Apen op ziekenbezoek in Julianakinderziekenhuis Nieuwe straten in Leiden Kampeerders in Katwijk zien de Kerk van haar goede kant Orgelmuziek en zang in Noordwijk-Binnen BEZORGER NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 Agenda voor Leiden Woensdag Os- en Paardenlaan - Nassaustraat, 7.30 uur: straatprediking uitgaande van het Open-Deurwerk van de Herv. Gem. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avondge bed. Donderdag Speeltuin Zuiderkwartier Anjelierstr., 10 uur: openluchtvoorstelling commissie vakantiebezigheden. Speeltuin Oosterkwartier Borneostr., 2.30 uur: openluchtvoorstelling van com missie vakantiebezigheden. Vrijdag L.F.C.-terrem in Zuid-West, 10 uur: openluchtvoorstelling van commissie va kantiebezigheden. Speeltuin Morskwartier Lage Mors- weg 2-30 uur: openluchtvoorstelling van commissie vakantiebezigheden. Apotheek Van maandag 8 aug. tot en met vrijdag 12 aug.: apotheek Van Driesum, Mare 110, telefoon 20406. Casino (7 en 9.15 uur): De ondergang van de Titanic (14 jaar); 2.30 uur- Vier rakkers en een oude jeep (alle leeftijden) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): IJspanade (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Naar he' middelpunt der aaTde (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Perri (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een slip pertje naar de maan (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Pa krijgt de klappen (alle leeftijden). Tentoonstellingen Volkenkunde, tot 15 Ruanda Urundi, Rijksmuseum oktober: exposibie (dagelijks geopend 10 bot 5 uur). alf^lOtot vrlj- r 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. e 2, elke i half 10 bot 12 en van 2 Rapenburg op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 bot 12.30 en van 2 tot 4 uur. KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN. SINAASAPPEL. ANANAS, CASSIS. CITROEN. Leidse jongen brak vier vingers bij ongeluk Da 13-jarige jongen Hereur, wonend in de Parkstraat te Leiidien, beknelde gis termorgen omstreeks 9 uur zijn rechter hand bij werkzaamheden in de Rijnland se Kunstgieterij tussen een ijzervorm- kast en een vormtafel. Hij brak vier vin gers en liep een grote wond in de hand palm op. Ergens achter uit de zaal klonk een onduidelijk gemompel„wat, drie zuster?" „En wat voor apen zijn het?" drong het jongetje in zijn witte pxjama aan. „Nou, Bobbie een tweejarige go rilla, een net zo oude oerang-oetan. die Michael heet en Kees een chim pansee van twee. „Oh, nou als ze in mijn bed komen, kruip ik onder de dekens". Een beetje angstig kroop één van de patiëntjes van het Julianakin derziekenhuis in Den Haag onder het veilige dek, waarin hij een kijkgaatje had gemaakt. Argwanend keek hij daardoor naar de manipulaties Pan een paar lieren, die een touw tussen twee bomen op het gazon voor de in jectie-afdeling spanden en naar een tafel met drie stoeltjes, een hobbel paard en een grote bal, die daar ook een plaatsje kregen. „Hoor es", fluisterde een klein meisje, „dadelijk komen de aapjes". Even bo gen we ons heen over het kind, dat met grote ogen lag te wachten op hel fijns dat zou komen. „Ikke wil niet apen", zei een andere peuter heel ba slist en schoof zijn stoel tegen de Daar heb je ze Dierenpark, de heren J. van Sprang, H. Rotteveel en L. van der Kooi, met hun „pleegkinderen" arriveerden. „Dag aap, dad&g", riepen ze enthousi ast. „Nee, nee, niet zo dicht bij me ko men", zei een parmantig meisje toen Kees op haar bedje sprong. „Ach, hij geeft me een handje", liet ze daaroj echter verlicht en vertederd volgen Ze voelde eens onder het vuurrode rokje van Kees en constateerde na drukkelijk: „d'r zit een petticoat on der!" Toen de drie apen aan tafel scho ven en gehoorzaam pap aten. konden ven en gehoorzaam pap aten, konden Maquette Leidden-Zuidwest maandag in gebruik Zoals we enige weken geleden be richtten, is te Leiden op de hoek van het Bevrijdingsplein en de Vijf-meilaan een grote en sierlijke publikatiekast ver rezen, waarin een maquette en kaarten van het nieuwe stadsdeel zullen komen. Naar wij vernemen, zal deze maquette stand aanstaande maandag ter gelegen heid van de officiële opening van de Churchill-laan in gebruik worden ge- De opening van de Churchill-laan ge schiedt, zoals gemeld, maandagavond om 8 uur door minister Korthals. OEGSTGEEST Ciessow is Europees Go-kampioen Met zes punten uit zes partijen en met twee punten voorsprong op nummer twee heeft Ciessow op fraaie wijze de titel Europees Go-kampioenschap veroverd. De nieuwe kampioen, die tien jaar geleden het Go begon te beoefenen, is 26 jaar oud en ingenieur bij de A.E.G. te Berlijn. De eindstand is: 1. Ciessow zes punten, 2. Grebe vier pnt., 3. tot en met 5. Dueball, John en Susan, allen drie pnt., 6. Grü- nauer twee punten en 7. Sedlatschek nul punten. Aan de Lcidsc straatnamenlijst zijn de volgende straten, reeds bestaand of nog niet bestaand, toegevoegd. Plan ten noorden van de Kooi: Antil- lenstr.: Curagaostr.-Sumatrastr.; Aruba, straat: Surinamestr^Timorstr.; Bonaire- straat: Surinamestr.-Timorstr.; Curagao- straat: W. de ZwijgeHaan-Surinamestr.; Sabastraat. W. de Zwijgerlaan-Antillen- straat; St. Eustatiusstr.: W. de Zwijger- laan-Antillenstraat; St. Maartenstraat: W. dc Z'.vijgerlaan-Antillenstr.; Suriname, straat: Kooilaan-Sumatrastraat. Plan ten zuiden van de 5-Meilaan (com ponisten- en dirigentenkwartier): Bach- straat: Verdistr.-naar het zuiden; Beetho- venlaan: Verdistr.-Toscaninil.; Brahms- laan: Verdistr^naar het zuiden; Bruck- nerstraat: Verdistr.-Mozartstr.; César Franckstr.: Mozartstr.-naar het zuiden voorbij Schubertlaan; Chopinstr.: Mozart- straat-Moessorgskistr.; Corellistr.: Beet- hovenlaan-Bachstr.; Debussystr.: 5-Mei- laan-Verdistr.; Moessorgskistr.: César Franckstr.-Chopinstr.; Mozartstr.: César Franckstr.-Eduard van Beinumstr.Ravel, straat, rondlopend ten z. van de Mozart- straat; Schubertlaan: César Franckstraat- Brahmslaan; Schubertpleinten n. van de Schubertlaan; ToscaninilaanBeetho- venlaan-Corellistr.; Verdistr.: BrahmsL Churchill-laan; Vivaldistr.: BeethovenL Bachstraat. De Eduard van Beinumstraat loopt thans van de 5 Meilaan naar de Verdistr. Plan Houtlaankwartier: Dieperpoel- laan: Houtlaan-Kagerstraat; Eymerspoel- laan: Kagerstraat-Van Swietenstr.; Falje- rilstraat: Houtlaan-Kagerstr.; Zweiland- laan: Houtlaan-naar z.-o. voorbij de Boer- haavelaan. de kinderen hun lol niet op. Gorilla' zijn vreselijk nieuwsgierige beesten Dat ondervond één van de journalistet Terwijl zij aantekeningen maakte, greep Bobbie haar arm en liet die niet los voordat hij een blik in haar bloc note had mogen werpen. De oppassers en zusters Remeinse. die de zorg i de oerang-oetang op zich had genox hadden het maar druk. Vooral toen Kees, dezelfde die het keer „regelde", na een nummertje koorddansen ineens de vrijheid koos. Het werd een dolle jacht, t bij Kees aan het kortste eind trok. Het is voor de kinderen in het ziekenhuis een onvergetelijke middag geworden. Het zou ons niet verwonderen als de tlxemometets hoger zijn opgelopen dan Spelen voor verlamden dit jaar in Rome De spelen voor de gedeeltelijk verlam den, waaraan elk jaar te Stoke Mandevil- le in Engeland vele honderden personen deelnemen die lichamelijk niet meer ge heel volwaardig zijn, zullen dit keer te Rome worden gehouden op de velden en installaties van de Olympische Spelen. Een akkoord dienaangaande is gesloten door de directeur van het centrum te Stoke Mandeville, het Italiaanse Olym- pisch Comité en de wereldfederatie van oud-strijders. Men is van plan voortaan de spelen voor gedeeltelijk verlamden om de vier jaar, steeds te organiseren op de plaats van de Olympische Spelen. In de overige jaren zullen zij, zoals tot nu toe, te Stoke Mandeville op touw wor den gezet. Griekenland leidt in int. vliegervijfkamp Dinsdagmorgen is op de militaire schiet banen in het Mastbos bij Breda een begin gemaakt met de wedstrijden van de int. militaire vliegervijfkamp, waaraan teams van Zweden, Noorwegen, Griekenland. België, Frankrijk en Nederland deelne- De vijfkamp werd voorafgegaan door een. luchtrally, die niet telde voor het vijfkampklassement. Wel mochten alleen de deelnemers aan de rallv op de overige wedstrijden uitkomen. Als eerste onderdeel werd het pistool schieten verwerkt. De 24 schutters elke landenploeg bestaat uit vier man moes ten vier series van vijf schoten lossen. Er werd bijzonder goed geschoten want vijf deelnemers plaatsten 20 treffers. Vooral het Griekse team leverde een voortreffelijke prestatie. Drie van de vier Grieken kwamen namelijk tot 20 tref fers. Het klassement van dit eerste on derdeel luidt (de beste drie prestaties van elk team telden voor de klassering): 1. Griekenland 6 pt; 2. Zweden 20 pt; 3. Noorwegen 29 pt; 4. België 30 pt; 5. Ne derland 41 pt; 6. Frankrijk 52 pt. SCHAKEN Barendregt en Orbaan verloren De Nederlanders Barendregt en Orbaan hebben belden hun party in de derde ronde van het Nimzowitsch-schaaktoer nooi tc Kopenhagen verloren. De Deen Hamand versloeg Barendregt en Orbaan moest de meerdere erkennen in de Rus Geiler. Andere uitslagen waren: Petrosiart—Golz 10, StaMfoeng—Piebzsch 10. Na de derdie ronde gaan de Rus Petrosian en de Zweed Stah'lberg samen op kop met beiden 2% pt. De Deen Lar- sen staat derde met 2 pt. en 1 aüg., terwijl Gelier en de Oostdulteer Goïz beiden 2 pt. hebben. Voetbal. De derde en laatste wed strijd die het Duitse voetbalelftal op IJs land speelde, SB dn een 10—0 overwinning geëindigd. De vereniging Reykjavik was het slachtoffer. Ruststand 40. Voetbal In een matig gespeelde wed strijd heeft DWS-Amsterdam dinsdag avond een 3—0 overwinning behaald op Cardiff-City. Met rust hadden de Amster dammers een 1—0 voorsprong. Zomerwerk in alle eenvoud Kinderen spelenderwijs in aanraking met Evangelie ten, zijn dc plaatselijke gereformeerde Kerk en hervormde Gemeente actief. Hun zomerwerkcommissie heeft in sa menwerking met de Bijbelkioskvercni- ging daar midden tussen de duinen een kiosk en een ankertent opgetrokken, waarin veel werk wordt verzet om het de kampeerders zo prettig en gemakke lijk mogelijk te maken. Mejuffrouw J. Rietveld Ta ja noemt men haar in het kamp heeft de lei ding. Zij vindt vooral de kiosk van be lang. „Weet u wat het is, de Kerk kweekt op deze manier een berg goodwill. Deze DE ZOMERTIJD is de tijd Men hoort veel redelijks, veel goeds, kerkconcerten, vooral orgelconcerten. hoort men concerten op een verrassend hoog plan. Een kerkconcert met een hoog artistiek batig saldo 'werd gisteravond (in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen) gegeven door de organist Koos Bons en de baritonzanger Max van Egmond. Dit was echt een concert waarover me schrijven kan. De organist begon het programma met drie werkjes die te zamen een, wij zou den zeggen „zomerse" sfeer opriepen: de feestelijke, befaamde „Trumpet Tune" van Purcell, een Adagio van Fiocco, een Gavotte van Raick. Al van de eerste maten af stond het voor ons vast, dat Koos Bons zijn instrument met meester schap beheerst, alles klonk ineens pak kend en overtuigend. De „Trumpet Tune" en de Gavotte klonken op in hel dere belijning, gerealiseerd met een weergaloos mezzo-legato. Het Adagio van Fiocco werd een in tiem vertelsel, klaar en ontroerend. Hoe raak en stemmig waren de gekozen registraties! De toccata en fuga in d moll van Bach is een van de meest gespeelde en ge liefde orgelwerken. Ook Koos Bons zette het werk op zijn programma. Hij speelde het werk gedurfd, fris, ja eigenlijk zeer origineel: exact, maar ook met een ze kere romantische zwier, die de goede smaak toch nergens geweld aandeed. De toccata was eaht, klonk als een opge schreven improvisatie. De fuga ging snel, soms mét een kleine neiging tot haastend, maar ook weer pakkend, boeiend, echt artistiek. De stemmige, ontroerende Pastorale van Franck werd heel mooi gespeeld. Het orgel leent zich niet voor Franse muziek, maar Koos Bons wist toch meesterlijk de gegeven mogelijkheden uit te buiten. In het razend moeilijke Allegro vivace uit de vijfde symfonie van Widor demon streerde de organist een fabelachtige virtuositeit Koos Bons besloot het programma met een knappe, maar ook gevoelig boeiende improvisatie over oud-Nederlandse volksliederen. Het programma werd afgewisseld door de baritonzanger Max van Egmond: een rijzende ster aan het zangersfirmament. Gegeven zijn grote artistieke en vocaal- technische gaven kan men deze zanger zonder bedenken een prachtige toekomst voorspellen. Max van Egmond heeft een werkelijk opvallend mooie stem. zijn techniek is even grondig als veelzijdig. Zyn temperament en artistieke cultuur zijn van zeer goeden huize. De zanger met gemak en plezier geestdriftig weet met boeiende spanning grote mu zikale lijnen op te bouwen, dit stempelt hem tot een ideaal oratoriumzanger. Daarbij weet hij zijn stem toch ook zeer geschakeerd te gebruiken, het is kleurig, de zanger heeft dat wat men bij een pianist toucher noemt. In een prachtige cantate van A. Campra, in aria's van Handel en in drie feestelijke liederen van Röntgen stelde de zanger zich voor als een kunstenaar van grote allure. Het aantal bezoekers was redelijk, maar toch, deze twee kunstenaars hadden een volle kerk verdiend. Henk Briër. Schuin achter de kiosk, vlakbij de in gang van het terrein, staat de pas nieuwe ankertent, waarin heel wat mensen een olaatsje kunnen vinden. Praktisch iedere ochtend stromen de kinderen erheen, om te spelen en te zingen. Donderdagsavonds is er een evangelisatiesamenkomst met medewerking van een koor en zondags avonds kan men een interkerkelijke tent kerkdienst bijwonen, waarin beurtelings hervormde en geregormeerde predikan ten voorgaan. Voordat de dienst begint, is er voor de kinderen zondagsschool. De tentsamenkomsten zijn niet het meest geslaagde deel van het werk. De kerkdiensten echter worden druk bezocht en ook de filmvoorstellingen trekken velen. Bij het clubwerk word ik geholpen door een staf jon gens en meisjes, die een kleine ver- >r hun activiteiten krij- Reken er.op, dat het gezellig is met zo'n hele groep. kiosk is zo'n beetje de vraagbaak van iedereen. Wie wat wil weten, wie een schaar, een prentbriefkaart of een stukje plakband nodig heeft, hij wordt hier ge holpen. En ook hebben we een reuze-col lectie boeken, waarvoor grote belangstel ling bestaat, vooral wanneer het weer niet al te b,est is. U begrijpt, dat de gasten deze service op prijs stellen. Zo zien ze de Kerk van haar beste kant: dienend, zonder naar een tegenprestatie vragend. Oranjefeesten in Sassenheim op 14 en 15 september komende feestdagen, die zün vastgesteld op 14 en 15 september Evenals andere jaren staan er puzzel- ritten op het programma voro auto's en bromfietsen. Dit keer zal er ook een wandel-puzzeltocht worden gehouden. De wielervereniging Sassenheim en Om streken zal een grote wielerwedstrijd or ganiseren voor ren- en toerfietsen. Be kende Nederlanders hebben reeds toezeg ging gedaan aan deze wedstrijd deel te Tot zover is het programma dus gelijk aan andere jaren. Daar men echter met dit weinig gezel lige programma niet bijzonder enthou siast is, zoals op de laatste algemene ver gadering bleek, had het bestuur de be zoekers van die vergadering toegezegd, de volksspelen weer in ere te zullen her stellen. Daardoor zal men meer het ka rakter van de oranjefeesten krijgen, dan tot nog toe het geval is. Het oranjecomité heeft iets nieuws op het gebied van volksspelen, namelijk een wedstrijd voor paren van 18 jaar en ouder. Voor deze wedstrijd zijn in het programma ongeveer 15 spelen opgeno- Advertentie Gevraagd voor stadswijk boven 16 jaar. Moet 's middags om half vier beschikbaar zijn. Aanmelden: NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Steenstraat 37. men, waarin tijd en strafpunten een gro te rol spelen. Het zoeken naar geldprijzen heeft hier in ook een plaats. Deze wedstrijd, die op de tweede feestdag zal worden gehou den, is zeer aantrekkelijk. Het bestuur hoopt dan ook, dat op de nog bekend te maken inschrijfdatum zeer veel aanmel dingen binnen zullen komen. Geslaagd De heer E. van de Wetering te Sassen heim is in Den Haag geslaagd vooi examen tekenen m.o. A. Met 14 glazen bier op de fiets De officier van justitie bij de Haagse politierechter vorderde 30 gulden boete of 6 dagen tegen een 25-jarige student uit Leiden. Deze gaf toe, dat hij in de nacht van 27 op 28 augustus vorig jaar had gefietst, terwijl hij onder drank invloed verkeerde. Die avond had hij veertien glazen bier gedronken. „Ik begrijp, dat een student wel eens een lolletje wil hebben, maar dan moet u geen voertuigen beklimmen", zei de rechter. Het erge was, dat de student in 1956 ook al eehs voor een dergelijk feit was veroordeeld. Hij had toen 50 gulden boete gehad. De rechter wilde nu in elk geval niet lager gaan en hij ver oordeelde de Leidenaar tot 50 gulden boete of 10 dagen. „Veertien dagen niet drinken en u hebt het er weer uit", zei de politierechter bemoedigend. Door bliksem getroffen. De 13-jarlge Johan Willem Atase uit Hoogeveen is gis teren in een onweersbui door de bLilksem getroffen De jongen was aan het bonen plukken, toen zich een onweersbui ont lastte. Medische hulp kon niet meer Burgerlijke stand vau Leiden GEBOREN: Mirjam Brammieke Joyce dr v F v d Mark en M C Serlie; Marjolein dr v H Guldemond en J G de Knegt; Paulus Antonius Bernar- dus Maria zn v J T A Hollmann en G W J van Aken; Mathilda Aldegon- da dr v H J Warmerdam en A M Ver- sleijen; Arianne dr v J van Delft en J Tuinenburg; Pieter Jacob znvHD Hendrikse en S P Hout. OVERLEDEN: T Witteman 88 jaar; J P W Harmse 68 jaar; J Bavelaar 49 jaar, echtgen. v D Smit; E Oosten dorp 54 jaar; C D Fortanier 86 jaar; A G Balestra 80 jaar, echtgen. v M H Antonisse; J Schoenmaker, 87 jaar, echtgen. v J. Spek; R P Holswilder, R.K. reclassering, Leiden Het secretariaat van de rooms-katholie- ke reclasseringsvereniging in Leiden is gewijzigd. De heer Th. Brouwers is op gevolgd door de heer C. J. J. Laken, Ka- merlingh Onneslaan 10, telefoon 22938. Spreekuur elke vrijdagavond van 7 tot 8 uur aan het adres Kamerlingh Onneslaan 10. De reclasseringsambtenaar drs. J. Amesz, M. P. Splinterlaan 76, Leiderdorp, houdt alleen na afspraak spreekuur. Het dagelijks bestuur van de r.k. reclasse ringsvereniging te Leiden bestaat thans uit J. Lijten, voorzitter, C. J. J. Laken, secretaris, en B. van Cleef, penningmees- Spreekbeurt Morgenavond acht uur hoopt ds. J. A Smink uit Den Haag te spreken in ge bouw Prediker, Jan Vossensteog 17. Benoeming Bij beschikking van de minister van o. k. en w. is benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar voor de sociolo gie dr. E. V. W. Vercruijsse, thans wa tensdhappelijk ambtenaar eerste klasse De kiosk is zo'n beetje het mid delpunt van het kampeerterrein in Katwijk. Wie iets nodig heeft of wat wil weten, kan daar terecht. Kinderen uit Utrecht, Apel doorn, Amsterdam, overal van daan, spelen naar hartelust in de Aiikertent op het Katwijkse kampeerterrein. Op de achter grond geeft mejuffr. Rietveld aanwijzingen. Foto D. Kruyt. gen. Meest zijn het leerlingen van kweekscholen We zijn tot betaling overgegaan, omdat men dan recht heeft op hun aanwezigheid. Anders is het vaak zo, dat ze komen wan neer ze eens zin hebben en het ge volg zou zijn, zo af en toe een tekort aan medewerkers. Gelukkig loopt nu alles vlot, waarbij komt, dat het leuk en dankbaar werk is. Wij hebben goede gesprekken met tent bewoners ook met buitenkerkelijken en vooral het optrekken met de kinderen is aardig. Op het ogenblik zijn ze een toneelstukje aan het instuderen, dat ze binnenkort voor de ouders mogen op voeren. Ze zijn zo enthousiast. Als je de tent binnenloopt, stormen ze je tegemoet. De één roept: ik ben lakei, de ander zegt zo trots als een pauw: ik, ik ben de prins. Ze zijn allemaal even opgetogen. Het zin gen vinden ze natuurlijk ook erg fijn. We doen dat nu met gitaar- en banjobegelei ding van een Rijnsburgs muziekgroepje. Duitsers De Duitse kinderen? Ja, die doen ook mee. Zij komen uiteraard niet verder dan de spelletjes. De bijbelvertellingen verstaan ze niet. In de bibliotheek zouden we eigenlijk ook wat Duitse boeken moe ten hebben. We hebben al eens gepro beerd er te krijgen, maar dat is tot nog De heer Oosterwelder vertelt. De kamperende kinderen genieten. i veel geld in- De resultaten? Ik heb het al ge zegd. Het belangrijkste vind ik, dat de Kerk waardering ondervindt, dat zij goodwill kweekt bij mensen, die nauwelijks of nooit met haar in aan raking zijn geweest en maar een ver wrongen beeld hebben van wat de Kerk is en wat zij beoogt. Velen ko men in aanraking met het Evangelie en ik ken een oorspronkelijk buiten kerkelijk meisje, dat nu op haar beurt van het christendom ver vreemde kinderen uit de Bijbel ver telt. Als je daar even over na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3