ZONDER ZONDER SCHOENMAKER EN SLAGER GEEN VLIEGTUIG NADERT ONGEZIEN HET AMERIKAANSE CONTINENT ZATERDAG 30 JULI 1960 li 3- s DA >A( na 'S d ke) •l 3 2 8! 5i 38 - OP VELE PLAATSEN van het Noordamcrikaanse conte nt z(jn in de laatste jaren de op een planetarium gelijkende koepels re. schenen. Het zijn de radar- stations, die 24 uur van de dag bemand zijn en onafgebroken waken over de veilig heid tan de Amerikaan en de Canadees. Sedert 1957 werken de defensies van de Verenigde Staten en Canada nautv samen om tegen elke onverhoedse aanval voor bereid te zijn. Op de foto hieronder ziet men de koepels van een radarstation, ergens in winters Canada. Dit is een onderdeel van hel zgn. „Pijnboom-systeem", de meest-zuidelijke van de drie tvaarschuwingsgordels, die het binnenvliegen van vreemde toestellen nauwkeurig en vroegtijdig op de radarschermen brengen. In het artikel op deze pagina van ons Zondagsblad wordt over dit verdedigings systeem een interessante reportage gepubliceerd. ZENUWCENTRUM VEILIG IN DE ROCKY MOUNTAINS „Radar-ogen" overal in Canada en in de Verenigde Staten J^e Sowjets hebben de temperatuur in de koude oorlog weer eens aanzienlijk doen dalen door het vens niet overeen, dan stijeer veroorzaken van het vlietuigincident met de Amerikaanse RB-47 boven de ijzige Barentszee op iilin2s 'a?ers <>P om het vliegtuig 1 juli j.l. Na het voorval met de U-2, heeft het lot van de RB-47 de aandacht van de wereld op zich te identificeren, gevestigd. In de afgelopen week heeft de Veiligheidsraad zich met deze kwestie beziggehouden en In het hoofdkwartier te Colo- uit de discussies is komen vast te staan, dat het Amerikaanse toestel nooit dichter dan 48 kilometer rado Springs zijn de meest-in- bij de Russische kust is geweest. Dat over en weer de kustgebieden streng bewaakt worden, is uit genieuze machines tezamen ge- deze en andere voorvallen wel weer overduidelijk gebleken. /^kOK het Noordamerikaan- se continent staat 24 uur van de dag onder controle. Geen enkel toestel, geen enkel geleid projectiel kan Amerika of Canada binnen vliegen zonder tijdig gesig naleerd te zijn door één van de vele tientallen radar posten, die door NORAD (het gezamenlijke Ameri- kaans-Canadese luchtver dedigingsapparaat) als een beveiligingsscherm zijn op gebouwd. En alle bewegin gen van „voorwerpen" in de lucht kunnen op duizen den kilometers afstand worden gezien en doorge geven naar het hoofdkwar tier in Colorado Springs, in het hart van Amerika's Rocky Mountains. In het centrale zenuwstelsel van dit gigantische verdedi gingssysteem, het hoofd kwartier te Colorado Springs, komen alle draden samen. Hier in deze nuchtere, zakelijke kan toorruimten, gelegen temidden van de idyllische natuur der Rocky Mountains, worden al le gegevens verzameld en ver werkt. Zeven gebieden ste noorden van Alaska en Cana da. langs de oost en westkust tot de Mexicaanse grens en van voor uitgeschoven posten, zoals die op de US-luchtbasis te Hiule op Groenland en van de op olieboor torens gelijkende radarstations, 160 km. uit de kust in de Atlan tische Oceaan, alsmede van de voortdurend patrouillerende vlieg tuigen en radarschepen. Geen vliegtuig kan ongezien bin nenkomen, geen geleid projectiel zal aan de aandacht van de man nen op de ultramodern ingerichte posten ontsnappen, sterker nog: doende zin voor de werkelijk- op een afstand van honderden (in enkele gevallen duizenden) kilo- heid om te beseffen, dat zij bij Enorme radarposten zijn ingericht in de buurt van de Amerikaan! luchtbasis Thule op Groenland. Het „oog" van deze radarschcrme reikt verder dan 4800 kilometer. Te Clear in Alaska is een tweede static van gelijke capaciteit in aanbouw en er zal er ook één komen Fylingdale Moore in Engeland en alle gegevens, die daar worde verzameld, zullen regelrecht worden doorgegeven aan het hoofdkuartii van NORAD in Colorado Springs in de Amerikaanse Rocky Mountain bracht, die het rekenwerk van honderden mensen in seconden H of gedeelten daarvan kunnen doen. Daar ligt een stuk plexi glas van 6 bij 10 meter, waar in een kaart van de Verenigde Staten, Canada en het Noord poolgebied is gegraveerd. Alle gegevens, die binnenkomen zijn op deze kaart te zien, door 50 mensen tegelijk. En alles wat aan berichten wordt ontvangen, vergt per dag zo'n tien kilome ter lange strook telexpapier en bandrecorders registreren het gesproken woord: twaalf kilo meter „tape" dagelijks! Zo is niets aan het toeval overgelaten. De Norad houdt een wakend oog over de veiligheid van het Ameri kaanse continent, dat op het allerergste is voorbereid. Laten we hopen, dat Norad nooit werkelijk in actie zal behoeven te komen Hoe redt zo'n gemeenschap zich meters kan het reeds op de darschermen worden gevangen en op zijn verdere weg worden ge volgd. In 1957 oorlog ook rekening heb ben te houden met aanvallen door de supersnelle ballistische raketten. Om die zo snel mo gelijk waar te nemen, zijn de radar-bases van Thule (Groen- In de schaduw van de beroemde Pikes Peak in het schilderachtige Colorado Springs ligt het zenuw centrum van het Amerikaans-Cana- dese verdedigingssysteem. Het is reeds definite Norad-hoofdkwartier te Colorado Radarschermen ro groot als Springs (Norad North Amen- 6 Engeland een der- de aanrazende aanvallers op te wordt angen, te onderschéppen en uit Pera - QFSCHOON H.J., tussen de buien door, druk met zijn bloementuin bezig was, waag den we het er toch maar op, hem even uit 'n werk te halen. En wel om te horen hoe Hoeve laken nu verder leefde, nadat onlangs de enige schoenmaker de wijk naar Canada genomen had. Onmiddellijk liet hij zijn grasscliaar rusten, rekte zich eens even en stak van wal met: ,,'t Is inderdaad een gek ke geschiedenis. In Nijkerker- veen, een uur gaans hier van daan, tobben ze al zo lang met éen slager en nu zitten wij in Hoevelaken met een schoenre- paratieprobleem. Ja voor mij is het geen ramp. Ik ben hier hoofd van een school en heb een auto, zodat ik even naar Amers foort kan rijden. Maar het is nog niet zo ver, dat iedereen een auto heeft. De meeste men sen moeten dan ook een speci ale busreis gaan maken. En dus nogal wat gemop- Uitgestrekt -rA Ameri- Defense) de bewakings- voetbalveld tasten doorlopend de hemel af en speuren naar onraad. Een kwartier diensten van radarposten luchtbases uit, begon te dirigeren. De Amerikaanse luchtmacht-ge neraal Laurence S. Kuter werd opperbevelhebber van Norad met de Canadese luchtmaarschalk C. Roy Slemon als zijn plaatsvervan ger. 200.000 mensen Alles bij elkaar houden 200.000 mensen het luchtverdedigingssys teem op gang. vier en twintig uur van de dag. Zij allen houden re kening met de verschrikkelijke mogelijkheid, dat een onverhoed se aanval, als die op Pearl Har- voldoende zijn, zelfs bij de met hour in 1942, een nieuwe oorlog onvoorstelbare snelheid naderen- ""i kunnen veroorzaken en zij zul- Elk toestel Reeds nu in vredestijd, wordt elk toestel, dat Amerika of Cana da nadert (ook de verkeersvlieg tuigen van de KLM b. Norad heelt een speling van 15 screened Als de semen kloppen minuten nodig, na de eerste me' de w de 8™>d "«""wazige waarschuwing door de voorposten Stevens, dan wordt de naderen- om alles te doen. wat nodig is de machine ongehinderd als vr.end Op onze vraag, waarom die schoenmaker is gaan emigre ren, reageerde het schoolhoofd met een schouderophalen. ,,'k Begrijp er niets van", zei hij. „Geurtsen had toch klanten genoeg, dacht ik. Hij had ook nog een winkel, waarin hij nieu we schoenen verkocht. En ver der maakte hij tenten, tassen allerlei andere dingen, als doorgelaten. Stemmen de gege- men hem daarom vroeg. len bij zo'n aanval onmiddellijk alles in het werk stellen on die nuten zullen de reeds parate terstond te keren. 200.000 man op hun post zijn om Daarom is het schier onmetelij ke gebied van de V.S. en Cana da omgeven door radar-,,ogen", die niets missen. Drie gordels Zoals gezegd, wordt een toe stel of een groep luchtvaartui gen reeds op vele honderden kilometers afstand waargeno men. Zodra dit op een aanval lijkt, stijgen van tientallen luchtbases de eigen snelle vlieg tuigen op, om de aanstormen de vijand te lijf te gaan. On bemande, radiografisch-bestuur- dc machines van het nieuwste type (Bomarc) zullen dan de volgende gordel vormen en zij moeten de overgebleven aanval lers vernietigen. Zou er dan nog een restant tot het Amerikaanse continent weten door te dringen, dan staan daar de geleide projectielen van het ty pe Nike gereed om de indringers feilloos te onderscheppen. Een pa raat en up-to-date gehouden lucht vloot en een grote voorraad van dodelijk-zeker werkende raketten van de allernieuwste types wor den voor het keren van een der gelijke vijandelijke invasie achter de hand gehouden. Als voetbalveld En de topmensen van Norad In Colorado Springs hebben vol- voor het in werking stellen het gehele defensie-apparaat, over- al in de V.S. en Canada. Dat ij- kwartier speling zal vermoedelijk Meer dan 160 kilometer builen de Oostkust van de Verenigde Staten - de Atlantische Oceaan zijn de radarposten tan NORAD tNorth ierican Air Defense) dag en nacht uaakzaam. De boorpontons van oliemaatschappijen hebben model gestaan voor deze bases. Op ze grote afstand wordt van hier uit de nadering van ieder vliegtuig en ieder geleid projectiel waargenomen. li- de projectielen. In die vijftien r Bovendien gaat onze gemeente een prachtige toekomst tegemoet. Hoevelaken telt momenteel 2500 inwoners met een eigen burge meester en als we een paar jaar verder zijn is het inwonertal ver dubbeld. Want alle grond wordt opgekocht door grote bedrijven in Amersfoort, zoals de Erdalfa- brieken, Bronswerk etc., die er woningen op laten bouwen voor het leidinggevende personeel. Ook komen zich hier steeds meer gepensioneerden vestigen, en tal van vertegenwoordigers, voor "wie het er weinig toe doet of ze al dan niet in de buurt van hun fir ma's wonen. En dat zijn dus al lemaal lieden, die op schoenen door het leven gaan. Het groepje agrariërs, dat bij voorkeur klom pen draagt, vormt slechts een fractie van alle ingezetenen". ..Worden er dan geen pogingen in het werk gesteld om weer een schoenmaker in uw midden te krijgen?", zo vroegen we. Inderdaad bleken er ai stem men in die richting te zijn opge gaan, maar lang niet iedereen verwacht iets van een dergelijke actie. Met name in de kringen van handeldrijvende middenstand heeft men daar een zwaar hoofd in. .,Die Geurtsen", aldus verschei dene zakenmensen, ,,was natuur lijk nooit naar Canada gegaan als hij hier een goede boterham had verdiend. Hij moest echter veel te hard stompen om aan de kost te komen. Als de mensen nieuwe schoenen nodig hadden gingen ze in den regel naar de stad. omdat je daar nu eenmaal te kust en te keer kunt. En dan waren er ook altijd nog heel wat, die tevens de reparaties in Amersfoort lieten verrichten. Maar nu de man ver trokken is. is Leiden in last". En wat had ..Jan de arbeider" entrum van Nijkerkerveen, waar dertig nieuwe woningen ver rezen, de enige van de ruim zes honderd, die op de waterleiding zijn aangesloten. Op de achter grond de Hervormde kerk, met er naast het Groene-Kruisgebouw, i per «e* doklet Vrouwen uit Nijkerkerveen, die verlangend blijven uitzien naar een slagcr-in-de-buurt. Hoewel liet er niet op lijkt, dat ze het helemaal zonder moeten stellen. Niet leuk ,,'t Is echt niét leuk, wanneer je helemaal naar Amersfoort moet. om een naaldhakje van je dochter in orde tc laten brengen. Of wanneer je fietstas kapot is. of de schooltas van je zoontje. Werk je toevallig in Amersfoort, of heb je een brommer, dan is het nog te doen, al blijft het een be roerde toestand. Maar als je eerst een paar kwartjes voor de bus moet neertellen om je schoenen weg te brengen en later nog eens een halve gulden om ze te halen, zou je er beslist weer over gaan denken, zelf hamer en leest ter hand te nemen. In de bezettings tijd konden we het immers ook. Toch wordt het zo langzamer hand een raar wereldje, waarin je komt te leven. De mensen heb ben televisie, koelkasten, elektri sche fornuizen, elektrische koffie molens en nog veel meer. maar je kamers behangen en schilde ren moet je zelf doen, de haren van de kinderen knippen doe ik ook al zelf. Want het is werke lijk niet meer te betalen en hoe wordt hét werk dan nog afgele verd?! En nu ook nog zelf je schoenen gaan lappen?: Vindt u dèt nu vooruitgang? Ik ben mon teur en geen kapper of schilder. U moet echter eens zien wat de burgerij al niet zelf staat te prut- men niet te veel praten van wel vaart. werktijdverkorting en vrijetijdsbesteding. Hoe korter we gaan werken, hoe meer ik thuis te doen krijg. Tenzij het je niets kan schelen hoe je cr bij zit en hoe je er bij loopt. En ik geef toe, zo zijn er tegenwoordig nogal wat. Met dat al vertrekt, vandaag de schoenmaker, en morgen neem IK misschien wel de kuiten, 'k Ben nu tien jaar getrouwd en 'k heb nog geen redelijk huis. En als je dan eindelijk het geluk hebt. dat je een nieuwe woning krijgt toege wezen. heb je wel een douche en een wastafel en nog wat van die moderne snufjes, die het levens peil heten te verhogen, maar met je spullen weet je geen raad. 't Zijn immers maar ..hokkies", die kamers van tegenwoordig. Weinige kilometers ten noorden van Hoevelaken ligt Nijkerker veen, dat met Hoekelom tot de gemeente Nijkerk behoort. In Hoekelom. links van de grote weg AmersfoortZwolle, wonen 500 'mensen; in Nijkerkerveen. dat rechts van die weg is gelegen, een kleine 5000. Als men ons dit niet uitdrukkelijk had verzekerd zouden we het niet geloofd heb ben. Maar dat Nijkerkerveen is verschrikkelijk uitgestrekt. Langs een paar smalle wegen staan wel wat huizen dicht op elkaar, zodat men daar van een dorp zou kun nen spreken. Doch er schijnen er nog veel meer her en der te zijn neergepoot. Ook in Nijkerkerveen hebben we de situatie eens in ogenschouw ge nomen. Want daar is zelfs voor 675 gezinnen nog geen schoenma ker! En evenmin een slager. ..Vindt u het erg lastig?" vroe gen we de dames Van der Bor en Willemsen, die juist in een buur praatje waren gewikkeld. ..Op den duur wen je aan al les". zeiden ze. maar we gaan maar naar Amersfoort. Elke vrijdag en zaterdag is de bus af gestampt van de huisvrouwen, die in Amersfoort een stukje vlees gaan halen. Er komen hier wel slagers uit de omringende plaat sen, zoals uit Nijkerk en uit Hoe velaken, doch die zijn veel te duur. Nu kost de bus natuurlijk ook geld, maar je kunt daar te vens andere inkopen doen. Wat niet wegneemt dat het een uit komst zou zijn. als we hier weer een zaak hadden, waar je even naar toe kan lopen. Vroeger is er hier een geweest, van een zekere Wouter Blom. Die kon het echter niet bolwerken, hebben ze me verteld." ,,En gaat u ook met uw schoe nen naar Amersfoort?" „De een wel en de ander niet. Er woont hier nog een oud man netje, dat zo'n beetje repareerde, maar hij werkt nu niet meer. Je kunt nog wel je schoenen bij hem brengen. Dan zorgt hij, dat ze al lemaal in Amersfoort komen. Als ze daar gemaakt zijn komen ze weer bij hem terug en kunnen wij ze bij hem afhalen. Die slagers- kwestie is echter veel slimmer. Tot voor kort kwam cr elke week een slager uit Amersfoort met een grote auto vol vlees hierheen. Dat was nog wat, maar door fa milie-omstandigheden moest hij ermee ophouden. Zodoende zitten we weer in de narigheid". Bij de kruidenier u<- luuiaeniei Kiijgen. c,r zijn in Nijkerkerveen vijf kruidenierswin keltjes en nog twee bakkers, die kruidenierswaren verkopen. Dat zit dus wel goed. De meeste kruideniers verkopen ook nog ge rookt spek. En we hebben hier een melkboer die rijdt met drie auto's! een drogist annex sigarenwinkel, een vishandel, drie groenteboeren, een kapper, twee fietsenmakers en zell's een gara gehouder. Maar we MISSEN de slager. En een dokter of apothe ker is er ook niet. Als je een dok ter nodig hebt moet je Nijkerk bellen. Daar wonen er wel vijf. En van die vijf houdt er één hier „elke" dag behalve donder dags, zaterdags en zondags! één uur zitting in het Groene- Kruisgebouw. U weet echter hoe het gaat. Als hij hier zitting houdt heb je hem niet nodig en als je hem nodig hebt is hij er niet". ..Je mag hier niet ziek worden", merkte Flip Brons (65) wat cy nisch op, „doch de bevolking is over het algemeen gezond. Toch zou een slager het hier „hardstik- ke druk" hebben, als hij tenmin ste niet te duur zou zijn. Want er wonen hier in ..Het Veen" men sen zat. allemaal grote gezinnen, doch het dure vlees kunnen ze niet betalen. Dat is ook niet no dig. daar je als slager bij ONS nog spek en vet kwijt kunt. Voor al moet zo'n slager over wat ka pitaal beschikken. Voor de pof- klanten? Nee, die zijn hier niet meer. Maar toen ik nog tiet nodi ge vee had maakte ik het mee, dat je erg lang op je centen moest wachten, als je een koe of een varken had verkocht. En dat kan niet. Zo'n slager moet zes of ze ven varkens tegelijk kunnen ko pen en ze direct betalen. Als je dat niet kunt moet je hier geen zaak beginnen". En nu het oordeel der slagers uit Amersfoort, Nijkerk, Hoevela ken en andere gemeenten in de omgeving. ..In Nijkerkerveen zal nooit een slagerij renderen. Want jG kunt er alleen maar spek en vlees van oude. zware zeugen kwijt. De grote massa verdient nu eenmaal met meer dan zes of zeven tien tjes in een week. Wat valt er ech ter aan een pond gehakt van zes dubbeltjes te verdienen? Laat ze dat maar in Amersfoort zien op te scharrelen. (vervolg op pag. 2) Vlug op de fiets naar Amersfoort, als je wat nodig hebt van dc sla ger; of je schoenen moeten worden gemaakt. In een half uur rijdt de dochter het wel aan. En natuurlijk komt er nog een half uur voor de terugreis hij. In de winter is dat meestal geen pretje. Maar gelukkig gaat er om het half uur een bus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13