t Jlieume feihsrtje Uourant Belgen dragen taak over aan V.N.-leger Voor het laatst klonk de Brabanconne Geen blanke troepen meer van de Y.N. Loemoemba dreigt Katanga met geweld te bezetten Bij oiitvluchtingspogiiig - na diefstal van oud metaal - doodgeschoten Tweemaal tweemaal Ria van Velsen Noord-Korea stelt zuiden een federatie voor Jonge lifters overvielen gastheer Uit postzak 6000 dollar vermist MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steanstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie -afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand1; 0,59 per week {Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 11945 GEPRAAT de ruimte Zie pagina 5 Olympisch ZWEMMEN CHRISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Hoofdredacte „Stantvosticf) is ghtbltvea myn hert ia UgljcnspocT I /fogesc/ioof-KAMPEREN Zie pagina 7 Jan Schoutenhuis geopend Hedenmorgen is zonder officieel ver toon de pas gerestaureerde vleugel van het P rinse nhof complex opengesteld. Het betreft hier de vleugel in de School straat, waaraan vroeger het atelier voor gebrandschilderd glas van ir. J. L. Schou ten 'gevestigd is geweest en waarvan een 'gedeelte nog in gebruik is als kamer van charotate bij de diakonie der Herv. Ge meente. De heer D. H. G. Bolton, directeur van het stedelijk museum „Heit Prinsenhof" deelde ons mee, dat hij, nu Hij over dit nieuwe gedeelte de beschikking heeft gekregen, niet meer tijdens de Antiek beurs 'het museum behoeft te sluiten. In de nieuwe vleugel heeft hij een aantal voorwerpen uit eigen verzameling ge ëxposeerd en een Prins Willem- en een Hugo de Grootkamer ingericht. Voorwer pen uit de collectie van het Granije- Nassaumuseuim, die zoals men weet kort geleden naar Delft is gekomen, zijn hier nog niet tentoongesteld, aangezien het bestuur het op prijs stelde deze verza meling niet direct te verbrokkelen. Gevangenisopstand in Canada Bij een opstand in de Stony Moutain strafgevangenis bij Winnipeg, Canada, is een gevangene om het leven gekomen. Vier gevangenen werden gewond toen de politie van vuurwapens en traangas gebruik maakte om de orde te herstellen. Drie bewakers hebben eveneens ver wondingen opgelopen. Aanvankelijk was gemeld dat de gevangenen een gebouw in brand hadden gestoken. Dit bleek later niet juist. De rook die tot op grote afstand kon worden waargenomen was afkomstig van brandende matrassen. (Van een speciale verslaggever) Elisabethstad, maandagmorgen T TAMMARSKJöLD heeft gistermiddag Elisabethstad verlaten, kennelijk AA in een betere stemming dan toen hij aankwam. President Tsjambe deed hem uitgeleide. Hij leek meer op zijn gemak dan bij de aankomst van de secretaris-generaal. Op het ogenblik is de bevelhebber van de V.N.-troepen, generaal Van Horn, in Elisabethstad om de verdere vervan ging van de Belgische troepen te regelen. Enkele uren nadat Hammarskjöld was vertrokken, werd bij het monu ment waarmee de doden van de Eerste en Tweede Wereldoorlog worden geëerd, de bescherming van de stad overgedragen aan de Zweden. Toen de Brabangonne voor het laatst weerklo&nk, stroomden graaf Harold d'Aspre- mont-Lynden, het hoofd van de Belgische technische missie van Katanga, de tranen over de wangen. Onder het publiek waren verscheidene blanken, die eveneens hun ontroering niet konden bedwingen. Met strakke gezichten keek een dertigtal stramme Afrikaanse vetera nen toe, behangen met medailles. Na de ceremonie werd president Tsjom- be zowel door Belgische als inheemse omstanders toegejuicht. Gheijsen, de commandant van de Belgische troe pen in Kongo, drukte hem de hand. Mijn oneindige dank, zei Isjombe Bonne chance, veel geluk, zei de Bel gische generaal, Vive l'artnée, leve het leger, riepen ook de Kongolese toe schouwers, bij wie de Belgische troe pen in tegenstelling tot elders, in Kongo, steeds populair zijn geweest. President Tsjombe had eerder reeds de Belgische inwoners van Elisabethstad verzekerd dat er geen enkele reden voor hen bestond om het land te verlaten, nu PREMIER Loemoemba van Kongo heeft gisteren gedreigd dat hij Katanga met geweld van wapens zal veroveren. De hoofden van besturen van de provincies Kassai, Kivu, Oriental en Equator met wie hij had geconfereerd, hebben hem verzekerd aldus Loemoemba, dat de Kongolese troepen tegen Katanga moeten wor den ingezet wanneer niet spoedig een oplossing voor de kwestie zou wor den gevonden. Verder eiste de premier, dat alle blanke troepen van de Verenigde Na ties het land zouden verlaten. Vooral had hij bezwaren tegen de Zweden, die partijdig zouden zijn. Felle kritiek had Loemoemba ook op de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjöld, en zijn plaatsvervan ger dr. Bunche. De secretaris-generaal, zei hij, heeft met de Belgische troepen onder één hoedje gespeeld. Ook verweet hij Hammarskjöld, dat hij met premier Tsjombe had onderhandeld in plaats van in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad direct troepen van de V.N. naar Katanga te zenden. Loemoemba beweerde verder dat Bel gische agenten, vermomd als functionaris sen van de Verenigde Naties, zijn rege ring tegenwerkten en door spionage en omkoperij van Kongolese „verrader-" on rust zaaien. Zo waren er in België ge drukte portretten verspreid van mevr. Loemoemba met veel juwelen. Onder het portret waren de woorden geschreven: „Voor haar een miljoenjuwelen maar voor u mevrouw een miljoen tranen". Een ander vlugschrift toonde een afbeel ding van maarschalk Malinofski, de Russi sche minister van defensie, liet onder schrift „Loemoemba gaat uw vrouwen Federatie Sprekende over de federalistische acties van de laatste tijd in de provin cie Leopoldstad, die van de Abako zijn uitgegaan, sprak de premier over „rechtmatige aspiraties". „Wij zijn niet gekant tegen alles wat verenig- Ook Frans Kongo onafhankelijk In Brazzaville, de hoofdstad van het voormalige Franse Kongo, is gistermiddag de onafhankelijkheid afgekondigd. De staat telt 760.000 inwoners, waarvan een derde deel in Brazzaville woont. De repu bliek Kongo is de elfde van de twaalf Afrikaanse leden van de Franse gemeen schap die onafhankelijk zijn geworden. Mauretanië, het laatste Franse gebied, volgt in november. Nog geen uur na het uitroepen van de onafhankelijke republiek heeft de rege ring om toelating tot de Verenigde Naties verzocht. President Yoeloe verklaarde dat zijn land in vrede en vriendschap met Frankrijk onafhankelijk is geworden „In dit uur gaan onze gedachten uit naar ge neraal De Gaulle, de man van Brazzaville, de architect van onze vrijheid en onafhan kelijkheid", aldus de president. het baar is met de belangen va land", luidde het commentaar premier. „Het doet er niet toe of Kon go een eenheidsstaat of een federa tieve staat wordt. Het gaat mij nu om de toekomst van het land". de Verenigde Naties in Katanga de taak van de Belgische troepen overnemen. Graaf d'Aspremont-Lynden, in de wan deling graa.f Aspirine genoemd, gaf een dergelijke geruststellende verklaring uit. Wat er tussen de beide commandanten wordt besloten, zo zei hij, zal vóór alles in het teken van de veiligheid van de ge hele bevolking staan. Tsjombe deed in een gesprek met een verslaggever van een plaatselijk Belgisch blad nog eens nadrukkelijk weten, dat zijn eigen mensen ook op het vliegveld de vol ledige politiële taak zullen behouden. Dat werd gisteren en vandaag nog eens bevestigd, toen enkele inheemse reizigers uit Leopoldstad werden aangehouden voor een nadere ondervraging en een van hen werd teruggestuurd. OPPOSITIE gewapende mannen en vijf vracht auto's op de startbaan gemaakt is, zal het Katangese hoofdstuk echter nog niet zijn afgesloten. Daar is in de eer ste plaats de binnenlandse oppositie waar Tsjombe mee te maken heeft en die zich gisteren were uitte in een demonstratie van betogers voor het huis, waar Hammarskjöld de nacht doorbracht. Na afloop renden de aanvoerders na; de buitenlandse journalisten om die te vertellen, dat zij met traangas uit el waren gejaagd. Tot dusver neemt tegenstand geen grote omvang aan, i neer de Belgische troepen niet alleen uit de stad zijn weggetrokken maar ook de provincie hebben verlaten. De Belgische kolonisten rekenen erop dat er voodopig nog Belgische parachutisten in Roeanda-Oeroendi gestattioneerd zullen blijven om (Zie vervolg op pagina 8) Zaterdagavond is de 42-jarige koopman K. S. uit Amsterdam bij een opslagplaats van oude me talen te Ependam bij een ontvluch tingspoging door een schot van een wachtmeester der rijkspolitie dode lijk getroffen. De handelaar in oude metalen, de heer Evers, had zater dagavond twee mannen met een bakfiets zien rijden op de Kanaal dijk te Ilpendam en hij vermoedde dat die op weg waren naar zijn op slagplaats waar enige weken geleden ook al ongenode gasten waren ge weest. De heer Evers rapporteerde zijn bevin dingen aan de wachtmeester der rijkspoli tie te Ilpendam, die zich terstond op weg begaf om eens poolshoogte te nemer:. On derweg kwam hem een zoon van de me taalhandelaar tegemoet met de medede ling dat de twee mannen bezig waren spullen uit de opslagplaats op de bakfiets te laden. De wachtmeester en de zoon zijn toen zo dicht mogelijk naderbij geslopen en constateerden dat de twee mannen reeds twee zakken op de bakfiets hadden geladen. De wachtmeester verzocht de zoon van de heer Evers de rijkspolitie te Landsmeer op de hoogte te stellen en namens hem om assistentie te vragen. In afwachting van die assistentie kroop de wachtmeester dichterbij en toen hij het tweetal tot op ongeveer vijftien meter genaderd was, richtte hij het licht van een lantaarn op hen. Hij riep meteen „Blijf staan, politie". Maar de twee mannen zetten het op een Rbme wordt duidelijk de Olym pische stad 1960. Dit is een kijk je in een bekende winkelstraat, de Via Frattina bij de Spaanse trappen. Boven de straat han gen de vlaggen van de deel nemende landen. Bus met kinderen botsing Op een voorrramgsweg ln Tilburg zijn zaterdagavond een bus en een personen auto met elkaar dn botsing gekomen. De bus was gevuld met kinderen, die in de jeugdiviendaagee hadden meegelopen, en die met hun ouders familieleden van Breda op de terugreis ■waren naar Zwolle. Een personenauto, bestuurd door de 61- jarige E. N. uit Tilburg, reed uit een zijweg de voorrangsweg op en werd door de bus gegrepen. De echtgenote van de bestuurder, die naast hem zat, was op slag dood. De bestuurder werd gewond en naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De personenauto werd ernstig be schadigd. De bus liep slechts lichte schade op. Van de inzittenden werd niemand ge- Zaterdag a.s. wordt Paterswoide een groot bloemencorso g' houden met verschillende attracties. Er gaan twee Ria's van Velsen naar Rome om Nederland op de Olympische Spelen te ver tegenwoordigen, en die twee Ria's ontmoetten elkaar (en zichzelf) zaterdag voor een spiegel in het Scheveningse Kurhaus. De ene Ria komt in de turnploeg uit, de andere op de 100 meter rugslag en de 4 100 meter wisselslag estafette. Strandtelling afgelast De door de provinciale waterstaat van Noordholland in samenwerking met de betrokken gemeentebesturen en de pla nologische dienst Zeeland voorgenomen telling van badgasten aan het zeestrand is thans defimtief afgelast. Voor het slagen van een dergelijke telling is namelijk goed stabiel strandweer vereist. Men wil trach ten dit onderzoek het volgende zomer- c"'")en alsnog uit te voeren. Jongedames van Brits Rijnleger verveelden zich in Duitsland (Van Een pak is de „Security"-officieren van het Britse Rijnleger (hoofdkwar tier in Mönchen-Gladbachvan het hart gevallen. Twee vrouwelijke on derofficieren, de 22-jarige Doereen Bryan en de 21-jarige Patricia Kelly, die een verlofpas voor twee dagen hadden, waren na haar dagen nog niet op haar post teruggekeerd en op het Britse hoofdkwartier begon men er al ernstig rekening mee te houden, dat de beide jongedames die werk zaam waren op de codeafdeling ergens tussen Parijs waarheen zij met verlof waren gegaan) en Mön chen-Gladbach ivaren ontvoerd. Zaterdag meldden zich echter de bei de onderofficieren bij een Brits liaison- post van het N.A.V.O.-hoofdkwartier. „On?e centen zijn op", zeide ze laconiek. Alvorens zich te gaan bezighouden met het probleem der disciplinaire bestraf fing der beide „desertrices", moesten eerst telefoons en telexapparaten in komen om de inmiddels over geheel West-Europa ingezette opsporingsactie af te gelasten. Onder militaire bewaking zijn de bei de onderofficieren inmiddels naar Mön chen-Gladbach teruggestuurd. Wa; Ze zo onmilitair hadden gehandeld? Geen speciale reden, zeide de jongedames. „Het beviel ons zo goed in Parijs". De ouders der beide meisjes hebben bevestigd, dat zij zich in Mönchen-Glad bach altijd verschrikkelijk hadden ver- KIM IL-SOENG, de premier van communistisch Noord-Korea, heeft gisteren een federatie tussen Noord- en Zuid-Korea voorgesteld, waardoor de economische en cultu rele samenwerking moet worden be vorderd. Hij stelde voor een „Opperst nationaal comité" te vormen van ver tegenwoordigers uit beide landen. Het comité zou zich bezig moeten houden met de samenwerking op het schiereiland, ongeacht de splitsing in twee staten met verschillende vor men van economie en regering. Deze federatie is volgens de plannen van Kim een voorlopige maatregel, die van kracht blijft tot door middel van vrije verkiezingen tot een „volledige, vreed zame hereniging" is besloten. De premier vervolgde: „Als de autori teiten van Zuid-Korea menen dat zelfs dit federatieve stelsel onaanvaardbaar is, dan stellen wij opnieuw voor een zuiver eco nomische commissie te vorimen, waarin vertegenwoordigers uit het zakenleven kunnen samenwerken om elkaar bij de economische opbouw te helpen. Hfl nodigde Zuid-Korea uit voor spoe dige besprekingen in Seoel of Panmoen- jon. Kim herhaalde echter z(jn eis dat dè buitenlandse troepen uit Zuid-Korea moeten worden teruggetrokken en dat verkiezingen voor de hereniging moeten worden gehouden, zonder enige inmen ging uit het buitenland. Kleiner leger In Zuid-Korea zijn .gisteren juist plan nen bekendgemaakt om het leger van 650.000 man tot ongeveer 400.000 man te verminderen. De leider van de democra tische meerderheidspartijJohn Tsjan, heeft tijdens de venkiezangscampagné meegedeeld dat de sterkte van het leger met ongeveer een kwart mliljoen man zou worden verminderd, indien zijn partij de algemene verkiezingen zou winnen, het geen gebeurd is. De sterkte van het Noordkoreaanse leger wordt eveneens op 400.000 man ge schat, doch de Zuidkorea&nse weermacht heeft ook nog de steun van een 50.000 Amerikaanse militairen, zodat zij nume riek toch nog de overhand heeft op de Noordkoreaanse strijdkrachten. Vermindering van de sterkte van het Zuidkorcvaanse leger zal de uitgaven voor het leger niet verminderen. De Demo cratische partij wil de dan vrij komende Twee jongelui van ongeveer 19 jaar oud hebben zaterdagavond de bestuurder van een auto beroofd, die hen een lift gaf. De heer J. O. uilt Weesp zag de jongelui staan op de grens van Amsterdam en Diemen. Zij zeiden naar Hilversum tc willen, waarop de heer O. aanbood hen tot Weesp te brengen. De jongens namen dit aanbod aan. In Weesp bij het huis van de heer O. gekomen, vroegen zij wat te mogen drinken- Binnenshuis gaven zij hun gastheer plotseling een duw en be dreigden zij hem met een mes en een ploertedoder. De heer O. werd gedwon gen zijn portefeuille met dertig gulden af te geven en kreeg ook een steek in de hand. Hij vluchtte zijn huis uit en waar schuwde de politie. Toen men kwam kij ken, waren de jongens verdwenen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Kind onder auto. De 5-jarige Freek van der Wal uit Oudebiltzijl is zaterdag middag vlak bij zijn huis overrede.door een achteruitrijdende groenteauto kleuter was, zo bleek later, achter hegje om achter de auto gekropen. Hij was op slag dood. gelden besteden voor modernisering van de uitrusting en verhoging van soldij. Men overweegt de sterkte van het leger te verminderen door enerzijds de dienst plicht van drie op twee jaar te brengen en anderzijds eLk jaar minder dienstplich tigen onder de wapenen te roepen, dan er met groot verlof worden gezonden. lopen. De wachtmeester riep daarna drie maal „Halt, of ik schiet", en loste een waarschuwingsschot. De twee mannen kwamen echter niet meer te voorschijn. Vlak daarop hoardc de wachtmeester achter zich geritsel en zich omdraaiend zag hij op vijfendertig meter afstand de schim van een man die in gebukte hou ding liep. De wachtmeester riep daarop „Geef je nu maar over", maar de man dacht daar blijkbaar niet aan, want hij kwam niet naderbij. De wachtmeester loste daarna een schot in lage richting en kort daarop kwam de man op hem af on der het uiten van vloeken en van de woor den „Ik ben getroffen". Daarna zakte hij Het bleek dat hij dood was. Bij bet on derzoek vond men o.m. een dolkmes in sn zijner zakken. De andere man was ontkomen. Hij gaf zich in de nacht van zaterdag op zondag over aan de politie die het terrein hod af gezet. Hij blee.k te zijn de 25-jarige koop man J. F. K., eveneens uit Amsterdam. Zowel S. als K. hadden al veroordelingen wegens diefstal achter de rug. S. was ge huwd en vader van vijf kinderen. CYPRUS VANNACHT ONAFHANKELIJK Aartsbisschop Makarics heeft gister avond die samenstelling van een nieuw kabinet bekendgemaakt. Minister van bui tenlandse zaken is Ni cos KramndiotlLs, die tijdens de Cyprische overgangsperiode optrad ails diiplomaitiek vertegenwoordiger van Makarios in Athene. Minister van binnenlandse zaken in het nieuwe kabi net is Polycarpos Georghadjis, die in het overgangskaibinet als minister van arbeid fungeerde. Minister van handel en indus trie wordt Andreas Araouzos, een voor aanstaand Grieks-Cyprische zakenman. Het gehele kabinet van Cyprus, dat vannacht een onafhankelijke republiek wordt, bestaat uit zeven Grieks-Cyprische en drie Turks-Cyprische ministers. Wanneer Cyprus vannacht om 12 uur onafhankelijk is geworden, zal het Britse bestuur van 82 jaar en drie maanden tot een einde zijn gekomen. Gouverneur six Hugh Foot verlaat morgen het eiland. Het Britse bestuur is het kortste geweest in de geschiedenis van Cyprus. De heerschappij van de Venotianen die van 1489 tot 1571 duurde. Opklaringen 1BBHM Perioden met zonneschijn maar ook nog enkele plaat- seliike buien. Weinig veran- dering ln temperatuur. Over zij» wegend matige wind uit wes telijke richtingen. (Opgemaakt om 1L15 uur). Strandverwachting Achter buienfront, dat vandaag pas seerde, zijn er morgen opklaringen te ver wachten bij overwegend droog strand weer een zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Temperatuur overdag IS tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzich ten: Zonnige perioden, maar wat te koel door zeewind. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Voor de tweede maal in drie dagen heeft het Koninklijk ge zin, dat op Sicilië met vakantie is, een boottocht moeten opge ven. De Piet Hein zou zaterdag middag van Syracuse naar Ca tania varen, maar de storm wind en de zware zee noopten het jacht Augusta binnen te lopen om bescherming tegen de elementen te zoeken. Donder dag was de Koninklijke familie al van plan Syracuse te verla ten voor een tocht in het oosten van de Middellandse Zee, maar toen moest met zijn plannen al laten varen. Met de oudste Prinsessen heeft de Koningin inmiddels een bezoek gebracht aan een oud Grieks theater in Syracuse. Men ziet Hare Ma jesteit op de foto bij dit bezoek. Zesduizend dollar wordt vermist uit een postpakket dat op 5 augustus van een Amsterdamse bank is verzonden naar een Amerikaanse bank instelling. Het geld maakte deel uit van een zending van zestigduizend dollar, die beschadigd in Amerika is aangekomen. Als er van diefstal sprake is, kan deze niet in Nederland zijn gepleegd. Het pakket is namelijk onbeschadigd in een verzegelde postzak gestopt en in het laadruim van het KLM-lijntoestel opgeborgen. Het toestel heeft geen tussenlanding ge maakt. Gedurende de vlucht is het niet mogelijk het laadruim te be treden, zodat er geen andere conclusie blijft dan dat een eventuele diefstal in de Verenigde Staten is gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1