CHRIST Onderwijs in Nederland dreigt achter te raken ie ene m Bouw een wereld van het hart Een functionele evangelisatie 4-voudige werking... e*uo geneeskracht! Chefarine ,4 Lutherse Kerken leden klein verlies Een woord voor vandaag Kanttekening Kringen ook voor ouderen In de gereformeerde Kra- lingse Kerkbode" heeft ds. H. Vollenhoven een serie artikelen geschreven over Functionele Evangelisatie." Hij wil daarin de gemeente laten zien dat ieder lid ook een evangelist kan en moet zijn. In zijn laatste ar tikel vatte hij de verschillende gedachten samen en schrijft: team-work van alle chris tenen, die in een bepaald mi lieu samen met elkaar het li chaam des Heren moeten repre senteren; de gemeenschap der heiligen moet een werkgemeen schap zijn ten dienste van de buitenkerkelijken 4) het intern beraad kan in dit milieu bv. een kantoorafde ling niet worden gemist; we moeten komen tot celvorming of de opbouw van een functio nele kernkring. DE VRAAG is thans, of we in de wereld der volwassenen ook hierin het voorbeeld van „Jeugd en Evangelie" hebben te volgen, dat we proberen te ko men tot het vormen van contact kringen. U weet het wellicht, dat de ,ongeren van ,.J. en E." hun buitenkerkelijke vrienden en ken nissen ook in het eigen, christe lijk milieu betrekken. Deze con tact-kring waarin de kerkelijke en buitenkerkelijke jonger, n zich nader bij elkaar aansluiten, wordt bij voorkeur gevormd uit jonge mensen die elkaar reeds leerden kennen in dezelfde werk kring, buurtgemeenschap, onder wijsinstelling of interessesfeer. Het gesprek dat ze op neutraal terrein reeds begonnen waren, wordt dan bij één van allen thuis voortgezet. Moeten do volwassenen nu óók tot kringvorming overgaan, een vaste contactkring vormen van buitenkerkelijken en kerkelijken die elkaar in een bepaalde sec tor van het leven al geregeld ont moeten? Waar dit mogelijk is, is het zeker aan te bevelen, maar dan moet dit op een geheel on gedwongen. bijna onopzettelijke manieT kunnen geschieden. D.w.z.: als sommige buitenkerke lijken enige belangstelling voor het Evangelie gaan tonen, kunnen we hen wel wat nader betrekken in onze eigen kring en bij ons thuis nodigen. trouweiijk contact hebben, niet alleen met één gelovige uit zijn omgeving, maar ook met zijn an dere christennaasten. Men moet onderling eigenlijk al een vrien denkring vormen, voordat men tot vaste kringvorming overgaat. Ik heb de indruk, dat de jonge ren van Jeugd en Evangelie op dit punt wel eens wat te weinig geduld hebben; dat zij te vlug hun buitenkerkelijke kennissen in de contact-kring willen betrekken. Indien ze hierin te haastig zijn, zal dit zich echter wreken: dan krijgt de contact-kring een te ge dwongen sfeer. En dan doen zich allerlei problemen gelden, die niet eens aan do orde behoeven te komen: bv. or.tmoet men el kaar op de contactkring nu al dan niet op voet van gelijkheid. Misschien kunnen we het zó stellen: de „gelijkgerechtigd heid" geldt in de neutrale sec tor, waar men elkaar leert ken nen, en in de vriendschap die zich daaruit dient te ontwikke len. Wanneer we ons in deze vriendschappelijke omgang met de ander als christenen gedra gen, zullen die anderen heus niet vreemd opkijken, als ze op de contact-kring geen neutrale sfeer meer aantreffen, maar een evan gelisch „klimaat". Ze waren daarop niet alleen voorbereid, ze hebben dan niet iders verwacht; en ze voelen hierin ook geen pro- deze dingen met nog veel meer geduld moeten aanpakken. De practijk zal wel uitwijzen, dat de functionele kringvorming van „ouderen" veel moeilijker verloopt dan die in de jongeren- wereld. Het „groepsverband" behoort meer thuis bij de jeugd. De meeste volwassenen zijn ge huwd. ze hebben hun eigen gezin en voelen dus veel minder voor een „vaste band" aan een be paalde groep. Bovendien zijn de ouderen heel wat minder elas tisch. Ze hebben een meer uitge sproken voorkeur voor bepaalde figuren, een eigen smaak voor de opbouw van een kennissen-kring, kortom ze zullen zich wat stroe ver aanpassen bij een functione le, organisch-gegroeide kring- We moeten dus niet te zeer te leurgesteld kijken, wanneer we niet zo vlug tot het vormen van een contact-kring kunnen over gaan. Het zou al mooi zijn, wan neer enkele buitenkerkelijke col lega's geregeld in een christelijke vriendenkring zouden komen. Het is zelfs niet zo ernstig, wanneer ook dit voorlopig niet zou luk ken. De doeltreffendheid van de functionele evangelisatie onder volwassenen mag ook geenszins beoordeeld worden naar het al dan niet slagen van de vorming van zo'n contact-kring. Waar men tot kringvorming wil overgaan dient in ieder ge val gelet te worden op deze drie voorwaarden: 1. onze vertrouwensband met de buitenkerkelijk- contacten moet al geruime tijd solide zijn, opdat deze niet meer kan stukbreken, wanneer het expe riment van een kringavond zou tegenvallen; 2. de buitenkerkelijken die we uitnodigen moeten elkaar ook min of meer kennen en bij el kaar passen; 3. de kring-avond mag niet al bij voorbaat als een „vast-club- verband" worden voorgesteld, waar de verplichting zou gel den, dat men er geregeld dient te komen. Ds. Vollenhoven beëindigt zijn artikel dan onder meer met de woorden: De functionele evan gelisatie heeft een eigen opzet en een andere structuur dan het werk van de evangelisatie-com missies. In beide acties gaat het natuurlijk om evangelisatie als taak van de kerk. Maar we be ginnen aan verschillende kanten. De evangelisatie-commissie ope reert vanuit een kerkelijk orga nisatie-centrum (het instituut) en treedt van daaruit opnieuw de wereld binnenIn de functio nele evangelisatie beginnen we (ieder voor zich en wij met el kaar) op de plek, die we in de gewone samenleving van deze wereld hebben, om van daar uit naar de kerk terug te werken. We mogen hierin geen tegenstel ling zien. Beide methoden zijn juist en nodig. En halverwege onze routes ontmoeten we el kaar. In de functionele evangeli satie moeten we de brug slaan tussen vele buitenkerkelijken en het werk van de evangelisatie commissie. -rv:r^ Natuurkunde-docenten bijeen (Van een onzer medewerkers) T TITVOERIG hebben de 150 do- centen natuurkunde uit een groot aantal landen, waaronder Rusland, Polen, Hongarije en het Midden-Oosten, tijdens hun inter nationale conferentie in Parijs gesproken over de mogelijkheden van de film en televisie bij het natuurkunde-onderwijs. Deze con ferentie had ten doel nieuwe vor men en mogelijkheden te vinden om het onderwijs te verbeteren. Ten aanzien van leraren heeft de con ferentie enige conclusies geformuleerd, die voor Nederlandse omstandigheden als volgt weergegeven kunnen worden: De natuurkunde behoort bij het v.h.m.o. door fysici onderwezen te worden, die een volledige universitai re opleiding ln de natuurkunde gehad hebben. Leraren moeten hun vakken nis up to date houden. Dit is een extra taak voor de natuurkundeleraar, die als zodanig erkend moet worden (b.v. door minder lesuren en geregeld stu dieverlof). i Door verbeteringen van salaris en status kan in sommige opzichten het leraarschap aantrekkelijker gemaakt worden. Veel belangrijker zijn echter betere werkcondities zoals ruime voor ziening met toestellen en technische hulp, steun voor het bijhouden van de vakwetenschap, mogelijkheid voor het zelf doen van onderzoek, hetzij ten be hoeve van het natuurkundeonderwijs, hetzij op een ander onderdeel van de natuurkunde. Daardoor blijft de leraar zich natuurkundige gevoelen. 4 middelen tezamen werken sneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4"- elk op zichzelf at beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. n JtiHHEEESSiHifc Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, nant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.60 Wereldstatistiek toont aan Het totale aantal gedoopte le den van de Lutherse Kerken in de gehele wereld is het afgelopen jaar enigszins achteruitgegaan tot 71.101.780, zo blijkt uit de of ficiële wereldstatistiek van de Lutherse Wereld Federatie. Deze achteruitgang is hoofdzakelijk een gevolg van het ledenverlies van de kerk in Saksen in de Sow- jet Zone van Duitsland. Deze kerk, die het vorige jaar op de tweede plaats stond is dit jaar op de vierde plaats gekomen. Van <le Lutherse kerken zijn 64 aange sloten bij de Lutherse Wereld Fede ratie. die een totaal aantal leden van 49.699.680 had. De Federatie hoopte dit jaar de 50 miljoen te overschrij den. Door het verlies in Saksen heeft zij echter ook zelf een achteruitgang geboekt. Dat de Federatie toch nog een winst van 64 leden kon boeken is een gevolg van het feit, dat zich dit jaar twee Afrikaanse en één Aziati sche kerk bij haar aansloten. Het grootste aantal Lutheranen vindt men in Duitsland, waar in het geheel 36.827.257 lidmaten van de Lutherse Kerk worden gevonden. Dit ls in feite meer dan de helft van het totale aan tal lutheranen in de gehele wereld. De Verenigde Staten van Amerika ko men op de tweede plaats met 8.054.417 Omdat de Lutherse Kerk in Duitsland een verenigde kerk is waarbij zelf standige „landeskirchen" zijn aange sloten is de grootste zelfstandige kerk ter wereld nog steeds de zeven mil joen tellende kerk van Zweden, die wordt gevolgd door de kerk van De nemarken. bestaande uit 4.304.000 le den en de Finse kerk met 4.234.244 leden. vestigen en onderhouden van nauwe be trekkingen met de leraren, door het ge ven van bijzondere colleges en van ge legenheid tot onderzoek. Mogelijkheden In hoeverre kan de leraar zijn on derwijs verbeteren door filmen te ge bruiken? Gesteld dat hij door de in richting van zijn lokaal en de techni sche hulp in staat is de filmen vlot te vertonen. Dan kan een goede on- derwijsfilm o.a. de volgende voordelen bieden: 1 De meeste toestellen voor een ge- wone demonstratieproef zijn te klein voor grote klassen; de leerlingen ach ter in het lokaal kunnen de proef niet goed volgen. Ook kijken verschillende leerlingen onder een verschillende hoek naar het instrument, zodat de uitlegging van een onderdeel voor de ene leerling een andere betekenis heeft dan voor de ander. Heeft men echter een film van de proef (of een televisie uitzending), dan ziet iedereen de proef onder dezelfde hoek, de camera kan in de positie geplaatst wurden waar vandaan de toestellen het best gezien worden. Door close-up-opnamen krij gen allerlei onderdelen accent voor al le leerlingen in dezelfde mate. 2 De film biedt de mogelijkheid van versnelling of verlangzaming, zodat de film het verloop van proeven kan vertonen, die rechtstreeks bezwaarlijk waargenomen kunnen worden. Zeer duidelijk was dit bij de film van The Physical Science Study Committee over de gravitatiewet van Newton, o Demonstraties van proeven die te moeilijk of te gevaarlijk zijn voor de klas, of op nieuwe gebieden van on derzoek betrekking hebben. A De gedachten van de leerling dwa- len bij de film niet zo gemakkelijk van de proef af als bij de proef in de klas zelf. Dit ligt daaraan dat de camera steeds direct op de handelen de leraar of op het toestel gericht is geweest vanaf een geschikte afstand. Daardoor 'jijgt elke leerling individu eel de indruk alsof de leraar en het toestel dicht bij hem zijn en zich spe ciaal tot hem richten. Onder de vele filmen, die op de con ferentie vertoond zijn, waren enkele bijzonder goed. b.v. de film over de lichtdruk, die de leerlingen helder de werkwijze van de natuurkunde voor ogen stelt. Er waren ook enige korte films (5 10 minuten), die de leraar goed kan ge bruiken om de door hem gegeven les te recapituleren, b.v. de film over het dopp- lereffect van de Amer. Association of Physics Teachers. Lang niet alle vertoonde films ren echter voor schoolgebruik aan te bevelen. Bij sommige was het moei lijk vast te stellen aan welk soort leerlingen de samenstellers gedacht hadden, zo zeer waren onderwerpen van verschillende graad van moeilijk heid in één film ondergebracht. Bij andere filmen belemmert het ge sproken woord de verwerking van het vi sueel vertoonde. Als een leerling een na- tuurkundefilm ziet, moet hij deze ver werken. Dit kost tijd. Immers het ver toonde moet in zijn geest vastgelegd Conclusie De conferentie van natuurkun de-docenten werd onder meer bijgewoond door dr. R. L. Krans, lector aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en voorzitter van de vereniging van christelijke natuur- en geneeskundigen. Dr. Krans die tevens leraar is aan het Christelijk Lyceum te Arn hem kwam tot de volgende con clusie: Nederland mag ten aanzien van zijn natuurkunde-onderwijs niet zelfgenoegzaam zijn, om dat het vroeger zoveel Nobel prijswinnaars gehad heeft. Op het ogenblik zijn wij eerder een achtergebleven gebied, zoals bijvoorbeeld een vergelijking met Japan ons kan leren. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kruiningen, J. H. J. Hoffman te Kouderkerke. Bedankt voor Thamen aan de Amstel, J. H. J. Hoffman te Kouderkerke. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar St. Jans Klooster, A- J Otter, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Eemdijk, Haamstede- Kerkwerve, Klundert, Sneek en Zwaag- westeinde, kand. A. J. Otter. Herdenking van Jacob Cats naris van Holland en Zeeland, dichter n moralist, is overleden. De Maatschap- iij der Nederlandse Letterkunde heeft iet initiatief genomen dit feit te her denken door een plechtige bijeenkomst de inrichting van een tentoonstelling het Cats-huis „Sorghvliet" in Den „Ik zal 'et je bewijzen", zei hij met wat te wei nig overtuiging. Op dat ogenblik hoorden we juf frouw Krol in de gang en vlak daarop een klopje op de deur. Op mijn „Ja", riep ze: „U hebt toch niet vergeten het licht uit te doen? Het is al zo laat." „Nee, nee", antwoordde ik haastig: „Ik ben zo klaar." Toen slofte ze mopperend op haar kleppe rende muiltjes naar haar kamer en ik zegende haar. De spanning was gebroken. „Ik ga naar mijn kamer", zei Henk lusteloos. ..Maar doe het geruisloos" vermaande ik. „Het is voor alles beter". En Henk verdween inderdaad geruisloos. Ik bleef in het donker op de rand van mijn bed zitten. Er was geen twijfel in me: ik hield van Henk trots zijn fouten en tekortkomingen en zijn heftig bloed. Mijn hart verlangde naar hem, maar ik begreep duidelijker dan ooit, dat ik me bewa ren moest om het vuur levendig te houden en was dat eigenlijk niet een te groot risico? Die nacht werd het me ook duidelijk, dat jk niet het offer zou kun nen brengen, wat zoveel vrouwen brachten, om Henk aan te moedigen tot het ondergrondse verzet. Het is eigenlijk een verschrikkelijke ontdekking, dat je schone frazen over nationaal gevoel, recht vaardigheid en wat dies meer zij. je in diepste we zen worden ingegeven door je egoïsme, dat je je be staan en alles wat daarmede verweven is wil be- veiligen, meer dan dat van de anderen. Hoe hebben die anderen toch hun offer gebracht? Was ik in we zen toch jnaar een zielige burger? Bitter als as was het antwoord, dat lk op die vra gen heb gekregen, maar later, veel later. Ik heb die nacht met strakke klare ogen doorgebracht in een eerlijke strijd met mezelf en ik heb het geluid van stampende soldatenlaarzen over de keien van de stille gracht in het holst van de nacht gehoord en ook gevoeld als slagen op mijn hart. Het geluid van het speelwerk van de torenklok aan de overzijde be nauwde meoelk kwartier, elk halfuurelk uur Waarom ben ik cr toch tot teruggekeerd Ik voel - nu eerst goed...niets gaat voorbij, alles blijft, en het wacht, wacht slechts op het ogenblik dat we er weer open voor zijn. Het is pijnlijk dit alles vast te leggen, om me dit te realiseren, maar misschien is het pijn die nodig is om t genezen, want ik zou dit alles niet hebben K^.. öoor heRm. steqqeRöd. verteld, als ik niet zeker wist hoe beslissend al die dingen zijn geweest voor de geschiedenis in Huize Krol. In ieder geval: zo was de verhouding tussen Henk en mij in de dagen waarin Halzen zijn masker begon af te leggen en brutaler werd in zijn optreden. Ik wist, ik voelde, dat ons in hem grote gevaren dreigden. Ik vreesde voor het lot van een Samu. een Henk en ik was bang. dat hij mij op een goede dag een slag voor zou zijn, want zijn vergaande ijdelheid cn zijn stekend minderwaardig heidscomplex zouden hem aanstonds dingen laten doen waarvan hij in ogenblikken van bezinning spijt zou hebben. Ik moest alles op alles zetten om dit te voorkomen. Ik moest vriendschap voor hem huichelen, ik moest hem aan mij zien te binden, hem slaaf maken van de vrouw die ik in wezen - niet was cn van de middelen waarover wij inzon derheid beschikken gebruik maken, temeer daar ik zijn zwakheid had gelezen in zijn ogen en wie kan mij dit euvel duiden? Er was toen voor mij geen Ik had het mannetje Halzen in al zijn zieligheid door. Hij zou voorlopig nog ongevaarlijk blijven, indien ik hem sterken kon in de waan, dat ik ont zag voor hem had. dat hij macht over me had door zijn vriendschappelijke waarschuwingen van; ,,'t Is dat u juffrouw De Jong bent" en zo, een compli ment, dat ik verheugd moest accepteren en met we derdiensten zou mogen belonen, omdat hij de goe de Halzen was. Ik had niet de indruk, dat hi.J ooit succes had gehad, bij welke vrouw dan ook, daar om zou hij de genoegens, die dit spel hem oplever den tot de laatste druppel toe smakkend op zijn tong willen proeven en dan o ik twijfelde cr niet aan. dan zou hij als finale van zijn feest zich be drinken aan zijn macht door de hongerige bezetter een prooi in de muil te stoppen, Samu, Martha, Henk Ik had die finale al in vele varianten doorleefd nog voor er in de verte sprake was, maar het stond van het begin al voor me vast: die finale zou ik spelen, niet hij, hoeidan ook. Niemand weet of hij in het uur van het gevaar een held of wel een lafaard is, maar ik wist van mezelf, dat er een ogenblik van afrekening zou komen, waarin de laf aard een heldin zou zijn zonder het te willen. De morgen na de eerste nacht, dat Samu en Henk buiten het huis sliepen ontving ik van vader een brief, dat de uitwerking van de plannen voor Samu en Martha vertraagd waren, omdat er een belang rijke schakel was uitgevallen. Ik begreep wat va der bedoelde. Het was een barre tegenslag, want ik had Samu en Martha al laten weten, dat zij met twee dagen gereed moesten zijn om te vertrekken. Ik zou een listig spelletje met Halzen moeten spe len om hem voor te blijven, want wie kon zeggen wanneer hem de gril zou overvallen. Met een zwaar beoefende heersersblik la Mus solini reikte hij mij 's morgens de post over. Hij kwam na het conflict op de gang mijn kamer niet binnen en keerde zich als een gekrenkte hoogheid van mij af. Ik vermoedde, dat hij op wraak zon en daarom vond ik het belangrijk om zijn aandacht op mij te vestigen. Aan tafel deed hij zijn mond nauwelijks open, zodat Inge bij het van tafel gaan lachend in mijn oor zei: „Zijne hoogheid is zwaar vertoornd. Hoe nu....? „Kijk maar uit" zei ik.„Een roofdier dat honger heeft is gevaarlijk." „Kom nou", spotte Inge. „Ik ben niet bang voor die kriel." „Ik ook niet Inge, ma cn Martha cn van Henk kansen dan je denkt." Inge haalde minachtend haar schouders op. „Hij is een te grote kruidenier om een goede handlanger voor de Duitsers te zijn, wat dacht je." „Je vergist je" zei ik alleen maar. Het kostte me teveel moeite om Inge uiteen te zetten hoe ik Hal zen zag: de sluwaard. Maar met dit alles bereikte ik mijn doel niet, hij scheen alle aandacht voor me verloren te hebben en misschien was ik „de juf frouw De Jong niet meer" voor hem waarvoor hij bijzondere sympathie koesterde en daarom peinsde ik of het wel geraden was om Samu en Henk te laten terugkeren als aanstonds de schipper zou moe ten varen. Wordt vervolgd worden, het moet aansluiten aan zijn overige geestesinhoud. De verwerking van de beelden betekent dus enige in tellectuele arbeid, zijn aandacht is even in beslag genomen. De verbale toelich ting in de film dient om deze verwer king te vergemakkelijken, daarom moet zij gedurende dezelfde tijd als het beeld op hetzelfde punt de aandacht richten. In sommige filmen richt het begeleiden de woord de aandacht op iets anders dan het aanschouwde beeld; als onder- wijsfilm is zij dan ongeschikt. Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-ellket zijn kleurecht] Let U dus voortaan op FELISOL, FELISOL écht kleurecht Wij zeggen het gemakkelijk en graag, dat alle mensen voor God gelijk zijn en dat wij dankbaar zijn voor Gods onpartij digheid ten opzichte van de mensen. Misschien, dat wij wat minder vlot worden met deze uitspraak, als wij ons reali seren, dat ook Gods oordeel onpartijdig is. Dat wil zeggen dat God evenmin wat van de „nette" en de zogenaamd op passende mensen moet hebben als van degenen, die zich voor de buitenwereld aan allerlei minder fraaie ontsporingen te buiten gaan. De apostel Paulus schrijft aan de Romeinen, dat het oordeel Gods onpartijdig gaat over hen, die allerlei kwaad uithalen. Maar vlak daarvóór heeft hij gezegd, dat degene, die de ander veroordeelt, zich aan dezelfde bedrijven schuldig maakt! En als wij dat zo lezen, dan kijken wij op z'n minst enigszins anders aan tegen die uitspraak, dat voor God iedereen gelijk is, want dan gaan we begrijpen, dat het geen enkele zin heeft ons eigen paadje schoon te vegen door een ander te veroordelen. Laten we eerlijk zijn: we schudden zo graag het hoofd over de knoeierijen en de slechtheden van een ander en de farizeeër gaat nooit dood in ons. Maar Paulus maakt een einde aan elke gedachte, dat wij beter zijn dan die ander. Onpartijdig gaat ook de fatsoenlijke mens onder het oordeel misschien zelfs zwaarder dan de man, op wie diezelfde mens alles aan te merken heeft. PRINS BERNHARD-FONDS JOURNALIST en literator Wies- kelijk geschop tegen reputaties. J sing heeft zijn mémoires te boek Dit alles zouden we kunnen laten iteld: „Bewegend portret", uitga ve Moussault N.V. te Amsterdam. Wiessing had ook wel iets om op te rug te zien. Hij heeft het leven wel een democratisch bestel, en dit ingedronken, en zijn persoon en werk geeft hem de mogelijkheid om te hebben ertoe bijgedragen, dat hij schrijven zoals hij doet. Aan de gesteld: „Bewegend portret", uitga- voor wat het is. Wiessing moge dan zijn communistische sympathieën hebben, hij leeft met ons in tien- en nog heeft ontmoet. Wiessing maakt ook in deze mémoi res geen geheim van de sympathie tientallen mensen vrijheid daartoe zouden wij niet gaarne getornd willen zien. Waarover wij ons intussen hebben verbaasd, is, dat voor de publicatie en zelfs na „Hongarije" niet. wordt gestreken. blijdende ruimheid. Als blijk van schreden zijn. Veelal is het een maar al te gemak- tie heeft te verliezen. Pater Pire tot Y.M.C.A.-jeugd Pater George Pire, de nobel- prijswinnaar voor de vrede in 1958, heeft gistermiddag en -avond de Y.M.C.A.-wereldconferentie in het marine-opleidingskamp in Loosdrecht bezocht. Tijdens een persconferentie welke hij ter gelegenheid van dat bezoek heeft gehouden, deelde pater Pire onder meer mede, dat het in zijn bedoeling ligt een groep te formeren, die bestaat uit jonge studenten, die onder het motto „Mahatma Ghandi" zich zullen moeten inzetten voor de vrede. Hij deelde verder mede van zins te zijn vluchtelingenkampen te bezoeken in Marokko, Algcrië, Tunesië, Syrië, de Libanon, Jordanië en Pakistan. Voorts heeft hij het plan, in november van dit jaar zes Nobel-prijswinnaars voor de vrede bijeen te roepen. Pater Pire merkte op, van dit laat ste plan veel te venvachten. Bij gesprek, zo zeide hij, zijn er i mogelijkheden om plannen te ontwer pen dan dat met correspondentie het geval is. Over het wereldvluchtelingen- jaar zelde pater Pire, dat dit een suc ces is geweest, hoewel nog lang niet alle problemen zijn opgelost. Voorts deed liü mededelingen over het zevende Europadorp voor vluchte lingen, dat in Mühlhausen, door Le Corbusier gebouwd zal worden, „een architect die beroemd en toch goed is", aldus pater Pire. Hij zeide dat dit dorp genoemd zal worden naar Exu- pery, de vlieger en schrijver. Jeugd In zijn toespraak welke hij hield voor de Y.M.C.A.-jongeren, zeide pater Pire dat de jeugd vroegrijp, veeleisend en zelfstandig is. Er bestaat kritiek op de opvoeders van de jeugd, die vaak te streng, maar ook vaak te toegefelijk zijn. De jeugd is mede daardoor niet voldoende gewapend tegen de eenzaam heid en tegen een steeds onherberg zamer wordende wereld. Hij zei dat we het probleem van de nozems niet te tragisch dienen te ne men. Hij noemde de Y.M.C.A.-confe- rentie er het bewijs voor, dat eenheid onder de mensen mogelijk is. Pater Pire riep de jongeren op, een Kerk in conflict met Fidel Castro Het conflict tussen de Rooms Katho lieke Kerk cn de Cubaanse dictator Fidel Castro dreigt in een kritiek stadium te komen. De aartsbisschop van Havanna heeft namelijk gedr.eigd alle rooms-katho- lieke kerken op Cuba te sluiten als Castro geen godsdienstvrijheid garandeert. De aartsbisschop heeft dit verklaard tijdens een persoonlijk bezoek aan het presiden-' tieel paleis. Hij dreigde de „kerk in de stilte" af te kondigen als de veiligheid van kerkgangers niet wordt gewaarborgd. De verklaring scheen het gevolg te zijn van het feit dat dinsdag een groep rooms- katholicken slaags raakte met aanhan gers van Fidel Castro. Het incident volgde op de arrestatie van twee priesters om onbekende redenen. „wereld van het liart" te bouwen, waar men als in een grote familie met elkaar zou kunnen omgaan. Een eerste voorwaarde daarvoor noemde hij de bereidheid om daar met elkaar aan te werken. Van groot belang achtte hij ook de hoogachting voor de ander, wat deze ook mag zijn en geloven. Hij deelde voorts mede, dagelijks honder den brieven te ontvangen van jonge ren die hem bij de opbouw van een nieuwe wereld willen helpen. Tenslotte kondigde hij aan, de ope ning in 1961 van een internationaal jeugdcentrum „Mahatma Ghandi". In dit centrum hoopt pater Pire realistisch zowel als liefderijk het voorbeeld te kunnen geven voor het opbouwen der wereldvrede. Ds. mr. J. G. de Jongh overleden Ten gevolge van ten ongeval is in de ouderdom van 77 jaar overleden ds. mr. J. G. de Jongh, emeritus predikant van de Evangelische Lutherse Kerk. Deze predikant was van 1924 tot 1948 tegelij kertijd practiserend advocaat in Amers- Ds De Jongh werd in 1883 in Haarlem geboren. Hij studeerde aan de Gemeen telijke Universiteit in Amsterdam en legde in 1908 zijn kandidaatsexamen af. Een jaar later werd hij proponent. Begin 1910 werd hij tot predikant bevestigd van de Lutherse Gemeente van Zierikzee Acht jaar later werd hij beroepen naar Amersfoort, waar hij tot zijn emeritaat de gemeente diende. In deze tijd ging hij tevens rechten studeren en haalde in 1923 zijn doctoraal examen. Ds. mr. De Jongh was bestuurslid van de reclasserings- vereniging. Elk land zal bij aankomst in het Olympisch dorp de beschikking krijgen over een wasmachine, een elektrisch strijkijzer, een gasfornuis en een elek trisch scheer apparaat. De atleten die aan de roeiwedstrij- den op het Lac Albano, dat 30 kilome- -an Rome verwijderd ligt, deelne- zullen '■•un maaltijden kunnen ge bruiken in 'net restaurant van het insti tuut Puis 12 op Gastelgandolfo. Ze kun nen dan de hele dag trainen en hoeven niet steeds 's middags naar het Olym pisch dorp terug te keren. Men kent in Rome de z.g. valletti, jonge vrijwilligers, die door het Italiaan se NOC in dienst genomen zijn om de communiqués aan de journalisten te brengen. Ze ondergaan op het ogenblik een intensieve training. Deze wordt ge leid door de hoofden van dienst, die er van gebruik maken om particuliere be richten te laten overbrengen. Zo kreeg een van de valletti onlangs een ve gelde spoedopdracht in handen, die vlug mogelijk naar een ander dienst hoofd gebracht moest worden. De vrij williger rende er in looppas heen, kreeg een antwoord mee en draafde weer te rug. Hij heeft niet geweten wat er in beide brieven stond. Gelukkig maar, het waren slechts twee regels: in de eerste „zeg hoe maak jij bet" en in de twee de „dank je, uitstekend, jij ook?" Immigranten in Canada Onderzoek geeft beeld van leefwijze Een onderzoek in Canada heeft een beeld gegeven van de verschillen tus sen Hongaarse, Italiaanse, Poolse, Oekraïnse, Duitse en Nederlandse im migranten. Uit het onderzoek is o.m. gebleken, dat de Nederlanders de grootste ge zinnen hebben met een gemiddelde van 4,3 personen per gezin. Wat het genoten onderwijs betreft, behoren de Nederlanders, samen met de Duitsers en de Hongaren, tot de middengroep, die ruim negen jaar op school heeft doorgebracht. De Nederlandse en de Hongaarse ge zinnen slaan in het gebruik van de Engelse taal het beste figuur. Zelfs thuis wordt Engels gesproken. Het blijkt ook dat onze oud-landgenoten niet zozeer geporteerd zijn voor radio programma's in het Nederlands. Van alle immigranten hebben de Ne derlanders ook de meeste auto's, nL 78 procent, waarvan de helft nieuwe. Tenslotte is gebleken, dat de Neder landers de meeste reizen naar hun vaderland maken om familie en vrien den te bezoeken, gevolgd door de Duit sers en in veel mindere mate door de Italianen. Het onderzoek heeft verder ook veel aandacht aan de eetgewoon ten besteed. Daarbij is gebleken, dat de Hongaren vooral aan kippen, de Itali anen lamsvlees en de Nederlanders rundvlees de vookreur geven. Opmer kelijk is dat de Italianen de groep van de grootste bierdrinkers vormen. Ontlenvijsbenoemingen Benoemd bij het ulo aan de Christ. Ulo te Vaasen: de heer J. van Dasier te Aalten en mej. J. van Pon.meren te Vaassen aan de Kon. Wilhelmina-ulo te Harlingen: de heer H. Veenstra te Mid- denmeer. Benoemd tot hoofd van de Christ. La gere School te Zevenhuizen Gr. A. v. d. Veen te Groningen; van de School met de Bijbel te Krommenie: J. C. van Riet schoten te Veenendaal. Benoemd tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Lisse: W. Riet veld te Emmeloord N.O.P.; aan de Mr. J. J. L. van Brugghen-school te Utrecht: J. U. Wesseldijk te Amersfoort; aan de Nassau-school te Almelo: J. Ysendoorn te Apeldoorn; aan de Prinses Marijke- school te Geldermalsen: K. de Jong te Zeist; aan de Hildebrandt-school te Am- sterdam-Z: J. Hoogland te Amsterdam: aan de Geref. Lagere School te Delf zijl: A. A. Zuidhof te Marum, Gr. aan de School met de Bijbel te Nieuweroord: H. A. Vos te Nijmegen; aan de Stich ting Loo-Lazenoord-school te Ermelo: T Grave te Nieuwe-Pekela; aan de Geref. School te Sliedrccht: I. Maljers te Leid- schendam en J. van Otterloo te Rotter dam: aan de Willem van Oranjeschool te Ede: A. W. van Hekezen te Rotter dam; aan de ds. Joh. Bogerman-school te Dordrecht: G. A. W. Dubbeldam te Veen; aan de School met de Bijbel te Spijkenisse: mevrouw E. J. v. d. Gies- sen-Smit te Hoogvliet. Benoemd tot onderwijzer aan de ds. JcAi. Bogerman-school te Dordrecht: B. Boot te 's-Gravenpolder; aan de mr. J. J. L. van Brugghen-school te Utrecht: J. Hopma te Axel; aan de Eerste Chr. School te Rijsoord: N. de Ronde te Goes, aan de Groen van Prinsterer-school te Haarlem: Tj. Weber te Santpoort; aan de dr. H. Bavinck-school te Dordrecht: R. Stuurwold te Wezep; aan de school met de Bijbel te Rhoon: A. Guis te Rot terdam; aan de Christ. Lagere Landb. en Tuinbouwschool te Marknesse: G. A. Kersjes te Aalten; aan de School met de Bijbel te Kraggenburg: A. J. de Bruin te Amsterdam; aan de dr. H. Bouman- school te Kampen: R. Folkerts te Mid- wolda, Old.; aan de Prins Bernhard- school te Haarlem: G. H. Bouwmeester te IJmuiden; aan de Amstelveense Tech nische school te Amstelveen: C. A. L. Zeldenrust te Wageningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2