NOORDSTER lilfi Stilte nu gevallen over leeggeroofd Matadi ïn ruim 694 jaar....! Meer vrijheid gewenst bij de loonvorming Gemeenten krijgen meer uit belastingpot Gemeentelijk belastinggebied wordt spoedig uitgebreid 5 ALGEMEEN HANDELSBLAD lrUft n in de nunlssie-Koe Aan 'eel langer bestaande klacht de controle op de besteding van de rijks- gelden wijdt het rapport zeer uitvoerige aandacht. Het gaat bierbij niet alleen om de besteding van de defensie-gelden, maar om de gehele staatsbegroting en de parle mentaire behandeling daarvan. Bij het scheiden van de markt, toen de Tweede Kamer met reces ging, nu enkele weken •geleden, verklaarde dr. Kortenhorst, dat de steen der wijzen nog niet was gevonden. De commissie-Koersen is er niettemin op zoek naar geweest, cn meent de befaamde steen wellicht in Zweden te hebben gevon den. In elk geval beveelt de commissie een bestudering van bet Zweedse systeem van controle via de „ombudsman" aan. Invoering daarvan, of van een variant zou veel van ons staatsrecht overhoop halen. Zou men hier het Zweedse voorbeeld na volgen, dan zon men een methode moeten ontwerpen, welke de waarborg inhoudt de parlementaire controle-mogelijkheid te ver groten, en tegelijkertijd de Kamerdebatten meer levendigheid te verschaffen. komt, smaakt lekker. Het- i de c e-Koet het Zweedse, staatsrechtelijke smere bred, doet ons verlangen er eens nader mee ken nis te maken. Misschien dat de proof of the pudding bij het Nederlandse parlement de wens doet opkomen een of meer scho teltjes op het dagelijks menu van het Bin nenhof te plaatsen. Het Vrye Volk schrijft het volgende lentaa Een particuliere autobusonderneming in Weert, die zich tooit met de naam Ge meentelijke Autobusdienst Weert heeft na drie weken geweigerd verder Het Vrije Volk mee te nemen. Het pakje kranten was bestemd voor Budel cn ging met de lijndienst van deze busonderneming mee. Desgevraagd heeft do onderneming laten weten dat het besluit om onze krant in te genstelling tot een ander blad niet meer mee te nemen niet nader zou worden ge motiveerd. Wij weten dus niet wat de eige naar van deze busonderneming heeft be wogen. Wij vragen daarom slechts de aandacht voor het feit, dat een ondernemer, die ccn buslijn exploiteert, deelneemt aan het open bare vervoer. Hij vervult met zijn onder neming een publieke functie. Mag nu dege ne, die liet openbaar vervoer in ccn be paalde streek verzorgt, de één wel en de ander niet vervoeren? Naar zijn willekeur? Dat is de kern van de kwestie. Kongo's uitweg naar zee afgesloten Kranen staan werkeloos aan de haven rivierhaven van West-Afrika en de enige uitweg van Kongo naar zee, is nu een stad zonder lach, zonder vrouwen of kinderen, blank of zwart. De winkels zijn leeg en de ruiten ervan verbrij zeld. Zelfs als de plunderaars er iets in hadden gelaten, zou er nie mand hebben kunnen kopen, want de bevolking bezit geen cent: lo nen en salarissen zijn niet meer uitbetaald. In de haven heerst de zelfde sfeer van werkloosheid als in de straten en op de pleinen. De kranen staan recht overeind. De negers zitten zwijgend op de stoe pen van de gebouwen en winkels, waar zij vroeger werkten en kij ken naar de bezige Marokkaanse soldaten van het leger der Ver enigde Naties. In het regeringsgebouw tegenover het luxueuze hotel van Matadi, waar nu het hoofdkwartier van de Uno geves tigd is, voeren vertegenwoordigers van de VJN. en de plaatselijke autoriteiten van de jonge republiek lange en moei zame besprekingen over de sociale en economische spanningen in dit deel De Kongolezen zijn op een punt be paald onwrikbaar; zij willen de Belgen niet terug. Maar zonder technici en goed onderrichte deskundigen zal het nog een lange tijd duren voor de za ken in Matadi weer op gang komen. De Amerikaanse expert in het bevaar baar maken van kanalen, generaal Wheeler, heeft er reeds op aangedron gen, dat de baggermolens weer der verwijl aan de gang gaan. deskundigen, die de machines kunnen bedienen, zijn in de buurt en bereid terug te keren. Maar zij mógen niet, want het zijn Belgen en dus onge wenst. Verder uitstel kan echter fa taal worden voor de haven. Onzekerheid De Kongolese politie en soldaten staan onder het bevel van hun eigen com mandanten. De plaatselijke bÊvelheb- ber is een gewezen sergeant, nu ko lonel Ingila Pierre. Hij draagt ech ter geen wapens: alleen de Marokka nen, onder leiding van de strenge ko lonel Benomar Driss, mogen dat. Dit verbod om wapens te dragen geeft echter geen volledige waarborgen te gen mogelijke nieuwe aanslagen van de Kongolezen. Want de soldaten heb ben de wapens met afgegeven; zij hebben ze slechts ingeleverd in de. kazernes en kunnen er weer over be schikken, wanneer ze dit willen. iit is waarschijnlijk ook de reden, waarom niet-Belgische blanken om wier terugkomst herhaaldelijk ver zocht is, aarzelen. Men is bang, dat sommige burgers en soldaten, die ge vlucht zijn, toen het Belgische leger en de marine een aanval deden, ro vers zijn geworden en achter de Ma- tadi-heuvel wachten op een gelegen heid om terug te komen. Wanneer deze gevluchten gebrek aan voedsel krijgen en de burgers van Ma tadi bemerken dat er geen werk en geen geld is, ds de kans dat opnieuw ongeregeldheden ontstaan zeer wel aanwezig. De enige zichtbare blanken niet meer dan enige tientallen zijn Por tugezen, die hardnekkig iedere keer terugkomen als zij denken een kans te zien hun zaken te herstellen en op te halen wat er nog in hun huizen is achtergebleven. Zij tonen geen vrees maar zijn zich bewust van de risico's die zij lopen, omdat tot nu toe de or de in Matadi nog niet is hersteld. Al leen relletjes zijn voorlopig voorko- Het is ook nauwelijks te verwachten, dat blanken enig vertrouwen koeste ren, wanneer men weet, dat nog geen twee weken geleden hun eigendommen werden geroofd en hun vrouwen en dochters verkracht. De Belgische consul Van Henten heeft verteld dat er zich 27 gevallen van brutale verkrachting hebben voorge daan. Verschillende keren gebeurde dit voor de ogen van de mannen en vaders van de slachtoffers. De consul Verklaarde met nadruk dat de Belgi sche aanval van 11 juli j.l. alleen is ondernomen om in gevaar verkeren de burgers te redden. Het gebeurde allemaal op slechts eni ge honderden meters afstand vai Fantastisch lekker! Fantastisch voordelig! 358) Er bestaan afschuwelijk een- lezer, „niet overdrijven, dat ontneemt tonige beroepen. We behoeven daar alle kracht aan het betoog". geen voorbeelden van te geven, dat hieruit misschien een discussie ontstaan die de strekking Iiy heeft gelijk, maar we overdrü- werkeljjk niet. Laten we de tel- s natellen. De i deze rubriek voorbij gaat. Allen natuurlijk in alle sociale regelingen de taak die we anderen verrichten, een taak vi geestdodend karakter, dat we mede- zagen houdend met twee weken vakantie (die hem werkelijk wel toekomen) bedraagt zijn prestatie in één jaar lijden kregen met degeen die haar 8.640.000 getelde guldens. En om de 6 miljard (of daaromtrent) te halen, heeft hij dus ruim 691 jaren nodig, •oorstellen wiens werkzaamheden Als hij lang genoeg leeft kan hij dus zo gccstvernietigend karakter in het jaar 2654 met zijn werk klaar de schaduw zijn- Welsprekender nog is wellicht de vol gende vergelijking: in 1388 liet AlbrecM van Beieren de eerste gouden gul den slaan. Wanneer iemand op dat heu gelijke moment di rect onze rijksbe groting was gaan alle geslachten na hem had- dragen, dat zij alles stellen wat in het verleden is, of in de toekomst zal worden vertoond. We heb ben n.l. iemand op het oog, die zich tot doel heeft gesteld de 6 miljard gulden te tellen die de minis ter van Financiën in het volgende be grotingsjaar uitgeven zal. telt, langzaam bedachti vergissen. Vóór zich heeft hij me stapels guldens, ni van de nieuwigheid. Ma seert onze man weinig. Hij telt TOCH IS BIET ZO! telt, tellen den jaar in, jaar uit naarstig doorge- want hü mag zich niet teld, ongeacht Jacoba van Beieren, Karei V, de Beeldenstorm, de tach- glinsterend tigjarige oorlog, de Gouden Eeuw cn dat interes- wat er allemaal nog meer in de ge schiedenis is voorbijgetrokken, dan het einde van deze telling bereikt i gulden per seconde, dag in dag uit, maand in, maand uit, jaar in zynover 122 jaar. En dat geven jaar uit. Hij telt nog, als de miljarden allemaal uit in één begrotings- al lang zijn uitgegeven. Sterker nog, jaar. Van grote staten, zoals bijv. de V.S., die v Soekarno vergelijkt Kongo met Indonesië President Soekarno heeft een verge lijking getrokken tussen ,,de strijd die op het ogenblik de Kongo voert" en die, welke Indonesië nog steeds heeft te voeren tegen ,.het Nederlandse ko lonialisme" met betrekking tot West- Nieuw-Guinea. Soekarno maakte deze vergelijking ii een toespraak voor studenten. Naar zijn zeggen is er in de Kongo thans een ge neraal, die te vergelijken is met kapi tein Westerling, en kan men in de Kon go pogingen tot afscheiding waarnemer van dezelfde aard als door de Indone sische opstanden zijn teweeggebracht. Het Indonesische volk, aldus Soekar no, moet de Kongolezen sterk steunen de nodige hulp bieden. grensplaats Noqui in Portugees Ango la. Aan deze zijde van de grens was het geruststellend te zien hoe een blank meisje van vijf speelde met een negerjongetje van haar leeftijd op een speelgoedjeep, die de kentekenen droeg van de Amerikaanse militaire politie. Hier stond geen schildwacht, alleen een douanebeambte. Een klein aantal sol daten, dat onlangs uit Lissabon aan kwam, is gestationeerd bij de haven van Noqui, maar zoals een Portuge se autoriteit verklaarde, alleen voor het geval wilde rovers op Portugees gebied zouden willen doordringen. Bepalingen voor atoomschepen Lloyd's Register of Shipping heeft de eerste bepalingen bekendgemaakt inzake de klassering van schepen met kernenergieaandrijving. De nadruk werd erop gelegd dat deze bepalingen slechts een voorlopig karakter dragen en dat zij zijn op gesteld als leidraad voor een gebied van de technologie, dat zich nog steeds ontwikkelt en dat aan veran deringen onderhevig is. In de bepalingen is ruimte gelaten voor de aanpassing aan voorstellen, waarin ontwerpers hun eigen opvat tingen naar voren kunnen brengen. In enkele bepalingen worden techni sche gegevens vereist, welke nodig zijn voor een veiligheidsbepaling van de te bouwen kerninstallatie. Specifie ke en gedetailleerde eisen worden ge steld aan de materialen, aan de kracht van de romp in de lengterichting, aan de drukkamers en onderdelen daarvan, aan de bouw en de beheer sing van de reactor en aan de leve ring van kracht in geval van nood. Met nadruk wijst Lloyd's erop dat deze vereisten onderworpen zijn aan voortdurende herzieningen, hetgeen betekent dat te allen tijde wijzigingen en aanvullingen kunnen worden aan gebracht, in het bijzonder wanneer voorstellen aan Lloyd's worden voor gelegd ter beoordeling van hun waar de. Castro heeft rust nodig Een der doktoren van Fidel Castro heeft medegedeeld, dat de zieke Cu baanse premier zowel lichamelijk als geestelijk volstrekte rust nodig heeft. Deze verklaring van majoor Caul Trillo, officier van gezondheid, is ge- plubiceerd in het officiële blad Revo- lucion, dat meldde, dat Castro herstel lend is, maar hieraan toevoegde: ,,Nu moeten wij hem na zijn ziekte op krachten laten komen". „Een week geleden is de behandeling met antibiotoca stopgezet", aldus de verklaring van Trillo, „en nu bestaat de behandeling in volstrekte rust met goede voeding en vitaminen ter bevordering van snel en volledig herstel." Chr. Middenstandshond zegt: Nota verschenen hij telt nog voort als de tegenw dige minister van Financiën al lang hebben, spreken niet meer bestaat, als dit hele ge slacht van belastingbetalers van de aardbodem is verdwenen, als het vol gende geslacht en het daarop vol gende geslacht „Kalm, kalm", maant Nu we Amerika hebben genoemd: wist u, dat de Amerikanen waar- schynlyk eerder Europa hebben ont dekt, dan de Europeanen Amerika de rustige ontdekten? (Van onze sociaal-economische redactie) De Christelijke Middenstands bond, de centrale organisatie van protestants-christelijke on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, acht thans de tijd gekomen om het bedrijfsleven meer vrijheid te geven op het terrein van de loonvorming, ten einde thans de bestaande span ningen, met name in de diensten verlenende sectoren, weg te ne men. In een nota over de in de toekomst te volgen loonpolitiek bepleit de cen trale de instelling van een loonraad, te vormen door representanten van het be drijfsleven. Deze loonraad zal in de plaats moeten komen van het College van Rijksbemiddelaars, de staatscom missie die thans loonvoorstellen toetst aan de hem door de regering verstrek te richtlijnen. De Chr. Middenstandsbond wil de euwe loonvoorstellen slechts globaal _.i dus soepel laten beoordelen door de loonraad. Als regel zal de raad ze voor kennisgeving moeten aannemen, wan neer blijkt, dat de voorstellen accep tabel zijn. Niet goedkeurend (door on- verdbindendverklaring van de loonrege ling ef door een loonstop) volgt als de voorgestelde loonsverbeteringen uitgaan boven het nationale produktiviteitsge- middelde, dat ware vast te stellen door de Sociaal-Economische Raad. Toet singsnorm zal namelijk moeten zijn, dat de totale loonontwikkeling de landelijke productiviteitsontwikkeling niet mag voorbij streven. Andere criteria Overigens wil dc C.M.B. ook andere creteria laten gelden dan de produc- tiviteitsstügüig in een bedrijfstak of onderneming alleen, zoals thans. Dc bond acht het wenselijk, dat ook reke ning wordt gehouden met factoren als rentabiliteit, pcrsoneelsschaarste, stü- ging van de kosten van levensonder houd, ongunstiger geworden arbeidsom standigheden, toegenomen eisen var vakbekwaamheid en dergelijke, zo die op een bepaald moment aangevoerd kunnen worden. De bond acht het voorts gewenst daarbij te laten onderzoeken of de prijs ontwikkeling in de bedrijfstak of on derneming, die de lonen wil verhogen, niet enigermate kan worden gericht op verlaging, zulks overigens af te wegen tegen te argumenten, die worden gevord voor de loonswijziging. Indus trie en landbouw zullen door mechani satie en rationalisatie voortdurend goedkoper kunnen produceren. Doorberekening Anderzijds bepleit de nota de moge lijkheid van doorberekening voor die ondernemingen of bedrijfstakken, welker produktiviteitsontwikkeling beneden de maat blijft. De dienstenverlenende sec toren bijv. bezitten niet die mogelijk heden voor verhoging van de produkti- viteit als industrie en landbouw. Het toetsingsbeleid zal evenwel als resultaat moeten hebben dat het gemid delde prüsnivcau stabiel biyft en de loonontwikkeling nationaal gezien in de pas blüft met de ontwikkeling van de produktiviteit. Per onderneming In de nota dringt de C.M.B. voorts aan op ruimere mogelijkheden voor de on dernemingsgewijze loonvorming. Gesteld wordt, dat de criteria van produktiviteit en rentabiliteit in de onderneming beter hanteerbaar zijn dan in de bedrijfstak of in nationaal verband. Uitgaande van minima (en voorlopig ook van maxima) wordt een beleids- marge per onderneming gewenst geacht uit een oogpunt van verantwoordelijk heid op economische gronden, zowel als op grond van sociaal motief, dat de fac tor arbeid mee mag profiteren van de resultaten van de onderneming. In de nota, die is opgesteld door een bondscommissie ad hoe met als rappor- Duitse prijzen voor agrarische produkten moeten laser In een gisteren gepubliceerde verkla ring van het Zentralverband Westdeut- scher Konsum-Genossenschaften, de cen trale bond van Westduitse verbruiks coöperaties, wordt de vrees geuit dat de kosten van levensonderhoud in Frank rijk en Nederland aanzienlijk zullen stijgen als de suiker- en graanprijzen in de E.E.G.-landen aan die in Duits land worden aangepast. Indien de bondsregering blijft weige ren de te hoge Duitse prijzen voor agra rische produkten te verlagen, zou er De verbruikscoöperaties leggen er de nadruk op dat de regering in Bonn blijkbaar berrid is om onder de druk van de zijde van belanghebbenden een gemeenschappelijke markt voor agrari sche produkten op het spel te zetten, waarvan bijna 170 miljoen mensen een aanzienlijke verbetering verwachten voor hun kosten van levensonderhoud. Een Amerikaanse luchtvaart maatschappij heeft duizend straalvliegtuigen besteld, maar de spanwijdte van de vleugels mocht maar 32 cm bedragen. Het. zijn modellen die over de gehele wereld in de etalages en vitrines van reisbureaus zullen worden geplaatst. Binnenkort vliegen de eerste honderd uit, de Verenigde Staten, zij het niet op eigen kracht, maar als bagage. Antisemiet Zind gearresteerd Op verzoek van Interpol heeft de po- itie van Napels de Westduitse leraar Ludwig Zind gearresteerd toen hij op de boot naar Tripoli wilde stappen. Zind is in de Bondsrepubliek wegens antise mitisme tot een jaar gevangenisstraf' veroordeeld. Hij reisde op een paspoort voor tenlozen vam de Arabische Republiek. Onlangs heeft hij een bezoek aan West- duitschland gebracht. Hij keerde via Napels terug naar Tripoli waar hij hoog leraar in de geologie is. Hij werd o:a. veroordeeld, omdat hü iemand „nog zo'n Jood die ze hebben vergeten te vergassen" had genoemd. Hü wist echter naar Egypte te vluch ten voordat de politie hem had kunnen arresteren. Wijzigingen in verhoudingswet Aparte regeling voor de wegen Van onze parlementsredactie De ministers Zijlstra (finan ciën) en Toxopeus (binnen landse zaken) hebben in het grote wetsontwerp op de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeente enkele belangrijke wij zigingen aangebracht: 1. De datum van inwerkingtre ding van deze nieuwe regeling wordt verschoven van 1 januari 1959 naar 1 januari 1960. 2. Het aandeel van het ge meentefonds in de opbrengst der Wetsontwerp op komst Regering denkt rijksbelastingen wordt niet ver hoogd tot 12.30 (zoals aanvanke lijk was voorgesteld), maar tot 12.40 procent. De tweede wijziging betekent, dat de in 1960 voor uitkering aan de gemeenten beschikbare middelen ongeveer 50 mil- lan volgens het aandeel percentage der oude regeling. In hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zetten de ministers uiteen, dat deze verhoging voldoende is om de voor I960 nodig geachte subjectieve verhogingen en de daarmee gepaard gaande sanering op te vangen, terwijl dan bovendien nog 7,5 miljoen voor ver sterking van de algemene middelen van de gemeenten in de probleemgebieden beschikbaar komt. Daar de sanering van het Algemeen Burgerlijk pensioenfonds pas in 1961 zal ingaan, kan voor 1960 worden volstaan met 12,16 procent. De regering is bereid de financiën van de daarvoor in aanmerking komende ge meenten aan een zekere sanering te onderwerpen voordat de nieuwe wet in werking treedt. Dan moeten echter ook de gemeenten zélf ernstig naar sanering streven, zonodig ook door het benutten van de nog bestaande mogelükheden op het gebied van de gemeentelüke be lastingen. Uit de memorie blükt, dat op grond .an de nieuwe regeling de uitkeringen ten behoeve van de uitgaven voor het lager- en nijverheidsonderwijs voor 1957 nog geraamd op resp. 169 en 58,6 miljoen voor 1959 kunnen wor den gesteld op resp. 207,7 en 74 mil joen. Het accrès in deze uitgaven komt aan f 175 miljoen per jaar Van onze parlementsredactie De regering is van plan te be vorderen, dat zo spoedig mo gelijk een wetsvoorstel wordt in gediend om het gemeentelijk be lastinggebied uit te breiden met een potentieel van 150 to 175 miljoen per jaar. Momenteel heeft de regering nog geen keuze gedaan uit de verschillende mo gelijkheden om deze uitbreiding te verwezenlijken. Dit schrijven de ministers Zijlstra en Toxopeus in hun memorie van antwoord over het grote wetsontwerp tot regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeen ten. De bewindslieden willen in dit sta dium nig in het midden laten, of en in hoeverre de uitbreiding van het plaat- selük belastinggebied zal moeten leiden tot een verzwaring van de totale be lastingdruk. Wel wijzen zü op de moge- lykheid, dat plaatselijk de belasting druk verzwaard zal worden, zelfs dien over het algemeen genomen verlaging van de fiscale druk zou kun nen worden overgegaan. De ministers achten dit in het kader van de doel stelling aanvaardbaar. Een financiële gemeentelüke zelfstan digheid in die zin, dat de gemeenten voor een zeer belangrük deel in hun geldelijke behoeften door belastinghef fing zouden kunnen voorzien, is vol gens de bewindslieden niet meer moge- IÜk. Daarom is het streven van de re gering vooral gericht op een verruiming van de eigen gemeentelüke belasting middelen. meer in het büzonder ten be hove van die uitgaven, die de gemeente naar vrije verkiezing wel of niet kan teur bondssecretaris mr. G. van Muiden, wordt gesteld dat de vrijere loonpolitiek sociaal-economisch gunstig heeft gewerkt. Er is bereikt, dat zonder geldontwaarding welvaartsverdeling in redelijke mate kon plaatsvinden. Toen heeft deze politiek nog spanningen opgeroepen door de be drijfstakken te scherp te binden aan het produktiviteitscriterium en een gedetail leerde berekeningswyze en toepassing, terwyl institutioneel gezien er praktisch geen wijziging optrad in vergelijking met de geleide loonpolitiek. Het verlangen van de bond naar een eer globaal toetsingsbeleid, dat meer recht doet wedervaren aan de eigen ver- antwoordelükheid van de bedrijfstakken, Is daarom ook nog eens vervat in de wens dat er zo spoedig mogelük een loonwet moge komen, die het institutionele kader aanpast aan de grotere sociaal-economi sche autonomie van het bedrüfsleven. De regering heeft nog geen beslis sing genomen over de omvang, waarin de te vergroten gemeentelüke belas- tingpotentie zal worden benut. Wel zeggen de ministers (overeen komstig de voorstellen van de com missie Oud) in de eerste plaats te zul len streven naar het scheppen van een z.g. vrije zoom in het gemeentelijk be lastinggebied. Dit betekent, dat de ruiming van dit gebied zodanig plaatsvinden, dat de gemeenten gedwongen zullen zijn hun meerdere inkomsten onmiddellyk voor hun actu ele behoeften aan te spreken. Het is de bedoeling van de regering om het verlenen van subjectieve hogingen van de uitkeringen uit het gemeentefonds zoveel mogelyk tot hoge uitzonderingen te beperken, met name ook na de begroting van het gemeente lijk belastinggebied. Het geven van zo'n subjectieve verhoging kan dan afhan kelijk worden gesteld van het heffen van de eigen belasting tot een bepaald Overigens wüzen de ministers erop, dat het beperken Van de subjeotleve verhogingen zonder een vermindering van het totaal bedrag der uitkeringen, tot gevolg zal hebben, dat een eventu ele stüging van de middelen van fonds meer dan voorheen aan alle ge meenten ten geocde zal komen. Ambts j ubileum van Zeeuwse Commissaris Enige duizenden hebben vandaag ge bruik gemaakt van de gelegenheid om de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geluk te wensen met het feit dat hij het ambt gedurende 12\4 jaar vervult. Er werd een receptie ge houden aan boord van de nieuwe veer boot Prinses Irene, die ligplaats had gekozen in de binnenhaven van Vlissin- Tijdens de receptie ontstond een pau ze toen acht bussen met een interna tionaal gezelschap dat deelneemt aan het Kasporgo-feest in Goes, verscheen en op de kade enkele volksdansen uit voerde. De voorzitter van het huldigingsco mité, het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse, zei in zijn toe spraak: „De gehele Zeeuwse bevolking in al haar geledingen heeft u lëren ken en bewonderen in een periode ...in u met uw gehele persoonlijk heid op de door ons zo gewaardeerde eenvoudige wijze hebt meegeleefd en gewerkt met de Zeeuwse bevolking. U stond en staat midden onder de bevol king". Als huldeblijk van de Zeeuwse bevol king overhandigde de heer Philipse de commissaris der koningin een schilde rij van Westkapelle, de geboorteplaats van de heer De Casembroot. Verder deelde hij mede dat op de giro-rekening van het hüldigingscomlté een bedrag van 12.000 was binnengekomen dat ter beschikking van de commissaris der ko ningin is gesteld. rekening Grootste gemeenten Invoering van een aparte financiële verhouding voor de grootste gemeenten menen de ministers te moeten afwijzen. Zü wyzen in dit verband o.a. op de noodzaak van voortdurende afweging van de belangen van alle gemeenten en zij verklaren zich daarom voorstanders van een gemeentefonds. Dit betekent niet. dat regelingen buiten het gemeentefonds om moeten worden uitgesloten. Derge- lüke regelingen zullen echter niet voor groepen van gemeenten, maar slechts voor bijzondere doeleinden mogen wor den getroffen. De ministers delen de mening van ver schillende Tweede-Kamerleden, dat het schaalbedrag voor gemeenten met meer dan 250.000 Inwoners niet voldoende is in vergelüklng met de ongedekte behoef ten. Zü verwachten echter, dat juist deze gemeenten zullen profiteren van de In het wetsontwerp opgenomen mogelijk heden tot verfüning van de schaalbedra- gen en van andere specifieke maat regelen. De bewindslieden hebben er geen bezwaar tegen aan de voorgestelde uit kering voor het lager onderwijs het karakter van een doeluitkering te geven. Met uitzondering van het buitengewoon lager onderwys zal de norm van deze jaarlijkse uitkering worden gebaseerd op het gemiddelde peil der totale kosten, uitgedrukt in bedragen per leerling en per lokaal. Bij het jaarlijks vaststellen van de uitkering per leerling zal rekening worden gehouden met de personeelskosten voor vakleerkrachten. By nota van wijziging wordt voorge steld de normbedragen jaarlijks in over leg met de minister van o„ k. en w. vast te stellen en de basisperiode, waarop de lager onderwys twee jaar op te schuiven. Wanneer zich een bijzondere ontwikke ling bij een school voordoet, die tot een onevenredige stijging of daling van de kosten leidt, kan ook het eenmaal voor een school vastgestelde bedrag per leer ling worden gewijzigd. Het ligt voorts in de bedoeling t.z.t. in het wetsontwerp op het b.l.o. een subsidieregeling op te nemen, waarin ook de materiële kosten van dit onderwys zijn opgenomen. Wegen Volgens de memorie van antwoord zal ernaar worden gestreefd nog dit jaar een wetsontwerp tot regeling van de we°on- financiering in te dienen. De gedachten gaan uit naar een voorziening, die voor het jaar 1961 zal kunnen werken. Pas wanneer deze tot stand zal zün gekomen, ltan worden nagegaan of daar naast voor de gemeentelüke wegen aan vullende maatregelen binnen de algemene financiële verhoudingsrcgeling wenselijk zijn. Het Is de bedoeling van de komende regeling de altkeringen beter op dc behoeften af te stemmen, o.a. door bij het bepalen van de Hitkeringen ook rekening te houden met niet-plan-wegen. Op deze wHze ontvangen de gemeenten met een uitgebreid wegennet hogere uitkeringen. Koninklijke jachten naar Siracusa Gisteren heeft het ruim 10.000 ton me- Sri8 van de maatschappij Nederland de „Neder Ebro" de Amster damse haven verlaten met een bijzon- n boord: het koninklijke dere deklast laebt „Piet Hein" en de lemsteraak van prinses Beatrix, „De Groene Draeck". Het vrachtschip heeft beide jachten met eigen laadmateriaal aan boord ge hesen, hetgeen vooral voor de circa 130 ton wegende Piet Hein door ladingdes kundigen met enige spanning tegemoet werd gezien. De Neder Ebro zal belde vaartuigen afzetten in de haven Siracusa op Sici lië, waar ze ter beschikking staan van het koninklijk gezin dat binnenkort zijn de westkust van Italië zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5