Burenruzie aangewakkerd door hondebeet Kantongerecht Leiden 't BRILLK\CENTRU >1 BOSPLEIN 8 Gladiolen Cup naar Noordwijk Vijftig jaar bij Int. Expeditie te Hillegom Leiden won cricketspel van Oxford NIEUWE LE1DSCHE COURANT 4 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 ZITTING van het Leidse kantongerecht werd weer een groot aantal verkeersovertredingen behandeld. Een 74-jarige schilder uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij, toen hij op een bromfiets op het Rapenburg te Leiden reed, een voor hem rijdend motorrijtuig had ingehaald, op een tijdstip dat een achter hem rijdende auto wilde passeren. Volgens het pro ces-verbaal had de schilder verklaard dat hij de voor hem rijdende jeep wilde passeren. Hij zei nu, dat de jeep, om de bocht naar rechts te nemen, eerst naar links was gegaan en dat hij hem daarbij was gevolgd. Daar er niet voldoende bewijs was voor het tegendeel, eiste de officier vrijspraak, met welke eis de kantonrechter zich verenigde. Een 21-jarige timmerman uit Leiden had te Leiderdorp op een bromfiets gereden, terwijl het voorwiel niet van een deugdelijke rem. Nadat de offi cier f 15 of 3 dagen hechtenis had geëist, verontschuldigde verdachte rich met te zeggen dat hy geen geld had, daar hij pas uit militaire dienst was gekomen. Het vonnis werd f 10 of 4 dagen. Een 22-jarige poelier uit Zoeterwoudc had op de Gooweg te Noordwijkerhout bij het links afslaan niet voldoende reke ning gehouden met het achterop komen de verkeer. Hierdoor was ccn motorrij der in moeilijkheden geraakt. Door en ander kreeg hij aan het door hem be stuurde motorrijtuig een schade t 000. Daar de officier meende dat dachte hier een principiële fout had ge maakt, edste hij een boete van f 60 of 12 dagen, welke straf door de kantonrechter Voorstraat te Katwijk op een bromfiets boete van f 40 of 8 dagen hechtenis. Een 18-jarige radio-monteur uit War mond had langs de Leidse Vaart te Lei den gereden met een bromfiets, die niet was voorzien van ccn goede rem op het voorwiel, terwijl hij bovendien een wiel rijder voortduwde. Na een eis voor beide feiten van f 22£0 of 9 dagen hechtenis in totaal, werd het vonnis f 20 of 8 dagen. Een 46-jarige vishandelaar nit Katwijk had een hem toebehorende auto woning op het trottoir geplaatst. Hoewel verdachte het de rechterlijke autoriteiten trachtte duidelijk te maken dat hij dit enkel en alleen gedaan had in het belang van het verkeer, om daardoor do gehele rijbaan vrij te houden, kwam hij toch «net geheel vrij. Na een eis van f 7,50 of 3 dagen, veroordeelde de kantonrechter hem tot f 5 of 1 dag hechtenis, wa de vermaning werd verbonden dit taan niet weer te doen. Recidive Een 10-jarige Katwijker had op de Voorstraat te Katwijk op een brofiets gereden met een snelheid van 50 kilome ter per uur. Verdachte, die reeds eerder voor dezelfde overtreding was veroor deeld, verklaarde dat hij er ndet erg in had gehad. Daar hij de vorige maal tot f 20 was veroordeeld, werd hij thans conform de eis veroordeeld tot een geld boete van f40 of 8 dagen hechtenis. Dat haastige spoed zelden goed is, dervond een 36-jarige caféhouder uit Noordwijk. Deze had te Noord wijk gere den met een bestelauto, terwijl hij niet in een bezit was van een geldig rijbewijs. Bovendien was hij een straat ingereden die vanuit die richting was gesloten klaard. Bovendien was hij achteruit op de Teleurstellende week op Katwijks veiling Opnieuw was het aan de veiling in de afgelopen week teleurstellend. De aan voeren stegen, maar de prijzen bleven laag of zakten nog iets meer in. De aan voer van waspeen was aanmerkelijk gro ter dan vorige week: in totaal 265.000 kg. tegen 188.000 kg. in de week daarvoor Ondanks de exportvraag van de zijde van Engeland en in mindere mate Duit» land, was de export aanzienlijk minder; slechts 16»/» (vorige week 35%) ging over de grenzen. De fabrieken namen geringe hoeveelheden op. Deze dingen deden de prijzen geen goed. Daarbij kwam nog het feit, dat veilingen elders nogal veel breekpeen verhandelden, een artikel, dat ook werd geëxporteerd. Het groeizame weer doet de peen nu hard rijpen en groter worden. De prijsnotering was in de afgelopen week voor AI van f2 to1 f 3,40 (f 2 tot f 3.90); voor A II van f 2 tot f 4 (f 2 tot f 4,50) en voor BI van f 1,40 tot f 3 (f 1,40 tot f 3,80). Er draai den weer flinke kwanta door. Voor de nu begonnen weck verwachten wij onge veer gelijke prijzen en aanvoer. Wellicht zal opnieuw iets naar Engeland worden verkocht. De aanvoer van bloemkool is opnieuw behoorlijk vermeerderd. Er kwamen 296.000 bloemkolen aan de markt tegen 178.000 in de vorige week. De exportvraag was maar gering. Naar België ging wat, en nog minder naar Duitsland. Werd cr vorige week 15'/» uitgevoerd, in de afge lopen week was het maar 4%: De kwa liteit was van sommige partijen wei goed, die dan ook de hoogste prijzen kregen. Tweede soort draaide praktisch door. De prijzen waren als volgt: A I van f 21 tot f 55 (f 24 tot f 72): A II van f 10 tot f 34 (f 10 tot f 54) en B I f 10. De prijzen zijn dus over de gehele linie gedaald. De aan voer van deze week zal wel oneeveer gelijk zijn. De kwaliteit zal wellicht over het geheel genomen deze week iets be ter worden Bospeen werd aardig aangevoerd. Er kwamen 29.600 bossen, een 1600 bos meer dan vorige week, aan de markt. De prij zen liepen van f 10 tot f 31 naar kwal» teit (f 13 tot f 30). Met de soepgroenten ging het niet zo best; selderij noteerde van f 2 tot f 5, peterselie van f 2 tot f 6 en krulpeter- selie van f 4 tot 1 8. Het groeizame weer deed de aanvoer stijgen. De extra goede sla werd goed betaald, wel tot f 10,90, maar een groot gedeelte lag op lager De bonensoorten komen in iets groten hoeveelheden, maar de grote aanvoer moet nog komensnijbonen gingen weg voor f 0,78 tot f 1.16 per kg, prinsesse- bonen voor f 0,57 tot f 0,70 per kg. Zo langzaamaan zullen de prijzen wel wat lager gaan liggen. Tomaten noteerden van f 21 tot f 53, komkommers van f 5 tot f 23. Sfeer in 't gezin f De „Nieuwe Leid»chef' er trambaan terechtgekomen. Verdachte verklaarde dat hij zelf nooit rijdt, i daar het een spoedbestelling gold, hij nu zelf gereden. Na een eis va totaal f 80 of 16 dagen hechtenis, oordeelde de kantonrechter hem tot f 60 of 24 dagen. Hondebeet Ter afwisseling was een 52-jarige bloembollenkweker uit Noordwtfkerhout gedagvaard, daar zijn hond een dochter van één van zijn buren had gebeten. V dachte was niet verschenen. De vader het slachtoffer deelde mede dat zU al gedurende een paar jaar last hebben van die hond. Toen de kantonrechter mede deelde dat verdachte aan de politie had verklaard dat de kinderen zijn hond pla gen, reageerde de getuige kortaf met: leugens. Door de aanval had zijn dochter een schade geleden van f 89,50. Hoewel de officier raadde dat de verhouding tussen de buren klaarblijkelijk niet erg goed Is, meende hy toch dat dit hier bulten stond, maar dat verdachte de plicht heeft te zorgen dat zijn hond niemand bijt. HU eiste een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter kreeg des gevraagd te horen, dat de hond eei vaar was voor de omgeving. Het vonnis luidde f 40 of 20 dagen, met toewUzlng van de civiele vordering van f 89,50. Di rect nadat het vonnis was uitgesproken kwam verdachte de zaal binnen. Toen hU het vonnis hoorde, vertrok hU onder de mededeling dat hij hoger beroep ging aantekenen. Visserijgolfjes Geen beste besommingen aan de IJmuidense markt DE TERUGSLAG in de prijzen, die vorige week reeds was vast te stellen in de IJmuidense hallen vooral voor haring, makreel en andere rondvissoorten is ook maandag blijven bestaan. Voor de trawlers kwa men voor de te IJmuiden geloste vangsten geen beste besommingen uit de bus. Duitsland koopt namelijk geen verse haring meer in Nederland als gevolg van de aldaar verlaagde opvangprijs. De prijs lag daarom hier tus sen/ 10 en 18 per kist. De aanvoer van makreel blijft groot, zodat ook daar geen hoge noteringen mochten worden verwacht. Het bleef bij een prijs tussen 14 en 8 per kist van 50 kg. België kocht wel van de kabel jauw en grove schelvis, maar betaalde een lage prijs. Voor de rijen kabel jauw lag deze tussen 100 en 35; voor de grove schelvis tussen 60 en 35. De kustvloot bleef het beter treffen met noteringen van 4 tot f 2,20 per kg voor de tong en 70 tot 18 voor de schol. Voor deze maandagmarkt werd nogal wat vis aangevoerd. Er waren aan de afslag 82 schepen, waarbij vijf trawlers. De totale aanvoer was 10.000 kisten vis. waarbij 1300 schelvis, 375 wijting, 1000 gul en kabeljauw, 3250 verse haring, 1750 makreel cn 1500 schol en 500 tong. Van de trawlervloot was ondermeer de KW 82 Stadt Enchuysen binnen om van een op 19 juli begonnen reis te IJmuiden 850 kisten vis. meest haring en makreel, te lossen. Dit leidde tot een besomming van slechts f7800. Van de Katwijkse vloot was verder de KW. 171 binnen van een op 20 juli aan gevangen reis. Aangevoerd werden 950 kisten vis, meest haring en makreel en verder 120 kleine kisten haring. De be somming werd nog f 15.300. De IJM. 18 Ariadne bracht het ook nog tot een besomming van f 13.900 door een vangst van 859 kisten vis en verder 50 kleine kisten verse haring. Voorts loste de SCH. 261 1400 kisten vis en 325 kleine kisten haring; de VL. 131 Petro- nella 925 kisten vis cn verder 275 kleine kisten haring. Op de visgronden Gunstige weersomstandigheden wer den door de trawlerschippers gisteren op de gehele Noordzee gemeld. De vang sten waren overal nogal wisselvallig, zoals om de Noord, waar 50 tot 200 man den vis per etmaal werden buitgemaakt Deze vangsten bestonden uit haring, makreel, schelvis en kabeljauw. Traw lers als de RO. 53 Dirkje, VL. 121 Willem en KW. 87 Albatros meldden trekjes van 50 tot 60 manden. Van de visgronden af waren gisteren al weer vele schepen thuisstomend voor de dinsdagmarkt. Ook bleven vele vaar tuigen, waaronder tal van kotters, over liggen van de maandagmarkt. Bekend waren voor de dinsdagmarkt: de IJM. 15 Emma met 850 kisten vis, 200 stuks stijve kabeljauwen, 80 kleine kisten haring en makreel; de KW. 87 Albatros met nog onbekende vangst; de KW. 73 met 250 kisten vis; de KW. 123 met 325 kisten vis cn 70 kleine kisten haring en 170 stuks katwijk aan zee Avondstilte Morgenavond acht uur .Avondstilte" in de Geref. kerk aan de Voorstraat. Concert In het kader van de V.V.V. gaf gister avond de Katwijkse Harmonie ccn ge slaagd concert van populaire muziek op het Andreasplein, waarvoor veel belang stelling bestond. Tennlstournool Deze week wordt in het tennispark Duinlust een groot tennistournooi (300 partijen) gehouden, waaraan ook door Duitsers, Zwitsers cn zelfs door een Noorse wordt deelgenomen. Begunstigd door prachtig weer werden de eerste partijen gespeeld. In de eerstkomende dagen worden de uitslagen bekend ge- Spreekbeurt Dr. Steenblok te Gouda hoopt mor genavond om half 8 in het gebouw Casa Cara in een dienst van de Geref. Ge meente in Nederland voor te gaan Iloog en laag water Woensdag 3 augustus: hoog water om 11.27 uur; laag water om 6-49 en 19.30 uur. LEER JUDO (Advertentie) Sportschool „Van Leeuwen' Haven 4A Katwijk. Voor een RUIME SORTER INC naar SPECIAALZAAK VOC ZIEKENFONDSLEVEI stijve kabeljauwen; de KW. 75 met 200 kisten vis; de WR. 25 met 225 kisten vis en de KW. 156 met 150 kisten vis en 90 stuks stijve kabeljauwen. Leidse chauffeur vond f 10.000 Toen de Leidse buschauffeur Jaap Korbee "(38 jaar) in dienst bij het stadsbusbedrijf Eltax na een vol brachte rit op het Stationsplein zijn bus nog eens doorliep voor een vlug ge schoonmaakbeurt, vond hij een achtergelaten tas. Terwijl hij in de tas naar de naam van de eigenaar zocht, deed hij een ontdekking, die zijn hart wel even wat sneller deed kloppen dan gewoonlijk. Daar lag namelijk zo maar voor het grijpen voor tienduizend gulden aan bank biljetten. Chauffeur Korbee wist, dat hem maar één ding te doen stond, wilde hij een eerlijk man blijven: de tas inleveren op het kantoor. Een uur later kwam een bijzonder zenuw achtig heer binnenrennen, die de eigenaar van de waardevolle tas bleek te zijn. Jaap Korbee, vader van zeven kinderen, zag zijn eerlijk heid beloond met een gift van 100 (Advertentie' Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vlier N.Z. 32 - RIJNSBURG oegstgeest Geref. jaarboekje Verschenen is het jaarboekje 1960 van de Gereformeerde Kerk van Oegstgeest De rubriek „dienaren des woords" is enkele jaren leeg gebleven en thans heeft men optimistisch wat vooruit ge grepen door de nomen van de predi kanten Kappers en Meijer die het be roep aannamen, alvast in te vullen. Uit de statistiek blijkt dat het aantal doop leden op 31 december 1959 in totaal 59; en het aantal belijdende leden 678 be droeg, een totale toeneming in één jaai van 45. Het boekje bevat verder een volledig naam- en straatregister van de belijden de en doopleden en geeft uiteraard een overzicht van alile kerkelijke a-rbeid Daarnaast is gestreefd naar een over zicht van de op algemeen gebied in Oegstgeest werkende verenigingen. Aan het plaatselijk Christelijk lager onder wijs en het christelijk uitgebreid en middelbaar onderwijs wordt eveneens aandacht besteed. Deze week zullen de leden van de Kerk het boekje ontvan Een volgende maal bestede men meer aandacht aan de correctie: er bestaat in Oegstgeest geen Stofdijk en misplaat ste hoofdletters schaden Verbouwing Volgens een ontwerp van het archi tectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop uit Oegstgeest verbouwt de firma A de Leen, eveneens uit Oegstgeest, een drietal panden aan de De Kempenaer straat tot winkel met bovenwoning es een afzonderlijke woning. Hoe Oegstgeest spaarde In juli werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van 125.392.08 et uitbetaald een bedrag van 117.258.84 voorschoten Afscheid De Graaf f De heer J. de Graaff heeft zijn lid maatschap van de gemeenteraad opge zegd. Het afscheid heeft plaats in de raadsvergadering van 26 augustus. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door de heer G. J. Rietmulder. groep sportmensen uit Oxford, die deze week in het kader van het jaarlijkse uitwis selingsprogramma in Leiden vertoeft, werd gistermiddag ont vangen in de mooie burgerzaal van het stadhuis. Aandachtig werd geluisterd naar het harte lijke begroetingswoord van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Foto N. van der Honst. Te Haarlem had gisteren in het Kre- lagehuis de jaarlijkse wedstrijd plaats om de Gladiolen Cup. De Noordwijkse gladiolenkwekers bevestigden de nationale faam van hun vakmanschap door beslag te leggen op 13 van a' toe te kennen getuigschriften. De trofee voor de „gladiool van Gladiolen in alle soorten en kleuren De eer, de gelukwensen en de wis selbeker plus de plaquette van de Nederlandse Gladiolenvereniging :ijn voor de firma Salman uit Noord wijk, zoals elders in deze krant is te lezen. De beste donkerrode gladiool op de keuring in Haarlem was Oscar van Konijnenburg en Mark te Noord wijk, die zich de wisselbeker net zag ontgaan. Als de beste oranjerode werd Patriot van Salman uitverko- Als beste zalmklearige wees de jury aan Long Island van K. Kooy. St. Pan- cras, als beste lichtrose Gabrielle van Preijde, Breezand, als beste donkerrose Summer Pearl, die ook de beker won, en als beste abrikooskleurige Malakoton van defa. C. v. d. Meer, Noordwijk. In het oranje genre was de hoogste prijs voor Debby van K. Kooy en in het geel leverden Preijde met Stella Maris en Konijnenburg en Mark, Noordwijk, met Flowersong een fel gevecht om de titel, dat eindelijk in het voordeel van Stella Maris werd bezegeld. Van de roomkleurigen behaalde Sul phur Victory van Preijde de meeste pun- en van de witte kwam Tequidama Van der Meer, Noordwijk, als triom fator uit de bus. De beste blauwe was Starling Castle van P. Visser. St. Pancras l de beste donkerblauwe K g M's lue van Konijnenburg Mark. Acropolis van Preijde werd gekozen iar, terwijl Domino van Salmen de beste als de beste purperen galdioal van het paarse werd gevonden. De fraaie Pandion Preijde de meeste punten te hebben Salman behaalde de titel in het lila kamp, van de donkerrode bleek Toean verzameld van de smoky's was dat Piran dello van Konijnenburg Mark, van de gevlekten Miss America van Salman en de gestreepten Stripes Beauty van De directeur van het bijkantoor van dr N.V. Schenker en Co's Internatiov.c« Expeditie, te Hillegom. de heer H. Bok. herdacht gisteren het feit dat hij 50 jaat geleden bij deze N.V. in dienst was ge treden. Behalve dit heuglijke feit war het tevens 30 jaar geleden dat het filiaal werd opgericht, waarvan de heer Bok al drie jaren de leiding had. Om 10 uur 's morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote in het kantoor aan dc 2e Loosterweg door de directie uit Rotterdam, vertegenwoordigd door de heren J. Wenink en J. Oosten, cn de directie uit Amsterdam, de heer Fokke ontvangen Dc heer Van Oosten dankte de heer Bok namens de directie voor zijn trouw en stipheid in het werk. De spreker wees ook op de grote steun die de jubilaris aan zijn vrouw heeft gehad. Als blijk van waardering werden aan de heer Bok de welbekende enveloppe en een stel gouden manchetknopen met inscriptie overhandigd. De heer Braas sprak na mens het personeel en bood enige prao tische geschenken aan. De heer Bok dankte de directie voor haar begrip voor de moeilijkheden die zich in de loop der jaren voordeden. Dankbaar was hij voor de stichting van het pensioenfonds dat prima zorgde vooi degenen die bij deze N.V. hun werkzaam heden doen, tot zij de pensioengerechtig de leeftijd bereiken. Verder richtte hij een woord van dank tot allen die in de afgelopen jaren met hem hadden samen gewerkt. Na de woorden van de heer Bok werd er koffie geserveerd en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. 's Middags was er van 4—6 uur een receptie in hotel Sistermans die door een groot aantal personen werd bezocht. Onder de bezoekers waren de heer L. H Bodde Bouman. hoofdinspecteur van de belastingen uit Leiden en de gehele staf van rijksambtenaren uit Hillegom. Vele bloemstukken en cadeaus mocht de heer Bok in ontvangst nemen. Allen die de jubilaris kwamen gelukwensen gaven te :rin geslaagd is velen maken en de N.V., die goede naam kennen dat hij tot zijn vriend t hij vertegenwoordigde, te bezorgen Tennisclub Ready verovert wisselbekcr Op de gemeentelijke tennisbanen werd zaterdag het jaarlijkse toernooi om de Oranje-Nassau-wisselbeker tussen de twee plaatselijke clubs H.T.C. en Ready ge speeld. Voor Ready werd dit toernooi een groot succes. Ready versloeg name lijk H.T.C. met niet minder dan 9—1 Daar Ready ook in 1958 en 1959 de wis selbeker veroverde is de beker nu het definitieve eigendom van de club gewor- De uitslag van de wedstrijden is als volgt; Dames-enkelspel: A. Vink (R)—T. Lommerse 6—0. 6—3; R. Vink (R)~M. v. Zijverden (HTC) 6—3, 6—0. Heren-enkel spel: H. Maas (R)—B. Philippo (HTC) 6—8, 6-4. 6—0; L. Kalkers R)O. Hof- kes (HTC) 6—2, 6—4. Gemengd dubbel spel: G. Lommerse en J. Punt (R) mevr. D. Bosma en J. Derks (HTC) 6-4. 7—5; A. Lips en H. Maas R)M. v Zijverden en S. Smit (HTC) 6-4. 5-7, 97. Dames-dubbelspel: G. Lommerse en Riet Vink (R)—Mevr. D. Bosma en T Lommerse (HTC) 7—5. 4—6, 63; A. Dorresteijn en A. Vink (R)—mevr. v Trigt en mevr. K. Walewijn (HTC) 6-3. Heren-dubbelspel: L. Kalkers en J. Punt (R)—J. Derks en B. Philippo (HTC) 6—3. 4—6, 6—3; M. v. d. Poll en S. Smit (HTC)J. Nelis en Fr. Steenvoorden (R) 6—1, 6—1. Zaterdag had in Treslong de prijsuit reiking plaats. Promotie van Ready Naar wij vernemen, is de tennisclub Ready, die dit jaar het kampioenschap behaalde in de 2e klas van de K.N.L.T.B zaterdagmiddagcompetitie), gepromo veerd naar de eerste klasse doordat zij de tennisclub Zeeland te Hoek van Hol land met 50 heeft verslagen. jaar" uit de twintig kleurengroepen werd veroverd door de N.V. v/h H. J. Salman Zonen alhier met Summerpearl, een schitterend rose aanwinst. Behalve de fel omstreden Cup verwierf deze Noord wijkse kiveker nog vijf getuigschriften in andere kleurengroepen en wel voor Trance in de rode groepering, Patriot in de oranje-rode variëteiten, Pandion in het lila genre, Rosita in het licht-rose en Domino in de paars getinte bloemen. Vorig jaar was het een kwart eeuw geleden, dat de vader van de huidige vennoten, de heer H. J. Salman, met de door hem gekweekte nieuwe White Tri- umphater zijn eerste onderscheiding be haalde. Het was het begin van jarenlange reeks van successen. In 1959 behaalde de N.V. v/h H Salman Zonen ook reeds de Gladiolen Cup met de fraaie Scarlet Leader, zodat de trofee in het kantoor aan de Lijnbaan- weg kan blijven staan. Ook de andere Noordwijkse kwekers kwamen op de keuring uitstekend voor de dag. De fa. Konijnenburg Mark legde met haar prachtige materiaal, waar onder sierlijke, scherp getekende klein- bloemige variëteiten, beslag op vijf ge tuigschriften en de N.V. P. van dei Meer Czn. verwierf twee onderscheidin- In het kader van de sportuitwisseling Leiden-Oxford speelde Leiden gisteren een cricketwedstrijd tegen de vertegen woordigers van Oxford. Het werd een Leidse overwinning. Begunstigd door een stralend zonnetje verloor de Leidse aanvoerder De Jongh als gewoonlijk de toss en werd hij naar de wickets gezonden. R. Veldnuizen en G. Wondergem openden de Leidse innings en al spoedig bleek de kracht van de Engelse aanval, hetgeen geen beletsel vormde voor G. Wondergem (17). R. Smith (24), J. de Jongh (15), G. Spiering (16) en H. Laman (18) om het I.eidse totaal op te voeren tot 101 all out. Vooral R. Jameison had bijzonder veel succes en boekte de fraaie cijfers van 4 voor 19. Na de thee toog Oxford naar de wickets met Spiering en Laman als opening bowlers. Beiden bowlden voortreffelijk, waardoor de Engelsen in traag tempo scoorden. Alleen A. Hyda (10), A Heines (14), C. Johnson (19) en R. Jameison (17) kwamen in de dubbele cijfers, waardoor het totaal van Oxford kwam op 6 73. De spanning kwam er volop in, L.V.B.-competitie begint 10 sept. De zaterdagcompetitie van de Leidse Voetbal Bond of wel: K.N.V.B., afde ling Leiden begint op 10 september. W. Rietveld bleef in gele trui Tour de Lisse weer spannend MAANDAGAVOND werd de 4e etappe gereden in de Tour de Lisse. Er was ook nu weer een zeer grote belangstelling, zowel van oud als van jong Lisse en uit verre omgeving. Het is W. Rietveld, die de 3e etappe eindigde met dc gele en grccne trui, gelukt om winnaar te blijven, hoewel er enkelen waren die hem vrij dicht op de hielen zaten. Er zat spanning in bij renners en publick. De heer P. van Leeuwen, voorzitter van dc Sportstichting, gaf het startschot om half 8 en als een PÜl uit dc boog schoten de 44 deelnemers weg. Tijdens dc kamp moest 1 deelnemer dc strijd opgeven wegens pech. De uitslagen zijn als volgt. Dagklassement: W Rietveld 31.40; T Zeldenthuis 31.50; N Zoet 31.55. P Vriburg 31.55, H v Lierop 31.55, N van Dijk 31.55, H Mens 31.55. J v Rooijen 31.55; W Mooije- kind 31.55, J Degenaars 31.55. T Baak 31.55. L Beijk 31 55, J v d Ploeg 31.55. L v Lierop 31.55, B Reitsma 31.55, J Boot 31.55, P Butter 32.02, K Goossens 32.02. E v d Drift 32.02, P v d Vlugt 32.02, P v d Lans 32.02, A Meeldijk 32.02, H Paase 32.12. P v d Zwet 32.12, C Verkley 32.12, T van Kesteren 33.15, G Boogaard 33.15, F van Zeist 35.10, P Barten 35.17, H Salm 36.35, F Meyer 36.43, C Risman 36 46, H den Butter 3646. J Mohlmann 36.46. T Groenendijk 36.46. R van Kesteren 36.46. A Bon 36.51, A Mondriaan 36.51, T Zuid hoek 36.51. A van Dijk 41.06, P v Kesteren 41.06. H Waasdorp 43, R v d Pol 43.20, B de Bruin 43.45. Algemeen klassement: W Rietveld 1.35.06, T Zeldenthuis 1.35.21, H Mens 1.35.41, J van Rooijen 1.35.41, N Zoet 1.35.41, W Mooijekind 1.35.41, J v d Ploeg 1.35.41, M van Dijk 1.35.41, P Vrijburg W. Crama 25 jaar bij de Leidse Rotogravure Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer W. Crama zijn intrede deed op de tekenafdeling van de Nederland Roto gravure-maatschappij te Leiden. Dit ju bileum werd door directie, bedrijfsleiding, staf van de uitgeverij, collega's en vrien den in de kantine van dit bedrijf gevierd. Half twaalf werd de jubilaris, die ver gezeld was van echtgenote en kinderen* door de directeuren begroet. De heer Stafleu, die namens de directie sprak, roemde jubilaris om wat hij voor de drukkerii en de uitgeverij heeft gepres teerd. Hij bekleedt een specialistische taak die grote verantwoordelijkheid vraagt; dit verantwoordelijkheidsgevoel heeft de heer Crama op royale wijze we ten op te brengen. Hij feliciteerde de ju bilaris met het bereiken van deze mijl paal en bood hem een enveloppe met in houd aan. De heer Streefland sprak na mens het personeel. Hij had zijn toe spraak op rijm gesteld. Hij schonk de ju bilaris een polshorloge. De heer Prooper uitte namens de tekenafdeling woorden van gelukwens waarin hij de jubilaris prees om zijn bevordering van de colle giale sfeer. Een belichtingsmeter was het geschenk van zijn afdeling. De heer D. van Rijn voerde het woord namens alle afdelingen van de uitgeverij. Hij dankte de heer Crama voor de prettige samen werking die hij steeds heeft voorgestaan. Een boekenbon bezegelde deze dank. Volgend,- spreker was de heer M. Ton- kes, eertijds chef van de tekenafdeling. Ten slotte dankte de heer Crama allen voor de vriendelijke woorden en de fraaie geschenken. Nadat alle aanwezi gen de familie Crama geluk hadden ge wenst bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. 1.35.41, H v Lierop 1.35.41. J Degenaars 1.35.41, P v d Lans 1.35.48. T Baak 1.36.01 L Beijk 1.37.37, F van Zeist 1.38.56, E van der Drift 1.39.03, B Reitsma 1.39.10, J Boot 1.39.26, K Goossens 1.39.35, P van dei Vlugt 1.40.05. A Meeldijk 1.40.16, T van Kesteren 1.40.16. R van Lierop 1.40.23, P Butter 1.40.26, H van der Salm 1.40.45 A Bon 1.41.06, B Barten 1.41.25, P v d Zwet 1.41.44. C Verkley 1.43.23, H Paase 1.43.46, G Boogaard 1.43.52. G Rusman 1.50.53, J Mohlmann 1.53,23, F Meijer 1.53.47. T Groenendijk 1.54.21, T Zuidhoek 1.54.46, A Mondriaan 1.54.48, H de Butter 1.55.39, R van Kesteren 1.57.05, P van Kesteren 1.57.27. R van der Pol 1.57.34, A van Dijk 1.57.43, H Waasdorp 2.02.37. B de Bruin 2.07.10. Puntenklassement: W Roetveld 52 punten, H Mens 28, T Zeldenthuis 24, N Zoet 23. H van Lierop 17, P Vrijburg 13, J Degenaars 8, M van Dijk 5, F van Zeist 3, J v Rooijen 1. PloegenklassementPloeg „Ons Week blad" 1.35.30, Bronkhorst 1.35.56, Tissing 1.35.45, Waja 1.35.45, Graficus 1.35.52, De Vlinder 1.36.09, Gezamenlijke melkhande laren 1.37.07, Beyers'- .rgen 1.40.00. Strijdlustigste renner: C Verkley; On gelukkigste renner F van Zeist: Uit de strijd: W Kulk. Algemeen ploegenklassementploeg Tissing 4.54.02, Bronkhorst 4.54.43: De Vlinder 4.55.34; Gezamenlijke melkhande laren 5.00.03, Ons Weekblad 5.01.13, Waja 5.06.19, Graficus 5.08.02. Beijersbergen 5.22.14. Er moest deze avond ruim 19 km. worden een snelheid bereikt s De firma Jan Reijerkerk was met een service-wagen op de baan om eventueel onmiddellijk een ander rijwiel te kunnen verstrekken Door velen werden premies beschikbaar gesteld. De politie had alles goed in handen, Damesbeurs van 27 sept. t/m 7 okt. Van 27 september t'm 7 oktober wordt in de Houtrusthallen de 78ste damesbeurs van de Dameskroniek gehouden. Aan de vraag naar standruimte kon slechts ten dele worden voldaan, zodat het vol wordt op de beurs. Op de plaats, waar enkele jaren gele den het enige huis in de wereld stond, dat geheel van plastic was gebouwd, wordt thans een paviljoen opgetrokken, waarin noviteiten worden geëxposeerd In een rustige, eenvoudig doch smaak volle omgeving kan men zich vertrouwd maken met moderne woningtextiel. In deze entourage past ook de kleding en de huishoudtextiel, aangepast aan de heden daagse smaak. Voorts is er een paviljoen, waarin de schoenenbranche en de consumptie-artike. len zijn ondergebracht en waarin men te vens kan zien welk een evolutie er plaats vindt op het gebied van de huisverwar- afstand van 35 km. per R. Veldhuizen, op het juiste moment in de strijd geworpen, kort achtereen drie wickets velde voor 5 runs. Oxford tracht te de situatie te redden, doch de l.eide- r.aren gaven geen krimp en het laatste wicket viel op een totaal van 94, waar door de eerste winst voor Leiden in het kader van de sportuitwisseling Leioen— Oxford door het cricketteam werd bin nengehaald. De bowlingcijfers van I.eiden luiden: R. Veldhuizen 4 voor 7, G. Won dergem 2 voor 14, G. Spiering 3 voor 23. H. Laman 1 voor 18. Na afloop werd door de captain van het Oxfordteam uit dank voor de prettige ontvangst ter herinnering een cricketbal aangeboden, die door de skipper van Lei den met genoegen werd geaccepteerd Groep uit Oxford iu stadhuis ontvangen De ongeveer veertig jonge sportmen sen uiit Oxford, die deze week in Leiden vertoeven in het kader van de jaarlijk- se uitwisseling, werden gistermiddag officieel ontvangen in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. Hier waren tex be groeting aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders A. J. Jongeleen en S. M. Stolp en ge meentesecretaris mr. J. Bool' Burgemeester Van Kinschot merkte in een korte toespraak tot de Engelse gasten op, dat nu voor de veertiend» keer een Oxford-Ledden ontmoeting plaats had. Het programma voor deze week vond hij bijzonder attractief en de heer Van Kinschot hoopte, dat de banden tussen Leiden en Oxford weer sterker zullen worden. Na te hebben stilgestaan bij de grote naam. die ook Oxford als universiteitsstad heeft, wees de burgemeester ten slotte op de pitto reske schoonheden van Leiden en de landelijke bekoring, die van de plaat sen rondom de Sleutelstad uitgaat. Hij wenste de gasten een goed verblijf to» in Leiden. Namens de Oxfordgroep sprak mej. M. C. Bateson, die de burgemeester dankte voor zijn vriendelijke woorden. Met veel genoegen zijn we weer naar Leiden gekomen, niet alleen om sport te beoefenen maar ook om nieuwe vrien den te maken, aldus mej. Bateson. Hierna werden de gasten rondgeleid door het stadhuis. Lexers schrijven ons: Het juk afgeschud De gebeurtenissen in Congo staan mo menteel in de belangstelling van de ge hele pers. De één juicht en zegt; zie je wel, de Congolezen willen vrij, maar ze zijn nog niet rijp voor zelfbestuur, hadden ze nou de Belgen er maar ndet uitgejaagd De ander zegt: de Belgen hadden nooit mogen weggaan uit Congo, nou zien ze het resultaat. Weer een ander zegt; com munistische agitatie. Het sprookje dat ze nog niet rijp zijn voor zelfbestuur heeft altijd al de ronde gedaan, als er volken van een ander ras het koloniale juk afschudden, maar als ze in de Congo hadden moeten wachten op de tijd dat de Belgen ze er rijp voor achten, dan waren ze nooit vrij gekomen en zelfstandig geworden; daarvoor spe len de economische belangen een te gro- Als uw hoofdredacteur opmerkt dat ze aan het koloniale bewind vele be drijven en instellingen van algemeen nut te danken hebben, dan zou ik daaraan willen toevoegen, dat deze bedrijven en instellingen allereerst zijn gesticht en opgericht om de economische belangen der blanke overheersers te dienen, en daarna pas d.e bevolking zelf. Zo was het in de Congo, zo was het in Indonesië, zo is het overal ter wereld waar het ene volk door het andere wordt overheerst. Wat betreft de zwarte bladzijde in onze koloniale geschiedenis zou ik wil len opmerken dat dit een zwart boek is met enkele witte bladzijden Er gebeuren in de Congo momenteel dingen die nie mand kan goedkeuren, dingen die ook niet in het belang zijn van de bevolking daar, maar gebeurden er onder het Belgische bestuur ook geen afkeurenswaardige din gen; waar bleef toen de Nederlandse pers? Ik lees in het nieuws met grote koppen: Onderzoek naar gruwelen in de Congo, 95der vrouwen verkracht door Con golezen. Dit is natuurlijk erg. Dit doen negers met blanken. Maar als in Algerije omgekeerd euveldaden geschieden, wordt veelal gezwegen. Neen, men kan de dingen in de Congo onmogelijk goedkeuren, maar dan moet men de dingen niet eenzijdig belichten, dan moeten niet meteen de communisten de schuld krijgen, dan moeten wij hier in het westen, en vooral de Christenen (dat zijn zij die zich volgelingen van Jezus Christus noemen) allereerst de hand in eigen boezem steken. Dan denk ik, met schaamte aan de mi- hoenen die door onze voorouders zijn verdiend aan het Afrikaanse volk toen zij bij duizenden werden gevangen als wilde beesten cn verkocht werden als slaaf. Dan kunnen wij enkel en alleen nog maar bidden: O God, wees ons genadig als de zwarte bevolking van Afrika haar rechten komt opeisen Wij hebben het niet verdiend, maar geef Gij dat tt barmhartiger moge zijn dan wij hier m het westen. Schoolsl„al Noordwijk aan Zee

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4