ïlieuuie geitectfe ÖToaranl Bunche wil gewapend conflict voorkomen Butler van prinses Margaret heeft ontslag genomen fiamol weer vandaag! België waarschuwt V N. opnieuw Actie tegen de vreemde taal in Zand voort Drie doden op overwegen Frits van Dijk bij zwemmen verdronken Irene meerderjarig OVERLEG VAN REGERING MET HET BOUWBEDRIJF Dominicaanse president Trujillo neemt ontslag VS antwoorden Chroesjtsjef DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 BÖHBAUS: Steenetraat 37 Directie. Redactie. Abonneme nten- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.50 per week. Eenenveertigste jaargang no. 11936 CBRISTELIJK-MATtONAAL DAGBLAD is ^ebltven mgn bert in iegbeaspfltT „SELA" le%en of niet Zie pagina 2 BEROEP OP tverkgevers Zie pagina S HAAR KOMST bracht vreugde Zie pagina 7 Een regeringsdelegatie van Katanga vertoeft thans, na Bel gië te hebben bezocht, in Parijs, waar zij met klem van argu menten het standpunt van Ka- tanga in de Kongolese kivestie naar voren brengt. Hier ziet men drie ministers, v.l.n.r. Ma- sagu, Kiwbe financiënenYav tijdens een persconferentie in de Franse hoofdstad. Chauffeur bij Delft onder trein De 22-jarige chauffeur H. W. M. Koot, uit Delft werd vanmorgen om ongeveer zes uur op slag gedood door een Bene- luxtrein komende uit de richting Den Dit tragische ongeluk gebeurde bp" een z.g. onbewaakt overpad nabij de Schie- weg 'ter hoogte van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek. Koot kwam met een veewagen, waarin hij zojuist zes varkens had geladen uit de weilanden van de Abtswoudsepolder en wilde de spoorbaan oversteken. Waarschijnlijk werd hij door de laag hangende nevel misleid en zag zodoende de trein niet tijdig die in volle vaart aan kwam stuiven. Naar de politie aanneemt heeft Koot nog geprobeerd achteruit te rijden. Ondanks krachtig remmen van de treinmachinist draaide de totaal ver nielde kabine van de vrachtwagen 180 graden om. Deze werd in de brede sloot naast de spoordijk geslingerd ter wijl de laadbak een eindje verder in het water werd geduwd. De chauffeur vond men na enig zoeken onder de laadbak. Door de plotselinge schok waardoor een raampje brak, werd een treinpassagier gewond. De man liep een hoofdwond op die door personeel van de trein werd ver bonden. De trein had zeventien minuten vertraging. De zes varkens overleefden het ongeluk.' MoskwJtsj moet wachten op Powers vrijlating De Russische auto Moskwitsj zal niet in de Verenigde Staten verkocht worden, voordat Francis Powers, de vlieger van de boven de Sowjetunie neergeschoten U-2 is vrijgelaten, aldus deelt de impor teur Robert Castle mede. Hij voegde er aan toe: „De Moskwitsj staat in de motte- ballen tot de heer Chroesjtsjef Powers in zo'n wagen naar huis zendt". lAR. BUNCHE, de plaatsvervangend secretaris-generaal van de Verenig- U de Naties, is vandaag reeds uit Leopoldstad naar Katanga vertrokken om een bloedig conflict te voorkomen, wanneer zaterdag de troepen van de V.N. de afgescheiden Kongolese, provincie binnentrekken. Alle voor waarden voor een openlijke strijd zijn aanwezig, want premier Tsjombe heeft een algemene mobilisatie van alle gezonde mannelijke bewoners be volen en verder officieel meegedeeld, dat Katanga zich zo nodig met ge weld tegen de komst van de V.N.-troepen zal verzetten. „Ik ben bereid", zo riep de premier op een persconferentie uit, „mijzelf te doden, alvorens de eerste V.N.-soldaat voet op Katangese bodem zet." In een telegram aan de secretaris generaal van de Vefênigde Nattèsr en alle onafhankelijke landen heeft premier Tsjombe gewaarschuwd, dat het binnentrekken van de V.N.- troepen het sein zal zijn voor een al gemene opstand in Katanga. Verder wordt in dit telegram meegedeeld, dat de Katangese regering dr. Bunche heeft uitgenodigd, vóór zich catastrofale gebeurtenissen zullen voordoen, waarvoor alleen de Ver enigde Naties verantwoordelijkheid zullen dragen. Tot slot Zei premier Tsjombe op de persconferentie, die hjj gisteren hield: .,wy zullen liever sterven dan ons onderwerpen aan het buitenland, en vooral aan de dictatuur van een rege ring van Loemoemba, die het buiten land in zfln bagage meebrengt en die niets anders dan anarchie, wanorde, plundering, moord en ellende kunnen Ondanks deze woorden van premier Tsjombe blijven de plannen van de Ver Naties om Katanga binnen te trekken, ge handhaafd, zo blijkt uit een officiële ver klaring, die he topperbevel van de V.N in Kongo heeft uitgegeven. Gehoopt wordt nu nog, dat dr. Bunche er vandaag of morgen in zal slagen tot een akkoord te komen met premier Tsjomibe- Waarschuwing Intussen hebben de Belgische pre mier Eyskens en de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Wigny gisteren weer een duidelijke waar schuwing laten horen," dat het be zetten van Katanga rampzalige ge volgen zal hebben. De resoluties van de Verenigde Naties oeten uitgevoerd worden, maar de inter- :ntie mag niet betekenen, dat wanorde gaat heersen in een gebied, waar het thans isitig is en waar 20.000 Europeanen w ;n en werken, aldus minister Wigny. De Verenigde Naties, vervolgde hij, hebben het recht en de plicht het verlan- (Zie vervolg op pag. 9) „U onderschat naar mijn mening de Intelligentie der buitenlandse bezoe kers, Indien u voor de bekendmaking van de te verlenen diensten gebruik Op een niet beveiligde overweg tussen Gilze-Rijen en Tilburg is gisteravond een bromfiets met zijn duopassagier onder de D-trein gekomen. Beiden werden op slag gedood. De twee mannen waren de gebroeders W. en A. Zandbergen. Zij woonden in Tilburg en waren beiden ongehuwd. Ver moedelijk hebben zij de trein te laat ge zien. De bestuurder van de bromfiets probeerde nog wel het stuur om te gooi en, maar het was reeds te laat. Dertig meter voorbij de plaats van de aanrij-' ding werden de slachtoffers in een sloot gevonden. De trein had 40 minuten ver traging. De 18-jarige M. J. van Engelen uit Dieren is gisteren om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een niet-be- veiligde overweg tussen Dieren en Laag- Soeren tegen een goederentrein reed. Zijn 23-jarige broer H. van Engelen wero licht gewend. maakt van opschriften die in vreemde taal z\jn gesteld". Dit heeft de burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema, aan bijna tweehonderd Zandvoortse Ingezetenen geschreven, omdat volgens hem opschriften als „ka mers te huur", „logies met ontbijt", enz voor hen geen enkele moeilijkheid op. D e heer Van Fenema sdhrijft verder dat zélfs de buitenlandse toeristen zich verbazen over de ruime mate w. in deze badplaats aankondigingen vreemde talen worden gedaan. Men ziet zelfs daarin een tekort aan nationaal bewustzijn, hetgeen za. echter niet het De burgemeester geeft een leder overweging voortaan de landstaal gebruiken. Ten slotte herinnert hij een verordening op het dorpsschoon, die het college van B. en W. bevoegdheid geeft op te treden tegen aankondigin gen die ontsierend werken. België verhoogt disconto De Nationale Bank van België heeft het officiële disconto heden met een vol proeent verhoogd, van 4 tot 5 procent. De bekende toneelspeler Frits Dijk is gistermiddag bij het in zee bij Zandvoort verdronken. Een 15-jarig meisje, dat in zijn gezel schap was, verkeerde eveneens in le vensgevaar doch kon bijtijds worden ge- Frits van Dijk, in 1895 te Rotterdam geboren, doorliep de H.B.S. in Arnhem en studeerde gedurende een jaar aan de Amsterdamse toneelschool. In de eer ste wereldoorlog vertoefde hij in Ame- Na zijn terugkeer in ons land nam hij privé-lessen. Hij begon zijn toneel loopbaan als voordrachtskunstenaar en was enige tijd verbonden aan het klas siek toneel van Albert Vogel, waarna hij achtereenvolgens speelde bij het ge zelschap Willem Rovaards bij de Haghe- spelers (Verkade), bij het Verenigd To neel (Verkade en Verbeek), het Am sterdams Toneel (Verkade en Van Dal- sum) erf wederom bij het gezelschap Verkade. Met Paul Huf en Johan de Meester richtte hij in 1932 het Groot Nederlandsch Toneel op In 1934 kwam Frits van Dijk bij de N.V. Amsterdamse Toneel-Vereniging en in 1938 bij het Nederlands Toneel, waar hij tevens regisseur was. Na de oorlog was hij verbonden aan het Amsterdams-Rotterdams Toneelge zelschap, het Amsterdams Toneelgezel schap, Toneelgroep Comedia en het Rotterdams Toneel, waarvan hij direc teur, acteur en regisseur was. Daarna kwam hij als regisseur-acteur bij de Stichting de Toneel Vereeniging, waarvan hij later directeur werd, tot de opheffing van het gezelschap. Daarna voegde Frits van Dijk zich bij het Arnhemse gezelschap „Theater", waar hij tot zijn dood aan verbonden was. In het seizoen 1960—61 zou Frits van Dijk zijn 40-jarig toneeljubileum Regering van Fanfani krijgt vertrouwen De nieuwe Italiaanse regering-Fanfani hèeft gisteravond met een overweldigen de meerderheid het vertrouwen van de Sênaat gekregen. Van de 220 stemmen kreeg Fanfani er 126. Tegen stemden de communisten en de fascisten, terwijl 58 blanco stemden. Gewone verhuizing, zult u zeg gen. Wat doet die in de krant Ja, maar wacht even: als we u vertellen dat dit beroemde bin- nenveringsmatrassen zijn, waar op de Britse eerste minister Macmillan zijn moede leden pleegt uit te strékken, dan wordt het toch wel even an- Daar gana ze dan de ministe riële bedden, plu$. matrassen uit nummer 10, Downing street. Waarom? Omdat deze bekende ambtswoning samen met de nummers 11 en 12 zal worden gerestaureerd en dus even in de meubelsector schoon schip moet worden gemaakt. De eers te minister zal tijdelijk in het Admiraliteitshuis in Whitehall resideren. De nieuwste foto van prinses Irene, die morgen de leeftijd van 21 jaar hoopt te bereiken en dan dus meerderjarig zal zijn geworden. Haar verjaardag zal met een lunch in de familiekring worden gevierd. Morgenmiddag om vijf uur zullen achtereenvolgens een delegatie van de Prinses Irenebrigade en een vertegenwoordiging van de federatie „Goud en Zilver" op Soestdijk geschenken komen aanbieden. Zater dagavond zal een feest gegeven worden voor vrienden en kennissen van de jarige. Meer over onze prinses leest u elders in de krant. Ontvoerde jongen is nog steeds spoorloos Graeme Thorne wordt, vier weken na dat hij ontvoerd werd, nog steeds vermist. Graeme is het achtjarig zoontje van Basil home, die een bedrag van 1 miljoen gul- en in een Australische loterij won Anderhalf uur nadat Graeme, die op weg naar school was, verdwenen was. belde een man met een buitenlands ac cent het huis van Thorne op en eiste een losgeld van 250.000 gulden, deed Thorne dit niet. „dan zou hij het kind als voer >or de haaien gooien". Graeme's ouders hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij het losgeld willen be talen, maar de ontvoerders namen nadien geen enkel contact meer met de ouders op. isteren werd er van de zijde von dc politie meegedeeld, dat er bij het onder zoek geen nieuwe elementen aan het licht gekomen zijn. Hetzelfde weertype De Bilt verwacht itot vrijdagavond: In het noorden en noordoos ten van het land bewolkt en plaatselijk enige regen. El ders in het land zonni™n perioden en in de raiddag enkele verspreid voorkomen de buien. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in in temperatuur. (Opgemaakt om 11115 uiur.) ZON EN MAAN Vrijdag 5 augustus: zon op 5.07, onr:r 1.24; maan op 10.50, onder 3.05; 7 augus- Strandverwaclitlng Tijdelijk iets meer bewolking maar nog nstig en goed strandweer. Wind gaat ïaar noordoost draaien. Middagtempcra- -uur ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: zonnige perioden en ein delijk weer een landwind. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ypenburg Vliss- Eet de De Bilt Twente Zd -Limb Helsinki Stockh. Op het ministerie van economi sche zaken is gisteren een bespreking gehouden tussen de ministers van economische zaken en van volkshuis vesting en bouwnijverheid en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. In deze bespreking is overleg gepleegd over de toepassing van de prijzenbe- sehikking bouwbedrijf 1960. naar aanlei- ten het de komende weken zonder butler stellen. Tho mas Cronin, die de volmaak te butler werd genoemd, heeft ontslag genomen, na precies drie weken in het Kensington paleis te hebben gediend. Gisteren heeft de 50-jarige grijze bediende zijn zeven kof fers gepakt en het huis ver laten. Hij had er kennelijk genoeg van. Engeland zou echter Engeland niet geweest zijn, als de journalisten de man met de stille trom had den laten vertrekken. Van rilde - hij het prinselijk paar in de steek had gelaten. Cronin wilde echter niet» zeggen. Al wat de journalis ten uit hem konden krijgen was, dat er ruzie was ge weest, maar met wie hij ru zie had gehad vertelde hij niet. „Geen commentaar" was zijn enige en voortdurende antwoord op de vragen die hem werden gesteld. „Ik hoop dat u zult begrij pen", vertelde hij nog, „dat ik aan mijn toekomst moet denken. Ik maak nooit ruzie met mijn werkgevers." Wel gaf hij echter toe dat hij de Prinses zeer charmant vond. Op de vraag hoe hij dacht over haar echtgenoot wilde hij echter geen antwoord ge ven. Hij had geen oordeel. Cronin was een van de zes butlers die het jonge paar werden aanbevolen. Hij werd gekozen en tot nog toe scheen hij goed te bevallen, want hij was vriendelijk, bescheiden, maar allerminst serviel. En zo is deze „Jeeves" gis teren vertrokken met zijn zeven koffers, een paar pak jes en rijn geliefde leunstoel. Hij is zijn baan van 8000 gul den per jaar kwijt, maar rekent er op dat hij wel spoe dig weer aan de slag zal komen. En zo zit prinses Margaret met haar eerste huishoude lijk probleem. Vele Engelsen zoeken al dc kolommen „huis- hondelijke hulp" in de kran ten na om te zien of ze ook een advertentie van het Ken sington paleis kunnen vinden. wordt gevraagd. Maar of die advertentie ooit in bun plak boek zal komen... We be twijfelen het. van een ingekomen brief van bestuur bouwbedrijf 1960. zo wordt meegedeeld door het ministerie van economische zaken. In de loop van dit (gesprek, dat door :n sfeer van wederzijds vei erd gekenmerkt, is voorts onder ogen ïzien of en zo ja op welke wij toekomst tot intrekking van deze prij- zenbeschikking kan worden geraakt der handhaving van de doelstellingen van het prijsbeleid der regering in 1 algemeen en van die waarvoor d« prijzenbéschikking was uitgevaardigd het bijzonder. In aansluiting op deze bespreking werd een overeenkomstig gesprek ge houden met het bestuur van de Ni derlandse Christelijke Aannemers- e Bouwvakpairoonsbond. Op 27 augustus zullen nieuwe bespre kingen bussen de betrokken ministi de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsborad worden gehou- Mtlnehen Ztlrich Locarno TTECTOR TRUJILLO, de broer van ex-dictator Rafael Trujillo, heeft zijn ontslag genomen als president van de Dominicaanse republiek. Vice-president Balaguer zal Trujillo, die volgens zijn vrienden de laatste tijd aan een slechte gezondheid lijdt, voorlopig vervangen. Balaguer is irt mei '57 tot vice- president gekozen. Hij heeft een car rière als schrijver, professor en diplo maat achter de rug. In februari van dit jaar hebben een half miljoen Do- betoogd door de terugkeer dictator Rafaël Trujillo. In ja- i daarentegen werd een komplol Kwestie-Eichmann nu bijgelegd Het geschil tussen Israël en Arger tinië over de ontvoering van Ado Eichmann is bijgelegd. In een off cieel communiqué, dat woensdag avond gelijktijdig in Buenos Aires en Jeruzalem gepubliceerd is, wordt gezegd: Bezield door het streven om te vol doen aan de toens van de resolutie de Veiligheidsraad d.d. 23 juni, wc uitdrukking gegeven is aan het verlangen de traditionele vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee landen te bevor deren, hebben de regeringen van Israël en de republiek Argentinië besloten het incident, dat ontstond door het optre den van Israëlische burgers en waar door de fundamentele rechten van de Argentinië geschonden werd, als gesloten te beschouwen." ontdekt voor een aanslag op de ex- dictator. Ruim 1500 mensen werden toen gearresteerd en meer dan 100 personen werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen tot 30 jaar. Hector Trujillo is in feite altijd als stroman beschouwd: zijn broer had op de achtergrond de werkelijke lei ding. De Verenigde Staten hebben premlci Chroesjtsjef gisteren uitgedaagd de se ricuze ontwapeningsbesprekingen mei het Westen te hervatten en zijn pogln gen om de wereldopinie af te leiden er te verwarren met propaganda, te staken Dit Is de Amerikaanse reactie op di boodschap die Chroesjtsjef heeft ge zonden naar de communistische wereld conferentie tegen kern- en waterstof bommen in Tokio. In deze boodsdhap liet Ghroesjtsjei weten dat de Sowjetregering haar vast houdende pogingen om een ontwap* ningsovereenkomst tot stand te brengen niet zal laten varen". In de verklaring van het State De partment wordt hierover gezegd: „D< serieuze besprekingen van dit ernstig» probleem zijn in juni afgebroken dooi dat de Sowjets de conferentie in Ge- nève verlieten. We hadden gehoopt dai de Sowjetunie bereid zou zijn ernstis en doelbewust naar een hervatting van de besprekingen zou streven, inplaau van met behulp van slagzinnen en ro- clam©campagnes de aandadht in d« ereld af te leiden en te verwarren"

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1