IKeutuc £citari)c (fauranl f Hammarskjöld roept de V.-raad bijeen Dreigende houding van Loemoemba Makarios wijst op zware plichten Wordt Zweden toch rechts? Tweeduizend arbeiders staken bij Werkspoor Herter valt Gromyko aan over proces-Powers Dertienjarige licht oude vrouw op Piloten maken schijnvlucht naar de maan Opvallende rede van generaal Nasution Cyprus is onafhankelijk DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand'; J 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11946 BELGEN willen eraf CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gebleven inga bert ia Ugfjeaspaer (Van onze speciale verslaggever.) Elizabethstad, dinsdagochtend. SECRETARIS-GENERAAL Dag Hammarskjöld van de Verenigde Naties heeft gisteravond om een zitting van de Veiligheidsraad gevraagd ter bespreking van de nieuwe crisis, die in Leopoldstad is ontstaan als gevolg van de houding van de Kongolese premier Loemoemba. Hammar- sköld vertrok gisteravond uit Leopoldstad naar Parijs, vanwaar hij met een straalvliegtuig naar New York zou doorreizen, waar hij vanavond wordt verwacht. Morgen of uiterlijk overmorgen zal de Veiligheidsraad waarschijnlijk bijeenkomen. Hammarsköld vertrok nadat Loe moemba verklaard had, geen ver trouwen te stelden in de wijze, waar op de secretaris-generaal de situatie in Kongo aanpakt. In een brief drong de premier er op aan, dat de Vei ligheidsraad neutrale waarnemers uit veertien landen naar Kongo zal zenden om de besluiten van de Vei ligheidsraad uit te voeren. Deze waarnemers zouden afkomstig moe ten zijn uit Afrikaanse en Aziatische landen. Voorts eiste Loemoemba, dat de V.N.-troepen met hem zouden moeten samenwerken om de afschei ding van Katanga ongedaan te maken. Voor zijn vertrek heeft Hammarskjöld de beschuldiging van Loemoemba van de hand gewezen. Hij verklaarde, zich op geen enkele wijze te zullen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo Zijn enige taak bestaat uit handhaving van de orde en naleving van de resoluties NEHROE WIL GOA „BEVRIJDEN" Premier Nehroe van India heeft ver klaard, dat India ten slotte het vraagstuk Goa zal aanpakken en ervoor zal zorgen, dat deze Portugese kolonie „van buiten landse overheersing wordt bevrijd" De eerste minister zei dat India de cam pagne om Goa te „bevrijden" had opge schort, omdat het de problemen niet met militaire middelen wil oplossen. Nehroe sprak op een bijeenkomst te Nieuw-Delhi ter gelegenheid van de on afhankelijkheidsdag. Vanavond gesprek over ontwapening Dc ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties, waarin alle 82 lid-staten van de wereldorganisatie zitting hebben, komt vanavond bijeen om de Verenigde Staten de Sowjetnnie in krachtige be woordingen te horen veroordelen en om een verzoek om een hervatting van de ontwapeninsbesprekingen tussen Oost en West te behandelen. Over de zitting van de commissie hangt nog steeds de dreiging van een Russische boyoot. De Russen betogen dat de bijeen roeping van de commissie te maken heeft met de campagne voor de komende Ame rikaanse verkiezingen. Zij zijn van me ning, dait de gehele kwestie van de ont wapening behandeld behoort te worden door de jaarlijkse zitting van de Alge mene Vergadering, die op 20 september bijeenkomt. NIEUWE~PREMIER IN ZUID-KOREA De nieuwe president van Zuiid-Korea, Yoen Bo Soen, heeft de democraat Kim Do Yon benoemd tot premier. Morgen zal de Nationale vergadering zich over de benoeming uitspreken. Kim Do Yon behoort tot de zgn. „groep der ouden" in de Democratische partij. Wanneer de Nationale vergadering de be noeming van Kom Do Yon niet goedkeurt zal vermoedelijk Chang Myon, een ver tegenwoordiger van de „nieuwe stroming" in de partij als premier worden aange- Poolse zeeman vraagt asiel in Engeland Een 24-jarige Poolse zeeman is van zijn schip in Dundee gevlucht en heeft om po litiek asiel in Engeland gevraagd. De matroos, Leonard Fafarowiccz, was kok op de treiler Jemiouluch. Hij was naar de Poolse club van ex-militairen ge vlucht totdat de politie zaterdagavond kwam om hem te halen en bescherming te verlenen. S.A.S.-CARAVELLE DAGELIJKS NAAR AMSTERDAM Met ingang van 1 november zal de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. de verbinding Stockholm-Kopenhagen- Amsterdam-Brussel dagelijks onderhouden met een Caravelle-straalvliegtuig. Daar door zal men van Schiphol binnen ander half uur naar Kopenhagen en in ruim drie uur naar Stockholm kunnen vliegen Dit wordt medegedeeld in het nieuwe winter- programma van de maatschappij, dat van daag uitgekomen is. Nog hoger. Het wereldrecord, dat vrij dag boven de luchtmachtbasis Edwards door een 15 raketvliegtuig gevestigd is, bedraagt 41.6325 km, wat ongeveer ander halve kilometer meer is dan de oorspron kelijk geraamde 39.9550 km. van de Veiligheidsraad. De seer, gem svees twee Kongolese verzoeken va. handhet ene was een claim op plaats ruimte in 't vliegtuig van Hammarskjöld het tweede was bedoeld om zijn vertrek oen etmaal uitgesteld te krijgen. Later bleek, dat Loemoemba van Ham marskjöld had verlangd: 1. Dat het Kongolese leger zou werden belast met de bewaking van alle vlieg- 2. Dat niet-blanke VN-troepen en Kongo lese eenheden naar Katanga zullen worden gezonden. 3. Dat alle niet-Afrikaanse troepen uit Ivatanga worden teruggeroepen. 4. Dat de VN vliegtuigen ter beschikking moet stellen voor het vervoeren van Kongolese militairen en burgers, en 5. Dat de VN-troepen onmiddellijk alle wapens en munitie in beslag zuilen ne men, die de Belgen aan opstandelingen in Katanga hebben uitgereikt en dat deze worden overgedragen aan de Kon- gelose regering. Intussen zijn reeds uit verschillende ras sen bestaande VN-trcepen per vliegtuig en trein in Katanga gearriveerd. Het wa ren troepen, afkomstig uit Marokko, Ethiopië, de (vroegere Franse) Mali-fede ratie en Zweden. Kenia begin '61 onafhankelijk heeft zondag tot 10.000 dion van Mombasa gezegd dat de Britse vlag voor maart van het volgende jaar in Kenia zal worden neergehaald, aldus is te Nairobi vernomen. Hij eist onafhankelijkheid kort na de verkiezingen d-ie, naar verwacht wordt, in februari in Kenia worden gehouden, „onverschillig of de Britse regering dit prettig vindt of niet". DOODSTRAF VOOR BLANKE IN KENIA Koningin Elizabeth en premier Mac- millan va-n Gnoot-Briittann-ië hebben gis teren verzoeken om gratie ontvangen van die echtgenote van Peter Poole, wiens doodstraf donderdag in Nairobi zal wor den voltrokken. De 28-jarige Poole is als eerste blanke in Kenia door een geheel uit blanken be staande jury schuldig bevonden aan -moord op zijn huisboy. Poole had in woede ontstoken de neger neergestoken, d'ie stenen naar zijn hond gooide. Hij had honger De politie in de Dnitse stad Worms heeft de 24-jarige Neder landse timmerman F. Roraöonts uit Almelo gisteren toen hij was uit geslapen, met een groot pakket pro viand naar het Nederlandse consu laat in Frankfort gestuurd. Een politiepatrouille had de man tijdens het weekeinde wanhopig en uitgehongerd op straat in Worms aangetroffen en hem meegenomen naar het politiebureau. Daar at hij, uitgehongerd als hij was, de brood maaltijd op van vier medelijdende agenten, waarna hij in een cel mocht uitslapen. Hoewel de jongeman zich moei lijk verstaanbaar kon maken, kwam de politie spoedig te weten, dat R. onlangs per trein naar Zwit serland gereisd was om daar te gaan werken. Toen hij daar aan kwam ontdekte hij echter, dat de betrekking reeds aan iemand an ders gegeven was. Platzak liftte hij terug naar huis en kwam tot Worms, waar hij zijn pas verscheurde in de hoop dat de politie een „niemand" sneller naar huis zou brengen. Het Nederlandse consulaat in Frankfort heeft de man in staat gesteld naar Nederland (e reizen. (Van onze sociaal-econom. redactie.) F VOERING van een nieuw loon systeem, namelijk de werkclassi- ficaftie, heeft bij de Utrechtse fa briek van n.v. Werkspoor geleid tot een wilde staking, die het bedrijf zo goed als heeft stilgelegd. De stakers eisen nivellering van de kernver schillen, die door de invoering van het nieuwe systeem zijn ontstaan. Maar de bonafide vakbonden staan niet achter de actie Er was vandaag een druk overleg te b& speuren tnssen de directie van Werkspoor enerzijds en de werkgevers- en werkne mersbonden in de metaalnijverheid an derzijds. Men hoopte vanmorgen dat dit overleg ertoe zou leiden dat de tweedui zend arbeiders in de loop van de dag weer aan het werk zouden gaan. De onrust onder 't personeel van Werk spoor begon reeds vorige week vrijdag. Vele arbeiders bleken weinig ingenomen Ook Amerikaanse juristen werden niet ontvangen ^TINISTER HERTER heeft in een 'J- speciale boodschap aan de Rus sische minister van buitenlandse zaken Gromyko zijn mening uitge sproken, dat de Russische regering bepaalde aspecten in de voorberei ding van het proces Powers wenst te verbergen. De grond van deze mening is de voortdurende weige ring een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade bij Powers toe te laten. Hot enige antwoord van Gromyko is. aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, de mondelinge mede deling geweest dat deze weigering ge handhaafd blijft. Powers zelf heeft inmiddels de Ameri kaanse juristen vla zgn Russische verde diger doen weten, dat hg te vermoeid was met hen te praten. Deze Russische verdediger Gr-injef heeft wel gesproken met de begeleidende Ame rikaanse juristen en met mevrouw Powers, de eebtenoie van de gevangen piloot. Het enige commentaar, dat na afloop van het gesprek door de Ameri kanen gegeven werd, was dat het onder houd „zeer bevredigend" was geweest. Morgenochtend om tien uur begint het proces, dat zal wordien bijgewoond door vertegenwoordigers der Navo-landen. Westerse autoriteiten menen namelijk, dat het proces zeer onthullend zal zijn, niet alleen wat betreft de politiek van de Sowjets, maar ook ten aanzien van de ondervragingstechniek waar Powers ge durende zijn gevangenschap aan onder worpen is geweest. Radio Moskou heeft gezegd, dat het proces in feite een open bare berechting van de buitenlandse poli tiek van Amerika zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) Mien van Alfen (58) uit het Be- tuwse dorpje Drumpt (gemeente Tiel) is al haar spaarcentjes kwijt. Daar heeft haar dertienjarige buur jongen Henk N. voor gezorgd. Bijna twee jaar lang wist hij de alleen wonende vrouw wekelijks bedragen, variërende van f 10 tot f 25 te ont futselen. Hij deed dat op zeeir geraffineenda wijze. Toen de jongen nog maar net twaalf jaar was kwam hij .bij haar met de me dedeling, dat men van plan was zeven soapen van de vrouw te stelen. Hij wist een uitstekend middel om dat te ver hinderen: de beesten moes ben een me dicijn slikken om het blaten te voor komen, de dieven zouden dan niet pre cies weten waar de schapen zich in de boomgaard bevonden. Dat medicijn kostte natuurlijk geld. Ook vertelde hij er mat zijn oom, die bij de politie is, over gesproken te hebben en dat da dienaren van Hermandad in de nachtelijke uren wel een oogje in het zeil zouden houden. De jonge Henk deed het voorkomen of hij dn opdracht van deze oom handelde en omdat Mien van Alfen deze onkreukbare politie man heel goed kent, hechtte zij geloof aan de verhalen van de buurjongen. Haar schapen wilda zij niet graag kwijt en daarom ging zij vlot in op het voor stel van de knaap, die er zelf voor zorgde dat de beesten de medicijnen kregen. Dat deed hij meestal 's avonds en hij zorgde wol, dat de buurvrouw niet in zijn nabijheid kwam. Steeds meer kwam Henkie met de „scha penbriefjes" bij Mien van Alfen. Deze betaalde prompt de van een valse handtekening voorziene kwitanties. Do ene week f 15, de andere keer f 10 en ook wel een-s f 25. Een hele tijd ging het goed, maar kortgeleden brak het ogen blik aan, dat MLen geen geld meer in haar trommel te had. Haar spaargeld was op doch al haar schapen wilde ze niet missen. Zen ver kocht cr echter vier, ook al weer om dc burjongen te kunnen betalen. Het werd zelfs erg, dat de bakker niet meer kon betalen. Dat be vreemdde de man zeer. Steeds was zt een klant geweest, die hem geen cent tekort deed en deze altijd direct afre kende. Hij sprak er met een paar men sen uit de buurt over. Niemand begreep waar Mien haar geld liet. Eeiwan de buren meende dat er iets bij zonders aan de hand moest zijn. Maar wat? Hij schreef een brief naar e< Den Haag wonende zuster van Mieen van Alfen, waarin hij wat mei Drumpt had opgemerkt uiteenzette. De zuster kwam met de meeste spoed het Betuwse dorp om eens poolsh< te nemen in het oude huisje met de boomgaard. Wat scheelt er toch aan. Mien?, vroeg ze. Och ndets, antwoordde haar zuster eerst. Maar deze bleef aanhouden en eindelijk kwam het helle verhaal van HenikSe en de schaperibriafjes eruit. Natuurlijk mengde men de politie in de zaak en toen deze Henkie stevig aan de tand voelde bekende de dertienja- Hjj vertelde tevens, dat hg om het geld gemakkelijker los te krijgen de naam van zijn oom had genoemd, die natuur lijk nergens van wist, want anders had deze er reeds eerder een stokje voor gestoken. Henkie had met het geld zijn zakgeld aangevuld In Hollandia op Nederlands Nieuw-Guinea is de eerste po litieke partij van Papoea's op gericht: de Partai Nasional of wel de Parna. Met name in zendingskring slaat men deze ontwikkeling met belangstel ling gade. De voornaamste lei ders ziet men hier met ds. F. C. Kamma in gesprek: rechts de 28-jarige voorzitter Herman Wajoi en midden de 25-jarige Frits Kirihio, die in Leiden so ciologie studeert en thans met een studie-opdracht in zijn ge boorteland vertoeft. Infanterie Nienw- Guinea maand later weg Het ziet er naar uit dat het infanterie- detachement voor Nederlands Na Guinea later zal vertrekken dan aan kelijk het plan was. Er is sprake van de Grote Beer, waarmee het detacher een extra reis naar de V.S. zal maken, betekent dat de troepen zullei „Indie de Sowjets de Amerikaanse politiek toon willen stellen, moeten zg op een of andere wgze ook hun eigen standpunt kenbaar maken. Dit proces zou wel eens een reusachtige bron van inlichtingen kunnen betekenen-'' te zijn met de invoering van het classi ficatiesysteem, volgens welke het loon mede wordt bepaald op grond van de functie, die een werknemer bekleedt. De toonverschillen, die hierdoor ontst-ynden, bleken niet naar de zin van het meren deel van het personeel. Nadat de moei lijkheden waren begonnen in de appara- tenafdeling, gingen vrijdag de arbeiders in de polyesterafdeling in staking. Dank zij de activiteiten van enkele leden van de ondernemingsraad ging men later ech ter weer aan het werk, zij het niet hele maal voldaan. Dat de gemoederen niet geheel tot rust waren gekomen bleek gis teren, toen zich een actiecomité vormde, dat het stakingsparool afkondigde, nadat de directie niet bereid bleek met dit co mité te onderhandelen. Gistermiddag legde het grootste deel van het personeel het werk neer. De ai> beiders van de avondploeg gingen even eens maar gedeeltelijk aan het werk. Ook vanmorgen bleef de staking nog voortdu ren, ondanks de aandrang van de bona fide vakorganisaties van metaalarbeiders om het werk te hervatten. VOORDELIG Vanmorgen hebben de vertegenwoordi gers van de werkgevers- en werknemers bonden met de directie van Werkspoor overlegd op welke wijze het de arbeiders duidelijk kan worden gemaakt dat de in voering van het werkclassificatiesyeteem tot hun eigen voórdeel zal kunnen strek ken, wanneer het systeem eenmaal geheel is ingevoerd. De vakbonden schijnen wel iswaar van mening te zijn dat de directie 't personeel onvoldoende over het systeem heeft ingelicht en dat er aan de over gangsregeling nog wel iets kan worden verbeterd, doch zij hebben zich niet ach ter de staking geplaatst, omdat de directie naar hun inzicht het uiterste wil oetalen en onmogelijk verder kan gaan. De bon den hebben gisteravond dan ook een verklaring uitgegeven, waarin de staking scherp wordt afgekeurd. Dc staking kwam voor de directie van Werkspoor op een ongelukkig moment Vandaag zou namelijk de minister van economische zaken van de Verenigde Ara bische Republiek een bezoek aan bet be drijf brengen. Doeh dit bezoek moest gis teren wegens de staking worden afgelast. William Habultzel (36) en Hargreaves (32), twee piloten t Amerikaanse luchtmacht zijn giste ren een schijnvlucht naar de maan begonnen. Zij zijn daartoe opgesloten in een cabine, waarbij technici en medici de wacht houden om in te grijpen zodra dit nodig mocht zijn. In het eerste stadium van de proef, wordt de reis naar de maan, nagebootst, deze zal 5% dag-duren. Na 17 dagen zullen de mannen de tijd gebruikt heb ben nodig voor een rondvlucht om de maan met gebruikmaking van de appa raten of energiebronnen waarover de wetenschap thans beschikt. Mochten deze proefnemingen slagen, dan zullen de piloten toch in de cabine blijven en wel zolang als ze het vol kunnen houden. Tot dusver is het nie mand gelukt langer dan veertien dagen in een dergelijke cabine te verblijven. De mannen hebben 39 kilo gedroogd voedsel bij zich, er zijn in de cabine installaties voor waterzuivering en af voer van menselijke afbraakprodukten. Bloeddruk en polsslag worden om de anderhalf uur gecontroleerd. PJE INDONESISCHE minister van defensie, generaal Nasution, heeft in een toespraak op een open bare bijeenkomst dit weekeinde ver klaard, dat naar zijn mening de In donesische strijd om Nieuw Guinea zal worden beslist in Nieuw Guinea zelf. en niet in de Verenigde Naties, Rusland, de Verenigde Staten of in Indonesië. Vertogen van Indonesië in het verleden en massa-bijeenkomsten hebben dn deze strijd geep enkel resultaat opgeleverd. Indonesië moet daarvan afstappen en zijn aandacht concentreren op de TT zult vanavond in een Britse kolonie gaan slapen en morgen wakker worden in \en onafhankelijke republiek", heeft de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, gisteravond tot de bewoners van dit eiland gezegd in zijn afscheidsboodschap. Maar er is geen Cyprioot geweest, die slapend zijn nieuwe status is ingegaan. Om twaalf uur te middernacht pre cies las sir Hugh de onafhankelijkheidsverklaring van Cyprus voor, 21 saluutschoten over het eiland rolden. Terwijl een feestfi erende menigte Nicosia met vuurwerk en gejuich de i afhankelijkheid vierde bogen de officiële personen zich over die documenten, die de onafhankelijkheid zullen waarborgen. De ondertekening duurde precies 72 mi nuten. President aartsbisschop Makarios hield een hooggestemde rede, waarin hij wees op de nauwe samenwerking, die tussen de contracterende partijen nodig zal zijn, voor een harmonieuze ontwikke ling van de staat. Hij beklemtoonde de noodzaak van wederzijdse eerbied de nationale en geestelijke idealen vï Griekse en Turkse eilandbewoners. In ternationaal verzekerde de president, dat Cyprus belooft de beginselen var Verenigde Naties te zullen eerbiedigen haar morele plichten tot het einde toe te vervullen. Intussen staat Makarios nog voor grote problemen om dc tegenstellingen tussen vooraanstaande Cyprioten en vroegere Eoka-strijders tc overbruggen. Voor lopig is zijn grootste zorg de benoeming een minister van buitenlandse ken. Aanvankelijk zou deze post zijn geboden aan de 60-jarige advocaat Chry- plaats van links te houden. Volgens dezer dagen gepubli- heden zijn, mutatis mutandi ceerde cijfers zijn deze tot dusver acht buitenlanders in Zweden bij verkeersonge lukken gedood en is een vijf- houden entwintigtal gewond doordat op de voorgrond gebracht, den. De Zweedse wegen hi' vnnriinfn van vijf jaar geicdcn behaalden straten zijn overvol vergaan naar rechts-houden te in, links te houden of die varen de daarmee gepaard hun passagiers midden in het linkse verkeer moeten laten uitstappen omdat de portier situatie op rechts berekend ls. En omgekeerd ondervinden wachten ongelukken, ook verscheidene Zweden in Thans schijnt de mening is. zij, bij het zich voordoen een kritieke situatie automa- bij c deze kwestie echter gewond. Deze cijfers hebben het veranderen te zijn onder de Zweedse toeristen de kwestie van het links- dc invloed van het toenemend buitenland dezelfde moeilijk- Zweden opnieuw toeristenverkeer naar Zwe- heden. En zelfs de Britse toe risten, leden van de enige andere linkshoudende natie in Europa, trekken de wenk- „linkshouders" landen, i bussen uit „rechtse* overweldigende meerder- ders er voortdurend op i de bestuur- brauwen op i dat de Zweedse auto's de Zweden (als enig Europees heid. Bezwaren tegen een ten letten, tegen hun gewoon- wel het stuur links hebben. safinis, maar het verzet uit Eoka-krbigen bleek te groot. Daarna werd de benoe ming van Kranidotis, een Eoka-man, be kend, doch nu deze geweigerd heeft vreest men voor een hernieuwde op laaiing van dc politieke hartstochten. Fortuinschip. Binnenkort zal een po ging worden gedaan tot berging van het schip „Grosvenor" dat 178 jaar ge'eden op 4 augustus 1782 met naar schat ting voor honderd miljoen gulden aan goud en edelgesteenten bij de kust van Pondoland (ten zuiden van Durban) zonk. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Grenoble BerJjjn ZUrich Genéve Madrid Mallorca Lissabon en de beveiliging van het land', aldus Nasution. Minister Subandrio, die op deze bijeen komst eveneens het woord voerde zeide, dat Nederlandse kracht moet worden tc- gemoetgetreden met Indonesische kracht, ook op economisch gebied. Intussen heeft SuikannQ een centraal comité van 61 leden benoemd1, dat leiding zal moeten geven aan het Nationale front, dat de nationale Indonesische revolutie zaïl moeten voltooien. Sukarno zelf is de voorzitter van dit comité, dat is samenge steld uit leden, „dfie zijn doordrongen van de geest der worsteling voor de onafhan kelijkheid en er voor zal moeten zorgen, dat de politieke en burgerlijke organisa ties zullen handellen volgens de richtlijnen van de geleide democratie en van het Indonesische socialisme.". Er hebben ministers, kerkelijke leiders, militairen en de voornaamste leiders der politieke partijen in zitting, alsmede ver tegenwoordigers van de vakverenigingen, de wetenschap, de pers, jeugd- en vrou wenbewegingen. De communistische partij ls vertegenwoordigd door vier leden, de overige politieke partijen door twaalf Iets beter weer op komst Van onze weerkundige medewerker) Zuid-Holland behoorde gisteren met Brabant, Groningen en Drenthe tot de provincies waar de zwaarste buien vie len. Op het vliegveld Ypenburg werd De helft van augustus, die gisteravond af sloot, is vooral in Zuid-Holland bijzonder nat geworden. Op verschillende plaatsen vooral aan de Noordzeekust, is deze maand al 100 tot 130 millimeter regen gevallen, tegen normaal in de hele maand augustus 75 milimeter. Gelukkig was vanmorgen de zon weer van de partij en de komende dagen zou van een verbetering sprake zijn. Wel leun- nen wij het weer nog steeds niet be stendig noemen, want daarvoor zijn de hogedrukgebieden te weinig actief. Ook voor de oogstwerkzaamheden in ons land gedraagt augustus zich nog bijzonder on gunstig. Nu en dan zon De Bilt verwacht tot v Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijke buien. Koude nacht met hier cn daar mist. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot ma tige en langs de Waddenzee af en toe vrij krachtige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 17 augustus zon op 5.26, onder 20.01 u.; maan op 0.58, onder 16.47 uur. 22 augustus nieuwe maan. Strandverivachting Morgen flinke perioden van zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind uit westelijke richting. Temperatuur ongeveer 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichtentijdelijk ieta beter strandweer, maar nog zeewind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1