John Kristel zegt: sterren stralen werkelijk overal Leidse atleten verslaan Oxfordse gasten Naar museum Volkenkunde Zeg het met bloemen in het Chinees MEÜWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 Agenda voor Leiden Donderdag Kantine stadhuis, 9 uur n.nv: Ontspan ningsavond Oxfordse sportlieden. Vrijdag LFC-terrein, 10 uur: O penlucht voorstel- ling Jeugd-vakantiebezighedcn voor Zuidwest; speeltuin Zuiderkwartier, 2.30 Zaterdag Bloemcorso Route corso De route van het bloemencorso, dat zaterdag door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekt, is als Rijnsburg, 2 uur vertrek van Flora, Oegstgeesterweg. Brouwer straat, Burg Meyboomstraat, Ka naalstraat, Katwijkerweg, Dubbele Buurt, Vliet N.Z., Kerkstraat, Tramstraat, Oegslgeesterw., Rijns- Oegstgeest, 3 uur Rijnzichtweg, Rhijngeesterst raat weg, Endegees- terlaan, Geversstraat, Leidsestraat- weg, Rijmsburgerweg. Leiden, kwart voor 4 Stations- plein, Stationsweg, Rijnsburgersin- g-el, Maresingei, Herensingel, Zijl- singel, Utrechtse Veer, Plantage, Levendaal, Korevaarstraat, Bree- straat (ongeveer half 5), Noordein de, Rembrandtstraat, Doelenkazer ne. (pauze); half 6 Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudsesingel, Plantage. Utrechtse Veer, Zijlsin gel, Haven. Haarlemmerstraat, Lange Mare, Oude Singel, Beesten markt, Schuttersveld, Rijnsburger- weg. Oegstgeest, 7 uur Warmonder- weg, De Kempenaerstraat, Te' wee- weg, Wijttenbachweg, Dorpsstraat, Almondeweg. Rijnsburg, 8 uur Rijsjes, Brou werstraat, Vliet N.Z., Dubbele Buurt, Kaïtwijkerweg, Kanaalstraat Burg. Hermansstraat, Noordeinde, Vliet N.Z., Kerkstraat, Oegstgeesterw., Rijns- Tramstraat, Oegstg burgerweg, Flora. Apotheken Geopend apobheek Reyst, Steenstr. 35. Film Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Liane, het meisje uit het oerwoud (14 jaar); 's mil- dags Dik Trom (alle leeft.); donderdag: La Strada (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Konink rijk der humor (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Fotomodel len en chantage (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een les in liefde (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn man is bij de FBI (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Voor schur ken geen genade (14 jaar); donderdag Jailhouse Rock (14 jaar); van maandag af 's middags familie-matinee (verschil lende films alle leeftijden). Films van morgen af Casino (7 en 9.15 uur): De ondergang '•c.n de Titanic (18 jaar); 2.30 uur: Vier rakkers en een oude jeep (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): IJsparade (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Naar het middelpunt der aarde (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Perri (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een slip pertje naar de maan (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Pa krijgt de klappen (alle leeftijden). Bromfietser brak sleutelbeen Een 29-jarige walser uit Wassenaar gaf gisteravond tegen half 11 op de kruising Marobrug-Oudesingel geen voorrang aan een van rechts komende auto. Hij kwam te vallen en brak zijn reohitersleutelbeen Over een Noordwijkse talentenjager Hun glans moet echter vaak nog worden ontdekt (Van een onzer verslaggevers.) "17" AN AVOND wordt in hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee een „sterrencocktail" gehouden. Amateur-muziekbeoefenaars uit heel Ne derland komen ten aanschouwe van een duur internationaal publiek hun krachten met elkaar meten, op uitnodiging van John Kristel, de befaamde leider van het oudste amusementsorkest in Nederland. Hoe die sterren cocktail. heeft gefonkeld, hopen wij u morgenavond te vertellen, in dit verhaal gaat het om de man, die deze muzikale wedstrijd naar Noordwijk heeft gebracht, om John Kristel, die eigenlijk zijn hele leven al op „sterren- jacht" is. Eénenvijftig jaar is hij nu deze goedmoedige muzikant, die 32 jaar lang een orkest leidt, dat een klinkende naam heeft onder de Europese elite. Maar wie denkt een gestreng dirigent ie ontmoeten, verwaten door zijn succes, zijn contacten met vorsten en vorstinnen, vergist zich. John Kristel is een gemoedelijk man gebleve- verlegen. eenvoudig, zelfs een tikkeltje Een gezellig prater is hij ook. Hij past zich gemakkelijk aan. Een babbeltje mei een gewone huisvrouw gaat hem ogen schijnlijk event gemakkelijk af als een gesprek met een minister. Hij heeft het over Noordwijk aan Zee, waar hij zo dol graag zou willen wonen, omdat hij hier de rust vindt die hij door zijn beroep zo hard nodig heeft. „Ik heb de halve we reld. afgereisd. Nergens vond ik een oord als Noordwijk, waar ik wil blijven, het koste wat het kost. Ik probeer hier een huis te kopen, ik voel me Noordwijker met de Noordwijkers. Het is zelfs al zo erg geworden, dat ik op de boulevards fla nerende badgasten gewoonweg als indrin gers beschouw en bij mezelf mompel: kun nen ze eerst maar weer weg zijn. Dan is •Noordwijk weer voor ons, Noordwij kers. Ik kan hier zo fijn paard rijden, fietsen en zwemmen. Die ontspanning heb je nodig als je vaak tot diep in de nacht Een boek Ja, dat werk. Ik heb er altijd veel plezier in gehad. Ik denk wel eens: John, je zou een boek kunnen schrijven. Zoveel heb ik meegemaakt, vaak ook leuke din gen. Maar ja, ik geloof niet, dat ik het op .papier kan zetten. Stof heb ik genoeg, maar ik heb moeite er lijn in'te brengen. Als ik zo zit, schieten me allerlei bele venissen te binnen en vertellen gaat ook wel, maar het verband zie je, hoe moet ik dat alles in vredesnaam in elkaar Pak weg, hier heb je een paar aar- dïge dingen. Neem nou die keer, dat ik in Noorwegen was verdwaald met paardrijden. Kom ik een eenzame vrouwelijke ruiter tegen aan wie ik vraag, hoe weer op het goede pad te komen. Samen reden we op de stal aan, gezellig keuvelend over al lerhande onderwerpen. Gelachen dat we hebben. Pas later hoorde ik. dat ik op weg was geweest met de Noor- Een ander keer zaten we op een terras in Oslo te spelen en daar zagen we plot seling de Nieuw-Amsterdam de haven binnenvaren. Wij het terras af, de ii strumenten onder de arm, en sprongen een motorboot en zo joegen we op het schip af. dat een eind van de kant voor anker ging. Vlakbij gekomen, begonnen we te spe len. Allemaal oer-Nederlandse liederen, zoals „Heb je wel gehoord van de zilve ren vloot" en „En dat we toffe jongens zijn", je weet wel het bekende genre. De passagiers hingen over de railing, maai niemand reageerde op een zo goed Hol lands- geluid in de vreemde. Tenslotte probeerden we het maar eens met het Wilhelmus, maar nee hoor ze deden net of het ze niets aanging. Toen we weer aan wal kwamen, begre pen we het. Ze verbelden ons, dat e: Hollands schip was binnengekomen vol Amerikanen, die een reis door Europa maakten De talentenjacht is iets, dat me Met een driewerf hoera van de Leidse atleten voor hun gasten uit Oxford, die door de atleten uit Oxford werd beant woord, begon gisteravond 7 uur de atle tiekontmoeting LeidenOxford op de sintelbaan van de Leidse Hout. Onder de ruim honderd toeschouwers bevond zich ook de Leidse burgemees ter, jhr. m-r. F. H. van Kinschot. Bijzon der goede prestaties werden er deze avond geleverd. Zo werd de 100 m ge- vvonnenj door de Engelsman A. Harring ton, die de uitstekende tijd maakte van 11,1 sec. Op de 3000 m. werd bijzonder fel gestreden tussen J. Baldwin (Oxford) en F. P. de Haas (H.Met één seconde verschil moest De Haas in de laatsle meters in Baldwin zijn meerdere erken- De Olympische estafette was wel één van de spannendste wedstrijden van deze ontmoeting. In deze estafette moes ten eerst 800 m en daarna 3x200 m wor den gelopen. Met slechts 0,6 sec. wist Leiden de overwinning in de wacht te slepen, na een geweldig gevecht, waarbij aanvankelijk een Engelsman aan kop ging, maar in de laatste ronde kwam Leiden opzetten, wat resulteerde in een overwinning. De uitslagen van de diverse nummers: 400 m. heren: 1. A. Harrington (Oxford) 49,9 sec; 2. P. Selie-r (Holl.) 51; 3. A. Kingma (Holl.) 52,2. Kogelstoten: 1. J. v. Heek (Holl.) 12,05; Opijnen (Holl.) 10,70; 3. S. Stokkel (Holl.) 10,25 m. Vewpringen dame#t 1. P. Timm» (Ox ford) 5,34; 2. E. Zoet (MSV) 5,26,3; 3. L. Harrington (Oxford) 5.13 m. 800 m. heren: 1. G. Hurst (Oxford) 1.58.7; 2. B. Strange (Oxford) 1.59.5; 3. Fasel (Bataven) 2.00.8. 100 m. dames: 1. T. Cruiming (WIK) 12,3; 2. Timms (Oxford) 12,4; 3. T. Ho- man (Bataven) 13,2. 100 m jongens A: 1. L. v. Vuuren (Hol land) 12,1; 2, E. Vermond (Holland) 12.1: 3. M. v. d. Berg (MSV) 12,4. 100 m. heren: 1. A. Harrington (Ox ford) 11,1; 2. C. v. Venetien (Holl.) 11,2: 3. v. Rooyen (Bataven) 11,5. 800 m. jongens A: 1. K. Linschoten (Holland) 2.02.4; 2. G. Hoope (Hol.) 2.03.8; 3. Kirkby (Oxford) 2.06.7. 100 m meisjes A: 1. W. Witteman (Ba taven 13; 2. C. Parlevliet (SIOS) 13,4: 3 S. Northam (Oxford) 13,6. 3000 m. heren: 1. Baldwin (Oxford) 8,45; 2. F. de Haas 8,46; 3. E. Westerhou' (Holl.) 9.16.8. Verspringen: 1. Harrington (Oxford 6,25; 2 v. Heek (Holl.) 5.97; 3. v. Wage- ningen (Holl.) 5.85. 4 x 100 m. heren: 1. Holland 50.6 (7 pnt); 2. Bataven 55 (4 pnt); 3. Oxford 55,1. Olympische estafette: 1. Holland 3,40 (7 pnt); 2. Oxford 3.40.6 (4 pnt.); 3. Ba taven 3.52. Discuswerpen jongens A: 1. J. Kim- mel (Holl.) 35,25; 2. L. v. Vuuren (Holl.) 31,33; 3. M. v. d. Berg (MSV) 28,53 Hoogspringen meisjes A: 1 M. Symonds (Oxford) 1,42; 2, Witteman (Bataven) 1,37; 3. Dingle (Oxford) 1,37. Het totaal aantal punten bedroeg: Lei den 111 tegen Oxford 100 punten. Zolang hij op de planken staat, is John Kristel niet verlegen. Hij geeft bloemen aan een meisje, dat het er op één van zijn wed strijden goed heeft afgebracht cineert. Te weten, dat je elke dag o straat mensen tegenkomt, die op muz: kaal gebied iets zouden kunnen pres teren als zij er maar de kans toe kregen. Het is jammer, dat zoveel talentrijk „materiaal" verloren gaat. Sinds 1928 houd ik daarom door heel Nederland zangwed strijden of amateurcabaretavonden, zoals nu in het Huis ter Duin. De laatste tijd doe ik dat 's winters voor een groot restaurant. Aan deze ont moetingen nemen een driehonderd ama teurs deel, uit w-ie de kampioen van Ne derland wordt gekozen. Voor deze zang- wedstrijden en vooral voor de finale die ieder jaar in Utrecht wordt gehouden, besbaat grote belangstelling van de kant van de g-rammofoonplatenmaatsohappij Sommige amateurs van de in februari van dit jaar gehouden finale zijn gecon tracteerd door grammofoonpla-tenmaait- schappijen en kregen radiouitzendingen. Met de kampioene van 1960, de dertienja rige Gerda Busbroek uit Utrecht, heb ik een plaat gemaakt. Gerda Busbroek heeft een typische Vera Lynn-stem en in vak kringen verwacht men, dat zij over enige jaren de opvolgster zal worden van Mieke Telkamp. Gerda krijgt op het ogenblik zangles van Bep Og-trop. Ze is nog wat jong, maar als we de zaak niet forceren, dan ziet u haar nog wel eens op de tele- Och, zoveel bekende Nederlandse „sterren" maakten deel uit van mijn orkest of zijn bij mij hun loopbaan begonnen. Namen? Nu, die me het eerst te binnen schieten: Corrie Brokken, Sonja Oosterman, Coby Beek, Toon Hermans, Willie Schob- Toon Hermans, zoals maar wei nigen hem kennen. Zo zag hij er uit toen John Kristel hem vele jaren geleden ontdekte op een door hem georganiseerde amateursavond. Toon won de eerste prijs en John hielp hem de beginstappen te zetten op de moeilijke weg naar de top. be, Johnny OmbaCh, Laquestra, Juan Pedro, violist Metropole Orkest en orkestleider van het NCRV-t.v.- orkest, ik kan nog wel even door gaan. Die Toon Hermans ontmoette ik inder tijd iin Limburg. Op een van m'n ster avonden voerde 'hij een pantomime op na afloop vroeg hij, of ik hem geen baai tje in het amusementsbedrijf kon bezor gen. Eerst gingen we samen naar de ei genaar van een restaurant, die misschien interesse zou hebben. De man was zc slaperig, dat hij Hermans' proefvoorstel- lin-g niet eens zag. Toen ze was afgelopen, bromde hijneem een glas bier en hoepel op. Bij een volgende relatie hadden meer succes. Toon kon beginnen en is me daar nog altijd erkentelijk voor Tand in boom Er was gistermorgen iin een gezin van de Leidse Vogelen wijk nogal enige consternatie. Van één van de bewoners bleek een tand zoek te zijn, die, na overdag te hebben meege holpen bij de maaltijden, des avood!s rust krijgt in een glaasje water. In een opruim- achtiige bui had de huisvrouw het restant je water in de tuin gegooid, niet wetend dat de tand-eigenaar zijn gebitonder- deel die morgen een vrije d'ag had gegeven. Een intensieve speurtocht dloor vele en veler lei planten, een onderzoek, dat zrich, bij geen enkel goed ge volg, wéldra tot de straat stenen uitstrekte, was het re sultaat. En waar één mens zoekt, heeft hij weldra veel hulp en veel bekijks. Tot de huismoeder een i'dee had: de linde. Met de ladder, <üe meestal wordt -gebruikt voor het ramen zemen, werd de speurtocht in de dikke takken tussen torren, spinnen en vogelnestjes voortgezet. Ter wijl de buurt zich afvroeg of mevrouw bloemen ging pluk ken in de hoogte of zich op de hoogte ging stellen van de be huizing van de vogels, klonk opeens de kreet: ik heb hem. De straatkijkers waren het er inmiddels over eens géwordén, dat het om een kat ging. Maar dan wél een kleine, want hij kon in mevrouws hand. Al leen de mussen verbaasden zich over het kortstondige verblijf van deze „.mee-eter". In het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden kan men tot 31 oktober a.s. een kleine, maar inte ressante tentoonstelling waarvoor geen afzonderlijke entreeprijs wordt geheven bezichtigen van Chinese prenten en papierknipwerk. Het on derwerp bloemen en planten i: bij de decorateurs in de Chinese kunstnijverheid altijd zeer populair geweest. Naast een esthetische waarde heb ben plant- en bloemmotieven een Leuk Leuk zeg, toen ik onlangs een cabaret avond van hem bijwoonde, stopte hij midden in het programma. Hij wees in mijn richting en zei: dames en heren, vanavond hebben we iemand in ons mid den zonder wie ik nooit op dit toneel hebben gestaan. Mag ik een harbelij-k pl-aus voor John Kristel. De kleuren schoten me uit, ik dook een beetje weg en voelde me erg verlegen. Gelukkig hadden de mensen niet zo gauw in de -gaten waar ik zat en ik heb toen maar gauw hard mgege-klapt, de aai dacht van me afleidend.; Ik vind het toch zo naar in hel middelpunt van de belangstelling te staan. Als ik met myn orkest bezig ben, dan durf ik alles. Ik zing en houd toespraakjes. Maar voor de restEr is een restaurant, waar de eigenaar me toen ik er een kopje koffie kwam drinken verwelkomde met een keihard: Ha, daar heb je de grote John Kristal. Alle mensen ke ken. Ik voelde me beroerd cn kom er Verder bijzon-derheden over mijin oi kest? We speelden al voor de H-ilver- sumse Draadloze Omroep (HDO), waar bij de heer Vogt persoon-lijk de instru menten n-aar binnen hielp dragen. Dat „binnen" was een tot studio omgebouw de villa in Hilversum. Wij musiceerden in de loop der jaren tal van ma-len AVRO, KRO, VARA, -radio Oslo, radio Beromunster, radio Kopenhagen, NIR Brussel, BBC Londen, verscheidene Duitse zenders en radio Luxemburg, we traden op voor de prinsessen Beatrix en Irene, voor ex-keizerin Soraya van Per voor de Noorse koniniklijike familie, r ex-koning Umberto van Italië, prón- Maria Pia, de hert-og en hertogin van Windsor en ex-koning Faroek van Egyp te. We werkten samen met Mistinquette, Sonja Henie, Maurice Chevalier, Jacques Pilo, Edith P-iaff, Lucien-ne Boyer, Rina Ketty, Greta Keller, Patachou en Vico Wie een uurtje met John Kristel praat, kan veel te weten komen over de uit gaande wereld. Hij -heeft een boel gezien -gehoord. Velen -bewaren de prettigste herinneringen aan zijn orkest, dat zo wonderlijk veelzijdig is. Zo speelt men statige Weense muziek, als men dat wil vijf minuten later rook a-nd roll of wel-ke i va-n jazz ook. En hoe gek die man van John Kristel kunnen doen, dat zullen d-Q patiëntjes van een Bussems sa-natori'Uim zich nog wel herin-n-eren, waarheen het orkest een middag is ge weest, om de zieken wat op te fleuren. Van alle markten thuis, enthou siast over zijn orkest, bescheiden waar het zichzelf betreft, dat is John Kristel, een Amsterdammer die Noordwijker werd, omdat hij na vele omzwervingen zich in dit zee dorp vol afwisseling pas echt thuis" Leidse Victoria was onwillig Gisteravond zou de Victoria Regia in de Leidse Hortus bloeien, maar de bloem weigerde haar pracht tentoon te spreiden. Onge veer 325 mensen kwamen kijken. Voor de Victoria zijn ze dus voor niets geweest, maar de mensen van de Hortus hebben er wel voor ge zorgd, dat zij met meer wetenschap aangaande het bloemen- en planten rijk naar huis gingen dan waarmee ze waren gekomen. Vanmorgen wees alles erop, dat de Victoria vanavond wel in bloei komt. Dat is dan in het wit. Morgen vraagt zij in rose de aandacht. U weet het: tussen 9 en 11 uur. Bouw 48 koopflats aan de Haagweg begonnen Al 16 verkocht; over een jaar klaar Met de uitvoering van een plan vooi 48 koop-flatwoningen aan de Haagweg, achter de Da Costastraat (voorheen wa ren daar volkstuinen) is dezer dagen een begin gemaakt. Op het ogenblik worden de palen voor de fundering geslagen Het worden er in totaal 173. De uitvoerder van het door de Rot terdamse architect Landers ontworpei plan, de heer J. Th. Wurzer te Leider deelde ons vanmorgen mee, dat alle 4 woningen vier kamers krijgen. Het ge hele plan kost ongeveer een-en-een-kwart miljoen gulden. De woningen zullen 25.000 per stuk moeten opbrengen, maar na aftrek van premie en toeslag komen ze voor de kopers op 20.360. Er zij: er al zestien verkocht. De uitvoerder denkt voor de realist ring van het project ongeveer een jaar nodig te hebben. Leidse Christen- Gemeens chap Op 10 augustus wordt in Het Brand punt te Doorn de Maranathatoogdag' ge houden. De voorganger van de Leidse Evangelische Christen-Gemeenschap, de heer Dikkes, verzocht ons, mee te delen, dat de twee Leidse bussen reeds om half 9 van de Middelstegracht vertrekki dus niet om 9 uur. De conferentie begi namelijk niet om half 11 maar om 10 ut Verbouwing winkel Namens Van Woensel Kaplaars- schoenenhandel te Rotterdam heeft j chitect J. A. van Eek uit Schied-im 1: verbouwen van het winkelpand Haarlem merstraat 53b, waar vroeger de firma Biesiot in was gevestigd, opgedragen Boumans Aannemersbedrijf te Rhoori dra de vereiste goedkeuringen h'.r zijn, zal met de verbouwing worden Stuk muis in brood... Keuringsdienst Haarlem voor Leiden en omgeving Uit het verslag over 1959 van de keuringsdienst van waren voor het gebied Haar lem (waartoe ook Leiden en omliggende plaatsen, evenals de gemeenten in de Rijn- en Veenstreek behoren) blijkt onder meer het volgende Er werden in totaal 29.840 inspecties uitgevoerd. Het aantal winkclinspccties werd bewust verminderd- aangezicn steeds meer levensmiddelen in verpakte vorm bij de winkeliers in voor raad zijn, terwijl voorraadvorming door snelle bijlevering minder noodzakelijk is ge worden. Er werden in 1959 395 processen-verbaal opgemaakt (tegen 317 in 1958). Hier toe behoorden 200 overtredingen van het vleesbesluit, 76 van het mclkbesluit, 52 van het consumptie-ijsbesluit en 32 van het broodbcsluit. Het totaal aan boetes bedroeg 34.232 tegen 14.767 ,in 1958. Er wérden waarschuwingen gegeven, waarvan genoeg de helft wegens onvoldoende hygiëne. Het grote aantal overtredingen van het vleesbesluit betrof voorname lijk gehakt. Ter. aanzien van het sbralingsbesluit wordt i-n het verslag medegedeeld, dat te Leiden bij een uit de Verenigde Sta ten afkomstige zending radioactief co- balt aan de bovenzijde van de verpak king een te g-rote straling werd gecon stateerd. Direct werden de nodige voor zorgen genomen om stralingsgevaar te voorkomen. Naar bleek, had men in Amerika verzuimd een loden ring aan te brengen. In 1959 werden 217 mondelinge en schriftelijke klachten ontvangen en in 144 gevallen diende men hierbij een mon ster in, waarbij in 88 gevallen een af wijking werd geconstateerd. In totaa' bleken 121 van de binnengekomen klach ten gegronde redenen hebben. Vele van deze gegronde klachten had den betrekking op verontreiniging va-n waren met vreemde bestanddelen. Zo werden bijvoorbeeld in groenteconser- ven, in vruchten op sag, in melk en in' melkprodu'kten glasscherven gevonden. Verder trof men in brood een stuk Tribunes met 10.000 plaatsen Nieuw sportterrein van U.V.S. in Kikkerpolder idat het terrein van U.V.S. aan de Wassenaarseweg door uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis in de naaste toe komst niet meer gebruikt kan worden, is in de Kikkerpolder, in de nabijheid le Leidse Hout, bezig met de accom- waren hier al; daar behoefde men zich geen bijbehorende gebouwen zorgei ander is aangenomen door de firma G. S. Nagtegaal te Leiderdorp. Het ontwerp maakte de heer H. Korswagen. In februari is men begonnen met de bouwnu is men reeds ve_r_ gevorderd. Toch verwacht men niet vóór half seD- tember gereed te zijn, zodat de eerste competitiewedstrijden niet od het nieuwe veld gespeeld kunnen worden. Op de tribune zal plaats zijn voor 10. a 12.000 toeschouwers. Er komt ook een overdekt» tribun» waar plaati is voor 500 personen. De tribunes worden gemaakt door de Nederlandse Heidemaatschappij. De toegangswegen tot het sportterrein zijn gesplitst in een voor langzaam en een voor snel verkeer. De toegangsweg voor langzaam verkeer bestaat reeds en is de Maredijk. Die voor snel verkeer is men bezig aan te leggen; deze komt aan de andere kant van het terrein. Ook zullen hier parkeerplaatsen worden aangelegd. De bijbehorende gebouwen naderen hun voltooiing. Er zijn een bestuurska mer, een kantine met keuken en een speciale kamer voor de scheidsrechter met douchegelegenheid. De kleedhokken zijn onderverdeeld in kamers voor profs en voor spelers van bezoekende clubs en van thuisclubs. Ook is gezorgd voor dou ches en wasbakken. De E.H.B.O. krijgt een afdeling met masseertafels. Al met al zal U.V.S. in het komende najaar een mooi sportterrein krijgen, waarop menige vereniging jaloer» zal zijn, van een muis aan cn in andere broden restanten van sigaren. Ook vond men vliegen in advocaat, spijkers in krenten brood cn een stukje zeep in karnemelk. Melk-produkten gaven soms aanleiding tot smaakklachten door een te lange bewaartijd bij de leverancier. Ook bij paling, makreel en kip werd bederf geconstateerd. symbolische betekentis. Ook kunnen ze, door de vele gelijkluidende woor den in de Chinese taal, een rebus voor de een of andere gelukwens vormen. In het Nederlands is bij voorbeeld een klavertje-vier een symbool voor geluk; zou men de wens wei-kom" in een rebus willen uitdrukken, dan zou men dit kunnen doen door een schaal bij een bron weer te geven. In China worden deze prenten en dit papierknipwerk, voor een ge schenk aan familie, vrienden en ken nissen uitgekozen imnwege de sym bolische betekenis van de voorstel ling of om de rebus vóór een geluk wens, die er door tot uitdrukking wordt gebracht. AUTORIJSCHOOL JULIEN ZOON GESLOTEN wegens vakantie van 6 t.m. 15 augustus. i de vakantie wordt op zondagen NIET gelest. Ds. Van Goudoever (Leiden) beroepen Ds. J. van Goudoever, Remonstrant predikant te Leiden, heeft een beroep ontvangen van de Remonstr. Gemeente te Hilversum ter voorziening in de vaca ture van ds. W. Muülwijk. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Christine Adolphine, dr v F J M van Og-trop en G G Ooms; Franciscus Adrianias, zn v L G Zethof en W F M G van Haaster; Johannes, zn v J van der Woord en A Brouwer; Maria Splintina, dr4 v J van Beelcn en N van der Benii. OVERLEDEN: J Los, 64 jr, man; C Noordraven, 86 jr, weduwe v D Spierenburg; T Stekhof, 83 jr, man K Drama, 72 jr, man P J Schouten, 74 jr, man; H H Rooi, 14 jr. zoon. Molen aan Kanaalweg ■thans verhuurd Leidein heeft de molet aan de Kanaalweg thans verhuurd aan de student J. A. Maaskant, zoon var. de Geref. predikant ds, J. Maaskant. De heer Maaskant heeft in du molen zijn petten- bakkerij ondergebracht (met uitzondering an de oven). Vooral op buitenlandse toe sten oefent de nu regelmatig geonende tolen grote aantrekkingskracht uit. niet bepaald tot genoegen van de heer Maas kant, die hier ten slotte zit om rustig te kunnen werken. Diamanten huwelijk in Leiden at echtpaar Hendriks, Oranjestraat 24 Leiden, hoopt op 15 augustus zestig jaar getrouwd te zijn. De heer Hendriks, 82 jaar is,- is als handdrukker in de Leidse katoenindustrie werkzaam ge weest. Hij was een Voorvechter van het socialisme. Mevrouw Hendriks is ook 82 r Er zijn 5 kinderen, 11 kleinkinderen 6 achterkleinkinderen. Dinsdag zijn de bruidsdagen ingegaan. Leidse jongen verdacht van bromfietsendiefstal De politie heeft een 18-jarige Leidenaar angehouden, verdacht van diefstal van bromfietsen. Zenclingsofficier Govaars zondag bij Leger des Heils in Leiden Zondag a.s. zullen de diensten van het Leger des Heils in Leiden worden ge leid door luitenant-kolonel Jos. Goo- De naam Govaars is sedert de vesti ging va-n hat Leger in o-ns land nauw aa-n het Heilsleger verbonden. Met de Engelse zeeman-legerofficier J. K. Tyler trad de Amsterdamse onderwijzer (latei kolonel) G. J. Govaars reeds in de i-n- troduotie-samenkomst de eerste hier te lande op i-n de zaal „Immanuel" aan de Gerard Doustraat te Amsterdam. Dat was in mei 1887. Enkele jaren later, bij de vestiging van het Leidse korps, was het eveneens een Govaars, de laitere brigadier J. Go- vaars, die al spoedig voor enige tijd de Waalse Gemeente, Leiden In augustus zullen slechts twee dien ten worden gehouden van de Waalse Gemeente in Leiden, Breestraat 64. Aan- ide zondagmorgen half elf gaat voor dr. J. G. H. Hoffmann, drager van het ridderkruis van het Legioen van Fer en van vele andere decoraties, secretarie van de theologische faculteit va-n de Perijse De tweede dienst wordt zondag 21 augustus om half elf gehouden. Vovrgan- 's dan de Amsterdamse Waalse predi kant Marc Jospin, die bekendheid kreeg door zijn diensten voor middeloare scho lieren. Eglise WallonneLeiden Pour les touristis Leyde et ses environs: dimanche prochain, k 10 h. 30, le culte dans le temple Breestraat 64 sera présidé monsieur le docteur J. G. H. Hoff- de Paris, chevalier de la I-égion d'honneur. L'autre culte du mois d'aoüt lieu le 21 et sera présidé par mon- le pasteur Marc Jospin d'Amster- dam. A partir du 4 septembre les cultes se tiendront normalement, k savoir cheque dimanche. leiding van het -nieuwe korps verkreeg. De zoon van laatstgenoemde, de tegen woordige 1-t.kol. Jos. Govaars, verkreeg, na zijn opleiding aan de oude Amster damse Kweekschool aan het Overtoom, in 1925, een aanstelling als korpsofficier te Vlissin-gen. In september 1926 zette kapitein Govaars als eenste Nederlandse officier voet aam wal in Paramaribo, waar hij tot medio 1939 verbleef en zich bezighield met het zendingswerk. Na een kort Europees verlof volgde in ja nuari 1-940 een nieuwe aanstelling in de Britse Kroonkolonie, de Bahama's. Het gouvernement aldaar had vrijwel het gehele maatschappelijk werk onder de jeugd in handen van het Leger ge steld, waardoor naast het zo belangrijke evangelisatiewerk, de sociale taak om vervulling vroeg. Als hoofd van deze maatschappelijke instell-ing st-ichtte de heer Govaars gedurende die periode bovendien een school voor blinden. Van zijn verblijf op de Bahama's heeft kolonel Govaars ook prettige herinne ringen bewaard aan de vele ontmoetin gen met de gouverneur van deze kolo nie, de hertog van Windsor. Na zijn terugkeer in Nederland we-ri luitenant-kolonel Govaars aangesteld als hoofd van het Handelsdepartement van het Leger der Heils, dat te Amster dam is gevestigd. Deze commerciële in stelling omvat, behalve de kleermake rijen (uniformen), een uitgeverij en een boekhandel ook een drukkerij waar niet alleen de vele uitgaven en periodieken van het Leger des Heils worden ver vaardigd, maar ook zeer vele opdrach ten van particulieren worden uitge voerd. Voor luitenant-kolonel Govaars blijft echter, n-aast zijn commerciële functie het brengen van de Blijde Bood schap en het dienen van de naaste de grondslag van zijn bestaan. Op vele plaatsen in ons land vervult hij dan ook de predikbeurten en hij vertegen woordigt op velerlei wijzen het insti tuut, waarmee zijn naam en persoon zo nauw zijn verweven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3