoeid. Powers' vader stond op en hield zijn hand voor de ogen om de Russische fotografen te beletten zijn gezicht te fotograferen. De beklaagde toonde geen enkel teken van ontroering, ook niet toen na een kort reces zijn verdediger sprak. Powers zelf was de laatste die het woord voerde voor dat het hof om 10.50 uur in raad kamer ging om zich te beraden over het vonnis, dat in de namiddag of vroeg in de avond werd verwacht. Powers sprak: „Het Russische volk denkt aan mij als aan een vijand. Dat begrijp ik, maar ik zou er de nadruk op willen leggen dat ik op het ogenblik, en nooit, enige vijandschap heb gekoesterd tegen het Russische volk. U hebt alle bewijzen gehoord en moet beslissen welke straf ik moet hebben. Ik ben mij ervan bewust dat ik een ernstige misdaad heb begaan en daar voor gestraft moet worden. Ik verzoek het hof echter het bewijs af te wegen en rekening te houden niet alleen met het feit dat ik een misdrijf heb begaan, maar ook met de omstandigheden die mij ertoe brachten. Ik heb diep berouw van hetgeen ik heb gedaan. Veroordeelt u mij als persoon en niet als politieke Verdediging ■Drie minuten sprak Powers, onmiddel lijk nadat zijn verdediger, Grinjef, aan het woord was geweest en het hof had verzocht mildheid te betrachten bij het vaststellen van de strafmaat. Grinjef legde er de nadruk op, dat het dn feite de opdrachtgevers van Powers zijn die terechtstaan en dat de piloot slechts een werktuig was in de handen van Allen Dulles, de ohef van de Amerikaanse in lichtingendienst. De advocaat verklaarde het hof te willen overreden ,af te zien van de eis van de staatsaanfalager. Aangezien Powers schuld heeft bekend zou hij echter noch de feiten van de tenlaste legging, noch de beoordeling van de misdaad door de aanklager in twijfel kunnen trekken. Al kon hij Powers dus niet ontlasten van zijn verantwoordelijkheid, toch zocht Grinjef het hof rekening 'e houden met het feit dat verdachte zijn misdaad niet uit vrije wil heeft gepleegd, bevel van zijn bazen. Verder voerde hij ten gunste van Powers aan dat deze geen uitvoering gaf aan de bevelen die hij had gekregen om zijn vliegtuig te vernietigen en zelfmoord te plegen. Voorts moet, aldus de verdedigei kening worden gehouden met he. rouw dat de verdachte heeft getcond. Powers' hele gedrag tijdens zijn gevan genneming zou erop wijzen dat hij een innerlijke verandering heeft ondergaan sinds het ogenblik dat hij in contact is geweest met het Russische volk. ..Mis schien is die verandering ontstaan omdat Powers gin gbeseffen dat zoveel dingen die hem in Amerika zijn verteld over Sowjetvolk en zijn lanovd.olk emn Sowjetvolk en zijn land, volkomen Volgens de openbare aanklager heeft Powers tegenover zijn verdediger verklaring afgelegd, die nu noch in het pleidooi van Grinjef, noch in de toespraak van Powers zelf werden ge noemd. Hij zou hebben verklaard, waarschijnlijk niet naar Amerika tc zullen terugkeren, onidat hij daar tien jaar zou krijgen of 10.000 dollar boete of beide. Als ik ooit naar huis terug keer, zal ik daar berecht worden, zoi Powers hebben gezegd. Roedenko, de openbare aanklagei was vanochtend bij de hervatting vai het proces onmiddellijk aan het woord gekomen Hij begon met mede te dele dat deze zaak niet alleen van belang i voor de verdachte. „Het vonnis zal dc wereld nog een een overtuigend bewijs leveren van d misdadige, agressieve politiek van d leidende kringen in de Ver. Staten. Hc zal een rol spelen in de strijd van d machten van de vrede tegen die van d agressie". Uit d loop van de gebeurtenissen i aldus Roedenko, gebleken wat de Ami rikaanse regering met de uitdagende vlucht van de U-2 heeft gewild: misluk king van de topconferentie, ee periode van koude oorlog, vergroting van de internationale spanning doen stranden van ontwapeningsbespre kingen van de grote mogendheden. zijn requisitoir noemde Roedenko de leidende kringen in de V.S. de ware initiatiefnemers en organisatoren van de monsterlijke misdaden die gericht ziin tegen de vrede en de veiligheid van de landen. zei dat het misdadige optreden van Powers volledig is bewezen. Ontkennen of betwisten is onmogelijk. Powers heeft dit begrepen en heeft niet geprobeerd de misdaad die hij heeft gepleegd, te Bewijzt en Uit het bewijsmateriaal is gebleken dat de organisatie cn de uitvoering van spionagevluchten onder leiding stond van de Amerikaanse centrale geheime dienst met medeweten en instemming de regering cn de president van de Verenigde Staten. Volgens Roedenko is het bewezen dat Powers' apionagecarriëre in 1956 met de ondertekening van 'het geheime contract met de geheime dienst is begonnen. Van dat ogenblik af was Powers een spiona- gepiloot die klaar stond elke misdaad het belang van Amerikaanse mili tairen die in dienst staan van het mo nopoliekapitaal, te plegen. Over Powers' opleiding zei Roedenko dat hier een prachtig voorbeeld is van het misdadig samengaan van een grote Amerikaanse kapitalistische maatschap de Lookheedfabriek die de U-2 heeflt gebouwd een spionagedienst en Amerikaanse militairen. Powers heeft toegegeven, aldus de openbare aanklager, dat hij lid was van afdeling die gegevens verzamelde Russische radiozenders en radar- apparatuur en ook over raketbases. De vlucht over de Sowjetunie die Powers op 1 mei ondernam, is zonder twijfel reeds lang van tevoren voorbe reid, want reeds in augustus 1958 kreeg hij opdracht een U-2 over te vliegen Incirlik in Turkije naar Bodoe in Noorwegen. Bodoe was het doel van zijn vlucht op 1 mei. Ook Adenauer Uit de verklaringen van Powers blijkt ook dat er U-2wliegtuigen in West- Duitsland zijn, maar bondskanselier Adenauer heeft het niet nodig gevon den tegen vluohiten met deze toestellen (ZIE VERVOLG PAGINA 6) De eerste Nederlandse vrouw is over Het Kanaal gezwommen! Het was de 20-jarige Hïlversum- se Mary Kok, die deze fantasti sche prestatie (in 12 uur en 25 minuten) gisteren verrichtte. Twee kilo lanoline beschermde haar lichaam tegen kou en regen. (Zie verslag op de sportpagina) Francis Gary Powers spreekt voor de microfoon in de beklaag denbank, terwijl hij vragen van aanklager Roedenko beant woordt. (Radiofoto) Vliegtuig ontploft: twintig doden Een viermotorig Lancaster-vliegtuig an de luchtbasis Agadier is woens dagnacht in de omgeving van Casa blanca in de lucht ontploft, waardoor de twintig inzittende allen leden van de Franse marine om het leven kwamen. Het toestel wilde, nadat brand was uit gebroken in een der motoren, een lan ding maken op het vliegveld van Casa blanca, toen de explosie zich voordeed. GASONTPLOFFING IN CHILEENSE MIJN In een steenkoolmijn in de Chileense provincie Concepcion raakten gister ochtend 54 mijnwerkers opgesloten nadat een mijngasontploffing had voorge daan. 's Middags konden 27 ernstig ge- onde mijnwerkers gered worden. Ge vreesd wordt, dat er talrijke doden zijn i de gang waar de ontploffing zich heefi Israël. Binnenkort is de benoeming *e verwachten van rnr. W. J. G. baron Gevers, laatstelijk Nederlands ambas sadeur in Teheran, tot ambassadeur in Koning Boudewijn in opspraak Koning Boudewijn is er gisteren door wee Belgische weekbladen van be schuldigd dat h(j de regering tot aftre den heeft willen dwingen om een kabl- et van zijn eigen keuze te kunnen bc- De artikelen in de weekbladen Pan en Pourquoi Pas, waarin deze beschuldi ging vervat was, zijn in grote lijnen bevestigd door betrouwbare zegslieden van de regering, aldus meldt A.P. Pan is een satirisch weekblad en kan vergeleken worden met de Franse Ca nard EnChaine. Wat betreft de betrouw baarheid van zijn berichten staat Pan uitstekend bekend. Ook Pourquoi Pas is van satirische strekking en verge lijkbaar met de Londense Punch. Beide bladen zijn politiek onafhankelijk. Zij schrijven dat koning Boudewijn een dag of tien geleden getracht heeft de regenng-Eyskens te laten aftreden, door de premier nadrukkelijk voor te houden dat de publieke opinie tegen hem was. De Koning zou een buiten-par lementair kabinet willen samenstellen, waarin hij onder meer de ex-premiers Paul-Henn Spaak en Paul van Zeeland zou willen opnemen. De Belgische koning heeflt, aldus de twee bladen, twee belangrijke Belgische kranten verzocht hem bij dit plan te helpen door hoofdartikelen tegen de regering te schrijven. Koning Boude wijn zou vervolgens Eyskens bij zich geroepen hebben en van hem geëist hebben dat hij zijn ontslag nam. Eyskens zou toen geantwoord hebben dat 'm.i zijn ontslag pas zou accepteren als zijn kabinet op koninklijk bevel bonden zou worden of als hij door stemming in het parlement verslagen zou worden. Scheepje gezonken. In een baggergat van de firma Smals op de Ooldergrint onder de gemeente Beegden (L.) is teren een 120 ton metend schip va: firma Bos uit Weert bij het laden grint gezonken. Aan boord bevonden zich de zetschipper S. met vrouw kind. Allen konden tijdig gered Wel een nieuwe Ontdekker De Amerikanen hebben gisteren vergeefs getracht een „verbindings satelliet", de Koerier-I, in een baan om de aarde te brengen. Enkele mi nuten na de lancering op Cape Canaveral ontplofte de 24 meter lange draagraket en viel in stiikker. in de Oceaan. Voor de deskundigen op de raketbasis was dit een grote teleurstelling. Het was de bedoeling dat een zich langzamer be wegend station de Koerier in zijn baan zou volgen. Iedere keer als hij het sta> tion zou passeren, zou de Koenier it vijf minuten tijd 340.000 woorden kunnen ontvangen en uitzenden. De satelliet was uitgerust met 136 kilo gram aan zend- en ontvangappamatuur. Voorts had zij 19.200 zonnecellen voor de omzetting van zonnewarmte in elektri citeit voor de verbinidiiogsapparatuur. De ontploffing betekende het mislukken van de eerste stap van een onderzoek op lange termijn om kunstmanen te ge bruiken voor een militair verbandingsnet over de gehele wereld. satelliet worden afgestoten. Men zou dan trachten de kegel op de terugweg naar de aarde in de buurt van Hawaii op te vangen. De vorige week is het voor de eerste maal gelukt een soortgelijke neuskegel, diie door de Ontdekker XIII in de lucht gebracht, in de Stille Oceaan te bergen. Ontdekker De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren voorts van de luchtbasis Van- dénberg, in Californic, de ontdekker XIV gelanceerd, in een nieuwe poging om de neuskegel na een baan or aarde te bergen. De neuskegel van de Ontdekker XIV bevat elektronische instrumenten v mee proeven zullen worden genomen voor toekomstig gebruik dn bewakings- satelietten voor militaire doeleinden. Ook zitten er instrumenten in voor radar- optische waarneming. Vandaag zou de neuskegel door de is beslist niet nodig om naar Rome reizen om de Olympische spelen te gaan bezoeken: een eenvoudiger middel is een bezoek aan EDLY, want door het deskundig en neutraal advies over diverse T.V.-merken is U verzekerd een loge plaats te verkrijgen. Een glashelder beeld, en bovendien een beperkt aantal toestellen 1960 met kortingen tot 30V». Edly-Radio Service Gemakkelijke betaling en 1 jaar gratis allrisk verzekerd TAE secretaris-generaal van de Ver- U enigde Naties, Dag Hammar- skjöld, heeft de Staatslieden van Afrika te verstaan gegeven, dat de )0 manschappen van het V.N.- leger in Kongo misschien terugge trokken zullen moeten worden, in dien de onenigheid met de Kongolese regering van Loemoemba voort- Hammarskjöld heeft dit gezegd op een conferentie met de gedelegeerden van de voornaamste landen die bij de Kongo- crisis betrokken zijn. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat hij hen medege deeld heeft dat eenstemmigheid van de Grote Vier gebiedend is teneinde een drastische verslechtering van de toestand i Kongo te vermijden. Hammanskjöld en andere funotionaris- :n van de wereldorganisatie hebben on omwonden uiting gegeven aan hun be zorgdheid over inoidenten als die van gisteren, toen een Canadese eenheid van het V.N.-leger op het vliegveld van Leo- poldstad door infanteristen van het Kon golese leger onder vuur genomen werd. Diepe kloof Het incident op het vliegveld Kongolese hoofdstad, waarbij vijf Cana dese leden van de troepenmacht van de Verenigde Naties door Kongolese soldaten werden gemolesteerd en een kapitein bewusteloos werd geslagen, heeft de kloof tussen Kongo en Verenigde Naties byna onoverbrugbaar gemaakt. Na het incident, dat heeft geleid tot felle pro testen van de Canadese premier John Dlefenbaker en van V.N. secretaris-ge neraal Dag Hammarskjöld, heeft de Zweedse bevelhebber van de V.N troe penmacht ingrijpende maatregelen geno men. De Kongolezen, een klein symbo lisch groepje uitgezonderd, werden van het vliegveld verwijderd, Soedanese en Ghanese militairen werden ijlings te ruggetrokken voor de bezetting van hef vliegveld en zij kregen opdracht te schie ten, indien de Kongolezen zouden pogen het vliegveld opnieuw te bezetten. De chaotische toestand in Kongo, waa het werk van de V.N.-troepen bijzonder riskant blijkt te zijn, maakt duidelijk, dat men er niet het minste begrip heeft of wil hebben voor het werk, dat de enigde volkeren onder leiding van Dag' Hammerskjöld in Kongo tot stand trach ten te brengen. De centrale figuur van het verzet tegen Ihet V.N.-werk, premier Loemoemba, die gisteren niet alleen de Amerikaanse bassadeur voor een gesloten deur liet staan, maair die ook de V.N.-ventegen- woordiger Ralph Bunche naar een on dergeschikte adviseur verwees, trekt zich steeds meer terug. Gevreesd wordt, dat hij zich steeds meer door negatieve ad- Lseurs zal laten raden. Het gewelddadige optreden tegen de ïs Canadezen op het vliegveld van Leo- overigens slechts een van reeks incidenten. Eerder werd V.N.- personeel lastig gevallen, vliegveld-personeel werd 'gearresteerd aantal Amerikanen konden nog maar juist op 'tijd ontzet worden door kapi tein Amen-u uit Ghana. Dat de denkfouten ovèrigens niet alleen door de Kongolezen worden gemaakt bleek gisteren toen een Russische Ilyoesjin 18 met een lading versnaperingen voor de troepen uit Ghana in Leopoldstad arriveerde. De lading bestond grotendeels uit bana nen: Kongo zelf produceert de beste bananen van Afrika. Gistermiddag kwam er wat orde toen de vlag der V.N. weer boven het vlieg veld wapperde en ongeveer 1200 man Gha nese en Soedanese troepen zich achter prikkeldraadversperringen hadden graven. Zij hadden de strengste op1' ten, de Kongolezen op een veilige af stand te houden. Inmiddels is op de Belgische basi' mina een detachement Ierse troepe; land. Een deel van dit dctachemen in het noord-oosten van Katanga wc gestationeerd in een gebied dus dat de bolwerken van oppositie tegen pre Tsjombe omvat. In het noorden van Katanga, waar de laatste weken gevechten tussen men en politieke moeilijkheden hebben voorgedaan zullen troepen uit de Mali federatie worden gelegerd. In Djakarta verklaarde de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Sueban- drio, dat komende maand duizend Indo nesische militairen zich bij de strijdmacht in Kongo zullen voegen. Het is vrijwel zeker dat dc Veiligheids raad morgen in New York bijeenkomt om de crisis in Kongo te bespreken. Angstig avontuur van Rijswijkse dames TYE 51-JARIGE mevrouw G. Flinti Zijdenbos en haar moeder de 78-jarise mevrouw A. Zijdenbos-Sa-mbeek uit Rijs wijk hebben op de plassen van Nieuw koop een zeer nat en angstig avontuur beleefd. Zij hebben enkele uren u. een eenzaam gedeelte van de plassen tot hun middel in het water gestaan. De twee da mes hadden met hun motorbootje een rustig plaatsje uitgezocht om te gaan vis sen. Het wilde daar in het Paradijsje, zo als dat plekje heet, niet erg bijten. Daar om wilden zij het ergens anders nog eens proberen. Mevrouw Flinterman borg het vistuig i-1 op en haar moeder, mevrouw lichtte het anker, maar dit gebeurde niet helemaal vakkundig. In plaats dat het anker werd gelicht, werd het bootje on der water getrokken. Toen was het met het varen gedaan. Mevrouw Flinterman stond het eerst in het 1.40 m. diepe water, maar zij zag nergens haar moeder. Die bleek onder het bootje te zijn geraakt. Met grote moeite gelukte het haar haar moeder met haar hoofd boven water te krijgen. Toen stonden de dames daar met het water bijna tot haar kin in een zoge, aamd rietsudde-gebied, waar het onmogelijk lo- Zijdenboslpen is. Zij riepen, maar niemand hoorde iels, want de plaats van het ongeluk lag ver van het „waterverkeer" ook in het vakantie-seizoen. Eindelijk hoorde de 18-jarige zeiler H. Vrijmoed uit Schiedam iets. Eerst dacht hij nog, dat het een grap was en zeilde Gelukkig keerde hij terug. Het kostte nog heel wat moeite met de zeilboot dicht bij de plaats, waar de dames stonden te komen en hen aan boord te neme.i. Het gelukte, 's Avonds, toen de heer Flinter man van zijn werk ook naar het vakanlieoord kwam, heeft hij het verhaal ivan zijn vrouw en schoonmoeder gehoord. De 24-jarige mevrouw Barbara Powers neemt een toneelkijker ter hand om naar haar man te kijken, die in de beklaagdenbank zit. Naast haar zit haar moeder, mrs. Monteen Brown. (Radiofoto) Europaprijs voor prins Bernhard Aan prins Bernhard is de Europese prijs van de algemene assemblée vai Raad van Europa toegekend. De prijs, groot f 9.100. is de Prins leend op grond van zijn inspanningen voor de eenwording van Europa. De jury stond onder leiding van prof. dr. H. Brug- mans, rector van het Europacollege Brugge. Vijf jaar geleden werd de prijs inge steld door een familie uit Hamburg die anoniem wenste te blijven. De prijs wordt de V.F.S.-prijs genoemd naar de initialen schilder zelf met VERFHANDEL ij oe< OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Russen maken teveel herrie De Russische Iljoesjin 18. waar mee de Kongolese delegatie naar dc V.N. naar New York reisde, kreeg gisteren op het laatste nip pertje toestemming te landen op het vliegveld Idlewild bij New York. Dat Russische toestel maakt te veel lawaai, zeiden de luchthaven autoriteiten. Wij hebben het hier nog nooit gehad voor de vereiste gcluidsprocven. De directie wilde de Kongolezen niet al te ver van huis sturen en adviseerde: Probeer de luchtbasis McGuire in New Yersey eens. Mis schien hebben ze daar geen hinder van het lawaai. Zover kwam het niet. Op het verzoek van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken streken de Idlewild-autoriteiten de hand over het hart en maakten voor de Russische jet een uitzon- In afwachting van de uitzonde ring was het Russische toestel in Londen geland. Daar zaten de Kon golezen onder wie vice-premier Ki- zenga te wachten hoe de Ameri kaanse overheid die internationale kwestie wel zon oplossen. De kwestie werd opgelost Amerikanen kunnen Kongolezen in Russische verpakking niets weige- Iets warmer overdag De Bilt verwacht tot zater dagavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Iets war mer overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 20 augustus Zon op 5.31, onder 19.54, maan op 3.32, onder 18.47; 22 aug. nieuwe maan. Strandverwachting Een rug van hogcluchtdruk brengt mor gen zonnige perioden en overwegend droog weer bij een zwakke zeewind. Tem peratuur in dc middag 19 a 20 graden, zee water 17graad. Vooruitzichten: Tijde lijk wat beter strandweer, maar daarna weer een storingsfront met plaatselijk wat regen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Innsbruck Belgrado gh bew gh^bew 25 12 0 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1