ROXASECT ^jie ene Mhb.. De mens wordt geleefd Prof. dr. J. N. Bakhuizen veertig jaar predikant Eerste Kamer aanvaardt noodvoorziening Vlo Raad van kerken wil Graham niet puur 2 Het gevoel dat de dmgen niet meer kloppen In het blad „Belijden en Be leven", heeft de journalist A. C. de Gooyer geschreven over: ,Jïet gevoel dat de dingen niet meer kloppen." DIT opschrift is niet van mijzelf, De zenuwarts J. J. C. Marlet beeft het gebruikt in De Tijd. Hij ontleende het weer aan Romano Guardini, die in zijn boek ,,De moderne mens en het probleem van de macht", na een ontleding van de bescherming, welke om de mens van heden is opgebouwd, zegt. dat hij het gevoel heeft, dat de dingen niet meer kloppen. Deze inleiding eist een verduide lijking. Het artikel van de ge noemde arts behandelt het thema, dat in een tijdperk van perfecte zorg voor het lichaam en voor de ziel, een zorg welke met en door de modernste hulpmiddelen tot stand komt, bijna geen gelegen heid meer bestaat het vermogen, dat de levende mens bezit om zich te vernieuwen, te aktiveren. Met andere woorden, op het terrein van zijn lichamelijke en geestelij ke gezondheid word* de mens van dit tijdsgewricht geleefd. „De MENS wordt veronacht zaamd. glipt door de mazen van het rationele net en belandt niet zelden in de ..Steun" bij de psy chiater of bij de kwakzalver". Aangezien dit lezenswaardig ar tikel (Tijd van 28 anril) hoofdza kelijk medische problemen behan delt, neem ik er afscheid van. V bruggetje wil ik op mijn eig< Via chapiter komen. Dat bruggetje is een ontmoe ting. welke ik had met een arts, die in een industrie werkzaam is. Ik sprak tegenover hem mijn ver wondering uit over zijn verlaten van patiënten, doktershuis, prak tijk in het algemeen etc. om een verbintenis aan te gaan met een n.v., waar hij nu achter een bu reau zit, dat hem vaste kantoor uren waarborgt, een vrije zater dagmiddag en een vrije zondag en waaraan hij technisch-commer- cieel werk doet. De arts vertelde mij, dat hij het niet meer had aangekund. Hij verdiende in zijn praktijk wel drie tot vijf maal zoveel als nu. Maar hij had nooit tijd voor zijn gezin gehad, noch voor zichzelf. Er was altijd wat: de meesten van zijn patiënten za gen in hem meer een zorgdrager (die betaald werd!) voor hun ge zondheid dan een huisarts. Elk voorjaar was hij overspannen. Door zijn zorg voor de mensen voelde hij zichzelf geen mens meer. Hij had een gevoel gekregen dat er iets niet meer klopte. Van zijn idealen welke hij als jonge arts had gekoesterd waren er niet veel meer over. "MU is dit geen algemeen voor- beeld, zoals mijn jammer klacht, welke nu volgt óók niet voor elke gemeente en voor elke kerkeraad geldt. Maar ik wil hem laten horen, omdat ik gemerkt heb, dat ik niet de enige ben. die hem aanhef. Indien ge de klacht van de arts als een geval wilt op vatten noem mij dan ook maar een ..geval". Misschien is mijn ken nis, de arts. er een van hen, van wie dokter Marlet schrijft: „de arts is niet meegegroeid met de veranderde maatschappij, hij hup pelt met een gevoel van onbeha gen achteraan, benut de beschik bare mogelijkheden om zijn pa- tienten te sussen, terwijl hij het hiermee m zijn hart niet eens jsMisschien geldt dat ook voor mij. Als ik nu zo over de brug ben, dan wil ik nog eens herinneren aan net opschrift voor dit opstel. En nog eenmaal de zenuwarts ci teren: „de nobele tendens bestaat om de mensen want ze kunnen er niets aan doen in de wat ten te leggen, maar daarvoor zijn er te weinig helpende handen terwijl de beschikbare veelheid van helpers en helpsters nu reeds de zelfverantwoordelijkheid van het individu doet tanen. De mens leeft in ettelijke opzichten op een hoge standaard (welvaarts peil) maar het mankeert hem pan gezond religieus levensbesef." Zo nu en dan krijg ik hetzelfde gevoel als hierboven uitgedrukt, wanneer ik, met anderen, arbeid verricht in dienst der kerk Wat hebben wij een rijk bezit aan et telijke verworvenheden. Y/AN de Generale Synode tot aan een moderne kerkelijke kin dercrèche loopt een Jacobsladder waar onze organisaties juichend op- en neerklimmen. Wij doen bij na aan alles mee wat maar van deze tijd is. Nog wel niet aan de wereldraad, doch wel aan het in ternationale cucumenische werk der zending. Wij leven bijna boven onze stand, ook wat betreft onze kerkelijke souvereiniteit (in de eigen kring). Jongeren zowel als ouderen worden in de watten ge legd met jeugdhuizen en verzor gingshuizen, met kampen en oor den. met opleidingsinstituten en scholen cn universiteit en inrich tingen voor gehandicapten en ach tergeblevenen. En niettegenstaande deze heer lijkheden. waarvoor ik dankbaar ben cn wij allen God moeten dan ken, heb ik soms het gevoel, dat de dingen niet meer kloppen. Dat door al onze zorg, de uwe en de bescheiden mijne, de mens ons ont glipt. Uit de mond van een hoog leraar in de theologie mocht ik nog niet lang geleden optekenen, dat de studie in de theologie aan de V.U. zich maar bitter weinig met de mens bezig houdt. Wat mijzelf betreft, in dat deel van het kerkelijk leven waarin ik mag werken, krijg ik de indruk, dat menige broeder en zuster door de mazen van het organisa- tienet glipt en onze steun verliest of „in de steun komt" bij een meer hartelijke geloofsgemeen schap. te teleurgesteld ben in dat werk voor de kerk. De organisatie van kerkeraad en wijkraad, van blok en scribaat, actuariaat en kaart systeem et cetera et cetera, is zo perfekt, dat de kerk handen en harten tekort komt om haar leden op te zoeken en bij te staan. Mis schien heb ik mijn idealen te hoog gesteld, misschien heb ik minder zakelijkheid en meer brandende harten verwacht en aan de ande re kant ook minder onzakelijkheid en meer „wil ik het goede voor u zoeken". Ik neem direkt op mij dat het aan mij ligt wanneer ik mij soms erger aan de wijze van beroepen en benoemen, al staat dat in de K.O., waarin ik overi gens te weinig Evangelie vind. Doordat velen wien een ambtelij ke mantel om de schouders wordt geworpen die laten afglijden ko men er beste broeders in de kerk- regering, die meer kommissie van beheer spelen dan dat zij tirannie en heerschappij weren of boet- vaardigen in de schoot der kerk ontvangen. En dit geldt mutatis mutandis ook voor andere amb ten en funkties in ons kerkelijk leven. Dat leven is zo geperfek- tioneerd, dat onze voorzieningen de Voorzienigheid bijna doen ver geten. Zijn wij wel allemaal mee gegroeid? De mens ontvliedt vaak onze aandacht en het is niet eens altijd zijn schuld. Hoe spoedig berusten wij in een onttrekking aan de ge meenschap van onze kerk, hoe vaak trekken wij niet één lijn in tuchtzaken, hoe vele malen lóten wij een broeder, een zuster onder censuur. Want de mens zien wij niet meer. Predikanten zijn men sen, ouderlingen en diakenen zijn mensen, leden van de gemeente Geen nummers, geen cijfers al worden zij dan mot een fluwelen potlood opgeteld. Soms huppel ik dan mee. sus een broeder, sus een zuster, ofschoon ik het niet met de voorschriften nopens het sussen eens ben. Tot ik het sussen het sus sen laat en met de veranderde maatschappij gelijke tred houd. Misschien op het gevaar af een populaire ouderling te worden, „van wie je nog eens wat mag". Maar dan klopt er waarschijnlijk ook weer iets niet. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oude- en Nieuwe-Nie- donj (toez.): A. D. H- Huysman te Ruinerwold. Aangenomen naar Almelo, als gees telijk verzorger van het Prinses Irene- ziekenhuis: E. Durkstra te Koudekerke- 't Zand. GEREFORMEERDE KERKEN D. Pas- Aangenomen naar Ottoland: A. C. van Beek jr. kand. te Woerden; naar Westeremden: J. Zijp, kand. te Delt. Bedankt voor Eernewoude, Koog a.d. Zaan, Kootwijkerbroek, Paesens en voor Woudsend: A. C. van Beek jr. kand. te Woerden: voor Tzum en voor Valthermond: J. Zijp, kand. te Delft; voor 's-Hertogenbosch, 2de pred. pi-: C- L. Ruben, luchtmachtpredikant te Eindhoven; voor Siddeburen: H- Wil- lems te Augustinusga-Surhuizum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Aalst, Almelo-Enter. Amsterdam-Noord, Apeldoorn, Elspeet, Nunspeet, Oosterland. Poortugaal, Scheveningen, St. Annaland, Tricht Het Leger des Heils heeft besloten een nieuw internationaal hoofdkwartier te bouwen in Londen. Het zal de plaats innemen van het vroegere hoofdkwar tier dat in de oorlogsdagen werd ver woest. De plannen om met de bouw te beginnen zijn in een vergevorderd sta dium. Het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken aan de Queen Victoria Street. OP maandag 8 augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, het predikambt aanvaardde in de hervormde gemeente van Nieuw-Dordrecht. Vier jaar la ter, in 1924, verwisselde hij deze gemeente voor die van Winters wijk. In 1929 werd prof. Bakhui zen van den Brink predikant in Rotterdam-Kralingen, welke ge meente hij diende tot 1934, toen hem i.v.m. zijn benoeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden eervol emeritaat werd verleend. Prof. Bakhuizen van den Brink werd in Leiden de opvolger van prof. dr. A. Eekhof, die in 1933 op 49-jarige leeftijd overleed. Hij ging onderwijs geven in de kerk- en dogmengesch. denis en in de geschiedenis van h gereformeerd protestantisme. In de sleutelstad heeft de jubilaris zich doen kennen als de volijverige en eminente voorzitter van het diacones- senhuis. Ook heeft hij bekendheid door zijn radiocolleges via de N.C.R.V., in de etherleergang, die iedere maandagmorgen van 10.15 tot 11.00 uur worden uitgezonden. De hoogleraar is in de kringen va liturgische beweging ook geen onbe kende persoonlijkheid. Regelmatig gaat prof. Bakhuizen van den Brink nog voor in kerkdiensten, zowel i sleutelstad, als buiten de plaatselijke gemeente. In de Haagse Kloosterkerk is de jubilaris evenmin onbekend. Behalve in hervormde diensten gaat prof. Bakhuizen van den Brink ook wel eens voor in de Eglise Wallone aan de Breestraat, evenals in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente i Pieterskerkstraat te Leiden. Verleden jaar juni heeft hij onder gro te belangstelling zijn zilveren ambts jubileum, als Leids hoogleraar her dacht. Ongetwijfeld zal het prof. Bak huizen van den Brink niet aan be langstelling ontbreken op zijn jubi leumdag en zullen velen zij het op so bere wijze uiting willen geven van hun gevoelens van dank jegens deze „Verbi Divini Minister". Chili is aangewezen als het eerste noodgebied waarheen diaconale hulp van de synode der Gereformeerde Kerken gezonden zal worden. De depu- taten voor het Algemeen Diaconaal Bu reau van de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben Chili aangewezen in overleg met de bestaande hulporganisa ties in dat land. De deputaten zullen zich binnenkort tot de diaconieën wen den met een verzoek om giften. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag zonder hoofdelijke stemming verenigd met het wets ontwerp tot voorziening in de be hoefte aan onderwijzers en vak onderwijzers bij het u.l.o. Dit ont werp maakt het o.m. mogelijk om in uitzonderlijke gevallen vakonderwijzers aan te stellen, die in het geheel geen lager- onderwijsbevoegdheden bezitten, maar op andere gronden geschikt kunnen worden geacht om onder wijs te geven in een van de vreemde talen, wiskunde of han delskennis. Verder schept het ontwerp dc moge lijkheid om u.l.o.-onderwijzers, die niet in het bezit zijn van de l.o.-akten vreemde talen, wiskunde en handelsken nis, met het onderwijs in deze vakken te belasten, mits de betrokkene daar voor capabel kan worden geacht cn mits hij de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer bezit. Tegen deze laatste bepaling, die aanpassing betekent aan de bestaande situatie, bestond in de Eerste Kamer geen bezwaar. Wel echter tegen de aan stelling van volkomen onbevoegde vak onderwijzers. De K.V.P.-er Derksen noemde het een zeer moeilijk te ver teren zaak en bij vreesde, dat het toe laten van deze categorie nietbevoegden tot het u.Lo. de studie voor de l.o.-akten zal afremmen. Voorts wees hij op 'net volkomen gemis aan pedagogische scho ling bij de vakonderwijzers. Overigens had de heer Derksen geen behoefte te gen het wetsontwerp te stemmen. INSECTEN-VERDELGER De heer J. W. van Hulst (c.h) merkte op, dat met dit wetsontwerp afstand wordt gedaan van de bevoegd heden, die in de L.O.-wet zijn ver ankerd. Daarmee wordt een geheel nieuwe, vreemde situatie geschapen. De aanstelling van onbevoegde vak onderwijzers noemde spreker een „harde zaak". Hij vond ook. dat het zwaartepunt bij de beoordeling van iemands geschiktheid om als vakon derwijzer te kunnen optreden moet worden verlegd van de minister o.k. en w. naar de schoolbesturen. Met dit laatste was minister Cals (o.k. en w.) het bepaald niet want, zo zei hij, het is de rijksoverheid, die waken moet over de deugdelijkheid van het onderwijs. De bewindsman ook met bereid te voldoen aan het zoek van de heer Hulst om het artikel betreffende de aanstelling van nietbe- voegde vakonderwijzers te herzien er dus het wetsontwerp terug te nemen Daardoor zouden de belangen van hel u.l.o. worden geschaad. De minister leg de er nog eens de nadruk op, dat dit ontwerp een noodkarakter heeft en slechts tijdelijke maatregelen bevat, die met opzet buiten de L.O.-wet zijn ge laten. Laatstgenoemde wet blijft derhal ve zoals ze is. De minister sprak overigens de hoop Het blijkt steeds weer, als wij in de Bijbel lezen, dat wij afstand moeten doen van de gedachte, dat Jezus de zachtheid zelve is. Dat misverstand is hardnekkig. Maar wie Hem alleen wenst te zien als de prediker van de liefde en niet van het oordeel, die begaat een ernstige vergissing. Leest u alleen maar wat Hij tot Zijn jongeren zegt, die ruzie hebben gemaakt over de vraag wie van hen wel de eerste is in het Koninkrijk der hemelen. Jezus zet dan een kind tussen hen in en dan zegt Hij ook dit: „Ieder, die één van deze kleinen, die in Mij geloven, tot zonde verleidt, het zou beter voor hem zijn, dat een molensteen om zijn hals was gehangen en hij verzwolgen was in de diepte der zee!" Harde woorden en volkomen duidelijk. U en ik hebben een enorme verantwoordelijkheid tegenover kinderen. Niet alleen, dat ze goed gevoed en netjes gekleed door het leven gaan, maar vooral wat betreft het in verleiding brengen. Of wij dat dan doen? Waarschijnlijk meer dan we denken! Door ons verkeerde voorbeeld en ons ge roddel, doordat wij hen niet vóórleven en onze eigen weg gaan. Zou, ook in deze tijd, niet vaak door ons negéren van Jezus en Zijn woorden, een kind, dat Hem liefheeft, op zijn kinderlijke manier, heel ver afdwalen, doordat wij het met ons geloof en ons christelijk leven maar op een akkoordje hebben gegooid? Laten wij toch beseffen, dat dit huivering wekkende woord van die molensteen blijft staan en zijn klem en actualiteit behoudt! DE RUS EN DE CHINEES Advertentie U kunt niet speculeren als het er om gaat een horloge te kopen. Volg uitsluitend het koop advies van de vakman... uw eigen horlogerl Dan zit u „safe als de bank"! PRISMA het goede Anker-horloge Inter Church Aid niet slechts bij rampen Protestanten uit 30 landen hebben dinsdag uiting gegeven aan de wens de problemen van de behoeftige gebieden grondig aan te pakken en niet eerst dan een begin met de hulpverlening te maken als zich rampen voorgedaan hebben. Het verlangen tot deze nieuwe wijze van aanpakken werd na een week van overleg, waaraan deelgenomen werd door 140 zendelingen, sociale werkers en andere deskundigen van de Wereld- uit, dat het artikel over de vakonder- raad van Kerken, bekendgemaakt, wijzers ln het komend cursusjaar niet De goedgekeurde voorstellen gaan zal worden toegepast. Hij deelde tenslot- thans naar de bestuursraad van de af- te mee, dat honelijk nog deze maard deling Interkerkelijke hulp- en Dienst een bevredigender regeling voor dej verlening aan Vluchtelingen,die^van 6 vatting van de Marxistische leer van machthebbers laten verschrikken. In elkaar verschillen, is in dc laatste geen gevai mag men zich bereid to- maanden duidelijk openbaar gewor- nen tot geVaarlijke concessies, den. Chroesjtsjef acht vooralsnog co- pe jjavo-defensie moet sterk blijven, existentie, het naast elkaar bestaan van communistische en niet-commu- nistische staten, mogelijk. Op den EEN MOEDIG BESLUIT Evangelisatiecampagne in Manchester Meerderheid van predikanten voor de campagne TOEN de Amerikaanse evange list Billy Graham in de lente van dit jaar plotseling bezweek voor de sterke Britse aandrang en beloofde weer eens een grote campagne in Groot-Britannië te komen houden, begonnen de moeilijkheden pas goed. Graham zegde een campagne toe in Man chester. In plaats van dat de Een angst om Samu kroop in me op. In vond niet de moed naar bed te gaan, omdat ik voelde dat de slaap toch niet zou komen. Ik stond aan het venster en ik kneep mijn nagels in mijn hand holten, een krampachtigheid die door de pijn plot seling tot mijn bewustzijn doordrong. Buiten was het stil geworden. De nacht stond als een schreien de vrouw in rouwgewaad aan het graf van de we reld. In de verte noorde ik het zachte gezoem van vliegtuigen en ergens heel ver weg werd er ge schoten. Nee, wc hebben geen toekomst meer. nu niet en later niet. De wereld is voorgoed verloren... wij allen zijn reddeloos.... Ik kon de moed niet opbrengen naar Samu's ka mer te gaan om te zien wat er werkelijk gebeurd was. Ik liet mij zakken in mijn stoel en een diepe vermoeidheid legde zich over mijn denken en al mijn leden voelden zwaar. De torenklok klepelde elk half- en heel uur de boodschap: ik ga door.... tot aan de volheid van de tijd. ik ga door! Toen rees er. als zo vaak. een verzet in mij. Het was alles maar een benauwde droom. Aanstonds zou ik ontwaken en mijn ogen uitwrijven en een verruk kelijke dag zou aan mijn venster staan en ik zou opstaan, vrolijk, zingend, juist als vroeger. Er wa ren geen bedreigingen. Nee ik zou mij jong voelen en sterk en ik zou een toekomst hebben Ik werd gewekt door een kreet Ik wist niet zo gauw vanwaar die kwam. Het eerstvolgende ge luid dat ik duidelijk herkende was het klepperende muiltje van mijn hospita op de trap, dat haastig naar boven ging. Mijn droom was uiteengespat als vuurwerk en met een sprong was ik bij de deur, opende die en vroeg: „Is er iets juffrouw Krol? Ik dacht dat...." Juffrouw Krol stond op de volgende trap half naar mij toegekeerd terwijl haar ene hand de zwaar afhangende voorpanden van haar peignoir voetvrij hielden en de andere hand haar keel om sloot. „Oh juffrouw Netty", zei ze terwijl zij zich op een trede van de trap liet zakken, „meneer De Leviik geloofoh Verder kwam ze niet. Ik hield mij aan de deur post uit een duizeling staande, doch het volgende ogenblik stormde ik juffrouw Krol voorbij en vond Samu's kamer open. Op het bed tegen de muur r o m n ÖOOR h£Rm. steqqeRöi zag ik Samu liggen, bleek cn roerloos. Ik liep op hem toe en legde mijn hand op zijn voorhoofd en op datzelfde ogenblik wist ik dat Samu niet dood was. Aandachtig bleef ik naar hem kijken. Zijn gezicht stond zacht en vriendelijk cn was het har de van dc avond te voren kwijt. Intussen was juffrouw Krol achter mij dc kamer binnengekomen. Haar snelle ademgang piepte astmatisch in haar borst. „Leeft hij nog?oh en dat in mijn huis? Nog nooit heb ik zo iets meege maaktin mijn huis." Ik wilde vragen of dit belangrijk was maar ik slikte die vraag weg en vroeg: „Komt de dokter?" „Hij komt direct" zei ze en met haar beide han den op dc borst bleef ze besluiteloos heen cn weer lopen, klagend over de ramp die Samu in haar huis gebracht had. Ik gaf geen antwoord. Op de tafel ontdekte ik een brief aan Martha geadresseerd. Ik hoefde de enveloppe niet open te maken om te weten wat daarin gesloten was. „Waarom zou ik jouw lot aan het mijne verbinden. Zie de werke lijkheid: we hebben geen toekomst meer. jij niet cn ik niet. We zijn reddeloos. Ik verkies geen sma delijke dood. Al mijn werk is vergeefs geweest. De wereld biedt ons geen plaats meer." Dat moest het zijn. Veronal had de rest gedaan. Ik nam de brief van tafel en schoof hem tussen de boeken op de ombouw van Samu's bed. Op dat ogenblik ging dc bel. „De dokter", zei juffrouw Krol en haastig klepperde zij de trappen af. Ik heb Samu daarna nog tweemaal ontmoet Voor 't laatst op die ene avond, toen ik de weg naar de vrijheid voor hem gebaand had....Maar de mens wikt. God beschikt! Op dit alles zal mijn hart wel nooit een bevredigend antwoord ont- Deze dag Is een wonderlijke, met een ervaring die me volkomen verrast Het leek zo eenvoudig naar hier terug te keren en opnieuw te beginnen daar waar de draad was afgebroken. Maar ik zit als een dromer in mijn stoel, tussen mijn stom be rustende koffers en dc vioolkist van Samu. De ka mer staat vol zon, juist als op de dag toen Ik haar leeg achterliet. Het is of het leven hier wachtend heeft stilgestaan totdat ik weer zou keren. En ik ben weergekeerd doch het schenkt me geen gevoel van vreugde en geen illusie. Ik ben me bewust, dat wie zich verliest in herinnering een tekort aan le vensmarge heeft. Mischien maakt dit wel de trage die uit van velen, die zich dat niet gerealiseerd hebben. Ik zie me weer gaan in mijn schotse rokje, waar ik altijd zo uitermate trots op was, m'n witte sok jes in mijn bruine schoenen, vroeg in de morgen door de bossen waarin het in mijn verbeelding eeu wig zomer was en naar hars rook naast mijn grote sterke vader, de houtvester, die ik altijd Gul- 0k liver noemde, omdat hij alles kon en dezelfde brede bedaarde passen maakte. Onder het lopen keek hij zo nu en dan naar beneden en glimlachte tegen me. Soms bleef hij plotseling stilstaan en dan wees hij me op bijzonderheden: een paddestoel die ik nog niet kende, een nestje van een appelvink in een houtmijt. Op zulke ogenblikken moest ik hem altijd aanke ken, want dan straalde er een tederheid uit zijn ogen, die je verraste omdat je die niet bij zijn postuur en echt manlijke gebaren verwachtte. Soms ontdekte je het ook als hij naar Moeder of naar mij keek. Vader had het leven lief. Eens dat we op een heuvelrug uitrustten zei hij plotseling: „Tja meiske alles eigendom van de rijke jonkheer. Alles zijn domein Nonsens natuurlijk. Alles is domein van Onze Goede Vader. Hij speelt hier elke dag en doet hier wonderen, maar je moet er oog voor hebben, cn daarom eer bied voor al wat Hij heeft gemaakt, mens, dier en natuur." Nooit heb ik daarom begrepen hoe hij tegelijk een zo verwoed jager kon zijn. Op vaste tijden trok hij er op uit, de beenkappen om, het dubbel loopsgeweer over zijn schouder. Wordt vervolgd plaatselijke raad van kerken deze kans met beide handen aan greep, kwam hij met allerlei be zwaren. De raad wilde Graham wel hebben, maar niet puur. Namens de Raad van Kerken schreef kanunnik Eric Saxon naar Graham: „Mijn raad vertegenwoordigt de ver schillende denominaties in Manchester en samenbundeling van alle ker- theologische inzichten in deze stad." Hij legde er de nadruk op dat een aantal leden bezwaar hadden tegen een campagne met Graham alleen als spreker en vroeg of Graham andere sprekers naast zich wilde ontvangen op het podium, sprekers die de theologi sche inzichten vertegenwoordigden van de verschillende groepen waaruit de raad van Manchester was opgemaakt. Eisen Graham schreef de Britten hoe hij zijn andere campagnes organiseert en ontving een tweede brief, waarin de se cretaris van de raad de officiële steun aanbood van de gehele raad en dus var alle kerken in de stad, in plaats var de individuele steun van de predikan ten van verschillende richtingen. De raad had echter een eis. Graham moest de campagne samen houden met beken de Engelse sprekers uit de verschillende kerken die theologisch anders dachten dan de Amerikaanse evangelist. Als namen werden genoemd Tre vor Huddleston, die bekend werd door zijn strijd tegen de apartheid in Zuid- Afrika, dr. George MacLeod van de Schotse Iona gemeenschap, dr. Do nald Soper en de anglicaanse bisschop van Middleton. Al deze vier spre kers staan theologisch gesproken links van Graham. MacLeod is bovendien een uitgesproken pacifist die uiterste best heeft gedaan om de komst van Graham naar Schotland 1955 te verhinderen. Enquele Ondertussen hielden een groep v christen-zakenmensen een enquête onder de geestelijke leiders van de stad. Hier uit bleek dat 850 van de duizend onder vraagden voorstanders waren van een campagne van Billy Graham zonder de „hulp" van mensen die niet in de evangelisatiemethode van Graham ge loven. De raad bleef echter de eis stellen dat Graham zijn katheder zou delen met de vier genoemde predikanten. Het ge volg was dat Jerry Beavan het aanbod van de raad om de campagne geheel te organiseren afwees. Het ziet er echter naar uit dat de campagne toch zal worden gehouden. Als data zijn voorlopig gesteld 21 mei tot 11 juni 1961. De samenkom- TTET wordt al duidelijker, dat de Rus duur zal het wel tot een conflict moe- Chroesjtsjef en dc Chinees Mao ten komen. Maar vooralsnog mag het existentie. En al is zijn optreden in vast aan de these van Lenin, dat een vredelievende woorden, al wil hij verloochening van de Marxistische blijkbaar gaan tot aan de „rand van leer, uitgelegd door Lenin om voor een oorlog", wij houden het ervoor, co-existentie het pleit te voeren, dat hij inderdaad thans nog geen oor- De Chinese leider vindt ongetwijfeld log wil. ook in Rusland wel invloedrijke per- worden door een oorlog met de mo- houden. Hij heeft er daarom behoef- derne wapens gevoerd. Bovendien te aan te verzekeren, dat ook hij kan hij geen staat maken op de on- onwrikbaar vasthoudt aan het voorwaardelijke trouw van de bevol- Marxisme-Leninisme, maar hij wil king der satellietstaten. Communis- zich niet haasten. Hij wil het oog niet tisch China zou stellig hulp willen sluiten voor de sedert Lenin veran- bieden. Maar het schijnt ons twijfel- derde omstandigheden, achtig of een verzwakt Rusland en jjjj wil door zijn houding thans ener- een sterk China, dat niet op een paar zjj,js de Westerse kracht verzwakken miljoen soldaten behoeft te zien, voor en an<jerzijds de linkse doctrinairen de Russische leider een aanlokkelijk perspectief is. Hij het „gele gevaar". Dat de twee machtige leiders in op- zijn land de wind uit de zeilen ne- niet blind voor meni Moge het Westen moedig stand hou den en zich niet door de Russische TVTU de gouverneur van New York, met Rockefeller beslist niet het geval Nelson Rockefeller, definitief was. heeft besloten, zich niet te laten voor dragen als kandidaat voor het presi- feller vooral, omdat hij er dentschap vap de Verenigde Staten, is, de Republikeinse partij Eervol is het terugtreden van Rocke- geslaagd i de kan- lijkt de baan geheel vrij te zijn voor didaat die haar bij de presidentsver- mogelijkheid, dat Nixon niet het ver- hem verkondigde opvattingen over eiste aantal stemmen zal behalen en de buitenlandse politiek en in min- dat de conventie alsnog een beroep dere mate ook over de binnenlandse op Rockefeller doet, de kandidatuur problemen, waarvoor de Verenigde van de Republikeinse partij te aan vaarden. Maar het is erg onwaar schijnlijk, dat dit inderdaad zal ge beuren. Staten zich geplaatst zien, bijna vol ledig in het verkiezingsprogramma op te nemen. Het grootste bezwaar, dat Rocke- steeds vrijwel zeker geweest, feller tegen de kandidatuur van dat Nixon op de conventie een ruime Nixon had, was het feit, dat hij zich meerderheid zou behalen om de kan- niet had uitgelaten over de politieke didatuur van zijn partij in de wacht koers, welke hij tijdens de verkie- te kunnen slepen. Dat was dan ook zingscampagne tegenover het Ame- de reden, waarom Rockefeller steeds rikaanse kiezerspubliek zou willen heeft geweigerd, zich als mede-kan- didaat te laten voordragen. Kort geleden heeft de New Yorkse standig i doen, ernstig reke- gen, wciKe nem op een perscomeren- -m- tie werden gesteld, nog geantwoord, zaterdag jl. aan de New Yorkse gou- er geen bezwaar tegen te zullen ken, als dc conventie hem tot kan didaat voor het presidentschap zou benoemen, maar ook toen liet hij we ten, niet te zullen streven naar de kandidatuur cn niet te zullen toe- verneur en vandaar de felle strijd, die hij met de conservatieve vleugel van zijn partij heeft gevoerd om de denkbeelden van Rockefeller in het partijprogram te verwerken. Zo is er voor Rockefeller winst uit staan, dat zijn kandidatuur officieel verlies. Het feit, dat het partijpro- aan de conventie zou worden voorge- gramma in vrijwel alle opzichten be legd. langrijk tegemoet komt aan zijn in- Uit de mededelingen, die Rockefeller zichten, hee/t het hem gemakkelij- gisteren tegenover verschillende de- ker gemaakt, de onverbijdelijk lij- legatieleiders heeft gedaan, zou men kende overwinning van de Nixon- kunnen opmaken, dat er in wezen groep op de nationale conventie in niets is veranderd in de houding van Chicago te aanvaarden. Rockefeller de gouverneur. Hetgeen niet weg- heeft een moedig besluit genomen, neemt, dat zij tevens de indrukwek- toen hij zich voornam, het niet op een ken, dat hij zich definitie/ heeft neer- wedloop met Nixon te laten aanko- gelegd bij het feit, dat de meerder- men. Hiermee zal hij ongetwijfeld heid van de gedelegeerden op de de sympathie van nog meer Amcrika- conventic in Chicago een duidelijke nen hebben gewonnen. voorkeur voor Nixon heeft. Als er van een nederlaag voor Rocke feller moet worden gesproken, dan Rockefeller heeft er nooit twijfel over laten bestaan, dat hij NLxon weinig kans geeft, als overwinnaar is het wel een zeer eervolle geweest, uit de strijd om het presidentschap Nixon bevond zich in de afgelopen tevoorschijn te kunnen treden. Hij heeft gedaan wat hij kon om zijn partij er van te weerhouden, het ri- president in de gelegenheid werd ge- sico van een nederlaag te lopen. En steld, een werkzaam aandeel te heb- als Nixon inderdaad de groter ver ben in de uitvoering van de Ameri- liezer van november is, dan staat het kaanse binnen- en buitenlandse poli- als een paal boven water, dat Rocke- tiek. Maar van doorslaggevende be- feller de man is, die geroepen zal tekenis was, dat Nixon zich gesteund worden de Republikeinse partij lei- wist door het partij-apparaat, wat ding te geven. sten zullen worden gehouden in het grote voetbalstadion van de stad. Toen de organisator Jerry Beavan de stad vorige maand bezocht, kwamen r dan 600 predikanten naar de vergadering om de voorlopi e plan nen te bespreken. Het ziet er dus naar uit dat de raad van Kerken niet zal meedoen, maar de overgrote meer derheid van de predikanten de cam pagne zal steunen. Toch uitgenodigd De Anglicaanse geestelijken die geor ganiseerd zijn in de Evangelische Ge meenschap van Anglicaanse Geestelij ken hebben nu officieel Graham uitge nodigd voor een campagne. Ook reeds vele predikanten van andere kerken hebben zich officieel achter de campag ne geplaatst. Oe raad van kerken doet echter nog al tijd alsof cr maar weinig steun voor de campagne is en de grotere kerken zich nog niet officieel hebben uitge sproken. In september zal de volgende officiële vergadering worden gehouden. Voor die tijd kan de raad alsnog haar eisen inslikken. Doet zij dat niet dan ziet het er naar uit dat de campagne buiten de raad om gehouden zal wor- (Advertentie) neem ook Aspirin mee op vakantie je kunt nooit weten 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2