Jlieumc jCriJtsrl)c (tTouranl VS en Canada willen Loemoemba helpen, maar via VN Wel landingsrecht voor de Italianen Vier maal executie ontsnapt aan door nazi's Belgische troepen gaan Kongo verlaten Zuidkoreaanse menigte bestormt stembureaus Drie kinderen elf jaar binnenshuis gehouden Zeegevecht bij Zuid-Korea Controle op de rijksuitgaven ZATERDAG 30 JILT 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11932 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StantMstith is abeblmn inga hert ia tegljeaspaet'* Opnieuic: MAJOOR K MODE uit Parijs Nederlands hoofd medische dienst V.N.-troepen Luitenant ter zee I-arts der Koninklij ke marine, E. Beddes, zal 8 augustus naar Kongo vertrekken om de medische dienst van de troepen der Verenigde Naties te leiden. In verband hiermee is de bevor dering van dokter Beddes te verwachten tot kapitein-luitenant ter zee. De secretaris-generaal der Vererigde Naties, Dag Hammarskjöld, had de Neder landse regering verzocht een militaire arts ter beschikking te stellen. Dokter Beddes zal vergezeld worden door vijf onderofficieren-verpleger, twee van de zee- en drie van de landmacht. Tilburg se wethouder neemt ontslag De Tüburgse wethouder ir. J. F. L. Krugers (soc.) die dezer dagen aankon digde zijn ontslag als wethouder te zul len nemen en tevens voor het raadslid maatschap te willen bedanken, heeft de gemeenteraad van dit voornemen schrif telijk kennis gegeven. In zijn adres aan de raad, die vanavond bijeen kwam. gewaagde de wethouder van de her haalde spanningen rond zijn functie en van het ontbreken van elk vertrouwen. Hij achtte het derhalve niet in het be lang van de gemeente zijn functie te blijven vervullen. Ruimteproef. Amerikaanse geleerden hebben gisteren vergeefs getracht een ruiintecabine van het type Mercury na een reis door de atmosfeer op aarde te laten terugkeren. De proef mislukte ver moedelijk door een ontploffing in de At lasraket waarmee de cabine werd gelan- T OEMOEMBA heeft ook Canada hulp gevraagd bij de ontwikkeling van A-4' Kongo. „Wij hebben artsen, hoogleraren, ingenieurs, advocaten, eco nomen en technische deskundigen op allerlei gebied nodig", aldus de Kon golese premier, die gisteren in de Canadese hoofdstad Otttawa is aangeko men, waar hij vanmiddag een onderhoud zou hebben met premier Diefen- baker. Loemoemba verklaarde dat de Verenigde Staten hem hulp hebben toegezegd op elk gebied. Van Canadese regeringszijde is reeds vernomen dat Canada welwillend staat tegenover Loemoemba's verzoek om hulp, maar dat het die hulp liefst via de Verenigde Naties zal verlenen. In een tafelrede heeft de Kongo lese premier gisteren de berichten over het verkrachten van blanke vrouwen onjuist genoemd. Dit op treden zou niet in de aard van het vreedzame Kongolese volk liggen. Belgische troepen De Belgische minister van defensie, Giison, heeft gisteravond verklaard dat ongeveer 1500 man Belgische troepen, meest parachutisten, dinsdag uit Kongo naar Belgic zullen terugkeren. Er is een plan opgesteld voor de repatriëring van alle Belgische troepen, maar de uitvoe ring hiervan zal worden bepaald door de omstandigheden. Er bevinden zich ongeveer 12.000 Belgische militairen in De eerste troepen die naar huis gaan, komen hoofdzakelijk uit Leopoldstad en het gebied van neder-Kongo. In antwoord op vragen over de positie van de Belgi sche bases in Kamina en Mitona in Ka- Overwinning voor democraten "V/TEER DAN 2000 woedende Zuid- Koreanen hebben zich gister avond meester gemaakt van stem bussen en deze in brand gestoken in een stembureau nabij Masan, waar een lid van de liberale partij van de voormalige president Syngman Rhee de leiding had in de verkiezingen voor een Nationale Vergadering. Veertig politiemannen liepen bij de rel verwondingen op. Het tellen van de uitslagen werd onmiddellijk stop gezet De menigte sneed de stroom- en te lefoondraden van het stembureau door, bestormde het bureau en stak de stem bussen in brand. De politie had opdracht niet te schieten, zodat de ontevredenen vrij spel hadden. In Poesan zou een kandidaat ontvoerd rijn en in de hoofdstad Seoel hebben 200 mensen gedemonstreerd tegen beweerde j onregelmatigheden bij de verkiezingen. In Miljang, ten zuiden van Taegoe, is eveneens een stembureau bestormd, •waarna drie bussen met oingetelde stem biljetten werden verbrand. De verkiezingen zijn gewonnen door de gematigde Democratische partij van John M. Chang, sinds lang een uitgesproken vijand van Syngman Rhee. Vanochtend kon hun overwin ning worden vastgesteld toen de uit slagen in 166 kiesdistricten bekend waren. De democraten zullen in de Nationale Vergadering de absolute meerderheid hebben tanga zei Gilson dat deze kwestie alleen geregeld kan worden tussen de Belgische en Kongolese regering. Brussel heeft het besluit tot terugtrek king genomen omdat de V.N. thans vol doende waarborgen bieden voor handha ving van orde en rust in Kongo. Volgens minister Gilson hebben de Bel gische strijdkrachten 50 man aan doden verloren, waaronder 45 bij het vliegtuig ongeluk in Goma. Het aantal gewonden bedraagt 68- Intussen zet Hammarskjöld in Leopoldstad zijn besprekingen voort met de Kongolese autoriteiten. Waarnemers menen dat de afschei ding van Katanga het voornaamste punt van de discussies is geweest. De V.N.-autoriteiten waarmee Hammar skjöld gisteren op de dag besprekingen heeft gevoerd, hebben hem te kennen ge geven dat wellicht de beste oplossing voor Kongo is een V.N.-regering naast de Kongolese te benoemen. België schijnt zich gunstig te hebben uitgelaten over een eventueel voogdijschap van de V.N. over Kongo. Maar men is het erover eens dat een dergelijk idee zeer voorzichtig bij de Kongolese funotionarissen geïntrodu ceerd zal moeten worden. De taak van Hammarskjöld in de Kongolese kwestie wordt dan ook als de moeilijkste uit zijn carrière beschouwd. Amerikaanse hulp over de besprekingen met Loemoem ba uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Amerika zyn hulp alleen via de Verenigde Naties zal verstrekken. Op (ZIE VERVOLG PAGINA 6) K.L.M. komt volgend jaar terug Het wordt niet waarschijnlijk ge acht dat Nederland nog dit jaar de kwestie van de landingsrechten in Los Angeles voor de K.L.M. zal herope nen, aldus wordt van diplomatieke zijde in Washington vernomen. Er lijkt weinig of geen hoop te bestaan dat de regering van presi dent Eisenhower haar weigerachtige houding tegenover Nederland zal wijzigen. Nederlandse autoriteiten menen dat zij misschien een betere kans maken na januari 1961 wanneer er een nieuwe regering in Washing- Met enige bitterheid merkten de Ne derlandse diplomaten op, dat ofschoon de K.L.M. een weigering ten deel viel. dc Italiaanse luchtvaartmaatschappij is toegevoegd aan de lijst van buitenlandse lijnen die op de Amerikaanse westkust vliegen. De overeenkomst met Alitalia is tot nu toe niet bekend gemaakt. De Amerikaanse maatschappijen krij- Leeuw sloeg jongen in kooi neer De veertienjarige H. van der Berg, het zoontje van een leeuwenoppasser van Burgers' dierenpark in Arnhem, is door een leeuw aangevallen en ernstig gewond. De leeuw werd in de binnenkooi gela ten op het moment dat het kind zich op tot nu toe onverklaarbare wijze daarin bevond. De vader slaagde er met behulp van toegeschoten personeel in het dier weer naar buiten te krijgen, maar kon niet verhinderen dat het jongetje door het roofdier werd neergeslagen. Aannemer Frank Gaskill zag geen gat meer in het gat in de dijk hij de Delaware haai in Zuid New-Jersey, die vijf jaar geleden was doorgebroken. Ten einde raad liet hij zijn auto erin rijden, waarna een bulldozer het karwei verder klaarde. S teen wij kse houtzagerij door brand verwoest De houtzagerij 'van de firma Wicher- son te Steenwijk is gisteren door een ernstige brand getroffen. Toen de brand ontdekt werd, stond de geheel van hout opgetrokken zagerij reeds in lichterlaaie. Er was geen redden meer aan. Het ge bouw brandde geheel af en een groot aantal machines, benevens enkele in de nabijheid opgestapelde partijen hout gin gen verloren. De schade loopt in do tienduizenden. Alge Chroesjtsjef kon r er ij ns rebel niet reclden Ondanks een beroep dat premier Chroesjtsjef heeft gedaan op presi dent De Gaulle, is vanochtend vroeg de 28-jarige Algerijnse terroristenlei der Abderramahne Laklifi terechtge steld. Het vonnis werd onder de guil lotine voltrokken. Laklifi voerde het bevel over een F.L.N.-commando dat op 28 september 1958 een politiebureau in Lyon overviel, waarbij zeven personen door pistool- en miitrailleursohoten werden gewond Up 12 januari van dit jaar werd hij ter dood veroordeeld. Gisteren heeft een aantal Franse schrij vers, onder wie Frangois Mauriac. Geor ges Arnaud, Jean-Paul Sartre en Simone de Beauvoir petities gezonden aan bui tenlandse staatshoofden, onder anderen aan president Eisenhower. Sowjet-pre- mier Chroesjtsjef. koningin Elizabeth premier Nehroe van India en president Sekoe Toere van Guinee om te inter veniëren ten behoeve van de Algerijn In de loop van de avond zond Chroesj- tejef een boodschap aan De Gaulle waar in de Franse president werd verzocht om de terechtstelling niet te laten door gaan. Dr. Max Becker, een der ondervoor zitters van de Westduitse Bondsdag, is in de afgelopen nacht na langdurige ziekte in de ouderdom van 72 jaar in het universiteitsziekenhuis van Heidel berg overleden. Becker behoorde tot de vooraanstaande Duitse liberalen. heeft drie van haar zes kinde ren elf jaar lang tJhuis gehouden, zo heeft de politie van Teoumseh in de Canadese provincie Ontario meege- Aanvankelijk zou de vrouw bang zijn geweest dat men haar met haar grote gezin geen huis zou willen verhuren, la- ter zou zij te verlegen zijn geweest om te bekennen dat zij zes en geen drie kinderen had. De drie kinderen, allen te klein voor hun leeftijd, zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Een arts, die hen heeft onder zocht, verklaarde dat zij het grootste dische raadsel zijn, waarvoor hij ooit ge plaatst is. De kinderen bleken goed gezond te zijn en niet ondervoed. Ook leden zij niet aan bloedarmoede. Een van de drie een 14- jarige jongen was nog geen 1.20 lang. Het oudste van de twee meisjes, dat 16 is, leek net zo oud te zijn als haar 13-jarige Een kinderarts z i dat de kinde: Strijd om bossen duurt voort De gemeenteraad van Driebergen- Rijsenburg heeft gisteravond besloten in verweer te gaan tegen de rechtsvorde ring die door de erven Diederichs tegen de gemeente aanhangig is gemaakt. Zo als bekend eisen deze erven herroeping van de schenkingsacte, volgens welke de Rijsenburgse bossen destijds van particulier lot gemeentelijk bezit wer den. De V.V.D.-fractie stelde dat het beter zou zijn, het raadsbesluit waarbij de raad bepaalde dat het de bossen van zichzelf zou gaan onteigenen, in te trek ken. Deze gedachte kreeg echter geen steun, zodat het niet tot een voorstel kwam en de raad zonder hoofdelijke stemming het besluit nam het te stellen. Dat de Koninklijke marechaus- populair is, bewees de aan komst van deze Vierdaagse- lopers gisteren in Nijmegen wel. Zij werden bedolven on der de bloemen van enthou siaste toeschouwers. Veertien doelen De Zuidkoreaanse marine heeft bekend gemaakt dat een van haar torpedoboot- jagers vanochtend vroeg een Noordkore- aans oorlogsschip voor de oostkust van Zuid-Korea *ot zinken heeft gebracht. Hierbij zouden veertien Noordkoreanen om het leven zijn gekomen. Drie Noord koreanen zijn gevangen genomen. Vier Zuidkoreanen zijn gewond. Het vuurgevecht zou vijf minuten heb ben geduurd. Volgens de mededeling van de Zuidkoreaanse marine ontmoetten de schepen e kaar ten zuiden van de 38ste breedtegraad. De Noordkoreaan zou het vuur hebben geopend. (Van onze correspondent in Bonn.) Tje 41-jarige bokser Sim Kessel is U dank zij zijn gebroken neusbeen gedurende de Tweede Wereld oorlog viermaal aan executie ont snapt. Kessel werd om zijn onder grondse werk door de nazi's ge arresteerd en gemarteld om vervol gens doorgezonden te worden naar het vernietigingskamp Auschwitz. Hier kwam hij, geheel verzwakt door de beproevingen in de zieken zaal terecht. Op een dag kwamen manschappen van de S.S. veertien gewonden, onder wie Kessel. ophalen, om vergast te wor den. De beulen zagen echter één brief je over het hoofd- dertién mannen gingen mee maar Kessel bleef' ach- Dank zij een boksersneus weg daarheen wondde hij zich echter tot de bewaker, die ook een gebro ken neusbeen had en in wie hij dus een collega-bokser herkende. Hij zei- „Ik heb je in Berlijn zien boksen. Je was sensationeel. Ik ben ook bokser". De bewaker aarzelde en fluisterde ver volgens: „Wacht daar even op me. Ik breng je terug naar je cellenblok". En Kessel was weer gered. De volgende maal dat het doodvonnis aan hem voltrokken zou worden was op 30 december 1944. Met vier ande re mannen zou hij wegens een vlucht poging worden opgehangen. De ande re vier werden opgehangen Kessel niet, want het touw om zijn nek brak op het kritieke momeni. Opnieuw was hij de dans ontsprongen. „Wij hangen een man niet tweemaal op", zei een van de soldaten, „maar heb geen hoop, je krijgt een kogel door de kop". Kessel herkende hem echter. Het was Jakob, een vroegere trainer van Max Schmelin-g. „Uit naam van de bokssport deed ik een beroep op hem", schrijft Kes- sels in zijn memoires „Ik vertelde hem, dat wij broeders waren". „Nou goed dan", zei de Duitser, „geef me vanavond je gevangenispak. Ik zal er een ander lijk instoppen, maar jij bent dood voor het hele kamp. Ik zal je op zolder brengen en dan moet je maar zien hoe je je redt". Achttien dagen lang zat Kessel op zol der. Wanneer de anderen aan hel werk waren glipte hy naar beneden om zyn kostje by elkaar te scharre len. „Toen werden wy door de Russen be vrijd. Het had niet langer moeten du ren". zei hy. „Een korporaal gaf m« een stomp op m'n neus toen by m« zag. Maar lk lachte. Ik leefde en lk was vrU". gezonde eetlust hebben en dat uit niets gebleken is dat zij lichamelijk slecht ver zorgd zijn. Ook kon hij niet verklaren waarom zij beneden de maat zijn. De utoriteiten weten nog niet of en zo ja, velke stappen zij tegen de ouders moe ten nemen. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-president van de Europese commissie der E.E.G., heeft gisteren met een aantal anderen, onder wie koning Boudewijn, een eredoctoraat ontvangen van het rijks- landbouwinstituut in de Belgische plaats Gembloers. Het instituut bestaat honderd Rapport-Koersen klaar (Van onze parlementsredactie) De op 8 mei 1958 ingestelde en uit de Tweede Kamer gevormde Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid (naar haar voorzit ter kortweg de comm.-Koersen ge noemd) heeft haar werkzaamhe den afgesloten met het uitbrengen van het tweede deel van haar ver slag. 0 Besprak het eerste deel vooi- namelijk de activiteiten van de militaire inkopende instanties in het verleden (helmen- en gasmas keraffaire enz.), het tweede deel gaat o.m. diep in op de vraag hoe verbetering kan wor den gebracht in de controle van de Kamer op een efficiënte beste ding van de rijksgelden, in het bij zonder op het militaire deel daarvan. Tevens is aandacht besteed aan de mogelijkheid van een betere controle van de overheid binnen haar eigen apparaat. Daarnaast zijn nog wat zaken, die reeds in het eerste deel aan de orde waren gesteld, nader uitgewerkt. Aanbevelingen De beschouwingen van de com missie in dit tweede deel monden uit in een aantal aanbevelingen aan haar opdrachtgeefster, de Tweede Kamer, die (wellicht al bij de komende algemene financië le beschouwingen) het verslag in zijn geheel in behandeling zal moe ten nemen. Aan de hand van de suggesties der commissie zouden Kamer en regering dan beslissin gen kunnen nemen. 181 gesprekken Voor haar onderzoek heeft de commissie 181 informatieve be sprekingen moeten voeren. De sa menstelling van de commissie heeft sedert haar instelling enkele wijzigingen ondergaan. Het twee de deel van haar verslag is onder tekend door de commissieleden Koersen (kath.v.), Van Vliet( kath. v.). Van de Wetering (c.h.) Smal- lenbroek (a.r.), W. J. G. Peters (kath. v.), A. R. Vermeer (soc.) Versteeg (a.r.). Koopman (soc.), Wierda (soc.). Van der Peyl (c.h.) en Couzy (lib.). De V.V.D.-er Rit- meester kon wegens ziekte niet aan de vaststelling van dit deel van het verslag meewerken Voor een gedetailleerder weer gave van het verslag zie pagina 5. gen er landingsrechten bij in Turijn en Genua en in ruil daarvoor krijgen da Italianen landingsrechten in Los Ange les, maar naar vernomen wordt zullen de Italianen niet eerder dan volgend jaar op Los Angeles gaan vliegen. De overeenkomst met Alitalia, zo wordt van Nederlandse zijde gezegd, is een nieuw bewijs van discriminatie tegen de K.L.M., dat getuigt van geringschat ting der beginselen van de gezonde con currentie. Aan andere Europese maat schappijen waren al eerder landingsrech ten verleend. Gebleken is dat dc meeste organisaties aan dc Californische westkust die be lang hebben bij het luchtvervoer nog steeds enthousiaste voorstanders zijn van het verlenen van rechten aan de K.LAI. TRUMAN DOET TOCH MEE De democratische oud-president Tru man heeft gisteren verklaard dat hij zal deelnemen aan de verkiezingscampagne van de democraten. Hij zei dit na een onderhoud met senator Lyndon B. John son, de kandidaat voor het vice-president- schap. Truman heeft indertijd dc natio nale conventie van zijn partij niet willen bijwonen, omdat hij die als een tevoren uitgemaakte zaak beschouwde. Truman voorspelde dat de memocraten zullen winnen. Hetzelfde zei Adlai Ste venson, die zelf tweemaal kandidaat voor het presidentschap is geweest. De laatste sprak zelfs van een royale overwinning. Stevenson en Johnson zijn naar Kenne- vakantieverblijg gereisd om te con fereren over de rol die zij in de verkie zingscampagne zullen spelen. Zoals be kend is Stevenson genoemd als de kan didaat voor het ministerschap van bui tenlandse zaken voor het geval de de- locraten inderdaad zullen winnen. Inmiddels heeft de republikeinse kan didaat Nixon gisteren op een persconfe- e gezegd dat hy erop vertrouwde zijn democratische tegenstander bij de verkiezingen van 8 november te kunnen verslaan. Nixon verklaarde dat, indien hij president wordt, de binnenlandse vei ligheid de belangrijkste begrotingspost zal worden. Fa D. Kret en Zn. Onstabiel maar (Van onze weerkundige medewerker) J~\E REGEN die er vanmorgen mei, zal geen voorbeeld zijn voor het weer tijdens het komende weekeinde. Wij zijn in een belangrijk warmere, zuidelijke luchtstroming gekomen, waarbij het kwik ook hier in het westen tot dichtbij 25 graden kan stijgen, zodat deze beide laatste julidagen ook de warmste zullen zijn. Boven Frankrijk komen onweers storingen tot ontwikkeling, die langzaam naar het noorden trekken, zodat in de komende 24 tot 36 uur een verspreide regen- of onweersbui mogelijk is, maar de temperatuur blijft het weer een zomers karakter geven. Morgen kan er langs de kust een iets minder warm» zeewind binnenstromen. In vergelijking met de achter ons liggende julidagen zullen wij van een belangrijke verbete ring mogen spreken, die ook na zondag een zomers stempel op het weer zal blijven drukken. Veranderlijk veranderlijke bewolking met 2 plaatselijk enkele buien, mo- gelijk met onweer. Zwakke wind met vannacht bier en daar mist. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 ir). Zondag 31 juli: zon op 4.59, onder 20.32, aan op 13.28, onder 23.51. Maandag 1 augustus: zon op 5.01, onder 20.31, maanop 14.41, onder 31 juli eer ste kwartier. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1