y Landgoed Huys te Warmont valt in drieën uiteen i A. De heer P. A. Wernink jr. nam zaterdag afscheid Tamme (vakantie)-stemming op de Leidse veemarkt Diploma's Don Boscoschool te Leiden zaterdag uitgereikt NIEUWE LEIDSCHE COURANT s MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 wm Agenda voor Leiden Maandag: Geregracht, 8 uur: Openluchtsamen- fcomst Baptistengemeente. Oegstgeest: kasteel Oud-Poelgeest. 8 uur: Opening Go-congres. Dinsdag Luxortheater, 10 uur: voorstelling jeugd- vatoantiebezigheden. Woensdag Srn'belbaan Leidse Hout, 7 uur n-m. Atletiekwedstrijden LeidenOxford. Hoek Parkstraat-Atjehstraat, 7.30 uur straaitprediking Open Deurwerk Herv. Gemeente. Pieterskerk, 7-30 uur: Avondstilte. Donderdag Kantine stadhuis, 9 uur n.m.: Ontspan ningsavond Oxfordse sportlieden. Speeltuin Oosterkwartier, 10 uur: Open luchtvoorstelling jeugd-vakanitiebezig- heden; speeltuin Morskwartier, 2.30 uur Vrydag LFC-terrean, 10 uur: Openluchtvoorstel ling Jeugd-vakantiebezigheden vooi Zuidwest; speeltuin Zuiderkwartier, 2-30 Zaterdag Rijnsburg-Lelden, 2 uur: Bloemcorso Amor in Bloemenland. Apotheken Geopend apotheek Tot hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Film Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Liane, het meisje uit het oerwoud (14 jaar); 's dags Dik Trom (alle leeft.); donderdag: La Strada (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Konink rijk der humor (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Fotomodel len en chantage (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een les in liefde (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn man Is bij de FBI (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Voor schur ken geen genade (14 jaar); donderdag Jailhouse Rock (14 jaar); van maandag af 's middags familie-matinee (verschil lende films alle leeftijden). Tentoonstellingen Hortus Botanicus, tentoonstelling Ned. beeldhouwkunst (tot li augustus). Rijksmuseum voer Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Rijksmuseum voor de Geschiedenis der N atuur wetenschappen, St eenstraat Herinneringen aan Willem Einthoven (tot 31 juli). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uuir. Aoademisch-Histonisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van hall 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Piilgrimifaithers-huisje. Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Geologisch en mdneralogisoh museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Koll- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 bot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 bot 5.30 uur. Uitzending uit Leiden Volgende week zondag zal het Convent van Kerken via de N.C.R.V. de morgen dienst uitzenden van de Geref. Kerk Vrij gemaakt te Leiden. Voorganger zal zijn ds. W. G. de Vries. Voorlopige koopakte getekend Bos in het voorjaar van 1961 open voor het publiek De heer A. Krantz, die nog een jaar in het Huis blijft wonen, krijgt de beschikking over de 5400 centiaren, waarop de bijgebouwen en het erf een algehele verandering te wachten staat. Daar de gemeente Warmond In het onderhoud van de buitenplaats mede bydraagt, zal door de stichting bovengenoemd, aan de Warmonde- naars de gelegenheid worden gege ven gratis wandelkaarten in ontvangst te nemen. Men rekent er verder op, dat vele natuurliefhebbers uit verre omgeving zich tegen een geringe toe gangsprijs in het park zullen komen vertreden. De heer C. J. v. Leeuwen overleden Op de leeftijd van 53 jaar is te Leiden overleden de heer C. J. van Leeuwen, Langebrug 59. Hij was tweede secretaris van de K.A.B., tweede voorzitter va r.k. Bouwvakarbeidersbond, in beide ge vallen afdeling Leiden, voorzitter het wijkbestuur van de K.A.B. in de Pe trus- en Lodewijkparochie en bestuurslid van de vereniging Koninginnedag. Woensdag om kwart over 11 is de be grafenis op de begraafplaats aan de Zijl- Waarschuwing tegen verkoopbureau De poliitie waarschuwt tegen de prak tijken vam eniige verkoopbureaus, die via folders verschillende geschenken din het vooruitzicht stellen, die naar later blijkt echter of dubbel en diwars betaald moeten worden of waarvoor eerst een aantal voorwerpen aan anderen moet worden verkocht. Het betreft het „Import- en speciaal verzendlbureau Die Edle", postbus 144 te Dordrecht, het Wereldreclamebureau met hetzelfde adres en de Optima Forma Reclame-actie, postbus 150 te Assen. Genoemde instellingen werken onder .eer met „gratis" vulpennen en ball points De Studentenweerbaarheid van de Leidse studentenvereniging kwam bij de Vierdaagse-intocht in Nijmegen goed voor de dag. Met hun kolbakken met witte plui men en veelkleurig uniform trok ken zij veel bekijks. Voorop ging in jacquet gekleed het collegium. De tien mannen die meegelopen hadden onder commando van eerste luitenant B. Pousser van Oud-Al- blas zagen er werkelijk martiaal uit en hun exercitie mocht er zijn. Ook deze studenten waren vol lof over de Vierdaagse en zullen zeker ook de komende jaren inschrijven. Ove rigens was dit reeds de vierde keer voor sommige leden. Met deze Leidse afvaardiging werd ongetwij fcld de naam van de Sleutelstad hoog gehouden. De buitenplaats komt voortaan algemenen nutte". De Stichting zal aan de ingang parkeerterrein voor auto's doen aanleg gen en in het bos worden allerlei ver beteringen uitgevoerd. Die betreffen vooral de wandelpaden en de beplanting. De voorzitter der stichting, mr. J. W. W. van der Hoeven, verwachtte, dat het bos in het voorjaar van 1961 voor het publiek zal kunnen worden opengesteld HET HUYS TE WARMONT, in 1780 in Louis-seize-stijl gerestaureerd, bestaat als feodale heerlijkheid reeds sinds de twaalfde eeuw. Op oude afbeeldingen is de oorspronkelijke gedaante nog te zien. In de loop der eeuwen veranderden behuizingen en park herhaaldelijk van eigenaar. De voorlaatste overgang had plaats in 1901, toen de familie Krantz bezit ster werd. Zaterdagmorgen j.l., om elf uur ongeveer, maakten we de meest recente mee, toen, in aanwezigheid der naast betrokkenen, de onderteke ning der koopakte, waarbij de gemeente Warmond de voorlopige eigenares van de heerlijkheid werd, in het raadhuis plaats had. In feite echter valt het bezit in drieën uiteen. Daar is vooreerst de gemeenti die het Huns zelf voorlopig in bezit houdt. De tegenwoordige bewoners zul len er nog gevestigd mogen blijven, tot dat een andere bestemming is gevonden. Dat kan nog wel een tijd duren. Mep is namelijk niet van plan, het gebouw, na restauratie, aan de eerste de beste koper over te doen. De toekomstige be stemming moet de rust en de sfeer het prachtige park ongerept laten. Burgemeester Jhr. mr. L. M. E. Fisenne acht dit van het hoogste be lang in een streek, die, zoals het noorden van Zuid-Holland en het zuiden van Noordholland geen enkele mogelijkheid tot wandelen tn een wijde ongestoord* natuur meer bezit. Het duingebied zo» derde hij daarbij uit Drie eigenaars Welnu, de families Krantz en Rikkers, die door boelelsoheiding genoopt waren, de gehele bezitting te verkopen, zullen over enige jaren hun intrek nemen ir de dan verbouwde bijgebouwen En de stichting Zuid-Hollands Land schap, te Rotterdam gevestigd, die ei steeds op uit is, fraaie recreatiegebieden te verwerven, werd nu, na aankoop van de gemeente, de eigenaresse van de bui tenplaats met park-en-vijver. Drie eige naars dus, waarvan de eerste, de gemeen te, van plan is, haar aandeel in het bezit, het Huis. aan een lichaam met rechtspersoonlijkheid over te doen, om der voorwaarde evenwel, dat het land je|n 1,-i-- bos nie: Gelukkig De ligging van het landgoed; dicht bij de grote weg AmsterdamRotterdam, in de nabijheid van de plassen, de zee kust en de stad Leiden, is uitermate gun stig. Het is daarom zo gelukkig, dat War mond heeft kunnen kopen, resp. door verkopen, wat anders misschien, als ge- We vernamen nog op de perscon ferentie, die het gemeentebestuur had belegd, dat de onroerende goe deren voorshands aan dezelfde pach ter blijven verpacht en dat de stich ting Zuid-Hollands Landschap mo menteel niet het voornemen heeft, de woonschepen te d'oen verwijderen. Ze betekenen immers een belangrijke bron van inkomsten, tegenover de uitgaven, die aan het onderhoud en de instandhouding van de buiten plaats zijn verbonden. Tenslotte volgen nog enige getallen. De totale oppervlakte van het landgoed is ongeveer 53 hectaren, waavan het kasteel en de buitenplaats er 23, de boer derij met erf en weilanden ruim 17 en het water ruim 12 in beslag nemen. Op een gebied van 23 hectaren kan de na tuurliefhebber zijn vertier wel vinden. Na de voorlezing en ondertekening der koopakte, spraken de burgemeester, de heer Krantz, en de heer Van der Hoe ven wederzijds hun dank uit voor het vlotte en prettige verloop van de on derhandelingen. De heer Krantz uitte zijn dankbaarheid voor het behoud van het landgoed, dat zijn vader in 1901 op zijn beurt heeft kunnen redden. De heer Van der Hoeven hoopte, dat in de toekomst de verschillende instanties zonder me ningsverschillen zullen samenspelen. Hij beval zijn stichting gaarne aan in de vriendschap der gemeente Warmond. Stuwende kracht voor Leids bedrijf Tn Werninks bedrijven aan de Hoge Morsweg had zaterdagochtend het afscheid Deze auto geraakte zaterdagoch tend omstreeks kwart over elf in het water van de Haarlemmertrek vaart te Leiden, na een slippartij op de Haarlemmerweg. De be stuurder, de 19-jarige H. C. Boter- is, wonend in de Victoriastraat te Leiden, kon dc aanvankelijk drijvende auto verlaten, waarna zioh zwemmend in veiligheid stel de. De brandweer bracht de vrij ernstig beschadigde auto weer op het droge. Foto N. van der Horst. 37 jaar als directeur, heeft de heer Wernink aan de n.v. Werninks Beton Maatschappij mede leiding gegeven. Dank zij zijn stuwende kracht en dc door hem ontwikkelde initiatieven is dit bedrijf tot grote bloei gekomen. Tijdens het afscheid, dat plaats had in do kring van het personeel, is de heer Wernink hiervoor dank en hulde gebracht. Ir. A. Sitsen, die een kort inleidend woord sprak en daarin wees op de 1 aanstaande plaats, welke de heer Wer nink zovele jaren in het bedrijf heef: ingenomen, was verheugd, dat de relatie niet geheel verbroken werd. Wij nemen, aldus spreker, nu wel afscheid van u als directeur, doch als gedelegeerd commis saris keert gij op dit moment weer in de vennootschap terug. Van uw advie zen en inzicht hopen wij nog vele jaren te profiteren. De algemeen procuratiehouder, de heer A. Warnau, die vervolgens namens het gehele personeel het woord voerde, her innerde er aan, dat de grootvader van de heer Wernink in 1844 overging tot de aankoop van een „welbeklante kalk branderij" aan de Hoge Morsweg, waar mede de grondslag werd gelegd voor dit thans sterk uitgebreide fabriekscomplex, dat zich in de loop der jaren heeft ge specialiseerd. Sinds 1920 hebt gij uw krachten, aldus de heer Wanau, aan d<1 bedrijf gegeven. Gij hebt het groot en sterk gemaakt en daarbij de belangen het personeel nimmer vergeten. Wij geven u de verzekering, dat wij uw voor beeld steeds voor ogen zullen houden onder de nieuwe directie trouw zul len blijven aan de onderneming. Als aandenken aan deze dag bood spre ker de heer Wernink namens het per soneel een bronzen plaquette aan, met de beeltenis van de scheidende directeur Deze plaquette zal een plaats krijgen in de hal van het kantoorgebouw, waar reeds een dergelijke plaquette van de oprichter van het bedrijf is aangebracht Nadat ook de heer A. Visser, voorzit- ir van de fabriekscommissie en het ju- bileumfonds, een geschenk had aangebo den, gaf een lid van het personeel, de heer A. Spierenburg, in dichtvorm zijn visie op de persoon en het werk van de heer Wernink. In gelijke geest voerde ook de heer D. P. Planje, voorzitter van de personeelsvereniging het woord. Met het oog op de hobby's van de heer Wer nink aan de titels van de boeken laat dit zich gemakkelijk raden overhan digde de heer Planje als geschenk van de P.V.: „Van week tot week in eigen lin" en „Wij fotograferen in kleuren" Vol vertrouwen De heer Wernink zeide in zijn dank woord blij te zijn, dat hij als gedelegeerd nissaris nog verbonden blijft aan de vennootschap waardoor het contact niet geheel verloren gaat. Hoewel het bedrijf bij zijn intrede in 1920 reeds een zeer goede naam had, vonden daarin vele randeringen plaats, waardoor het be drijf steeds meer is aangepast aan de moderne eisen van de tijd. Dankbaar de heer Wernink voor de waarde volle adviezen, welke hij in de loop der jaren, eerst van zijn vader en later van de heren ir. J. J. G. van Hoek en De Groot, heeft mogen ontvangen. Een dank, welke zich eveneens uitstrekte tot het personeel. Namens de personeelsvereniging bood de heer D. P. Planje zater dag de heer P. A. Wernink jr. bij diens afscheid enige boeken Na herinnerd te hebben aan de eco mische depressie van de jaren dertig de moeilijke tijden van de Tweede We reldoorlog, constateerde spreker met vreugde, dat deze donkere perioden, met inspanning van alle krachten, konden worden overwonnen en hij thans vol vertrouwen een kerngezond bedrijf in andere handen overlaat. De heer Wer nink verwachtte, dat allen zich ook in de toekomst met dezelfde energie aan het bedrijf zullen blijven geven. Dit is het mooiste „geschenk", dat mij bij mijn afscheid kan worden aangeboden, aldus de scheidende directeur. Nadat ir. Sitsen nog een slotwoord had gesproken, waarin hij allen dankte, die hun krachten had-, den gegeven aan de totstandkoming van! de j.l. vrijdag geopende fabriekshal, was er gelegenheid om van de heer en me vrouw Wernink afscheid te nemen. Jongen viel uit boom en brak ledematen De 14-jarige W. Slingerland, wonend dn de Pobgieterlaan, wilde zaterdagavond tegen negen uur een vlieger uit een boom halen, staande op het opsla®terrein van kolenhandel Van Haasteren in de Pot- gietenlaan. De jongen gleed uit. kwam te vallen en brak zijn linkerbovenbeen en zijn linkerelleboog. Hij is dn het acade misch ziekenhuis opgenomen Afrika geen mus maar adelaar Europees masker- en mimespel op Oud-Poelgeest Op de laaiste dag van het 9e oecumenische Europese jongerencongres, dat op Oud-Poelgeest werd gehouden, is zondagmiddag door een aan tal jongeren, in het koetshuis van Oud-Poelgeest een masker- en mime spel vertoond. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat het spel buiten zou plaatsvinden, maar het weer stuurde deze plannen in de war. Vele Oegstgeestenaren gaven blijk van hun belangstelling. Het koetshuis was dan ook tot de laatste plaats bezet. De voorzitter van de Stichting Oud- Poelgeest. mr. A. W. Kist, verwelkomde de aanwezigen en vertelde het ee ander over het te vertonen spel. „Bij het mimespel", zo zei de heer Kist, „tracht men zijn gevoelens met lichaam Uit te drukken." Over het derwerp van het spel: het naar eenheid strevende Europa en de verhoudingen van Europa met Afrika zei de heer Kist, dat wij Europeanen gezamenlijk verant woordelijk zijn voor de nieuwe vormen van Europa, die nog in de „dop" liggen Het spel moest men volgens de hee* Kiist niet zien als een voorstelling maar meer als het „kladschrift van Jantje" Het was van d>e jongeren, die het spe' vertoonden een grote prestatie. In korte tijd heeft men de stukken moeten in studeren, daarbij kwamen natuurlijk nog de taalmoeilijkheden, daar de 45 tegenwooirdigers, die op het congres wezig waren, uit acht verschillende lan den waren gekomen. Zelfs was er vertegenwoordiger uit Egypte en uit Kameroen. Van degenendie zich hebben in gespannen om dit spel te doen sla gen moet naast de heer Kist ook mej. N. H. Voltelen genoemd wor den. Het masker- en mimespel be stond uit acht scènes. In deze scènes zagen we heel aardige dingen. De nadruk werd vooral gelegd op de Europese landen die lid zijn van de E.E.G. en op hun verhouding tot Afrika. Hierbij werd ook gedemon streerd dat de Europese landen op atoomgebied nog weinig presteren in vergelijking met Amerika. Geen herhaling DE VARKENSMARKT van jl- dinsdag: kleine aanvoer en daardoor vlotte han- dcL Notering lichte varkens f 1.641 67. slagersvarkens f 1-681.70. Hetzelfde prijs niveau als de vorige weck, dooh het ging deze week niet zo best. De vorige week gaven dc varkensbeurzen een teruggang te zien door het grote aanbod uit het oosten des lands. De weinige varkens uit het westen konden dc prijs nog wel ma ken. De beurshandel van gisteren gal betzelfde prijsbeeld te zien. Het is moeilijk een juist beeld te geven van het verloop van de vette-va rkens- markt. Daarbij komt nog, dat er een groot verschil bestaat tussen de cijfers van het C.B.S., die verstrekt worden op grond het aantal dekkingen, en de resulta- van de laatste mei-telling. Volgens déze telling zijn er nogal wat minder varkens dan werd verwacht. Biggen cn lichte varkens waren er gis teren minder aangevoerd. De handel was matig met ongeveer dezelfde prijzen als de vorige week. Aanvoer ruim 900 stuks Ook nuchtere kalveren waren er weinig, doch die er waren werden duur vlue verkocht. De aanvoer van vette kalveren was groot. Elke week komen er meer. Op markten in Nederland waren de groot met over het algemeen een willige handel. Er werd besteed f 2 tot f 2,80 per kg levend gewicht, een enkel kalf iets meer. Op de wolvcemarkt nog een flink aan tal en de handel voor de beste, hoofdzake lijk lichte zuiglammeren voor export had een vaste prijs nl. f 6580. In vette schapen een moeilijke handel. Weidelam- meren redelijk. Aanvoer van wolvee: ruim 1500 stuks. Rundvee: op de gebruiksveemarkt, mei vrijwel gelijke aanvoeren, bleef de prijs op hetzelfde niveau. Melkkoeien werden vlot verhandeld, varekoeien deden het iets rustiger. Op de slachtveemarkt werd niet min der aangevoerd dan vorige week, doch er waren meer kopers, zodat de prijzen gemakkelijk gehandhaafd konden wor den. Het is niet te zeggen, dat er sprake was van hogere prijzen. Er was echter meer vraag en dan ontvangen de ver kopers gauw enkele guldens meer zonder dat dit geconstateerd wordt. Aanvoer 325 stuks, prijs f 2.703.20 per kg. geslacht gewicht. Op de kaasmarkt een redelijke aan- met kalme handel, doch hogere prij AAN 57 leerlingen van de R.K. lagere technische Don Boscoschool te Leiden werd zaterdagmiddag het rijksnijverheidsdiploma uitgereikt. Met het behalen van dit diploma hebben de geslaagden een graad van vak bekwaamheid bereikt, die een basis betekent voor het zich ontwikkelen tot een bekwaam vakman. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer O. A. M. Bik, die de diploma's uitreikte, was niet bijzonder tevreden over de resultaten. Vele leerlingen zijn maar net aan geslaagd en werkelijk goede eindlijsten zijn sporadisch. De heer Bik weet een en ander vooral aan de invloed van de televisie. Uitblinkers waren J. Verdoes te Woubrug- ge en P. H. v. d. Ploeg te Noordwijk, die elk een aandenken ontvingen. De zijn: Oegstgeest; G. W. Kromhout; G. Kijk in de Vegte; N. H. v. d. Linden; N. Overes, ZwamimerdamH. P. v. d. Rey- den; J. G. v. d. Reyken; A. de Roode; G. L. Rijsdam, Alphenn a. d. Rijn; Th. J Schrijvers, Voorschoten; J. Verdoes, Woubrugge; E. Verdoold, Kouderkerk P. Verdoold, Kouderkerk; P. Verkade, Alpheu a. d. Rijn; A. W. Vmten; R. de Zeeuw; H. Zuidema; B. J. Aniba; A. A. M. Bierman, Zoetermeer; J. Blan- sjaar; P. C. Broekhof; J. J. C. Broek huizen, Rijnsaiterwoude; W. F. Brug- mans, Rijnsburg; H. P. G. Corel, Was senaar; A. G. van Dam, Voorhout; J. J. Deurman, N-oordwijk; J. van E^mo-nd, Voorschoten; P. van Egmond, Rijns burg; W. van Ek, Wassenaar; L. J. Goedemans, Lisse; W. J. Groen. Zoeter- woude; J. L. Ter Haar, Voorschoten; B H. de Hey, Leimuiden; J. Hollem; N J. v. d. Horst, Warmond; J. C. v. d. Kleij; S. P. v. d. Lans, Sas-senheim; O. J. de Linden, Lisse; H. Middelkoop, Leiden; P. A. A. Noordermeer, .Leimud. den; P. H. v. d. Ploeg, Noordwijk; A. W. P. Slingerland, Zoeterwoude; J. M. v. d. Togt, Noordwijkerhout; E. L. Turk, Zoeterwoude; L. de Vos, Sassenheim; J. de Vries. Noordwijk; B. J. Zandvliet, Lisse; C. Ouwerkerk, Gouda. Waar geen plaatsnaam werd vermeld, is di't Leiden. Lijst van geslaagden: R. van Berkel, Roelof arendsveen; C. J. Boers, Hazerswoude; B. W. van Buu- ren; C. Cornet; P. J. A. van Egmond Aarlandierveen; H. G. L. Elligens, Voor schoten; W. de Geus; J. Handgraaf. fout van de 19e eeuw moet vervallen om andere landen zo veel mogelijk ui' te buiten, vooral Afrika. Afrika is be hancjeld ais een mus, maar het is in werkelijkheid een adelaar. De af gevaar digde van Kameroen, student in d rechten, speelde de rol van Afrika in een der scènes. Ook werd getoond hoe de Afrikaan die in Europa gestudeerd heeft en weer naar Afrika terugkeert, dn feite twee gezichten heeft. Zijn ene gezicht is dat waarmee hij naar Europa kijkt, door zijn kennis, in Europa verkregen, zijn andere gezicht is dat waarmee hij weer in de ban van het leven van zijn eigen volk komit. Het een cn ander was het aanzien vol komen waard en dat ook het publiek het vertoonde spel wist te waarderen bleek uit het luide applaus na afloop Het belamrgijkste lijkt ons, dat jongeren van verschillende volken en werelddelen eikaars standpunten wat de politiek be treft leren kennen en sommige proble men eens van een andere kant gaan bekijken, zod,?t men hierin een beter inzicht krijgt. (Advertentie) Eenvoudiger Goedkoper Off. dealer Gebr. v. ULDEN Verdamstraat 6 Tel. 23041 Ds. Van Mameren in de Leidse E.C.G. over de Kongo In de morgendienst van dc Evangelische Christen-Gemeenschap sprak gisteren ds G. van Mameren over zijn werk onder de negers in de Kongo. In het schooljaar 1959-'60 werd ds. Van Mameren naar de Kongo uitgezonden, als godsdienstleraar vanwege de Belgische Protestantse Sy node, in wier dienst hy in België, in ge- tyke functie by het openbaar onderwys werkzaam was. Voordien was hy predi kant in Brugge- Sprekend over de orisis in de Kongo ii de predikant: Wij weten niet precies at hier omgaat De situatie verander' daar dagelijks. Het arbeidsveld van de predikant lag in de provincie Katanga nl. in Elisabeth- stad. Graag zou hij terug willen, doch de staat, in dit geval de Kongolese regering, zal hier het toestemmende woord moeten spreken. De hulp van één der Kogolcse predikanten werd hem hierbij toegezegd; hij zal alles in 't werk stellen ds. Van Mameren te doen terugkeren naar dc Kongo. Het lag ook in het voornemen ds. Van Mameren daar te blijven omdat hij er zo duidelijk wonderen van God mocht zien. Ten aanzien van de vele berichten, die ver de Kongo worden gepubliceerd, moeten wij voorzichtig zijn, die zijn voor 70 pet betrouwbaar. Als u mij, aldus ds Van Mamèren, naar mijn indrukken vraagt, dan zijn deze zeer gering. Een „zwarte" is ènders. Men heeft van de zwarten In de Kongo echter een Europees probleem willen maken; men l.an van hen geen Europeanen maken, wanneer zij 't niet willen zijn. Het gevaar bestaat, dat wij Afrika Europeaniseren. Laat de zijn, die z© zijn, maar bekeer hen in de barmhartigheid Gods, in him eigen kader. Zij willen géén oude, wel jonge Europeanen ontvangen. niet gemakkelijk in de huidige situatie middelen te vinden, die tot Chris tus" Kerk leiden. Hun reacties en de onze verschillen niet heel veel. Blank Goudse tot f 2,22 en Leidse tot f 2,24. zwart vormen in de Heer één kern. Ds Van Mameren heeft vertrouwen in Afrika, ook omdat God Zijn oog over het zendingswerk dóór laat gaan. Wij moeten leren, met de Kongolezen Kongolees te zijn. De taak blijft! De prediking van ds. Van Mameren handelde over 2 Corinth en 7:1: „Daar wij nu deze beloften bezitten, geliefden, laten wij ons reinigen van alle bezoede ling des vleeses en des geestes en zo onze heiligheid volmaken in de vreze Gods". Na de prediking zong de Gemeente vers 2 van Lied 513 uit de bundel van Joh- de Heer en na de zegen het 3e vers: „De Heer regeert! Zijn Koninkrijk staat vast" en „De Heil'ge Geest, die haar de boekomst spelt". Indien u de krant ecn9 niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. In Leiden voor nazorg b.l.o. f 1711,01 inzameling nazorg-b.l.o. heeft in Leiden in totaal f 1711,01 opgebracht. van f 1073,49 uit de huis-aan-huis col lecte. De bedrijfscollecte is nog in volle gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3