Jlicuiuo geütsclje GTourattl Bunche: bezetting van Katanga uitstellen X-15 verbrak record Nog geen antwoord van Hammarskjöld Jonge vrouw verongelukt op huwelijksreis Werkloosheid gestegen - toch nog veel vraag Toenemende onrust te verwachten op Ned. Nieuw-Guinea Testpiloot Joe Walker bereikte 3.440 km/u in raketvliegtuig hamol weer vandaag! Geleerden telefoneren via de maan VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 255 per maand; f 0.53 per week. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 11937 „Stantvasticfi is gljeblmn mgn hert in tegljcnspotl" N.S. gaven geen vergunning peg; Twist leidde tol ZEESLAG SPRINGCONCOURS zonder hoogtepunt DE ONDERHANDELINGEN tussen de afgevaardigde van de Verenigde Naties, dr. Bunche, en premier Tsjombe van Katanga hebben tot resultaat gehad, dat dr. Bunche Hammarskjöld zal verzoeken de bezetting van Katanga uit te stellen. Premier Tsjombe heeft dr. Bunche er van overtuigd, dat het binnentrekken van de V.N.-troe- pen in Katanga zinloos is en zelfs chaos en paniek in dit deel van Kongo zal veroorzaken. Of de secretaris-generaal van de Verenigde Naties het bevel tot bezetting van Katanga zal intrekken is nog niet Na een langdurig gesprek met dr. Bunche, deelde een en thousiaste premier Tsjombe gisteravond mee, dat de be zetting van Katanga is uitgesteld. Premier Tsjombe ver wacht, dat secretaris-generaal Hammarskjöld de kwestie thans opnieuw aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Vandaag zou dr. Bunche een ontmoeting hebben met 150 stam hoofden ter bespreking van de kwestie Katanga's onafhankelijkheid Later op de dag zou hij met premier Tsjombe lunchen. Dc verhouding tussen België en Kongo is inmiddels weer slechter geworden. Gisteren heeft de Kongolese regering be sloten de Belgische ambassadeur in Kongo, baron Van den Bosch, uit te wjjzen. Hy moet het land voor maandag hebben verlaten. Ook besloot de regering van Kongo geen technische hulp meer van België aan te nemen. Elke Belgische technische hulp zal voortaan gebaseerd moeten zijn op persoonlijke basis. De provinciale regering van Kasad heeft de noodtoestand afgekondigd in verband met de barbaarse moord partijen, die plaats hebben. Vooral in Tsjikapa en Charlesstad heeft de felle stammenoorlog tussen de Loe- loea en Baloeba zich geconcentreerd. De regering heeft besloten zonder pardon tegen de moordenaars op te treden. Mexicaanse politie slaags met studenten Ongeveer vijfhonderd man politie, waaronder leden van de geheime dienst en bereden agenten, hebben gisteravond in de hoofdstad van Mexico meer dan tweeduizend betogende studenten met traangasbommen, gummistokken en sa bels uiteengejaagd. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn meer dan hon derd studenten gewond. De toestand van velen hunner is ernstig. Meer dan twee honderd studenten werden door de poli tie gearresteerd. De studenten hadden betoogd tegen een aantal hoogleraren, dat verscheidene weken geleden een wilde staking had gehouden. De laatste coupons TAPIJT en GORDIJNSTOF tegen HALVE TRIJZEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 QP DE RIJKSWEG Roermond— Sittard is gisteren de 22-jarige mevrouw B. van der Weiden uit Apel doorn om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Haar man werd ern stig gewond. Het slachtoffer was eer gisteren pas gehuwd. Het paar was op huwelijksreis in een kleine auto. Op de weg Utreoht'De Bilt is gis teravond ter hoogte van de Bunnikse- weg te De Bilt een ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen en een zwaar gewond werd. Een kleine personenauto met drie inzit tenden kamende uit de richting Runnik stak de voorrangsweg over en werd ge grepen door een uit de richting Zei®1 komende vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de 23-jarige C. A. D. uit Rotterdam. De auto draaide om zijn sc en de 76-jarige chauffeur R. K. Arkema uit Bilthoven en zijn medepassagier de 70-jarige J. de Jong en mevrouw Do JongStark, eveneens uit Bilthoven, wer den eruit geslingerd. De heer Airkem- kwam onder een wiel van de vracht-, auto terecht en was op slag dood. De heer De Jong overleed in het ziekenhui* Bij een ongeluk tussen een Britse en een Nederland-se wagen op de Duitse Autobahn tussen Hamburg en Bremen is een 14-jarig Engels medsje in de vlam men omgekomen. De vier Nederlander*, een echtpaar met twee kinderen, zijn met ernstige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis in Buchholz. De Nederlandse wagen werd bestuurd door de 40-jarige monteur J. van Oud- heusden uit Nieuw-Weerdinge. Verder zaten hierin zijn 38-jarige echtgenote en hun beide kinderen, Eppe-Hendrik (8) en Johan (6). Twee Duitse PTT-ambtena ren hebben met gevaar voor eigen leven de beide kinderen uit het brandende autowrak gehaald. De 12-jarige Vol'kert Brandsma uit bezetting der aanvullende werken daalde met rond 500 tot 4720, zodat de gehele geregistreerde arbeidsre serve van mannen steeg met rond 3000 tot 34.540. Deze stijging is te verklaren uit de inschrijving als werkzoekende bij de arbeidsbureaus van jongeren, die hun schooltijd hebben beëindigd. De werk loosheid van oudere mannen nam ge durende juli nog met enkele honderden af. Gecorrigeerd voo>r het normale sei zoen bleef het cijfer van de geregis treerde arbeidsreserve gelijk aan dat van de vorige maand, namelijk 47.000. Uit de nog steeds stijgende vraag naar mannelijke arbeidskrachten blijkt ech ter. dat de spanning op de arbeidsmarkt nog toeneemt. De werkloosheid Amerika eist vrijlating bemanning RB-47 De Verenigde Staten hebben in eer. nota aan Rusland de vrijlating geëist van de twee Amerikaanse bemanningsleden die het neerhalen van het verkenningsvlieg tuig RB-47 op 1 juli hebben overleefd. In de nota wordt de Russische weige ring voor een onpartijdig onderzoek naai het incident onbegrijpelijk genoemd in juli eveneens toe door inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten. De toeneming van het aantal jon.ge werklozen is ongeveer gelijk aan de totale stijging van het aantal werkloze vrouwen. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten is gedurende de afgelopen maand nog belangrijk gestegen. Deze stijging bedroeg ruim 7400, van wie 5800 jeugdigen. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten bleef nagenoeg gelijk. (Advertentie) GOED NIEUWS Voor a.s. televisiekijkers kan ieder jaar in de overgangstijd, als nieuwe typen toestellen op de markt verschijnen, bij zondere aanbiedingen gedaan worden. Het gaat de fabrieken erom, om de nog aanwezige voorraden tegen sterk ver laagde prijzen te ruimen. Deze voorraden zijn uiteraard beperkt en snel uitverkocht. Het is daarom zaak er spoedig bij te zijn. Van Grundig o.a. type 153 53 cm in naturel noten van 960 voor 745 353 m automatisch, naturel, van 1060 voor 818; 453 volautomatisch van 1198 voor 868; 553 staand model in teak van 1317 voor 898. Edly-Radio Service TELEFOON 33975 MORSSTRAAT 20 - LEIDEN Dalifsen is gisteren door een auto getrof fen en kort daarna overleden. Het onge luk gebeurde in de buurtschap Zwiep bij Lochem. De jongen kampeerde daar mat een ploeg jongens en rtieisjes. Volkert viel tegen een juist passeren de auto, bestuurd door een aannemer uit Eibengen, nadat het stuur van zijn fiets in dat van een andere fiets was gehaakt. Vanmorgen tegen zeven uur is de tienjarige Hennie van Zwdeten, die per fiets op weg was naar de kerk, te Mij drecht aangereden door een zware vrachtauto met aanhangwagen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis is overleden. Een kruidenier voor wiens winkel de aanrijding gebeurde, Mep naar buiten overleed ter plaats» tengevolge van de hevige schrik. Nederlanders hebben gelijk en Sukarno raag komen De Nederlanders hebben alle recht c gewenst oorlogsschepen naar westelijk Nieuw-Guinea te zenden, aldus heeft de Australische premier Menzies te Can berra verklaard. Het zou zeer vreemd zijn indien wij ons op het standpunt stelden dat de Nederlanders zich geen verdedigingspo sities zouden mogen veroorloven. De Nederlandse strijdkrachten daar vormen slechts een kleine fractie van de Indo nesische troepen. Ik ben volkomen over tuigd, dat de Nederlanders geen provoca ties in de zin hebben. Zij hebben gei enkele reden tot provocaties. De uitnodiging van. Sukarno tot ei bezoek aan Australië blijft open. De be richten dat Sukarno dit bezoek vooi afgelast zou hebben zijn onjuist da; geen regeling getroffen was. Er een uitnodiging gedaan en de volgende stap is nu aan Indonesië, aldus Menzie Djakarta vreest elk ogenblik aanval" een ??c De chef-staf van de Indonesische zee macht, schout bij nacht Eddy Martadi- natta heeft volgens Ass. Press Neder land „gewaarschuwd tegen de onwettige bezetting van westelijk Nieuw-Guinea". Hij maakt tezamen met de minister van buitenlandse zaken een reis langs de grenzen van Nederlands Nieuw-Guinea en verklaarde: „Aan elke schending van het Indonesische gebied zal het hoofd worden geboden met alle machtsmidde len, die ons ten dienste staan". Uit berichten van de zuidelijke Moluk- ken blijkt, dat de militairen alle voor zorgsmaatregelen hebben genomen om het hoofd te bieden aan „provocaties van de vijanden". Te Ambon worden alarmoefeningen be raamd en langs de grenzen van Neder lands Nieuw-Guinea staan alle moderne verdedigingsmiddelen gereed „om een aanval af te slaan, die te allen tijde ver wacht mag worden uit het gebied, dat thans door de koloniale Nederlandse troepen bezet is", aldus deze berichten. Akihito gast van Eisenhower De Amerikaanse regering heeft gister avond bekend gemaakt, dat kroonprins Akihito va-n Japan en zijn vrouw p-inses Mitsjiko van 22 septemher tot 5 oktober een staatsbezoek aan de Ver. Staten zul len brengen en de gasten zullen zijn van president en mevrouw Eisenhower. Het bezoek zal het hoogtepunt vormen an de viering in beide landen dat tus- ;n hen 100 jaar diplomatieke betrek kingen bestaan. (Advertentie) Koelkasten vanaf 225.-. bij de Eiectro-speciaalzaak AALMARKT 4 ALS ER NIET spoedig wat wordt gedaan aan dc sociale positie van de werkende Papoea, moet in de komende tijd worden gerekend op toenemend aantal arbeidscon flicten op Nieuw-Guinea. Het ont breken van elke vorm van overleg tussen werknemers, werkgevers en overheid in de particuliere sector, bevordert deze arbeidsonrust alleen veinig opgewekt beeld van de ar beidsverhoudingen op Nieuw-Guinea gaf gisteren op Schiphol de heer H. J. Moes, adviseur van het Christelijk Werk- nemersverbond „Persekding" aldaar, die voor een verlof in Nederland arriveerde •yf jaar vakbewegingsarbeid in gebiedsdeel in opdracht het Chr. Nationaal Vakverbond. De heer Moes vertelde dat de zich eer en meer ontwikkelende stads-Pa- poea het ontbreken van elke rechtspi eds meer als een discriminatie en, daar voor de andere bevol kingsgroepen wel sociale voorzieningen getroffen. Maar de in Europese be drijven werkende Papoea kan nog steeds geen arbeidscontract aangaan en heeft op terug te vallen, bijvoorbeeld bij ontslag of arbeidsgeschil. De Moes bleek voorts ook van mening dat de kuststreek werkende Papoea het algemeen te slecht betaald wordt. Zijn loon is sociaal ontoereikend bij voortdurende stijging van de kpsten levensonderhoud. tele vliegtuig X-15, dat wordt voorbereid op een vlucht naar de rand van de stratosfeer, heeft giste- snelheid bereikt van 3.440 km/u., de grootste snelheid die ooit door een bemand toestel is behaald. De bemande raket werd gevlogen door Joc Walker, een testpiloot in dienst van het Amerikaanse bureau voor de ruim- lart. Het vorige record werd met km/u op 17 sept. 1956 gevestigd in X-2 toestel door kapt.-vlieger Milburn G. Apt, die echter enkele minuten later het leven kwam toen liij dc macht over het toestel verloor en verongelukte. Het record van conventionele straal vliegtuigen bedraagt 2.440 km/u. Het werd op 15 december 1959 gevestigd in een Convair F-106 Delta toestel. De X-15 werd met een moedervlieg tuig van het typeB-52 tot op een hoogte van 13.500 meter gebracht boven het Silver Lake. Eenmaal los, stuwde piloot Walker zijn X-15 tot een hoogte van 23.500 meter, waarbij hij het nieuwe snel heidsrecord vestigde. Ten slotte maakte het toestel met gekortwiekte vleugels een lange glijvlucht naar de in de woes tijn gelegen vliegbasis waar het tien mi nuten later landde. Piloot Walker (39) is een beschei den, lachende vlieger van 1,80 m, wiens blonde haar al aan het grijzen is. Hij heeft reeds tweemaal tevoren een vlucht gemaakt met de X-15 sinds de fabriek North American Aviation het toestel heeft overgedra gen aan het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart. Snelste man Een uur na zijn recordvlucht onder hield de snelste man ter wereld zich met verslaggevers. „Je zit daar boven en kijkt naar je snelheidsmeter uit." ;egt: vooruit, Walker verklaarde dat hij geen hogere snelheid had kunnen bereiken, tenzij hij meer brandstof liad gehad. Hij bereikte de topsnelheid precies op het ogenblik dat hij alle vaste brandstof had ver bruikt, vier minuten en 15 seconden na dc ontbranding. Hij had het geen bepaalde, lichame lijke sensatie gevonden. „Er is niet veel verschil tussen deze snelheid en 1600 Maar één grens Daarna deed Walker deze voor spelling: „Er bestaat geen andere grens voor de vliegsnélheid van de mens dan de grens van zijn kennis. Wij zullen de snelheid die nodig is om aan de zwaartekracht van de aarde te ontkomen (ca. 40.000 km/u.) nog in mijn leven bereiken." Naar de mening van de heer Mi wordt deze situatie, die hoe langer hoe meer moeilijkheden wekt, onvoldoende gezien door de overheid in Den Haag. Zijns inziens gaat het niet aan inheemse werknemers, die reeds tien tot vijftien jaar bij Europese bedrijven werkzaam zijn, elke rechtsgrond te onthoud' de werkende Papoea steeds meer gaten krijgt, dat hij alleen door druk iets kan bereiken en dat sociale regelin gen afgedwongen moeten worden zal het zaak zijn spoedig in elk geval minimale regelingen te treffen, wil er in de ko mende tijd niet een aantal arbeidscon flicten ontstaan. Het afgelopen jaar is er al in verschillende bedrijven gestaakt om bepaalde wensen en verlangens er door te krijgen. Overleg gewenst Mede met het oog op de toekomstige zelfstandigheid van Nieuw-Guinea, acht te de heer Moes een goede regeling van overleg tussen werknemers en werkge vers in samenwerking met het gouverne ment dringend gewenst. Op het ogenblik bestaat er wel een Commissie Arbeids aangelegenheden, maar dit is in de prak tijk r De ngesteld uit deskundigen (en niet uit representanten van vakbeweging, werkgevers en overheid), bestaat wel op papier, maar werkt niet of nauwelijks. Het is de wens van het Chr. Werkne- mersverbond deze commissie om te zet ten in een goed werkend overlegorgaan waarin werkgevers, werknemers en over heid naar wenselijke maatregelen op so ciaal gebied kunnen zoeken. Doch helaas schijnt het gouvernement van het van een dergelijk overlegorgaan overtuigd en is er ook van de zijde der (niet-georganiseerde) werkgevers nig medewerking. Gezien de ontwikke ling van Nieuw-Guinea en zijn bevolking dat zich ook voor politiek gaat interes seren (er is al een politieke beweging i: oprichting), acht het verbond dit te be treuren. Betreurd wordt ook, zo zei d heer Moes, dat het overlegorgaan voor ambtenarenzaken, dat wel bestaat, zo weinig serieus wordt genomen. Hoewel deze commissie voor georganiseerd over leg adviezen uitbrengt aan het gouver nement, worden deze vaak in de wind geslagen en neemt Den Haag de beslis singen. Meer bevoegdheden voor het gou vernement in Hollandia op dit punt acht te de heer Moes wenselijk. Groeiende beweging De christelijke vakbeweging op Nieuw- Guinea is een levende en niet meer weg tc denken zaak, zo verklaarde dc heer Moes. Het Christelijk VVerknemersver- bond (3000 leden) is dc grootste organi satie ter plaatse met afdelingen over het gehele eiland. Het verhoud is in 1952 gesticht. Bij de oprichting werd de or ganisatie ingedeeld in een Maleis spre kende en een Nederlands sprekende sec tie. Sinds november van het vorig jaar zijn deze secties echter opgeheven, zodat rel hoofdbestuur als afdelingsbe sturen gemengd zijn samengesteld uit Pa poea's, Nederlanders en vertegenwoordi gers van andere voorkomende bevol kingsgroepen. Onder de drieduizend leden bevinden zich elfhonderd Nederlanders. De heer Moes en zijn echtgenote wer den gisteren op Schiphol verwelkomd door de C.N.V.-bestuurder C. J. van Mas- trigt (voorzitter) en K. de Boer (tweede welke laatste ook een aantal jaren op Nieuw-Guinea heeft gewerkt. Bij het Deense koninklijk be zoek aan Groenland hebben de leden van het ontvangstcomité in het plaatsje Thule Base de zaak eens goed willen regelen. Zij schreven met krijt de narnen van de koninklijke familie op de grond, zodat een ieder, als aan een diner, zijn plaats ge makkelijk kon vinden. Voor ko ning Vrederik volstond men met een K, hetgeen wellicht rechts boven aan de foto nog te zien is. Links ziet men de plaats van prinses Margrethe en rechts die van koningin Ingrid, die maar over de foutieve spelling van haar naar (Ingred) is heenge- Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot zaterdagavond: s. Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorko- *4/ mende buien. Zwakke tot jjfj) um matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als 'Ut vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur), ZON EN MAAN Zaterdag 6 augustus: Zon op 5.09, on- der 20.22; Maan op 19.45, onder 4.17; 7 aug. volle maan. Strandvenvachting Ook morgen rustig cu droog strand weer met flinke perioden van zonne schijn. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Temperatuur in de raiddag 20 a 21 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: toestand blijft rustig met zwakke wind met later kans op enige wolkenvelden en eenzelfde tempc- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Amerikaanse geleerden hebben een radiotélefonisch gesprek gevoerd tussen New Jersey en Californië via de maan, om aan te tonen hoe ruimte satellieten gebruikt kunnen worden voor gemakkelijk telefoneren. Het is niet de eerste maal dat zij dit doen, maar de demonstratie van woensdagavond verleent steun aan de recente plannen ingediend door de Bell Telephone System voor het in de ruimte brengen van 50 satellieten die om de aarde wentelen om snelle verbindingen tot stand te kunnen brengen. In 1946 slaagden de geleerden er voor het eerst in een radar-echo te laten terugkomen van de maan, in 1954 werd voor het eerst de menselijke stem door de maan teruggekaatst. Verleden jaar werd een boodschap, in een richting, door de geleerden van het Technologisch Instituut van Massachu setts via de maan gezonden naar de Britse radiotelescoop in Jodrell Bankt en nu werd er in beide richtingen gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1