DE OLIE DIE H QPZH POST BLIJFT iiiimEirs neek Zonovergoten wandeldag was feest voor iedereen Het regent complimentjesj alsu (voor't zelfde geld) Zwaardemaker: jams kiest! i Vrij hoog tempo ondanks wat drukkend weer Russin (van sprong uit ambassade) overleden In Apeldoorn werd genoten )60 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 27 JULI 1960 Rust is weergekeerd in Eist Muziek in allerlei schakeringen (Van onze sportredacteur) Muziek is een van de onderde len waarmee de Vierdaagse valt of staat, liet wandelfestijn zonder vrolijke klanken zou een schoen zonder veter zijn. En er wordt hier in Nijmegen op allerlei manieren muziek gemaakt. In de eerste plaats zijn daar de talrijke militaire muziekkorpsen uit binnen, en buitenland. Vooral de Engelsen en Schotten hebben hun instrumenten meegebracht en zorgen elk jaar opnieuw voor een graag beluistedde bijdrage. Dit jaar is er voor het eerst de Women Royal Air Force Band waarin ook Engelse dames van de RAF een pittig nummertje muziek wegge- Maar er zijn nog meer „muziek- verwekkers". In de diverse plaat sen waar de stoet doortrekt zijn luidsprekers opgehangen, die door middel van grammafoons de wan delaars in cadans houden. Ook de deelnemers zelf maken muziek. Het oude en vertrouwde mondorgel is bepaald nog niet uit de tijd, evenmin als de klepper waarmee menige dame en heer handig overweg kan. Aan muziek dus geen gebrek. (Van onze sportredacteur.) NIJMEGEN, dinsdagavond. T^\E RUST is weergekeerd in Eist, het kleine Betuwe-stadje tussen Arn- hem en Nijmegen. De doortocht van het Vierdaagse-lcger is achter de rug en de duizenden die vanmorgen tussen acht en één uur langs de wandelroute zaten, stonden of hingen en niet moe werden de wandelaars aan te moedigen, zijn weer naar hun huizen terugekeerd. Het leven heeft zijn dagelijkse loop hernomen. De bakker kan zijn klanten weer normaal bedienen en in het „Wapen van Eist" is het akelig stil vergeleken met de morgenuren van deze zo prachtige 26ste juli. Het jamstadje Eist heeft zijn Vierdaagse-beurt voor dit jaar weer gehad en de laatste tippelaar heeft inmiddels reeds lang zijn hielen gelicht. Tweede dag: Niet meer clan 111 uitvallers: dat valt mee NIJMEGEN, woensdagmorgen Zoals w(j reeds in het verslag over de eerste wandcldag in Nijmegen als onze verwachting neerschreven. Is het aantal uitvallers aan de lage kant ge bleven. Zeker voor wat betreft dege nen die gisteren niet op eigen benen in Nijmegen terugkwamen. Waren het er vorig jaar 78. dit keer slechts 34 die de reis niet haalden en niet voor het sluiten van de controle hun kaar ten lieten afstempelen. Daardoor kwam het deelnemerstal gisteren od 11.564. Maar vanmorgen is dit totaalgetal ver- dier naar beneden gebracht, doordat een aantal tippelaars, die er niet over heen zagen om aan de tweedo mars- daig te beginnen, in bed bleven. Zevenenzeventig personen verschenen dn de morgenuren niet voor de balde Ook dat getal Is echter niet schrik barend. Op het ogenblik is er dus nog '11.487 man voetvolk in de ..strijd" iVoor vellen wordt het vandaag: erop of eronder. Meestal valt od de tweede dag het grootste aantal uitvallers te noteren. Vandaag is het de dag van „Wijohen" zoals dat heat. We trekken met het leger het Land van Maas en Waal in (in westelijke richting dus). De 55 en 50 km lopers komen tot in Druten (de 55'ens maken daar nog even een ommetje van 5 km). De overigen op de 30 en 40 km gaan via Be uiringen en voor de laatste categorie Ewijk naar Wijchen, he.t idyllisch gelegen «terpje in dit overigens zo kale. vlakke MOOI WEER De wandelaars zullen dan ook erg dank baar zijn dat vanmorgen de zon op- I nieuw achter een wolkenscherm ver borgen bleef, zonder dat er regen dreigde. Het ts een bijzonder aan- I igename temperatuur, zodat de duizen den weer kunnen genieten. Voor zover dit mogelijk is zullen wij j de wandel-enthousiasten volgen. Ko men wij omstreeks elf uur door Wij chen, dan zit de grootste ruk er op en volgt nog een mooi gedeelte tot de Teeredijk, waarna de 40'ers nog even een taaie sprong van 7 km moeten maken. De wegen op dit parcours zijn overigens alle even fraai en het ver keer is overal tot een minimum be perkt, zodat de Vierdaagse-gangers heer en meester zijn van da weg. Prinses Irene Prinses Irene is uit St. Anton, waar zij dezer dagen was aangekomen, ver trokken. Het heeft tijdens haar verblijf voortdurend geregend en het is onop houdelijk kil geweest. (Ass. Press) Maar het is weer mooi geweest. Die eerste dag van de 44ste Vierdaagse is er een geworden om nooit te vergeten. In de eerste morgenuren had een dun wolkendek een luchtig scherm voor de zon gevormd, maar toen de kop van de uitgestrekte wandelkaravaan Eist eenmaal in zicht kreeg, brak de zon door. Een vlaggend Eist en een rijk gescha keerde toeschouwersmassa zorgden voor een onvergetelijke entourage. Bovendien werd de stemming extra verhoogd door de muzikale bijdragen van vier militaire korpsen die elk op verschillende punten vlotte marsmuziek ten gehore brachten. Het was drukkend en dorstig wandel weer. Menigmaal werd naar de veldfles gegrepen of moest de altijd in de omge ving verkerende verzorger bijdraaien om lafenis aan te voeren. De geste van enkele limonadefabrikanten om gratis flesjes verkwikkend vocht uit te reiken werd dan ook dankbaar geaccepteerd. Maar sommigen hadden nog niet genoeg. Vooral enkele individuelen zaten „droog". Zo ook Trix de Vries uit Nij- megen, die echter haar dorst mocht les sen uit de veldfles van een vriendelijke luchtmacht-korporaal. Voor velen gold vandaag ook het pa rool: zonnehoeden op, want hoewel de zon af en toe wegkroop achter een kleine wolk, stak zij daar tussendoor des te fel ler. Vooral in het schaduwloze Betuwse land, waar de route leidt over boomloze binnenwegen en kale dijken. De boom gaarden worden dan ook gebruikt voor de rustplaatsen die er dagelijks tientallen nodig zijn om een zo machtig leger als hier in Nijmegen dagelijks in- en uittrekt op de been te houden. Hoewel het in de morgenuren leek als of het wandeltempo laag lag en de tippe laars meer dan gebruikelijk een rust zou den nemen, bleek tegen het middaguur dat het alles slechts schijn was geweest, want zelfs vroeger dan vorig jaar mar cheerden de duizenden Nijmegen weer binnen. Omstreeks twee uur hadden reeds velen zich afgemeld op de Wedren of bij de Vereniging. Beste stemming De stemming was opperbest, mede om dat het zo'n voortreffelijk wandelweer was. Tegen het middaguur betrok de lucht en een fris briesje maakte het wandelen tot een genot van de eerst® Ook het Zwitserse militaire detache ment uit Bern had plezier in de trip. Hoog stak de vaandeldrager zijn stads wapen boven het Hollandse landschap. „Het is hier geweldig mooi," zei de man die de rij sloot. „De weg is prachtig. We lopen echter liever op de 50 km met bepakking. We kunnen dan wat meer voorover lopen zoals in de bergen. Maar zo gaat het ook en wat heerlijk!" Wie de wandelaars eens aandachtig gadeslaat, bemerkt ras het grote verschil in looptechniek en tempo. Zo is het niet alleen op de laatste dagen wanneer som migen door blaren en ontstoken voeten worden geplaagd, maar ook reeds van daag. Nadat de stoet er het grootste ge deelte op had zitten, zagen wij de dui zenden passeren bij Oosterhout. Zelfs tussen de diverse militaire deta chementen bestaat een groot onderscheid. De Israëlische afvaardiging en de Duitse Bundeswehr lopen voortreffelijk in een gelijkmatige cadans. Ook de Koninklijke Marine slaat een goed figuur, hoewel men zou denken dat onze matrozen met hun „zeebenen" niet goed uit de voeten j zouden kunnen. Bescherm göfc X AoU, als hij loopi WmIj en als hij rw/j/jts SkM "t) r.% met Gouden Esso Extra Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! rFE MIAMI in Florida is zondag op 63-jarige leeftijd overleden me vrouw Oksana Stepanova Kasenkina. een vroegere Russische onderwijze res, die in 1948 uit een raam op de derde verdieping van het Russische consulaat te New York sprong om te verhinderen dat zij naar haar vader land zou worden teruggezonden. Mevr. Kasenkina, die in 1957 het Ame rikaanse burgerrecht verwierf, leefde de laatste jaren in afzondering en veran derde herhaaldelijk van adres, omdat ergeldingsmaatregelen vreesde. Zij 1948 de „ekomen als onderwijzeres voot kinderen van Russische diplomatieke functionarissen, maar keerde het com munisme de rug toe cn zocht een toe vlucht op Reed farm bij Nyack in New York, een wijkplaats van de Tolstoi- stichting, een organisatie voor hulp aan gevluchte Russen. Op Reed farm wisten Russische agen ten haar in 1948 in handen te krijgen. Zij spraken de beschuldiging uit, dat men haar had verdoofd en ontvoerd en brachten haar. hangende haar terugzen ding naar Rusland, naar bet Russische Opmerkelijk Bij de individuelen is het verschil op merkelijk. Sommigen lopen alsof ze een ommetje maken, anderen strompelen over de weg alsof zij geen kilometer meer vol kunnen maken. Weer anderen tippelen vief en in gelijkmatige tred en een vierde categorie stapt zo stevig door alsof er een grote lauwerkrans in Nijme gen valt te veroveren. Een ieder heeft echter zijn eigen stijl en haalt op en kele uitzonderen na de eindstreep. Al die verschillen zorgen voor een bonte mengeling, die het geheel zo aantrekke lijk maken. De eerste dag, die de wandelaars o.a. Advertentie Bakker's Automobielbedrijf SASSENHEIM LEIDEN Agent CITROEN PANHARD vraagt voor direct le MONTEURS 2e MONTEURS en HULPMONTEURS door de oude plaatsjes Bemmel, Huis- sen, Driel, Lienden cn Valburg voerde, zit er weer op. De fierheid van de Vier daagse gangers werkte zelfs aanstekelijk, want enkele brugwerkers formeerden na afloop van de schafttijd een groep,, die in besmeurde werkoverals zich tussen de wandelschare voegden en al zingend zich naarhet werk begaf! De eerste dag van de Apeldoornse vier daagse is succesvol verlopen, uitgezon derd dan voor een 15-jarige jongen uit Zeist, diie onderweg buikpijn kreeg en aan zijn blinde darm zal moeten worden geopereerd. Hij bleef de enige uitvaller op deze fraaie wandeldag, die door prima weer omlijst werd. Een wandelaar verscheen niet aan de start en viel er uit., dat betekent derhal ve dat het leger der dapperen nog uit 1072 personen bestaat De wandelaars hebben gisteren naar hartelust van het prachtige parcours ge noten. De vele bosweggetjes waren een lust voor het oog evenals de korenvelden, en zo kreeg men dus een gevarieerd wan- delmenu voorgeschoteld, dat o.m. voerde via de Wiesselse bossen, Elspeet en Vier houten. Vandaag trekt het wandelaarslegioen Schout-bij-nacht-vliegcr J. M. van Olm is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend terzake van lang durige dienst, onder dankbetuiging. langs het Kanaal naar de Loenense Stren gen om daarna via Beekbergen huis waarts te gaan. De wandelaars op de gro tere afstanden, d.w.z. de 40 en 50 km, maken nog een ommetje via Hoenderloo. (Amsterdam) I M do Viseer Verduyn (Amsterdam) -boekhouden m.o.-a DEN HAAG. 27 juli Geslaagd voor ie) Tli J van Vliet (Si senheim). H v d Wecrdhof (Velp). A ker Amst< Veldhuizen (Stads- d F.ltaer (Rotterdam). J W Bergenhcnegouwen (Den Haag). H Willem- sen (Amsterdam) J H Appel (Hoek van Holland). ENGELS M.O. AMSTERDAM, 25 Juli Geslaagd voor tolk-vertaler. Engels: de dames W G C M Storms en en M Visser en de heren C A van Rijn 'e-Gravenhageh mevr H Bijl-). consulaat. Mevr, Kasenkina echter sprong uit een raam op de derde verdie ping. Zij werd zwaar gewond en ver bleef langer dan drie maanden in het ziekenhuis. Yakov Lomakin, destijds consulgene- raal van de Sowjets te New York, eis te dat mevr. Kasenkina weer aan de Russen zou worden uitgeleverd. De VB. weigerden en Lomakin kreeg bevel het land te verlaten. Het congres nam een speciale wet aan om haar een perma nente verblijfsvergunning te geven. Ja ren lang stond zij onder speciale bewa king. Zij heeft na het inoident veel geschre ven en een reeks artikelen voor 45.000 dollar verkocht aan 'n groep dagbladen. BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbere middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! M" Chefarine A Tegsn pijnin en griep. Geuhikl voor de gevoeligete meeg, aan! 'die wordt beschermd door het bestanddeel Cheferoi 20 tebl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 lab», li 60 H L Snikkei (Rotterdam). Foto's gestolen. Drie grote kleuren foto's van het staatsiebezoek aan België vaneenexpositie in Arti et Amicitiae in Amsterdam zijn gestolen. De expositie omvatwerk van de Amsterdamse foto journalist B. J. van Meerendonk en zijn collega s J. Eenkhoorn uit Amsterdam, C. de Boer uit Haarlem en T. van der Reijken uit Delft. Dodelijk ongeluk. De 73-jarige rus tende boer T. Anema uit Ten Post (Gr.) werd gisteren in zijn auto aldaar bij het oversteken door een bus van de DAM gegrepen. De auto werd 50 m. meege sleurd. Demanwas op slag dood. HOOGOVENS IJ M U I D 3 N De Koninklijke Nedcrlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmulden heeft bij haar Analytisch Bedrijfslaboratorium ruime plaatsings mogelijkheden voor a. leerling-analisten aankomende analisten en gevorderde analisten voor de uitvoering in dagdienst van analyses van grondstoffen, hulpstoffen, halffabrikaten en eindpro- dukten ten behoeve van de ijzer- en staalsector. b. laboratoriumbedienden voor het verrichten van analyses noodzakelijk voor het produktieproces van de afdelingen in de ijzer en staalsector. De werkzaamheden worden in hoofdzaak volgens een 4-ploegenschema verricht. Eisen: voor de analistenfuncties diploma H.B.S.-B of Mulo-B, alsmede voor de functies van aankomend en gevorderd analist één of meer diploma's van de K.N.C.V. voor laboratoriumbediende enige jaren voortgezet onderwijs, alsmede een minimumleeftijd van 25 jaar. Ga weloverwogen te tverk en bekijk eerst de advertenties Bij elk pakje of doosje THEE CH0C. PASTILLES 25 cl. GOEDKOPER Deze week van 65 voor 40 cent Puur of melk. Leuk om te presenteren Gezellig bi| de thee Rol Marie-biscuits pak Frou-frou samen van 88 cent voor 68 ceni Knappende biscuitjes, brosse wafeltjes. En 20 cent voordeel. Profiteer! Blik LUNCH-HAP van 98 cent voor 88 cent Snij er dunne plok|es van voor op de boterham. Of maak er dobbel steentjes van als hartig hopje. Bij groente- ol vermiceliisoep blik Soepballetjes van 92 cent voor 67 cent altijd het Snoepte van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. tiert Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclames. i 27 juli t/m ougustus l ó.a. aardbeien, abrikozen bosbessen, gember 1.22 (zwarte bessen 1.32, kruisbessen 87 ct) 93 ct (abrikozen, gember, kersen 98 ctgele en rode pruimen 69 ct) ^OOMGAAR" Voor 't zelfde geld kunt u beter Zwaardemaker Jama op tafel brengen. Een pot vol „zuiver zon en vruchten". Heerlijk op boter ham of beschuit. Dit vindt een welkom onthaal bij het hele gezin. Zwaerdemaker jams zijn lakkarder en... kosten niets méér. Zwaardemaker Jams - In diverse prijzen, In vele heerlijke smaken... allemaal een tractatle. Het regent complimentjes vooi Neemt vaker... Zwaardemaker zuiver zon 4 en vruchten

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9