Algemene kinderbijslagwet bijna geheel gehandhaafd ROXASECT mifM Nieuwe Doorman-actie van Sukarno op komst Verdwenen wiskundigen naar Cuba gevlucht? Wïld-Wester tussen Diemer en Verholt Billitons zwaartepunt in Nederland en Suriname Westduitse kijkers; schik in tweede t.v.-progranuna Duits idee: Europese raad van premiers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 Regering blijft bij eerste ontwerp (Van onze parlementsredactie.) TAe regering heeft besloten het ontwerp-Algemene Kinderbijslagwet na- genoeg in zijn geheel te handhaven. Dit ontwerp, dat in 1957 door het vierde kabinet-Drees werd ingediend, stelt voor een algemene, de gehele bevolking omvattende kinderbijslagvoorziening in het leven te roepen. Op grond van deze regeling zal zowel aan loontrekkenden als aan zelfstandi gen kinderbijslag worden verleend vanaf het derde kind. Voorlopig echter blijft, ten behoeve van het eerste en tweede kind, de huidige Kinderbijslag wet bestaan. laatste het geval zijn geweest, dan zou de AJC.-voorziening in de sfeer van de staatszorg zijn getrokken, wat niet in overeenstemming is met de uitgangs punten van het huidig regeringsbeleid. De premie voor de drie volksverzeke ringen (A.O.W., A.K.W. en A.W.W.) zal in één bedrag worden geheven. De pre mieheffing en invordering zal dus ook voor de loontrekkenden geschieden door de belastingdienst, met inachtneming van een inkomensgrens voor de premie van thans f 7450,- per jaar. De regering is van mening, dat wanneer geen premiegrens zou worden gesteld, aan de solidariteits- gedachte een te grote invloed zou worden toegekend. De ministers en de staatssecretaris heb ben er ernstig bezwaar tegen de premie- plicht, voor wat de loontrekkenden be treft, op te leggen aan de werkgevers. Het huidige kabinet is ook niet af gestapt van het karakter van volksver zekering, dat de indiners aan het ont werp-Algemene Kinderbijslagwet heb ben gegeven. Dat betekent dus, dat het veelomstreden voorstel gehandhaafd blijft om ook ongehuwden, gehuwden zonder kinderen, r.k. geestelijken, we duwen zonder kinderen enz. tot 65 jaar premie voor de A.K.W. te laten betalen Een en ander blijkt uit de memordï- van antwoord, die minister Van Roo<' (sociale zaken), staatssecretaris Roolvink (sociale zaken) en minister Toxopeus (binnenlandse zaken) thans naar aanlei ding van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de A.K.W. hebben ingediend. De bewindslieden motiveren uitvoerig waarom ook het zittend kabinet op he*, standpunt staat, dat de kinderbijslag zal dienen in te gaan bij het derde kind Als zeer voornaam motief heeft gegol den, dat de hoogte van de op te brengen premie bij een voorziening vanaf het eerste kind 5,3 pet, vanaf het derde kind 2 pet niet los kan worden ge zien van de overige lasten, die reeds nu of in de toekomst door het bedrijfsleven (dus ook door zelfstandigen die perso neel in dienst hebben) moeten worden opgebracht. Er moet voor gewaakt wor den, dat de premielast, veroorzaakt door de invoering van de A.K.W., zo zwaar gaat drukken, dat daardoor de verhoog de premies A.O.W.—A.W.W. en de pre mie voor de nieuwe invaliditeitsvoor- ziening, gevoegd bij de last van de noodzakelijke huurverhoging, te hoog wordt. Met nadruk ook wil de regering wijzen op haar vaste voornemen om onder geen beding toe te staan, dat de 'A.K.W.-premielasten zouden leiden tot 'doorberekening dn de prijzen. Looncompensatie De regering staat, blijkens haar me morie, voor de loontrekkenden een vol ledige looncompensatie voor de A.K.W.- premie voor. Daarover kan naar haar mening echter heter van gedachten wor den gewisseld als het tijdstip van in werkingtreding der wet is aangebroken. Het ligt verder in het voornemen van de regering de verlaging van de premie, die krachtens de Kinderbijslagwet voor Loonibrekkenden de werkgevers moeten betalen, aan te wenden ter compensatie van de - door de werknemers verschul digde premie. De ministers onderschrijven ten volle het standpunt van het vorig kabinet,, dat voor de AJt.W. gekozen is voor een financiering in de vorm van een ver zekering en dus niet voor een financie ring uit de algemene middelen. Zou dit Een dergelijke suggestie was door de Tweede Kamer gedaan, maar volgens de regering betekent het, dat de coördinatie van A.K.W., A.O.W. en A.W.W. op be langrijke onderdelen zal worden ver stoord. Een grote administratieve romps lomp zou daarvan het gevolg zijn. Ook verdient het naar het oordeel van de bewindsman geen aanbeveling de kin- derbijslag-op-grond-van-de-A.K.W auto matisch te koppelen aan de loonindexcij- fers. Wel zijn zij er zich van bewust, dat er ook in de toekomst voor zal moeten worden gezorgd, dat de kinderbijslagen op een verantwoord niveau liggen. De regering handhaaft ook het voorstel om, naast de ook voor het overheidsper soneel geldende algemene kinderbijslag- voorziening, aanvullend een uniforme kinderbijslagregeling voor deze categorie te treffen. Deze zal een suppletievoorzie ning omvatten, waardoor het totaal der aanspraken ongeveer gelijk zal zijn aan die ingevolge de bestaande regeling voor het rijkspersoneel. Tegenover somipige Tweede-Kamerle den, die bezwaren tegen de A.K.W. heb ben ingebracht, merkt de regering op, dat geenszins bewezen is dat gezinsuit breiding in ons land gestimuleerd zou worden door de kinderbijslag. Ook is de regering van mening, dat aan de persoon lijke verantwoordelijkheid voor het gezin door een kinderbijslagregeling geen af breuk wordt gedaan. Olie-arbeiders dringen aan op nationalisatie van bedrijven 'NDONESISCHE autoriteiten te Djakarta hebben geweigerd zich uit te laten over de aankomst van de Karei Doorman te Hollandia in Neder lands Nieuw-Guinea, aldus meldt Ass. Press, doch de definitieve plannen van Indonesië zullen vermoedelijk openbaar worden gemaakt door Su karno bij de viering van de onafhankelijkheidsdag op 17 augustus. digen William Martin en Ber- non Mitchell, die werkzaam waren bij het Amerikaanse nationale ved- ligheidsagentschap, een hoogst ge heime afdeling van het ministerie Open schaakkampioenschappen Venray Verholt (Utrecht) en Vaai Donk (Dordrecht) hebben met 2 punten uit 2 wedstrijden de leiding genomen in het open schaakkampioenschap van Nederland, dat te Venray wordt gehouden. Verholt won van de Wëstduit- ser Diemer. Het was een spectaculair duel. De romanticus Diemer had het met Verholt in zoverre getroffen, dat deze dezelfde opvattingen huldigt. In de partij tussen deze felle heren ontstond een wilde stelling, met het initiatief aan de zijde van wit. Tegen het einde van de speeltijd kon Ver- holt een dubbel stukoffer brengen, dat spoedig tot mat leidde. Van Donk is de tegenpool van Verholt. Met zwart tegen Jansen (Waterlandskerk- je) spelend, bouwde hij een zeer solide stand op, die zich ontwikkelde tot een spel met lichte stukken en initiatief voor zwart. Toen Van Donk een vrij-pion kon creëren, gesteund door verwerkende lo pers, was het spoedig uit. Dr. Mulder kwam aanvankelijk tegen Jorngsma in moeilijkheden. Hij verdedigde zich echter nauwkeurig. De afgebroken stelling leek zelfs een tikkeltje gunstiger voor dr. Mulder. Meddeler is waarschijnlijk niet opge wassen tegen het hoofdklassemilieu, waarin hij mede om propagandistische redenen is geplaatst. Zijn partij met wit tegen ds. Goris miste raffinement en nauwkeurigheid in de opening. Zwart kreeg vrij eenvoudig het initiatief en kon in het middenspel een winnende mat- aanval inleiden. De andere „Zuiderling", de Belg Coninghs, komt waarschijnlijk voor eenzelfde beoordeling in aanm»*- Kuypers (Breda) had weinig moeite in een partij, die door zwart reeds in de opening zwak werd gespeeld. Quakkelaar tegen Speyer was een aar dige remise tussen spelers, die elkaar in kracht nauwelijks ontlopen De dames hebben de derde ronde ach ter de rug. Mevrouw Timmer (Den Haag) leidt op het ogenblik. Sterke concurren tie zal zij krijgen van de kampioene me vrouw Fenny Heemskerk, mei. Broerse en mevrouw Vreeken. De andere dames lijken niet meer in staat te zijn een rol van betekenis te spelen. SCHAKEN West-Duitsland weer zwakker dan Rusland Ook In de zesde ronde van de schaak ontmoeting West-DuitslandRusland be haalde het Russische team een grote overwinning: 6'/£1*4, zodat de stand nu is: 3810 in het voordeel van de De gedetailleerde resultaten van de zesde ronde waren: Geiler (R.)—Hottes 1—0; Tal (R.)Troeger 1—0; Tolusch (R.)Mohrlok 1—0; Polugajewski (R.) Pfeifer 10; Keres (R.)—Teschner 10. De drie overige partijen: KotofUnzio- ker, BoleslawskiBialas en Petrosian— •chmid eindigden in remise. Na drie ronden luidt de stand: 1. Ver- holst (Utrecht) 3 pnt; 2. Jóngsma (Rot terdam) 2Y2 pnt; 3. en 4. ir. Van Donk (Dordrecht) en Kuypers (Breda) ieder 2 pnt; 5. en 6. Goris (Barchem) en Speyer (Nijmegen) ieder 1% pnt; 7. en 8. Jansen (Waterlandskerkje) en Diemer (W. Did.) ieder 1 pnt en 1 afgebr.; 9. dr. Mulder (Rakel) l pnt; 10. Quakkelaar (Oldenzaal) pnt en l'afgebr.; 11. Med deler (Heerlerheide) 0 pnt en 1 afgebr.; 12. Coninghs (België) O.pnt. WATERPOLO Ned. zevental trainde Het Ned. watcrpolozevental dat maan dag in Rome is aangekomen om zich voor te bereiden op het Olympisch wa- terpolotoernooi heeft dinsdagavond voor het eerst getraind. In een zwembad dat in het noordelijk deel van Rome is gelegen, heeft de ploeg, die onder leiding staat van Cor Braasem, tezamen met de spelers van het Ita liaanse team geoefend. Bij deze eerste training vergde Braasem nog niet al te veel van zijn pupillen en het accent lag dan ook voornamelijk op het doelschieten. Ook in de komende dagen zullen de Nederlanders en de Italianen gezamen lijk oefenen. Naar alle waarschijnlijk heid komen beide ploegen dezer dagen in een trainingswedstrijd tegen elkaai Vandaag recordpoging Kanaalzwemmen De Canadees Helgc Jensen is vanmor gen om vier uur Ncd. tijd bij Cap Gris Nez in het water gegaan om te trachten het record Kanaalzwemmen te breken. De 21-jarige metaalbewerker uit To ronto verklaarde te hopen het record van 10 uur 52 minuten van de Egypte naar Hassan Abdel Rehin ruimschoot"! te breken. In 1959 zwom Jensen over het Kanaal in de goede tijd van 13.17.45 terwijl het Vandaag is het weer goed, met een lichte bries van land. Voordat hij het water in ging at Jen sen een kip van ruim vier pond. Hij wordt gevolgd door de boot Fifi II uit Dover met twee officials van de vereniging Kanaalzwemmen aan boord. De twee verdwenen wiskun digen: links William H. Martin, rechts Bernon F. Mitchell. van oorlog, en sinds enige weken verdwenen zijn, zouden zich op het ogenblik in Havanna, op Cuba, op houden. De gehele veiligheids- en inlich tingendienst der Verenigde Staten is in alarmtoestand gebracht door deze nieuwe „Burgess-McLcan"-affaire. De beide, ongehuwde, mammen waren im jun! me.t vakantie gegaan, die zij in de staat Washington en in Californië zouden doorbrengen. Zij hadden op 15 juli weeir aan het werk moeten gaan Gebleken is echiter dat beide ambte naren, die naar zou zijn "toegegeven, van „bepaalde geheimen" kennis dragen, niet naar hun vakantie-oord zijm vertrokken, doch op 25 juli per vliegtuig naar Mexi co zijn gereisd. Zij hadden niet, zoals voor Ameri kaanse ambtenaren voorgeschreven is, van tevoren kennis gegeven van hun vertrek maar het buitenland en hebben zich ook rniet bij de Amerikaanse am bassade in de Mexicaanse hoofdstad ge- meid, zoals eveneens voorgeschreven is. Men heeft reden te veronderstellen, dat Mitchell en Martin ma 25 juli naar Cuba zijm doorgereisd. de v&teeéoze, INSECTEN-VERDELGER p. laat géén vlekken na radicaal en snel IN OE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Zegslieden van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken en het leger herhaalden dat elke Nederlandse militaire stap zou worden beschouwd als een uitdaging voor de Indonesische soevereiniteit en veiligheid. Op een vraag of er nog militaire maatregelen in het voornemen lagen, antwoordde een hoogwaardigheidsbekleder van het le ger: „Laten wij de gebeurtenissen af wachten". Hij sprak van „domme hard nekkigheid" der Nederlanders en zeide dat Indonesië bereid was een Neder landse uitdaging op zijn grondgebied te beantwoorden. Waarnemers achtten in dit verband het bezoek van de chef-staf van het Indonesische leger, tevens mi nister van nationale veiligheid, generaal Nasution aan de wateren van Oost-In- donesië nabij Nederlands Nieuw-Guinea veelbetekenend. Sukarno heeft het Indonesische hoog gerechtshof gevraagd te onderzoeken of er aanleiding bestaat de socialistische Richard Nixon op tournee Vice-president Nixon, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, zijn vrouw Pat en een ploeg assistenten ver- trokken vandaag naar Hawaii, waar Nixon zijn verkiezingscampagne van drie maanden zal beginnen. Op 8 no vember gaan de Amerikanen naar de stembus. In de tussenliggende periode zal Nixon alle 50 Amerikaanse staten bezoeken. Ziekenhuis uit, water in Jeff FarrellAmerika's snelste zwemmer, zorgde tijdens de Ame rikaanse Olympische zwemselectie- wedstrijden In Detroit voor een magnifieke prestatie. De 23-ja'rige zwemmer, die op 25 juli jl. de Ame rikaanse records op de 100 meter (54.8) en de 200 meter (2.3.-) vrije slag verbeterde, moest een dag na deze verrichtingen in een zieken huis worden opgenomen wegens een spoedoperatie aan zijn blinde darm. Het scheen alsof zijm kansen om zich voor de Spelen in Rome te kwalificeren tot nul waren ge reduceerd. Gisteravond zagen de toeschou wers tot hun verbazing een nog wat witjes uitziende Farrell op het startblok voor de series 100 meter vrije slag. Zes dagen na de Ingreep van het chirurgisch mes en slechts enkele uren nadat hij het hospitaal had verlaten, zwom Jeff Farrell naar de snelse tijd van alle deelne mers, namelijk 55 6 sec. Hij zal in de finale van acht deelnemers de eerste of de tweede plaats moeten bezetten wil hij naar de Italiaanse hoofdstad worden afgevaardigd. partij en de Masjoemi te verbieden, daar deze een grote rol hebben gespeeld in de Sumatraanse opstand van 1958. De president van het hof, Wirjono, heeft medegedeeld dat het besluit van het hof slechts een advies is en dat Sukarno het laatste woord heeft Hadi Sudardjo, secretaris-generaal van het Indonesische vakverbond van arbei ders in de olie-industrie, Perbum, heeft volgens Antara bij zijn regering aange drongen op nationalisatie van alle bui tenlandse oliebedrijven. Hij deed een aanval op de Shell, de Stanvac en de Caltex, wier personeel in voortdurende vrees zou leven voor „willekeurig mas sa-ontslag". In 1958 zouden zij 6000 man hebben ontslagen. BETOGINGEN IN BIRMA ANTI-INDONESISCHE In zestien Birmaanse steden zijn vol gens de Indonesische gezant te Rangoon anti-Indonesische betogingen gehouden. Te Rangoon alleen al zestien. De Indo nesische regering heeft haar bezorgdheid geuit over deze betogingen, die door de Chinese gemeenschappen op touw zijn gezet en heeft dit onder de aandacht van de Birmaanse regering gebracht Venezuela waarschuwt tegen rode olie De Venezolaanse regering heeft twee niet genoemde maatschappijen verboden olie met korting op de wereldmarkt te verkopen. Het waarschuwt dat iedere markt die zich keert naar de Sowjetunie, geen olie meer van Venezuela zal krij gen wanneer de normale omstandigheden terugkeren. Minister Juan Pablo Perer zeide, dat dit het geval is met Cubam, hetwelk Russische olie koopt. Brand in leerfabriek Vonken uit een lasapparaat veroor zaakten gisteravond een korte doch he vige brand in de afwerkerij van de lee-- fabriek „De Molen" dn Tilburg. Men was bezig met las-werkzaamheden aan een nieuwe pers, waarbij wegspattende vonken terechit zijn gekomen in voor raden Leer en celluloselakken. De eerste bluspogingen mislukten toen een gewel dige steekvlam een weg zocht door het dak. Met groot materieel slaagde de brandweer er toch in het grootste dee' van de persen te behouden. zeventig procent in Nederland en Suriname. De belangen in nog niet geliquideerde vroegere deelnemingen in Indonesië omvatten geen activa in Indonesië, maar contanten en aandelen in maatschappijen, die in Neder land en Engeland, gevestigd zijn. Dit blijkt uit een overzicht van de deel nemingen, die te zamen 104,7 miljoen bedragen. Dit zijn: 1. Mijnbouwondernemingen f 57 min., waarvan Billiton Mij. Suriname f 44,4 min., Kamativi (Rhodesia) f 6 min., Mbeya (Tanganyika) f 6.6 min. 2. Metallurgische bedrijven f 5 min., o.a. de Hollandsche Metallurgische Bedrij ven te Arnhem, dus zonder het aandeel ad f 6,2 min. in de liquidatie van de G.M.B. 3. Chemische bedrijven f 4,8 min na melijk N.V. Zaanehemie f 3,8 min en Chemische Fabriek v/h dr. A. Haagen te Roermond f 0,9 min. 4. Handelsvennootschappen f 32,3 min., nl. Billiton Handelmij. f 25,7 min Mon- taan f 2,9 min., Technical Equipment Corp. te New York f 2 min., en drie klei nere bedrijven f 1,7 min. 5. Beleggingsmaatschappijen f 23,4 min., nl. Beleggingsmij. Billiton f 14.7 min., Tin Processing Corp, te New York f 8,7 min. 6. Diversen f 18 min., hoofdzakelijk be langen om nog niet geliquideerde Indo nesische deelnemingen, o.a. f 15.8 min. in G.M.B. in liquidatie. De aardrijkskundige verdeling is Ne derland 38%), Suriname 31,5%, Engeland 1,1%), V.S. 7,7%,. Afrika 8,9%, diversen 12,8%. De resultaten van Kamativi stijgen en er bestaat behoorlijke kans dat deze in 1960 de afschrijvingen ten volle zullen verdienen. De N.V. Holl. Metallurgische Bedrijven zal pogen op de vrije markt tinertsen te kopen daar het contract voor levering van belangrijke hoeveelheden Indonesi sche tinertsen op 1 mei afliep. De uitvoer van Surinaams bauxiet wordt voor 1960 geraamd op 1,15 min. ton. On derhandelingen zijn gaande voor levering van belangrijke hoeveelheden gedutende een groot aantal jarem Mbeya heeft grote moeilijkheden met arbeidsorganisaties en de beslissing over een uitgebreide exploitatie moet w.>rden uitgesteld tot men zekerheid heeft over het politieke en economische klimaat in Tanganyika. Dit is te betreuren om-'at de prijzen voor niobiumconcentraten belang rijk gestegen zijn. De exploraties naar molybdeenaf/ettin- gen in Canada waren onbevredigend en zijn voorlopig gestaakt. De prijzen van koper, lood en zink maken dat men niet kan denken aan exploitatie van ertsen der Nigadoo Mine. Dezer dagen wordt de eerste paal ge heid van de fabriek voor titaandioxyde- pigmenten in de Botlek. Men hoopt deze binnen 1% jaar te voltooien. Een proces is gaande over 1,7 min, Straits dollars van de Nibem te Singa pore, waarop Indonesië aanspraak maakt. Bij gunstige afloop zal Billiton ruim 60!£ ontvangen. Er bestaan plannen voor de bouw van een fabriek voor isolatiemate rialen te Arnhem waarin Stannum 51' belang zal hebben en Grünzweig un Hartmann A.G., te Ludwighafen 49«/«. De nieuwe belastingvoorstellen zullen voor Billiton geen groot verschil maken. Bij de bedrijven in Zuid-Rhodesia is alles rustig en er wordt normaal.gewerkt. Over de tinprijzen wil het bestour niets voorspellen, doch men zou geneigd zijn voorlopig geen achteruitgang te verwach ten. De West-Duitse kijkers (men schat vele kanten geprotesteerd tegen com- ze op 20 miljoen want er zijn onge- merciële televisie (West-Duitsland kent veer vier miljoen ontvangtoestellen sinds enkele jaren een kort programma geregistreerd) breken zich niet erg vóór 8 uur 's avonds waarin per half het hoofd over de onaangename uur zes minuten reclame wordt gespro- v er wikkelingen rondom de komst ken), maar de wijze, waarop dr. Aden- van het tweede televisieprogramma, auer na ellenlang overleg en heen en zo meldt ons onze correspondent uit weer gepraat de knoop eenvoudig Bonn. heeft doorgehakt en de exploitatie van Zij laten de strijd over aan de het tweede programma heeft opgedra- Bondsregering en de deelstaten en fien aan de maatschappij „Deutschland hebben schik in het feit dat zij na 1 Fernsehen G.m.b.H." heeft heel wa> januari a.s. uit twee programma's kwaad bloed gezet. zullen kunnen kiezen. Er is al zeven jaren lang gepraat over de mogelijke instelling van een tweede programma en de kijkers vinden het die het aankijken best waard was en een succes zowel voor de auteur als voor regisseur Max Douwes en voor de NCRV die het spel op het scherm bracht. best, dat het nu komt, al of niet De deelstaten verwijten de bonds kanselier van alles op het politieke vlak: verkiezingsstrategie, dictatuur chantage, coup d'état enz. enz. Men wil proberen, de oprichtingsac- te door het Constutioncle Hof in Karlsruhe ongrondwettig te laten verklaren. De bondskanselier laat zich door al deze dreigementen niet van de wijs reclame, dat kan hen niet zoveel sche- brengen: zijn zenuwen kunnen len. tegen een stootje en hij weet dat hij Natuurlijk denken de deelstaten en miljoenen tevreden kijkers achter zich hun omroepmaatschappijen daar heel heeft. Tevreden althans over het feit anders over. Niet alleen wordt er van dat er, hoe dan ook, een tweede tele- visieprogramma te verwachten is. Dat elke kijker het met de exploitatie van dit programma eens zou zijn, is zekei niet waar. Daarom mag men daarop wel onder elkaar eens wat hartig commentaar ge ven, maar de nieuwsgierigheid naar dat tweede programma houdt bij alles toch de overhand. Nieuwe omroepsters voor de radio Trouwe radioluisteraars zullen in het komende najaar de vertrouwde stem men van de beide NCRV-radio-omroep- kon voltooien voor zijn dood. „De bar- sters moeten missen. Zij zullen allebei Dier van Bagdad", met een libretto worden vervangen door nieuwe, U nu door hemzelf geschreven naar een van nog onbekende stemmen, rte sprookjes uit Duizend en één Tineke Vos is enkele maanden gele- Nacht", heeft wel vermaardheid als d.en getrouwd en Netty Slikker, die de meesterwerk, maar nooit overgrote be- zieken ook zo goed kennen uit het fcendheid aekreazu. In de eer,te deeen. programma „Onder de hoogteaon gaat „ld van deze eeuv, l, het muatehapel Ir, °""<*er h«t huwelijksbootje .tap- Nederland nop wel opoeooerd, maar pen. Beide dames vinden om deze rede- nen de tijd gekomen zich los te maken later nooit meer. y>n hel "„d"iow„k Twee „ieuWe om. Toch is het goed, dat composities als roepsters zullen dus haar plaatsen in- deze ervoor behoed worden in de ver- nemen. getelheid te verzinken, want liefheb- Ook bij de VARA zijn op het ogen- bers van goede operamuziek zullen gis- blik nieuwe vrouwelijke stemmen te teravond zeker hebben genoten van de horen. Na een lange staat van dienst voortreffelijke aria; en duetten, door »1» omroepster, eerst bu de AVRO. la- Commeniaar B regenzer-opera luisteren naar de opera-opvoering van de Bregenzer Festspiele, waarvoor deze keer de komische opera „De barbier van I Bagdad" van Cornelius was ge- Cornelius scheef slechts drie opera's, hij de laatste zelfs niet uitgelezen aoti.ten ten oehore gebracht en van de fraaievolle koren, gezon- gen door het Bregenz Festival koor, alles begeleid door het Weens symfonie- Het beeld, niet altijd t verslaggever Arie Kleywegt) bij de VARA, heeft Netty Rosenfeld de om roepdienst verlaten. Gedurende een half jaar heeft de VARA nu vier aspirant-omroepsters op proef. Uit dit viertal zal dan na dit halve jaar een nieuwe vaste omroepster vrij goed, dank zv ook behoorlijk Oos- worden gekoze tenrijks camerawerk dat vrijgevig was Netty Rosenfeld zal echter nog wel rrpt Closp-uns eens als vocaliste voor de microfoon C0P komen en televisiekijkers zullen haar Peter Cornelius, begaafd als acteur, af en toe op het beeldscherm zien als dichter en componist, was een groot be- gesprekleidster. wunderaar van_ zijn leermeester Liszt en heeft iets van'diéns grote levendig heid in zijn muzikale uitdrukkingen behouden. De opera „De barbier van Bagdad" is bijzonder warm en gevoe lig van toon en vond een uitstekende vertolking in Bregenz en zo ook in onzt vanavond kuiskamers Schaken De Hongaarse grootmees ter Laszlo Szabo en de Rus Mark Tai- manov eindigden in een internationaal schaaktoernooi in Santa Fe op de eerste plaats, met beiden een score van 5% pnt. uit zeven partijen. Derde werd de Zuid- slaviër Gligoric met 5. Vierde de Rus Korchnoi met 4% pnt. DE WESTDUITSE bond van Jonge Europese federalisten" (J.E.F.) heeft gisteren gepleit voor instelling van een „raad van re geringsleiders". Dit denkbeeld, dat enige dagen na het Parijse overleg van bondskanselier Adenauer en president De Gaulle over politieke samenwerking van de Zes wordt ge lanceerd. is een onderdeel van een plan voor politieke integratie van Europa. De raad van premiers zou volgens de J.E.F. de bevoegdiheden van de minis terraden der drie Europese gemeen schappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) moeten uitoefenen. President De Gaulle zou voorzitter kunnen zijn, aangezien „aan Frankrijk op grond van zijn po sitie in de wereld de rang van primus inter pares toekomt", aldus de J.E.F. Perscommentaren Het onafhankelijke Westduitse blad Die Welt verklaarde gisteren in een hoofdartikel dat de Britse premier, Ha rold Macmillan, zou moeten deelnemen aan een permanente conferentie van Westeuropese regeringsleiders, die mo- gelük zal worden gevormd als eerste stap in de richting -van een Europese confederatie. Volgens Die Welt ligt 'hier wellicht een mogelijkheid om een tweede hypo theek van het verleden die op Europa rust, nl. de rivaliteit en meningsver schillen tussen het vasteland en Enge land op te ruimen. De eerste was de Frans-Duitse tegen stelling. Adenauer heeft een groot aan deel gehad in het wegnemen hiervan. Mogelijk zal hij ook nu een grote rol kunnen spelen, aldus het blad. Ook de onafhankelijke Frankfurtei Allgemeine verklaarde gisteren met na druk, dat Engeland, als het dat wenst, by door een bonus van 1 op 1. Dit voorstel vond nergens steun en het dividend werd met 198 stemmen tegen 1 vastgesteld op 20% op aandelen 1ste en 15%> Ilde rubriek benevens 5°/o jubileumdividend. Al: terim is reeds uitgekeerd resp. 12V 7%°/«. Mr. E. N. van Kleffens werd her benoemd tot commissaris en H. L baron Taets van Amerongen tot lid van de missie uit aandeelhouders. de besprekingen over Europese politie ke samenwerking moet worden betrok ken. Het blad acht de tyd hiervoor rijp. Na het NTS-journaal, dat als ge woonlijk om 8 uur begint, is er om 8.20 uur een NCRV-programma, dat veel variatie biedt. Eerst een speelse filmfantasie over „knoop in de zak doek" en dan om 8.35 uur een jazz programma. Een reportage van de padvindersleiders en -leidsterssamen komst te Ommen wordt om 9.30 uur gevolgd door de kunstrubriek met een film over de componist Stra- •winski en tot slot dagsluiting om het kampvuur in Ommen. vanavond De NCRV laat u tussen 8.15 en 9.20 horen hoe het Radio Filharmonisch orkest en solisten onder leiding van Bernard Haitink op 16 maart jl. in Utrecht Mahlers symfonie „Das Lied von der Erde" uitvoerden. Direct daarna een gesprek over ruimtevaart en om 10.15 uur een reportage van de opening van de Wereldjongeren- conferentie van de YMCA in Loos- Na een programma van operette melodieën, overgenomen van d« NDR en uitgezonden tussen 8.05 en 8.45 uur, laat de VARA u een luister spel van Tim Braun horen: „Een schelm, genaamd Lucifer". Om 9.55 uur: recital door de cellist Edmund Kurtz en de pianist George van Renesse. Programma voor morgen DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1960 DM NWS| 7'10 a^™" 4 GrlmkCVPRO^7<50 Dagopening AVRO: 3 00 Nws 8 15 Gram kind 8.40 Grr 1 9 15 Grain 9.35 "lU£ '--au werciaiüamp. wi< O^c i3,0? NHvs 13 15 Meded of grs 30 Vo< -nTni 1 ui.i.u :i cu vooraraent lo 00 Blaaskwlntet 15.30 Gram 16-00 Ge var pr,°#L17-.00 V cl Jeugd 17 30 Li elite muz IH r- s 1315 LicMe muz 18 45 Joiirn 19 00 Gram 19-45 Gesproken brief 19.50 Sportpraatge 20 00 Nws to 05 Kajnerork en sol 21 00 Don Juan de bedrieger, hoorepei ueerieger, noorepel h"r van N5 vielerwedstr 2230 1 gitaar 23 SOS-ber act 23-10 hoorspel 11 23.55—24 00 Nm, 298 1007 kc/s. KRO: 7-lo Gram 143 Morgengebed en 8.00 N-ws 8 18 Gram 8 50 V d 40 V d Jeugd NCRV: 10 «I Gram inrpnHi/>n*i i a, j 43 v..u WOHv10 00 Gra n 4? Morgendienst. KRO: 1I O0 V d zioki "l" "2 18-15 zonnewijzer 13C0 am NCRV: 14 00 Rep Zendingsdag te iobergen-Rijseniburg 1 1.3o Lichte 19.30 Radiokra: "evar progr 21 12 00 Periodle 10.:. rade 22 10 Klase gram 22-20 Rep Wereid- comgres YMCA te Loosdrecht 22-30 Nws en SOS-ber 22 40 Gram 22 45 Avondovcr- rfss m/5'b Orgclconc 23 35 Platennws 23 5324 00 Nws Tclevlsieprogr.' NTS: 20 00 Journaal en weeroverz- VARA: 20 20 Act 20 30 Hi- geaprek 20 45 Politie-flla»

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7