4 $}it ene avsuÏ.. In attestatie taxatie of recommeiidatie? Onderwijskrachten regeren Afrika Buitenlandse hulp beslist noodzakelijk Chefarine,.4' Controversieel rapport over kerkelijke eenheid Een 1voord voor vandaag SSK wil actie voor 7 miljoen Kanttekening Dagnijverheidsscholen voor scheepvaart uitgebreid EMSERU 2 e Hoogdravend en onhoud baar is de huidige attestatie In zijn rubriek „Kerkelijk Leven", het blad „Waarheid en Eenheid" heeft A. E. Schouten aandacht gewijd aan de attes tatie. Hij schrijft: ER kunnen soms in het kerkelijk leven situaties en gewoonten in stand gehouden worden, die voortbestaan bij de gratie van nonchalance en traditionalisme. Nonchalance is aanwezig als in een feitelijke routine-sfeer nie mand het initiatief neemt om de gehandhaafde gewoonte eens kri tisch te bekijken op haar inner lijke waarde, waarbij dan waar heid enrecht de in volle ernst ge hanteerde criteria moeten zijn. Traditionalisme doet zich gelden als een bepaalde praktijk gecon tinueerd woidt vanwegekritiekloze aanvaarding van het verleden Op een door een collega-ouaer- ling van mij gepresideerde wijk raadsvergadering ontwikkelde zich kortgeleden een discussie over de tekst van onze attestaties. Deze discussie stond niet op het agendum. Ze kwam gewoon uit de lucht vallen, maar ondanks het feit dat ze niet voorzien en niet geprepareerd was, voerde ze toch tot diepgaand overleg en tot dui delijke conclusies. Het lijkt me nuttig er iets van door te geven omdat de te berde gebrachte dis cussie-punten bezinning in breder kring waard zijn. TYE attestatie ls wel het meest JLveelvuldig gelanceerde kerke lijk document. De enorme migratie van kerkleden voert tot een on onderbroken stroom van inkomen de en uitgaande attestaties. En van die duizenden attestaties zeggen we dan: „het is een blanco attes tatie." Een blanco attestatie wil dan zeggen: er staat geen aanteke ning op waarin de hoogdravende inhoud van de gebruikelijke tekst wordt verzwakt. Hoogdravend in onhoudbare mate is de gebruikelijke inhoud. Veelal staat er zoiets als: dit be lijdend lid is gezond in het geloof en onbesproken van levenswandel. Zowel het geestelijk leven als de hele levensopenbaring van het vertrekkend of inkomend gemeen telid wordt aangemerkt als zynde van hoge kwaliteit In de kerkdienst wordt dit ge- meentelid op de lippen gelegd (en terecht!): „misvormd door duizend zonden" de attestatie gewaagt van een topvorm van geloot en meentelid uitgenodigd tot de tafel des Heren om daarmee te bekennen dat hij midd cnin de dood ligt en zijn reinigmaking en zaligheid buiten zichzelf in Jezus Christus zoekt de attestatie vermeldt een signalement dat hiermee helemaal niet strookt. In de binnenkamer knielt dit gemeentelid als het goed is elke dag neer om zijn zonde te belijden voor zijn God en daarin te zoeken die geweldige troost van genade en verzoening om het offer en de overwinning va nde Here Jezus Christus de attestatie tekent hem als een figuur voor wie dat niet of nauwkeurig nodig is. Nonchalance èn traditie! Maar toch ook onjuist en ge- Onjuist, omdat het getekende beeld niet klopt op de werkelijk heid van vallen en opstaan. Gevaarlijk, omdat dit voor wie die tekst serieus neemt geestelijke hoogmoed kan kweken, en daar door ontzaglijke armoede kan ver- Ik heb wel eens iemand zich lachend op z'n blanco attestatie horen beroepen Maar deze mate rie is toch veel te sacraal om in grapjes betrokken te worden? Waar ligt hier de fout? We kwamen in die wijkverga dering tot de conclusie dat ten onrechte in de tekst der attestatie een element van taxatie is ingedragen. De kerkcraad kan niet taxeren, want de Here alleen is de kenner der harten. De kerkeraad moet door middel van die attestatie zijn ambtelijke zorg èn verant woordelijkheid voor dèt gemeente lid overdragen aan een andere kerkeraad. Het gaat hier om zorg en ver antwoordelijkheid en niet om taxatie en evaluatie. Dat staat er ook duidelijk in. DE vertrekkende wordt aanbe volen in de zorg van de kerke- van zijn nieuwe woonplaats. Op dit punt behoeft de attestatie dus geen uitbreiding. Maar de taxatie moet vervallen en na de verklaring dat die en die lid in vollen rechte van de kerk is, moet hij of zij ernstig worden aanbevolen in de ambte lijke zorg van de kerkeraad in zijn of haar nieuwe woonplaats. Aanbevolen gerecomman- En daarom geen taxatie, maar recommandatie. Die recommandatie moet ook zo klemmend zijn dat de dominé in de nieuwe woonplaats zich haast om zijn nieuwe lid te verwelko men en daarin onder zijn pastorale zorg te stellen. Maar die recommandatie raakt echt niet alleen de dominé. De wijk-ouderling is in gelijke mate verantwoordelijk en moet, zodra hij kennis krijgt van deze wijk-vermeerdering, de dominé volgen in de ambtelijke gang naar het nieuwe adres ter kennismaking en verwelkoming. Daaraan ontbreekt het in onze kerken op ontstellende wijze, voor al in onze stadskerken Velen verkommeren geestelijk in hun isolement omdat de dominé en de ouderling er niet op uit zijn de nieuwelingen in te leiden in de nieuwe kerkelijke gemeen schap. Zo staan er in onze kerkelijke archieven honderden attestaties, die een aanklacht zijn tegen de wijkdominé en de wijkouderlingen omdat op de recommandatie niet is gereageerd of niet zo snel als met de ernst van hun ambtelijk mandaat in overeenstemming was. De attestatie moet in ons kerke lijk leven fungeren, niet als een brevet van geestelijk perfectio nisme, maar als een medium voor overdracht van zorg en ver antwoordelijkheid. Zonodig moet per brief dan nog kennis worden gegeven van situa ties, die vragen om bijzondere zorg en die de verantwoordelijk heid van de kerkeraad voor dit gemeentelid op klemmende wijze verzwaren. De heer Schouten besluit: Wajit veel belangrijker en omvangrijke,7 dan het besturen en regeren is voor de kerkeraad het zorgen, steunen, helpen en leiden. De pastorale taak is primair, en de attestatie moet daartoe een zinvolle en efficiënte stimu lans zijn. Belgen blijven ivelkom yOLGENS EEN globale schat- ting van de Wereldfederatie van Onderwijzersorganisaties (vier miljoen leden in 60 landen) zijn 7580 pet. van de ministers en volksvertegenwoordigers in de onafhankelijke Afrikaanse staten afkomstig uit het onderwijs. Dit heeft de Amerikaan dr. Paul S. Welty, assistent-secretaris-gene raal van de „World Confederation of Organizations of the Teaching Profession" vanochtend tijdens (Advertentie) beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. een persconferentie in Amster dam medegedeeld. Tijdens deze bijeenkomst vertelden afgevaardigden uit een aantal Afri kaanse landen die het wereldonderwij- zerscongres in Amsterdam bijwonen, »n ander over de onderwijssitua- 1 hun landen. Op het congres zijn twintig Afrikaanse onderwijzersorga nisaties met tezamen ruim 200.000 le den vertegenwoordigd. Massale uittocht De Afrikaanse onderwijzers zijn uiter aard trots op het feit dat de jonge sta ten hun politieke leiders uit het onder wijzerskorps recruteren. Anderzijds be zorgt deze „massale uittocht" grote pro blemen. Het onderwijzerstekort .vas in alle Afrikaanse landen reeds groot. Er zijn landen waar scholen met 300 kinde ren het met twee onderwijzers moeten stellen. Nu voor talrijke functies in de jonge staten een beroep wordt gedaan op de intellectuelen, wordt het pro bleem van het onderwijzerstekort nog vergroot. Voorts laten de arbeidsvoorwaarden an de onderwijzers veel te wensen over, waardoor velen na enige tijd een beter betaald beroep kiezen. Vooral de overheidsadministraties, de volksverte genwoordigingen, de vakbeweging en de regeringen profiteren thans van de be tere scholing van de onderwijzers. De eerste-minister van Nigeria en tien leden van zijn kabinet waren voorheen in het onderwijs werkzaam de president van Ghana is een oud onderwijzer, de regering van Ivoor kust bestaat geheel uit onderwijzers 1 de voormalige Franse Kongo wordt de helft van de overheidsfunc ties bezet door oud-onderwijzers. Het gevolg hiervan is dat bij het lager derwijs in dit land ruim 200 ongedi plomeerde onderwijzers moesten 1 den ingeschakeld. Commissie Wereldraad bijeen Besprekingen in St. Andrews begonnen Nauwelijks zijn de Euro- pese oecumenisch gezinde jongeren weer terug uit Lau sanne of hun vaders zijn op stap gegaan naar St. Andrews in Schotland om daar de vergade ring van de Commission on Faith and Order bij te wonen. De hon derd leden zullen een rapport cfver kerkelijke eenheid bespre ken dat zeker niet zonder slag of stoot en zeer waarschijnlijk ook niet zonder wijzigingen zal wor den aanvaard. Deze commissie wier naam abusie velijk door een persbureau vertaald werd als „commissie voor trouw en orde," is een van de vijf afdelingen van de Wereldraad van Kerken. Zij houdt zich voornamelijk bezig met zaken die het geloof en de kerkorde betreffen. Deze afdeling is gegroeid uit de conferenties van Lausanne- 1927 en Edinburgh-1937. De leiders hebben veel bijgedragen tot het ont staan van de Wereldraad van Kerken. In de vergaderingen komt een rapport ter sprake dat een oplossing poogt te zoeken op de vraag naar de aard van de eenheid van kerken. De commissie stelt zich namelijk ten doel om te komen tot een zichtbare eenheid ook al is het nog niet eens over de vorm daarvan. In het rapport wordt uitgesproken dat er een eenheid moet komen, die al die genen die Jezus Christus belijden als Heer in een plaats samenbrengt in ge meenschap met elkander door de ene doop in Hem, om het ene evangelie te prediken, het ene brood te breken en, vanuit die ene uiterlijke gemeenschap de wereld te dienen en in de wereld te getuigen. Het rapport zegt onder meer nog dat wil men tot deze eenheid komen er niet meer of minder dan een sterven wedergeboorte van vele kerkelijke tradities en kerkvormen zal moeten komen. Hulp nodig Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep: W. Vroegindeweij te Bleiswijk; te Nieuw-Lekkerland: J. an Rootselaar te Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dinteloord: P. v. d. Beukei, kand. te Delft; te Heemstede: G. N. Lammens te Rotterdam-Kralingen; te Wissenkerke: I. Vergeer, kand. te Woerden. ogenomen naar 't Harde: H. Boswijk Beroepbaarstelling: Kandidaat S. de Jong zal thans gaarne met ingang 1 september een eventueel beroej overweging nemen. Zijn adres is boom Toussaintstraat 53II te Amsterdam- West. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde: J. Vogel, kand. te Wormerveer; te Haamstede-Kerkwerve: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Huizen N.H.: W. F. Laman te Hamilton, Ontario, Canada; voor Mijdrecht: W. van 't Spijker te Drogeham. Er is over de menselijke tong heel wat te zeggen! Bijvoor beeld dit, dat ze een onberekenbaar kwaad is, vol dodelijk venijn. Dat zit hem natuurlijk niet in die tong als zodanig, maar in het gebruikdat wij ervan maken. Dat die tong onberekenbaar is, zal niemand kunnen ontkennen: we zeggen vaak dingen, die we helemaal niet willen zeggen en waarvan we zelf schrikken. Daarmee is tegelijk het kwaad geschied, het onberekenbare kwaad, giftig en de dood veroorzakend! Overdrijft de apostel Jacobus niet een beetje, als hij deze wel erg sterke woorden gebruikt? Och, het zou vaak beter zijn een pak slaag te krijgen dan geestelijk vermoord te worden door giftige woorden-' U kunt zeggen: ik trek me er niets van aan, maar dat is zelfbedrog. Woorden kunnen zo blijven haken, dat het een hel lijkt waarin we leven. En het ergste is, als we niet eens in de gaten hebben, dat we zelf met onze tong een dosis dodelijk venijn in de richtingi van onze medemens, hoe onsympathiek misschien ook, spuwen. Het is beslist niet waar, dat woorden niet kunnen doden. De boycot met de tong kan soms zo erg zijn, dat we de ander geestelijk vernietigen. Misschien zelfs met mooie woorden of met de vaste overtuiging, dat we toch niets teveel hebben gezegd. Wat een zelfoverwinning kost het onze mond te hou den, onze woorden in te slikken. En toch is dat nodig: het heeft namelijk zeer veel met onze levensbestemming te maken! Om aan het tengevolge van nieu we ontwikkelingen toenemende onder- wijzeïstekort paal en perk te kunnen stellen, is volgens de Afrikaanse on derwijzers en leraren buitenlandse hulp onontbeerlijk. De republiek Kon go kan een onbeperkt aantal Frans sprekende onderwijzers en leraren plaatsen. Ook de Belgen blijven daar welkom, zo verzekerde de Kongolese minister Basil Naboesa (minister van onderwijs van Leopoldstad) opnieuw. „Maar het Westen moet de nieuwe situatie vaarden. Suprematiegevoelens zijn uit den boze" zo gaf een onderwijzer uit Ghana te kennen. Voorts dient meer aandacht aan de op leidingsproblemen en de arbeidsvoor waarden te worden geschonken, opdat in de toekomst de Afrikaanse kinderen ge lijke ontwikkelingskansen krijgen. Thans ontberen vele Afrikaanse kinderen be hoorlijk onderwijs omdat er geen on derwijzers, scholen en leermiddelen zijn. De middelbare schoolopleiding moet in vele landen nog van de grond af worden opgebouwd. Dr. 'Augustc Llndt de hoge commissa ris voor het vluchtelingenwerk van de Verenigde Naties is benoemd tot ambassadeur van Zwitserland in de Verenigde Staten. Hij leg* zijn huidi ge functie op 31 december van dit In Japan is Soichl Saito overleden. In 1917 werd hij aangesteld als secreta ris voor het werk van de YMCA in Japan. Van 1934 tot 1956 was hij se cretaris-generaal van de YMCA. De gereformeerde „Stichting Steun Kerkbouw" (S.S.K.) zal in het voor jaar van 1961 starten -net een 7 mil joen actie. Deze actie wordt uitslui tend gevoerd ten bate van kerkbouw en niet voor kerkopbouw in het alge meen. Van onlangs verschenen me dedelingen, dat de S.S.K. zou gaan fungeren als een coördinerende fac tor voor kerkopbouw in het alge meen, is het bestuur van S.S.K. niets bekend. De actie voor de 7 miljoen zal met het oog op de grote aood in de kerkbouw, alleen voor het bou wen van kerken worden gevoerd. Prof. mr. Diepenhorst rector-magnificus Vrije Universiteit Als rector magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam is be noemd prof. mr. I. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer. De huidige rector magnificus prof. mr. P. J. Verdam zal in een openbare zitting van de senaat op woensdag 21 sep tember a.s. in de Woestduinkerk te Amsterdam het rectoraat aan zijn opvolger overdragen. EEN DEGELIJK EN NUTTIG RAPPORT RIJKSUITGAVEN bedragen on- volk zal echter verstandig doen, zich geveer twintig procent van het door een rancuneuze en kwalijke po- „burgerleven" duizenden accoun- De fouten, in West-Duitsland ge- oefenen op een juiste besteding. In vliegtuig, in België met de luchtmacht, de overheidssector zijn er slechts en- in Frankrijk met de ingewikkelde kele tientallen, die dezelfde controle loonadministratie, zijn alle verhou- ultoefenen. dingsgewijs van veel groter orde dan Terecht is er door Kamerleden op de tekortkomingen in Nederland, gewezen, dat de overheid tot haar Niettemin, omdat de defensie in het schade "bijna geen bedrijfseconomen VVesten een volkszaak is en tegelijk in dienst heeft. Ook het personeels- een urgente en zware taak, was het beleid van de overheid, dat niet sterk verstandig, voor mogelijke verbete- gericht is op het aantrekken van en «ogen de aandacht te vragen, zulks het geven van ruimte aan kwaliteits- m®de ter versterking van het ver krachten, heeft er niet toe bijgedra- trouwen, gen om hierin verbetering te bren- Dit vertro gen. neer het t De goede stelregel „zo weinig moge- domein wordt ontsloten. De de- lijk, doch goede ambtenaren beper- partementale efficiencybureaus wer ken de bureaucratie" kwam daarbij den tot dusver als pottekijkers be- ook in het gedrang. Middelmatigheid schouwd cn kregen weinig mede- heeft nu eenmaal de neiging, het te werking. Een efficiency-referendaris, zoeken in perfectionisme, daarbij de zonder speciale bevoegdheden, grote lijn vergetende, zoals deze te beSint nu eenmaal weinig tegen de veel hogere directeur van een bepaal de dienst. Door deze ontwikkelds las het voor alleen in Zweden, ook in West- de hand, dat de commissie-Koersen Duitsland, heelt men op mihtatr se- bied veel bereikt met een parlemen taire militaire vertrouwensman. Al- tot de conclusie moest komen: er is betere controle nodig op een doel matige besteding van de rijksgelden. weer vanuit de erkenning, dat het Advertentie Doop Tevens zal deze vergadering aandacht schenken aan de betekenis van de doop. Dit onderwerp is in talloze landen door theologen besproken. Er zal een rapport worden aangeboden door de Duitse theoloog Günther Jacob en de Engelse predikant Neville Clark. Voorts zal er een vergadering plaats vinden met de leden van het werkcomi té van de afdeling voor het lekenwerk van de Wereldraad. Prof. dr. H. Kraemer en ds. Hans Rüdi-Weber zullen onder werpen inleiden die de taak van de leek Forum Bovendien zullen verslagen worden gegeven over de contacten van de com missie met kerken buiten de Wereld raad, o.a. met de Rooms Katholieke Kerk en met evangelische kerken. Aan een forum over de laatste ontwikkelingen op het ge.bied van fusie van kerken zul len ook de leider van de pinkstergemeen ten, ds. David J. du Plessis, dr. Lewis Mudge van de World Presbyterian Al liance en dr. Vilmos Vajta van de Luther se Wereldfederatie deelnemen. Bloemen hebben die stille verrukkelijke bloei, waar in ze alles wat ze aan heerlijkheid hebben zo maar weg schenken, waarna zij zich met een ontroerende overgave buigen naar de dood. Wie daar dagelijks mee omgaat moet er in zijn onderbewustzijn de weerslag van ondervinden. Ook Venenga was een wonderlijk rustige en ver stilde natuur. Hij gaf zich zoals hij was en had een bijna onmannelijk zacht karakter. Zijn blauwe ogen keken jc eerlijk cn vriendelijk aan en kenden geen onrust. Hij had donkerblond zacht golvend haar. Een zeer gelijkmatig en opgewekt humeur. Hij kwam en ging geruisloos en men speurde nau welijks zijn aanwezigheid. Of hij vrienden en vrien dinnen had hebben we nooit geweten, maar één ding was zeker, vijanden had hij niet. Dit alles leg ik misschien wat te uitvoerig en niet zonder bitterheid vast, omdat het geweld aan zulke zielen gepleegd gevoelige littekens heeft achterge laten in ons leven, omdat dit de smartelijke erva ringen zijn, die ons hebben gevormd en waarvan we vandaag nog de weerslag ondervinden In de wij ze waarop wij zonder erbarmen, hard en gevoelloos het leven analyseren. Natuurlijk, Venenga vormde het onderwerp van ons gesprek, toen Inge. Henk en ik. de avond van die voor mij zo bewogen dag, bij elkaar waren op Inge's kamer. „Die is door dat moffengebroed gepikt" conclu deerde Henk met overtuiging. Inge had Venenga 's morgens nog ontmoet tn ge zelschap van een dikke bejaarde vrouw. Dit moest zijn moeder zijn geweest, dachten we. Inge vertel de, dat hij met de vrouw gearmd liep en een grote boodschappenmand voor haar droeg waaruit een tuil rose anjers stak. Dat was om ongeveer kwart over negen. Wat daama gebeurd is. konden we al leen maar vermoeden al stond het voor mij persoon lijk vast dat hetgeen wij vermoedden een ont stellende bittere waarheid was. Want nog diezelfde avond werd cr gebeld, en omdat we allen zeer ge spannen waren, openden wij de deur van Inge's kamer, toen juffrouw Krol de deur opentrok. Van beneden hoorden we een lichte vrouwenstem, die naar juffrouw Krol vroeg. „Ik kom voor me neer Venenga" lichtte de stem toe. „mag ik even bovenkomen?" Het woord Venenga werkte die avond voor ons als •en electrische schok. Ik zei die naam werktuigelijk aa en snelde de trap af. öoor heRm. steqqeRöA „Wat Is er met Venenga?", vroeg ik Juffrouw Krol. die daarop een afwerend gebaar maakte en zuchtte: „Hou op... wat zal me nu weer boven m'n hoofd hangen." „Boven uw hoofd?...Uw hoofd?" snauwde ik. Ach ter me hoorde ik toen Henk komen. De vrouw was intussen met grote moeite de trap opgeklommen en het viel me op, dat zij de vrouw moest zijn die 's morgens met Venenga had gelopen, haar uiter lijk beantwoordde volkomen aan Inge's beschrijving. Met een: „Oh God, wees me genadig", zeeg de vrouw half zittend op de gangvloer neer, haar be nen slap en weerloos nog over de laatste traptre den. Juffrouw Krol steunde haar in de rug. „Och ziel", kermde ze, „wat is er, zal ik een glaasje wa ter halen?" De dikke vrouw beduidde van nee en wees op haar hart Haar adem piepte in haar borst, haar gezicht was bezweet en blauw aangelopen. „Kom Henk" commandeerde ik. „laten we haar even naar mijn kamer helpen. Daar kunnen we haar languit op de divan leggen." Henk greep haar krachtig onder de oksels, maar de vrouw gaf opeens verrassend licht mee. ,,'t Gaat wel weer" zei ze en liet zich daarna in een stoel op mijn kamer zetten. ,,'t Is een mens soms wel eens wat teveel", bracht zij er moeilijk uit. ,Ik heb heel de dag ge sjouwd." Bij horten en stoten kwam toen een droe vig cn ontstellend verhaal een verhaal zoals later bij herhaling is verteld en geschreven. Men was haar komen waarschuwen, da haar zoon zijn bloc- menstand op het plein niet had geopend. Ze wist, dat hij niet bij juffrouw Krol kon zijn, want hij was thuis ge-veest, had een kop ki wat welgemoed naar zijn kcldci t hij 's morgens dronken en om te laden. De vrouw was daarop onmiddellijk naar de kelder gegaan, maar alles stond daar nog onaangeroerd. „Och", huilde ze, „ik wist het wel, het was het mij in m'n oor gefluisterd hadden: ze hebben je jongen opgepakt. Ze had het er niet bij laten zitten. Ze was op weg gegaan om zekerheid te krij gen en ze haden haar van het ene Duitse bureau naar het andere gestuurd, totdat ze wist: Venenga zit op de Amstelveense weg. Niemand kon haar ver tellen waarom. ,,Het is de goedheid zelf" jammerde de vrouw. „Hij kan geen vlieg kwaad doen, waarom moesten ze hem nou pakken." Hier kon zij baar verdriet niet meer bedwingen. Met een grote witte zakdoek in haar vlezige hand wreef zij zich ver geefs in de roodgehuilde ogen waaruit telkens dikke tranen welden. De tocht van haar man naar de Duitsers was ook tevergeefs geweest. Het argument van de enige kostwinner voor de oudjes, de mede deling, dat de jongen zich nooit voor enige politiek had geïnteresseerd, niets had geholpen, ,,'t Zijn geen mensen...'t zijn duivels." Het lichaam van de vrouw schokte en weer moest zij haar beide handen in de hartstreek leggen. „Nu moet ik zijn onderkle ren brengen", hokte ze en al haar angst vond op eens een uitweg in de uitgesnikte woorden: „Ik ben zo bang...Oh Heer...ik ben zo bang...als ze hem maar niets doen. Hij is onschuldig, ik weet het ze ker." Een zeer ontroerde Henk zei toen zoiets van: „Ze kunnen Venenga nooit vasthouden. Dat is natuurlijk een vergissing. Hij komt wel weer vrij", maa klonk tegenover de angsten en het verdriet vi__ vrouw zo weinig overtuigend, dat hij verschrikt Op dat ogenblik ontdekte ik juffrouw Krol, die met rode zenuwplekken in haar gezicht en haar hals, besluiteloos in de deuropening een punt van haar bonte schort stond te verkreukelen. Toen zij mijn blik opving zei ze half luid: „Moet ik nu maar die kleren afgeven? Dan heb ik toch geen 1 kei verhaal meer? En z'n kamer wat moet daarmee" Ik voelde dat ik een kleur kreeg van drift. „Maar juffrouw Kr->1", zei ik en sprong op en zonder er- der acht te geven op juffrouw Krol wendde ik mij tot de moeder van Venenga en vroeg haar of zij niet zelf even boven wilde kijken wat ze nodig dacht te hebben. Even later gingen we de kamer uit cn ik voelde dat juffrouw Krol mij mijn initiatief zeer kwalijk nam, maar Zc had niet de moed tussenbei de te komen. Wordt vervolgd Ook U kont verlost «orden van die Rhenmatlscbe Pijnen mot Krnichon Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de zuiverheden uit, die nu die ondrag snerpende pijnen verwekken. Waar ongeveer 24 procent van dé vertrouwen in een democratie gewcra- rijksgelden worden uitgegeven voor ™°et worden, onre defensie, was het begrijpelijk, 5"' "et rapport-Koersen bhjkt, dat dat deze hoofdmoot bijzondere aan- "ettraditlonalLsme m deze ttjd van dacht kreeg. Dus niet. omdat bet tn sne"e. »>"wikkelmg weloverwogen ons land zo bar slcebt gesteld zon verbeteringen m de weg slaat en ook zijn met de doelmatigheid van de de- 'f'" «<™1> «res. Bovendien fensiegelden. 1S er hct Particularisme van ambte- naren en bedrijfsleven, dat onvol- Bezien vanmt het totale resultaat, doende hee[, v00r h aI„mecn moet worden gezegd, dat Nederland ho,__„ 5 voor ongeveer hetzelfde geld als Bel -eIans en onafbankebjke en et- fectieve controle noodzakelijk maakt. g.e meer defens.ekracht produceert, Hct ïan belan hierv0()- naast omdat laatstgenoemd land vrijwel ervaren ambtenaren uit de over- 1.°°,. "A°.ï?"V"r beidssectoren, ook accountants van formaat uit de burgerlijke sector aan te trekken. Zulks onder voorwaarde, even grote land- en luchtmacht Bezien we voorts de minder geluk- len miljoenen guldens, overigens ern- Voor de regering ligt hier nog een stig genoeg om er een degelijk en vruchtbaar arbeidsterrein, waarbij nuttig rapport aan te wijden, zoals gezamenlijk en eendrachtig optreden gedaan door de Commissie Onder- van overheid en volksvertegenwoor- zoek Militair Aankoopbeleid. Ons diging van het grootste belang is. FiE 36ste vakantiecursus van de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart brengt deze week de ongeveer 70 deelnemers van dit jaar naar de deltawerken. Maandagochtend vertrokken de instructievaartuigen (van oim. nari(>mi>nKr<*w»i«»\ .Prinses Juliana" en „Prinses Beatrix" van de Stichting uit Utrecht. De parlementsredactie) „Prinses Beatrix" is dit keer het logeerschip en wel voor de eerste maal. Tot Mimc^r r,ic u au toe had men het Instructieschip „Prins Hendrik" daarvoor in gebruik. De nSï hlra^n i C" 8 „Prinses Beatrix" ging begin van dit jaar te water. Dit schip, dat onder meer I Sï «k is uitgerust met radar is sinds de officiële ingehniikoeming in februari regel bfizoiïdê^' .ÏÏH.lSÏÏ Subsidie theol. faculteiten VU en Nijmegen matig in gebruik door leerlingen van de dagnijverheidsscholen. Ook worden veertiendaagse reizen met leerlingen op de Rijn gemaakt. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer W. Polderman, die dit jaar de cursus leidt gaf een overzicht het onderwijs in het afgelopen jaar. Het leerlingenbezoek van de lagere scholen voor ligplaatsonderwijs, aldus de voorzitter, liep enigszins terug mede ook als gevolg van de uitzonderlijk lage waterstand. Aan de uitbreiding van de dagnijverheidsscholen wordt hard ge werkt. Venvacht wordt dat de nieuwe school met internaat in Delfzijl in september 1961 zal worden geopend. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de dagnijver heidsschool in Harlingen dit jaar voor het eerst leerlingen aan het bedrijfs leven heeft afgeleverd. Van de 49 jongens die voor hun exa men opgingen slaagden er 44 en zij vonden onmiddellijk een plaats bedrijfsleven. Amsterdam Dringend noodzakelijk wordt de uit breiding van de dagnijverheidsschool in Amsterdam geacht, aldus de voorzitter. Er is een grote behoefte aan een op leiding in het havenwerk. Te weinig jongeren gaan tegenwoordig in de ha ven werken. De leeftijdsopbouw van hel korps havenarbeiders ligt zeer ongun stig. De gemiddelde leeftüd van de ha venarbeider is 46 jaar. De moderne ladingsbehandeling vereist steeds vakmanschap. Vandaag heeft men van Hellevoet- sluis uit een vaartocht ondernomen naar de bouwput van de deltawerken Onder leiding van een ingenieur van de rijkswaterstaat heeft men de wer ken bezichtigd, omdat er vakantie werd gehouden konden de cursisten de gehele bouwput van zeer nabij be kijken. Daarvoor hadden de cursisten in Deltascliouw in Hellevoetsluis een film over de deltawerken gezien Morgen staat een bezoek aan de werk zaamheden in Katseveer op het pro gramma. De nieuwe leider van de afdeling voor pat«archaat van Moskou bis schop Nlkodun is.slechts 31 jaar oud. Hij is de jongste geestelijke die ooit w cen dergelijke post is benoemd. Op zijn 76ste verjaardag is In Enge land de bisschop van Derby A. E. J. Rawlinson overleden Hij bezocht een van de eerste oecomenischc confe- ren"es, namelijk die van Edingbnrgh was een Tan de voor vechters van de oecumenische bewe ging. Methodisten Kerk van Korea heeft de vorige maand drie zendelingen uit gezonden naar Pakistan Zij zullen les gaan geven in een protestantse school in de nabijheid van de stad Lahore. Het zijn de eerste Koreaan se zendelingen die sedert de tweede wereldoorlog werden uitgezonden. De schecpvaartvereniging „Noord" in Amsterdam heeft daarom plannen ontworpen voor een opleiding via het leerlingenstelsel. Men zal jongens zestien jaar af aantrekken. Deze zul len dan een driejarige opleiding krij gen, welke zo mogelijk in september van dit jaar zal beginnen. Ook het leerplan van de Rotterdamse dagnijverheidsschool zal uitgebreid moeten worden en wel met theoretische en practische oefeningen in navigatie op de Rijn en andere binnenwateren met behulp van radar. Advertentie. OF DROGIST HEI ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT -è^rl HANDELSMERK I HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST OF VERKOUDHEID Minister Cals (o. k. en w) zal zich nader beraden op de mogelijkheid om de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten te subsi diëren. Hij zal deze zaak met de V.U. cn de r.k. universiteit bespreken. Tij dens het mondeling overleg met de Tweede Kamercommissie, die de be handeling van het wetsontwerp op het wetenschappelijk onderwerp heeft voorbereid, heeft de minister er echter nadrukkeljjk °P gewezen dat de moeilijkheden door deze subsidiëring veroorzaakt, niet moeten worden on derschat. Enkele kamerleden hebben tijdens het overleg geopperd, dat de Vrije Universi teit voor haar theologische faculteit geen beroep op de overheidskas wenst te doen Ook vroegen ze zich af of de invoering van een recht op subsidie hier geen vergaande konsekwenties zou hebben ™°rc de verschillende afzonderlyke theo logische opleidingen die ons land kent. Minister Cals sloot zich hierbij aan. OP*'.)" beurt wierp hij echter nog de vraag op, hoe deze subsidiëring zich zou van kprt1t0t«he! beSinsel van scheiding uit«af ai^ staat waarvan de grondwet uitgaat, al gaf hij toe, dat deze theoreti sche scheiding niet overal scherp is doorgevoerd. «f5i® 111 h^wetsontwerp geïntroduceerde titel „magister wilde minister Cals voorlopig nog niet door die van „docto randus" vervangen. Hij had. zo zei hij tijdens het overleg, nog niet kennis ge nomen van overtuigende arrangementen daarvoor en evenmin was hem een aan vaardbaar alternatief aan de hand ge- In de strijd tegen het lawaai hebben de Zwitserse spoorwegen het gebruik radio, grammofoon e.d. in de trei- verboden. In sommige toeristenplaat- is het gebruik van dergelijke appa raten op de openbare weg verboden. In diverse bergplaatsen is het gebruik van motorfietsen tussen tien uur 's avonds en r 's ochtends verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2