Rusland dreigt in Kongo maatregelen te nemen EEN PLASTIC KOEL-' IS HET Keuze uit vele stijlen voor de winter-1960 Echtelijke ruzie met dodelijke afloop Een ramp onder vliegen 5 LAD feitelijke omstandigliedi vel en de andere niet bereid is de zaak voor te leggen aan een onpartijdige in stantie, dan schept dat een vermoeden van-gelijk ten gunste van de wei-bereidwil lige partij, die zicli blijkbaar sterk voelt staan. Zulk een geval hebben wij met be trekking tot het jongste AmerikaansRus sische vliegtuig-incident. Washington voel de zich blijkbaar sterker dan Moskou. Daarnaast mag wel gezegd worden, dat verkenningsvluchten in een buurt van een tegenpartij een hachelijke nervositeit blij ken te veroorzaken en dug beter achterwe ge kunnen blijven. elseviersSSkb i De aanstaande benoeming van Lord Ho me tot foreign secretary betekent dat Macmillan zelf de buitenlandse politiek in handen gaat nemen. In de eerste plaats is Lord Home geen sterke figuur; in de twee- de plaats heeft hij niet het recht in bet Lagerhuis op te treden. Wij betreuren deze ontwikkeling. Met Sel- wyn Lloyd dreigt een foreign secretary heen te gaan die meer dan Macmillan oog had voor de realiteit van de buitenlandse staatkunde. YRIJNEDERJAND De vraag naar arbeidskrachten geeft re den tot voldoening, althans landelijk beke ken. In totaal zijn er namelijk 66.500 aan biedingen van werk tegenover slechts 31.500 bij de arbeidsbureaus ingeschreven werk zoekenden. Gemiddeld is de verhouding tussen vraag en aanbod dus 2:1. Maar als we het per provincie bezien, blijkt dit lan delijke gemiddelde alleen voor Overijssel precies op te gaan. In Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Gelderland zijn er vier maal zoveel werkaanbiedingen als gega digden. En in Noordbrabant en Limburg zijn het er driemaal zoveel. In die gebie den ligt de verhouding dus gunstig voor de werknemers. Maar in Groningen, Fries land en Zeeland telt men gemiddeld twe werkzoekenden voor elke vacature. 1 Drenthe is do toestand zelfs opvallend "DUSLAND heeft Kongo, waar de toestand zeer gespannen, chaotisch en onoverzichtelijk is, officieel gewaarschuwd, dat als de door de N.A.V.O. gesteunde agressie in de Kongo voortduurt, Rusland niet zal aarzelen vast beraden maatregelen te nemen de agressoren af te wijzen. Deze Russische verklaring volgt op de aanval, die premier Chroesjtsjef 15 juli jl. deed op de „imperialistische agressors". In de waarschuwing: van dit week einde zegt de Russische regering, dat de situatie in Kongo ernstige gevolgen kan hebben voor de zaak van de algemene vrede. Als de „agressie" voortduurt, aldus Mos kou, zal Rusland niet aarzelen in te grijpen. Het is duidelijk geworden, dat de aanvallers in Kongo optreden onder aanmoediging van alle kolo niale n.a.v.O.-landen. Verder biedt Rusland weer uitge breide hulp aan Kongo aan zonder hieraan politieke voorwaarden te willen verbinden. LOEMOEMBA Inmiddels is premier Loemoemba an Kongo uit Canada weer in New York aangekomen. Hij heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken een telegram gezonden, waarin gunstig: er zijn proi 650 werkzoekenden, verhouding dus van 1:6. In het algemeen kan worden aangenomen dat deze provin ciale verschillen op de arbeidsmarkt een sterke neiging hebben om zich ook te weer spiegelen in de lonen. Dat is jammer voor de betrokkenen. Ook politiek beschouwd blijft het zeer gewenst, in de minder be gunstigde provincies stelselmatig hoogde arbeidsmogelijkheden te De moeder valt de Amerikaanse pi loot Gary Powers, wiens U-2 op 1 mei bij Sverdlowsk werd neergeschoten, heeft de Sowjetaihbassace in Washington visum verzocht om het proceste kunnen bijwonen. Powers zal 16 augustus in Mos kou terechtstaan. Advertentie Iedere fiets fietst fijner met een Sturmey Archer naaf Actie tegen agressors hij bedankt voor de prettige bespre kingen op zijn ministerie en voor het hartelijk onthaal door regering en volk, toen hij eerder de Verenigde Staten bezocht. Opmerkelijk is, dat het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zich geheel heeft gedistancieerd van de beschuldiging van Loemoemba, dat België agressie heeft gepleegd tegen de Kongo. In een verklaring van het ministerie wordt gezegd: „Wij zijn overtuigd, dat de Bel gische regering de troepen naar de Kongo heeft gestuurd om de levens, die in gevaar waren te beschermen. België had geen agressieve bedoe lingen". In Oran is zaterdagavond het dood vonnis voltrokken aan vier Algerijnen die door een Frans militair tribunaal schuldig werden bevonden aan terro risme. Een van hen zou verantwoordelijk zijn geweest voor de dood van O Dr Max Becker, een der ondervoor zitters van de Westduitse Bondsdag, is na langdurige ziekte in de ouderdom van 72 jaar in het universiteitsziekenhuis van Heidelberg overleden. Intussen komen berichten binnen van nieuwe bloedige gevechten tussen stammen in Loeloeaburg. Er zouden honderden doden zijn gevallen. Het centrum van de onlusten is de mijn- stad Tsjikapa. In Leopoldstad is een kernkabinet gevormd uit de Kongolese regering, die nauw zal samenwerken met de V.N. vertegenwoordigers Hammar- skjoeld en Bunche. KATANGA In Brussel heeft de minister van financiën van Katanga, Pierre Kibwe, nadrukkelijk verklaard, dat Katanga zijn aanspraak op onafhankelijkheid nooit heeft laten varen. Hij verweet België, dat het nooit deze onafhanke lijkheid heeft gestimuleerd. Kibwe be schuldigde premier Loemoemba, dat hij opzettelijk de muiterij in Kongo had veroorzaakt, i oBKóPUamG. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich in een woning in de Gijsingstraat te Rotterdam een huiselijk drama afgespeeld tussen twee echtelieden, dat de man, de 61-jarige P. W., met de dood heeft moeten bekopen. Tij dens een ruzie nam de vrouw een mes, waarmee zij haar echtge noot begon te dreigen. Tijdens een daarop gevolgd handgemeen is het mes even boven de hart streek in 's mans borst gedron gen, hetgeen zijn dood tengevol ge had. Het echtpaar was zaterdagavond in Rotterdam-Zuid bij kennissen op bezoek geweest. Toen W, die met een daar in huis zijnde kostganger een wandeling was gaan maken, langer wegbleef dan de vrouwen normaal vonden, gingen zij straat op om het tweetal te zoeken. Zij vonden hen in een buurtcafé, tot grote ergernis van W's vrouw. „Je weet dat je hart er niet te gen kan, had ze gezegd, moet je dan toch sterke drank gebruiken?' Deze opmerking viel niet in goede aarde. De daaruit ontstane i werd later, toen beide per taxi naar huis waren teruggekeerd, daar voort gezet met het gemelde noodlottige gevolg. Toen de man hevig bloedend was neergevallen rende de vrouw in wan hoop naar buiten en schreeuwde uit wat er gebeurd was. Buren hebben toen de politie gealarmeerd. Het sla-htoffer, dat aanvankelijk nog leefde, werd snel naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd, maar bij aankomst bleek dat hij was over- Tijdens het eerste verhoor heeft de inmiddels gearresteerde vrouw be kend, dat zij wel meer met een mes gedreigd had, hetgeen totnutoe altijd ïan gekalmeerd had. Thans was echter het tegenovergestelde het ge val geweest. Philip B. Perlman, van 1947 tot 1952 advocaat-generaal van de Ver. Staten, is zondag aan een hartaanval de ouderdom van 70 jaar overleden. Als advocaat-generaal vertegenwoordigde Perlman voor het hooggerechtshof de Joegoslavië en Indonesië hebben 2rdag in Belgrado een overeenkomst gesloten voor wetenschappelijke en technische samenwerking. 357) In het najaar neemt het aantal vliegen plotseling af. De rusteloze insecten, die maandenlang de woon kamer en keuken bevolkten en door het besmeuren van de lainpekap voortdurend aanslagen hebben ge pleegd op het zindelijkbeidsbesef van de hulsvrouw, zijn eensklaps gewel dig in aantal afgenomen. We hebben de neiging weinig acht te slaan op dit heugelijke verschijnsel en nemen, daarop attent gemaakt, hoogstens met voldoening van deze verdwijning kennis. En de enkelen die zich reken schap geven van de vraag waarom het aantal vliegen zo plotseling is verminderd, nemen veelal genoegen met de opmerking, dat het de dieren te koud is gewor den, of dat ze aan ouderdomskwalen te gronde zijn ge gaan. De oorzaak is echter een andere: het TOCH IS HET ZO! vliegenrijk weldige ramp aan het voltrekken. Overal, op muren, ramen en gordij nen zitten deze dieren bewegenloos. Ze slapen niet, maar zijn öf reeds dood, of zo traag en lusteloos, dat zelfs de kwaadaardige ogen van de harteloze spin vol tranen zouden schieten bij het aanschouwen van zo veel leed. Bij nauwkeurige beschouwing blij ken de vliegen in de herfst met een fijn poeder te zijn bestrooid. Dit is geen D.D.T. dat een ongeziene wel doener over de lastige insecten heeft uitgestort, maar het zijn de sporen van een kleine zwam die uit de vlieg te voorschijn treden nadat de Inwen dige organen reeds volledig zijn ver teerd en verwoest. Het zijn deze zwammen die ieder najaar onder de liuisvliegen een vreselijke oprui ming houden. De zwamsporen worden door de luchtstromingen gedragen. blijven hangen in de haarbedekking van de vliegen, waar zij snel tot schimmel- draden ontkiemen, en deze schimmel draden dringen door de adem- openingen en andere plaatsen in de huid het lichaam binnen. Nadat zü zich eerst in de vetkussens van de vliegen hebben verspreid, voert het bloed deze organismen naar alle andere organen. Op deze wijze wordt de vlieg inwendig door de zwam op gegeten, zodat uiteindelijk alleen het omhulsel overblijft, dat geheel met een warwinkel van schimmeldraden is opgevuld. Als de vlieg op deze ma nier tot een levende mummie is ge maakt, banen de schimmeldraden zich een weg naar buiten cn vormen sporen, die ver weggeslingerd worden om weer an dere vliegen te infecteren. Binnen enkele dagen wordt op deze manier een geweldige opruiming onder de kamervliegen gehouden, hetgeen ons overigens niet onwelgevallig kan zijn. Want één Wijfjesvlieg kan na vijf maanden een nakomelingschap hebben van 5 miljard individuen. Dit getal lijkt we! wat op onze be grotingscijfers. Wist u, dat bet be drag dat de minister van Financiën in één jaar uitgeeft, in geen eeuwen door één mens bij elkaar kan worden geteld? Daarover ccn volgende keer. De Engelse Koninklijke Auto mobielclub heeft er een char mante vrouwelijke wegenwacht bij. Mavis Parkinson verzorgt haar uiterlijk even goed als haar motoren, want zij weet dat haar handen de motor, en haar uiterlijk de automobilist gunstig beïnvloeden. Raadsverkiezingen in Saarland ongeldig verklaard Het Westduitse Constitutionele Ge rechtshof te Karlsruhe heeft de op 15 mei in Saarland gehouden gemeente raadsverkiezingen ongeldig verklaard. In 315 gemeenten moet opnieuw wor den gestemd. Waarschijnlijk zal dat op 29 januari geschieden gelijk met de landdagverkiezingen. Het Hof te Karlsruhe verklaarde aanleiding van de klacht van twee bur gers een artikel in de Saarlandse wet op de gemeenteraadsverkiezingen geldig, waarin wordt gezegd dat voordeligst! De Superfroster heeft een sterke plastic binnen- en buitenmantel. Dit is de beste isolatie, dus mini maal stroomverbruik. Bovendien met plastic nooit roest of bescha digingen. nemen. Volgens het Hof ligt echter het zelfbestuur van de gemeenten en krin gen in de Westduitse grondwet veran kerd. Verzoek om asiel leidde tot vechtpartij Een groep mannen, die asiel eiste, heeft de Mexicaanse ambassade te Ciudad Tru- jillo in de Dominicaanse Republiek, aan gevallen en met leden van de ambassade gevochten. De zaakgelastigde José Rojas zei, dat de groep gisteren het glas in de voordeur vernielde. In het handgemeen dat daarop ontstond verwondde de eerste secretaris Fernando Ibarra een vinger, terwijl zijn overhemd met een mes vernield werd. Een woordvoerder voor de groep zei, dat zij tot de Dominicaanse volksbewe ging behoorden, die tegen de regering- Trujillo is. Hij zei. dat zij door de rege ring vervolgd werden. Rojas zei, dat asiel op een correcte manier gezocht moet worden en niet met Achttien personen bleven buiten de ambassade. Zij verklaarden niet te zullen vertrekken voordat hen asiel verleend was. Een persoon zou zich binnen de ambassade bevinden, maar het ambas sadepersoneel verklaarde hem buiten het gebouw te zullen zetten. De deken van het corps diplomatique, ambassadeur Alberto Salinas van Nica ragua, verklaarde dat Rojas een confe rentie van diplomaten gevraagd had om de toestand te bespreken. Een Westduits verkeersvliegtuig is zondag bij een landing op het vliegveld van Rimini verongelukt. Een persoon kwam om het leven en vijf werden gewond. Het toestel, dat uit Frankfort kwam, had dertig passagiers en een bemanning van vijf leden aan boord. BALANS VAN DE MODE PARIJS HEEFT zijn modeweek weer achter de rug. Niet dat er nu rust heerst in de ateliers en salons, want inkopers, fotografen, tekenaren en privé-klanten wer pen zich op de collecties om er thans het hunne uit te halen. Maar de intense spanning, die de week der premières tekent, is er uit. De wereld weet nu hoe Parijs de vrouw in de winter van 1960 gekleed wil zien gaan. ROTTERD mach 7 Aan die vrouw zelf de keuze of zij het uiterste wil kiezen: de „femme fatale" of het „gargontype", of dat zij zich met gematigdheid de slanke lijn, de korte rokken de sluike haren en de pothoeden zal toemeten. Ook voor haar die niet in de neo-1925 stijl wil mandelen zal er moois genoeg zijn. Dat zagen we vooral de laatste dag van de premières toen Lanvin Castillo en Coco Chanel voor het voetlicht kwa men. Castillo komt met japonnen waar iedere vrouw van houdt: Het middel zit op zijn plaats en komt door een strak aangetrokken ceintuur tót zijn recht, de rok is met enige ruimte aan de cein tuur gezet. Waterdruppellijn Het bijzondere cachet is verkregen door een smalle rechte band van onge veer vijf centimeter, die aan de zoom van de rok is gezet en enigszins nauwer dan de rok is, terwijl de band zelf naar beneden toe iets enger toeloopt. De rok bolt dus heel licht. Daarom noemt Cas tillo dit de „waterdruppellijn." HU is geïnspireerd door de kleder dracht van het stadje Avila in Noord- Spanje, waar de vrouwen dus voor een werkelijk modenieuwtje zorgden. Museum in Dachau Zaterdag is in het crematorium het concentratiekamp van Dachau een museum geopend, dat de herin nering levendig moet houden aan de gruwelijkheden van het nazi-Duits- land. Het museum is ingericht door het „Comité international de Dachau", dat overledenden van Dachau uit 21 landen vertegenwoordigt. Georges Walraveve uit Brussel, de secretaris-generaal van de organisa tie, dankte de Beierse regering en kerkautoriteiten voor hun financiële en mrele steun bij de oprichting van het museum. Walraeve zei, dat het museum een gedenkteken zal zijn voor de slacht- ffers van een terreurbewind en een waarschuwing voor de levenden. Hij legde er de nadruk op, dat het mu seum geen gevoelens van haat voor het Duitse volk behoort te wekken. Het dient enkel de gehele wereld te tonen, dat de gebeurtenissen in Da chau nooit hadden moegen plaats hebben. In het museum zijn documenten, bevelen en foto's betreffende het ma telen en vernietigen van gevangenen tentoongesteld. Voorts ziet men een reproductie van het houten „blok 22" waarop gevangenen wegens klei ne overtredingen van de kampregels werden doodgeknuppeld. Er is ook een douche-kamer te zien, waarin gevan genen met cyaan-gas werden ver moord. De tailleurs sluiten nogal hoog aan de hals. Soms hebben ze een klein kraagje, maar vaker een sjaal van hetzelfde ma teriaal. De manteltjes zijn altijd kort en soms afgezet met een rand platgestreken lussen van de stof, een soort brede franje. De mantels zijn gemakkelijk en mooi. Van voren is de taille even aan geduid. Een heel apart grapje vinden we nog bij de japonnen, die een onderrok hebben met een randje struisveertjes, die juist uit de japonzoom kijken. Dat geeft een vlugge fladdering van de fijne veertjes bij iedere stap, die de draagster doet. Coco Channel De oudste van de mode-ontwerp sters, madame Coco Chanel, sloot dit keer de rij van shows. Zij is de enige die het koud laat of haar beroemde pakjes gecopieerd worden. Integendeel ze is er trots op, dat het chanel-pakje een begrip is geworden dat tot alle prijsklassen der confectie is doorge drongen. Haar nieuwste idee op het thema, dat zij nu al dertig jaar lang vast houdt, is het pakje met een plooirok. De plooien zijn tot even boven knie hoogte vastgestikt en waaieren dan uit. Madame Chanel zegt: „Een vrouw moet geen dribbelpasjes behoeven te maken, omdat haar rok te nauw is. Alleen een vrouw die in niets door haar kleding gehinderd wordt, heeft sleutel voor haar succes dat door haar SP PiajfiM^aSuo ^eeads^m azap uj mededingers in hët ambitieuze Parijs, dikwi.ils met jaloerse blikken is gade geslagen. Een ander kenmerk van haar pakje- 1960 is de mouw, die uit verscheidene delen is samengesteld en door dubbele naden versierd wordt. Hierdoor zit de mouw bijzonder ruim en gemakkelijk. De manteltjes van de pakjes zijn niet meer geheel recht, maar even onder de buste is het figuur wat aangegeven. Ook zijn ze korter geworden. Wel zijn ze weer afgezet met galon, dat vervaardigd is van de uitgetrokken draden van het zelfde materiaal als het pakje. Dat mate riaal is een onregelmatig geweven wol len stof in linnenbinding De mantels zijn recht en worden dragen op geplisseerde jerseyjaponnen in een contrasterende kleur. Bijvoor beeld een roestkleurige mantel op een zachtblauwe jersey japon Behalve jum pers van wit met goudbrokaat, lanceert zij tal van kanten, mousseline of zijden japonnen, die dan weer voor dan aan de rugzijde ruim vallen. MADELEINE DE RAUCH CHLOE:sluik en recht Voor deze toiletten koos zij voorname lijk zwart, waarmede madame Chanel alweer een dertigjarige traditie hand haafde. De baleiis Dus kunnen we nu de balans op maken en alle buitensporigheden daargelaten, mogen we nog best tevre den zijn. De nieuwe mode geeft de vrouw zeker de kans haar persoon lijkheid te accentueren, daar hebben de tegenstellingen, die toch tussen de modehuizen te vinden zijn, wel voor gezorgd. Bovendien is er een enorme variatie in de materialen, zodat van gelijkvormigheid geen sprake behoeft De drie modefoto's die we geven, be wijzen dat reeds. We zien een japon van Chloe, die typisch de 1925-lijn aanhoudt. Recht en sluik met slechts een aandui ding van de scheiding tussen rok en lijfje door de openvallende plooien. De schouders zijn smal, wat geaccentueerd wordt door de driekwart kimonomouwen. Michel Goa ontwierp de mantel van witte stof, versierd met twee grote laag opgestikte zakken. Hier zijn de mouwen raglan ingezet met een heel wijd arms- Tenslotte een ensemble van Madeleine de Rauch in een gedekte blauwgroene ruit. Kenmerkend voor de nieuwe mode. is de kleine sjaalkraag en zijn de grote en menigvuldige knopen, zowel op het manteltje als op de japon. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. erg bevreed - pers. voornaamw.; 2. jongensnaam - voegwoord - wiel; 3. puntig voorwerp - voorvoegsel - dorpje in de Over. gem. Gramsbergen; 4. voegwoord - boomloot - emeritus (afk) - inhoudsmaat (afk); 5. oude lap - lid woord - sik; 6. oogziekte - nauwe; 7. jongensnaam - deel van een boom - gras soort; 8. dunbladig gesteente - deel van een auto - lopend touw tot het inkorten der zeilen: 9. vreemde munt - spoedig - gem. in N. Brab. Verticaal: 1. vrucht - alleenzang; 2. ontkenning - marterachtig roofdier; 3. mensengeslacht; 4. vaandel der ruiterij; 5. kraam - hoekbalkon; 6. rechtschapen - familielid; 7. gewicht - enkele; 8. vlug of bedreven - achting; 9. trots - voorzetsel - Draktische wenk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. astronoom, 2. Amerikaan, 3. kamera den, 4. Nederland, 5. voorradig, 6. onder stel, 7. reparatie, 8. onderdoor, 9. ander maal. AMMERSTOL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5