Diaconessenhulde voor eerlijke Leidse buschauffeur Feike Asma speelde in Noordwijk-Binnen Verdachte onmiddellijk in vrijheid gesteld HIER EN DAAR EEN ZANDRAK VOOR DE LEIDSE PEUTERS NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 Op goed geluk toog gisteravond omstreeks zeven uur een aantal Leidse diaconessen naar het huis Verlengde Nassaustraat 1 Leiden, waar de chauffeur van de Eltax woont, die, zoals wij gisteren al meldden, in zijn bus een tas vond met een inhoud van tienduizend gul den. Zou hij thuis zijn? Een bus chauffeur is dat nu eenmaal niet altijd om 7 uur. Zuster Van Leeuwen had het plan opgevat om met de zusters van haar afdeling eens een ritje met een open landauer door de stad te maken. Zo maar voor de aardigheid. Waarom moet de vrije tijd altijd op „geijkte" wijze worden doorgebracht? Ze voelden er allemaal voor. Gister avond zou de „staatsietocht" plaats hebben. Toen een van de zusters vóór het met ongeduld verbeide uitje nog even de krant opensloeg en het be richt over chauffeur J. Korbee las, dacht ze, zoals het een goed diacones betaamt, ineens niet meer alleen aan zichzelf: de eerlijkheid van deze man moest op een of andere wijze nog eens worden beloond. En zo besloten zij, de Verlengde Nassaustraat in hun feestelijke route op te nemen. Natuurlijk wisten de heer en me vrouw Korbee, die gelukkig thuis waren, niet wat hen overkwam. Ze waren eerst wat onthutst, maar her stelden zich spoedig om de zusters hartelijk te danken voor hun spon tane felicitatie, die voor de eerlijke vinder vergezeld ging van sigaren en voor zijn vrouw van bloemen. Foto N. van d«r Horst Royal in september officieel open Onderscheiding voor M. J. Dieben De heer M. J. Dieben vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum ails machine- zetter bij het Leids Dagblad. De bur gemeester speldde hem de bronzen me daille van Qramje-Nassau op de borst en de heer J. G. J. Verhey van Wijk voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, overhandigde hem de gouden medaille van deze Maatschappij en het vererend getuigschrift voor veertig ja ren trouwe dienst. Verscheidene geschen ken vam directie en personeel werden eraan toegevoegd. Leidse Victoria bloeit weer Vanavond en morgenavond is de Victoria Regia in de Leidse Hortus in bloei te zien, vandaag wit en morgen rose. Ook de Duitse Pijp- bloem verspreidt haar pracht. Tussen 9 en 11 uur kan men in de Hortus terecht. Er wordt een toelichting bij gegeven. Er is een nieuwe verlichting aangebracht, zodat het effect van de bloemenpracht nog wordt verhoogd. De vorige keer werd de kas door niet minder dan ruim duizend be langstellenden bezocht. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENAnneke Louise dr v N van Egmond en A Patist; Ronald Pie- ter zn v P Holswilder en M Monteba; Terezia Johanna Petronella dr v J J de Romijn en P Hamerling; Wilhel- mina dr v S Flippo en P van Laar; Peter Paulus zn v A Kluivers en M van Loef; Ronald Cornelis Jacobus zn v A Philippo en T P M de Jeu; Jack Cornelis Gerardus zn v C K Mo lenaar en C Speel; Frederik Johannes Maria zn v P C Schouten en C H Roe- OVERLEDEN: W J Rote, 65 jr. man; H H Vlasveld, 79 jr, man; A Brussee, 55 jr, echtgenote v D Paauw; A Ott, 84 jr, weduwe v J Schuite maker, Leids echtpaar is 60 jaar getrouwd Voor het echtpaar Kuypans—Runkeler, Tweede Groene9teeg 30, zijin gasteren de bruidsdagen ingegaan: op 16 augustus hopen zij te gedenken, dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Zo de bruid als de bruidegom is tachtig jaar. Zij hebben eerst in Dordrecht ge woond, later in Warmond en na ze jaar kozen zij Leiden tot hun woonplaat: Naast, vreugde heeft het echtpaar vee verdriet in zijn leven gehad. Er werden tien kinderen geboren, van wie de vijf jongens allen jong zijn gestorven. Er zijn 20 kleinkinderen en 33 achterklein kinderen. De heer Kuypers is kleerm; ker geweest. Brand in schuurtje Gistermorgen omstreeks kwart over e brak bij het stoken van een vuurtje door een elfjarige jongen een brandje u een schuurtje staande achter Lammen- schansweg 92. Oud hout vatte vlam en enkele dakbimten Verden beschadigd. De brandweer zag kans het vuur met enige emmers water te blussen. Ook aan de heer R. van der Zeeuw te Leiden werd zaterdagmiddag ii r.k. lagere technische school Don Bosco alhier het rijksnojverheidsdiploma uit gereikt. De 57 gediplomeerden waren niet allen leerling van deze school. Ook de school aan de Haagweg was erbij betrokken. Zaterdag vertraging Men verzoekt ons mee te delen dat aanstaande zaterdag in verband met het bloemencorso 's middags en 's avonds ernstig rekening moet worden gehouden met vertragingen op bus- en tramlijnen. Zaterdag collecte voor de Leidse Buitenschool Op de corsodag Rijnaburg—Leiden, za terdag 6 augustus, zal ook gelegenheid worden gegeven aan anderen te denken en voor anderen iets te doen. Dan houdt namelijk de Leidse Buitenschool haar jaarlijkse stiaatcollecte. Er zijn nog vele zwakke kinderen, die een verblijf in de Buitenschool te Katiwijk aan Zee niet kunnen ontberen. Vergeet hen op die dag Wie wil helpen kan vrijdagavond na uur een bus ha'len in De kleine Burcht ui de Nieuwe Rijn (bij de Korenbeurs) Zaterdag kan men daar ook teredht. Verbouwing van rusthuis aan Hooigracht nadert voltooiing De veribouwinig van het rusthuis aan de Hooigracht is op het ogenblik zover gevorderd, dat kan worden ver wacht. da't het in september of okto ber dn gebruik kan worden genomen, onvoorziene omstandigheden voorbe houden. Hier was het rusthuis van de Geref. Kerk gevestigd. De nieuwe eigenaar is de Classis Amsterdam van de Geref. Gemeenten Er is reeds een directie benoemd. Het rusthuis biedt plaats aan ongeveer veertig mensen. De verbouwing is nogal ingrijpend. Er is reeds een aantal gegadigden. Een toon bleef hangen j FEIKE ASMA begon zijn orgelbespeling in de Grote kerk van Noordwijk- Binnen met de bewerking door Jan Zwart van O Heil'ge Geest, daal op ons neer, de beroemde melodie van Wie schö leucht' uns der Morgen stern, die Philip Nicolai in 1599, tegelijk met Wachet auf, in de Freuden- spiegel des ewigen Lebens, publiceerde. Zwart heeft de melodie bekranst met bijwerk, dat ten dele zeer verwant is aan fragmenten uit Mendelssohns Hochzeitsmarsch. Wij vermoeden echter, dat hij dit niet opzettelijk deed. Asma gaf er een welverzorgde elegante vertolking van. Praeludium en Fuga in g-moll Buxtehude is een meesterwerk, men niet komt uitgehoord. Zoals ge woonlijk wisselen twee toccata's en fuga's elkaar af en de coda is weer een toccata. Vooral het kantige thema van de tweede fuga is waardevol bouwmateriaal. Het was jammer, dat Asma midden in de coda moest verzanden, omdat één be langrijke toon bleef hangen. Maar dat was niet zijn schuld. Hij heeft het werk duidelijk en briljant gespeeld. - Het adagio en het allegro uit de c-moll- trio-sonate van J. S. Bach genoten even eens een zorgzame voordracht, waarbij in NA EIS VAN HALF JAAR Kranendiefstal blijft een raadsel Goed pleidooi De negenmaal eerder veroordeelde be tonwerker hield, na het betoog van zijn raadsvrouwe, zelf een terzake dienend pleidooi. Na de verschijning van de Rot terdammer was hij gevlucht omdat hij wel begreep dat hij aangezien zou wor den voor een kraandief Hiertegenover stelde de verdachte echter dat hij met de situatie in het gebouw precies op hoogte was, dus als hij kranen had wil len stelen had hij beter direct na at magazijn kunnen gaan. De echte kranen- dief was ten tijde van de achtervolging door de Rotterdammer vast nog it- het gebouw, zo meende verdachte. Terwijl de politie-inspecteur de betonwerk»») had nagezeten, was de echte dader er snel vandoor gegaanmet de fiets van de betonwerker Deze fiets is inderdaad de bewuste avond spoorloos van het bouw werk verdwenen. Uitspraak 9 august WOVBRVGGE Snoek van 16 pond Gistermorgen deden vader en zoon Hoogeveen van de Vrouwgeestrweg mid den op de Braassermermeer de vangst van hun leven toen zij een grote snoek ophaalden- Dit gebeurde met een 0,24 mm snoer, een nortnale haak en een visje als aas. Het dier was 106 cm. lang en woog circa 16 pond. Voor deze streek een bijzondere vangst. ZOETER WOUDE Verlagen Nieuwewegsbrug De gemeentearchitect heeft namens het college van B. en W. het verlagen van de Nieuwewegsbrug met opritten en het maken van een nieuwe afrit naar de Jan van Banning straat opgedragen aan de firma A. Hogeboom te Rijpwetering voor f 55-100. het allegro de zilveren registerstemmen an wondere dingen zongen. Van Handel hoorden wij een niet be paald gangbaar Concerto in Bes-dur, dat ongetwijfeld tot zijn beste werk moet worden gerekend. Variaties op een hard nekkige bas en een eveneens variërend allegro omsluiten een verrukkelijke aria, rvan lijnen regelrecht naar adagio's Beethoven en Mendelssohn zijn door te trekken. Deze beide meesters hadden trouwens beiden een diep respect voor Handel, door wie zij boven- of onder gronds werden beïnvloed. Asma deed in de snelle delen te springerig en paste met scherpe stemmen een te opzichtig ;taccato toe. Men hoorde dan duidelijk, dat de nauwkeurigheid te wensen over liet. Niels Gade, de Deense Mendelssohn epigoon uit de vorige eeuw, heeft voor orgel drie Tonstücke geschreven. Asma had de tweede in C en de eerste in F gekozen. Beide zijn in feite liederen, het eerste is alleen maar vriendelijk, het tweede druk gefigureerd en luidruchtig, met virtuoze allures Het bleek een kolfje naar de handen voeten van Asma. die er wel weg mee Alexandre Guilmant heeft dankbare orgelmuziek geschreven, maar hij kan ook nog al eens vervelen. Dat gebeurde, op de duur in zijn marche funèbre. Die dodenmars begint goed, maar gaandeweg wordt de klank te hard en de beweging te schutterig om nog eerbiedig te zijn. Een stroef, vernuftig gevonden inter- ,ezzo leidt naar een andere wereld over, waar in het Chant séraphique, door mysterieuze fluitfiguren verbeelde enge- een hemelse stem omwriemelen. As- trof, naar onze mening, dit laatste klanktafereel beter dan de treurmars. Zijn koraalfinale, een eigen compositie, bleek de bewerking van Komt als kind'ren van het licht, te zijn. Het is te betreuren dat deze prachtige melodie uit Lutherse bundel, niet in andere bun dels werd opgenomen. Misschien gebeurt het nog eens. Het lied inspireerde Asma tot het schrijven, naar onze mening, zijn beste werk. De combinatie met de ca- denserende tegenstem wekt een gulden sfeer, die zeer wel bij de tekst past. Men hoorde het stuk uiteraard in gunstige conditie. Johan van Wolfswinkel Zand en kinderen zijn onafschei delijk. Een bosvakantie met kleine kinderen is aanbevelenswaardig, maar een strandvakantie met peu ters wordt een grandioos succes. Van die waarheid heeft de ge meente Leiden blijkbaar ook iets ge proefd. Op de hoek van de Gerrit Kasteinstraat en de Segaarstraat in het zuid-westen van de stad is in openbaar groen een plaats uitge spaard voor de kleine kinderen, een betegelde oppervlakte, waarop de ge meente een klimrek heeft laten zet ten. Nu, daar wordt al dagelijks veel vuldig gebruik van gemaakt. Van 's morgens zo vroeg mogelijk totdat het jonge volkje beslist naar bed Van de week was er ineens iets on gewoons aan dat speelplaatsje. Er waren een stuk of wat tegels uit ge haald en in een ommezien krioelden peuters als nijvere mieren in het gat om te scheppen, vormpjes te maken en wat dies meer zij. Dat blijkt ook de bedoeling te zijn. De chef van de gemeentelijke plant soenendienst. de heer Galjaard, ver telde ons. dat daaraan behoefte be staat. En dan wil de gemeente, als er ruimte is. die behoefte wel bevre- Hier en daar wordt in de stad zo'n zandbak gemaakt. Niet te groot, want de ervaring leert, dat grote bakken spoedig worden bevuild en kapot ge maakt. En dat niet alleen door kleine kinderen. De heer Galjaard vertelde ons zelfs, dat het is voorgekomen, dat ouderen er de kattebak in leegden en schoon zand eruit meenamen. Over opvoeding gesproken! Daarom: kleine, verspreide bakjes, waarover de plantsoenendienst zoveel mogelijk zijn zorg laat gaan. Enkele mannen van de dienst wa ren de bak aan de Gerrit Kastein straat gistermiddag aan 't plaatsen. Dat viel nog niet eens mee, omdat de kinderen hun haast geen ruimte lieten. Er komt schoon duinzand in het bakje. Leuk is ook dat op de speelplaats een paar banken staan, zodat moeders naar hun spelend kroost kunnen kijken en nog kunnen zonnen ook. Een initiatief van de plantsoenen dienst, waarvan met erkentelijkheid nota mag worden genomen. Foto N. van der Hors' Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten* dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. NOORDWIJ KERHOUT Woningbouw Volgens een ontwerp van het architec tenbureau Van den Bos te Voorburg zal het aannemersbedrijf Uljee te Leiden in het uitbreidingsplan te De Zilk zes wo ningen en twaalf garages gaan bouwen. TER AAR Geitenkeuring De geitenfokvereniging De Eensgezind- heid hield een keuring voor geiten. De aanvoer bedroeg 18 stuks. In de afdeling lammeren was de eerste prijs voor W. Vermeulen, de tweede voor J. de Bruyn Cz. en de derde voor P. A. Hoogervorst. Voor de eenjarigen werd alleen een eer ste prijs toegekend en wel aan Joh. Vis- In de afdeling tweejarigen werden de eerste en tweede prijs behaald door Joh. de Bruyn Tz., terwijl de derde prijs bij W. Vermeulen belandde. De keuring werd verricht door de he ren S. de Jong en J. Casimir. VOORSCHOTETS Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna Maria, dr vam J. H. van der Geest en G. C. Janse, Nieuw-Voordorpstraat 23; Agatha, dr van G. Thierry en J. C. H. Broeren, Tol straat 41; Anna Elisabeth Hendrioa, dr van P. L. Streeder en J. C. Lucas, Prins Bennhardlaan 127; Arnoddus Jacobus, zn van Th. P. van Paassen en M. Vermue, Prof. Lorentzlaan 12; Biamca Geertruida Maria, dr van B. P. van Duivenvoorde en G. M. Russchenberg, Veurseweg 166; Kees, zn van A. C. Neven en I. Pleijsier, woonschip t.h.v. Veurseweg 215; Cor nelia Elisabeth, dr van C. L. Meijer en A. C. L. Bakker, Donklaan 72; Geer- truida Helena Agnes Margo, dr van D. Brussee en J. P. Tebrugge, Leidseweg ONDERTROUWD: J. C. Uljee, geb. 6-4-34, Hofweg 31, en M. W. Kla assen, geb. 24-5-35, Hofweg 33, datum huwelijk: 10 sept.; G. Schotman, geb. 26-1-30, Leid- 6chendam, Veurse Achterweg 133, en J. M. van de Vlekkert, geb. 27-1-39, Donk laan 58, datum huwelijk: 11 aug. GEHUWD: J. P. J. Roos, geb. 30-1-42, Delft, Oostblok 2, en C. W. J. van Veen, geb. 18-9-41, Van Kempenstraat 18, adres na huwelijk: voorlopig eigen adres; L. van der Pols, geb. 14-6-20, Prinses Mar grietlaan 28, en J. C. M. van 't West- ende, geb. 26-12-22, 's-Gravenhage, Leu vensestraat 82, adres na huwelijk: Prin ses Margrietlaan 28. OVERLEDEN: L. van Tod, eebtg. van A. Koppert, geb. 11-3-17, Schiedam, Prof. Kamerlingh Onneslaan 153b; D. J. Groe- newegen, geb. 10-1-84, weduwnaar van J. C. van der Kroff, Voorstraat 22. Aiital Dorati gastdirigent bij Ned. Opera De dirigent Antal Dorati zal in de maand februari 1961 bij de Nederlandse Opera een aantal uitvoeringen leiden van Verdi's opera „Simon Boccanegra". Van deze opera zal Dorati tevens de regie voeren. De décor- en kostuumont werpen zijn van zijn dochter, Tonina Agenda voor Leiden Woensdag Stótelbaan Leidse Hout, 7 uur n-m.: Utoetiekwedstrijden LeidenOxford. Hoek Pankstraait-Atjehstraat, 7.30 uur: dbraaitprediking Open Deurwerk Hervx Gemeente. Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Donderdag •Kantine stadhuis, 9 uur njn.: Onrtspan- tóngsavond Oxfordse sportlieden. Speeltuin Oosterkwartier, 10 uur: Open- Juclrtvoo r stelling j eu gd-vakamti ebe zig- heden; speeltuin Morskwartier, 2.30 uur: Vrijdag LFC-terreln, 10 uur: Openluchtvoorstel- ling Jeugd-vakanitiebezigheden voor Zuidwest; speeltuin Zuiderkwartier, 230 üïrrt idem. Zaterdag Rijnöburg-Leiden, 2 uur: Bloemcorso Amor ln Bloemenland. Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstr. 35. Film Casino (230, 7 en 9.15 uur): Liane, het meisje uit het oërwoud (14 jaar)-; 's mii- dags Dik Trom (alle leeft.); donderdag: La Strada (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Konink rijk der humor (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Fotomodel len en chantage (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een les in liefde (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn man is bij de FBI (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Voor schur ken geen genade (14 jaar); donderdag Jailhouse Rock (14 jaar); van maandag af 's middags familie-matinee (verschil lende films alle leeftijden). Tentoonstellingen Hortus Botanicus, tentoonstelling Ned. beeldhouwkunst (tot li augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruamda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat la: Herinneringen aan Willem EinthoveD (tot 31 juli)- Musea, Instituten, leeszalen e.d. Infliichtimgen kantoor V.V.V., Steenebr. lb: ellke dag geopend vam 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Aoademdsoh-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend vam half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag vam 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke deus geopend vam 8.30 tot 12.30 en vam 2 tot 4 uur (behalve zaberdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest- tuislaam 7: elke dag geopend vam 10—5 u JeugxJbibldtheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maamdag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag vam 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) vam 6.30 tot 8.30 uur 's avomda. Piilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dog geopend vam half 10 tot 12 en vam 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uiitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maamdag, woensdag en vrijdag geopend vam 10 tot 12.30 en vam 2 tot 4 uur. Geologisch en mimeralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend vam 10 bot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Brae- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vam 10 tot 5.30 en vam 7 tot 9 uur, zaterdag vain 10 tot 5.30 uur. Stagnatie overweg Herenstr. opgeheven Nieuwe spoorbaan wordt aangelegd De werkzaamheden aan de overweg tussen de Herenstraat en de Zoeterwoud- seweg hebben gisteren zo'm snel ver loop gehad, dat reeds gisteravond (om streeks ha'lf tien) de borden die het ver keer verwezen maar Koningimoelaam en (Melchioir Treublaan enerzijds en Vijf- imcilaanEoshuizerkade anderzijds kon den worden weggenomen. Daarvóór reeds werden met mame de voetgangers dn de gelegenheid gesteld de overweg via een smalle doorgang te passeren. Ook «nocht er wel eens een auto door. De Spoorwegen zijn begonnen met het leggen van de haam op de nieuwe spoor dijk. De verlegging van de baan begint miet bij de Herenstraat, maar al tussen de spoohbrug over de Txekvliet en deze overweg. Rails en biels worden regel matig aangevoerd. Gisteren moesten de nieuiwe rails over de overweg Heren straat worden doorgetrokken. Het werk trok veel belangstelling. Gouden echtpaar in Leiden Morgen gaan voor het echtpaar Ver hoeven Melet uit de Lange Lijsbeth- steeg de gouden bruidsdagen in; op 17 augustus is het een halve eeuw geleden, dat zij in de echt werden verbonden. Beiden zijn in Leiden geboren en ook in hetzelfde jaar: 73 jaar geleden. Er wer den zes kinderen geboren; vijf zijn er nog in leven. Dertien kleinkinderen zijn er. De heer Verhoeven is altijd in de kauwvakken werkzaam geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3