Nina Ricci bracht verademing in de reeks modeshows mvm Vierdaagse incasseerde eerste regendag Extra rust in open lucht was er ditmaal niet bij V ermogenswinstbelasting zal er niet komen In Apeldoorn vroeger op Geen gemeentegeld voor „aankoop" voetballers Nederland geen winnaar in songfestijn Knokke L96CNIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 29 JULI 1960 Slechts twintig gaven het op (Van onze sportredacteur.) Nijmegen, donderdagavond. DE VLAGGEN op de Wedren hangen bewegingloos naar beneden. Drijf nat plakken ze vast aan de masten. Mistroostig staan de rode houten tribunes langs de St. Annastraat en de Oranjesingel. Het water druipt van je stoelen en banken, die de honderden Nijmegenaren reeds naar buiten hebben gesleept voor de grote intocht van morgen. Maar een ieder kijkt net een somber gezicht naar de lucht. De bloemenkoopman wil morgen lijn grote voorraad gladiolen, anjers, dahlia's en gaat u maar door, gaarne kwijt, maar daarvoor is een grote publieke belangstelling langs de route lodig. En komt die morgen? Het regent Het Vierdaagse-leger heeft van- aag de eerste regendag moeten in- asseren. Het is weliswaar nog mee- evallen, want hoewel het vanaf alf elf motregende, is de „schade" og meegevallen. Sommigen deden et zelfs nog zonder plastic jassen of paraplu, maar prettig wandel- reer was het op het einde van de ag toch zeker niet. En dat is jammer, want juist van- aag liep men het mooie bos- en euveltraject waar het zo heerlijk toeven is en waar men heerlijk kan enieten van een extra rust in de ossen of boven op een heuvelrug, laar is nu niets van gekomen, want et gras was nat en de bomen lieten [estadig grote droppels vallen, zodat Ie wandelaars er maar liever een littig tempo inzetten om zo spoedig nogelijk weer in de „open lucht" te t Was mistroostig vandaag en hoewel r zeker niet slecht werd gelopen, meen- len we toch een terugslag in de stem- ling te hebben geconstateerd. Het ging llemaal vrij lauw en bij velen ontbrak e pit zoals het kittige meisjesgroepje an „Er op uit" te Sprang Capelle die Bij doorkomst te Groesbeek op 10 km oor de finisb lagen de groepen meer iteen dan gisteren te Wijchcn. Daardoor ras er voor de individuele wandelaar leer de gelegenheid een eigen tempo te iezen en het kalm aan te doen. De eroutineerde ouderen haalde je er zo it. Een van die geroutineerden is on- etwijfeld burgemeester M. W. Schakel fan Noordeloos, die de Nijmeegse Vier- Jaagse dit jaar voor de 22ste keer loopt, n 1933 liet bij zich voor de eerste keer Inschrijven en sindsdien heeft hij geen inkele keer gemankeerd. Op onze vraag toe hij over de huidige Vierdaagse lenkt, antwoordt hij resoluut, dat het ptleme karakter van voor de tweede feereldoorlog verdwenen is, maar dat |r een prachtige wandelmogelijkheid irordt geschapen op de 53 km-route die kij elke dag moet afleggen, i „Ik doe het echt om te kijken of ik D'n wandeltrip elk jaar nog kan af- '£g<?n'\ zegt de burgervader van Noor- eloos lachend en hoewel ik meer kracht loet putten uit mijn routine dan uit training er komt eenvoudig bijna ts van gaat het elk jaar nog goed k hoop nog vele jaartjes mee te kun- mogelijk volgen er meer Noor- lelozers mijn voorbeeld, want tot nu ben ik steeds de enige!" (Is het won- Ier dat de A.R. de heer Schakel kozen de Commissie Sport en Beleid? Red.) Maar niet alleen burgemeester Scha- ;el ging vanmiddag nog zeer fit over le eindstreep. Daar waren de detache- nenten die worden opgeleid voor Nieuw- juinea. Generaal Gips die in Groesbeek en deel van de stoet aan zijn oog voor lij zag trekken, kon tevreden zijn, want iet Nederlandse leger liep best. De be- angstelling van officiële zijde was iverigens vandaag weer groot. We noe- a. minister Van Rooy en enkele loge Duitse en Zwitserse officieren. Rechtop Vooral die buitenlanders laten geen [elegenheid voorbijgaan om hun bewon- lering te uiten. Het is „grossartig" zei 'erdy Weber, de reporter van radio Sera, die een klankbeeld van dertig ninuten moet maken, maar reeds mate- voor anderhalf uur heeft en niet feet wat hij moet laten schieten. Ook ie Zwitserse officieren zijn dik tevre- len: „Onze mannen leren in het Ho! andse land rechtop te lopen. Ook dat i een voordeel I" Hoewel de Zevenheuvelenweg elk jaar ipnieuw een moeilijk traject is, ging 'et dit keer extra lastig, omdat he' peer weinig inspirerend werkte. Spe- Ipiaal de lange en hier en daar steile lalingen vermoeiden de wandelaar. Vaak d er zich ook spierpijn voor omdat okude en stijve kuitspieren juist bij iet dalen de zwaarste schokken opvan- |en. Bovendien kreeg menigeen last van cramp, meer nog dan van blaren. Maar alle leed is nu weer geleden en p een enkeling na zijn de duizenden Keer binnen. Het centrale administratie- i registreerde slechts twintig uit- rallers hetgeen ook dit keer uitzonder lijk laag is, speciaal wanneer men daar >ij in aanmerking neemt, dat het van daag minder gunstig weer wa» Het heeft er veel van weg. dat er dit jaar beter getraind is voor de afstands marsen dan dn 1959. Toen immers was cf derde dag voor een groot aanta- deelnemers bijzonder zwaar en haalde menigeen slechts met hangen en wurgen de eindstreep. Natuurlijk zijn er ook nu die zich la ten voorttrekken aan een handdoek of zich gesterkt weten door de pink van «en kameraad, maar voor zover een ver gelijking mogelijk is met vorig jaar er nu beter gelopen. Dit is mede toe te schrijven aan het uitstekend" weer van de eerste dagen en in de mor genu ren van vandaag. En nu is het dan weer zover, dat we ons gaan prepareren op de laatste dag met i het slot de triomfantelijke Nederlandse turnploeg ingedeeld De Nederlandse dames turnploeg is door de internationale turnfederatie voor de Olympische Spelen onderge bracht in de eerste van de twee groe pen. In deze groep komen ook uit: Fin land, Zuid-Slavië, Canada, Israël, Bul garije, Italië, Oostenrijk, V.S, Belgis en Rusland. tocht die zich door geen pen laat be schrijven. Een dergelijk evenement moei beleefd worden, wil men aanvoelen wat er in de duizenden wandelaars bur gers zowel als militairen omgaat tij dens de laatste vijf kilometers naar de ndstreep. Het wachten is nu op droog en zo mogelijk zonnig weer, want regen en bij die intocht in Nijmegen een onge wenste metgezel. Maar hoe alles ook verloopt morgen, degenen die van start gaan. komen ook op eigen be nen aan de finish, hetzij zo fit als een hoentje of kreupelend van de ene blaar op de andere. Opgeven is er morgen niet meer bij, want men weet dat het einde dichtbij is. Vier dagen lang is het wandellegioen dan op stap geweest. Dat is dan ook weer net mooi genoeg zowel voor de wan delaar, als de politie die dagelijks de handen vol heeft, de verzorgers en alle anderen die bij de Vierdaagse betrokken zijn. Natuurlijk is er ook 'n detache ment van de Vliegbasis Val kenburg bij Leiden present op de Nijmeegse Vierdaagse. Men blijkt goed getraind te zijn en bijzonder goed opgewassen te gen de vermoeienissen. In de dorpen is er zelfs nog energie over voor een nummertje „Er kleven veel bezwaren aan' (Vervolg van pagina 1) Naar de mening van prof. Zijlstra en dr. Van den Berge verdient het geen aan beveling aan ons belastingstelsel een ver mogenswinstbelasting toe te voegen. Zij :n daartegen verschillende bezwaren o.m. het gemis aan innerlijke rede lijkheid, omdat de vermogensbelasting n deel van alle positieve vermogens ten opeist, maar de vermogensver. liezen voor rekening van de belasting plichtige zelf laat. Bovendien bederft deze soort belasting het figcale klimaat, de lust van vermogenbezitters om hier te lande te blijven wonen zal afne De bewindslieden zijn voorts tot de slot. >m gekomen, dat het in de huidige situatie niet noodzakelijk is in de be- lastingwetgeving de faciliteit van onbe lastbare conjunctuurreserves op te ne- zeker niet naast, maar ook niet in de plaats van investeringsaftrek en ver. vroegde afschrijving. Vennootschapsbelasting In het nieuwe wetsontwerp op de ven nootschapsbelasting is voorzien in de in voering van een gedifferentieerd tarief. Voorgesteld wordt o.m. 't vennootschaps- belastingtanef met 15 punten (van 43 op 28 pet.) te verminderen voor dat deel van de volle winst, dat aan aandeelhouders binnen het bestek van de inkomstenbe lasting wordt uitgedeeld. Het overige deel van de volle winst zal, zoals thans het geval is, met 43 pet. belast blijven. De tariefsreductie geldt uitsluitend voor i Nederland gevestigde lichamen. Om te bereiken, dat kleine, eenvoudige coöperaties, die uitsluitend met leden werken en hun gehele winst uitdelen, vol ledig vrij zijn van vennootschapsbelasting, wordt een algemene winstvrijstelling voor coöperaties ingevoerd aan de voet van f 5000. Dividendbelasting In het wetsontwerp op de dividendbe lasting wordt o.a. voorgesteld deze belas van 15 tot 25 pet. te verhogen, be halve voor opbrengsten die uit een her- kapitalisatie voortvloeien. Voor deze laatste wordt een tarief van 20 pet. voor gesteld. Voor buitenlandse winsten die, door Nederland stromende, het land in concernverband weer verlaten, is er geen •eden tot het heffen van dividendbelas- In hun bij de wetsontwerpen gevoegde nota over de belastingherziening geven de ster en de staatssecretaris als hun mening te kennen, dat de commissarissen- belasting niet past in ons belastingstelsel, omdat 2e een discriminatie van één be paalde categorie betekent. Zij vinden, dat er voor wat betreft de fiscale behande ling van de commissarissenbeloning alle reden is opnieuw aansluiting te zoeken bij het voor 1940 in Nederland geldende systeem. Hierbij werden voor de belas tingheffing van de winst de con sanssenDeloningen, voorzover zij geen arbeidsbeloning zijn, op één lijn gesteld met winstuitdclingen aan aandeelhouders. De commissanssenbelasting wordt dan ook afgeschaft. Daarentegen worden het wetsontwerp op de vennootschapsbe lasting de beloningen van de commissa rissen niet aftrekbaar verklaard voorzo ver ze uitgaan boven een bedrag, dat ale redelijke tegenprestatie voor hun arbeid kan gelden. De commis sarissenbeloning wordt daarmee gesplitst in een redelijke arbeidsbeloning en tièmes. In elk geval zal een beloning f 2000 voor de vennootschapsbelasting af trekbaar zijn. Voor het gedeelte va beloning dat boven de f 2000 uitgaat, wordt een aftrek voordehelft het meest aanvaardbaar geacht. Het bedrag dat per commissaris van de winst van 't lichaam aftrekbaar is, bedraagt volgens het voor stel ten hoogste f 10.000 voor vaste belo ningen en tantièmes tezamen. De totale belastingvermindering, die zal voortvloeien uit het nu bij de Kamer in gediende complex van belastingvoorstel len, kan worden geschat op f 65 miljoen per jaar. Na aftrek van de aandelen van het Gemeentefonds en het Provinciefonds resteert dan als kosten voor het Rijk een bedrag van ongeveer f 55 miljoen. Het financiële resultaat van de herzienings- oorstellcn wordt echter eerst na ccn aantal jaren bereikt. Geschil tussen N.W.B, en K.N.B.v.L.O. kan worden bijgelegd (Van onze sportredacteur) Dat Nederland in de laatste vol le week van juli elk jaar opnieuw twee Vierdaagse-tochten kent (in Nijmegen en Apeldoorn) zit zowel heel wat outsiders als ingewijden in de wandelsport niet lekker. Op een persbijeenkomst in Nijmegen heeft men de leider van de Nij meegse Vierdaagse, majoor b.d. J. N. Breunese, recht op de man af gevraagd of dat akelige geschil dat er nu al jaren bestaat tussen de Koninklijke Nederlandse bond voor lichamelijke opvoeding en de Nederlandse wandebond ooit nog eens kan worden bijgelegd. Ma joor Breunese, antwoordde zowel bevestigend als ontkennend. Hij zou het bijzonder op prijs stellen wanneer de handen eendrachtig ineen worden geslagen, maar stelt aan de andere kant nadrukkelijk, dat de NWB de gedane verkla ring in Apeldoorn een Vierdaagse te organiseren op dezelfde dagen als die in Nijmegen om de KNB v LO-marsen daarmee zoveel mo gelijk afbreuk te doen, moet her- Het is een geschiedenis die al acht jaar hangende is en die velen langzamerhand maar laten voor wat het is. De radioverslaggever van Radio Bern stond evenwel verbaasd te kijken toen hij van het geschilpunt hoorde. „Hoe s het in zo'n klein land als Neder land mogelijk, dat men elkaar zo tegenwerkt", zei hij. Vanmorgen 19 uitvallers Van de 11.361 deelnemers, die donder dag de derde dag van de vierdaagse met succes beëindigd hadden er ren die dag 20 uitvallers hebben zich 19 vrijdagmorgen niet bij de start controle gemeld. Het aantal wandelaars, dat vanmorgen op pad ging, bedroeg dus 11.342. Het was ideaal wandelweer: een licht bewolkte hemel met af en toe wat zon, en een temperatuur van plm. 19 gra- In verband met de feestelijke in tocht van de deelnemers aan de Apel- doornse vierdaagse die vanmiddag plaats vindt, is het wandellegioen van de NWB vanmorgen wat vroeger uit de veren gekomen dan de vorige da gen. Reeds van vijf uur af zijn de groe pen de individuelen bij de Eierhal v*r. trokken. Er zijn 1069 voetgangers op pad gegaan onder een somber en nogal dik en dreigend wolkendek Joop de Mos werd uitgeschakeld In de halve finales herenenkelspel van het toernooi voor tennisleraren in East bourne is onze landgenoot Joop de Mos uitgeschakeld door George Worthington. De als eerste geplaatste Australiër zege vierde met 26 6—4 64. In de andere halve eindstrijd versloeg Peter Cawthorn (Australië) de Engelsman Bill Moss met 6-1 6—2. De uitslagen van de waterpolowed- strijden, die gisteravond zijn gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB luidenhoofdklasse dames Het IJ— ZIAN 3—2 (ZIAN degradeert). Heren eerste klasse a: DJKRotterdam 32. Voetbalschandaal in Joegoslavië Een Joegoslavisch voetbalschandaal is gisteren geëindigd met de arrestatie van 5 personen, die ervan worden be schuldigd spelers te hebben willen vergiftigen om de overwinning voor hun elftal te verzekeren. Het schandaal begon zondag in Marl- bor, in Slovenië nabij de Oostenrijkse grens. Daar zou de beslissende wed strijd gespeeld worden tussen het plaatselijk elftal „Branik" en „Karlo- vac" uit de gelijknamige stad. Maar alle spelers van „Karlovac" en hun begeleidende managers werden ziek. Zij hadden allen last van hevige diarrhee. Doktoren grepen in en de politie werd geroepen om een onder zoek in te stellen. De wedstrijd werd afgelast. De politie ontdekte, dat Ivan Vobic, bestuurslid van „Branik", een kellner van een plaatselijk hotel een paar pillen had gegeven om die te mengen door het eten dat de Karlovac-spe- lers geserveerd zou worden. De kell ner sohijnt te ijverig geweest te zijn en te veel pillen in het eten te heb ben gedaan. De politie arresteerde Voblc en zijn vier medeplichtigen, allen supporters van „Branik". Vobic werd uit de club gezet en de wedstrijd werd als gespeeld en voor „Branik" als verlo ren beschouwd, zodat „Karlovac" pro moveert naar de tweede afdeling. Com me niaan Amusante thriller spel te zien, John Soer was geheim- zinnig en ondoorgrondelijk als Oosterse bediende cn Jan Retèl bleek ten slotte de dader te zijn: hij had als arts, om de kostbare jade paardjet te kunnen stelen, de aan een hartkwaal MET ZIJN mysterie „Acht paardjes lijdende kunstverzamelaar een dode- van jade" heeft de auteur Jan de ujj:e injectie gegeven. Vermelden wa Koek zijn vorige televisiespelen, in op- ten slotte nog het smaakvolle optreden dc NCRV geschreven, over- troffen. Het spel was veel rustiger en minder rommelig dan de beide vorige welke ook buiten de studio werden op genomen. Het Hilversums venduhuis Wisseloord bood een logische en aan trekkelijke omgeving voor de merk waardige gebeurtenissen tijdens de op lossing van een moordgeval, inspecteur Fedders natuurlijk wi aangew Fien Berghegge als de in het ti gedreven lady. Alles tezamen: een amusante thriller, vanavond Er waren voldoende verwikkelingen Dm de aandacht van de dader af te lei- uu -„uv. programma, uai van o.uu uui ai can den en al ging het in t begtn allemaal vARA-ultandin! biedt Hierin eerst de later tulom de epan- „t,,,,,, iiAchter het i Met het weekoverzicht van het NTS- journaal opent om 8 uur het televisie programma, dat ning er toch in. Robert Sobels, die we langzamerhand gaan kennen als de rustige inspecteur, gaf ook gisteravond weer uitstekend G.S. weigerden goedkeuring (Van onze correspondent) 1VE GEMEENTERAAD van Ensche- -L' de heeft maandagavond in spoed vergadering een voorstel van B. en W. goedgekeurd om een bedrag van 99.900 aan Sportclub Enschede te lenen. Deze voetbalvereniging heeft goede spelers nodig voor de „aan koop" van wie het geld ontbreekt. De gemeenteraad erkende het belang van een eredivisieclub voor de stad en gaf zij het weinig enthousiast zijn fiat aan het voorstel, uitgezonderd de heren Spruijt (ger. pol. verb.) en Meulink (prot.-chr.). Het raadsbe sluit werd per speciale koerier naar Zwolle gebracht, waar gedeputeerde staten van Overijssel dinsdagochtend hebben geweigerd het goed te keuren Het vele werk, dat de Enschedese ambtenaren van de gemeentelijke dienst voor sportzaken, de afdeling financiën, de accountantsdienst, dc betrokken wet houders en de gemeentesecretaris zater dagmiddag en zondag hebben moeten verzetten om het raadsvoorstel rond te krijgen, is dus voor niets geweest. Het voorstel had namelijk bijzondere baast, omdat op 1 augustus de termijn om nieuwe spelers te contracteren gesloten wordt. Vandaar dat niet geschroomd werd dc ambtenaren op hun vrije zater dagmiddag cn wat toch wel heel droef is op zondag aan het werk te zetten om ccn semi-prof-voetbalclub, die het nauwelijks meer kan bolwerken, uit de moeilijkheden te helpen. Nuchter denkende Enschedeërs juichten het besluit van Ged. Staten toe, maar de fanatieke aanhangers van de Sportclub tonen zich verontwaardigd en trachten nu op het laatste moment van particu lieren geld te lenen om spelers te con tracteren. De gemeente Enschede heeft aan de zuidrand van de stad een bijzonder duur sportcomplex gebouwd, een stadion met een groot aantal oefenvelden eromheen, welk complex de gemeente jaarlijks han den vol geld kost. Aanvankelijk zou het geheel twee miljoen gulden kosten, maar tijdens de bouw vroeg de wethouder voor sportzaken elk jaar zo'n vijfhon derd duizend gulden extra, met het ge volg, dat, toen het stadion in 1956 in Ondanks de beloften aan Enschedese Boys (die toen in de tweede divisie van het betaalde voetbal speelde) werd het (Van onze moderedactrice.) Parijs, vrijdagochtend, verademing in de reeks shows, die ons maar steeds terugvoert naar de jaren van de stomme film. Crahay, de Belgische ontwerper van het huis Ricci, heeft bij zijn werk zeker ook aan die jaren gedacht, maar geen ogenblik heeft hij die mode slaafs na gemaakt. Het allerbeste zijn de tailleurs, het zijn neo-klassieke modellen, die de taille werkelijk aanduiden en met een half lang schootje. Bij andere modellen zouden we het jasje eerder een bolero noemen, dat net tot over het middel valt. Sommige hebben een „borstlap", een los pand dat in de zijnaad schijnt te sluiten. Het derde type tailleur heeft een man teltje, dat recht valt tot op de heupen. Al deze modellen worden getoond door mannequins, die geen enkele ronding hebben. Trouwens rondingen zullen verboden zijn van de winter! De slui tingen zitten immers veelal erg opzij. Het voorpand mag dus niet bollen. Ni- na Ricci drukte die zijsluiting heel poë tisch uit: aan de kant van het hart. lp merkelijk is, dat de mouwen van deze pakjes vrij lang zijn en bijna op de hand vallen. Verder zijn er dubbele ronde bontkragen. De rokken zijn recht, nauw en vrij kort. Suikerbroden" ">e mantels noemt Crahay „suikerbroden" smal van schouders en met de ruimte van voren. Deze mantels hebben een ronde bontkraag. De rechte manlek sluiten ver opzij. Grappig is het vrij lange split, dat in de rok valt daar aan de zijkant waar juist de sluiting is. )k werden wijde kozakkenmantels ge toond, waarbij het middel boven dc taille is aangebracht. Tenslotte kunnen wc nog een cape gaan dragen, zoals dc 'taliaansc struikrovers plachten te dra len, of liever zoals de opera ons toil doen geloven, dat ze gedragen werden. f et zijn zwierige gevallen, die over één ■chouder teruggeslagen worden en dan ■ierlijk met een hand vastgehouden ■toeten worden, japonnen zijn in fourreau-stijl, d.w.z. ■onder taillenaad of ceintuur, dus a la princesse, maar niet aansluitend. De cocktailtailleurs zijn allemaal afgezet met bontrandjes, liefst natuurlijk van korte avondjaponnen hebben aan één kant een puntige slip tot op de grond, wat ook al een oud-modisch beeld is uit de jaren dertig toen men zoetjes aan probeerde van de kniekorte rokjes weer af te komen. Korte goudbrocaten glanzende avondja ponnen hebben lage tot op de grond sic- rijk, maar vast en zeker alleen voor filmsterren geschikt. Nerz schijnt over al goed voor te zijn, aan bijna geen avondjapon ontbreekt het als garnering. En het staat mooi, dat is zeker. De meest gebruikte materialen zijn tweed, effen wol, en zware crêpes van wol of zijde. Zwart neemt een voorna me plaats in, daarnaast veel wit, bruin, beige, roesttinten in verschillende nu- Uadeleine de Rauch heeft in haar pro gramma de merkwaardige stelling kondigd, die geen couturier voor haar heeft durven uitspreken, dat er o dig veel minder veranderingen in dc mode zijn geweest gedurende dc lact- ste jaren dan in de iaren van vóór dr oorlog. ladeleine de Rauch Madeleine de Rauch staat verder van de Dolly sistersmode af dan de meeste ont werpers. Ja, ze trekt er zich ter nau- wernood iets van aan. Toch heeft ook zij haar stijl vernieuwd. Haar japon nen vallen soepel, hebben een ceintuur en een enigszins blousend lijfje. Alles zit op de normale plaats. Typisch is haar idee de rokzoom naar de buiten kant te keren, zoals de omslagen de pijpen van de herenpantalon. ierkwaardig en door ons niet begrepen is de constructie, waarbij de rok naar binnen is geslagen en daar een broek vormt. Bij korte japonnen een i broek, bij lange japonnen een I broek. De pijpen komen niet te zodat men gewoon, althans ogenschijn- lijk, in een rok wandelt. Madame de Rauch, zegt, dat deze constructie nood zakelijk is, nu alle vrouwen achter het stuur plegen te zitten. Maar wat dan met de avondjaponnen? Of dat st moet figuurlijk begrepen worden! Haar mantels zijn ruim en confortabel. Nina Ricci TAILLEURS: verschillende mo gelijkheden. Dc jasjes zijn iets getailleerd, recht of heb ben ccn boleromodel. Lange mouwen, veel bontkragen. MANTELS: „suikerbroden", smal in de schouders of ko zakkenmantels met hoge taille. JAPONNEN: Fourreau-stijl, flou zonder ceintuur. MATERIALEN: tweed, effen wollen stoffen, crêpes in wol of zijde. KLEUREN: veel zwart, wit, bruin, beige, roesttinten, rose. Madeleine de Rauch JAPONNEN: taille op normale plaats, ceintuur en blousend lijfje; combinatie van japon met (onzichtbare) pantalon. MANTELS: ruim met bontkra gen. TAILLEURS: half lange jasjes, dikwijls met aangeknipte kap. MATERIALEN: gebreide mo hair en tweeds, winterflanel, laken en crêpes. KLEUREN: donkergrijs, mos- terdtinten, paars, groen en rood. Ook de tailleurs zijn gemakkelijk pende vorstelijke avondmantels Heel half lange jasjes. Dikwijls hebben een monmkenkap, die aan de rug aangesneden. Veel modellen hadden ronde bontkraag. Nu eens niet v nerz maar van opossum of vos uit Vir ginia, heel mooi grijs met een zwarte gloed en roestkleurige streep. Is materialen enorm veel gebreid mo hair, gebreide tweeds, winterflanel, la- ':cn en crêpes. Satijn, mousseline en goudkant op grijze tule voor de avond toiletten. Heel bijzonder was het bor duursel van tweeddraad met gitten en parels op kant. laar kleuren waren veelal donkergrijs inosterdtinten, paars groen en rood. Itadion verhuurd aan Sportclub Ensche. de, die in de ere-divisie van het betaal de voetbal speelt. In het begin trok het ye stadion én Sportclub met voat- balsterren, onder wie Abe Lenstra, nog wel publiek, maar moeilijkheden bij het bestuur en onder de spelers onderling (gevolg van scheefgetrokken salarissen sommige spelers) deden het spelpeil dalen. Het gevolg was, dat het aantal bezoekers sterk terugliep en daarmee ook de opbrengst aan vermakelijkheids belasting voor de geemente. gebruik werd genomen, de stichtings- kosten tot ver over de vier miljoen gul- den waren opgelopen. Om zich in de eredivisie te kannen handhaven achtte Sportclub het nodig het eerste elftal te reorganiseren. Maar vanwege de financiële moeilijkheden moesten enkele spelers met zeer soge salarissen wijken. Zo werden o.a. Abe Lenstra en Rinus Schaap „verkocht'', welke transactie bij het betaald voetbal als „transfer" wordt betiteld. Maar om publiek te trekken moest mins'-ns één bijzondere ster worden aangetrokken. Die ster meent Sportclub nu gevonden te hebben in Helmuth Rahn, de goal- geter vant het Westduitse nationale elf tal, de man die in 1954 Wcst-Duitsland in Bern naar het wereldkampioenschap schoot en die in 1956 in Zweden bij de Wereldkampioenschappen tot de grote doelpuntenmakers behoorde. Deze Hel muth Rahn vraagt veel geld, zijn huidige club in Keulen niet minder. En aange- Sportclub daarover niet beschiki moet de gemeenschap er maar voor zor- Geen laak De gemeenteraad zat in een moeilijk parket: hoe lager men de tekorten voor het veel te dure stadion zou kunnen houden des te beter. Dus vonden de meeste raadsleden, dat de gemeente moest bijspringen. „Neen," zeiden dr Meulink en de heer Spruijt, „wij zijn /oor bevordering van de sport, maar anzien van het beroepsvoetbal heeft de overheid geen taak." Daarbij konden zij terecht een zeer kritisch geluid laten horen ten aanzien van het financiële be heer van deze voetbalvereniging. Nu Ged. Staten het raadsbesluit heb ben afgewezen, staat Sportclub wel even vreemd te kijken, want op 1 augustus sluit de transfertermijn. Het wordt dus kort dag. De Enschedese bevolking wacht af, deels gespannen, deels nieuwsgierig Want deze zaak heeft mede door het feit dat Rahn en zijn manager Schwab die deze week in Enschede waren en daar een verslaggever, die een foto had gemaakt, bedreigden, zodat deze de hulp van de politie moest inroepen, bijzondere belangstelling gekregen. Overeenstemming over Eichmann In diplomatieke kringen in Buenos- Aires is gisteravond vernomen dat Ai gentinië en Israël hun geschil over de zaak-Eichmann definitief hebben bijge legd. Verwacht werd dat later een offici eel communiqué zal worden uitgegeven optreden van de Israëlische pianiste Varda Nishry, die werken van Pro kofiev en Chopin speelt. Om 9 uui een documentaire over onze voeding en om 9.30 uur een Wild West-film „Vast n 't zadel." vanavond De NCRV herhaalt tussen 810 cn 9.05 uur het hoorspel van Jan de Vries „Zo ik niet had geloofd". Aansluitend het kwartet in de KV 421 van Mozart, zoals het tijdens het Holland Festival werd uitgevoerd door het Juilliard Kwartet. Liefhebbers kunnen tussen 11.20 en 11.55 uur nog luisteren naar de rubriek „Onbekende Tsjechische orkestmuziek", deze keer met werken van Smetana. Om 8.10 uur begint in het VPRO- programma over Hilversum I een klankbeeld over de jonggestorven dichter Hans Lodeizen. Daarna spreekt prof. dr. G. J. Hoenderdaal over het leven van Arminius en om 8.50 uur is er weer een lezing over de Benelux. C Met het veertiendaags vakantie tour- tje kunt u vanavond Henk van Sti- priaan (in het VARA-programma» vol gen naar de Euromast in Rotterdam, waar babbeltjes en muziek worden gemaakt. Programma voor morgen ZATERDAG 30 JULI 1960 Hilversum 1. 402 m- 746 kc/S. VARA: 7 00 Nws 7-10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 8 18 Gram 8 30 V d jeugd 8.50 Voor u en uw gezin, praatje 9 0o Gym v d vrouw O IO Gram 9 35 Waterst 9 40 Gram VPRO: 10-00 Samen Uiuls lering 10 05 MorgenwiJ- d ng VARA: i0 20 Gevar progr 11 35 Saxo foonspel 12 00 Lichte muz 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 HammondorgelFpel 13-00 Nws 13 15 V d teenager» 14 15 V d Jeugd 14-50 Mannenkoor 13 03 Ruimte voor vrijetijdsbesteding lezing 15 20 Radio fll- harm ork 16 03 Boekbespr 16 25 Versierde vakantietips 17 00 Jazzmuz 17 30 Weok- journaal 18 00 Nws cn eomm 18-20 Pianospel 18 30 Muziekklosk 19-00 Kunstact VPRO: 19 30 Binnen en buiten de grenzen lering 19 40 Chrl6tus, Zijn leerlingen en do mensen, lezing 19 55 Deze week, lezing VARA: 20 00 Nws 20 03 Gram 20-40 Promcnade- ork en sol 21-25 Soc comm 21 40 Licht progr 22 05 Sportultz 22-30 Nws 22 40 Zang met Interviews 23 10 Gram 23 55—24.00 1007 kc/_ KRO: 7 45 Morgengebed t.. 8 18 Gram 8 50 V d hulsvrouw 10 00 V d kleuters 10 15 Gram 10 30 Ben Je zestig? !-00 V d zieken 1143 Gram 1200 Mid dagklok-noodklok 12 03 Gram 12 30 Land- —i tulnhouwmedod VT 15 Zonnew Jeugd 14 00 14-50 Gram 15 30 1 -iaanse zang 16 30 Gram 17 00 V d Jeugd 18 Oo Gram 18 15 Jotmi weekoverz 18 23 Lichte muz 19 00 Nws 19-10 Act 19 25 Gelders r>rk en solist 20 20 Lichtbaken, 'ezing 20 30 Cabaret 21 05 Pol lezing 21 15 Een mens kan bang zijn voor hulzen, hoorspel (II) 22 05 Rpd Eucharistisch Con gres Münclien 22 25 Boekbespr 22 30 Nws 22 4o Gesprekken: Jong - oud - eeuwig 23-55—24 00 Nws. .Televtsleprngr. KRO: 17 00—17 30 V d kind NTS- 20 00 Journ en weeroverricht KRO- 20 20 De klucht van de koe. toneel stuk 21 00 Gevar progr 22 00 Speelfilm Vertraging bij herstel Tuindorp-Oostzaan Het lid van de Amsterdamse gemeen teraad mej. M. M. Koppenschaar (soc.) heeft B. en W vragen gesteld over de gang van zaken met betrekking to' de herstelwerkzaamheden in Tuindorp- Oostzaan. Zij vraagt of de berichten van bewoners van gemeentewoningen juist zijn als zouden zeer vele woon- en slaapkamers niet afgeschilderd zlin. Bovendien wil het raadslid weten welke tegenslagen zich dan hebben voorge- Duitsland 24 punten meer (Van een speciale verslaggever) TVTET ERNSTIGE j^zichten en wel- bewust van hun moeilijke en on dankbare taak stonden de juryleden, nadat de laatste mededingster van het songfestival van Knokke haar op treden had beëindigd, op. De spanning in de tot de laatste plaats uitverkochte zaal was voelbaar, en hei was voor Henri Segers een zeer moeilijke taak het in de zaal nog aanwezige pu bliek even muzikaal bezig te houden Beneden in de kelder van het Casino waar de Nederlandse ploeg zenuwachtig bijeen zat, werd zo weinig mogelijk ge sproken. Teddy Scholten, bijgestaan door haar man Henk Scholten, bespraken sa men fluisterend de kansen die, als je op de reactie van het publiek zou mogen afgaan, zeer zeker ten gunste van Neder land zou uitvallen. Willy Alberti, Corry Brokken (onze grote troef), Rita Reys en Ton van Duin hoven zaten stilzwijgend in een boekje de komende dingen af te wachten. En u weet het waarschijnlijk al: Neder'nnd heeft verloren. Verloren met 24 punten verschil van Duitsland, die met Frank Foster, Inge Brandenburg en Udo Jürgens grote troe ven in handen hadden, Duitse troeven Heinz Sagner opende de rij met eeD vrij zwak gezongen liedje Hannelore Auer, schalks en ondeugend, bracht haai song „Cigarillos aus Havanna" heel goe" en heeft een groot aandeel gehad in de uiteindelijke overwinning van Duitsland Frank Foster bleek over een goede stem te beschikken, maar beheerste hem niet helemaal. Inge Brandenb irg was de vertegenwoordigster van de moderne jazz en dat ze veel techniek te kort kwam bewees haar mededingster de Ne derlandse Rita Reys. En tot slot van de Duitse ploeg Udo Jürgens, een jonge man van omstreeks 23 jaar die zichzelf op de piano begeleidde Zijn eerste lied je „Jenny" was een eigen compositie, en viel zeer in de smaak van het publiek. Dat het een puur commercieel liedje was, scheen dc jury niet te deren. In zijn tweede liedje „Bonsoir, bonne nuit" bleek deze Jürgens toch wel over zeer goede zangkwalitelten te beschikken en zeer zeker over een goede prestatie. Daarna de Hollandse ploeg. En wat moet ik u daar nog meer van vertellen dan wat ik gisteren al deed? Teddy Scholten, goed I Ton van Duinhoven beter dan gisteren dankzij een eigen combobegelelding, Willy Alberti, redelijk, Rita Reys, knap, heel knap, en als laat ste Corry Brokken, die onder daverende toejuichingen het toneel verliet. In de wandelgangen van het Casino heeft het nog urenlang gegonsd van dis cussies, Instemmingen, afkeuringen en geruchten, uiteraard in de meeste geval len oncontroleerbaar! Hetgeen zoals do heer Piet te Nuyl jr., organlsstoi van het jaarlijkse Eurovisie-songfestival ons gisteravond vertelde, ook weieens een ernstige terugslag zou kunnen vinden op de bereidwilligheid van de Neder landse artiesten om aan festivals In het algemeen en dus ook het Eurovlslefestl- val mee te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7