Meer controle op besteding rijksgelden n Instelling budgetcommissie dient te worden overwogen Eigen controle der overheid kan nog veel verbeterd worden Commissie-Koersen brengt verslag uit Aandacht organisatie )artementen van dept Militair aankoopbeleid klopte niet altijd Geen defensieplafond voor vier jaren (Van onze parlementsredactie) -r .«v. .notie-1 L Onderzoek Militair Aankoopbeleid o.m. opdracht gegeven na te gaan hoe de parlementaire con- zijn tröle op een efficiënte besteding van de rijksgelden zou kunnen worden verbeterd. De commissie „«'^i^iS^dSSdigeiTuiróeIto- heeft deze opdracht thans vervuld en het resultaat van haar onderzoek neergelegd in het vandaag mer. j verschenen tweede deel van haar verslag. Zij bepleit daarin niet alleen een uitbreiding, maar ook Zweeds voorbeeld verdieping en reorganisatie van het bestaande toezicht van de Kamer op de rijksuitgaven. Uiteraard De bijzondere belangstelling van de besteedt zij in het verslag speciale aandacht aan e en mogelijke verbetering van de parlementaire Tweede Kamer vraagt de commissie- „♦-AlJJ r Koersen voor d« Zweedse instellingen op het gebied van de controle over de besteding van de rijksuitgaven. Zij geeft wijze gaat volgen, rijst volgens de com- de Kamer in overweging om hetzij in missie-Koersen de vraag, welke taken samenwerking met de regering, hetzij de Defensiecommissie nog zal vervul- alleen, een ernstige studie te maken van len. Het antwoord hierop willen de heer het instituut van de „Ombudsman" Koersen c.s. niet geven. Zij menen, dat Er zijn in Zweden een Justitie Om- de Defensiecommissie zelf en de minis- budsman" en een „Militie Ombuds- contróle op de militaire uitgaven. Aan het slot van haar beschouwingen Kamer het volgende aan: j Bestudering van de mogelijkheid dit plan beveelt de commissie de op de cijfers In te stellen de bestaande betere, d.w.z. r gerichte begrotingsbehandeling door de Kamer, hetzij via budgetcommissie, hetzjj door een andere samenstelling 1 vaste Kamercommissies. 9 Bijzondere aandacht van alle vaste Kamercommissies de departementen en voor wordt uitgeoefend, q Een grotere aandacht voor en uitbreiding van de werkzaamheden Kamercommissie voor de Rijksuitgaven. A Een begrotbigsverslag van de ministers, dat meer aansluit aan de begrotings- cijfers, en voorts de jaarlijkse indiening van een soort „Zedelijk Verslag", waarin de afwijkingen tussen de begroting en de rijksrekening worden toe gelicht en verantwoord, r Bestudering van de in Zweden bestaande parlementaire controlemogelijkheden d.w.z. een studie van de Budgetcommissie en de Commissie van Revisoren uit de Zweedse Rijksdag, en een studie van het Instituut van de „Ombudsman", in Zweden is ontstaan, door andere Scandinavische landen is overgenomen thans overal in Europa wordt bestudeerd. Verder beveelt de die aan over de instelling van een Doel matigheidskamer. zoals die in Zweden bestaat. Deze kamer zou geen parle mentair, maar een autonoom orgaan ;ten zijn en eventueel een onderdeel kunnen worden van de Algemene Re kenkamer. Verbetering Dat de parlementaire controle op de besteding van de rijksgelden be- er pa aid wel verbetering behoeft, toont de commissie in tiaar verslag duide lijk aan. De begrotingsbehandeling au; biedt de Kamer de belangrijkste mo- e; gelijkheid om de regering en haar J diensten (vooraf) te controleren, maar deze controle heeft zich de laatste ja- .,i ren steeds meer beperkt tot de be- J leidssfeer. Van een financiële controle 15 is bij de begrotingsbehandeling nau- 11welijks sprake, want de vaste begro- ■s tingscommissies gaan slechts een en kele maal dieper in op afzonderlijke artikelen en posten. Het werk van de enige vaste Tweede- Kamercommissie met een uitsluitend controlerende taak, de Oommissie voor de Rijksuitgaven, verliest veel aan waarde door traagheid. Het belangrijk ste stuk, dat deze commissie te behan delen krijgt, het verslag van de Alge mene Rekenkamer, strekt zich uit over een te lange periode en wordt bovendien ingediend op een moment, dat de werk zaamheden van de Kamer aflopen. Bij de begrotingsbehandeling is aan de op merkingen van de commissie over het verslag van de Rekenkamer tot dusver re geen aandacht besteed. Defensie In de sfeer van het defensiebeleid treden een tweetal commissies op, waarvan de een de ander in de weg blijkt te lopen. Ten eerste is daar de in 1948 ingestelde Defensiecommissie, die geen parlementaire, maar een staats commissie is. Ze bextaat overigens al leen uit leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het behoort o.m. tot de taak van de commissie een onderzoek in te stellen naar de doeltreffendheid van de besteding der defensiegelden. Ze is ver der o.m. bevoegd militaire en niet-mili- taire personen voor zich te doen ver schijnen voor het inwinnen van advies. De commissie-Koersen c.s. schetst voorts de commissie als een orgaan, waarin de minister van defensie de ge legenheid vindt de leden een inzicht te geven in de realisatie van zijn beleid. Daarnaast treedt op de vaste beleid kan vragen. De vaste - kan dit wèl en moét dit ook doen. Hier- is nodig een geregelde gedachten- wisseling tussen minister en Kamercom missie, en het vragen van inlichtingen. Indien de vaste commissie deze werk- sie voor defensie uit de Tweede Kamer. Zij is bevoegd tot 1. het onderzoeken van begrotingswetten, wetsontwerpen, regeringsnota's enz. 2. het bevorderen van een geregelde gedachten wisseling tussen regering en Kamer, het vragen van inlichtingen aan de regering enz 3. het uitbrengen van een verslag aan de Kamer over haar bevindingen. De huidige gang van zaken is. dat de vaste commissie haar taken onder 2 en 3 ge noemd in het geheel niet vervult, ter wijl zij haar eerstgenoemde taak, voor wat betreft de begrotingswetge ving. slechts gelimiteerd en gedeeltelijk nominaal vervult. Doublure Het feit. dat een belangrijk aantal le den van de Defensiecommissie ook lid Is van de vaste commissie voor defen sie. brengt met zich, dat de minis ter van defensie door een uiteenzetting van zijn beleid voor de Defensiecommis sie het minder noodzakelijk vindt ook de vaste commissie hierover nader in te lichten, terwijl deze hem hierom niet vraagt. Immers, die leden van de vaste commissie, die lid zijn van de Defen siecommissie, hebben ook minder be hoefte aan een uiteenzetting over het be leid van de minister. Om In deze situatie verandering te brengen, neigt de commissie-Koersen c.s. naar een statusverhoging van de vaste commissie ten koste van de De fensiecommissie. Zij wijst erop. dal laatstgenoemde instantie als staatscom missie de minister van defensie nooit een weaenlijke verantwoording van Budgetcommissie Een grotere aandacht voor en uit breiding van de werkzaamheden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de Rijksuitgaven acht de commissie-Koer sen. blijkens tiaar verslag, van groot be lang voor een goede parlementaire con trole op de rijksuitgaven, vooral bij de begrotingsbehandeling. Zij pleit vooral voor een hechtere samenwerking tussen deze commissie en de andere vaste Ka mercommissies. Voorts spreekt zij als haar oordeel uit, dat bij de begrotingsbehandeling in de-Kamer voortaan meer aandacht zal moeten worden besteed aan nauwkeurige bestudering van de be grotingscijfers. De controles var kant van het ministerie van financiën op de ministeries die de gelden uit geven, zullen ongetwijfeld minder ef fect sorteren door de afwezigheid van een sterke parlementaire controle op de begrotingscijfers. De commissie-Koersen vraagt zich dan ook af, of de Kamer niet een spe ciale budgetcommissie in het leven moet (ook financiële) uit te oefenen op de werkzaamheden van ambtenaren en om gevallen van machtsmisbruik te voor komen. De „Militie Ombusman" doet ongeveer hetzelfde op het gebied van de landsverdediging. Verder controleert >.m. het beheer van de defensiegel en de militaire gebouwen, de inko- en orderuitschrijvingen van de staat ten behoeve van de krijgsmacht, het onderhoud van het materieel, de aan schaffing en het verbruik van noodzake lijke voorwerpen enz. De commissie-Koersen meent verder dat de instelling van een Doelmatig- hcldskamer naar Zweeds model ern stig in overweging dient te worden ge* nomen. Dit voorkomt, dat versteviging van de parlementaire controle moet worden verwezenlijkt langs de weg van toeneming van de werkzaamheden der Kamerleden en een belangrijke uitbrei ding van de Kamergriffie. De vraag zou ook aan de orde moeten komen of do gehele thans bestaande controle op de efficiency in de Doelmatigheidska mer zou kunnen worden geconcentreerd. Een goede gedachte lijkt het de com missie voorts aan de Doelmatigheldska- Misère met voertuigen Geschil tussen departementen TTet is na de bevrijding en voor- al omstreeks 1950 bij de voorziening van onze strijdkrach ten met voertuigen en voertuig- onderdelen nogal improvisato risch toegegaan. Van een positief voertuigenbeleid kan pas worden gesproken na de beslissing om de min of meer toevallige verwer ving van Canadees, Engels en Amerikaans materieel te vervan gen door nationale produkten en na de systematische verkrijging uit buitenlandse bron van b.v. centuriontanks De samenwer- werking tussep Nederlandse mi litaire autoriteiten en de DAF heeft aangetoond, dat intensieve voorbereiding en harde beproe ving tot een bevredigend resul taat kunnen leiden. Dit schrijft de Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid in het tweede deel van haar verslag. Uitvoerig schetst de misère met het voertuigenmaterieel de naoorlogse jaren. Onmiddellijk na oorlog verkreeg men dit materieel uit Engelse en Canadese overgebleven voorraden (dumps). Op deze wijze is men in het bezit gekomen van 6 a 8000 vrachtauto's, die bijna uitsluitend be stemd waren voor het gebruik in In donesië. De voorziening met de onder delen leverde geen grote moeilijkheden op. Anders werd het. toen het leger met Amerikaans M.D.A.P.-materieel ging werken. Nederland kreeg de be schikking over een aantal niet meei in produktie zijnde Amerikaanse leger voertuigen ter waarde van enige tien tallen miljoenen guldens. Daar werden echter geen onderdelen bij geleverd. De Amerikaanse autoriteiten verkochten de ze ter plaatse aan handelaren in over tollige legergoederen. Dit heeft tot ernstige moeilijkheden aanleiding gegeven. Wel heeft het Di rectoraat Materieel Landmacht ge tracht rechtstreeks onderdelen uit dumps te verwerven, maar dit slechts een enkele maal gelukt. Nadien was men aangewezen op de handelaren in surplusartikelen, die door hun rela ties in de branche de weg wisten er ook personen In dienst hadden om op de vreemdste plaatsen en overal ter wereld deze onderdelen op te sporen. Het kwam voor dat te veel werd be taald. maar ook da* de koop zeei dellg bleek. Wat men niet kon gebrui ken, werd als schroot verkocht. De commissie-Koersen meent, dat deze transacties met de dumphandel n'et steeds de nodige zorgvuldigheid heeft betracht. Hoge winsten Uitvoerig maakte de commissie mel ding van de affaire mèt een der onder delen leveranciers, de N.V. „Europa op Wielen", die voor een order pint. 6000 artikelen te hoge prijzen hebben berekend. Een nader onderzoek wees uit, dat volgens de slechts be trekkelijk waardevolle indicaties van een Amerikaanse prijsgids bepaalde partijen 800.000 te hoog. maar andere 492.000 te laag waren berekend, zo dat het nadelig verschil 308.000 be droeg. Hangende het onderzoek werd de N.V. uitgesloten van levering, m-" na het ontslag van de directeur toegelaten. Hierover heeft zich nog geschil tussen de departementen Justitie en defensie voorgedaan De titiële autoriteiten waren met de heffing der uitsluiting, die hun onder zoek doorkruiste, niet erg gelukkig. Tus sen de ministers van justitie en de fensie is over deze zaak nog druk ge correspondeerd. Tenslotte is er toen een compromis uit de bus gekomen, maar voor de commissie-Koersen is hel geschil toch aanleiding om nogmaals haar twijfel uit te spreken over de selijkheid om organen van het m terie van defensie in te schakelen bij onderzoeken buiten het defensieappa- Overigens heeft het onderzoek de accountantsdienst naar de activitei ten van „Europa op Wielen" uitge' zen, dat van rorruptieve uitgaven r was gebleken, maar dat er op bepaalde artikelen exorbitant hoge winsten wa ren gemaakt en dat er minstens één maal met een gefingeerde buitenlandse rekening was gewerkt. Na de opheffing van de uitsluiting der N.V. zijn de lo pende contracten afgewikkeld, doch geen nieuwe aangegaan. Munitiewagens Niet erg gelukkig is, blijkens het ver slag van de commissie, het D.M.L. ge weest met zijn eind 1950 verleende op dracht tot de bouw van 40 munitiewa gens met een draagvermogen van drie ton. Men had de chassis gekozen op drie ton laadvermogen, maar de boven bouw is in verband met het karakter der lading veel te zwaar gemaakt, zo dat slechts een tfactie van drie ton munitie kon worden geladen. Onophoudelijk is aan deze wagens gedokterd, tot tenslotte de sectie Voertuigen van het directoraat de nodige maatregelen tot afdoende ver betering heeft genomen. Met dat al heeft de definitieve verbetering van deze wagens 500.000 gekost. De commissie-Koersen heeft de indruk gekregen, dat een fout als deze bij de huidige personeelsbezetting van het directoraat niet meer zal voor- Vooruitgang De commissie constateert verder in haar verslag, dat de publieke opinie zich ongerust heeft gemaakt over het de taak te geven contracten te controleren voor aan- en verkopen en voor het verrichten van diensten, zo wel door burgerlijke als militaire auto riteiten gesloten. Tot opheffing van de geheimhoudings plicht der rijksambtenaren zou de com- ie niet zonder meer willen advise- al zou dit een effectieve controle door het parlement wel bevorderen. Een dergelijke opheffing heeft overigens plaatsgehad ten behoeve van het afgesloten onderzoek naar het aan koopbeleid. Daarbij is de commissie niet gebleken, dat dit de verhouding tussen parlement en regering ernstig heeft verstoord of dat afbreuk is ge daan aan de zelfstandigheid van de re gering. Evenmin zijn hiertegen staats rechtelijke bezwaren ingebracht. Lenin-vredespri j s voor Soekarno Mirzo Tursun, een vooraanstaand Russische letterkundige heeft gisteren in Djakarta met enige plechtigheid de Lenin-vredesprijs aan president Soekar no uitgereikt. Tegelijkertijd ontving deze een brief van premier Chroesjtsjew, waarin deze o.m. zegt, dat in het huidige tijds gewricht gezien de vernieuwde samen spanningen van de vijanden der vrede de eenheid van alle vredelievende vol ken noodzakelijk is voor het welzijn van de mensheid. „Ik wens U, geachte Bung Karno, verdere grote successen in werk. dat gericht is op de consolida- van de vrede en veiligheid der vol- feit, dat talrijke legervoertuigen (o.m. in Soesterberg) in weer en wind buiten hebben gestaan, waardoor ze onvermij delijk in kwaliteit moesten achteruit gaan. Er moest echter voor deze wa gens een tussenweg worden gezocht tussen een afdoende beveiliging en de eisen van paraatheid. Afdoende pre servering leidt tot tijdverlies bij het rij klaar maken, oppervlakkige preserve ring die snel kan worden verwijderd, leidt tot achteruitgang in kwaliteit. Op slag in gesloten magazijnen was we gens de hoge kosten niet mogelijk. Aan het slot van haar paragraaf over het voertuigenbeleid stelt de commis sie vast, dat dit beleid de laatste ja ren heeft geleid tot vermindering van het aantal typen voertuigen, tot gere gelde voorziening met onderdelen en tot een goed produkt. zodat vertrouwen in de verwervende instanties gewettigd Nadelen zijn te groot a 1 -I staatsrechtelijk bezwaren. Uit een oog- /Jri inOC IllPVb? punt van algemeen financieel be- IVOf n> leid pleit ertegen. dat. waar het voor 1 vier jaar wordt vastgesteld, de rege- „f iinvDi si I n ring niet elk jaar de bestaande be- mVl IIUI ff ICt I/O hoeften kan afwegen tegen het geld dat beschikbaar is. Zij mist door dit 7 systeem de vrijheid om van jaar U@0J OVtlXQ, tot jaar die behoeften te beperken. O O die het minst urgent zijn. Een ander ernstig nadeel is, dat de ministers Van onze parlementsredactie die niet de leiding van het defensie- apparaat hebben, in het bijzonder de Tyret de gewoonte om telkens -LTA weer voor een periode opinie, zich minder in de concrete van ongeveer vier jaar een zg. aanwending van een «root deel der j, r, i». defensiegelden kunnen gaan verdie- defensieplan vast te stellen, pen. voor de Staten-Generaal zijn dient te worden gebroken, de overschrijvingen binnen de begro ting in het algemeen weinig doorzich tig- Een ander argument tegen het de- Voor een efficiënte parlemen taire controle op de defensie uitgaven betekent dit plafond en de wjjze waarop het thans goedgekeurde begroting in enig jaar in de begroting wordt ver werkt, een belangrijk obsta kel. Voor de regering als ge- i i j - - van aoeimaugneia -s, aai uci pia- heel en voor de minister van fondsysteem met zich kan brengen financiën in het bijzonder werkt, een belangrijk obsta- jaarlijkse begroting het geval zou zijn. Een bezwaar uit een oogpunt doelmatigheid is. dat het pla- voeren van het algemeen fi nancieel beleid minder arm slag hebben dan zonder dit de Kamer een deel van haar bud- n getrecht heeft moeten prijsgeven, systeem. Daarom moeten 6 i de jaren 1951-1954 ook dat als gevolg daarvan voorbereidingen worden ge troffen om in de eerstkomende An anders De commissie geeft toe. dat ln nieuwe kabinetsperiode met de jaren rond 1950, toen^dejstrijd- normale begrotingen voor de langrijke""'wnr*f'" m,w defensie te werken. macht moest worden opgebouwd, be- aanvaardbare redenen bestonden om met een defensiepla fond te werken. Er deden zich toen de belangrijkste een aantal onzekere factoren Dit is -- conclusies, die de uit de Tweede Ka- Men kon d,e werkelijke behoefte mer gevormde Commissie Onderzoek bewapening nog niet overzien, Militair Aankoopbeleid (commissie- 1 J~ 1 Koersen c.s.) trekt in het thans ver tweede deel kende de omvang van de buitenland se hulp niet en wist evenmin welke industrie bepaalde onderdelen voor sïag. Kenmerkend voor het defensie- de bewapening kon leveren. Sedert- plafond acht de commissie: 1. Zeer ruime toepassing nogelijkheid dien is de situatie echter belang de rijk gewijzigd. Nu kan ieder jaar met grote waarschijnlijkheid worden oestede bedragen van de begro- vastgesteld, hoe groot de exploitatie- tingsartikelen naar dezelfde artike- uitgaven zullen zijn len van het volgend jaar over te he- vang de investeringen velen (zg. overloopgelden). welke r de krijgs macht zullen hebben. De minister tussen de begrotingsartikelen on- parlement voorleggen. Alleen de bui- i ecn fdigfróg ook hier kan derling, zodat b.v. gelden van het tenlandse hulp is nog buitengewoon krediet 0onzekere factor, luchtmacht overgeschreven kunnen toch van een zekere regelmaat den gesproken. Voorzover de commissie-Koersen het kan overzien, bestaan er dus de' gehele begroting niet geen doorslaggevende redenen om 4opzichte van de defensie worden op artikelen, waarop kort bestaat. 3 Het toewijzen van een plafond bedrag - - - slechts jaren en het vooraf here procedure te volgen dan ten i de Staten-Generaal fensienota. De Staten-Generaal zijn hierdoor formeel niet, maar feite lijk wel min of meer gebonden, zo dat de behandeling van de defensie begrotingen, vallende binnen de pla fondperiode, aan betekenis verliest. Tegen het defensieplafond heeft de commissie-Koersen blijkens haar ver slag o.m. financieel-economische en de begrotingen der civiele fensiebedragen binnen het geheel van de rijksuitgaven en -ontvangsten een afzonderlijk, min of meer zelf standig bestaan blijven leiden. Met het verdwijnen van het defensiepla fond zal de controle van het ministe rie van financiën op dat van defensie dezelfde moeten worden als die op andere departementen, aldus de com- Overlappingen zijn uit den boze Financiën moet een wettelijke basis krijgen Ipartement van defensie. Nog is het zo. i ressorteert onder de chef 1 dat de dienst zijn controlerende taak I rale staf. Het gaat hier w daar alleen kan verrichten, wanneer de lijk om cijfermatige controles. Idirecteur-generaal van defensie hiervoor) Het ministerie van defensie Leiding Met de politieke leiding van het ministerie van defensie, zoals die op het ogenblik is geregeld (een minis ter, een staatssecretaris voor land en luchtmacht en een voor marine), is de commissie-Koersen blijkens haar verslag ook allerminist tevre den. Zij meent „dat de huidige orga nisatie van de politieke leiding even min als de vroegere een duidelijke scheiding van de verantwoordelijk heden van de minister en de staats secretarissen maakt". Ook nu weer is er, volgens de commissie, spra ke van een politieke leiding, waar door het in vele gevallen niet moge lijk zal zijn de politieke verantwoor delijkheden vast te stellen. (Van onze parlementsredactie) De Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid besteedt be halve aan de controle van de Algemene Rekenkamer ook veel aandacht aan de wijze, waarop de overheid binnen haar eigen apparaat controle uitoefent op de besteding van de rijksgelden en in het bijzonder op het militaire deel daarvan. Om tot een verbete ring van deze controle te komen dient naar het oordeel der com missie de Tweede Kamer bij de regering op het volgende aan te dringen: Het ministerie van financiën beschikt over een drietal controle-organen, t.w. de Inspectie der Rijksfinanciën, de Cen trale Accountantsdienst en de Directie Defensieaangelegenheden. De Inspectie der rijksfinanciën oefent een zeker glo bale doelmatigheidscontröle uit en heeft verder bij de begrotingsvoorbereiding bij de uitputting van de begroting t belangrijke controlerende taak door middel van de preventieve controle bij de kredietopening. Krachtens de Comptabiliteitswet nl. voor elke rijksuitgave door de minis ter van financiën krediet worden ge opend. De opeenvolgende ministers van economische zaken (te beginnen bij prof. Van den Brink) hebben tot dusverre steeds geweigerd deze procedure voor hun ministerie tc aanvaarden. Het is de commissie-Koersen c.s. niet duidelijk geworden waarom speciaal dit ministe rie op dit punt een uitzonderingspositie inneemt en zij meent dan ook. dat in deze toestand verandering moet worder gebracht. Repressief De controle door de Centrale Accoun tantsdienst is repressief (d.w.z. nadat de handeling heeft plaatsgehad) en boekhoudkundige aard. Het is primair een recht- en wetmatigheidscontróle. Het accent valt vooral op het onderzoek naar de organisatie en de functionering van de interne controle op de departe menten. De controle is globaal. Van een min of meer volledig toezicht van de C.A.D. op de departementen kan geen sprake zijn. gezien de personeelsbezet ting «gemiddeld nog geen 1% man pei departement). De C A D. heeft niet dan na zeer veel moeite entrée kunnen krijgen op het de toestemming geeft. De commissie-Koersen ziet niet waar- defensie aldus een uitzondering op ■egel moet vormen. Gezien de enor- bedragen, die hier omgaan, had de missie verwacht, dat dit ministerie de hulp van de C.A.D. bij de controle zonder meer zou toejuichen. Zij meent dan ook. dat deze situatie moet worden De taak. die de Inspectie der Rijksfi nanciën voor de civiele departementen heeft, wordt bij de militaire ministeries 1 Ecn nader onderzoek naar de verhou ding de overlappingen of tekort komingen tussen de verschillende controlerende rijksinstituten. O Een nadere bezinning op de contro lerende taken van het ministerie van financiën ten opzichte van de andere ministeries. o Een versterking van de positie van de Centrale Accountantsdienst op het ministerie van defensie. A Uitbreiding van het instituut van voorafgaande kredietopening ook tot het ministerie van economische zaken. Uit de tekst van de motie-E. A. Ver meer (soc.), krachtens welke de Com missie Militair Aankoopbeleid destijds is ingesteld, volgde niet direct, dat de missie een oordeel moest uitspreken de interne controles door organen de betrokken departementen en door het ministerie van financiën. Toch heeft zij deze controles nauwkeurig na gegaan. omdat zij anders onvoldoende materiaal zou hebben om suggesties te doen ter verbetering van de contrólemo- gelijkheid van de Kamer. Praktisch overal In de loop der jaren, missie geconstateerd, i alle departementen heeft de com- bij praktisch contröle-instan- tie ontstaan. Daarnaast is er de contro le door de Algemene Rekenkamer en het ministerie van financiën. Zoals uit het verslag van de commissie blijkt, liggen de controles van de departemen tale organen en die van Financiën veel al in eikaars verlengde, terwijl ook de externe contröle van de Algemene Re kenkamer voor een belangrijk deel op deze interne contröle berust. tement van oorlog en marine zijn ge huisvest) kunnen geen tot in details gaande controle op iedere uitgave defensie uitoefenen. Daarvoor is aantal te gering en het te controleren object te groot en te gecompliceerd. Cijfermatig de commissie al met al geble ken, dat de controle van het ministerie financiën op de andere departemen- tig het belangrijkste deel cijferma- dat lige doelmatigheidscontröle kan worden ge sproken, deze globaal moet worden ge noemd. Steekproefsgewijze wordt deze controle in een enkel geval diepergaand uitgeoefend. De globale doelmatigheids contröle houdt in, dat voornamelijk wordt nagegaan hoe de controlerende instanties op de andere departementen werken en hoe de contröleprogrammi ijn. De commissie stelt in dit verband nog de vraag, of de steeds belangrij ker geworden positie van de minister van financiën in het geheel der finan ciële controle geen wettelijke basis dient te krijgen in die zin. dat dc thans gehanteerde bevoegdheden in een nieuwe Comptabiliteitswet worden vastgelegd en geregeld. Vermoedelijk zal de commissie-Slmons nog dit Jaar haar rapport over de herziening van genoemde wet aan de regering uit- Goed gesloten Speciale aandacht wijdt de commissie contröle isterie van defensie en aan controle door de Algemei e externe Rekenka- Eerstgenoemde contróle geschiedt door het directoraat-generaal spectie der militaire administratie, die evenals sommige andere ministeries, een afdeling die zich speciaal bezig houdt met de doelmatigheid van de be stedingen. De commissie-Koersen heeft de indruk, dat hoe nuttig deze afdeling efficiency en administratie ook verricht, zij tot nu toe niet in staat is geweest deze doelmatigheidscontröle over het geheel der uitgaven uit te strekken. Hiervoor is een spoedige voltooiing var de mechanisatie noodzakelijk. De commissie wil geen uitspraak doen over de vraag, of de controles van fi nanciën en defensie een redelijk goed gesloten systeem vormen. Zij kan dan ook niet vaststellen of, en zo ja waar er in het algemeen overlappingen of tekort komingen zijn. Wèl meent zij, dat belde Kamers der Staten-Generaal ook aan deze aangelegenheid aandacht zuilen moeten schenken. Rekenkamer De commissie omschrijft de taak de Algemene Rekenkamer als het voort durend. repressief controleren van de rechtmatigheid van de uitgaven op de verschillende departementen. Daar de Rekenkamer (een onafhankelijk orgaan naast de uitvoerende en wetgevende macht) een klein apparaat heeft, is hel haar onmogelijk om alles te controleren Ze vraagt zich dan ook ten opzichte var elk departeihent af wat dit zelf doet, hoe de interne contröle is geregeld er welke instanties daarbij worden inge schakeld Een bezwaar van de werkwij ze der Rekenkamer is. dat er vrij lange tijd verstrijkt, voordat de moeilijkheden die ze heeft ontdekt, in haar verslag verschijnen en aldus ter kennis var parlement worden gebracht. De Rekenkamer gaat zich ook steeds meer bezighouden met dc efficiency-con- tróle van alle departementen. De Comp tabiliteitswet staat echter slechts een beperkte doelmatigheidscontröle op de Rijksdienst toe. De beperking is hierin gelegen, dat de efficiency-contróle de Rekenkamer gericht dient te zijn op de vermindering van de 'rijksuitgaven, de vermeerdering van de rijksontvang sten of de vereenvoudiging van 's Rijks geldelijk beheer. Hierdoor blijven grote terreinen bul ten de doelmatigheidscontröle van de Rekenkamer. De commlssie-Koerser acht deze beperking niet juist en zij verwacht, dat In het kader van de her ziening van de Comptabiliteitswet dit punt aandacht zal worden geschon- Film M dag U over feest van M-brigadiers In Utrecht is gisteren de pre mière gegeven van de kleurenfilm die is opgenomen op de „M-Dag- U", die 7 juni jongstleden in de Domstad is genomen. De film is gemaakt in opdracht van het Nederlands zuivelbureau, de initia tiefnemer van de M-dag-U. Het melk- brigadiertjesfestijn verleden maand Utrecht is bijgewoond door 20.000 kin deren. Ongeveer 16.000 andere jongena en meisjes moesten worden teleurge steld, omdat de grote Bernhardhal van de jaarbeurs niet meer ruimte bood. Voor hen zal in 160 verschillende plaat sen in ons land deze film, die als on dertitel De gelukkige wereld heeft, wor den gedraaid. De M-dag-U film duurt ongeveer 30 minuten. Hij geeft een overzicht van de hoogtepunten van het feest, zoals de aankomst per helicopter van prins Al- bert van Luik. de entree van de prin» met prinses Beatrix, momenten uit het spel De gelukkige wereld, de circusvoor stellingen. de lunch (80.000 broodjes en 20.000 bekers melk) en de huldiging van de 500.000ste M-brigadier. Het Nederlands zuivelbureau is bijzon der tevreden met de uitvoering van zijn opdracht, temeer daar het maken van een kleurenreportage in een grote hal waar niet de mogelijkheid bestaat, ge bruik te maken van speciale filmver lichting, volgens deskundigen een tech nische stunt op filmgebied moet war den genoemd. dienstbode mej. M Hofmeyer uit Boh- ne die dinsdagavond op de rijksweg bij haar woonplaats, tijdens het over steken. door een personenauto, bestuurd door de heer A W. uit Almelo, is aan gereden- Mej. M- H- die op de fiets reed. werd tientallen meteri verder op de rijweg geworpen Ze overleed vandaag aan een achedelbasisfraetuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5