ïïieuuie gtibsdfe GTourant Meer verdeeldheid in Kongolese provincies Herter: Amerika kan ook nu doortastend optreden Tessier, president I.C.V., overleden Geen verzet in Katanga tegen V.N.-troepen Macmillan op bezoek bij Adenauer Piloot Powers lieeft bekend WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11941 CHRIST ELIJK-JSA T IONAAL DAGBLAD „Staatvastfcii is gbebfeoeo mgn hert ia tegfyeaspott" „Bouw wereld van hel HART'* Zie pagina 2 EUROPESE ROL van Engeland Zie pagina 5 NUMMER I: veiligheid en gezondheid Zie pagina S Geweren: geen wapens maar cadeaus..... Het Belgische leger heeft gisteren een aantal oude geweren naar de bureaus van de regering van Katanga gebracht om deze te verdelen onder de ongeveer 200 stamhoofden. Een grote vrachtauto geladen met oude Mauser geweren en kisten ammu nitie werd door Belgische soldaten ge lost. De stamhoofden hadden de gehele dag op de bureaus gewacht tot de ge- weren aan hen zouden worden uitgereikt en zij verdrongen zich om de vrachtauto toen deze aankwam. De secretaris van premier Tsjombe zei: Wij voorzien de stammen niet van wapens of iets dergelijks. De geweren zijn alleen maar cadeaus aan de stam hoofden van premier Tsjombe." De stamhoofden schenen echter de indruk te hebben dat het om iets meer ging dan een cadeau en dat zij bedoeld zijn om ze te gebruiken. Trots zijn kapmes, zijn strijdbijl en andere wapens tonend, zei het stam hoofd Mwena Chitazo van de Loenda stam in het gebied van Katanga: „Ik heb in lange tijd hiermee niemand ge dood. Ik heb ze niet gebruikt, maar de nieuwe geweren zijn goed als de Ver. Naties komen Chroesjtsjef naar de Ver. Naties in New York? Premier Chroesjtsjef heeft gisteren verklaard het als een „grote eer" te zul len beschouwen, als hij de Sowjetunie mag vertegenwoordigen in het ontwa peningsdebat op de komende zitting van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties in New York. Volgens het persbureau Tass dat dit bekendmaakte, verklaarde de eerste- minister dit tegenover de redactieraad van het partijblad Prawda, die hem vragen stelde over het Sowjet-voorstel om de ontwapeningskwestie aan de Al gemene Vergadering voor te leggen. In de Kongolese hoofdstadfelle demonstraties tegen Loemoemba Belgen staan op het punt te vertrekken PREMIER TSJOMBE van Katanga is tot de conclusie gekomen, dat de resolutie van do Veiligheidsraad Katanga in staat zal stellen zijn ftrijd voor de vrijheid voort te zet ten. De V.N.-troepen zullen zich im mers volgens deze resolutie niet mo gen inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van de staat. Daar om heeft hij geen bezwaar tegen het binnentrekken van de V.N.-troepen etf zal Katanga zich hiertegen niet verzetten. Tsjombe stelde als voorwaarde, dat de V.N.-troepen de Katangese militairen niet ontwapenen, omdat anders de aan hangers van Loemoemba vrij het land zouden kunnen binnen trekken. Samen met de V.N.-soldaten zou het leger van Katanga de toegangswegen moeten be waken. Andere voorwaarden, die Tsjombe itelt, zijn; Er mogen geen troepen uit de door communisten beheerste landen ln het V.N.-leger zijn. De V.N.-troepen mogen geen toezicht uitoefenen op bestuur, politie, finan ciële aangelegenheden en douaneza ken van Katanga. Katanga moet het recht hebben al het technisch personeel aan te trek ken, dat het nodig heeft. Zolang de constitutionele kwestie in Katanga nog niet is opgelost, moet de bestaande toestand op basis van de huidige Kantangcse grondwet blijven bestaan. Baron Van den Bosch, Belgisch ambassadeur in Leopoldstad, ver laat zijn residentie, zwaar be waakt door Kongolese militairen. regering van plan is dadelijk per soonlijk naar Katanga te gaan. „Als de Belgische troepen ons willen do den, sterven wij voor het volk", zei hij. Inmiddels staan duizenden Belgen. In Katanga gereed om te vertrekken, nu het V.N.leger zal komen. Velen verklaarden; „Wij hebben geen vertrouwen in het vermogen van de V.N. de blanken te be schermen. Zie maar eens wat er in Stan- Leystad, Goma en andere delen van Kon go is gebeurd. Daar hebben de VU.-mili tair en werkloos toegezien, terwijl de Kongolezen de Europeanen aanvielen. Naar schatting wil 90 procent van de Belgische zakenlieden vertrekken. Dit zou een instorting betekenen van de bloeiende Ook het personeel van de Belgi sche ambassade heeft, twee uur nadat de ambassadeur Van den Bosch Leopoldstad had verlaten, van Loemoemba bevel gekregen het land onmiddellijk te verlaten. De leden de Belgische consulaire dienst en de missies van bijstand zijn even eens uit het land gezet. De Belgische belangen in Kongo zullen door de Franse ambassade worden behartigd. Loemoemba Nadat de noodtoestand was afgekon digd, heeft premier Loemoemba gisteren meegedeeld dat hij het leger alle macht heeft gegeven om de orde in Kongo te herstellen. Generaal Loendoe- ..De verkiezingscampagne heeft geen nadelige invloed De AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft met een krachtige verklaring de Russische regering de illusie willen ont nemen, dat de Verenigde Staten door de verkiezingscampagne in een even tueel conflict niet doortastend zou kunnen optreden. De Amerikaanse minister zei op een persconferentie: „Onze bondgenoten en andere landen van de vrije wereld kunnen ervan verzekerd blijven, dat zal worden opgetreden, als dat noodzakelijk is." goede nota van nemen dat de Ameri kaanse regering en het Amerikaanse volk in deze tijd (de laatste woorden slaan op de verkiezingscampagne) net als anders snel, krachtig en eens gezind kunnen handelen." En alsof deze verklaring nog niet duidelijk genoeg zou zijn, heeft de Amerikaanse regering Moskou boven- dien een nota gezonden, waarin wordt gezegd, dat de Verenigde Staten bondgenoten zidh door de Russische dreigementen niet zullen laten weer houden zich met ballistische projectie len te bewapenen of andere gezamen lijke defensiemaatregelen te nemen. In zijn verklaring 'heeft minister Her ter de Russen eraan herinnerd, dat de Verenigde Staten tijdens de verkiezings campagne in 1956 in de Verenigde Naties onmiddellijk tot actie overgingen wegens de operatie tegen Suez. En verder werd de luchtbrug naar Berlijn ingesteld tij dens de verkiezingscampagne in 1948. In de nota aan Moskou, die een antwoord is op de Russische nota, waarin wordt geprotesteerd tegen de plannen de landen van de N.A.V.O. van Polaris-raketten te voorzien, zegt de Amerikaanse regering, dat Rusland volkomen ongegronde be schuldigingen tegenover West-Duits- land heeft geuit. De herhaalde drei gementen van Rusland om eenzijdig op te treden en de bevolking van Berlijn haar vrijheid te ontnemen, aldiLS de Amerikaanse nota, staan in scherp contrast met de politiek van de in vrijheid gekozen regering van West-Duitsland. Djakarta: Luchtmacht vreest Nederlandse uitdaging niet De Indonesische luchtmacht is bereid te antwoorden op do Nederlandse uitdaging in westelijk Nicuw-Guinea, aldus heeft de stafchef van de luchtmacht, luchtmaar- schalk Surjadarma hier verklaard. Sprekend over de Nederlandse verster kingen in Nieuw-Guinea, verklaarde Surjadarma dat de luchtmacht is voorbe reid op alle eventualiteiten. De luchtmaarschalk, die zojuist is te ruggekeerd van een inspectiereis langs Oostindonesisch© vliegbases, noemde de paraatheid in dat gebied bevredigend. Het zenden van de Karei Doorman naar Nieuw-Guiinea noemde Surjadarma een onverantwoordelijke daad van de im perialisten. die in Europa spanning veroorzaken aanleiding geven tot bezorgdheid. Het dreigen met raketten doet angstige voorgevoelens rijzen over de bedoelin gen van de Russische regering Vervolg op gesprek met De Gaulle (Van onze correspondent.) BONN, woensdagmorgen. ry\WEÈ BESPREKINGEN gro- •T- tendeels onder vier ogen die in totaal ongeveer zeven uren zul len durenzal Bondskanselier dr. Adenauer vandaag en morgen heb ben met de Britse premier Mac millan, die vandaag omstreeks het middaguur op het vliegveld Wahn uit Londen arriveerde. De Britse re geringschef is vergezeld van minister binnenlandse zaken lord Home twee onderstaatssecretarissen voor Westeuropese en voor handels vragen. Het is de zevende ontmoeting tussen de grijze kanselier en de kaarsrechte garde-officier en dat is bepaald niet zon der betekenis voor de samenwerking, die binnen de Atlantische organisatie, on danks vele wrijvingen en meningsver schillen, toch altijd is gebleven. Van bijzonder belang Is echter de ontmoeting van vandaag en morgen in het licht van de internationale situatie, die bij het gedeeltelijk wegvallen van het Amerikaanse politieke gewicht gedurende de presidentsverkiezingen een gemeenschappelijke wilsvorming der Westeuropese bondgenoten dringend noodzakelijk maakt. In Katangaso vormt men een eigen leger tegen Loemoemba Ia zal de vijand uit het land jagen, ver zekerde Loemoemba. „Het leger zal iedereen arresteren die de orde ver stoort, of dat nu een blanke of een zwarte is. Overheersing door de Ver enigde Naties zal niet worden geduld. Wij willen samenwerken en geen lief dadigheid. De Kongolese autoriteiten en niet die van de V.N. dienen Kongo te besturen. De Kongolezen zijn daartoe in staat." De voorzitter van het Internatio naal christelijk vakverbond (ICV), de Fransman Gaston Tessier, is op 73-jarige leeftijd te Parijs over leden als gevolg van complicaties die zich voordeden na 'n lichte operatie. Het heengaan van Tessier wordt in de christelijke vakbeweging over de gehele wereld diep betreurd, want hij was een zeer geziene en vooraanstaande figuur, ook buiten die beweging. Gaston Aimé Augustc Tessier begon zijn loopbaan in de vakbeweging op 20- jarige leeftijd, toen hij werd gekozen als adjunct-secretaris van de Franse bond van christelijke handels- en kan toorbedienden. In 1919 werd hij alge meen secretaris van het christelijk vak verbond van Frankrijk, de C.F.T.C., dat hem later tot zjjn voorzitter koos. In deze functies heeft hij onvermoeid ge streden voor de belangen van de Franse arbeiders en hun gezinnen, terwijl hij voorts actief deelnam aan de werk zaamheden van vele officiële organen van arbeid, zo-wel in zijn vaderland als daarbuiten. In de oorlog speelde Tessier een be langrijke rol in het Franse verzet door de oprichting van de Franse verzetsbe weging „Liberation zone Nord". Hij was daarnaast lid van de Franse zetsraad. Na de oorlog werd hij o; deze verdiensten geëerd met het offi ciersschap in 't Franse legioen van Hjj kreeg voorts de verzetsmedaille de rozet. Na de oorlog werd Tessier secretaris generaal van het I.C.V. om in 1948 Georges Torcq op te volgen als zltter van de internationale. Daarnaast bekleedde hjj verschillende andere be langrijke functies. Zo maakte hü en kele malen deel uit van de Franse af vaardiging naar de Algemene Vergade. ring van de Verenigde Naties en was hij lid van de Conseil d'etat (Raad van State). Voorts beijverde hij zich bijzonder voor de uitbreiding van de christelijKe vakbeweging in Azië, Afrika en Zuid- Amerika. Op zijn vele reizen daarheen heeft hij steeds de chrïstelijk-sociale gedachte uitgedragen. Dank zij 'zijn grote activiteiten is het I.C.V. (waarbij uit Nederland het C.N.V. en de K.A.~ zijn aangesloten) geworden wat het i is: een groot en invloedrijk verbond van christelijke arbeidersorganisaties over de gehele wereld. Tessier wordt morgen in de Franse hoofdstad begra- SOWJETUNIE: De piloot van de op 1 mei bij Sverdlowsk neergeschoten Ameri- kanse U-2, Francis Powers, heeft be kend zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage. Aldus is gistermiddag gemeld door het Russische persbu reau Tass. De aanklacht tegen de Amerikaanse vlieger is in Moskou gepubliceerd met de volgende toe lichting: Powers heeft verklaard dat lill op dracht had om in geval van nood in Zweden of Finland te landen. Zijn spionage was een uiting van de agressieve politiek die de Amerikaan se regering bedrijft. Powers' schuld wordt bewezen door concrete, schriftelijke bewijzen, con clusies van deskundigen cn getuige- De vlucht was georganiseerd door de Amerikaanse inlichtingendienst, met medeweten van de regering der V.S. De afdeling van de dienst, die de vlucht organiseerde, gaat schuil on der de naam „Ten-Ten" en bevindt zich in Turkije. In geval van een landing op Rus sisch gebied had Powers zijn toestel met een speciale lading moeten ver nietigen. Bovendien was de vlieger in het be zit van ccn naald cn een snelwerkend vergif om zelfmoord tc plegen. VN: toch afgevaardigde van Loemoemba's centrale regering Zes jaar voor doden van twaalfjarige De 22-jarige havenarbeider C. J. V. uit Rotterdam is vanmorgen door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling. Hij had op tweede Kerstdag van he' vorig jaar aan de Laanslootseweg de 12- jarige Jan Uitdenbogerd van het leven beroofd, nadat hij hem had meegelokt De eis was acht jaar en terbeschikking stelling. Maar so is de situatie in werkelijkheid: velen voelen meer voor een federatieve staat zoverre is het Adenauer-Macm ill an gesprek een voortzetting van de confe rentie, die tien dagen geleden op slot Rambouillet werd gehouden tussen pre sident De Gaulle cn Bondskanselier Adenauer. Het gesprek is nog steeds ge huld in een nevel van geheimzinnig- Evenmin als van de Rambouillet. conferentie die „plannenmakend" en „voorbereidend" was kan men van het tweedaagse gesprek in het Sohamm- burg-palais in Bonn definitieve beslui ten verwachten. Het behoort tot het voorbereidende overleg, waarvan men voor de toekomst een versterking van de Europese sa menwerking op politiek gebied mag ho pen, die moet verhinderen dat Moskou voordelen put uit de meningsverschillen tussen de Westeuropese landen. (Zie ook pag. 5). Opnieuw zware buien (Van nze weerkundige medewerker Al waren de regenlioeveelheden wat minder groot dan maandagmiddag toen er in Scheveningen 46 millimeter regen viel, toch kwamen er ook gisteren tal van zware buien voor, vergezeld van onweer en plaatselijk met hagel. Onze waarnemer in Sliedrecht kreeg 32; Hei ningen 36 millimeter regen. Bijzonder zwaar was de regenval in Twenthe waar de plaats Ootmarsum 52 millimeter regen kreeg. Het zomerweer is opnieuw in een koel en onbestendig stadium gekomen. Een depressie bij ZuidrEngeland stuurt een regenfront op ons af en ook de wind gaat toenemen uit het zuidwesten. De temperatuur die enkele dagen boven twintig graden kwam, zal nu weer op dit niveau blijven steken. Zonder regen jas kunnen de vakantiegangers niet op pad gaan. Koel De Bilt verwacht tot don derdagavond: Overwegend zwaarbe wolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 11 augustus: zon op 5.17, onder 20.12; maan op 22.16, onder 10,40; 14 aug. laatste kwartier. Strandverivachting Onbestendig strandweer met nu cn dau wat regen en enkele opklaringen. Matige wind uit zuidwestelijke richting. Middag- temperaturen en zeewater ongeveer 18 graden. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uut VLlss. Ee.de De Bilt Twente El no to Stockto Oslo Kopenh Frankfurt Münehen ZUnch 1- bew ontoew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1