Theologie klopt niet met de werkelijkheid )ie ene Afkeer van vergaderen neemt 1102; steeds toe Vragen waren radikaler dan de antwoorden Onderwijzers uit zestig landen naar Amsterdam ontharing depilan Een woord voor vandaag Kanttekening Regentenbesluit moet worden herroepen 2 We moeten u-eer u-at samen willen Ds. J. Firet heeft in Be lijden en Beleven" aandacht geschonken aan het feit dat het steeds moeilijker wordt om men sen naar vergaderingen te krij- nieuws als onze kring de afkeer van ..verenigingen" cn vergaderingen" groot en nog groeiende is. Hier zijn allerlei verklaringen voor te geven: als middel tot besteding van de vrije tijd hebben we de vergadering niet meer nodig, er zijn prettiger middelen binnen ons bereik ge komen. Hadio en televisie hebben voor een deel de functie van voor lichting. die vroeger door verga deringen vervuld werd, overgeno men. En misschien heeft de ge signaleerde afkeer ook iets te maken met de veel besproken ..verschraling". ker factor. Er zijn vroeger tallo ze vergaderingen gehouden, die tot geen enkele activiteit leidden ze dronken geen glas, maar niettemin lieten ze de zaak zoals 'ie was. Toch stonden in veel ge vallen de vergaderingen in ver band met actie. Er moest bijv. een duidelijke concrete strijd worden gevoerd op politiek of sociaal ee- bied. Er moest iets tot stand ge bracht worden op het terrein van het christelijk onderwijs. Zoekend en tastend moest men zijn weg gaan, njet elkaar denkend en pra tend moest en tot klaarheid zien te komen. Er was een werk te doen en in het geneel van dat werk was het vergaderen onmis- veel minder dan een factor in 't werk. Wat van C.N.V. zijde in de S E R- gezegd moet worden, wordt ook wel gezegd als in plaat selijke afdelingen van de bonden de leden elkaar niet geregeld ontmoeten. Wat de a.r -politici in de Kamers enz. klaar maken, ma ken ze wel klaar zonder dat de kiesverenigingen over de zaken spreken. En zo is het op allerlei gebied. De vergaderingen van de gewone leden hebben in verschil lende organisaties veel van tiun functie verloren, voor de activi teit van de organisatie zijn ze niet meer bepalend. Blijft over de functie van het informeren en enthousiast maken van de leden. Maar de mogelijkheid, andere in formatiebronnen te bereiken, is enorm uitgebreid en je kunt je niet tot in het oneindige laten opwarmen! dat is een so- gegeven, waarmee wij in verband met ons onderwerp terdege rekening heb ben te houden wil men tot een. hechte, effectieve groep- of kring- vorming komen, dan moet men eerst een duidelijk, concreet coel voor de groepsvorming hebben. Mensen die nog niet door vriend schapsbanden verbonden zijn, ko men niet geregeld bij elkaar alleen om bij elkaar te komen. Ze ko men alleen bij elkaar ,,met het oog op..." Voor kringvorming is nodig eo-i convergentiepunt van de groepsaandacht. d.w.z. iets, waar allen zich op betrokken we ten, en waarvan zij beseffen, dat zij met anderen, in een gemeen schap, daarop hun aandacht moe ten richten. Een hechte groep ontstaat door de gemeenschappe lijke betrokkenheid op een doel, dat slechts bereikt kan worden, doordat elk zijn specifieke aandeel levert in de gezamenlijke activi teit. Gemeenschap ontstaat door dat mensen met elkaar iets wil len. Is dat, waar men het oog op zou willen richten, vaag. of moet men het al doende nog ondekken, is er geen convergentiepunt van de groepsaandacht. geen punt, waarin dc leden elkaar aantreffen met gelijkgerichte bedoelingen, is er met een zinvolle activiteit, waar de ontmoeting direct op ge richt is en voor bedoeld is. dan kan men wel eens een aardige praatavond hebben, waarin er iets van gemeenschap lijkt te zijn. maar een dergelijke gemeenschap vervluchtigt voor ze goed werke lijkheid is. Veel enthousiaste po gingen tot gemeenschapsvorming in de kerk door middel van krin gen. zijn op niets uitgelopen, door dat zo'n centrum ontbrak of te vaag was om aller aandacht vast te houden. Om wat te praten, om anderen ze mogen broeders en zusters zijn te ontmoeten, om ..gemeenschap" te ..beleven" ko men veel mensen niet op com mando uit hun huis. Als ze zo iets willen dan zoeken ze hun kringetje zelf wel ze laten zich niet door de toevalligheid van een kerkelijke wijkindeling o i d. in zaken als deze vastleg gen. Dat mag egocentrisch ge dacht zijn, onkerkelijk en wat niet al. maar we hebben er mee te rekenen, dat er zo gedacht en gevoeld wordt. Wij moeten bij gemeenschaps vorming in de kerk van de an dere kant beginnen. Elk gemeen telid moet gemobiliseerd worden. Want elk gemeentelid heeft een eigen bediening op grond van een genadegave. En zo, geroepen tot een activiteit, wordt hij ge roepen tot een overzichtelijke, be- leefbare gemeenschap, een werk eenheid. TNEZE redenering kan de indruk U wekken onwerkelijk te zijn. Want dat is nu juist de narig heid: de grote massa loopt maar mee in de kerk of zit langs de kant met een half oog de zaak wat aan te zien. En we denken ook geen ogenblik, dat de oplos sing van dit kerkprobleem een eenvoudige zaak is. Maar het be gin van de organisatie van de ge meenschap moet nu eenmaal ge zocht worden waar het te vinden is Er is geen bedrijf dat zegt: laten we nu eerst eens proberen elkaar wat te leren kennen, dan zullen we misschien op de duur ook wat met elkaar kunnen gaan doen. Nee, men gaat wat doen met elkaar en ieder krijgt zijn functie. En naarmate elke func tie zinvoller is en de taken be ter verdeeld zijn en de betrok kenheid van elk bedrijfslid op het bedrijfsdoel in verband daar mee groter is. groeit een be- drijfsgemeenschap. De kerk kan niet in alles met een bedrijf vergeleken worden, beëindigt ds. Firet zijn artikel, maar wel hierindat ze een werkgemeenschap is, zij het dan dat ze werkgemeen schap is als geloofsgemeen schap. Durft de kerk daaruit de consequenties te trekken? Dat is de vraag, die voor de ge meenschapsvorming van een ge meente beslissend is. Christen-studenten in Straatsburg Advertentie Wilt Gij Onderwijzer worden? Er is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij reden U aan zo spoedig RESA-HILV ER SU M (Bekende Schriftelijke Cursus) Tel. 5432 Onderwijzersakte (Eerste en 2e Leerkring) Tolk-Vertaler (Fr.. D, en Engels) Hoold- correspondent en V.T K.-dlploma. H.B.S., Gymnasium en MULO A en B. De internationale conferenties die deze zomer werden gehouden hebben duizenden in grote een heid samengebracht en kerkmu ren doorbroken, maar tegelijker tijd ook theologische en practische verschillen geaccentueerd. In Lausanne raadde prof. dr. J. C. Hoekendijk de jongeren aan on geduldig te zijn en te streven naar gemeenschappelijke avond maalsviering. Nauwelijks 200 ki lometer daar vandaan riep de Aziatische leider dr. D. T.- Niles uit dat het tijd werd om op te houden met gemeenschappelijke avondmaalsdiensten zolang dit samenzijn geen practische conse quenties heeft voor het samen gaan op het zendingsveld. In Lausanne was de kerkelijke jeugd bijeen, in Straatsburg vergade ren christen-studenten uit meer dan zeventig landen. Morgen zal hun con gres dat gewijd is aan „Het leven en de taak van de kerk" worden beëin digd. We hebben de indruk dat de Straatsburgse jongeren wat ongedul diger waren dan die van Lausanne. Herhaaldelijk werd daar uitgesproken dat de huidige theologie niet meer overeen komt met de werkelijkheid. Ongeveer 650 studenten waren naar Straatsburg gekomen voor een con gres dat het sluitstuk moest worden van een studieprogramma dat zes jaar omvatte. De studenten poogden in deze zes jaar een nieuwe generatie klaar te stomen om straks als dragers van de oecumenische gedachte aan deze we reldbeweging leiding te geven. Er wer den landelijke en regionale conferenties Gezondheid schoolgaande jeugd Taak voor opbouw onderontwikkelde gebieden ,,De nationale regeringen die nen te beseffen dat de onderwij zersorganisaties een uiterst ge wichtige rol kunnen spelen bij de sociale en politieke opbouw van onderontwikkelde gebieden en de vorming van de bevolking in deze ontwikkelingscentra in het algemeen." Dit is de mening van nald Gould, president van de „World Confederation of Organi zations of the Teaching Profes sion" (W.C.C.T.P.), die volgende week in Amsterdam haar negen de jaarlijkse congres zal houden. Bij deze wereldorganisatie zijn 106 na tionale onderwijzersorganisaties uit 60 landen met tezamen vier miljoen onder wijzers aangesloten. Sir Gould gaf giste ren in Amsterdam als zijn mening te ken nen, dat de onderwijzersorganisatics on voldoende worden ingeschakeld bij de oplossing van opvoedkundige problemen. „Dit overleg laat niet alleen op natio naal niveau te wensen over Ook internationale organisaties, zoals df UNESCO, Wereld-gezondheidsorganisatii en dergelijke, wordt onze stem onvol doende gehoord", zo zei hij. In sommige landen bestaat volgens hem geen enkel contact. De heer Gould achtte zulks niet in het belang van de - nale opvoedkundige problemen Ni mening kan de stem van de onderwijzer niet worden gemist bij het tot ontwik keling brengen van achtergebleven ge bieden. Gezondheid Het negende congres van de WCCTP wordt maandag a.s geopend. Daaraan vooraf wordt deze week een aantal bij eenkomsten gehouden van gespeciali seerde onderwijzersorganisaties. Het wereldcongres zal kennisnet rapporten, die de delegaties uit de 60 landen hebben opgesteld en op basis daarvan discussiëren over de gezond heid van de schoolgaande jeugd, met name ideeën en methoden tot behoud i bevordering daarvan. De heer Gould sprak de verwachting uit, dat de resultaten van het zesdaagse congres aanleiding zullen geven tot na tionale acties. Het congres van de WCCTP zal worden bijgewoond door waarnemers van de UNESCO, de Wereldgezondheids organisatie en andere gespecialiseerde organen van de Verenigde Naties. Ook zullen delegaties uit de Afrikaanse lan den. ondermeer uit Kongo, het congre. bijwonen. In totaal worden 400 gedelegeerden verwacht. De onderwijzersorganisaties in gehouden en er was een koffer vol stu diemateriaal voor iedere student aan wezig. De deelnemers kregen 20 uitge werkte rapporten in Jiahden, die in de loop van het congres werden besproken. Radikaler De aanwezigen waren verdeeld over discussiegroepen en luisterden naar vooraanstaande kerkelijke leiders uit de oecumenische beweging. Zo spraken onder meer dr. Visser 't Hooft, Karl Barth, M. Thomas, prof. dr. Hoeken dijk, prof. Hromadka, en bisschop Les lie Newbigin. De leiding berustte bij de voorzitter van de Wereldfederatie christen-studenten, dr. D. T. Niles. Reeds onmiddellijk bij het begin dook de vraag op of deze conferentie wel een studieconferentie zou blijven, zoals was besloten. De vragen van de studenten in de discussiegroepen u ren veel dringender en radicaler di de referaten van de oecumenische l ders. Vele jongeren spraken uit dat huidige theologische uitgangs punten niet in staat zijn een antwoord geven op de huidige sociale en po litieke problemen. Onbevredigd Dit kwam heel duidelijk toen prof. Karl Barth de studenten twee uur lang de gelegenheid stelde vragen te be antwoorden. „Houdt u het voor moge- vroegen ze onder meer, christenen uit verschillende landen gelijke houding innemen tegenover paalde politieke en economische proble- Mogen christenen meevech- gewapend conflict, en eer revolutie steunen? Karl Barth antwoordde dat het de taak was van ieder christen zelf om „Christus, de Heer van de wereld te dienen" en dan van geval tot geval te beslissen welk standpunt hij moet Onvruchtbaar De Amerikaanse hoogleraar prof. John Deschner vatte indirect de gedachten van de studenten samefi toen hij uit sprak dat de prediking van een bepaal de christelijke kennis en een voorraad dogmatische gedachten voor de zending t meer vruchtbaar waren. „Onze gro- opdracht is als christen in en voor de wereld te werken en door solidari teit met de medemens te lijden en door de daad te getuigen van de menselijk heid van Jezus Christus", zei hij. Sterk onder de indruk van de ge spletenheid van de kerk kwamen de conferentiegangers door het getuige- van vier jonge Afrikanen, die vertelden dat de vier miljoen ii van hun land waren verdeeld 23 verschillende kerken, die el kaar beconcurreerden. Dit getuigenis bracht de voorzitter dr. Niles ertoe uit te spreken dat het tijd werd dat we ophouden met onze gemeen schappelijke avondmaalsdiensten als we op het zendingsveld niet tot een praktische eenheid kunnen komen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Nieuwaal-Zuilichem, Poederooijen (toez.) en voor Brakel: S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Ds- C. L- Ruben, luchtbiachtpredi- kant te Eindhoven, die dezer dagen bedankte voor 's-Hertogenbosch, zoekt ons mede te delen dat hij lopig niet beroepbaar is. Beroepbaarstelling: de heer P. a Beukei. kand. te Delft, Rotterdamse- weg 420, zal met ingang van 1 augus tus gaarne een beroep in overweging Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: hamol uit Zwitserland tube 1.50 - 2.95 De vraag was: „Wie is wel de grootste in het Koninkrijk der hemelen?" En het antwoord luidde: „De Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te behouden." Tussen die vraag en dat antwoord (van de discipelen en van hun Meester) stond het kind, als symbool van volledig vertrouwen en totale overgave. Stond de klemmende waarschuwing tegen de ver leiding, niet alleen van buitenaf, maar vooral vanuit het eigen hart. En dan eindigt Jezus dit deel van Zijn rede met de geciteerde mededeling over het doel van Zijn komst. Tussen dat alles is een logische samenhang. Maar deze wordt alleen begrepen door degenen, die zich totaal verloren weten in deze wereld. Die hebben leren beseffen, dat hun grootste I prestaties, hun geleerdheid of hun handigheid, hun deskun digheid of hun rijkdom niets te maken hebben met de vraag of zij op weg zijn naar het Koninkrijk. Al die dingen kunnen zelfs die weg opbreken. Het Koninkrijk der hemelen is alleen voor hen, die vanuit hun verlorenheid roepen om behoud en, misschien na grote innerlijke strijd, het buiten zichzelf zoe ken. Zij gaan iets begrijpen van de waarheid en de werke lijkheid. van dit woord van Jezus, dat Hij gekomen is om het j verlorene te behouden. En is dat niet de beste boodschap, die doorgegeven mag worden? GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Oudemirdum: H Ligtenberg, kand. te Rijssen. Bedankt voor Aagtekerk, Amster dam-Centrum, Benthuizen, Borssele, Dordrecht. Enschede, Gorinchem, Gro ningen, Goudswaard. Haarlem. Katwijk aan Zee. Klaaswaal, Krabbendijke, Lemmer. Marknesse, Meliskerke, Nieuw- Beijerland, Nijkerk. Oostkapelle, Op- heusden. Ridderkerk, Rilland-Bath, Terwolde, Tholen, Veen NB., Veenen- daal, Vlissingen, Waardenburg, Woer den. Wolfaartsdijk en voor Zaandam: H. Ligtenberg, kand. te Rijssen. K.N.A.W. stelt een sociale raad in Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen heeft een sociaal-wetenschappelijke raad ingesteld, die als adviesinstantie zal optreden voor de sociale weten schappen binnen de akademie er de bundeling en samenwerking vai ze wetenschappen zal bevorderen. De bemoeienis van de raad strekt zich uit de volgende wetenschappen: socio logie. soci-ografie, sociale psychologie, criminologie, sociale geneeskunde, so ciale en economische geschiedenis, cul turele anthropologic en niet-westerse so ciologie» politicologie, sociale pedago giek, rechtswetenschap en economie. De raad geeft desgevraagd advies over aangelegenheden betreffende het sociaal-wetenschappelijk onderzoek in de ruimste zin, tracht voorts de samen werking, waar mogelijk en gewenst, tussen individuele onderzoekers en stituten te bevorderen en wil het derzoek op sociaal-wetenschappelijk ge- in het algemeen stimuleren. Te- kan de raad in overleg met het bestuur van de akademie zowel in als buiten ons land optreden als vertegen woordiger van het sociaal-wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Voorzit- t van de raad is dr. E. W. Hofstee, jogleraar aan de Landbouwhogeschool - Wageningen. Uit het zo juist verschenen overzicht an de gemeenten van de Evangelisch- Lutherse Kerk in ons land blijkt, dat dit kerkverband thans 64 gemeenten telt. Er zijn 56 predikanten in gewone dienst en 4 in buitengewone. Het tal emeriti-predikanten bedraagt het aantal proponenten en kandidaten met preekbevoegdheid 9. Er zijn in Am sterdam 3 ev. luth hoogleraren werk- am. Het zielental bedraagt totaal 421 tegen 30.621 verleden jaar. GEEN KAT IN DE ZAK dagen aan president De Gaulle van vooruitzicht wordt gesteld om ook Frankrijk heeft gebracht, vertoont tot de confederatie toe te treden, enkele interessante aspecten en kan slechts een leeg gebaar zijn. En een nieuwe impuls geven aan het het gevaar is dan niet denkbeel- streven naar politieke samenwer- dig, dat het voorstel van De Gaul- king in Europees verband. Of dit le alleen maar dient om de positie echter het geval zal zijn, hangt af van Frankrijk en in mindere ma- van de wijze, waarop de confede- te ook die van West-Duitsland in in- ratie van Europese staten, die gene- ternationaal politiek opzicht te ver raai De Gaulle blijkbaar op het oog sterken. Het Frans-Duitse onder- heeft, tot stand zal komen. onsje in Rambouillet geeft wel aan- De vraag rijst, waarom De Gaulle leiding tot deze veronderstelling, juist op dit ogenblik met zijn voor- President De Gaulle heeft onlangs stel voor de dag is gekomen. Houdt opnieuw aangedrongen op de vor- zijn optreden verband met de ver- ming van een Navo-directoraat, kiezingen, die volgend jaar in waarin de Verenigde Staten, Enge- West-Duitsland zullen worden ge- land en Frankrijk namens de wes- houden en wellicht de socialisten telijke landen zouden moeten stre- onder aanvoering van de Berlijnse ven naar een gemeenschappelijke burgemeester Willy Brandt aan de buitenlandse politiek. Hij heeft er macht zullen brengen? En wil de nooit een geheim van gemaakt, dat Franse president daarom haast ma- hij Frankrijk graag als woordvoer- ken met de vorming van een con- der van de landen op het Europe- federatie, die naar hij beseft slechts se continent wil beschouwen. Een geleidelijk gestalte zal kunnen krij- confederatie van de Zes zonder gen? Engeland dus zou deze wens van Regeren is vooruitzien en ook in De Gaulle in vervulling doen gaan. dit opzicht kan men er van op aan, Voor de kleine landen van het dat De Gaulle, die de samenwer- Kleine Europa is een dergelijke con king met West-Duitsland tot de federatie helemaal niet aantrekke- hoeksteen van zijn Europese poli- lijk. Zij kan ons voor problemen tiek heeft gemaakt, liever het zeke- plaatsen, waarmede we ons liever re voor het onzekere zal nemen. °niet zouden willen inlaten (zoals de Een andere aanleiding kan men Algerijnse kwestie, die nog lang zoeken in het besluit van het Brit- niet is opgelost). En zij bergt se Lagerhuis, geen aansluiting te wat nog belangrijker is het ge- zoeken bij de Europese gemeen- vaar in zich, dat de mogelijkheid schap van de Zes, waarvan ook Ne- van een nieuwe toenadering tussen derland deel uitmaakt. Hoewel dit de twee handelsblokken, waarin besluit niet definitief behoeft te zijn Europa is uiteengevallen voorgoed en er zich nieuwe omstandigheden wordt uitgesloten. En dat zou voor kunnen voordoen, die een wijziging een land als Nederland beslist on- in de houding van de Britten kun- aanvaardbaar zijn. nen veroorzaken, moeten we nu politieke samenwerking in Europa toch wel rekening houden met het js een prachtig ding, als zij ver feit, dat er voorlopig twee Europe- wezenlijkt kan worden. Maar dan se handelsblokken naast elkaar zul- moet het een samengaan in het len blijven bestaan. belang van geheel Europa zijn en Wanneer het besluit van het Lager- njet a||Cen van twee staten, die er huis inderdaad voor De Gaulle de politieke winst uit denken te slaan, voornaamste aanleiding is geweest Dan is er &een sprake meer van om nu met het voorstel tot vor- samenwerking, maar van een zich ming van een confederatie van Eu- overgeven van de kleinen aan de ropese staten voor de dag te ko- groten. men, dan kan men zich afvragen, Daarom moeten we erg voorzich- wat hij met dit plan bij Engeland tig zijn met de door De Gaulle voor denkt te bereiken. Heeft hij de in- gestelde confederatie. We moeten druk en is het zijn wens, dat de njej alleen de bedoeling, die er Britten zich bij deze confederatie achter zit> trachten te doorgron- aansluiten, of is het slechts actie op de weigerachtige houding van het Lagerhuis en streeft hij nu regelrecht naar vervolmaking van de samenwerking dus ook op po litiek terrein tussen de zes lan den van wat men wel Klein Euro pa noemt? den. Maar we zullen er ook goed aan doen, terdege de mogelijkhe den en de nadelen ervan te over wegen, voordat we ook maar in principe er toe besluiten, er aan mee te doen. We moeten beslist geen kat in de zak kopen. de Afrikaanse en Aziatische landen dervinden veel steun van de WCCTP. Twee commissies van experts hebben de landen in Azië en Afrika bezocht ten einde na te gaan op welke wijze de na tionale organisaties behulpzaam kunnen zijn bij het oplossen van allerlei pro blemen. Deze arbeid acht men zee langrijk. omdat er volgens de WCCTP een relatie bestaat tussen een gebrek aan opvoeding en een lage levensstan- Ik dwong hem mij in zijn geheim op te nemen, waarmee ik alleen bereikte, dat vader nog ern stiger werd. „Waarom zou je dat willen?" vroeg hij. „We leven in een gevaarlijke tijd. ren allen alle dagen in groot gevaar, soms opdagen van een ki verwacht. Dat deze schijnbaar stille ook hier hangen, als eer grenzeloze spanningen het komt :ant waarvan je het niet de stad MkMIiH rustige wereld. Maar 1 oordeel over de wereld, ssen de zwijgende bomen, de huizen in de stad. Waar zul je dit ontvluchten? Hier zweeg vader lange tijd en keek weer on derzoekend om zich heen. ,,'t Is bitter, maar de mensen zijn thans verdeeld in twee groepen, in verraders en helden, lafaards en moedigen, en het erge is, alleen in ogenblik ken van spanning weet je tot welke groep je be hoort. Vóór die tijd is elk hart bevreesd ook het mijne ..en dat werkt verwoestend op je inner lijk bestaan. Rechtsgevoel, vaderlandsliefde, eer bied voor Gods geboden, liefde tot het leven, zij driiven je tot de daad. misschien tot waanzinnige daden, waarmee je je gemoed bezwaart, al was het honderdmaal noodzaak, tegenweer, noem maar rp Maar je wordt er door verlamd. Het is allemaal zo vreemd Wc rijn in deze wereld verzeild, bu:- ten onze wil. maar erger dan de puinhopen van onze bezittingen, ziin de puinhopen die van de har ten worden gemaakt, alleen je kunt dat met van buiten zien. Die puinhopen ziet God alleen." Weer keek vader om zich heen of niemand hem horen Ik had het gevoel, dat vader met al die woorden ergens naar toe Wilde. Ik vroeg niets, keek alleen naar zijn diep ernstig gezicht. „Als je ooit verantwoording zou moeten afleggen is het beter dat je niets weet, begrijp je. Als het niet nodig is. laat je dan nergens in betrekken dat is beter „En samen dan?" „Natuurlijk, ik weet toch. dat het niet altijd niet mogelijk is. Voor jou en voor mij niet. Je wordt nu noodwendig in kwesties betrokken, die in een normale wereld mei aan de orde komen. Je wordt onverwachts tot beslissingen gedwongen maar het alles abnormaal en wij zijn het ook Ik be waar op deze plek drie levenden en eén dode. öoor heum. steqqeRöè, Ik weet nog hoe ik bij dat laatste woord schrok. „Een dode? Maar vader hoe Vader s hand maakte een afwerend gebaar en weer keek hij spiedend om zich heen. „Waarom zou je je meer interesseren voor de dode dan voor de levenden0 Voor mij was er geen keus. En als je ze zoudt ontmoeten weet ik, dat het ook voor jou geen keus zou zijn geweest, zoals Samu's redding geen overweging voor je uitmaakt. Je voelt dat je zo handelen moet, ongeacht de uitkomst, is'et niet.' Drie sterke, jonge, gezonde kerels, gebruind, be schaafd Amerikanen Hun vliegtuig w<;rj hier in de buurt neergeschoten en zij zochten natuur lijk. heel wijs, direct het dichte bos. Met een paar dagen zullen ze buiten gevaar zijn. Kom laten we langzaam oplopen, dat is beter." We vervolgden langzaam onze weg naar huis, maar vader verloor geen ogenblik zijn waakzaam heid. Hij bleef nu en dan staan om te luisteren en opeens zei hij: „Er zwerven weer kerels over het domein., let maar op., ze zullen aanstonds wel op ons afkomen, schrik maar niet. Loop maar rustig door." Zonder enige inleiding zei vader op eens: ,.Je kunt je zeker de oude Grote nog wel voorstellen, niet?" Natuurlijk kon ik dat. De oude klover en houts koolbrander. Hij woonde in een heel klein huisje op het landgoed van de jonker, moederziel alleen. ..Jammer", zei vader, „hij was gevaarlijk. Ik denk dat de moffen hem koeien met gouden horens hadden beloofd. Hij sloop bij nacht en ontij door het bos cn juist op een avond, dat ik de vliegers eten wilde brengen in hun schuilplaats, zag ik de oude Grote daar vandaan komen. Hij had ze ont dekt en ik begreep het gevaar voor hen en voor mij. Ik riep hem en holde achter hem hij draafde door en zijn voorsprong wa Ik begreep dat hij de Duitse wachtpost eerder zou bereiken dan ik en dat moest tegen elke prijs voor komen worden. Mijn roepen haalde niets uit. Toen heb ik geschoten één twee driemaal Grote holde door. Ik schreeuwde gevaarlijk hard voor de rondzwervende Duitsers Toen zag ik geen uitweg meer en schoot schoot raak. Ik zag dat hij tegen een boom aansloeg en toen voorover viel Diezelfde nacht heb ik hem moeten begra ven in een greppel achter zijn huisje We stonden stil en ik voelde dat vader mij on derzoekend aankeek om te zien welke indruk het verhaal op mij had gemaakt misschien, of bij een veroordeling in mijn ogen kon lezen, maar ik was op dat ogenblik te verward. Ik vond alleen „arme. oude Grote". „Het moest immers? Eén voor drie., één voor vier Ik weet zelf niet goed waarom, maar ilt moest er met iemand over spreken. Ik heb her er te kwaad mee Dat ik ik., de oude Grote npg eens zou doodschieten Het is een krankzinnige wereld. Ze zoeken hem nog steeds en ik moet zwij gen zwijgen totdat het moffentuig de laan uit We liepen langzaam verder, maar voor we thuis waren werd vader's vermoeden bevestigd: we wer den binnen het domein aangehouden door twee Duitse wachtposten, die plotseling uit het lage hout te voorschijn sprongen met een knallend „Halt!!" De één bleef op enkele meters afstand staan, me het geweer in aanslag op ons gericht. De andere kwam op ons toe een kindergezicht onder een grauwe helm. We bleven rustig staan. De soldaat vroeg, met iets van dreiging in zijn stem: „Sind sie den wachtmeister hier?" „Jawohl", zei vader kort. „So ..und? Haben sie keine flieger entdeckt bei der kontrolle?" „Flieger? Nein." De kerel sloeg de hakken met een klap tegen elkander, salueerde, gaf zijn kameraad een wenk en met hem verdween hij in het lage hout. Wij keken elkaar even aan cn voelden ons toch opge lucht, maar het gesprek wilde niet meer vlotten. Wordt vervolgd Raad van Bergen op Zoom zegt: R.k. medische moraal niet verplicht Na een langdurige bespreking hebben de gemeenteraadsleden van Bergen op Zoom met elf tegen tien stemmen besloten het college van regenten van het Al gemeen Burger Gasthuis te vra gen het voor de protestanten grie vend besluit om patiënten en spe cialisten de rooms-katholieke medische moraal op te dringen te herzien. De kerkeraden van alle gezindten uit Bergen op Zoom en de omliggende ge meenten hadden hiertegen fel gereageerd hadden daarover een schrijver aa raad van Bergen op Zoom gestuurd. en W. hadden die brieven voor ken nisgeving willen aannemen, omdat hen later een schrijven was gezonden waaruit bleek dat de regenten dit besluit 1 lopig hadden opgeschort. Hierover werd door de heer Van Doorn P.v.d.A.f langdurig gesproken. Volgen hem betekende dit schrijven van he. regentencollege niet dat zij het besluit de baan wilden hebben, maar ijskast stopten" om het t.z.t. weer te schijn te halen. Hij vond het ergerlijk dat een meerderheid een minderheid een ver plichting oplegt waartegen zij zich met hand en tand moeten verzetten. Dat de rooms-katholieken aan hun gelovigen een dergelijke moraal op willen leggen was hun zaak, maar hij uond het zijn plicht er voor te waken dat dit vpor anderen ook geschiedde Het A.B. Gasthuis is voor allen onge acht zijn geloof, maar in de wart is het dit nooit geweest. Dat men deze De heer Van Leeuwen (prot. chr.) het met de heer Van Doorn geheel Ook hij sprak het „onaanvaardbaar" u... Nadat nog meerdere sprekerss het woord hadden gevoerd werd door ce heer Ratsma (P.v.d.A.) de voorzitter op de lan af gevraagd hoe het college van en w. over deze kwestie dacht. Naar zijn mening en ook naar die van enkele wethouders was hij sterk tegen het opleggen van een specifieke moraal aan welke algemene instellingen ook en was van mening dat deze niet aan ce minder heden opgelegd kan worden. Deze uitspraak was voor de oppo sitie een geruststellende verklaring doch hield nog niet in dat B. en W. het voorstel zou laten rusten. Men wilde een duidelijke uitspraak hebben waarop door de niet-rooms-katholieke raadsleden een motie werd ingediend. Deze motie hield in dat de raad constateerde dat het dus de bedoeling van het regentencollege was de genoemde moraalregels niet slechts aan ro katholieken, maar ook aan niet-ro katholieken medici voor te schrijven, dat hij kennis genomen had van het bezwaar schrift der kerkeraden van de Gerefor meerde Kerk. de Evangelisch-Lutherse Gemeente en de Hervormde Gemeente te Bergen op Zoom. elsmede van dat van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Tholen. gelet op het algemeen karakter van het Algemen Burger Gasthuis, van mening, dat uit dit algemeen karakter voortvloeit, dat dit ziekenhuis voor medic: en patiënten van elke geloofsleer en wereldbeschouwing aanvaarbaar moet zijn, en spreekt als zijn mening uit, dat het dwingend opleggen van de rooms- katholieke medise moraal, aan niet- katholieke medici en patiënten ongeoor loofd is en dat dus genoemde kerkeraden zich terecht tegen het besluit in kwestie verzetten, en de raad derhalve op het college van regenten voornoemd Wereld jeugdcongres Youth for Christ Van 30 juli tot 6 augustus a.s. wordt in Engeland het jaarlijkse wereld-christen- jeugdcongres gehouden. Het staat onder auspiciën van Youth for Christ - Inter national, een interkerkelijke organisatie jonge mensen, werkzaam in meer dan 43 landen. Ruim duizend jongeren uit alle delen van de wereld komen in Bristol samen. Enkele gedelegeerden uit Nederland zullen het congres bijwonen, o.m. de voorzitter van YFC-Nederland, de heer Albert Ramaker. Vorige jaren hield Youth for Christ haar wereldcongressen o.a. in Mexico, Venezuela, India, Denemarken en Bra zilië. Ongeveer 50 grote jeugdbijeenkomsten zullen op de avonden van het congres in Bristol en omgeving worden gehouden, waarna de slotbijeenkomst gehouden wordt in Ashton Gate, een stadion met 40.000 zitplaatsen. Na afloop van het con gres zullen gedurende veertien dagen bij na 50 evangelisatie-campagnes door ge heel Engeland gehouden worden. Youth for Christ treft thans ook voor bereidingen voor een groot jeugdcongres te Jeruzalem, waar 20.000 jongeren van over de gehele wereld verwacht worden. Scandinavisten komen in Oosterbeek bijeen De tweejaarlijkse bijeenkomst van hoogleraren en universiteitslectoren in de Scandinavische talen die werkzaam zijn buiten de Scandinavische landen zal voor de eerste maal in Nederland worden gehouden en wel van 15 tot 20 augustus a.s De Scandinavisten zullen in het sociaal-cultureel centrum „De Pietersberg" te Oosterbeek luisteren naar twaalf voordrachten over de laat negentiende-eeuwse Scandinavische let terkunde Ruim 50 hoogleraren, uni- versiteitslectoren en andere Scandina visten zullen aan deze Internationale studieconferentie deelnemen. Zij zullen enkele excursies maken, terwijl zü voorts zullen worden ontvangen door het provinciaal bestuur van Gelderland en het gemeentebestuur van Renkum dringend beroep doet het gewraakte be sluit te herroepen. Deze motie werd ten slotte met 11 tegen 10 stemmen (tegen stemden de 10 KVP-lcden» aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2