IJmuiden ontevreden Katwijkse reders over Raad van mogelijk Ter Aar wil zo over allerlei zaken goed worden ingelicht Op 20 aug. in Alp lien: de tweede taptoe Instructie-avond Vakantiespel Amazone-springconcours een Ned. aangelegenheid Lex Jongsma nestelde zich aan de kop Grote vreugde in het Alphense zwemkamp; A.Z.C. 1 bleef derde-klasser NIEUWE LEID9CHE COURANT DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 Alleen om te knikken Attentie De ra»d der gemeente jer ^ar kwam in openbare vergadering bijeen. Het bleek opnienw dat veracbeidene leden graag preciea willen weten waarover zij een besluit moeten nemen. Bij het ontwikke len van deze gedachte ontstond een in tereseante discussie tussen de raad en het college van B. en W. Dit debat vond zijn oorzaak in de aankoop van grond in bet uitbreidingsplan voor Langeraar van de heer P. C. van Rijn voor een bedrag van f 23.410, Hierbij was een rapport van de taxateur der gemeente waarbij een scha devergoeding voor inkomstenverlies ad f 9.138.33 uit te keren door de koper aan de heer P. J. van Ri£i, bij wie de gron den ln exploitatie xijn. Naar bet oordeel van de heer Koning was dit vergoedingsbedrag erg hoog. en deze wilde weten hoe de taxateur het be drag per ha had opgebouwd om tot deze som te komen. Dat de prijs voor de grond hoger is dan voorheem, kon de heer Ko ning begrijpen. De burgemeester gjaf hierop ten ant woord, dat B. en W. dit taxatierapport volledig aannemen, omdat ze de opsteller daarvan het vertrouwen schenken. Dat de prijs van de grond hoger is dan voorheen, is gelegen in het feit, dat deze grond aan de Langeraarseweg ligt en een hogere waarde heeft. De intensiteit, waarmee de grond wordt benut, speelt bij de inkomensvergoeding een rol, want hoe hoger de opbrengst van de grond is des te gxoter is het verlies aan inkomen. De heer P. Uyttewaal vond deze stelling onjuist, omdat iemand, die ongelukkig is in de uitoefening dus een lagere vergoe ding zou krijgen. De heer Van Harten kwam tot dinaal punt met de opmerking dat de raad het recht heeft dit inzicht te gen. ook tegenover de taxateur, di dienst der gemeente is. „Wanneer wij alles moeten aannemen wat wordt gelegd, zonder dat er gellegenheid is de totstandkoming der voorgestelde cij fers te vragen, dan lijkt het er op, of we alleen maar hier komen om te knikken Het gaat er niet om. dlat wij de taxateur geen vertrouwen schenken, maar wij wil len weten waaraan we onze stem geven", verklaarde deze spreker. De voorzitter kon hier moeilijk inko men. De gemeente vraagt haar taxateur een rapport op te stellen en aan dit rap port geven B. en W. het vertrou' Voor het opstellen der schadevergoeding zijn normen en Ged. Staten wensen bij de uitkering van een schadevergoeding door de gemeente zulk een Tapport. Bovendien is het een vraag of de taxateur bereid is dergelijke inlichtingen te geven, Wethouder Volgertng waarschuwde de raad voor verwerping van dit voorstel omdat dit een gevaar voor de goede voortgang der volkshuisvesting ln zich draagt. Bovendien beslaat de kans dst bij niet-aanvaarding van dit rapport, dat is opgesteld in overleg nset de huidige eige- naar, dese een nog hogere schadevergoe ding vraagt of niet beeeld Is tot verkoop. Dan zal de gemeente door onteigening de grond in haar besit nuaeten krijgen en zal beslist niet goedlooper zijn dan De heren Koning. Van Harten en Uytte waal bleven bij hun standpunt dat de raad het recht heeft hierover nader te worden ingelicht. Na deze discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stem van de heer Koning tegen. Subsidie De gemeentebegroting voor I960, ten aanzien waarvan Ged. Staten aanvanke lijk aanmerking hadden gemaakt op de inkomsten der gemeende en waarvoor de raad in zijn vorige vengadering de straat belasting en de reinigingsrechten ver hoogde. is nu goedgekeurd terugontvan gen. Het bestuur van de Bloklandse. en Kor- teraarse polder had B, en W. een brief geschreven, waarin heit alsnog uitbetaling vraagt van de subsidie voor de verbete ringen van de Hoekse Aarkade. De raad had destijds hiervoor f 1952 toegezegd, maar had later de uitbetaling uitgesteld omdat niet aan de daarbij gestelde eisen was voldaan. Een van de eisen was dat het wegdek 1.50 m breed zou zijn. Nu het talud aan de eisen voldeed, bleek het wegdek maar 1.25 m breed te zijn. B. en W. stelden nu voor: 5/6 van het toege zegde bedrag uit te keren. De heren Heemskerk. Van Harten en Van Vliet gingen daarmede niet zomaar akkoord. Het wegdek is tussen de eerste en tweede werkzaamheden beschadigd, zodat het nu overal ook geen 1.25 m breed is en gevaar oplevert voor het passeren op dit smalle pad. De heer Heemskerk stelde voor. aan de uitbetaling de voor waarde te verbinden, dat deze schade eerst wordt hersteld. Dit voorstel werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. De weg langs het industrieterrein bij de Leidse Vaart wordt met 80 meter ver lengd ten behoeve van de bouw van een constructiewerkplaats door de heer Th. Koeleman. Kosten f 4200. Ijsbaan De landijsbaan kwam opnieuw ter tafel. Indertijd had de raad hiervoor een sub sidie verleend van f 10.000 en een garantie voor een geldlening groot f 30.000. Hier over is al heel wat gesproken, aldus de voorzitter, en B. en W. hebben de indruk gekregen dat het een snelle goedkeuring door Ged. Staten kan bevorderen als de subsidie wordt ingetrokken en deze f 1000 als een renteloos voorschot aan de IJs club wordt verstrekt. Dat is dus voor deze club minder voordelig geworden. De heer Van Vliet blijft deze landijs baan een riskante zaak vinden. De heer Van Rijn vond de aanleg van een zwem bad dringender dan van de landijsbaan Hij verzooht B. en W. met plannen hiervoor te komen. Desondanks werd het voorstel zii.st. aangenomen, De school voor C.V.O. mag een leer- middelenkast en 3 -nieuwe kachels ko pen. De gemeente neemt de garantie op zich die werd gevraagd door W. F. Jansen te Weesperkarspel, F. de Wit te Leiden en M. den Braver te Ter Aar. voor de bouw van woningen in het ka- der van eigen-woningbezit. De raad keurde een subsidie goed van 244 ot. per inwoner voor de Vebo te Leiden, f 25 voor het bloemencorso te Aalsmeer. f 350 voor de bloemistenver eniging alhier voor deelneming aan dit corso en f 100 voor een missiehuis te Hoorn voor een leerling uit deze ge meente. De heer J. J. Fransen, destijds op eigen verzoek ontslagen, werd c benoemd tot gemeentewerkman. Scholen De vergoedingen voor de scholen 1 J?~d6n. va*t««teld: R.K. school f —.501,66 of f44 per leerling, C.V.O.- school f 5550,66 of f 46 per leerling en de CN. school f4413,50 of f48.50 per leerling. Voor nuttige handwerken is f873,60 uit de gemeentekas genoteerd. De R.K. kleuterschool krijgt over 1959 f6117 en de Ohr. kleuterschool f2181.60. Ook kwam de grond/verkoop voor de bouw van een nieuwe christelijke kleu terschool aan de orde. De gemeente wil voor deze sdhool verkopen 1201 m2 a f 15 per m2. In deze grond is begrepen een gedeelte voor beplanting, die naar genoegen van B. en W. moet worden aangelegd en door de schoolvereniging moet worden onderhouden. Uit de be sprekingen bleek, dat deze transactie nog maar kort tevoren was geregeld, zodat men niet voldoende inzicht had in deze materie. De heer Van Harten merkte op, dat dit hem niet kon bevredigen. De ge meente bepaalt de grootte van de grond, de school moet dit aanvaarden en komt daardoor voor kosten te staan, di misschien liever niet had. Wethouder Volgerlng vond het beter het onderhoud van de beplanting op dezelfde manier te regelen als bij de grondverkoop aan particulieren in Langeraard, waarbij zij deze de grond voor beplanting weer afstonden aai gemeente, die dan het onderhoud haar rekening neemt. De burgemeester merkte op, dat het schoolbestuur zich tot de gemeente kan wenden met het verzoek tot onderhoud der beplanting. Wethouder Den Hollander vond deze zaak onvoldoende voorbereid, omdat nog niet bekend is of de koper hiermee akkoord gaat. Daarom wilde hij liever het voorstel terugnemen tot de volgen de vergadering. De voorzitter was bang dat daardoor deze zaak zou worden ge stagneerd, aangezien de aanbesteding van de bouw vry spoedig zal plaats hebben. De heer Van Harten wilde dan maar alvast de grond verkopen, waarop gebouwd moet worden, en de rest in de volgende vergadering behandelen. Ook hiervoor voelde de burgemeester niet. Tot de verkoop werd besloten met de stem van wethouder Den Hollander De gemeenterekening over 1958 werd vastgesteld. Namens de commissie van onderzoek rapporteerde de heer P. C. van Rijn gunstig, met de opmerking dat B. en W. de aankopen van artikelen verdelen over de plaatselijke midden stand en in geen geval „in den vi de" zou kopen wat het eigen dorp biedt. In het uitbreidingsplan Aardam ten sloten worden uitgebaggerd ei dempt en een toegangsbrug worden ge bouwd; kosten f36.575.00. Straatverlich ting in dit nieuwe gedeelte kost f7000 en de aanleg van een kinderspeelplaats van 34x11 m vraagt f4739. De raad ging akkoord. De bouw van de nieuwe Ohr. kleu terschool zal f 100.596.— gaan kosten. De fa. D. C. van Kints vroeg grond te koop voor de bouw van 4 garages Aardaim; 182 m2 wilde de raad hiervoor afstaan. Slechte weg B, en W. kregen machtiging de boe renwoning, gekocht van de heer 3 Kroft te Leimuiden, bij inschrijving verkopen onder voorwaarde dat dez< inschrijvingsbiljetten de raad passeren voor de gunning. De heer Van Harten klaagde bij de rondvraag over de toestand van Oude Kerkpad. Deze landweg is onderhoud bij de polder, maar is barmelijk sleoht. Hij stelde voor de aanleg van siertuinen door de gemeen; te bevorderen, terwijl de voorzitter dit liever aan het particuliere initiatief wil laten om hiervoor plannen te maken. Dc heer Uyttewaal wilde ln de vol- agenda hebben, wat de voorzitter niet agenda hebben, dat de voorzitter niet kon beloven. Het Is wel ln de planolo gische ontwikkeling opgenomen, maar het vraagt nog meer voorbereidend werk. „Stad en Land" zal hierover in het najaar voorlichting geven. Eveneens is in het investeringsplan der gemeente opgenomen de bouw aula op de begraafplaats, waar de heer Koning informeerde. De burge meester was bevreesd dat de ver wing der straatverlichting niet vóOr de winter klaar zou zijn. De voorbereiden de werkzaamheden vallen tegen. De heer Van Vliet kon niet begrijpen, dat de nieuwe woningen aan Aardam, die klaar zijn. nog niet zijn aangesloten op het elektrische net en de waterlei ding. De voorzitter zegde toe, te trach- via een noodkabel de huizen van stroom te voorzien, terwijl de water leiding met de aanleg bezig is. Commissaris bezoekt Ter Aar De burgemeester heeft medegedeeld dat de commissaris der Koningin in Zuid- Holland voornemens is een officieel be zoek aan onze gemeente te brengen op 21 september a s. Dit bezoek zal waar schijnlijk de gehele dag in beslag nemen. Viswedstrijd Op het programma van de hengelspont- ereniging „De Brasem" staat voor zater dag 6 augustus a.s. een viswedstrijd in bootjes op de Langeraarse plassen. Aan- 2-30 uur. Loting om 2.15 uur bij Slootwe" BENTHUIZEN Geslaagd ze plaatsgenoten Bert Bakker, Koos Verheul, Tom de Vlaming en Wim Muil wijk slaagden te Zoetermeer voor het di ploma machineschrijven. Vorig jaar, op 27 juni, werd de eerste taptoe Alphen gehouden op het plein in de omgeving van het ge bouw „Nabij". Hoewel er kort voor de aanvang overvloedig regen viel, werd het, met bijna tweeduizend be zoekers, toch een geslaagde avond. Ofschoon er financieel wel wat op toegelegd is, besloten de organise rende personen, het niet bij de eer ste maal te laten; nu is de tweede Taptoe Alphen vastgesteld op zater dag 20 augustus, 's avonds om half negen, opnieuw bij gebouw „Nabij", In het concept-programma lazen we; „Maar wij doen dit met de overtuiging, hiermede een algemeen muzikaal be lang namens de plaatselijke muziek verenigingen in de gemeente Alphen a. d. Rijn te dienen". Welnu, dit streven verdient waardering van de Alphense burgerij. Er zijn zoveel dingen in onze gemeente op touw gezet, die nèt niet gingen, omdat plaatsgenoten onvol doende interesse opbrachten. Laat r hier nu eens spontaan achter staan in massa deze taptoe bezoeken. Niet „clandestien", zoals vorig jaar maar al te veel is gebeurd, maar tegen betaling van een bedrag, dat in geen verhouding staat tot de voldoening die men e zal hebben. Wie zullen meewerken? In de eerste plaats de Alphense muziekverenigingen Arti et Religioni en Crescendo en het Aarlanderveense korps D.S.S., eventu eel met hun tamboergroep, en de drum band Con Brio. De dames en heren, die volgende week als groepleidsters en leiders tullen fun geren bjj de jeugdweek „Vakantiespel 1964" hebben gisteravond ln gebouw „NabU" de nodige voorlichting ontvan gen. Men was trouw opgekomen (zelfs een jarige had de huiselijke kring ver laten) en dit begin was dus moedgevend. Als voorzitter van de commissie, die de dagelijkse leiding zal hebben namens de stichting „Vakantiespel". sprak dr. J. H. Bogers enkele welkomstwoorden. Hij gaf vervolgens het woord aan de heer F. M. Ponsioen, die het programma voor volgende week van dag tot dag besprak Zoals we gemeW hebben, zijn er vier opvangcentra; de leiding weet. waar men wordt verwacht. Ook de kinderen weten dit. Door middel van bordjes met num mers komen de groepen bü elkaar. En dan is het de taak van de betrokken leid ster of leider de kinderen de gehele week te leiden en enthousiast te maken. De gang van zaken sal overigens weer voor een groot deel gelijk zijn aan die van vorig jaar. Duidelijk kwam weer naar voren de enorme voorbereiding, ook in verband met de beweging der groepen door de gemeente, waar ze op verschil lende plaatsen hun activiteiten hebben. Wel is er dit jaar naar gestreefd, de kin deren zoveel mogelijk bij elkaar te hou den, maar met alle twealfhonderd kan men niet overal tegelijk zijn. De week begint met een dag op het IJsclubterrein. waar tal van stands staan; de groepen kunnen met allerlei spelen kartonnetjes verdienen. De groep die het meeste verdiend heeft, ontvangt een prijs. Over het algemeen wordt dagelijks verzameld om 8.45 uur. en zijn de acti viteiten van 9-12 en 1.30-4 uur. Vrijdag middag is men vrij, maar 's avonds volgt dan het grote kampvuur op het IJsclub- terrein met als sluitstuk de lampionop tocht, waaraan twee muziekverenigingen en drie drumbands medewerking ver- Van buiten Alphen komen: Het jacht hoorn- en tamboerkorps Bronswerk uit Amersfoort, dat vorig jaar zoveel suc ces oogstte, De Vriendschap uit Woer den, ook met drumband, vorig jaar eveneens van de partij, en als nieuwe ling de doedelzak- en drumband De Scotjes uit Tilburg, die ook enkele zwaarddanseresjes meebrengt. De uit voering al onder algehele leiding staan van de heer C. van Kleef uit Woerden. Er komen ook zitplaatsen. Zoals gemeld, wordt om 8.30 uur be gonnen; het is de bedoeling, dat het programma vóór elf uur is afgewend. Van 8 tot met 16 augustus zijn wij wegens vacantie GESLOTEN. Woninginrichting J. BUIS en Zn SLUISWEC 25 KATWIJK AAN ZEE Orgelspel en sang in Nieuwe Kerk van Katwijk OANDER VAN MARION, een jeugdig organist uit Scheveningen, gaf in de Katwijk.se Nieuwe kerk een concert. De sopraan Machteld Polder vaart zong tussen de orgelwerken liederen van Johann W. Franck en twee aria's van Handel. Er waren minder toehoorders dan gewoonlijk. Misschien was het weer te mooi en de naam van de organist te onbekend. Maar tot dicht tegen het eind toe bleef de belangstelling doordruppelen. Verleden jaar hoorden wij Sander van Marion ook spelen en wij zouden, daar zijn spel geen nieuwe perspectieven opende, kunnen volstaan met ons aan de vorige beschouwing te refereren en dan over te gaan tot de orde van de dag. Wij doen dit toch maar niet, omdat er reden is, in de capaciteiten van deze nog niet gerijpte speler te geloven. Niet weinige verklankingen gaven duidelijk genoeg blijk van talent en muzikale zwier. Enkele verliepen ook ongerept, met liahte toets en kleurig geregistreerd. Wij zullen die maar dadelijk men. Het waren vooral een koraal- voorspel van J. S. Bach. Gott, durch deine Güie een wonderbaarlijk n muziek, als een hemels kleinood verder een geniale Branie de Basque van Louis Coupérin, een Sicilano een Vivaldi-Baoh-Concert. en dan verspreid, fragmenten uit andere Van Marion zou het zeker ver kun nen brengen, als hij zich maar de onbbeerlijke rust gunde en zidh niet altijd, om wie-weet-wat-voor oorzaak, liet opjagen, zodat de tempi onophou delijk wisselden en kostbare détails door de haast in de war raakten. Ook scheen hij wat bedwelmd door de registerrijk- dom van het orgel. Maar die registers er toch bepaald niet om allemaal te gebruiken, wel om er een verstandige keus uit te doen. We willen niet generaliseren. Van Marion deed, ook wat dat betreft, meer malen een goede keus. Zou het echter jenoemde onrust zijn, die hem er ook deed naast grijpen? Dat hij César Francks derde Ohoral og niet begreep, kon men hem eigen lijk niet kwalijk nemen. De techniek had ihier al een redelijke kwaliteit be reikt. maar deze alleen is niet voldoen de. Zonder besef van de idee, die dit machtige werk bezielt, blijft het een verzameling van briljante fragmenten Vertrouwen Uit de weergave van het kleingoed an de Franse clavecinisten putten wij voornamelijk ons vertrouwen in de ar tistieke kwaliteiten van de concert gever. Wat meer kennis van stijl en ten zou echter zijn interpretaties verantwoorder maken. Een Sarabande Coupérin gaat langzamer en stati- een Aria van Loeillet moet tijd hebben om te zingen en een Noël van Daquin komt tekort met een doorlopend droog staccato. was er meer, dat verdiende nader te worden bekeken. Het is echter niet bedoeling Sander van Marion, die werkelijk talent bezit, te ontmoedigen. Daarvoor hadden zijn uitvoeringen toch OUDE WETERING Eerste botel van Europa in Oude Wetering In Oude Wetering aan het Braasse- ermeer zal binnen afzienbare tijd wor den begonnen met de bouw van een bo-tel, dat wil zeggen een hotel dat de watersportliefhebbers de gelegenheid biedt zo van hun boot in hun kamer te stappen. Deze betel, een variatie op de motel, is een primeur voor Europa Er komen twaalf kamers, waarin dertig kunnen worden ondergebracht te veel positieve hoedanigheden. We denken nog aan een vloeiend Liebster Jesu van Bach en de slot-impro visa tie, die wel geen leidende gedachte had en zeer grillig verliep, doch in de onder delen enkele opmerkelijke vondsten gaf te ontdekken. Rust. bezinning en zelf-controle zouden wij aan deze toch begaafde speler voor alles willen toe wensen. Als dat alles in vervulling gaat. komt hij er wel Machteld Poldervaart bezit een heel mooie mezzo-sopraanstem, die zij bo- dien goed gebruikte. Haar voordracht getuigde van inzioht en artistieke be gaafdheid. Zij fraseerde met begrip en maakte ons duidelijk, dat het haar vooral om de muzikale uitdrukking te doen is. Een Danklied van J. W. Franck klonk werkelijk prachtig. De beide Handel- aria's wekten goede verwachtingen voor haar verdere ontwikkeling. De orgelbe geleidingen maakten het haar nu en dan moeilijk, omdat zij niet steeds ge lijkmatig en niet zelden de zang voor uit waren. Dan ontbrak het onderlinge contact. Joh. van Wolfswinkel. Verrassingen op CHIO-Rotterdam Proetske Arts en Madij Koster op eerste plaatsen (Van een onzer verslaggevers.) Het internationale concours hippi- que te Rotterdam, dat dit jaar voor de dertiende maal wordt gehouden, is gisteren begonnen; zoals bekend nemen aan dit festijn o.m. de olym pische equipes deel van Frankrijk, Turkije, Japan en Hongarije. Op de eerste concours-dag, die ruim duizend belangstellenden trok, stonden drie springconcoursen op het programma: een jeugdspringcon- cours, een amazonespringconcours en het springconcours om de prijs van de Rotterdamse Jockey-club. Voor dit laatste hadden de Fransen, de Turken en de Hongaren inge schreven de Japanners kwamen pas vandaag voor het eerst in de ring. De eerste ruiter, die een overwinning boekte, was de veertienjarige Hagenaar Heijst. Met Diana won hii op keurige wijze het jeugdspringconcours door als enige een foutloos parcours te rijden legde hij beslag op de prijs van de juniores. Tweede werd Lance Huet uit Wassenaar, terwijl Pia Arts, de jongste deelneemster, als derde (ex aequo) eindigde. Evenals vorig jaar reed zij de thans 22-jarige Rocket. Nederlandse zijde Voor het amazone-springconcours kwa- en twintig deelneemsters in de ring. werd onverwacht eer Schaakkampioenschappen in Venray ROELOF4RENDSVEEN Muzikale rondgang Zaterdag n.m. 6 uur vervolgt de muziek, vereniging „Liefde voor Harmonie" haar muzikale rondgang met collecte voor vul ling van de kas. De route is als volgt; Noordeinde via Langeweg over Poelbrug via nieuwe woonwijken door Wilgenstraat naar Narcisstraat, Spoorstraat enz., Pas toor Onelplein en terug door het West- Lex Jongsma uit Rotterdam heeft in di vierde ronde van het open kampioenschap van Nederland gewonnen van de tT,rech- tenaar Verholt en hiermede de leiding in het toernooi overgenomen. Verholt bezet nu de tweede plaats. De „zuidelijke" deel nemers Coninghs en Meddeler kwamen legen elkaar uit. De laatste maakte van de gelegenheid gebruik de score te ope- >n. De Belg, die op het laatste ogenblik it deelname werd uitgenodigd, is duide- Frans Kuypers speelde een interessante partij tegen ir. Van Donk. Na de opening scheen hij een sterk overwicht 'e krijgen, doch toen hij een afwikkeling toeliet, be landde hij in een eindspel met weliswaar materieel voordeel, doch met te proble matische remisekansen om er uren aan te besteden. Speyer won van dr. Mulder. De laatste had zich van mindere «telling lit losgewerkt en overwicht gekiegen. oen hij in tijdnood een hok schoot en op erlies kwam te staan. De partijen ds. Goris tegen Diemer en Jansen 'eg*D Quakkelaar zijn afgebroken. Vooral de eerste hangpartij heeft een remise-karak- De stand na de vierde ronde luidt: 1 Jongsma 344 pnt; 2. Verholt 3 pnt; 3. 4 en 5. ir. Van Donk, Kuypers en Spever. elk 244 pnt; 6. ds Goris 1% pnt en 1 afgebro ken partij; 7 en 8 Jansen en Diemer bei den lpnt en 1 afgebr. partij; 9 Med deler 1 pnt en 1 afgebr. partij; 10 dr. Mulder 1 pnt; 11. Quakkelaar 44 pn afgebr. partijen; 12. Coninghs 0 pnt Westra (Leiden) met 3 u-.t 4 de eerste plaats delende in reserve AI, heeft goede kans het volgende jaar in kampioensgroep te mogen uitkomen. De Leidse kampioen nam in de 4de ronde tegen dr. Vreeken (Vlaardingen) niet te veel risico. De remise heeft de beslis sing „verschoven". Pater Krekelberg (Den Haag), eveneens ln deze groep, staat op verlies tegen Arons (Naarden). Een hoge plaats valt nu niet meer te ver wachten. In A 2 trok Etmans (Leiden) „bij" doot e enzege op ir. Boersma (Heerlen). In deze groep leidt Hoogendoorn (Dordt) met 344 uit 4. Etmans heeft 144 pur en 1 afg. Achtkampers: In groep B zitten niet minder dan 3 spelers uit onze riogenen Van hen staat v. d. Nat (Leiden) mei 2 uit 4. op het ogenblik het best. De Graaf (Leiden) heeft 1% uit 4.'Hampel (Den Haag) met 1% en 1 afg. maakt spe culaties voorlopig bezwaarlijk. In groep C is Piket (Leiden) de sterke man. Hij leidt met 314 uit 4. v. Schaar denburg (Voorburg) met 3 uit 4 volgt goed. Kohlbeok (Leiden) leidt in groep D met 314 punt; dr. v. Doornik heeft 114 punt en twee hangpartijen; Berg (Leiden) heeft 2 pt en 1 afg. Groep F ziét v. d. Bosch )Leiden) met 314 uit 4 aan de kop. Stapelvoort ('s Gra- venzande) heeft met 1 en 1 afg. nog kan sen op een prijsje. Gerritsen (Wassenaar), groep G heef'. 50 procent. Visserijgolfjes Mevrouw Heemskerk heeft de leiding Mevrouw Heemskerk heeft gewonnen van mevrouw Van der Veen en haar score op 4 punten uit 4 partijen gebracht. Me vrouw Timmer versloeg mej. Bruine-.iber.* en hield door deze uitslag gelijke tred met de kampioene Daar de kwaliteit van de partijen van mevrouw Timmer van goed gehalte is toevalligheden zijn er nauwelijks voorgekomen zal mevrouw Heemskerk het dit jaar wel extra moei lijk krijgen met het continueren van de titel, die sedert 1936 in haar bezit is. De ontmoeting tussen mej. Broerse en evrouw Vreeken werd afgebroken. De uitslag is van groot belang voor de derde plaats. Mevrouw Van Aalst won regelma- "g van mevrouw Beelaerts van Blokland. De stand na de 4e ronde luidt: 1 en 2. evr. Timmer en mevr. Heemskerk, bei den 4 pnt; 3 en 4 mevr. Vreeken en mej. Broerse, beiden 2 pnt en 1 afgebr. partij; der Veen derlandse aangelegenheid, doordat Proet ske Arts en Mady Koster erin slaagden de eerste twee plaatsen te bezetten. Zij werden gevolgd door „die schnelle" Anna Clement uit Duitsland. Van de twintig amazones zag slechts dit drietal kans het parcours foutloos te rijden. Het parcours, dat een lengte had van 720 meter, telde 15 hindernissen. Ondanks het feit, dat er nogal wat bochten in wa ren opgenomen, was het bepaald geen zwaar parcours. Nochtans maakten zeven tien deelneemsters een of meer feuten, met name op de beide dubbelsprongen. Opmerkelijk groot was het aantal valpar tijen tijdens dit nummer. De uitslag was: Proetske Arts (Neder land, met Theresa 0 strafpunten in 89,7 seconden; Mady Koster (Nederland) met Axel 0 strafpunten in 93,9 seconden; An na Clement (Duitsland) met Dai.ina 0 strafpunten in 94,9 seconden. De toege stane rijtijd was 124 seconden. De Nederlandse Irene Jansen met Grey Dawn eindigde met 4 strafpunten en een tiid van 106,2 seconden op de zevende Ronden zonder fout Het laatste nummer van de eerste dag was het springconcours om de Prijs van de Rotterdamse Jockey-club. Het parcours had een lengte van 700 meter. Het telde zestien hindernissen, waaronder twee dub belsprongen en één dubbelsprong met een sloot. In hoogte varieerden de hindernis sen van 1.20 tot 1.40 meter. De toegestane rijtijd was 120 seconden. Negenentwintig combinaties verschenen in het veld. Winnaar werd de Fransman Pierre Jonjquères d'Oriola, de hoogste Franse troef voor de komende Olympi sche Spelen. Als enige slaagde hij er gis teren in zonder fouten rond te komen, de eerste maal met Gerboise (90.3) secon den), de tweede maal met Eclair au Cho colat (90 seconden). Op dè tweede pjlaats eindigde de Turk- kapitein Nail Ganenly, die in beide ronden vier strafpunten opliep. Met het paard Domino maakte hij de snelste tijd, namelijk 84,9 seconden. Voor deze pres tatie werd hem de zilveren wisselbeker (aangeboden door de leden van de „Vrij dagavond-club" van de Rotterdamse ma nege) uitgereikt. Ongelukkige val Onder de eerste twaalf bevonden zich twee Nederlanders. H. Wouters van den Oudenweyer bezette de vijfde plaats met Frappant (4 strafpunten in een tijd van 106,8 seconden) en Princess Mary (0 straf punten in een tijd van 104,9 seconden). B. Uytendaal bereikte de elfde plaa+s met Hanko (8 strafpunten in een tijd van 97.1 seconden) en Source Bleue (4 strafpunten in een tijd van 96,4 seconden). Tijdens dit springconcours we'd de enige Oostenrijkse ruiter, die in Rotter dam zou uitkomen, ingenieur G. Hollan der, uitgeschakeld. Bij een valpartij bij een der dubbelsprongen kwam hij name lijk zo ongelukkig terecht, dat hij het lin kerbeen brak. Hij werd overgebracht naar j het Havenziekenhuis. Dressuurproeven In de morgenuren waren er gisteren dressuurproeven om de priis van de Jeugd. De uitslag luidde: 1. mejuff-ouw A. Ernste (Arnhem) met Bel Ami 32814 punt; 2. mejuffrouw J. Buys (Rotterdam") met Artemis 30614 punt; 3. mejuffrouw J. van Beusekom (Rotterdam) met Hu- bert 298 punt. ATLETIEK Var ju brak been Vilmos Varju, de Hongaarse kogel stoter, die vrijdag het Eur. record op zijn naam bracht, heeft in het Olym pisch trainingskamp ln West-Hongarije tijdens een partijtje voetbal een been gebroken. Artsen verklaarden dat de volledige genezing van de fractuur tenminste vijf weken zal vergen, zodat het deelnemen aan de Olympische Spelen voor Varju vrijwel uitgesloten is. Vrijdag stootte hij de kogel 18.67 meter ver, doch maan dag was hij zijn record weer kwijt toen de Brit Arthur Rowe een afstand van 18.82 m overbrugde. WATERPOLO Nederland verloor van Italië OPNIEUW HEERST onder de IJmuidense groothandel in vis grote ont stemming over de zeer onvoldoende spreiding van de aanvoer van vis in deze week. En het zijn vooral de Katwijkse reders van grote trawl- loggers en trawlers, die door de IJmuidense groothandel (150 handelaren) verantwoordelijk worden gesteld voor de thans bestaande onbevredigende gang van zaken. Deze week maandag stonden ruim 11.000 kisten vis in de hallen, dinsdag waren er ruim 3000 kisten en aan de middenweekse markt waren slechts. 2500 kisten vis. De handel is op de hoogte van de on zekere factoren in het visserijbedrijf, maar is van mening, dat het deze week anders had kunnen gaan wanneer een ieder maar zijn medewerking gaf. De boycot van de maandagmiddagveiling is door de handelaren nog niet begonnen, daar aan rederskant hard aan een oplossing wordt ge- Op de Noordzee hebben de trawler: en trawlloggers om de Noord gisteren met een stevige bries te kampen gehad. De vangsten liepen nog steeds uiteen: de trawler IJM 28 Amsterdam deed trekken van 60 manden makreel en haring. Dicht op de Nederlandse kust bestonden de vangsten van de loggers en kotters uit 50 tot 200 kg tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei werd een goede visse rij op rondvis en schol gemeld door enkele kleine eenheden. De dagvangsten waren van 50 tot 30 manden, meest schel- vis, wijting en ichol. Van de visgronden waar Duitse traw lers (na de surveytijd nu weer ruim 200 schepen) vissen, komen berichten over aanzienlijke roodbaarsvangsten. Er wordt vooral bij IJsland en de Groenlandse kust gevist. Ook van kabeljauw wordt voldoende in Duitsland aangevoerd Voor de Duitse trawlers'is het verse haringseizoen begonnen. Het is een g start geweest, want gemiddeld komen per dag 10.000 kisten verse haring aan de Duitse afslagen. De afslag te Bremcrs- haven noteerde zelfs een record, door op 3 dagen 50.000 kisten haring aangevoerd te krijgen. De aanvoer vindt grotendeels zijn weg naar de conservenindustrie Nu ook naar Parijs Nadat het Westduit** visserijbedrijf op het gebied van de diepvries vaste voe» heeft gekregen in Oostenrijk en de Ver enigde Staten van Amerika, vernemen wij thans, dat men erin is geslaagd nok belangrijke hoeveelheden naar Parijs af te zetten. Het betreft hier diepvries nn zee gevangen, op zee verwerkt en diepge vroren door gecombineerde vangst- en fabrieksschepen van de Westduitse vloot Binnengesleept De nieuwe Vrolijk-trawler SCH 261 Onderneming onder bevel van schipper Cor Korving heeft op de jongste, IJmuiden begonnen reis, een motordefect opgelopen. Het schip ging maandag ter visserij, maar moest deze uitreis reeds na ruim tien uur afbreken, toen de n verdere dienst weigerde. De rederijge- noot SCH 171 Cornelis Vrolijk werd op geroepen en deze slaagde erin de SCH 261 op sleeptouw te nomen en naar IJmuiden te brengen. Woensdagmorgen liep de sleep daar binnen. Aan de woensdagmarkt Schraal was de aanvoer dus aan de woensdagmarkt: er waren 2500 kisten vis van de trawler KW 42, de trawh r IJM 97 Toronto, de kotters IJM 154, KW 162, KW 34. Bij deze totale aanvoer wa ren 350 stuks stijve kabeljauwen. 275 kis ten schelvis, 100 wijting, 300 gul en ka uw, 275 verse haring, 1500 makp°el, 100 schol, 50 koolvis. De prijzen lagen beter dan vorige week in het begin van deze week. Zo ping verse haring nu van de hand voor 30 tot 20 per kist. terwijl makreel in 12 tot 18 per kist opbracht. Ka- •ljauw was xelfs prijzig door bij bui tenlandse vraag 230 to't 60 per rij van 10 stuks te noteren. Grove schelvis bracht f 65 tot 45 per kist van 50 kg op. De tong ging van de hand voor 4.50 tot 2,50 per kg Bij deze prijzen wist de KW 42 een besomming te bereiken van 16.500 voor een vangst van 750 kisten, t makreel en haring. De IJM 154 Protinus maakte voor de vangst van 450 kisten vis en 175 stuks stijve kabeljauwen 10.800. Voor de IJmuidense donderdagmarkt as nog niet veel bekend. Aalst, beiden 144 punt; 7 i nenberg en mevr. Beeld beiden 0 pnt. De Ned. waterpoloploeg heeft haar training voor de Olympische Spelen te Rome woensdag voortgezet. Onze land genoten speelden een oefenwedstrijd te gen het Italiaanse Olympische zevental, die door de Italianen met 10—6 werd gewonnen. Er werd driemaal tien minu ten gespeeld. In de avonduren had we derom een ontmoeting plaats tussen de Van I Nederlandse en de Italiaanse ploeg i 8 mej. Brui- waarbij nu viermaal tien minuten van Blokland, gespeeld. Ook nu bleven de Italianen de meerderheid, ditmaal met 7—5 erd Het is met de sport in Alphen niet best, A.R.C. degradeerde, de Alphense Schaakclub 1 en de Alphense Tafeltennis club 1 eveneens, de damclub A.D.C. ont- snapte dit lot door een beslissingswed strijd tc winnen. Het eerste polo-zevental de Alphense Zwemclub kwam ook al degradatiezorgen, want men eindigde mèt ae Utrechtse club De Vechtstreek onderaan. Een beslissingswedstrijd nodig om uit te maken wio het volgend izoen naar de vierde klas moet. Die wedstrijd is gisteravond in Woe den gespeeld en de zeven A.Z.C.-ers heb- een huzarenstukje uitgehaald. Het i nl, zó, dat niet minder dan vier spe- i van het eerste zevental, nl. ir. Buij- Kamper, v. d. Neut en Theo Seppen, ontbraken, wegens vakantie of militaire dienst. Er was niemand die wat gaf voor de kans van de Alphenaren, die als ver- angers hadden opgesteld Tonny Seppen, Cees de Vogel, G, Thomas en G. Kalte- necker Maar men behaalde toch een ver diende 21-overwinning. Het begin was voor A.Z.C. ook wel ontmoedigend. Want na een zenuwachtig gedoe van beide zijden veroorzaakte Sep pen een straf worp en die was voor doel-l man Van Triest, die zich overigens knap heeft geweerd, onhoudbaar. Na ander halve minuut was dat 0—1. Maar A.Z.C. pakte vervolgens flink aan en kreeg een overwicht. De voorhoede bleek echter onmachtig te scoren. Zelfs toen een der Utrechters een overtreding tegen Coen van der Bijl beging tijdens dood spel, wat de correct leidende scheidsrechter be merkte, waarop de desbetreffende speler het water uit moest, zag A.Z.C. geen kans het numerieke overwicht uit te buiten. De wisseling kwam met 0—1. Aanval Ook de tweede helft bracht een aanval lend A.Z.C. maar de tijd verstreek en het begon er slecht uit te zien voor de Al phenaren. Eerst twee minuten voor het einde slaagde Seppen erin uit een scher mutseling gelijk te maken. Hoewel De Vechtstreek toen ook weer met zeven man mocht spelen, bracht dit doelpunt zoveel verwarring, dat Jillert Blom juist voor tijd met een ver schot A.Z.C. de leiding gaf die men niet meer afstond: 2—1. E^r heerste grote vreugde in het Alphen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4