vlido Beroep op werkgevers beperk wervingsactie OU Verbouw van bananen in Suriname Was Columbus de eerste? Karei Doorman vaart om Zuid-Amerika naar huis Subandrio vertrokken naar Oost-Indonesië mm fototip nr. Benson minder bezorgd over Europese landbouw 5 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT tal opmerkingen Naar schatting 30 procent van wat er jaarlijks uit de politie wegvloeit gaat over naar een burgerbetrekking. Er is dan ook een tekort bij de politie, bij de rijkspoli tie een van ongeveer 10 procent, bij de ge meentepolitie van ongeveer 5 procent. Dat wil zeggen: van de officieel vastgestelde sterkte. En deze is, naar algemeen toege geven wordt, onvoldoende. Het werkelijk te kort is dus nog groter. De preventieve taak van de politie komt op die manier in het nauw. Maar ook de repressieve taak wordt niet ten volle v" vuld. Wanneer de Amsterdamse kinderrech ter in 1959 35 pet. minder gevallen vjor heeft gekregen dan twee jaar geleden, dan is dat niet te danken aan een daling van de jeugdcriminaliteit, maar te wijten aan het tekort bij de politie, die niet alle ge vallen kan verbaliseren. Voor de politiemannen zelf maakt het te kort hun werk ook weer moeilijker. Was vroeger de dubbele post regel, ja geboden was, staat nu de politieman er vaak alleen voor. Het is dan wellicht begrijpelijk, zij het niet toelaatbaar, dat hij soms, in de daardoor ontstane spanning, zichzelf ver geet. Ook de gemeenschap is verantwoor delijk voor de geest bij de politie. Wat kaa de gemeenschap doen? )ien be tere salarisregeling? De politie dringt daar al ruim vier jaar op aan. Een ministeriële commissie, in november 1957 ingesteld, heeft in mei van dit jaar een rapport hier over klagr gekregen, dat thans voor de mi nisterraad ligt. De ambtelijke molens ma len langzaam. En ook de regeringsbeslis sing zal niet gemakkelijk zijn, gezien de weerslag die een enigszins behoorlijk sa larisverhoging voor de politiemannen op de rest van het ambtelijk apparaat zou kun nen hebben. Toch zou het verkeerd zijn de politie al te zeer over één kam te scheren met de civiele dienaren des rijks. Of met de mili taire. Haar taak is wezenlijk verschillend. Dit moge ook de politie zelf bedenken, wanneer zij zich teveel blind staart op een promotiesysteem zoals dat voor de strijd krachten geldt. De ruggegraat van de po litie is en blijft de gewone agent op straat. De salariëring zou dan in feite ook meer afhankelijk gemaakt moeten worden van het aantal dienstjaren dan van het aantal strepen op 's mans mouw. Het wegennet in W est-Duitsland Voor 1970 moet het wegennet van de Duitse bondsrepubliek in hoofdzaak a de behoeften van het verkeer zijn ai gepast, zo heeft de minister van v keer, Seebohm gisteren na afloop v een inspectiereis langs de autowegen Bonn verklaard. De uitvoering van plannen hing alleen van de financiering af. Ter verhoging van de verkeersveilig heid pleitte de minister voor de aan leg van een afscherming tussen de rech ter en de linkerbanen van de grote we gen teneinde te voorkomen dat auto's op de baan van het tegemoetkomende verkeer geraken. Aan de staten was hiervoor een bedrag van in totaal 21 miljoen markt ter beschikking gesteld, waardoor men 500 km weg had kunnen beveiligen. Dit geld was echter intus sen voor andere doeleinden gebruikt. Nu heeft het ministerie weer acht mil- jpen mark beschikbaar gesteld. Als belangrijkste plannen noemde See bohm de voltooiing van de grote noord- zuidverbinding van Bazel via Frankfort, Hannover en Hamburg naar Lübeck voor het eirde van 1961 en de zg. Han zeweg van „ken over Keulen naar Bre men, die voor 1965 gereed moet zijn. TARIE Nederlandse werkgeverscen- trales hebben hun ongerustheid uitgesproken over de wervingsacties, die tal van ondernemingen in den lande voeren om personeel aan te trekken. De bezwaren richten zich vooral tegen het feit, dat ze worden gevoerd in streken, waar de daar ge vestigde bedrijven reeds een tekort aan personeel hebben. In bepaalde advertentie-campagnes wordt naar het inzicht van de centrales voorts Anders verloop van personeel Advertentie doodt direct elk insekt! teveel nadruk gelegd op de sociale voordelen, die het werken bij een bepaalde onderneming biedt. een gezamenlijke circulaire aan de leden van de aangesloten werkgevers verenigingen doen de centrales (het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond. het Katholiek Verbond van Werkgeversvak verenigingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in derland) een klemmend beroep op de ondernemers om in het gezamenlijk be lang van het bedrijfsleven matiging t£ betrachten bij wervingsacties. De ac ties schijnen hoe langer hoe meer ge voerd te worden door middel van huis- aan-huis verspreiding van folders, per soonlijk (onder andere tot scholieren) gerichte brieven en zittingsdagen, vaak niet in samenwerking met de geweste lijke arbeidsbureaus. ,,Men dient te bedenken dat een wer vingsactie in een gebied waar geen ar beidsreserve beschikbaar is, in feite het effect heeft dat het personeel aan an dere daar gevestigde ondernemingen wordt onttrokken", aldus de circulaire Niet méér „Meer personeel komt hierdoor niet beschikbaar, terwijl de onrust onder de werknemers toeneemt. De onderne mingen die hierdoor personeel verlie zen, zullen uiteraard op hun beurt met een wervingsactie moeten beginnen. Dit leidt tot een onnodige toeneming van het personeelsverloop en tot de neiging om de geldepde lonen en overige ar beidsvoorwaarden te overschrijden", zo zeggen de werkgeverscentrales. al economisch noodzakelijk is, wordt hierdoor ernstig bemoeilijkt of zonder meer onmogelijk gemaakt." Het trekken van personeel door teveel de nadruk op de sociale voordelen (vrije zaterdagen, betaalde koffiepauzes, lange vakanties en dergelijke) te leggen, wordt afgekeurd. Gezegd wordt, dal hierdoor bij de abituriënten van de scho len bovendien een misleidende indruk gewekt wordt omtrent de verhoudingen in het bedrijfsleven. In de circulaire wordt ten slotte in het bijzonder aanbevolen om zich tevo ren te vergewissen omtrent de situatie op de arbeidsmarkt in het gebied, waar men actie wil voeren, om geen oncol legiale methoden bij het werven van personeel toe te passen, om alle wer vingsactiviteiten te doen geschieden op basis van objectieve voorlichting en om vermeldingen over werktijdverkorting geheel achterwege te laten. Advertentie De overstromingen, die het midden en Oosten van het eiland Formosa hebben getroffen, hebben aan 55 per- sfonen het leven gekost, terwijl er 47 worden vermist. Er zijn 2.900 huizen ingestort of beschadigd. Vestiging van Nederlandse maatsch appijen Binnenkort zal in Suriname een on derneming worden gevestigd, die zich bezig zal houden me de teelt, de afzet en het transport van bananen naar het buitenland en die op zal treden als „kernonderneming", waar aan de kleine landbouw-bedrijven in Suriname zich kunnen optrekken. Dit werd gisteren op Schiphol medege deeld door de Surinaamse minister van landbouw, veeteelt en visserij, dr. Rambarana Mishre /voordat hij van de Amsterdamse luchthaven per DC-8 naar New York vertrok. ,,De definitieve vestiging is het voor naamste resultaat van mijn besprekin- TOCH IS HET ZO! 360) Wanneer we weten, dat het In de oudheid by mannen van weten schap reeds algemeen bekend was, dat de aarde een bolvorm had en dat sommige klassieke schrijvers de me ning hebben verkondigd, dat tussen West-Europa en Oost-Azië nog een groot kontinent zou kunnen liggen, is het begrüpeiyk dat sommige onder zoekers in onze tyd het vermoeden hebben geuit, dat koene zeevaarders, uit de oudheid reeds tochten naar het vasteland van Amerika hebben onder nomen. Zou dit waar zijn, dan zou de reis van Columbus niet alleen zy'n voorafgegaan door die van de Noor mannen omstreeks het jaar 1000, maar nog véél en véél vroeger, óók door die van andere zeevarende volken. Op de Azoren, die een flink eind ten westen van Madeira liggen, zyn Kar- thaagse munten ge vonden, zodat deze eilandengroep in de oudheid in ieder ge val bezoek van Fe- nicische zeelieden heeft ontvangen. Wanneer nu schepen uit de oudheid helemaal tot de Azoren zyn gevaren, is er dan bezwaar tegen, aan te ne men dat dergelyke schepen bij storm weer nog verder naar het westen zyn afgedreven en zelfs in Ameri kaanse wateren zijn terecht gekomen? Het is bekend dat vissersschuiten van de Canarische eilanden in de 18de eeuw herhaaldelijk naar Zuid-Amerl- ka zyn afgedreven, dus er zyn wer- kelijk geen steekhoudende argumen ten tegen de veronderstelling, dat dit in de oudheid ook wel eens zal zyn voorgekomen. Inderdaad, iets dergelyks zou zich in de oudheid best hebben kunnen voordoen. Maar daarmee is dan nog geenszins verklaard hoe klassieke schrijvers (intuïtief) het bestaan van het Amerikaanse vaste land hebben kunnen voorspellen. Om deze vöèr- wetenschap te kunnen verklaren had den die enkele, door stormen naar Amerikaanse kusten gejaagde schepen, ook weer behouden in Europese wate ren moeten terugkeren, zodat de op varenden verslag van hun bevindin gen hadden kunnen doen. En juist dit laatste is hoogst onwaarschijnlijk. Retou-reizen over dergelijke reus achtigs afstanden mogen we van de door storm gedesorganiseerde sche pen uit de oudheid zeker niet ver onderstellen. Althans, zolang hiervoor geen enkel bewijs wordt aangevoerd. En deze bewyzen ontbreken volko men. We veronderstellen zelfs, dat indien ooit een schip uit de oudheid behouden uit Amerikaanse wateren zou zyn teruggekeerd en de opva renden verslag hadden kunnen uit brengen over het bestaan van een groot kontinent aan de overkant dit in de oudheid minstens een even grote sensatie zou zyn geweest als de ontdekkingsreis van Pytheas, die des- tyds Thule ontdekte. Het volledige stilzwygen van alle klassieke schryvers dergelyke tocht, is integendeel een sterke aanwij zing voor de stel ling, dat zo'n sensa tionele tocht uit Amerikaanse wate ren nooit heeft plaats gehad. Bovendien en dit is wel het sterkste argument wanneer klas sieke schryvers van teruggekeerde zeelui hadden gehoord, dat aan de overzyde van de Atlantische Oceaan uitgestrekte landmassa's lagen, zou hun oordeel heel anders hebben ge luid. Dan zou Seneca niet hebben gezegd, dat nieuwe werelden ontdekt zouden worden, maar dat zy ontdekt waren, eventueel met vermelding van de bron waaruit hy zyn kennis had geput. En Strabo zou niet hebben verkondigd, dat ten westen van Europa geweldige landmassa's köndcfi liggen, maar dat ze er werkelijk Kort en goed, de reis naar Amerika heen en terug heeft in de oudheid niet plaats gevonden. We weten even min met zekerheid, of er ooit sche pen uit de oudheid in Amerika zyn terecht gekomen. Anders gezegd: we weten niet of Amerika in de oudheid reeds by toeval is ontdekt. Het omgekeerde is echter wèl waar- schyniyk, n.l. dat in de oudheid Europa door Amerikanen is ontdekt. Daarover een volgende keer. gen in Nederland", zo verklaarde de be windsman. „Begonnen zal worden met een 200 a 300 hectare, waarop de ver bouw van bananen ter hand zal worden genomen. Echter hopen we na verloop van ongeveer een jaar over te kunnen gaan tot een geleidelijke uitbreiding van dit project, tot 1500 a 2000 hectare. Uiteraard hangt deze uitbreiding voor een groot gedeelte af van de eerste re sultaten. De Nederlandse maatschappijen, die bedragen in deze onderneming zullen in vesteren zijn o.a. de Nederlandse Han del Maatschappij en de Rotterdamse Ba nanen-Firma van Hoboken. Daarnaast hebben nog verschillende andere be drijven belangstelling voor dit project getoond." Minister Rambaran Mishre verklaar de, dat de mogelijkheden voor de uit voer van bananen op het ogenblik zeer groot zijn, o.a. door het uitvallen van de export van Kongo en omdat Frans Guinee, dat vroeger veel bananen aan West-Europa leverde, thans de uitvoer nagenoeg geheel op de Sowjetunie heeft gericht. Voorlopig zullen de bananen bij na uitsluitend naar Nederland worden uitgevoerd, maar het ligt in de bedoe ling het afzetgebied over geheel West- Europa uit te breiden. Ook over het contact met zijn Neder landse ambtgenoot, mr. V. G. M. Ma- rijnen, was de Surinaamse minister ïr tevreden. ..De uitwisseling van Surinaamse en Nederlandse deskundigen, die pas afge studeerd zijn, zal uitgebreid worden, ding te genieten by Nederlandse bedrij ven. Ook omgekeerd is het van groot belang, dat Nederlandse deskundigen naar Suriname komen, om daar erva ring op te doen in een tropisch gebied", aldus ce minister. Ten slotte had de minister in Neder land besprekingen gevoerd over de ves tiging van een aantal agrarische indus trieën in Suriname. „Deze besprekingen, o.a. over de komst van een sappen- fabriek en een meel-fabriek ter verwer king van bananen-meel en over de ves tiging "an een vertegenwoordiging van de Nederlandse industrie in Suriname, zijn reeds in een vergevorderd sta dium zo zei de minister. Hij legde er de nadruk op, dat vele projecten, die op het punt staan uitge voerd te worden, tot stand gekomen zijn dankzij de belangeloze medewerking de heer W. Bruynzeel, destijds lei- van de Nederlandse economische missie, die een bezoek aan Suriname heeft gebracht. „De heer Bruynzeel is van vele pro jecten de stuwende kracht", zo betoog de hij, „waardoor hij in Suriname de i heeft gekregen van onbezoldigd issadeur voor het land". Elf personen zijn om het leven gekomen, toen hun huizen tijdens een aardbeving instortten. Dit ge beurde op 29 juli in het dorp Vil- lorio de Llillagua, Ecuador. De enige zeeploze toiletzeep in Nederland DU-NY haalt niet klachten. Maar hun f als sneeuw voor de DU-NY gebruiken. I gebruik van DU-NY. Overmatige transpiratie verdv meer verstopt door kalkzeet ten. DU-NY werkt ook ala de rant. Uw huid blijft langer BEVAT GEEN VETZUREN DUS ALCALIVRIJ - Hitte in Oslo Oslo was gisteren een van de warm ste steden ter wereld: het kwik steeg tot boven 75 graden Fahren- heit. Eergisteren was de tempera- j tuur zelfs 80 graden. De hemel was betrokken en de lucht was vochtig, zodat de hitte bijzonder drukkend De zomer in Oslo was tot voor kort regenachtig en koud, terwijl meer naar het noorden al maanden lang grote hitte heerst. Sinds het begin van de lente stijgt het kwik daar bijna dagelijks tot 90 graden. In Aalta, een paar honderd km bo ven de poolcirkel, is een man ge storven van de hitte en in Kirke- nes. dat eveneens hoog in het noor den ligt, is een aantal vakantie gangers vertrokken omdat de hitte hun teveel werd. Israëliërs zorgden voor arrestatie van Ludwig Zind Vier Israëlische matrozen hebben er voor gezorgd, dat Ludwig Zind, de 53- jarige Westduitse leraar die in zijn land wegens een anti-semitische uitla ting tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in Napels kon worden ge arresteerd. De zeelui, opvarenden van het Isra ëlische vrachtschip Theodor Herzl, wan delden in het havengebied van Napels, toen een van hen in een voorbijganger Zind meende te herkennen. Het viertal volgde de man en waar schuwde de politie. De verdachte werd aangehouden, toen hij aan boord van een schip naar Libië wilde gaan. Uit zijn papieren bleek dat men inderdaad met de uitgeweken leraar te doen had. De Westduitse' autoriteiten hebben al stappen gedaan om Zind uitgeleverd te krijgen. Autonomie voor Britse Antillen Het Britse ministerie van koloniën heeft gisteren bekendgemaakt, dat koningin Elisabeth een besluit heeft ondertekend waarbij binnenlandse autonomie wordt verleend aan de Britse federatie der Antillen. Het besluit treedt in werking op 16 augustus a.s., door afkondiging door de gouverneur-generaal. België heeft gisteren de valschermspringers, die uit de Kongo waren teruggekeerd, met enthousiasme en bloemen begroet. Ook koning Boudewijn was bij de aankomst aanwezig. Hij toonde in het bijzonder belangstelling voor een groepje licht gewonde militairen. Grote belangstelling in Hollandia Het verblijf van het Nederlandse smaldeel V in de wateren van Ned. Nieuw-Guinea zal hoogstwaarschijn lijk worden onderbroken door een „goodwillreis" naar een land in de omgeving. Het is echter nog niet bekend, welk land dit zal zijn. Dit heeft commandeur Forwerda mede gedeeld in een vraaggesprek voor de radio en met de pers te Hollandia. Hij zei ook, dat de terugreis naar Nederland, half oktober, zal gaan via een ongebruikelijke route: om de zuidpunt van Zuid-Amerika, door Straat Magelhaen. Over de reis naar Nieuw-Guinea zei de commandant van het smal deel, dat de opvarenden talloze len van tenue hebben moeten Norstad vraagt om ontslag Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek" hebben generaal Lauris Norstad, Navo-bevelhebber in Europa, en generaal Nathan F. Twining voor zitter van de Amerikaanse Commissie van Staf-chefs, om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Het blad ver wacht dat president Eisenhower in het najaar generaal Thomas D. White tot opvolger van generaal Norstad erbreking van betrekkingen met Nederland? SUBANDRIO, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, is vandaag voor een in spectiereis naar die gebieden van Indonesië vertrokken, die gren zen aan Nederlands Nieuw-Gui nea. In Djakarta weigert men bijzonderheden over het bezoek van de minister mee te delen Alleen werd verklaard, dat het doel van de reis is om van dicht bij de laatste ontwikkelingen in Oost-Indonesië gade te slaan. Men verwacht in Djakarta, dat pre sident Soekarno in zijn rede op On afhankelijkheidsdag (17 augustus) over Nieuw Guinea zal spreken en dat hij volledige verbreking van de betrek' ^gen met Nederland zal aan kondigen. Verder is het niet onmo gelijk, dat Indonesië de kwestie op nieuw aan de Verenigde Naties voor legt. In Djakarta, zo bericht A.P. verder wordt een militair optreden niet over wogen, maar men acht het ook niet geheel uitgesloten. De Nederlandse vertegenwoordiger in Djakarta, W. A. Frowein, heeft inmid dels een bezoek gebracht aan het mi nisterie van buitenlandse zaken. Hij heeft daar de kwestie Nieuw-Guinea be sproken met Sudjarwo Tjongdronegoro, de directeur voor Europese zaken. De Nederlandse vertegenwoordiger zou op de hoogte zijn gesteld van de reactie van de Indonesische regering op de aankomst van de Karei Doorman in Hollandia. selen door de vele klimaatzones waarin men voer. Aan boord van de schepen heeft steeds een goede stemming ge heerst. Het smaldeel zal veel oefe ningen houden in de wateren van Nieuw-Guinea, doch op zee en ver buiten het oog van het publiek. Het bezoek van het smaldeel is tot dusver in de beste harmonie verlo pen. Te Hollandia trekt de „Karei Door man" elke middag vele honderden bezoekers, meest papoea's, die voor alles de grootste belangstelling tonen. Morgen zullen op de beide torpedo- boten 350 gasten worden ontvangen, onder wie 60 Papoea-hoofden uit Hol landia en omgeving. Het publiek krijgt een vrije vaartocht en er wor den vliegdemonstraties gegeven. In een prachtige wedstrijd heeft een versterkt gemengd elftal uit Hollan- Houdt Uw adem in en Uw toestel stil! Druk dén rustig al en Uw foto Is scherp. Nóg een goede tip: Gebruik dia in een voetbalwedstrijd met 4 te gen 3 gewonnen van een elftal van het smaldeel. De ruststand was 42. Lager prijsniveau van granen is wenselijk De Amerikaanse ministe, van landbouw, Benson, is na zijn bespre kingen ifi Brussel over de Europese landbouwpolitiek nog wel bezorgd, maar in mindere mate. Benson, die in Brussel o.a. heeft gesproken met dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, en de Bel gische minister van landbouw, ver klaarde voor zijn vertrek naar Bonn dat hij onder de leden van de EEG- Commissie een krachtig begrip had opgemerkt voor vrijere handel en minder overheidsingrijpen. Hij had nu een vollediger beeld van de Euro pese landbouwplannen gekregen en hem was gebleken dat het streven gaat in de richting die ook de Ver. Staten wensen, nl. die van minder ingrijpen in de wereldhandel. Een onrealistisch hoog prijsniveau voor landbouwprodukten zou een ver mindering van de handel tot gevolg hebben, zo verklaarde dr Amerikaanse minister. De EEG-Commissie beseft dat. Vol gens minister Benson zou men zo dicht mogelijk bij het peil van de wereld marktprijs moeten komen. Zijn bezorgdheid over de EEG-plan- nen voor steunprijzen was weggenomen, aangezien hem duidelijk is gemaakt dat de Gemeenschap denkt aan „aanpas- singsprijzen" gedurende een beperkte periode en volgens een aflopende schaal om boeren in bepaalde gebieden de ge legenheid te geven de ondoelmatige pro- duktie los te laten en hun inkomsten te verbeteren. Dr. Mansholt, die een groot aandeel het ontwerpen van de landbouwplan son dat de Gemeenschap graan zal moeten invoeren en dierlijke produkten hoopt uit te voeren. De commissie wenst een liberale han delspolitiek. De overschakeling in sommige EEG- landen van staatshandel naar vrije han del zal een belangrijke stap vooruit De invoerpolitiek van de Gemeen schap zal dan vrijer worden dan zij op het ogenblik in de meeste EEG- landen is. Doch voor zo'n politiek is een ver mindering van het hoge prijsniveau voor granen in sommige EEG-lan- den nodig. D^ commissie heeft reeds voorstellen hiertoe gedaan. De beslissing is nu aan de ministerraad van de gemeenschap, aldus dr. Mans holt. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. hangt in de gang -4- bekende afkorting: 2. opgewekte geest of stemming waarborg; 3. aanwij zend voornaamw. berg bijwoord: 4. radio-omroep (afk.) meisjesnaam emeritus (afk.); 5. oude rekening (afk.) voegwoord (Fr.) alles wat men drinkt; 6. achting zedig; 7 al leenzang soort sleutel; 8. stap plaats in Zeeland; 9. algemeen kies recht (afk.) wig vlug. Verticaal: 1. dam langs een water bezinksel scheikundig element (afk.): 2, bijrivier van de Tiber muzieknoot zwaardvis; 3. jongens naam rivier in Nederland; 4. leed manier van klederdracht; 5. stad in Spanje laag schoven op de dors vloer; 6. gem. in N.H.; 7. heeft een haan welaan dorp in Z.-Limb.; 8. niet van hetzelfde gevoelen gem. in Geld.; 9 levenslucht karaat (afk.) opstootje. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. deficit; 2. ellende; 3. laurier; 4. Indiana; 5. emblema; 6. rechter. DS l LIER - TER AAR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5