Sster"*# Ongeveer 70 Engelse kanoers vonden droog onderdak bij Van Wijk in Leiden Ik vecht om uitdrukking te aan wat ik voel geven Koninklijk goud voor Leids politie-adjudant NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Adjudant P. Brohm van dc Lcid-.c ge meentepolitie is vandaag onderscheiden met de gouden medaille, behorende bij de orde van Oranje Nassau. Deze werd hem vanochtend uitgereikt in de kamer van de burgemeester en in tegenwoordig heid van zijn echtgenote, commissaris J. Dreeuws en inspecteur H. Oudman. (Advertentie) NIEUWE BESSEN OOGST 1960 Doe mee met de Coebergh-prijsvraag en verdien een gouden tientje. Steenstraat 8 Tel. 21361 Herenstraat 6 Tel. 30059 Alleen onze zaak Haarlemmerstraat 204 is gesloten van 1520 augustus. Leidse jeugd genoot van vakautie Dankzij de activiteiten van de dames A. M. Brandt-Van Dijk en J. van der Wilk-Van der Zeeuw, bijgestaan door een damescomité dat voor dit doel werd sa mengesteld, heeft de jeugd van de speel tuinvereniging Om de Doorbraak drie we ken achtereen genoten van een aantal at tractieve vakantiebezigheden. Daar Lei den op dit gebied weinig heeft te bieden, omvatte het programma dagtochten naar bekende recreatie-oorden. Na een bezoek aan De Eiteling wachtte de jongelui gis teravond op de Hoge Rijndijk een extra verrassing toen daar het Leidse jeugd orkest en drumband De Burcht gereed stond om de laatste kilometers naar de speeltuin muzikaal op te luisteren. Allen werden getooid met een feestmuts, een masker en een vlag. Na een geanimeerd hosconcert in de speeltuin kreeg men een zak versnaperingen en een choco-ijsje mee naar huis, Burgemeester jhr. mr. F. H. var. Kin schot releveerde, dat de heer Brohm op 16 augustus 1920 in dienst trad bij de P.T.T. zodat hij vandaag zijn veertig jarig jubileum in overheidsdienst viert. Per 1 juni 1929 kwam de jubilaris bij de Leidse politie. Hij doorliep hier alle ran gen en vervulde steeds ook in de moeilijke oorlogsjaren op voortreffe lijke wijze zijn dienst met een grote ijver en plichtsbetrachting. Adjudant Brohm heeft thans als adjudant in algemene dienst een moeilijke taak in het snel groeiende Leiden, zo besloot de burge meester zijn toespraak, waarna hij de ju bilaris de eremedaille opspeldde. Hierna werd nog het woord gevoerd door commissaris Dreeuws. Deze merkte onder meer op, dat een dergelijk jubileum bij de politie tot de zeldzaamneden be hoort. Hij wees op de belangrijkheid van de rangen van brigadier en adjudant. Vooral als wachtcommandant kan men grote invloed uitoefenen op de vorming van het jongere personeel. Nimmer heb ben commissaris Dreeuws klachten be reikt over het beleid van adjudant Brohm. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van de kleine draagmedaille. Foto N. van der Horst Leidse jongen gewond bij oversteken Levendaal De 7-jarige Jacobus Wolters uit de 2de Gortestraat stak gisterochtend omstreeks 9 uiur onvoorzichtig het Levendaal over. Hij werd aangereden door een auto en Liep een zware hersenschudding op. De E.HD. bracht hem naar het Academisch ziekenhuis. Puzzelprominenten 1. Leen Riezebos, Dr. De Bruij- nestraat 1, Leiderdorp; 2. mevrouw W. P. Schouten, Kerkstraat 90, Oude Wetering; 3. mevrouw J. Sflhlechter, Moddermanstraa t 12, Leiden. VLiegerwedstijd van Leidse Jeugd Tour Reeds tweemaal is door de Leidse Jeugd Tour een vliegerwedstrijd gehou den. Kwamen er de eerte maal slechts 15 „Vliegeniers" opdagen, de tweede maal werden de organisatoren overweldigd door een toevloed van 73 enthousiasten. Op 15 en 16 augustus zal voor de derde maal worden gevliegerd. Maandag de kleineren t/m 11 jaar, dinsdag vo< groten van af 12 jaar, beide avonden 7 De wedstrijd wordt gehouden op de zandvlakte aan het Zwartepad. Er zal evenals vorige jaren worden gelet op: afwerking, model en versiering van de vlieger; manier van oplaten van de vlie ger; snel boven wind brengen en taige stand van de vlieger. Voor elk onderdeel worden punten gegeven. Er zijn enkele kleine prijsjes beschik baar voor de winnaars. De kleineren mogen bij het oplaten der vliegers den geholpen door vader, oom, opa of grote broer. De ouderen moeten hun vlieger zelf oplaten. Uit de hand oplaten levert natuurlijk meer punten op dan lopen, nadat een hel per de vlieger heeft opgezet. Vorige maal heeft de jury veel last gehad van dringend bezoek. We doen een dringend beroep aan kijkers aan de kant te blij ven, waardoor de wedstrijd voor allen eer prettig verloop kan hebben. Naar vijfdaagse werkweek bij De Jong's Machine fabriek Hazerswoude Naar wij vernemen, heeft de directie van de N.V. De Jong's Machinefabriek te Hazerswoude bjj het college van rijks- bemiddelaars toestemming gevraagd per 1 oktober a.s. een 47-urige werkweek in te voeren en per 1 januari a.s. een (vijf daagse) 45-urige werkweek. Het bedrijf telt ongeveer driehonderd werknemers. Een proeve van het werk van Ah Steenvoorden. Door middel van allerlei symbolen wordt de evo lutie van het leven uitgebeeld. Men ziet onder meer hergen, zeeën, rotsen, een ei, mensen en het verraderlijke net, waarin ons bestaan kan worden gevangen. Jammerdat de mensen niet meer begrip tonen jVf/ET VER van de Noordwijkse zee woont Ah Steenvoorden, donker van tint en van haar, zesentwintig jaar oud, kunstenaar van beroep, als je dat ten minste een beroep mag noemen. Ah zelf ziet het meer als een roe ping, als iets waaraan je niet kunt ontkomen. De Schepper schonk je be paalde gaven en die moeten worden gebruikt en ontwikkeld. „Ach, je weet hoe dat gaat met je ouders. Die zien hun zoon liever een goed ambacht leren. Ik moest dan ook tot m'n eenentwintigste jaar wachten voordat ik mijn plannen waarvan ik altijd al gedroomd had ten uitvoer kon brengen. Niet erg Mijn invaliditeit? Och. zo noemen de mensen dat. Ik loop moeilijk, maar van dat lichamelijke euvel heb ik geen last. Daaraan ben ik zo gewend. Ik kom waar ik wdl. Als iik een bevriend kunstenaar in Limburg wil bezoeken, dan stap ik in de trein. Dit najaar hoop ik naai Texel of Terschelling te gaan, om wat frisse ideeën op te doen. Ik sta en ga waar ieder ander staat en gaat, alleen duurt het wat langer en dat is voor mi.' niet erg, want ik doe graag alles rustis Weet je waar ik wel last van heb? Van de mensen. Al werk je je een ongeluk en al zou je nog zoveel pres teren, als ze je zien gaan, zeggen zt: och, die arme stumper. Hè, wat dom Steenvoorden aan het werk in zijn knusse ateliertje. Hij woont Quarles van Uffordstraat 5, maar 's zomers is het daar zo druk, dat hij liever in het schuurtje van zijn oma in de Julianastraat zit. Daar is het lekker rustig en dat is net wat de jonge kunstenaar nodig heeft. Foto N. van der Horst is dat toch. Laten ze me tegemoet treden als ieder ander. Ik voel me helemaal niet minderwaardig. Ik zal door mijn werk bewijzen, dat een in valide meer tot stand kan brengen dan vele mensen die recht van lijf en leden zijn. Daarom ben ik zo blij, dat ik dit talent heb. dat ik hier zo rustig schilderen, tekenen, schrijven en lezen kan. Ik heb het atl gezegd: ik vechit met mezelf, ik worstel met niet aflatende kracht om udtidrukfldnig te geven aan wat ik voel en ervaar. Dat is niet gemakkelijk. Het is nog altijd een kwestie van experimen teren, zoeken en nog eens zoeken. Maar ik ga door, want dat beziigzenn biolo geert mij, ik kan er gewoonweg niet meer mee ophouden. Hotel-Restaurant „HOLLANDER" - Noordwijk Telefoon 01719—3441 Kon. Wilhelmlnaboulevard 11 VOOR UW LUNCH EN DINER AAN DE ZEE Verbouwing politiebureau Namens B. en W. heeft de directeur van gemeentewerken het verbouwen van het politiebureau gegund aan J. van Riet, Maresingel te Leiden, voor f 73.272. Een jaar gevangenisstraf met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk heeft het Haagse gerechtshof opgelegd aan de 26-jarige koopman G. J. V. uit Ingen. Deze man moest voor zijn vader met een bestelauto regelmatig kippen wegbrengen naar Amsterdam en Rot terdam. In deze steden stal hij in to taal negen bromfietsen die hij in Ingen verkocht. Bij een routinecontrole op autopa pieren in de nacht van 1 op 2 december (bij Jutfaas) werd hij gesnapt. De recht bank had hem 15 maanden gevangenis straf opgelegd. De procureur-generaal bij het hof had een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk zonder aftrek Agenda voor Leiden Apotheek Van maandag 8 aug. tot en met vrijdag 12 aug.: apotheek Van Driesum, Mare 110, telefoon 20406. Film Casino (7 en 9.15 uur); Heit West-Ber- lijiwmystecrie (18 jaar); 2.30 uur: Tijd voorteenagers (alle leeftijden). Lido (2.30 en 4.30 uur): Doornrrosje (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Verraad op bevel (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Naar het middelpunt der aarde (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De geheime brigade (14 jaar); donderdag: \nna Ka- renina (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Inspecteur- generaal (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen-melkboer (alle leeftijden) Tentoonstellingen Leids conservator benoemd tot directeur historisch museum te Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft met meerderheid van stemmen tot directeur van het historisch museum aldaar benoemd de heer C. J. du Ry Beest Holle. Sedert 1957 is de heer Du Ry werkzaam als conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Carel Jan de Ry van Beest Holle werd in 1930 in Den Haag geboren. Na zijn gymnasiumjaren heeft hij in Parijs volledige museumopleiding geno ten. Aldaar behaalde hij in 1957 het di ploma van de Ecole du Louvre en hij heeft zijn verblijf van ongeveer vier jaren in de Franse hoofdstad tevens be nut voor het volgen van colleges aan de Sorbonne, de Ecoles des Hautes Etudes Fhilologiques en het Institut d'Art et d' Archeologie. Hij maakte een studiereis naar Italië en vervulde een praktische stage bij de oudheidkundige dienst in de Provence. Jubileum bij Ons Belang Vrijdag 19 augustus zal het 40 jaar zijn geleden, dat de heer J. Gerritsen Sr. tot bestuurslid van de woningbouwver eniging Ons Belang werd gekozen. Het bestuur heeft gemeend dit niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan, en is voornemens de heer Gerrit sen op eenvoudige wijze te huldigen. Dit zal plaats hebben op 19 augustus om 8.15 uur dn de Harmonie aan de Breestraat. Symbolen duiden aan waarom het gaat in Abs gedichten ONLANGS is Ab Steenvoorden ook begonnen met het schrijven van gedichten. Hij dicht, zoals hij de tekenstift hanteert: symbolen duiden aan waarom het gaat, achter rijen soms schijnbaar verward aaneengeregen woorden, gaan de mysteries van het leven schuil. Op 10 augustus jl. vloeide dit uit zijn pen: De enorme smeltovens, de kiem van vernietiging Massa's mensen gloeiend staal vloeit open in geopende muilen van uitgehongerde beesten naar macht der aardkluiten. Armen en benen, zij stampen staal in geopende muilen van vuur brakende kanonnen die vertrapt worden door miljarden bruine benen. Het gras verdort, de kale bomen zwijgen, de zon gaat groen onder in verkwijnde harten geen staal genoeg om tranen te dichten. Een massief stalen herdenkingsmonument. De stenen zijn schaars, het staal is koud als het koude hart van de hongerige leeuw die eens was in het museum, de afbeelding reeds eeuwen verdwenen met de beschaving. En op 4 augustus: Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Susanna, d v C Hus cn F Koopmans; Marion, d v E K Ligteriberg en J. B. van Grieken; Pieter, z v W van Weerlee en J T Heruer; Dirk Alex, z v J Groen en Y A Hardy; Hermanus, z v H Hons- beek en G van Alphen; Adriana, d v J L van Kempen en B Baart; Yvon ne, d v J van der Vos en W Haas beek; Jan Gerrit, z v J G van Leeuwen en J Baart. OVERLEDENR Bos, 58 j, echtgeu v H Schutte; M G van der Meer, 76 j, echtgen v J A Diemei; G C van Blitterswijk, 80 j; J Boot, 72 j GEHUWD: D A Bekooy en A P J M Vliet Vlieland; J Kleefstra en M Bek; W Turk en J Petit; B A Tol boom en M VrijbloedH van Meurs en A H M van den Elzen; W Kagin en M E Nieman; C van Weeren en P M Smit; H C G Paardekooper en C M A Devilee; W Beens en M E Kres; II W van der Weijden ei» M M den Hollander; A van Es en P J O verdijk; J van As en G J Groe nend ijk. Ab Steenvoorden in NOORDWIJK: Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Jeugdibiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrlmifathers-hu'isje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Geologisch en mdneralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. BEGIN DEZE WEEK startten ongeveer zeventig Engelse jongens in Den Helder voor een grote kanotocht door ons land. Drie vaartuigen van de Britse marine hadden de peddelaars naar Den Helder gebracht en twee mijnenvegers hadden er voor gezorgd, dat de veertig kano's daar al vaar- gereed lagen toen de jongens arriveerden een geste, waarmee de Britse Navy uiteraard een heel goede beurt heeft gemaakt bij de jongelui, die verschillende Engelse jeugdorganisaties vertegenwoordigen. Met rustige slagen peddelden ze vol goede moed en genietend van het aan vankelijk vrij goede weer zuidwaarts. De nachten werden in kleine shelter-ten ten doorgebracht in Alkmaar en Haar lem, maar het weer begpn de Britse waterminnaars ondertussen aardig tegen te zitten. Een beetje troosteloos arriveer den ze gistermiddag in Leiden, trooste loos vanwege de regen, die al hun kle ren en bagage had doordrenkt. Er werd wat gebabbeld met een Leidse brugwachter, die haalde er weer iemand anders bij en ten slotte kregen de kanoërs een onderdak, waarvan ze niet hadden durven dro men maar waar ze wel hard aan toe waren. Gastvrij heeft gisteren tegen de avond de directie van Van Wijk en Heringa de poorten van haar bedrijf aan de Kanaalweg te Leiden name lijk opengezet voor de sportieve Brit ten. De doorweekte kanoërs konden hun vreugde niet op. In een mini mum van tijd lagen hun kano's op de kant en hingen hun kleren en ba gage te drogen in het ruime en warme ketelhuis, terwijl ze al gauw druk bezig waren tussen de balen wol hun (lucht-)bedje te spreiden De vreugde wand onderstreept met veelsoortige muziek uiit draagbare ra- daioatjes, waarmee we niet willen zeg gen) dat het een luidruchtige en onge disciplineerde bende was. Integendeel! Dat zou de eer te na zijn geweest van de begeleidende vier marine-officie ren en adht onderofficieren, van wie de meesten de tochit in de kleine patrouille boot meemaakten. De kanoërs stonden ouder het directe commando van de ook kanoën de, slarake en gebruinde marine- kapitein Emslie; een zekere majoor De Spon was niet de algehele leiding be last. Gunning transportriool De dienst van gemeentewerken heeft het aanleggen van een transportriool in de Lammenschansweg opgedragen aan de op één na laagste inschrijver van de voor dit werk op 1 juli gehouden aanbesteding: de firma J. de Vries en Zn te Delft voor f 248.000. De ramen rinkelen ijzer stenen kaal, drinkend. De stoelen kraken hete tranen. Het huis is leeggejaagd. De wind staat achter een touw bengelende beweging der stilte. weer Britse marineschepen liggen te wachten voor de thuisreis naar Har wich. Of ze in de omgeving van Rot terdam eerst nog een nacht in de tentjes zullen doorbrengen, was ook voor kapitein Emslie vandaag nog een open vraag. Het valt in het dicht bevolkte Holland niet mee vlak bij een vaarwater zo'n kleine honderd kampeerders onder te brengen, zo verzuchtte hij. Foto N. van der Horst Vanmorgen hebben ze hun plannen echter gewijzigd; ze hebben hun ba gage weer gepakt en htm kano's weer te water gelaten met als reisdoel Delft. Morgen willen ze dan doorped delen naar Rotterdam, waar dan al Naar Delft De Engelsen hadden gisteravond een stille hoop, dat ze tot zaterdagochtend van het warme en droge onderdak var Van Wijk en Heringa gebruik zoudèr kunnen maken alhoewel ze zelf wel twijfelden aan deze mogelijkheid aan gezien er vandaag weer moest worden gewerkt m de fabriek. Ze hadden dan een uitstapje willen maken naar Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3