Ilieuttie £rilwrfre Courant In de verkiezingstijd topgesprek naar de V.S. voor een V.V.D., A.R.P. en C.P.N. in ieder geval tegen de toto Als Chroesjtsjef zijn zin kreeg: AMERIKAANSE WISKUNDIGEN VERDWENEN Radio-Moskou meldt arrestatie spion Verenigde Staten versterken Zesde en Zevende vloot Loemoemba eist: ook troepen in Katanga Overeenstemming over totoplan Parijs acht toestand zeer ernstig Weinig verandering DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 87 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdellng Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11934 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gbeblcoea triyn bert ia tegfytaspoti" RECHTEN naast eisen Zie pagina I Stilte over leeggeroofd MATADI Zie pagina 5 SIMPELE GESCHIEDENIS van vier Groningers Zie pagina 6 Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft gisteravond bekendgemaakt, dat twee wisknndigen, die in dienst waren van de Amerikaanse geheime dienst, waarschijnlijk zijn verdwenen. De twee hetrokkenen, Bernon Mitchel en William Martin, waren op 24 juni tegelijk met vakantie gegaan. Zij hadden resp. op 11 en 18 juli in Washington moeten terugkeren. Naar gebleken is zijn zij niet aange komen in de plaatsen, waar zij nan vakan tie zouden doorbrengen. De twee wiskun digen hebben van 1953 tot 1956 tezamen bij de Amerikaanse marine gediend. De Amerikaanse F.B.I. en ook de politie van tal van plaatsen zijn gewaarschuwd. Vermoedelijk zijn de mannen in het begin van hun vakantie naar Mexico gereisd. Alle Afrikaanse vrouwen boven 16 jaai moeten van 1 december af een pas heb ben. Dit is gisteren aangekondigd door de Zuidafrikaanse minister voor Bantoe- bestuur en ontwikkeling De Wet Nel. Tot i niet verplicht. Volgens een woordvoerder van het departement voor Bantoebestuur is bij de laatste volkstelling gebleken dat alle Afrikaanse vrouwen boven de zestien vrijwillig een pas hadden aangevraagd. Daarin was aanleiding gevonden om het bezit van een pas evenals dat voor de mannelijke Bantoes het geval is vooi i verplicht te st'ellen. "PRESIDENT EISENHOWER zal naar alle waarschijnlijkheid het Russi- *- sche voorstel tot het houden van een topconferentie over de ontwape ning in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties van de band wijzen. Aan de andere kant is het zeker dat Rusland tegen het voorstel van Amerika is om 15 augustus de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties bijeen te roepen. Vermoedelijk zal de Russische delegatie en zullen daarmee alle communistische delegaties de zittingen van de ontwapenings commissie boycotten. Uit deze standpunten van Ame rika en Rusland, die lijnrecht tegen over elkaar staan, blijkt dat het vraagstuk van de ontwapening ver der dan ooit tevoren van haar oplos sing is verwijderd. De Russische regering heeft een brief aan de voorzitter van de ont wapeningscommissie van de V.N., de Mexicaan dr. Luis Padillo Nervo ge schreven, waarin wordt verklaard dat de Algemene Vergadering het beste forum is om het ontwapeningsvraag- stuk te bespreken. Moskou wijst het voorstel de 82 leden tellende ontwa peningscommissie bijeen te roepen van de hand. Inplaats daarvan wenst Rusland, dat de regeringshoofden, in het bijzonder van. landen met sterke militaire eenheden, aan de bespreking van de ontwapening in de Algemene Vergadering te New York deelnemen. DE RUSSEN hebben vandaag verklaard dat zij in juni aan de Perzisch- Russische grens een Amerikaanse spion hebben gearresteerd. In een communiqué van de Russische regering wordt hij Slavnof genoemd. Hij zou een speciale opleiding hebben gehad op scholen van de Amerikaanse veiligheidsdienst in West-Duitsland. Radio-Moskou zond vanochtend een samenvatting van het commu niqué uit. Hierin werd gezegd: Organen van de veiligheidsdienst der U.S.SJi. hebben de spion aangehouden toen hij trachtte van Perzië uit de Sow- jetunie binnen te komen. Hij had op dracht zich in Leningrad te vestigen en van daaruit gegevens over de Rus sische defensie en speciaal over de raketbases naar Amerika te zenden. Voor de Amerikaanse geheime dienst moet hij bovendien paspoorten en per soonsbewijzen in handen zien te krij gen, die later door andere Amerikaan se spionnen zouden kunnen worden ge bruikt. Dergelijke documenten, die van Russische burgers waren gestolen, werden tijdens zijn arrestatie ook op Slavnöf gevonden* Voorts had hij bij zich: twee draagbare radiozenders, codeboeken, middelen om onzichtbaar te schrijven, wapens> munitie, fictieve documenten en ander spionnage materiaal dat hij van de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst had ontvangen. Al het mate riaal was verborgen in twee speciale Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Wash ington kon vanochtend nog geen commentaar worden verkregen. Moskou de brief aa peningscommissie staat dan ook, dat de Russische regering grote verwachtingen heeft van een dergelijke bespreking in de Algemene Vergadering. „De bijeenkomst van de ontwapenings commissie", aldus de brief, „zou de si tuatie slechts kunnen verergeren en een belemmering zijn voor een vruchtbare be spreking in de Algemene Vergadering." Moskou wijst er verder nog op, dat de discussie tussen de regeringshoof den in de Algemene Vergadering noodzakelijk is, omdat de Assemblpe in haar jongste zitting een resolutie heeft aangenomen, waarin de gedach te van een algemene en algehele ont wapening werd gepropageerd. Het is intussen wel duidelijk, dat, ge zien de tegenwoordige stand van Russische-Amerikaanse betrekkingen de persoonlijke aanvallen van Chroesjt sjef op Eisenhower, de Amerikaanse pre sident er weinig voor zal voelen de Rus sische premier in de Algemene Vergade ring persoonlijk te ontmoeten. Bovendien moet het voor de Ameri kaanse, regering erg onaantrekkelijk zijn, dat Chroesjtsjef naar de Verenigde Sta ten komt om de zitting van de Algeme ne Vergadering bij te wonen juist wai neer de verkiezingscampagne voor he presidentschap in volle gang is. Het ligt daarom voor de hand, dat Amerika, ondanks-de Russische afwij zing het voorstel tot bijeenroeping van de ontwapeningscommissie zal hand haven. De Verenigde Staten hebben om een zitting van deze commissie verzocht na het mislukken van de ont wapeningsconferentie tussen Oost en West in Genève. Zoals men weet is de Russische delegatie van deze con ferentie weggelopen. Een actiefoto clie een foto graaf slechts zelden zal kunnen „knippen": twee jongemannen, de broers Burt en Pohnny John son, doen vermetele pogingen hun mooie motorboot te Rhode Island te redden, terwijl er een hevige storm (hurricane Bren- da genaamd) woedde. De aan legsteiger is al voor het grootste deel weggeslagen en de boot wordt telkens tegen de steiger- resten gesmeten. Ondanks hun durf slaagden de jongelui er niet in de boot (hun troetel kind, zuinig bij eengespaard en zelf verfraaid) te bergen. Het vaartuig werd volkomen stuk geslagen en zonk korte ogen blikken nadat deze foto was ge maakt. Eerste konvooi uit La Courtine is thans op thuisreis Het eerste konvooi van de 42ste ge vechtsgroep van de vierde Nederlandse divisie onder commando van -generakt majoor F. van der Veen, die drie weken in La Courtine oefeningen heeft gehou den, heeft gistermiddag de terugreis naar Nederland aanvaard. Het konvooi omvat een honderdtal voertuigen en vijfhonderd man. Bij Bourgès zal het een konvooi pas seren dat van Nederland op weg is naar La Courtine De overstromingen in het Poolse district Krakau zijn om- vanrijk, zoals deze luchtfoto van het dorpje Udsie Solue dui delijk laat zien. Zelfs Warschau werd bedreigd door de hoge waterstand van de Weichsel. Honderden soldaten slaagden erin in Warschau een nooddijk op te werpen, dat het water tot staan bracht. Verscheidene dor pen vlak bij de hoofstad kwa men nog onder water te staan. De trieste balans tot nu toe: vijf doden, drie duizend huizen en boerderijen verwoest, 29 bruggen weggeslagen en 70 km aan wegen vernield. Ook stoommachine uitgevonden door een Rus... De Russen heben wederom een uitvin ding opgeëist. Ditmaal was het de stoom machine, die in 1776 in Rusland zou zijn uitgevonden. Dat is drie jaar voor de algemeen er kende uitvinding van de stoommachine door de Schot James Watt, die daarmee het eerste patent op zijn geesteskind Volgens radio-Moskou is echter Iwan Polzoenof, zoon van ccn eenvoudig ar beider, de ware uitvinder. „Na de dood van Polzoenof raakte zijn machine, reeds in de industrie was toegepast, ongerede en werd snel vergeten". De Amerikaanse Zesde vloot, in de Middelandse zee, zal worden versterkt met een derde vliegdeksohip, aldus heeft het ministerie van marine in Washington mede gedeeld. De vliegdekschepen Fonrestal en FranMdn Delano Roosevelt zullen de volgende maand worden vervangen door de Independence, de Saratoga en de Intreplde. De Zesde vloot, die ongeveer vijftig schepen omvat, konut liierdoor over ca. 200 vlieg tuigen te beschikken. De Forrestal en de Franklin Delano Roosevelt gaan naar de Atlantische vloot. De Zevende vloot, die o.m. ïn de Straat van Formosa patrouilleert, telt 130 schepen en 250 gevechtsvliegtuigen. Aan de vliegdekschepen Oriskany en Tlconderoga en het super-vldegdeksdhdp Ranger zullen volgend jaar twee super-vliegdekschepen worden toegevoegd: de Kitty Hawk en de Constellation. heeft gisteren een bezoek gebracht aan het secretariaat van de Ver enigde Naties te New York en daar geëist, dat de troepen van de V.N. onmiddellijk Katanga binnenrukken. YY'at de moeilijke kwestie van de afscheiding van Katanga betreft, neemt België een neutraal standpunt in. Minister van buitenlandse zaken, Wigny, die een bezoek aan Parijs brengt en binnenkort ook naar ande re westelijke hoofdsteden zal reizen, heeft gisteren verklaard, dat de Bel gische regering van mening is, dat de Kongolezen zelf de kwestie-Ka- tanga moeten oplossen. Intussen heeft het. Amerikaanse ministerie een duidelijk standpunt in genomen tegenover het Russische dreigement in Kongo te willen ingrij- ..Dergelijke openbare verklarin gen." aldus het Amerikaanse com mentaar. „brengen de vrede in ge vaar. Rusland meent kennelijk het recht te hebben om. te beoordelen of de Verenigde Naties wel snel genoeg optreden." Ook gisteren was de toestand in Kongo zeer gespannen. In de binnenlanden zijn verwoede stammentwisten gaande. In d< provincie Kasai moeten meer dan hon derd doden zijn gevallen. De laatste on lusten tussen de Loeloea en Baloeba- stammen behoren tot de ergste in .de ge schiedenis. In de hoofdstad Léopoldstad heerste weliswaar een betrekkelijke rust, maai hier dreigt een ernstige werkloosheid door de economische imftjisse. Werk' lozen dromden samen en eisten geld. De politie moest verscheidene keren optre- Twee dagen geleden heeft het Kongo lese leger van het gebied van Gona uit een overval gedaan op het aangrenzende beheersschapsgebied Roeanda-Oerandi. Belgische troepen sloegen de Kongolezen Uit Katanga is een nieuwe delega tie vertrokken om bij de verschil lende regeringen in de Europese hoofdsteden onafhankelijkheid te bepleiten. D& regering van Katanga heeft be kend gemaakt dat zij een proces is begonnen tegen de muiters van de Force Puplique en de Kongolezen, die verantwoordelijk zijn voor de ver schillende gevallen van moord, ge welddaden jegens vrouwen en plunde ring drie weken geleden. Allen, die in staat van beschuldigina zijn ge steld, hebben bekend en wachten hun vonnis af. Niét Eichmann Wrekers doodden verkeerde dadiger Adolf Eichmann was, hebben kort na de oorlog twee lagere officieren van het Israë lische leger in een afgelegen streek van Oostenrijk een man geëxecuteerd, die wèl naar later bleek een nazi was, maar beslist niet Adolf Eich mann. Bijzonderheden over de ze moord, gepleegd door de twee leden van een illegale groep van „wrekers", zijn thans medegedeeld in het Amerikaan se tijdschrift Look. De groep, waartoe het twee tal behoorde, was er een van de vele, die in de verwarde na oorlogse jaren door Europa zwierven op zoek naar nazi's, die zich aan oorlogsmisdaden hadden schuldig gemaakt, maar kans hadden gezien aan de ge allieerden te ontsnappen. De „wrekers" kenden de misdadi gers, die zij moesten hebben, maar al te goed: vaak jarenlang hadden zij hun terreur moeten verdragen in de concentratie kampen. lil een hut De twee Israëli's, die de ver gissing ten aanzien van Eich mann maakten, hadden ontdekt, dat de vrouw van Eichmann en een van zijn broers, die toen in een klein Oostenrijks dorp woonden, van tijd tot tijd be zoeken brachten aan een man, die in de buurt in een afgelegen hut woonde. Het stond voor hen vast, dat deze hut werd ge bruikt als doorgangsstation voor nazi's, die hoopten te kun nen ontsnappen. Bovendien wa ren de Israëli's er zeker van. dat de man, die geregeld met bezoeken werd vereerd, Adolf Eichmann was. Avond aan avond hebben zij zich in de omgeving van de hut verdekt opgesteld. Hun kans kwam, toen op zekere avond niemand aanwezig was. Zij drongen de hut binnen en na men de man, die zij voor Eich mann hielden, mee. Zij duwden hem in een auto en reden met hem naar een nog meer afgele gen plaats, waar zij hem dood schoten, ondanks de hardnekki ge verklaringen van de man, dat hij Eichmann niet was. De Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen zullen onder het voorbehoud dat de Eerste Kamer der Slaten-Generaal het ontwerp tot wij ziging van de loterijwet aanvaardt gezamenlijk aan de minister van justitie en van onderwijs, kunsten en weten schappen een plan voorleggen met be trekking tot de organisatie van de toe komstige nationale totalisator waan zo kunnen beide organisaties zeer hun genoegen meedelen, in principe overeenstemming is bereikt, ook voor zover het betreft de verdeling der gel den en de bestuurssamenstelling. Door beide organisaties wordt ver trouwd op een hechte samenwerking in het belang van de sport en van de or ganisaties op het gebied van maatschap pelijk werk, gezondheidszorg en cultuur, zowel nationaal als internationaal. PRESIDENT DE GAULLE en de Franse regering beschouwen de huidige spanning tussen Oost en West als zeer ernstig. Dit is van betrouwbare zijde in Parijs meegedeeld. Voorlopig verslag van de Eerste Kamer (Va parlementsredactie) TYE EERSTE KAMER heeft over het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet (regeling voetbal toto) haar voorlopig verslag uitge bracht. Men krijgt uit dit stuk de in druk, dat de K.V.P.- en C.H.-senato ren het ontwerp in grote trekken kunnen aanvaarden, dat de anti-revo lutionaire, liberale en communistische Eerste-Kamerleden zeker tegen zullen stemmen, en dat de P.v.d.A.-fractie nog een slag om de arm wil houden. Het verslag maakt niet duidelijk of er binnen de fracties nog verschil van mening bestaat. Wat de Eerstè Kamer nu precies met het ontwerp gaat doen zal eerst op 13 september blijken, wanneer de openbare behandeling plaatsvindt. Vele leden (kennelijk de K.V.P.-frac- tie) zien in het ontwerp heet dienen van een algemeen belang. Zij verklaren o.m. het in dc Tweede Kamer bereikte com promis, nl. om dc maximumprijs op 50.000 te stellen, te kannen aanvaarden, temeer daar dit overeenkomt met de voorstellen van dc commissie-YViarda. Vele andere leden blijkbaar de P.v.dA.-fractie) beweren in het voorlo- /erslag voorstanders te zijn van een wijziging van de Loterijwet. Zij kunnen het wetsontwerp van minister Beerman het algemeen aanvaarden „als een noodzakelijke regeling van een in brede kringen beoefende soort van spel". Toch hebben zijn tegen de voorgestelde rege ling zeer ernstige bezwaren. Deze rich- zich met name tegen de beperking de maximumprijs van 50.000. In dit verband spreken zij van „een ontoelaat bare bevoogding" en zij zijn ervan over tuigd, dat door de beperking van de prijs het doel, nl. financiële steun voor lichamelijke vorming en charitatieve doeleinden ernstig zal worden geschaad als gevolg van het ontbreken van een voldoende prikkel. Sommige leden (de V.V.D.-fractiekun- ;n zich voorshands niet met bet wets ontwerp verenigen, zulks in tegenstelling tot de overgrote meerderheid van de libereale Tweede-Kamerfractie. Zij ver klaren het staatkundig principe te hul digen, dat er vrijheid gegeven moet wor- waar het enigszins mogelijk is. Dit beginsel willen zij de doorslag laten geven bij de bepaling van hun stem ten opzichte van het wetsontwerp. Doelend op de houding van de a.r. stellen deze leden, dat het niet aangaat, dat een be trekkelijk kleine minderheid haar wil aan een grote meerderheid oplegt, zij het dan in de vorm van een compromis De V.V.D.-senatoren blijken ook erg ingenomen te zijn met de door n ter Beerman in de Tweede Kamer afge legde verklaring, „dat een verwerping dit wetsontwerp tot een zodanige constellatie zal voeren, dat binnen afzien bare tijd een gespannen politieke si tie zal ontstaan". „Ondoorzichtig, oi motiveerd en niet indrukwekkend," luidt het oordeel van de liberale Eerste- Kamerleden over deze ministeriële uit spraak. Evenals de socialisten hebben zij ook ernstige bezwaren tegen het voorstel om slechts aan één to-talisatorstichting 'n monopoliepositie te verlenen. A.R. De a.r. senatoren (in het verslag aan geduid als „verscheidene leden") staan op het standpunt, dat een wettelijke in voering van een sporttoto dient te wor den afgewezen. Zij menen, dat de sport- totalisator evenals trouwens de Staatsloterij en de paardentotalisator op niet onbedenkelijke, zelfs afkeurens- (Zie vervolg op pagina 7) De Franse bezorgdheid over de in ternationale toestand was dan ook de voornaamste reden voor de jong ste gedachtenwisseling tussen bonds kanselier Adenauer en president De Gaulle. Het Franse pessimisme ten aanzien van de verhouding tussen Oost en West is de laatste dagen nog toegenomen door de nieuwe panning in Kongo en de waarschuwing, dat „Rusland maatrege len zal nemen, wanneer de agressie tegen Kongo voortduurt." Gezien de internationale toestand, wordt in Bonn grote waarde gehecht het bezoek van de Britse premier Mac- millan. Men meent in de Wcstduitse hoofdstad te weten, dat Macmillan de laatste tijd weer meer voelt voor de opvatting van Adenauer, dat de enige manier om zaken met de Russen te doen is hen met ge duld en hardheid te behandelen. Het tor pederen van de topconferentie door Chroesjtsjef zou Macmillan van gedach ten hebben doen veranderen. Euroi De andere reden, dat Adenauer de Britse premier heeft uitgenodigd is om met hem de nieuwe plannen voor de toekomst van Europa te be spreken. Deze plannen zouden het Engeland ge makkelijker maken om tot de E.E.G. toe te treden. President De Gaulle en bond: kanselier Adenauer zouden namelijk de oorspronkelijke plannen van de E.E.G. tót het instellen van een supra-nationale politieke organisatie van de zes E.E.EG.- landen in de ijskast willen zetten. Deze plannen vormden een grote belemmering voor het toetreden van Engeland tot de E.E.G. Frankrijk en West-Duitsland wei een nauwere politieke coördinatie Europa, zowel in als buiten de E.E.G. door middel van een confederatie. De landen hopen nu maar, dat Engeland het met hun denkbeelden eens zal zijn. Ook de Scandinavische en andere landen het Europa van de Zeven zullen deze kwestie benaderd worden. Verder zou Adenauer aan Macmillan bepaalde gedachten willen voorleggen over de verbetering van de N.A.V.O. de coördinatie tussen de N.A.V.O. en andere westelijke allianties. In Parijs en Bonn groet namelijk het besef, dat YVest-Europa politiek sterker moet worden door een grotere samen werking wil het een mogelijke Russische dreiging met succes doorstaan. De Bilt verwacht tot woens dagavond: In het uiterste noorden van het land zwaar bewolkt met kans op enige regen. Elders opklaringen en hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Woensdag 3 augustus: zon op 5.04, on der 20.27, maan op 17.03, onder 1.10; 7 aug. volle maan. Strandverivacliting Morgen overwegend droog en vrij goed strandweer met opklaringen. Zwakke wind uit zuidwestelijke richting. Tempe ratuur ongeveer 20 graden, zeewater 18 Vooruitzichten: hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje brengt wat meer zon het strand. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Na brand overleden. De heer J. Har deman, 39 jaar, uit Woudenberg die op 14 juli ernstige brandwonden opliep brand ontstond in een ketel waari: met een collega aan het werk wa gisteren overleden. Zijn collega S. Wolfs winkel overleed reeds op de dag vai ongeluk. Station Weers gestel d h 11 «a su| Z-3 Zd^Limb Helsinki 16 13 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1