Engeland moet Europese rol spelen, maar hoe? ROXASECT Strenge bepalingen voor bestrijdingsmiddelen Skandinavië een eiland Wie Amstel drinkt doet zó Bewind in Laos niet meer pro-westers 5 "pV&UMt film c lardiglng Hoe veelzijdig het Nederlandse Spoorweg bedrijf ook is, het blijkt toch niet van alle walletjes te willen eten. De directie heeft ervoor gepast haar Amsterdams Centraal Station als entourage voor een gedeelte van de befaamde walletjes-film te laten ge- De Italiaanse filmproducenten, die zich nu reeds maandenlang beijveren om van Nederland en s(jn hoofdstad onwaardi ge venstertaferelen in de roze-buurten een lucrative rolprent te maken, hebben nog getracht de N.S.-direclie onder druk te zei- Diplomaten en ministers werden echter vergeefs voor het verkrijgen van een film vergunning ingeschakeld. De directie van de N.S. vindt het al erg genoeg dat zij niet kan optreden tegen si nistere figuren, die het Centraal Station gebruiken om klanten voor de walletjes te Blijkbaar weegt op dit punt de goede naam van haar territoir de N.S.-direclie zwaarder dan van de Amsterdamse burge meester kan worden gezegd. Die hoeft immers hel opnemen van de walletjes-film door zijn vergunning (en hel daaruit voortvloeiende politie-toezicht) mo gelijk gemaakt. algemeen handelsblad ten de bebouwde kom. Men kan ons tegenwerpen, dat do invoe ring van een maximum snelheid van 50 kilometer in de bebouwde kom zeer guns tig is gebleken voor de verkeersveiligheid. En dat dus uitbreiding van de limieten tot de grote wegen nuttig en nodig zou zijn. Maar dan verliest men hel geheel eigen karakter der „stadswegen" uit het oog. Binnen de steden en dorpen „dreigt" op iedere honderd meter het gevaar van kruis wegen. In dit geval is de snelheidslimiet van 50 km soms te hoog. Handhaving daar van is dan ook absoluut noodzakelijk. De verkeerssituatie op de buitenwegen is echter van een geheel andere aard. In derdaad kan men zich zelfs afvragen of op sommige plaatsen niet een maximumsnel heid geboden is. De gezapige veertigkilo- meterrijder, die op een tweebaansweg, on bekommerd om do indrukwekkende file achter hom, slechts aan zijn eigen „pleziei" denkt, handelt in wezen a-sociaal. Nodelo: filevorming is immers uit den boze. Onze conclusie is dan ook dal het nul dt algemene snelheidslimieten op de grote w gen met kracht van argumenten zal mo ten worden aangotoond. Veel beter schijnt ons vooralsnog gedifferentieerde limieten Macmillan op bezoek bij Adenauer TAR. Konrad Adenauer ontving vandaag gasten van overzee. Sir Harold Macmillan en lord Alec Douglas-Home zijn naar Bonn gereisd om zich op de hoog te te stellen van de plannen die de twee grijze leiders van „Klein Europa" dr. Adenauer en ge neraal Charles de Gaulle on langs hebben gemaakt op Ram- bouillet, de woning van de Franse president. (Van een onzer redacteuren) Parijs waren geheim, maar Adenauer is er niet erg geheimzinnig mee omgespron gen. Diplomatieke kringen in de Westduitse hoofdstad zijn te weten gekomen dat er is gesproken over een federatieve Europese regering. Bij de voorbereiding daarvan zou Engeland moeten worden betrok ken. Voorts zijn nieuwe ideeën ter sprake gekomen over de toekomst van „Klein Europa" van het Euro pa der zes E.E.G.-landen dus, en hoewel Engeland geen deel uit maakt van de Europese Econo mische Gemeenschap, heeft het zo veel belang bij de ontwikkeling daarvan, dat het grote betekenis hecht aan de reis van zijn prime minister en zijn ministerpan 6ui- tenlandse zaken 'naar Bonn. Boot gemist En zo wordt dus weer met Engeland gesproken over het samengaan van vrije Europese landen. Het is nu zelfs zekere zin een topconferentie. Aan de ene zijde van de tafel zit dr. Konrad Adenauer, namens beide grootmachten van de E.E.G., aan de andere kant Harold Macmillan namens Engeland, verschillende keren voorstellen heeft gedaan voor Europa's toekomst, dat echter steeds weer terugschrok voor de consequenties ervan en dat tenslotte de boot miste. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux zijn met elkaar in zee ge gaan, hebben hun samenwerking op ve lerlei gebied vergroot en groeien naar economische eenheid. Engeland staat daarbuiten. Het heeft een „kleine vrijhandelszone" gevormd, die tegen woordig Europese vrijhandelsassociatie wordt genoemd, maar de aspiraties van die club gaan lang niet zover als die de E.E.G., waarvan Engeland toch eigenlijk deel behoort uit te maken. Nu heeft men dit laatste nergens zo duidelijk voor ogen als in Groot-Bri- tannië zelf. Engeland is (met Ameri ka) de beste klant van de „Klein- Europeanen" en omgekeerd is Enge land een van de grootste leveran- De beschermende maatregelen die in de E.E.G. zijn genomen zullen Duitsers de grote concurrenten van de Britten ongetwijfeld in de gelegenheid stellen de markten in de leden-staten te gaan beheersen. Blijft Engeland buiten de E.E.G., dan zal het zijn machtige positie gaan verlie- En het kan zich dat niet permit- Vrijhandelsland op bepaalde weggedeelten. De uniforme maatregel schept slechts schijnbare delen. En rekening houden met speciale verkeerssituaties zal ook hier de juiste op- de, iMkhk&nce, INSECTEN-VERDELGER laat géén vlekken n radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPU/TBU1 365) Het vak van ontdekkings- westen uitsluitend over zee bereik- reiziger heeft ons de jeugdjaren vrij baar was, zodat het idee, dat hier eenvoudig toegeschenen. Wanneer je een eiland lag zich als het ware durfde doorzetten en voldoen- opdrong. b bekende routes afweek o Er is dus geen enkele aanleiding als het land, dat met Thule werd Pytheas uitdrukkelijk van een eiland spreekt kinderlijke De opvatting, dat met Thule Noor- Australië, of wat er verder bekends te ontdekken viel. Eenvou- bedoeld, zelfs niet diger kon het al niet! Dit is natuurlijk ontdekken. Precies even kin derlijk zou het zyn, gingen verbazen over liet feit, dat de Griekse zeevaar der Pytheas Thule een eiland noemde, terwijl hij in wer kelijkheid (waar schijnlijk) was be land in Midden-Noorwegcn, TOCH IS HET ZO! ;t heeft over Goten, „die van de volks stammen in Thule het grootst in aantal Midden-Noorwegen ter hoogte van Drontlieim voldeed ten tijde van Pytheas volkomen aan de gegevens die wü uit het reisverslag Pytheas hebben aangehaald: de toch allen wel weten dat het nachten waren er zo kort als door de deel van het vasteland uitmaakt, zeevaarder werd beschreven; het land bevolkt, leverde honing en gierst en ten overvloede huisden in de samenhang met het vasteland is pas twijfeld een gewild handelsartikel in de middeleeuwen bekend gewor- zijn geweest, zodat andere volken c den. Eginhard, de geschiedschrijve van Karei de Grote, noemt de Oost zee nog een zee van onbekende uit gestrektheid, en ook de grote zeereis die de Noorman Othere van Enge land om de Noordkaap Zee maakte op het eind i niet voldoende graag 6 dagen varens oor hebber over gehad om deze te ruilen tegen de produktcn die zij hadden aan te bieden. Hiermee is het Thule-raadse) nog niet in zyn geheel ontsluierd r de Witte want er blijven nog wel enkele pun- an de 9de ten over, die we hier onbesproken i tot het moeten laten maar de waarschijn- inzicht te komen dat Skandinavië lyke ligging van het land is hierdoor geen eiland, maar een schiereiland was. Die opvatting werd pas in de 12de eeuw uitgesproken door de Arabische geograaf Edrisl. We kun- 'och dicht benaderd. Toen we daarnet schreven over de ie die de Noorse kusten van vele dus onmogelijk veronderstellen kanten omspoelt, besprong ons piot- de reizigers uit de oudheid wél scling de gedachte dat het nog niet lang geleden is dat het baden in voor levensgevaarlijk werd ge- r niet, omdat dit land vanuit het houden. Maar waarom sluit Engeland zich dan iet aan jbij de E.E.G. Omdat het daarvoor te laat is. De ontwikkelingen, bijv. op landbouwgebied, zijn zover ge vorderd, dat de concessies die de Brit ten zouden verlangen, vermoedelijk nig gehoor meer zouden vinden. Enge land heeft bovendien te rekenen met het Gemenebest, onder andere met het graanland Canada Het heeft nu trou wens ook rekening te houden met zijn partners m de E.V.A. Van 1958 op 1959 steeg de handel tussen de landen de associatie met acht procent. Om het verschil in ontwikkeling duidelijk te ma ken: in diezelfde tijd nam de handel tussen de landen van de E.E.G. met gentien procent toe! De Britten hebben nóg een reden om huiverig te zijn voor toetreding tot „de Zes". Zij vrezen de protectionisti sche houding van de Fransen, want Engeland is een „vrijhandelsland". Maar: dat is Nederland in niet gerin gere mate en hoewel het verschillende malen zijn afkeer van het protectionis me te kennen heeft gegeven, vaart het toch mee in de boot. Nederland heeft er belang bij het sterke Engeland naast zich te weten. Er zijn zelfs groepen in ons land van mening dat wij in de verkeerde boot zitten. Immers in die van de E.V.A. bevinden zich naast Engeland onder andere Denemarken en Zweden: vrij handelslanden. Laat ons het lijstje Britse bezwaren tegen de E.E.G. besluiten met eer merking die oud-minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd 25 juli ir het Lagerhuis maakte, toen daar ovei de toetreding tot de Europese gemeen schappen werd gedebatteerd. Hij sprak over het probleem van de onderschik king aan supra-üationale organen. Een Brit kan zich moeilijk voorstellen dat men hem op een gegeven moment buiten zijn grenzen de wet schrijft Dubbelzinnig' Tijdens dat Lagerhuisdebat kwam men overigens tot een uitspraak de gehele affaire. Met 215 tegen stemmen werd een regeringsmotie genomen waarin de noodzaak van tieke en economische eenheid in Europa wordt erkend en passende regelingen daartoe, die voor alle betrokken rege ringen redelijk zijn, welkom worden ge- Engeland is het er dus roerend eens, dat er een eenheid moet zijn, maar het doet niet mee. De gezagheb bende Financial Times schreef: ,,De Engelse regering is tot de conclusie ge komen dat een splitsing in Europa voor lopig onvermijdelijk is." Mag men de situatie werkelijk zo scherp aftekenen? Vooral in Nederland heeft men begrip voor verschillende Britse bezwaren. Misschien kan aan die bezwaren zover tegemoet worden gekomen, dat men tot een voorlopige associatie kan komen, niet alleen voor E.G.K.S. en Euratom, maar ook en vooral voor de E.E.G. In Bonn zullen de besprekingen die daar nu worden gevoerd in hoofdzaak politiek zijn, maar men kan zich Europa als derde macht" niet den ken zonder de E.E.G. Aangezien Frankrijk en West-Duitsland een losmakelijk deel van de Euromarkt zijn, zullen besprekingen met de En gelse regering uitgaan van dat sa mengaan in de gemeenschappen van de Zes, die een realiteit zijn. Voorbeelden Wij hebben gezien dat het hierover met de Britten moeilijk praten is. Dat bewijst ook de geschiedenis van de Europese integratie. Enkele gre pen daaruit mogen dat aantonen: In 1940 stelde Churchill een unie voor van de Franse en Britse naties- Na de oorlog wensten „Europeanen" als Schuman, Spaak en Adenauer dit plan verder uit te werken, maar Engeland was de Labourpartij c liet bewind gekomen. Zij had weinig interesse voor de Europese gedach te. In 1949 behoorde Groot-Britannië tot de oprichters van de Raad van Europa in Straatsburg. Het verzette er zich echter tegen dat die raad werkelijke bevoegdheden kreeg. In 1950 stelde Schuman de vorming van een Hoge Autoriteit voor 01 Westeuropese produktie van kolen en staal te controleren. De E.G.K.S. werd geboren. Engeland was uitge nodigd daarbij aanwezig te zijn, maar wenste zich niet van tevoren te binden en bleef thuis. Toen in 1951 Churchill weer aan de regering kwam, ging men praten over een Europees leger en over Europese defensiegemeenschap. Die E.D.G. werd weliswaar door de Fransen getorpedeerd, maar E land had toen al te kennen gegeven dat het zich helaas afzijdig zou moe ten houden. Er kwam een plan-Spaak voor eer gemeenschap van de zes landen die nu de E.E.G. vormen. Dat plan n wonderlijk snel vaste vorm aan Engeland haastte zich het oudere idee van een vrijhandelszone te ver nieuwen en voor te stellen- Het had veel economische deugden. Zo miste het vaste regels en instellingen en stemde dus overeen met de Britse ideeën over samengaan. Men achtte die vrijhandelszone bereikbaar, ook op het vasteland, maar Spaak bleek meer energie te bezjtten dan de ge hele Britse regering. Zijn plannen waren geratificeerd, voordat Enge land de kans had gehad de vrijhan delszone behoorlijk „te verkopen". Sindsdien heeft men verschillende keren getracht de splitsing machten te voorkomen. Thans echter nog slechts sprake van een toenadering. En daarom hecht grote betekenis aan de politieke ge sprekken die in Bonn worden ge voerd. De expresse Rome-Turijn gisteren op ca. twintig kilometer van Livorno ontspoord. Vijftien personen werden gewond. Oorzaak van de ont- sooring is vermoedelijk gereedschap dat een herctellingsploeg op de rails had laten liggen. Het gras staat er hier bést bij, maar Pa niet'. Nu een biertje. Zijn hand gaat omhoog, en Ma - in-de-schaduw - begrijpt het ge baar direct. „Asjeblieft, tuinman, kelderkoel Amstel Bier kikkert op. Proost." Mijnrecht afgeschaft Op een persbijeenkomst te Roermond heeft de minister van economische za ken, de heer J. W. de Pous, medege deeld, dat het zogenaamde mijnrecht al enige weken is afgeschaft. Dit mijn recht was een heffing door het rijk van tien cent per ton gedolven steenkool. De opbrengst der heffing werd, met inacht neming van bepaalde maatstaven, uit gekeerd aan gemeenten die op een of andere manier met de mijnen te ma ken hebben, bijvoorbeeld doordat er minstens vijftig mijnwerkers wonen. De opbrengst beliep circa een miljoen gul den per jaar. Zij vormde een extra be lasting en kostprijsverhogende factor, aldus de minister. De bewindsman zei- de voorts dat er ook iets zal worden ge daan aan de omzetbelasting van de steenkool, maar wat dat zijn zal en in welke vorm die maatregel zal worden gegoten wenste hij niet te vertellen. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaai: 1. stad in Gelderl.lid woord (Fr.). 2. lelieachtig gewas; titel van Turkse landvoogden. 3. gem. in N. Brab.streep op de grond. 4. rang; behoeftig persoon. 5. Nederl. volksdich ter; bekende afkorting. 6. badplaats in Duitsland; meisjesnaam; muzieknoot. 7. voegwoord; bekende afkorting; mount (afk). 8. meisjesnaam; rijschool (afk.); soort groente. 9. scheikundig element (afk); staatsbedrijf (afk); wiel; schei kundig element (afk). Verticaal: 1. eveneens; boom. 2. gem- in Friesland; gem. in Over. 3. insektje; bijwoord. 4. water in Friesland; voeg woord; schoeisel. 5. 1ste boek van Mo- zes (afk); lidwoord; luitenant (afk); de oudste (afk). 6. meisjesnaam; na dato (afk); familielid. 7. water in Limb.; karakter 8. taaie *---?-oort; gem. in Drente. 9. bolrond vruchtje (spreek taal) uitgave. KWALITEITSBIER: AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSTEL OUD BRUIN OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. bolero; elp. 2. adem; angeL 3. jeep; adder. 4. order; ergo. 5. naald; roos. 6. E.K.; N.S.; teems 7. Ta; glans; mi. 8. Sn; sek; Eder. Verticaal: 1 bajonet; sa. 2. Oder, akant. 3. leed; angst. 4. Empel; slee. 5. Raard; taks. 6. onder; en; et. 7. eg; droes; do. 8. leeg; Ommen 9. pl; ros; nw Voor veiligheid bben 11 I etiketteerde s: en gezondheid F\E ministers Marijnen (landbouw ■*-' en visserij) en Van Rooy (socia le zaken en volksgezondheid) hebben bij de Tweede Kamer een ontwerp- Bestrijdingsmiddelenwet ingediend. Het gaat hier om middelen tot het bestrijden van ziekten en plagen in de land-, tuin- en bosbouw en daar mee gelijk te stellen middelen. Het Na staatsgreep in Vientiane TROEPEN van het Laotische tweede parachutistenbataljon hebben zich gisteren vroeg mees ter gemaakt van de administra tieve hoofdstad Vientiane en een „revolutionair comité" opgericht, dat volgens in Saigon ontvangen berichten het pro-westerse ko ninkrijk in een neutralistisch land wil veranderen. Premier Prins Tao Somsanith bijna alle leden van het kabinet zouden zich in de koninklijke resi dentie Loeang Prabang bevonden hebben, toen de staatsgreep werd uitgevoerd. Twee uur lang zouden schoten gehoord zijn in Vientiane en de moderne villa van de leger commandant generaal Zoenthone Pattamavonoeng zou door revolutio nairen beschoten zijn. De generaal en andere legerleiders werden ge arresteerd. Volgens berichten die door ambas sades in Saigon zijn ontvangen heeft het revolutionaire comité een verkla ring uitgegeven, die neutralistisch en anti-Amerikaans van toon Het is niet bekend of Prins Soepha- noevong, een leider van de linkse Pathet Lao, die in juni uit een ge vangenis van Vientiane ontsnapte, achter de staatsgreep staat. Ook zijn er nog geen aanwijzingen wie het revolutionaire comité voor het premierschap zal steunen. Maar volgens waarnemers is de po sitie van de regering van prins Som sanith „onmogelijk" geworden. De provincie Loeang Prabang zou sterk geïnfiltreerd zijn door de Pat- het Lao en de kans dat prins Som sanith een tegenactie op touw kan zetten wordt gering geacht. Mr. H. L. Woltersom overleden In de nacht van zaterdag op dag is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden mr. Herman Louis Wolter som, president-commissaris Rotterdamsche Bank van tal an maatschappijen, van de Holland Amerika Lijn, KLM en de Nederlandse Dow Maat schappij. De heer Woltersom, die op 13 april 1892 te Groningen geboren werd, is o.a. directeur geweest van de kantoren Eindhoven en Dordrecht van de natio nale bankvereniging en vervolgens hoofddirecteur daarvan te Utrecht. In 1929, toen de Natobank met de Rotterdamsche Bankvereniging fusio neerde, werd hij benoemd tot hoofddi recteur van Rotterdamsche Bankveree- niging. In de crisisjaren heeft de heer Wol tersom de Rotterdamsche Bank door een zeer moeilijke periode heengehol- pen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij voorzitter van de zg organisatie commissie Woltersom. Na de oorlog heeft hij sterk bijge dragen tot het herstel van de positie van de bank. In 1955 trad hij als direc teur af en werd hij benoemd tot presi- De crematie van het stoffelijk schot heeft dinsdagmorgen in alle stilte plaats gehad. (Van onze parlementsredactie) wetsontwerp wil voor de verkoop en het gebruik van deze middelen maat regelen mogelijk maken, zowel met het oog op de deugdelijkheid als met het oog op de veiligheid en de gezond- De kern van het ontwerp is een verbod om een bestrijdingsmiddel in de handel te brengen en toe te pas sen, indien dit middel niet tevoren door een bevoegde instantie op zijn deugdelijkheid is beproefd en indien geen waarborgen bestaan, dat rede lijkerwijs bij zijn toepassing geen on toelaatbare gevolgen zullen onstaan Bovendien zal het bestrijdingsmid del om te worden toegelaten nog aan een aantal andere algemene eisen, bijvoorbeeld wat betreft gehalte en samenstelling, moeten voldoen. Be paalde middelen zullen veelal slechts voor een beperkt gebruik worden toe gelaten, bijvoorbeeld voor een bepaal de tijd, bepaalde plaats, bepaalde ge wassen of bepaalde ziekten. Er zul len ook voorschriften kunnen worden gegeven voor eep verantwoord ge bruik van de bestrijdingsmiddelen het bewaren van lege verpakking en het verwijderen van resten Ook is een voorschrift opgenomen over toe laatbare restconcentraties en bestrij dingsmiddelen op levensmiddelen Overtredingen van de voorgestelde regels zullen als economische delio ten worden beschouwd. Het ontwerp heeft ten doel eer. geling te geven voor het hele vraag stuk van de bestrijdingsmiddelen De bestaande onoverzichtelijke wet geving op dit gebied kan daardoor vervallen. In hun toelichting vestigen de mi nisters de aandacht op de grote ma te van zorgeloosheid waarmee som mlgen plegen om te gaan met zwa re vergiften, die vaak in slecht gc- verpakkingen worden Verder wijzen de be- op het niet opruimen van gemorste stoffen en op de dikwijls aan onverschilligheid grenzende wij ze van opbergen. Dit gebrek aan zorgvuldigheid heeft slachtoffers ge maakt, ook onder kinderen, aldus de ministers Marijnen en Van Rooy. Op gewassen die voor consumptie bestemd zijn, kunnen zich te grote resten van bestrijdingsmiddelen be vinden De keuringsdiensten van wa ren kunnen ,dit gevaar beter bestrij den, indien voorschriften worden ge geven over toelaatbare restconcentra ties. Van grote invloed is hierbij de termijn die men acht moet nemen tussen de laatste behandeling van de gewassen en het tijdstip waarop zij worden geoogst. Daarnaast moet de mogelijkheid bestaan het gebruik van een bepaald middel te beperken of geheel te verbieden, zeggen de minis- Bij een spoorwegongeluk in de Brazili aanse staat Ceara zijn dinsdag 20 mensen om het leven gekomen. 200 personen wer den gewond. Het ongeluk gebeurde bij Fortaleza. De Venezolaanse politie heeft een kom- plot ontdekt en een belangrijke hoeveel heid explosieven en ondermijnende ge schriften in beslag genomen. Een aantal mensen is aangehouden. Naar verluidt waren de samenzweerders van plan bom te plaatsen In het hoofdkwartier het directoraat-generaal van politie in Advertentie ESSO 2-T MOTOR OIL isZELFMENGEND Zij vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor OU ESSO NEDERLAND N.V., ESSO GEIOUW DEN HAAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5