DE TUD NIXÖN - bijna legendarisch Verschuiving premiebouw naar de vrije sector Niettemin een fel omstreden politicus Dr. Adenauer vrijdag naar de Gaulle Duidelijke bepalingen voor bases in V. S. Slechts de sterkste dar Aantal aanvragen voor goedkopere huurwoningen boven verwachting 5 DE MAASBODE het stafregie- dat alle ln het ziekenhnls werk zame artsen rooms-katholiek of niet verplicht zich te hou- De kwestie draait om de vraag of hel A.B.G. inderdaad een algemeen dan wel een katholiek ziekenhuis is. Strikt formeel, d.w.z. aan de hand van de statuten, is het geen uitgesproken katholieke instelling. In de praktijk is het dit echter wel. De ver pleging gesehiedt door religieuzen, er han gen kruisbeelden in de gangen en zalen, aan het ziekenhuis is een rector verbonden en het is lid van de Vereniging van Katho lieke Ziekenhuizen. Dat een ziekenhuis over een stafreglement beschikt, is bevor derlijk kan zelfs noodzakelijk zijn voor een goede gang van zaken. Dat het ■tafreglement in het onderhavige geval wordt opgesteld in de geest van de sinds jaar en dag geldende praktijk in het zieken huis is begrijpelijk. Of een formeel niet uitgesproken katho liek ziekenhuis het recht heeft, zijp genees heren en patiënten te binden aan de katho lieke medische moraal, is een vraag, die de deskundigen maar moeten beantwoorden. Een andere vraag is het of het regenten- college hiermee tactisch gehandeld heeft. Het ziekenhuis te Bergen op Zoom is reeds vele jaren voorwerp van meningsver schil tussen de katholieke bevolkingsmeer derheid en de niet-katholieke minderheden en het was misschien beter geweest om geen olie op het smeulende vuur te gooien. Terecht constateren de kerkeraden in hun verklaring, dat de verschillen tussen de katholieke en de algemene medische mo raal niet hemelsbreed zjjn. Dikke laag olie in kanaal van Ens Het kanaal van Ens naar Vollenhove in de Noordoostpolder is over een lengte van 800 meter bedekt met een laag olie. De olie is maandag bij het lossen van een binnenvaarttanker van 150 ton weg gelopen. Het zal niet zo gemakkelijk zijn de olie weg te krijgen, in de loop van de tijd zal ze uit het kanaal moeten verdwijnen via het gemaal bij Vollen hove. Intussen is wel een aantal water vogels het slachtoffer van de vettQ sub stantie geworden. Er zijn geen nadelige gevolgen voor de visstand in het kanaal opgetreden. Deelstaten in actie tegen tweede tv-net Naar van de zijde der Nedersaksische deelstaatsregering verluidtbestaat de mogelijkheid dat dc Westduitse deel staten inzake de kwestie van het tweede televisieprogramma tot een actie tegen de houding van de bondsregering in deze zullen overgaan. De ministers-presiden ten van de deelstaten zallen echter eerst nog een bespreking honden. Pas daarna zal blijken of men een burgerrechtelijke actie wil instellen of met een klacht we gens Inbreuk op de grondwet voor de dag wil komen. Bondskanselier Adenauer heeft woens dag het verwijt van de hand gewezen dat de ondertekening van de overeenkomst de deelstaten voor een voldongen feit heeft gesteld. Hij zei in een kabinets bijeenkomst dat de zes christen-demo cratische premiers na de bespreking van 15 juli verklaard hadden tot onderteke ning van de overeenkomst bereid te zijn. Zij vroegen om een week tijd om hun regeringen op de hoogte te stellen en ook uit een oogpunt van politiek fat soen de socialistische collega's. Er bestond toen geen twijfel over dat er niet meer aan gedacht werd ce af spraken te veranderen of opnieuw te gaan onderhandelen. Na de conferentie van 22 juli waren de ministers-presiden ten echter met nieuwe eisen gekomen waarvan zij hadden kunnen weten dat ze voor de bondsregering onaanvaard baar waren. De bondsregering besloot toen derhalve de overeenkomst te onder tekenen. Richard milhouse nixon, de 47-jarige Republikeinse kandidaat voor het presidentschap der Ver. Staten, heeft op de Natio nale conventie van zijn partij een gemakkelijke overwinning be haald. Zijn zege vormde de climax van een conventie, die opmerkelijk was door zijn vertoon van persoon lijke macht in de partij zaken, want nadat hij maandag te Chicago aan gekomen was, noodzaakte hij (on der zware druk van zijn «rivaal Rockefeller) gedeelten Van de be ginselverklaring te herschrijven ten einde deze verenigbaar te ma ken met diens ideeën over de mid delen, die nodig zijn in de strijd om het Witte Huis tegen Kennedy. Met deze man biedt de Republikeinse partij het land een opvolger van Eisen hower, die betrekkelijk jong is als pre sidentiële kandidaat. Niettemin is hij toch nog vier jaar ouder dan Kennedy. Nixon is een Quaker, terwijl de De mocraten voor de tweede maal in de ge schiedenis een rooms-katholiek kandi daat gesteld hebben. De man, die Al fred E. Smith (de rooms-katholieke kandidaat van 1928) versloeg, eveneens een Quaker Herbert Hoo- Voor Nixon vormt de kandidatuur een nieuwe overwinning van een man die nimmer een grote politieke tegen slag gekend heeft. Precies acht jaar geleden werd hij tot ieders verbazing in dezelfde hal door generaal Eisen hower kandidaat gesteld voor het presidentschap. OP DE HOOGTE (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 27 juli, woensdagavond Het is president De Gaulle ge weest, die ditmaal tien dagen geleden in een persoonlijk schrij ven aan dr. Adenauer het ini tiatief heeft genomen tot een ge sprek met de Bondskanselier, dat vrijdag en zaterdag a.s. zal plaats hebben op slot Rambouillet nabij Parijs. Naar men zich herinnert, kwa men dr. Adenauer en De Gaulle reeds tijdens hun eerste ontmoe ting overeen het Frans-Duitse overleg met regelmatige tussen pozen voort te zetten. Het komende weekeinde-gesprek is het eerste na de mislukte Parijse conferentie. Westduitslands ondersteuning voor de politieke plannen van Frankrijk dat hij naast Engeland, Amerika en de Sowjetunie weer in het eerste gelid van de wereldmogendheden wil brengen is wat president De Gaulle voornamelijk op het oog heeft. De Bondsrepubliek vormt als gevolg van de FransDuitse vriendschap niet langer een militaire bedreiging voor Frankrijk en kan binnen het raam der Europese solidariteit het Franse prestige aanzienlijk verster ken. Daarnaast meent men in Bonn, dat er op slot Rambouillet ook zal worden gesproken over de Sovjetrussische bedreigingen tegen Berlijn en in ver band daarmede de vraag, of het on der de gegeven omstandigheden Chroesjtsjef heeft nl. gedreigd juist dan een separaat vredesverdrag met de oostzone tc sluiten gewenst is om dc gebruikelijke herfstzitting van het Westduitse parlement in Berlijn te houden. Westduitse zegslieden deelden voorts mee, dat uit deze bespreking mogelijk een krachtiger Europees standpunt te voorschijn zal komen ten opzichte van de pogingen van de Russen dreigende gebaren te maken tijdens de Amerikaanse ver kiezingscampagne. Het bezoek van bondskanselier Adenauer die zal worden begeleid door minister von Brentano valt samen met een visite van minister van defensie Strauss aan zijn Franse collega Mesmer. Het staat, volgens Bonn, los van het De GaulleAde nauer gesprek en betreft het korte lings door Frankrijk gedane aanbod de Bundeswehr oefenbases ter be- schikking te stellen en voorts de ver dere gemeenschappelijke ontwikke ling van wapens. Gistermiddag is het twee en een half jarig jongetje Leendert Plug uit de Gra- hamstraat te IJmuiden verdronken in de vijver voor het cultureel gebouw aan het Moerbergplantsoen. Het kind was omstreeks twaalf uur met een bal bui ten gaan spelen, maar keerde daarna niet terug. De politie werd gewaar schuwd, die de buurt afzocht. Ten slot te zag men de bal drijven in de twee meter diepe vijver, die niet ver van de Grahamstraat ligt. Politieagenten doken en haalden even later het kind naar bo- Wellicht onder de invloed van de ziekten in zfjn eerste ambtstermijn heeft Eisenhower Nixon zorgvuldig op de hoogte gehouden van de staatsza ken, ten aanzien van zjjn betrekkingen met het Congres rekende hij steeds op Nixon. Nixon heeft grote reizen gemaakt. Hij ging naar Moskou en debatteerde in het openbaar met Chroesjtsjef. Hij be zocht Latijns-Amerika, waar hij in Pe ru en Venezuela door linkse herrie schoppers met stenen bekogeld werd. Van deze incidenten plukte hij de po litieke voordelen. In het binnenland kreeg Nixon de oude partij-elite meer en meer op zijn hand. Ruim een jaar geleden wist hij reeds zovelen hunner achter zich, dat gouverneur Nelson A. Rockefeller New York besloot zijn kandidatuur voor het presidentschap in te trekken. LEGENDARISCH De snelle carrière van vice-presi dent Richard Milhous Nixon is in de Amerikaanse politiek al haast legen darisch geworden. Toen hij in 1946 zijn eerste verkiezingsoverwinning be haalde was hij een in het politieke le ven nog volslagen onbekende luitenant van de marine. Thans, veertien jaar later, doet de 47-jarige Californiër een gooi naar de'hoogste post in de Ver. Staten. Nixon werd 9 januari 1913 in Vorba Linda, Califomië, geboren. Hij bezocht de lagere school, hielp zijn vader in de zaak, bracht kruidenierswaren rond en bediende de benzinepomp en doorliep het „college" en de „duke university law school" in Durham, Noord-Caro- lina. Als voorzitter van de studenten verenigingen van beide scholen ontwik kelde Nixon zijn talent als spreker in het openbaar. Van 1937 tot 1942 was Nixon advocaat in Whittier. Gedurende de oorlog diende Jiij vier jaar als ma rineofficier. IN POLITIEK Hij begon zijn politieke carrière in 1946, toen een comité van inwoners van Los Angeles hem verzocht zich ver kiesbaar te stellen voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd gekozen en in 1950 kwam hij voor een periode van zes jaar in de Senaat. Nixon is een fel omstreden figuur. De afgelopen jaren is niet één Amerikaans politicus zo het onderwerp geweest van buitengewone lof en bittere hoon en verachting. De laatste jaren is veel ge schreven over de „oude" en de „nieu we Nixon". De „oude Nixon" was een politieke opportunist, een man die ruwe en harde campagnes voerde en die tijdens de verkiezingen van 1952 Truman's De mocraten betitelde als „de partij van het verraad", in de beste tradities van het McCarthyisme. De „nieuwe Nixon" zou een toege wijd staatsman zijn, die zorgvuldig is voorbereid voor de hoogste post, een vertrouwensman van Eisenhower, een man die zich waardig, moedig en te rughoudend gedroeg toen hij door woe dende demonstranten in Latjjns-Ame- rlka werd bedreigd, en de man die zeer dicht bij het presidentschap stond toen Eisenhower een hartaanval en een beroerte kreeg. IN KIELZOG Nixon werd een omstreden figuur tegen het einde van 1948 toen hij, als betrekkelijk jong lid van de commis sie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, een on derzoek liet instellen in de affaire Alger Hiss, een vroegere ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken die wegens meineed was veroordeeld in verband met beschuldigingen dat hij documenten aan de Amerikaanse com munistische partij had verstrekt De zaak Hiss werd door McCarthy opge blazen tot „communistische infiltratie in de regering". In het kielzog van Eisenhower be haalde Nixon zowel in de verkiezingen van 1952 als 1956 een overwinning. De campagne van 1952 trok hij de aan dacht door tijdens een televisieultzen- ding met tranen in de ogen een De mocratische aantijging dat hij als se nator steekpenningen zou hebben aan genomen te ontkennen. Eisenhower heeft van Nixon als vice- president veel gebruik gemaakt door hem goodwill-bezoeken aan Zuidoost- Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Europa te laten afleggen. Mede door zijn aandeel in de be sprekingen van het kabinet en de Na tionale veiligheidsraad heeft Nixon ge toond meer te zjjn dan een vice-presi dent die slechts in de Senaat optreedt. Londen wil herziening van overeenkomst 354) Wanneer we beschuldigend de vinger richten op een mannelijke by de dar cn hem verwijten geen vader te hebben, dienen we ons billijkheidshalve tot de koningin der natie te wenden eu ons onderzoek tot haar gedrag te beperken. Want zij is het enige cierleggende individu in de bijenstaat. Enkele dagen nadat deze vorstin zich uit de poptoestand tot volle waardig heid van heerseres heeft ontwikkeld, gaat zy op de bruidsvlucht. Zy vliegt dan hoog de lucht in, achtervolgd door talrijke darren. Hoger cn hoger vliegt zy tot uiteindelijk van de vele gegadigden slechts één dar in staat is gebleken haar tot in de duizelingwek kende hoogten te volgen. (Is dit geen edele wed vlucht, ln tegen stelling tot de ver nietigende kracht- patsery, waartoe vele andere mannelijke dieren soms ook mensen hun toevlucht nemen om zich in het bezit van een levenspartner te stellen) De overgebleven dar valt de eer te beurt de vader te worden van de toekomstige bUenstaat. (Hem is ove rigens slechts een kort leven bescho ren, want na de bruidsvlucht sterft h(j). Teruggekeerd In de korf, zet de koningin zich aan haar taak. In elke cel wordt een ei gelegd. Het eitje passeert in haar lichaam een TOCH IS HET ZO! 0« buisje, dat in verbinding staat van het zojuist gevulde reservoir van (van de dar afkomstige) mannelijke cellen, en aldus vindt de bevruch ting van bet eitje plaats, waaruit zich een larve ontwikkelt, die in de toekomst een werkster of een konin gin zal worden, al naar gelang de voeding die ze krygt. Maar het kan ook gebeuren, dat dit (met het reservoir in verbinding staande) buisje wordt dichtgedrukt, zodat er geen vereniging van manne lijke en vrouweiyke cellen kan plaats vinden. In dat geval legt dc koningin een onbevrucht eitje, waar uit zich echter wel degelijk een indivi du ontwikkelt, nl. de dar, die we daarnet met de vin ger hebben nage wezen. Dit gebeu ren Is iets heel by- zonders in de na tuur en wordt maa- deiyke voortplan ting genoemd. Dat ls dus de ontwikkeling van een onbevrucht el. iets dat nog niet zo lang geleden uitgesloten werd geacht, doch in beginsel wel degelijk mogelijk blijkt. Ook bij een bepaald soort sprinkhanen, bladluizen en watervlooien wordt dit verschynsel waargenomen. Men zou daardoor ge neigd zUn te zeggen, dat eigeniyk alles mogeiyk is. Zo zUn er bijvoorbeeld dieren die blauw bloed hebben. Daarover een volgende keer. Onderhandelin gen vorderen nog langzaam TENGEL AND is bereid verschil- -*-i lende nieuwe strategische ba ses aan de Verenigde Staten af te staan o.a. voor atoomduikboten uitgerust met polarisraketten. Maar na de incidenten met de U-2 en de Rb-47 wenst premier Mac- millan duidelijker bepalingen voor het gebruik van deze bases. In het algemeen verlangt de Engelse re gering het recht zelf te beslissen over de militaire operaties, die de Amerikanen in vredestijd van de bases in Engeland uit uitvoeren. Londen wil daarom de overeen komst van 1951 over het gebruik van de bases herzien. De onder handelingen hierover vorderen slechts langzaam. Om deze onderhandelingen tot een goed einjie te brengen zal er zelfs nog een gedachtenwisseling nodig zijn tussen de Amerikaanse President en premier Macmillan. Voor de nieuwe bepalingen, waar over in Washington wordt onderhan deld. zullen de volgende richtlijnen gelden: De belofte van president Eisen hower, dat er geen spionage- vluchten boven Rusland meer zul len plaatsvinden. Dit betekent, dat de Engelsen over elke dergelijke missie hun veto zouden uitspre ken, indien zij zouden bemerken, dat het voornemen bestond, er een van hun land te doen uitgaan- Voortzetting van bepaalde vluch ten in de sector van de geheime dienst moet worden toegestaan mits zij de veiligheid van dit land niet in gevaar brengen. Wat soort aanvaardbare defintie van een on gevaarlijke missie van de geheime dienst de Britten precies voor de geest staat, is niet aangegeven. De overeenkomst Attlee-Truman Over de bases is opgesteld voor tijden van nood. In zulke tijden wordt de controle op en de verantwoordelijk heid voor hetgeen op de Amerikaanse bases geschiedt, gedeeld. De bedoeling van Engeland is nu ge zag en verantwoordelijkheid ten aan zien van de bases te verkrijgen ook als er geen noodtoestand bestaat. Doordat de oud ministers Heathcoat Amory en Lennox-Boyd door hun benoe ming tot Burggraaf lid van het Hogerhuis worden, is het aantal vakante zetels in het Lagerhuis tot zeven gestegen. In zes gevallen werden de zetels bezet door con servatieven. terwijl de zevende zetel vrijkwam door de dood van Aneurin Bevan, de plaatsvervangende Labourlei- der. (Van een onzer redacteuren) IN kringen van aannemers en onder de aspirant-kopers valt ongerustheid te bespeuren over de trage gang van zaken bij het verlenen van premies voor de particuliere woningbouw. Het duurt maanden en maanden en dikwijls nog langer alvo rens een premiebeschikking afkomt. Vorig jaar omstreeks deze tijd werden dezelfde klachten vernomen. Ook toen was er sprake van epn afremming van het toekennen van de bouwpremies. Maar op het ogenblik is dit wel in het bijzonder het geval. Dat blijkt uit de cijfers, Op het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid lagen 30 juni j.l. bijna 60.000 59.804) aanvragen om een premie, die nog niet waren afgehandeld. De eerste zes maanden van dit jaar waren er voor rond 17.000 woningen pre mies verleend. Daarentegen waren er in het eerste halfjaar van 1959 premiebe schikkingen afgegeven »voor reeds 20.779 woningen en moesten begin juni van dat jaar nog 18.000 aan vragen worden afgewerkt. In dit verband is nog het volgende cijfer interessant: in 1959 kon, uitgaande van de begroting van dat jaar, voor 39.560 woningen premie worden ver leend. Steken de cijfers van dit jaar on gunstig af bij die van het vorige jaar, toch mag niet de conclusie wor den getrokken waartoe men bij een oppervlakkige beoordeling an de cijfers geneigd zou zijn dat de situatie van nu, wat de mogelijkhe den voor de particuliere bouw be treft, somberder is. Spanningen pAAT men de oorzaken na van de trage afhandeling van de aanvra gen om premies, dan kan eerst op gemerkt worden, dat evenals het vo rige jaar gewaakt moet worden voor te grote spanningen op de arbeids markt. Deze spanningen werken im mers het euvel van de zwarte lonen in de hand. Bij het vaststellen van het bouwcontingent voor dit jaar is o.a. reeds met de mogelijkheid van een tekort aan arbeidskrachten reke ning gehouden. Het contingent voor de particuliere bouw is gesteld op 42.500, dat is 2500 meer dan het vo rig jaar. Verder had men dit jaar op het ministerie te kampen met de om standigheid, dat naar aanleiding van berichten over de op handen zijnde we premieregeling, die 1 april j.l. van kracht is geworden, een stroom van aanvragen werd inge diend. Deze stroom èn de achterstand van het vorige jaar hebben het aantal nog in behandeling zijnde aanvragen om subsidie op bijna 60.000 gebracht. Men mag niet verwachten, dat de ze grote achterstand binnen afzien bare tijd zal worden weggewerkt, om de eenvoudige reden, dat men bin nen de grenzen moet blijven, die door het budget zijn gesteld. Zoals dat ook het vorig jaar het ge val was, is aan een minder vlotte be handeling van de ingekomen aanvra gen niet te ontkomen. Zonder premie "TEN andere reden voor een strin- ■L< gent beleid wat het verlenen van subsidies betreft is de ontwikkeling van de huizenbouw in de vrije sec tor. Dat is dc bouw van particuliere woningen, waarvoor geen premie is aangevraagd. Verscheidenen zijn namelijk, om dat de aangevraagde premie maar uitbleef, zonder subsidie gaan bou- Advertentie woningen in de vrije sector gemeen telijke bouwvergunningen verleend. (Dit cijfer voor het gehele jaar 1959 is ca. 4200). Deze gang van zaken is niet in strijd met het regeringsbeleid. Dit beleid is er immers op gericht op het gebied van de woningbouw nor male verhoudingen te scheppen. Een voorwaarde hiervoor is, dat de woningbouw zichzelf bedruipt en de afstand tussen de door de wet beheerste huren (door premies en toelagen) en de kostprijshuren wordt overbrugd. Zijn we goed ingelicht, dan kan een niet gering aantal van de 6.140 woningen in de vrije sector worden verhuurd tegen voor sommige ca tegorieën acceptabele prijzen. Op een gedeelte van de bouw markt geldt dus weer de normale wet van vraag en aanbod. Goedkopere huizen WELISWAAR betreft dit alleen maar de duurdere woningen. Maar de minister heeft toch plechtig beloofd door middel van 2ijn regelin gen de particuliere bouw vooral voor de goedkopere woningen te interesse ren. Juist de bouw van deze wonin gen, waarmee de woningnood voor de lagere inkomensgroepen wordt be streden, was bij het schriftelijk en monde'ing overleg over de begroting het knelpunt tussen minister en Ka mer. Men herinnert zich, dat de vas te commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Ka mer in een nader voorlopig verslag de minister met honderd vrag.n aan de tand heeft gevoeld over zijn nieu- subsidieregelingen. Kritiek had men vooral op het voornemen het contingent woningwetwoningen te ver minderen met 2.500 (totaal 37.500) ten gunste van de particuliere bouw (42.500). Tijdens het debat in de Tweede Ka mer moest de minister beloven, dat, indien binnen een periode van zes maanden na de invoering van de nieuwe subsidieregeling niet voor tenminste 2500 goedkopere huurwo ningen in de categorie-A. subsidie aanvragen zouden zijn ingediend, hij het aantal in 1960 te bouwen woning wetwoningen weer zou opvoeren van 37.500 tot 40.000. In april kon de minister reeds in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer schrijven, dat, als de voortekenen niet bedrogen, er een niet onbelangrijk hoger aantal dan 2.500 huurwoningen in de categorie-A zou kunnen worden gebouwd. Nu, bij deze voortekenen was geen enkel bedrog. Op 30 juni j.l. moest men op het departement nog aanvra gen om subsidie en toeslag voor liefst 18.230 A-huurwoningen en 2.738 B-huurwoningen afdoen. Die dag waren reeds premies voor 17.000 woningen verleend. Gezien de verhonding tussen het aantal aanvra gen om subsidie voor de bouw van eigen woningen en te verhuren wo ningen, mag men aannemen, dat in die 17.000 zeker enkele duizenden A- huurwoningen waren begrepen. Succes De trage afhandeling van de subsidieaanvragen mag teleur stellend zijn, aan de andere kant kan geconstateerd worden, dat het beleid van minister Van Aartsen wat de woningbouw betreft, be scheiden uitgedrukt, tot heden niet zonder succes is geweest. Terwijl de gecombineerde rege ling voor de huurwoningen (sub sidie ineens en een aflopende reeks van jaarlijkse toeslagen) gebaseerd is op een geringere be lasting van de schatkist, bleek juist voor de Vjouw van deze hui zen grote animo te bestaan. De conclusie is zeker op zijn plaats, dat binnen het raam van de mo gelijkheden er niet te weinig goedkopere woningen zullen wor den gebouwd. En bovendien is een gezonde ontwikkeling naar de normale marktverhoudingen (vrije sector) te constateren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5