De Kabinetscrisis van 1935 Amerikaanse radio zal stereofonisch worden Parijs aanvaardt gelaten de nieuwe (oude) mode Radio programma W«kfj/éét „Als er iemand is ik heb dit meermalen in vergaderingen buiten de Kamer uitgesproken onder onze Nederlandsche staatslieden, voor wien ik de hoogste achting koester èn om zijn karakter èn om zijn kennis èn om zijn werkkracht, dan is het Dr. Colijn, en ik weet, dat wederkeerig zijn gevoelens voor mij even ivarm en hartelijk zijn". „Hier achter de regeeringstafel kent men alleen in deze Kamer men- schen, die, elk naar hun beste welen en naar hun beste inzicht, het belang van het land voorstaan en verdedigen." Dr. H. Colijn. Rede in Ho Tweede Kaïner. (27 september 1935) vanavond De symfonische suite Scheherazade" van Rimski-Korssakow, uitgevoerd door het Gelders Orkest onder leiding van Alfred Salten en de violist Simon Kooke, kunt u tussen 7.25 en 8.20 uur horen in het KRO-programma via Hilversum II. Om half negen dan het cabaretje ..Boordje los" en om 9.15 het tweede deel van het hoorspel ..Een men kan bang zijn voor huizen" van Rolf Petersen. De VARA laat tussen 8.05 en 8.40 uur een platenprogramma met Neder landse artiesten horen en nodigt u daarna uit tot een muzikale rondreis langs de Mississippi, tezamen met het Promenadeorkest. Christine Spieren burg en Bert Robbe. Om 9.0 uur het cabaret „Veranda" en om 19.40 uur een herinneringsprogramma met de nu 81-jarige revue-compère Raf Kapper. het Nederlandse volk te stellen. Wellicht ook in verband met deze bedoeld als het Nederlandsche v geheel persoonlijken aard", dat bedoeld als „een woord Hoewel zulk een motie niet inge- yiJFENTWINTIG JAAR GELEDEN vond in de maand juli een sommigen jidi Mvroegen of dr. Colijn kabinetscrisis plaats, waarover tijdgenoten noch historici het coniriict^rnet d*F voUcavertegenwoord£ toel ooit eens zullen worden! Er zijn er die deze crisis geforceerd ging dit college thans voorbij wenste achten door dr. Colijn, als leider van het Kabinet; anderen daaren- maf£ ^ve™ ^r5oUr"S™Pï? "di tegen geven van alles de schuld aan de rooms-katholieke Kamer- minister-president publiekelijk op at- fractie, die bij monde van haar fractieleider, prof. Aalberse, haar vertrouwen opzei aan een kabinet, waarin drie rooms-katholieke het kabinet ministers zitting hadden. Wie ook vandaag van mening is, dat het destijdige Crisis-Kabinet Colijn een verkeerde politiek voerde, zal het geheel begrijpelijk vinden, dat de rooms-katholieken op een gegeven moment niet langer wensten te volgen; wie op het klassieke toespraak standpunt staat, dat alleen hij vertrouwen aan een kabinet mag opzeggen, die in staat is een beter kabinet te vormen, zal van oordeel zijn, dat prof. Aalberse onverantwoordelijk spel speelde, ^nmoediging Reeds op 5 december 1934 schreef dr. Colijn aan gouverneur-generaal De Jonge: „Met den politieken toestand gaat het hier op het oogenblik precies als in den tijd van het kabinet Cort van der Linden. De wereld is vol van critiek, niemand is tevreden maar nie mand heeft den moed om de zaken over te nemen." Gegeven de spanningen die er. ook volgens dr. Colijn. bestonden kan daarom één ding geconcludeerd wor den als historisch feit: hóé men ook de casus positie van deze kabinetscri sis wil stellen, niet ontkend kan wor den dat daardoor een zekere opkla ring tot stand kwam. die althans tij delijk een zekere verbetering van sfeer heeft gegeven onder de leidinggeven de politici. BEZUINIGINGSONTWERP Op donderdag 17 juli 1935 ving de Tweede Kamer, direct na de herden king van de zo pas overleden minis ter van staat Cort van der Linden, de behandeling aan van het grote bezui- nigingsontwerp, waaraan het kabinet maandenlang had gewerkt. Het ont werp was alom in den lande met ge- reserveerc-'.ieid ontvangen, al was een ieder- het er over eens dat er bezui nigd moest worden. Had deze bezui niging -echter als achtergrond een- Juiste economische politiek? Daar kabinet Colijn. door géne volgens het voor deze laatste vraag het zittend antwoord van professor Aalberse. kabinet-Colijn verantwoordelijk was, Op donderdag 25 j concentreerde zich het debat op de hele kabinet ontslag! algehele economische politiek van het kabinet. De socialistische fractieleider ir. J. W. Alberda opende de debatten, en prees wel de democratische wijze waarop dit ontwerp werd behandeld, kamerfracties, nu opgelost of niet. Zóó is de vraag stellig niet juist geformuleerd. Want dit kabinet dat een nieu w kabinet is, al zitten de vorige ministers er allen in dit kabinet heeft geen con flict met de Kamer of met één der kamerfracties. Dat kan zelfs niet want ze hebben elkaar nog niet ontmoet. Men zou de vraag in elk geval zóó moeten formuleeren: bestaat er gevaar, dat tusschen het nieuwe kabinet en de Kamer een gelijk soortig conflict zal ontstaan als ontstaan is tijdens het bewind van het vorige Kabinet." diend is en daarover dus ook geen net "«eraard uitvoerig ter sprake. stemming mogelijk is, houdt deze waarb" dr' Col"n """eerst opnep om verklaring der roomsch-katholieke fractie een ondubbelzinnige ver oordeling in van het algemeen regerbeleid der regeering, met name dan van het beleid op sociaal en economisch gebied. Een soortgelijke verklaring is afgelegd geworden door de sociaal democratische en communistische kamerfracties, benevens door een paar op zich zelf staande leden der Kamer. Wadr aldus de meerderheid der Kamer blijk heeft gegeven van afkeuring van het algemeen be leid der regeering, van welk beleid het in behandeling zijnde ontwerp slechts een onderdeel uitmaakt, is het kabinet tot het besluit ge komen, dat het thans gewenscht is schorsing van behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven te verzoeken, opdat het zich kunne beraden over den nieuwingetreden toestand, ten einde de Kroon hieromtrent van advies te kunnen dienen." het kabi- gehoor te het verspreiden van geruchten over personen die in het kabi 't za ten: „Rust is ook gewenscht, waar het geldt allerlei geruchten over per sonen. die van de waarheid even ver verwijderd zijn als de Noordpool van de Zuidpool. Om slechts één enkel voorbeeld te noemen: ik zelf zou, zoo wordt rondverteld, 140 hofsteden heb ben gekocht en 400 woonhuizen, uit vrees voor de devaluatie. Ik heb nim mer ook maar één enkele hofstede bezeten en bezit er nog geen. De 400 huizen moeten tot 3 worden terugge bracht. en die bezit ik al tien jaar". Velen zullen zich nog herinneren het woord dat voor sommigen in die da gen tot een spreuk is geworden, die men later wel terugvond op kalen ders: „Zonder rust geen zelfbeheer- sching en zonder zelfbeheersching is vastberadenheid niet mogelijk". Al met al was dit psychologisch een knappe, beschouwelijke rede. die boven het conflict uitwees. Tevens was het oer-modern om zich via de radio rechtstreeks tot het publiek te wen den, zoals ook na de oorlog al meer de gewoonte werd van diverse Euro pese regeringsleiders, wanneer bijzon dere spanningen optraden in het poli tieke leven. AFHANDELING ïtwoord van proiessor Aamerse. - -j? ,r!Astic? 'LThefllnfiiit Op dinsdag 17 september 1935 open- Op donderdag 25 juli vroeg hpt ge- Y™af, hem en d? doorns-katholieke de Hare Ma'esteit de Koningin de zit- Sïpa?S" werd deuit™H'36 S,ata-Gen"aal' - als volgt door hem behandeld: FORMATIE AALBERSE Zonder advies te vragen aan de frac- - - tieleiders, of ook maar aan de presi- het ontwerp zelf had hij denten der Kamers en de vice-presi- TT"'- dent der Raad van State, droeg Hare Majesteit vrijdagmorgen 26 juli de kabinetsformatie op aan prof. Aalber se. Nergens werden zijn kansen hoog aangeslagen. Die zelfde avond ver klaarde het rooms-katholieke dagblad .De Tijd" zich tégen een rooms-rood geen goed woord over: „Het moet omgegooid Ik doe met vol le overtuiging een beroep op al de le den dezer Kamer, die woordige politiek geen heil meer ver wachten." Jhr. De Geer, namens de rfiriste- lijk-historische kamerfractie, stelde kabinet, zich geheel achter het kabinet: „De financieele toestand blijft dan ook zeer zorgelijk. En dit moet. dunkt mij, „Maar, zoo zal men vragen, kan de regeering wel de plannen vol brengen die zij zich heeft voorge steld? Ook daarover wil ik iets zeggen, omdat mij uit de pers blijkt, dat er over de positie van het kabinet eenige verwarring heerscht. Ik heb toch gezien, dat de vraag gesteld wordt: is het con flict tusschen kabinet en Kamer, althans tusschen kabinet en één der haar Troonrede onder „Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gou den standaard niet beschouwd worden als middelen, die dc volksgemeen schap als geheel baat zouden brengen". Het kabinet zou nog precies één iaar de gelegenheid hebben om deze -olitiek te volgen! Die zelfde dag drong orof. Aalberse in de kamerzitting aan np spoedige hervatting van de beraad slagingen rondom het voorgestelde be- zuinigingsontwerp. Op dinsdag 24 sep tember werden deze beraadslagingen inderdaad heropend met een rede van dr. Colijn, waarvoor ook op de publie ke tribune grote belangstelling be stond. Het was opmerkelijk dat dr. Co lijn herhaaldelijk sprak over dit ka binet. waar hij bedoelde het vorige kabinet. Uit het gelach van de kamer leden kon echter geconcludeerd wor den dat er een andere, betere stem ming was dan in de julimaand Er scheen allerwege een bereidheid de on aangename juligebeurtenissen te ver geten Uiteraard werd uitvoerig nage kaart over de afgelopen kabinetsfor matie. werden misverstanden wegge werkt. en deden prof. Aalberse en dr. Colijn alle mogelijke moeite om el kaar weer de hand te reiken en wel willend te bejegenen. Het opmerkelijk ste was dat het bezuinigingsontwerp zelf nauwelijks meer tersprake kwam. in een bijna lauwe behandeling deed men het bezuinigingsontwerp af. Op woensdagmiddag 2 october werd het bezuinigingsontwerp, dat zoveel beroering had gewekt met 51 tegen 23 stemmen aangenomen, minus één paragraaf ervan die door minister Slin- genberg moest worden teruggetrokken. Maar dat was bijeaak. Al nakaartende over de kabinetsfor matie, waarover men interessante op merkingen vindt in de handelingen der Tweede Kamer, hadden ook de rooms-katholieken zich opnieuw ach ter het kabinet Colijn geplaatst. Daar mee waren de eigenlijke problemen van economische aard niet opgelost tussen het kabinet en zijn tegenstan ders. maar waar deze tegenstanders niet in staat waren gebleken eendrach tig een nieuw kabinet te vormen dat vorm wist te geven aan de politiek waaruit de bezwaren opkwamen, was men genoopt dr. Colijn aan het be wind te laten. Ongetwijfeld een groot politiek succes voor dr. Colijn. die dit maal. door de zaken scherp te stellen, de slag gewonnen had. Iets daarvan klinkt nog na in een schrijven van gouverneur-generaal De Jonge, die op 12 augustus 1935 aan dr. Colijn schreef: ,Jk moest meer tijd hebben om U te schrijven, want er zijn telkens dingen waarop ik zou willen reageren, maar die ik te lang moet laten liggen. Zoo de crisis. Ge begrijpt met hoeveel belangstelling wij die gevolgd hebben. Uw houding bij de ver dediging van het bezuinigings ontwerp: niet alleen een meerder heid, maar een meerderheid mét steun van de katholieken, vond ik aanvankelijk wel zeer straf, maar zij bleek een prachtig stuk poli tieke strategie, over het welslagen waarvan ik mij begrijp, dat ge voldoening gevoelt. Ge zult wel willen aannemen, dat de afloop mij bijzonder aangenaam is, nu ik U ook in de toekomst achter mij mag weten." reden te de regeering. die op dit punt stel lig doet al wat mogelijk is en aan wie men zelfs wel eens verwijt, dat zij zich te eenzijdig op dit deel van haar taak oriënteert, met alle kracht te steunen." Zeer critisch was de rede van de s-kathoheke fractieleider, prof. Na diverse individuele besprekingen vond zaterdagmiddag 27 juli een con ferentie plaats tussen de kabinetsfor mateur en de fractieleiders Goseling, Alberda, Schouten, De Geer en Biere- ma. Men was er éven verwonderd over dat Schouten wél aanwezig en Joekes niét! Maar de besprekin gen tussen prof. Aalberse en de vrij zinnig-democraten waren zo ongeluk kig verlopen, dat mr. Joekes niet voor de gemee-schappelijke bespreking uit- Aalberse, wiens rede de volgende dag genodigd was Direct na deze gezamen- door de anti-revolutionaire fractielei- ijj^e conferentie legde prof. Aalberse der Schouten scherp bestreden werd <je kabinetsformatie neer. Slechts Jhr. Op vrijdag 19 juli kwam dr. Colijn De Geer werd die av0nd nog voor na- lange rede der advies bij de Koningin geroepen. Maandagmorgen 29 juli ontving dr. i het woord, die het bezuinigingsontwerp persoonlijk verdedigde. Politiek centraal was daarbij een opmerking die hij tot prof. Aalberse richtte: „Maar deze merkwaardigheid zou zich zelfs kunnen voordoen, dat, indien desondanks, dat is on danks een eventueel tegenstemmen van de roomsch-katholieke fractie, het wetsontwerp toch werd aan genomen, mat natuurlijk niet te verwachten is, maar ik stel het even, ook een situatie ingetreden zou zijn van politieken aard. die de vraag zou doen rijzen, of het kabinet zijn taak wel verder zou kunnen voortzetten, want dan zou het kabinet op voet van oorlog zijn gekomen met de grootste fractie in de Kamer onder de groepen, waar van het tot nog toe steun ontvan gen heeft." opdracht tot kabinetsfor matie, en die zelfde morgen ving hij aan met een conferentie met prof. Aalberse Die avond schreef het so cialistische dagblad „Het Volk": „Keert Colijn terug???" Een schok van ver ontwaardiging gaat door de breede massa van het het Nederlandsche volk. dat rekende en na het parlementaire conflict mocht rekenen op het einde van de colijniaansche aanpassing." Maar het was inmiddels duidelijk dat de socialisten zéér teleurgesteld waren over het feit dat prof. Aalber se geen poging had gedaan een rooms-rood kabinet te vormen! De formatie-poging van dr. Colijn slaagde spoedig, reeds op woensdag 31 juli Het gehele oude kbinet keer de weer. aangevuld door mr. M. Slin- genberg voor sociale zaken, aangezien dit departement vacant kwam door dat prof. dr. J. R. Slotemaker de Brui ne definitief naar onderwijs, kunsten chappen ging. De portefeuille er- van economische zaken weid gesplitst, en verdeeld tussen de ministers Ge- de lissen en Deckers. De opengevallen portefeuille van defensie bood dr. Co- p. lijn aan mr. Goseling aan, maar En daarmee was in feite de ling geworpen het kabinet eiste der meer het voorstemmen vai rooms-katholieke fractie! Na de verdedigingsrede van m.--- - J. Oud. als minister van financiën, deze daarvoor bedankte, ging hij deze antwoordden de diverse fractieleiders, zelf (naar achteraf bleek voor t Uiteraard was het antwoord van prof. jaar.) ad interim beheren. Aalberse bepalend, dat hij na een lan- De Koningin ontsloeg het kabinet ge rede gaf: „De practische conclu- niét; de Kamer werd niet opnieuw sie hieruit is deze, dat. wanneer de bijeengeroepen; slechts werd bekend door de regeering gevraagde motie gemaakt dat dr Colijn op vrijdag van vertrouwen in het algemeen re- avond 2 augustus voor de radio zou geerbeleid waarvan dat op sociaal komen. Daar was op zijn minst wel en economisch gebied thans het voor- enige reden toe. want het was voor naamste onderdeel is. wordt voor- vrijwel niemand duidelijk wat er nu gesteld en in stemming gebracht, wij precies veranderd was. Woensdag- daaraan onze stem niét zullen kunnen avond 31 juli verklaarde „De Tijd", geven." blijkbaar met het oog op de wei- Er werd naar de redevoeringen die gering van mr. Goseling in het kabi- na deze verk'aring werden gehouden, net zitting te nemen, over de kabi- niet meer met aandacht geluisterd; al- netsformateur en zijn resultaat: ..Hij les wachtte op dc reactie van de re- heeft zijn kabinet een beetje gerecon- 1ng. Deze kwam in de avondverga- strueerd. maar een man gedragenidure an een door het vertrouwen der roomsch-ka-|nernc luidde: tholieke fractie, heeft hij er niet in opgenomen." Het was nog weinig aan moedigend voor de roomse ministers, die weer bereid waren hun portefeuil le op te nemen! Waterdruppels van Cartillo (Van onze moderedactrice) PARIJS, zaterdagavond Na de eerste enerverende modeda- gen begint er weer wat rust te komen in de gemoederen. Men heeft het be sluit der modekoningen ons terug te doen keren tot de jaren 1920-1930, zij het dan in moderne visie, gelaten aan- Opgewekte geesten zien er zelfs wel wat in. Het waren immers de jaren waarin de vrouw zich vrij maakte van de knellende banden der conventie. waarin een niewe wereld voor haar openging, die veel verrassingen inhield en waarvan men de teleurstellingen manmoedig leerde slikken. De vrouwen van vijftig herinneren zich plotseling heel haar garderobe uit die jaren weer en kunnen hun doch ters er boeiend van vertellen. „Door den geachten afgevaar digde, den heer Aalberse is aan het slot zijner rede namens de ge- heele roomsch-katholieke kamer fractie de verklaring afgelegd, dat, indien een motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid waarvan dat op sociaal en econo misch gebied thans het voornaam ste onderdeel is wordt voorge steld en in stemming gebracht, de geheele katholieke fractie daaraan kaar stem zou onthouden. COLIJN VOOR DE RADIO De radiorede die dr Colijn op vrij dagavond 2 augustus 1935 hield, is één zijner bekendste radiotoespraken ge worden. die ook vandaag nog het her lezen waard is. Waar het nieuwe kabinet op was ge treden zónder regeringsverklaring, en tot deze staat geklommen Nemen we bijvoorbeeld eens Jacques Estarel. Hij kwam in de publieke belangstelling s chansonnier. Hij kwam bij de te- visie terecht en werd natuurlijk net als andere sterren geïnterviewd. Daarbij onthulde hij ..dat hij eigenlijk ingenieur was maar dat vond hij zo nuchter en ging zingen. Tot ook dat hem verveelde. Hij ging japonnen ontwerpen en huurde meteen een pand in een der zijstra- an de Champs Elyssées om daar een knus en origineel zaakje te beginnen. Hij richtte het apart in met rustieke stoeltjes cn een toneeltje, waar hij af en toe zijn klanten op een liedje vergastte. In deze dure straat, waar alleen heel winkelen, werd hij een eve nemem. mj en zijn zaak werden het mid delpunt van een groep jonge sterren. Toen ook Brigitte Bardot een klant bleek te worden, was zijn succes gemaakt. Na en kele jaren reeds werd hij toegelaten tot het machtig Syndicat de la haute couture. Aanvankelijk ontwierp hij in de stijl Saint Tropez. Maar nu is hij de ontwerper van kostbare toiletten. Hij is een meester in geboruurde japonnen. En hij vaart er wel bij. nu hij zijn liefhebberij met een ge. zeten zakenmanschap heeft kunnen ver enigen. Zijn grote show. tachtig toiletten heeft hij ditmaal echter niet gegeven in zijn knusse zaakje, maar heel groots in het gebouw van het syndicat des inge- Helaas. want in de enorme, volmaakte onpersoonlijke ruimte, kon nauwelijks enig geestdrift gedijen. De modellen wa ren rustig en heus plezierig om naar te kijken. Het bruidstoilet, het slotstuk van iedere collectie, vermocht hun koelheid te over winnen. Het was dan ook bijzonder: een wit fluwelen princessejapon met een ka zuifel, die van de schouders af naar vo ren viel. De bruid droeg een klein gou den kroontje, waarvan de sluier tot ln een sleep afhing. Waterdruppels Lanvrti Castillo is met Jean Desses. de enige die ditmaal zijn ontwerpen een verzamelnaam heeft gegeven. Lanvin Castillo spreekt van de „waterdruppel" en Desses houdt het ben zijn initialen de D- en de J-Iijn. De waterdruppel wordt gevormd door de roklijn, die onder de heup peervormig uitbolt. De „rokdruppel" komt uit een slanke taille, nog slanker schijnend door een brede strakke ceintuur Zijn rokken zijn abnormaal kort. maar door de bollende lijn. geven ze toch het effect korter te zijn dan het vorige seizoen. Desses brengt zijn D-lijn. juist in het lijfje, dat in de rug bolt. De J-lijn duidt op de avond japonnen. die tot aan de grond reiken. Ballon zweeft op 42 km hoogte Dc Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een enorme ballon opgelaten met het doel de straling te me:en, die ver oorzaakt wordt door gasontploffingen op het oppervlak van de zon De ballon is ruim 42 km gestegen. De vlucht is in Minnesota begonnen en volgens de di rectie van dc school voor luch'vanrt- geneeskunde kan zij van groot belang zijn voor de toekomstige ruimtevaar ders. De ballon voert muggeneitjes, brood schimmel en wier mee. De straling, die door de explosies op het zonoppervlak ontstaat, kan alleen op hoogten worden nagegaan waar de beschermende atmos feer van de aarde buitengewoon dun is. Achttien kinderen uit het door een overstromingsramp geteisterde Franse plaatsje Frejus die een maand bij Am sterdamse pleegouders hebben doorge bracht. vertrekken maandag a s. met de trein van 10.04 uur weer naar hun va derland. Tuinbouwafzetverordening gewijzigd en verlengd Het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit heeft gisteren de tuin- bouwafzetverordening 1958 gewijzigd en, in de gewijzigde vorm, voor twee jaar verlengd. De verordening in haar oude vorm be vatte enerzijds bepalingen, die konden worden gezien als een sluitstuk van de vestigingseisen voor de tuinbouw, en anderzijds een afbakening van de taak der veilingen. Het eerstgenoemde element is er nu uit verwijderd, omdat het stel len van vestigingsregelen binnenkort niet meer tot de bevoegdheid der pro- duktschappen -zal behoren. Op 9 juni j.l. heeft het produktschaps- bestuur besloten het ontwerp van de wijzigingsverordening te publiceren. Na die datum hebhen vertegenwoordigers van teelt en industrie overleg gepleegd over vrijstelling van de veilplicht bij contractteelt. Dat overleg heeft ertoe geleid dat aan de nu vastgestelde ver ordening een bepaling is toegevoegd, volgens welke niet-tuinders (boeren) worden vrijgesteld van de veilingplicht voor groenten, die zij op contract telen voor fabrikanten of exporteurs. In de vergunningen, die deze boeren voor hun contractteelt krijgen, werd het hun al verboden hun produkten ter veiling te brengen. Orgelconcert door twee organisten Op donderdag 4 augustus a.s. zal des avonds van 8 tot 9 uur in de Hervormde Kerk te 's-Hertogenbosch een bijzondere orgelbespeling gegeven worden. Jan J. van den Berg en Dirk Jansz. Zwart, die regelmatig om beurten op het orgel van deze kerk concerteerden, zullen ditmaal beiden op een avond optreden. Daardoor zal het programma voor deze orgelavond zeer gevarieerd zijn. Jan J. van den Berg speelt werken o.a. van Bach en HSndel, en Dirk Jansz. Zwart zal o.a. de Fantasie en Fuga op de naam ..BACH" van Liszt en koraalbewerkin gen van Jan Zwart ten gehore brengen. Britten '/orden trtiig O ingelicht over verkenningsvluchten Volgens persberichten uit Washing ton zou men bij de Amerikaans-Brit se besprekingen over Amerikaanse luchtbases in Engeland tot de af spraak zijn gekomen dat de Britse autoriteiten voortaan van te voren op de hoogte gesteld zullen worden van voorgenomen vluchten van Ame rikaanse toestellen die tot dicht bij de Russische grens voeren. Amerika zal (indien het vóór die tgd niet wordt ingehaald) het eerste land ter wereld wor den dat afrekent met de oor spronkelijke vorm van radio. Nog in dit jaar zal de beste manier van radiofonisch uitzen den worden vastgesteld en dan zullen zowel omroepmaatschap- pijen als industrie (voor het bouwen van ontvangtoestellen) verpljcht worden zich geheel in te stellen op stereofonie. Dit betekent een omwenteling in het medium radio, maar niet minder een grote reclame voor het beluisteren van radio-uitzendingen. Men verwacht, dat de „vernieuwde radio" de televisie dan weer concurrentie zal aandoen. Amerika besluit tot deze stap wel op een psychologisch moment. Immers is er langzamerhand een zekere tele- visie-verzadiging op te merken in de V.S. Deze probeert men nu weer te ondervangen door veel meer kleuren- uitzendingen, maar men voorziet toch een bepaalde moeheid in het kijken. Waarom dan niet het amusement, dat het voornaamste bestanddeel is van Amerikaanse geluids- en beelduit zendingen. eens in een nieuwe vorm en zonder de verplichting van erbij- te-gaan-zitten opgedist? Voor Amerika is het van evident belang, dat de media radio en te levisie sterk-levend blijven hi de huiskamers: het zijn immers recla me-ondernemingen. betaald door de industrie met de bedoeling dat het geld zal rollen naar de adverteren de firma's en concerns? In het belang van 's lands econo mie is het dus vereiste, dat radio en televisie blijven boelen en de toestellen in de huiskamers vooral niet ongebruikt blijven. Dat er een kentering is waar te ne men in de belustheid op televisie in de „nieuwe wereld" blijkt wel uit de vele enquêtes, welke in de V.S. met HILVERSUM I - luiv< srlchti 402 m. VARA 8.00 Nws progr.; 9.45 Geestelijk le... Y; ,Jreu«d' IKOR: 30 Hervr. Kerkrt 11.30 Vragcnbeantw; VPRO. 11.45 Ber. ui de kerken; AVRO: 12.00 Milit. ork; 12 3< Sportspiegel; 12.35 Orgelspel 13.00 Nvvs. en S.O.S.-ber; 13.07 De n de wereld, lezing: 13.17 Meded. of gi 13.20 Gram; 14.00 Boekbespr; 14.15 Res solist. (I. d. pauze: 15.20— >espr: VPRO; 10 00 rz. progr.) Filmpraatje] 17.00 Radioportret: 17.15 Boekbespr: VAR/ 17 30 V. d. jeugd: 17.50 Nws. sportuitslag* en sportjourn; 18.30 Gram; 18.55 Ht d van de Inn. lezing m. muzikale Illustratie 19.30 Cabaret: AVRO: 20.00 Nws; 20 05 Pr menade-ork. omr. koor en sol.; 20 50 Wa -21.10 Zang 23.15 Ne\ 23.55-24 00 Nws. 8 m. NCRV: 8 00 Drk koor cn sol; n; 9.00 Openlucht en postduivenber; mis: 10.00 Hoogmis IKOR: 8.30 Goede Mor dienst; KRO: 9.30 Nw 55 In]. Hoe Gram: 12.00 Syr 12.55 Act; 13.00 Nws; 13.05 de hand e ploeg, lezing; 13.10 GRAM: 13.30 13.50 Letterkundige persoonlijkheden, die ik heb gekend, praatje: i Zar 1: 14.30 Gram: i5.30 ziin missionarissen uit. lezing: CONVFNT NCRV: 18 30 Omr. ork. en solist: 19.00 Nws VAN KERKEN: 17 00 Gereformeerde Kerkd. 19 05 Meisjeskoor en sol.: Jezus, lezing; inkb U bent toch c telijkeniss 5 Nws. en postduivenb» iriname; 20.30 Gra m; 21 30 Voordr; 22.no Rep. Eik Morgenwijding; 10 00 Gram: 11 00 Omr. en solist; 11.45 Voordr; 12 00 Amua. 12.30 Land- en tuinb. meded: 12.33 13 00 Nws: 13.15 Meded tropole-ork; 1* .55 id. praatje; 12.43 J: ram; 13 25 Me- 4 00 Gym; 15'0 hoorsp: 18 45 vmui en piano; ii.is oram v. d. jeugd; 18.00 Nws; 18 15 Pollt. praatje; 18.25 Ama- teurspro'r: 19.00 Pianorecital; 19 30 V. d Jeugd; 20 00 Nws; 20 05 Lichte mui; 20 35 21 30 Gram: 21.40 Holland Festival Kamermui: 22 30 Nws beursber. v n SO S.-ber; 22 45 Act; 23 15 G; 23.55—24 HILVERSUM II 298 m NCRV 7.00 Nws 7.10 Gram: 7.30 Een woord voor de dag; Gewilde muz; 8.00 Nws; 8 15 Radio- d. zieken: 9 30 10 15 Theologische it; 8.35 Grar m: 9.40 V. d etherlee 11.45 Gram; 12 00 Klavecimbel recital; 12.25 Voor boer en tuinder; 12 30 Land- en tulnb meded; 12 33 Zang; 12 53 Gram. en act; 1300 Nws; 13.15 Gevar. muz: 13 40 Gram; 14.00 Gram: 14.15 Operamuz: 14 30 Gevar. progr 15 45 Gram: 16 00 Bijbeloverdenking: 16.30 Kam--nvjz: 18.45 Gram; 17 00 V. d. kleuters: 17 '5 C-ram: 17 30 Gram; 17.40 Beursber: 17 45 Regerlnesultz Vakantie op de eilanden Biak en Soeplorl in de Geelvink baai II d J F van Bruegen; 18 00 Orgel spel: 18.30 Gram; 19 00 Nws en weerber; 19.10 Pianospel: 19 30 Radiokrant: 19.50 lich- 21 10 Viool e lementalr c en S.O.S.-bei Gram: 22 00 Par- rhm: 22 30 Nws. 22 45 Avoisdover- 5 Jazzmuz: 23 40 23.55—21.00 Nws de regelmaat van een klok worden gehouden. Maar ook uit een zekere houding van verweer op allerlei pun ten aan de dag treedt. Het Amerikaanse volk krijgt teveel kritiek op de programma's. Jarenlang heeft het vrolijk alles opgeslokt wat het scherm bood, nu echter zijn de quizzes in diskrediet, heeft men wan trouwen jegens de beminde platenpro gramma's. wordt men wat misselijk van de dagelijkse comboyfilms en wordt er steeds vaker een stem ge hoord, die tegen het geweld en de misdaden die in de televisiefilms en - -toneelspelen worden aangeboden, ful mineert. Nu weer hebben 300 Amerikaanse studenten een week lang zeven ver schillende televisieprogramma's die de gehele dag en avond in Los An geles draaien, bestudeerd om. de narigheden te tellen. Zij kwamen tot 3696 gevechten, 1261 doodslagen door schieten of andere geweldpleging en 1087 moorden of dodelijke mishan delingen. Cijfertjes om van te griezelen! En dit alles geeft een indruk van bepaald verweer tegen de zgn. „boeiende" pro gramma's, die voortdurend spanning moeten oproepen opdat de kijkers (en vooral de kijksters), ook tijdens de re clame-onderbrekingen het toestel toch maar zullen laten aanstaan om het vervolg van de gebeurtenissen te zien. Dat het in radio-uitzendingen in de V.S. nu zo zachtzinnig toegaat moet U vooral niet denken, want ook deze moeten de aandacht op een zo ge- makkelijk-mogelijke manier vasthou den. Maar daarbij juist zal de nieu we vorm van geluidsoverbrenging, de stereofonie die alles veel „echter" maakt, de ongeziene gebeurtenissen veel levendiger illustreert, een grote aantrekkelijkheid hebben en daarop is men in de eerste plaats uit. Nog dit jaar zullen daarom door de overheid benoemde deskundigen de beste vorm van stereofonie voor de radio moeten uitzoeken uit de vele aanbevolen systemen. En die zal dan zo spoedig mogelijk worden ingevoerd Weliswaar zullen dan alle radioluis teraars een nieuw ontvangtoestel moe ten aanschaffen, maar dat vormt een aantrekkelijkheid temeer en de elee- tronische industrie zal er wèl bij va- Nordvisie kijkt mee naar AVRO Den Haag op het beeldscherm bren gen. Hiervoor bezoeken de camera's enkele etablissementen gelegen aan het Gevers 'eynootplein. Dit programma zal door Nordvisie (de Scandinavische landen i worden overgenomen. Zweden. Noorwegen,- Denemarken en Finland zullen dan tevens iets vernemen van de naamgever van het plein: jhr. mr. Francois Gerard Abraham Gevers Deynoot, die van 1858 tot aan zijn dood in 1882 burgemeester van de re sidentie was cn 14 kinderen maar geen enkel kleinkind had- In het uit te zenden programma zul len o.m. optreden Pia Beek en haar ensemble, Corry Brokken en het Delfts Studentencabaret. Nu camera s op de Euromast Televisiecamera's van de NTS zul len op woensdag 24 augustus a.s. 's middags op de Euromast in Rot terdam ln werking worden gesteld, speciaal voor de jeugdige kijkertjes. De NCRV gaat daarvan nl. een kin derprogramma maken en hoopt van harte, dat het mooi. helder weer zal zijn. De camera's zullen van ruim 100 meter hoogte neerkijken cn de Floria- de aan de voet van de mast. over de Rotterdamse havens en vandaar zo ver mogelijk Zuidholland in. Dick van Bommel zal er het een en ander bij vertellen voor de jeugd. Interview over de belastingontwerpen In de actualiteitenrubriek van de K.R.O. zal vanavond om 19.10 uur een vraaggesprek worden uitgezon den met de staatssecretaris van fi nanciën. dr. W. H. van den Ber ge. over de achtergronden van de gisteren bij de Tweede Kamer in gediende belastingwetsontwerpen. ACTIECOMITÉ VAN AVRO- VR1ENDEN WIL VERGADERING Het actiecomité van Avro-vrienden deelt mee, dat het de medewerking van de gewestelijke besturen van de Avro zoekt om in oktober in het centrum van het land een buiten gewone algemene vergadering van Ayro-leden te doen houden. Hiertoe zijn de door het comité ingestelde gewestelijke commissies in overleg getreden of zullen zij in overleg treden met de gewestelijke Avro- besturen. Indien er gewestelijke besturen zouden zijn die een dergelijk overleg afwijzen, dan wil het comité de leden in het betrokken gewest oproepen tot het bijwonen t'an een vergade ring. waarop het, aldus deelt het mede. opening van zaken mil geven. TIPS UIT HET BUITENLAND Het zaterdagavondse muziekpro gramma van Brussel Vlaams (op 324 mi wordt geheel in de luchtige toon gehouden. Om 8 uur eerst een opge wekt concertje door het omroeporkest en daarna een stroom van operette- melodiecn van de zwarte schijf. HMH olv. Felix Slatkin, 2. Symphonle nr. 5 op. 47. Modera to Allegretto Largo Allegro non troppo; Symphonle Orkest van de Nationale Phll- harmonie Warschau olv. Wltold Rowlckl. n. Sergei Prokofiev 1 Concert voor en orkest nr. 2 in g k! t. op. 16 Andi Allegretto Andantino. Scherzo - Cincinnati Svmphony Orchestra 'olv. Thor Johnson. 2 Svmphonle nr. 1 In d gr. t. op. 25. (Klassieke Symphonle) Allegro, Larghet to. Gavotte Non troppo allegro. Finale. Mol- to vivace l'Orchestre de la Société des Con certs du Conservatoire de Paria olv. Ernest vanavond Na het NTS-journaal dat om 8 uur begint, zendt de KRO de in IJmuiden als „wagenspel" op te voeren „Klucht VBn de koe" van G. A. Bredero uit. Om 9 uur een showprogramma uit Hillegom met Teddy en Henk Schol ten, cn tot slot een Hitchcockfilm Loodgieters karwei".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9